Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tarife RCA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Mutzunache
Daca ai facut polita anul trecut in septembrie si calculezi acum beneficiezi de tarifele inca plafonate. Tarifele nu s-au modificat.
Highwayman
Omniasig, RCA 1 an, B8, 485 lei.
sorin1983
vad ca inca nu s-au modificat tarifele... oare raman asa?
Mutzunache
Din 13 iulie se modifca legea RCA:

Notificare Asirom:

Ca urmare a modificărilor legislative și a intrării în vigoare a Legii 132/2017, începând cu data de 12.07.2017, în cadrul procesului de ofertare, s-a introdus obligativitatea prezentării ofertei de asigurare RCA în două variante de preț: o variantă cu prima de asigurare aferentă riscurilor de bază și o variantă cu prima de asigurare totală aferentă riscurilor de bază și a clauzei de Decontare Directă.



Conform Legii 132/2017 (vezi document atașat) Art.2 punctul 17, Decontare Directă este un serviciu auxiliar de gestionare a daunelor de către asigurătorii RCA a propriilor asigurați, care se ofertează obligatoriu de către asigurător, iar achiziția acestuia, de către asigurat, este opțională.



Decontarea directă între asigurătorii RCA este aplicabilă la îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiții:

a) accidentele auto se produc pe teritoriul României;

cool.gif vehiculele implicate în accidentele auto sunt înmatriculate / înregistrate în România;

c) prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;

d) ambele vehicule implicate în accidentul auto au asigurare RCA valabilă la data evenimentului;

e) prejudiciile exclud vătămările corporale.



Decontarea directă nu afectează dreptul persoanei prejudiciate, în urma unui accident auto produs de un vehicul asigurat RCA, de a exercita acțiunea directă pentru recuperarea prejudiciului produs împotriva asigurătorului RCA al persoanei vinovate de producerea accidentului auto.



Modificări aduse în cadrul aplicației de emitere RCA:

Ofertele de asigurare individuale RCA se emit în același mod, aplicația afișând oferta de preț în două variante:

- Valoarea primei de asigurare RCA – cu prima de asigurare aferentă riscurilor de bază

- Valoarea primei de asigurare RCA – cu prima de asigurare totală aferentă riscurilor de bază și a clauzei de Decontare Directă.
Mutzunache
Tarifele RCA au scazut incepand de azi, dar exista si cresteri. Am gasit ieftiniri cu pana la 90 de lei, scumpiri pana la 25 de lei.
maho
Cei care v-ati facut recent pe un an (in continuare), cum e pana la urma, a crescut sau a scazut?
M-am dus ieri la ai mei (Uniqa) sa-mi dea o oferta (am valabilitate pana in 26 dec.), si mi-au dat fix acelasi pret ca anu' trecut (305,5*), sau 424,5 cu decontare directa. Le-am zis ca ma mai gandesc, mi se pare nerentabil, mai ales ca din 27 pana la primavara o sa stea masina doar in garaj (daca nu intervine ceva). unsure.gif

*include comisionul de intermediere de 10% - mi se mare cam mare.
GBX
Și mie Țiriac mi-au păstrat prețul. Dar am ales să plătesc suplimentar 88 RON pentru decontare directă.
R19/16v
Ce presupune decontarea directa?
GBX
Dacă sunt păgubitul și am probleme cu RCA-ul vinovatului, îmi repar mașina prin asiguratorul meu. Mai departe e problema asiguratorilor să cadă la înțelegere.

https://www.rcapedia.ro/decontarea-directa-rca/
einstein1984
poti sa-ti repari oricand masina apeland la asiguratorul tau, nu trebuie sa fie nici o problema. https://www.rcapedia.ro/decontarea-directa-rca/
GBX
Nu chiar. Dacă vinovatul nu are RCA valabilă, nu poți. La fel, dacă accidentul nu se petrece pe teritoriul României.
Nu mi-e clar cum e procedura în caz de accident în România, iar vinovatul are mașină înmatriculată/asigurată în străinătate.
espacern
QUOTE(maho @ 12 Dec 2017, 10:00)
Le-am zis ca ma mai gandesc, mi se pare nerentabil, mai ales ca din 27 pana la primavara o sa stea masina doar in garaj (daca nu intervine ceva

Poti sa faci RCA multiplu de luna.....adica suma anuala se imparte la 12 si platesti doar cand ai nevoie cat folosesti masina 1/2/7 luni.
sorin1983
pentru decontare directa platesti mai mult la rca-ul tau altfel nu se aplica.
einstein1984
QUOTE(GBX @ 12 Dec 2017, 11:37)
Nu chiar. Dacă vinovatul nu are RCA valabilă, nu poți. La fel, dacă accidentul nu se petrece pe teritoriul României. 
Nu mi-e clar cum e procedura în caz de accident în România, iar vinovatul are mașină înmatriculată/asigurată în străinătate.
*


Daca nu are RCA valabila, este FPVS care despagubeste foarte ok din ce am auzit. Pentru daune pe carte verde, asigurarea strainului are un repreznetant in romania care d eobicei face si el RCA... dar de verificat.
GBX
QUOTE(sorin1983 @ 12 Dec 2017, 11:06)
pentru decontare directa platesti mai mult la rca-ul tau altfel nu se aplica.
*


QUOTE(GBX @ 12 Dec 2017, 10:12)
Dar am ales să plătesc suplimentar 88 RON pentru decontare directă.
*




sorin1983
la fpvs am fost eu despagubit acum ceva ani. a durat 2 luni si a fost ok.

apropo de bonus/malus... in poza apar aiurea... asa o fi si pe rca?
[attachmentid=1628077386]
GBX
Nu.
Calculatorul de pe emag mi-a dat, pentru Țiriac, clasa 0 și preț de aproape 900 RON pt. asigurare pe 12 luni.
Broker-ul mi-a dat 461 RON și B8, așa cum este normal.
alex.vano
Mai dă erori calculatorul lor.
Șters cache și la o recalculare s-ar putea rezolva.
maho
Fac ceva pe calculatoru' lu' emag. La seria de sasiu am bagat la zerouri in fata de mi s-a acrit, ca nu-mi recunoaste serie din 6 cifre. La Tiriac mi-a iesit cam acelasi pret cu ce mi-au dat Uniqa, la Asirom sau alti ratati nu ma bag...
QUOTE(espacern @ 12 Dec 2017, 11:04)
Poti sa faci RCA multiplu de luna.....adica suma anuala se imparte la 12 si platesti doar cand ai nevoie cat folosesti masina 1/2/7 luni.
*


Probabil ca asa voi face, sau o combinatie (6 luni din primavara + o luna mai la toamna sau iarna).
@sorin: cam asa aparea si la mine, valori diferite de "bonus".
einstein1984
nu exista VIn din 6 cifre.... are 17
bucatzel
Oare ce mama naibii is alea 6 cifre de pe contraripa de la dacie, o fi numarul de mobil al aluia de-o asamblat-o?
Adrian Frigo
Si eu tot 17 caractere am numarat...si tot dacie am... unsure.gif
GBX
Puțini, cred, dintre membrii forumului, au avut "plăcerea" să vadă ce-i sub capota unei Dacii 1300/1310. Și, cred, mult mai puțini s-o conducă.
De deținut, văd, dacă semnăturile sunt actualizate, nu mai sunteți mulți.
Edit:
Adrian, cele de dinainte de 89 aveau seriile scurte. Poate, la un moment dat, s-au "modernizat".
einstein1984
QUOTE(bucatzel @ 12 Dec 2017, 14:38)
Oare ce mama naibii is alea 6 cifre de pe contraripa de la dacie, o fi numarul de mobil al aluia de-o asamblat-o?
*


Serie fabricatie, interna Dacia, e una (aia de 6 cifre), au si masinile noi dar nu o aflii tu.
Seria VIN, aia dupa standardul international e alta. Si aia o cere sistemul CEDAM, culmea ca si dacia lu Muttley are.... desi e de o varsta cu mine parca.
P.S Am facut scoala de soferi pe 1310.
bucatzel
QUOTE(einstein1984 @ 12 Dec 2017, 15:02)
Seria VIN,  aia dupa standardul international e alta.modificarea
*



Aaaa, standardele internationale. Ca sa se alinieze cu asa ceva, la 1100, 1300 si prima(primele, nush' chiar atat de precis) 1310, baietii de la RAR au adaugat un teanc de zerouri, si gata. Culmea ii ca nici macar toti de la RAR nu stiu asta, radeam de ma cracanam la ultima retroparada cand unul ne povestea ca o bagat fatuca de la RAR seria in sistem, si ii zicea aluia ca aia ii serie de remorca. Nu ma pun acum sa mai pun scan cu CIV-ul meu, se gasesc destule pe forum. Aici e unul. https://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=306393&hl=
For fun, e suficient de veche incat numarul de indentificare sa fie compus din 4 cifre biggrin.gif

L.E. Ca sa fie si cum zici tu, se pare ca prin '85 se lungise seria prin CIV daca e sa ne luam dupa ce ochesc in astalalt anunt de vanzare. https://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=313358&hl=

Dar is curios cand s-o operat de fapt modificarea, ca prin chitantele originale par a fi tot serii scurte.
einstein1984
Am impresia ca in 80, cand au vrut sa exporte in canada, si-a luat si Dacia dreptul de a scrie VINuri, de aia au ei UU1, Aro cred ca e UU2 si oltcit UU3 desi Dacia e mai veche.
bucatzel
Posibil, caz in care asta s-o intimplat cam prin '85, ca de-abia a doua serie de 1310 stiu ca se vindea in canada.
maho
6 cifre am si-n talon, mi-o recunoaste ca atare si cand imi iau rovinieta, si baza de date a alora de la uniqa, peste tot mai putin "calculatoru' lu emag (si-or mai fi si altele online). E stantata si la motor sub capota, pe oala amortizorului dr.
maho
Up:
am gasit online mai multe oferte mai ieftine, inclusiv la altii decat cei cu probleme (euroins, city, asirom), pe alt sit, mi-a intrat seria scurta fara probleme: Omniasig/ 1 an 273 sau /6 luni 157.
M-am dus azi la uniqa cuoferta, aia credea ca gata, m-a luat de fraier: "v-ati hotarat, va emit polita?"
- Nu, am venit sa negociez o suma cu 2 in fata, nu cu 3, ca am gasit online mai multe oferte mai bune.
- Aaaa, pai nu pot.
-Atunci, la revedere, nu fac.

Asa ca ori o fac pe 1 an la Omni, ori din primavara pe 6 luni si mai iau o luna mai incolo (dar asta ar insemna ca in 27, cand ma-ntorc de la tara, sa stau cu morcovu', ca-i prima zi expirata... blush.gif iar pt. o zi nu-mi fac pe o luna).
espacern
QUOTE(maho @ 14 Dec 2017, 17:12)
mai iau o luna mai incolo (dar asta ar insemna ca in 27, cand ma-ntorc de la tara, sa stau cu morcovu', ca-i prima zi expirata... blush.gif iar pt. o zi nu-mi fac pe o luna).

Se poate face in avans (3 luni) oriunde.....cu data valida din ziua urmatoare expirari celei vechi.
maho
Mda, stiu. Ultima zi valabila e-n 26, si in 27 ma intorc, dupa aia n-o mai scot pana la primavara din garaj (as usual).
cj98czh
Daca ti-o cere la granita si este expirata .. si am patit treaba asta ... nu te lasa si o sa o faci unde si cum poti ...
maho
Inca n-au pus granita intre Oltenia si Bv. tongue.gif
cj98czh
Am citit eu pe diagonala smile.gif in tara ... in loc de .. de la tara smile.gif

Da chiar si asa .. amenda este intre 1000 si 2000 ron + talon si numere luate ... merita?
AdR!@N
Salut,
Surpriza destul de placuta: tarif RCA 12 luni, motor 2.0, bonus B8: 318 lei la euroins (fara decontare), comparativ cu 700+ de lei pe 6 luni anterior (bonus B0). Intre timp am preluat Bonusul de la cealalta masina.

O alta oferta notabila: 502 lei Allianz (590 cu decontare), ar fi fost prima optiune daca diferenta de pret nu reprezenta aproape un plin de motorina.

Numai bine!
Adrian
GBX
QUOTE(AdR!@N @ 15 Dec 2017, 11:12)
O alta oferta notabila: 502 lei Allianz (590 cu decontare), ar fi fost prima optiune daca diferenta de pret nu reprezenta aproape un plin de motorina.
*

Curios, pentru motor diesel, 2.0 si clasa B8, tot la Allianz-Țiriac, eu am primit oferta de mai jos (care deja s-a materializat în RCA, incluzând și decontarea directă):
QUOTE(GBX @ 12 Dec 2017, 11:21)
Broker-ul mi-a dat 461 RON și B8, așa cum este normal.
*

AdR!@N
Posibil sa ai și alte bonificatii: polița anterioara la ei și poate alta grupa de vârstă, eu abia am depășit pragul de 30.
maho
QUOTE(cj98czh @ 15 Dec 2017, 10:44)
.. amenda este intre 1000 si 2000 ron + talon si numere luate ... merita?
*


Stiu ca nu merita. Si nu ma gandesc la riscul de accident (in 31 de ani de permis n-am avut niciunul), ca oricum mi se parea logic si moral sa-l despagubesc pe pagubit daca as fi vinovat, sau sa-mi plateasca celalalt daunele daca-i vinovat, ca pana la asiguratori... vad destule masini lovite in fata sediilor asiguratorilor, cu afis "x nu despagubeste". Ma gandesc la riscul de a fi oprit (mai ales cand vede dacie veche care arata ca noua) si jefuit de bani, talon, numere si masina.
O sa merg (vad ca online nu da nimeni oferta pt. o luna) azi sa vad la fata locului cat imi iau pt. o luna, ca altfel e imposibil sa-i conving pe olteni sa schimbe cu o zi mai devreme data taierii porcului, ca sa ma pot intoarce in ultima zi a actualei polite. plange.gif


L.e.: oferte pe o luna:
Omni: 53. "-Cam mult, mai vad si la vecini si daca e, ma intorc."
Groupama: "O suta si..." - Wtf, ej' nebun?!" M-am ridicat si-am plecat, pierdere de timp.
Uniqa: Patruzecisi... M-am strambat si m-am uitat urat la ea... 31,06, fara decontare directa. "Asa mai merge, ramane asta".
Case closed, la primavara mai vad.
bucatzel
Da' de ce mama naibii nu te duci la un broker de asigurari, iti da ala un ecran cu preturile la toti asiguratorii in acelasi timp, nu trebuie sa te invarti de la un asigurator la altul. Pe la noi cel putin e infipt cate unul de asta in intrare la fiecare supermarket, si banui ca mai treci pe la asa ceva din cand in cand.
maho
Am motiv sa ma plimb in centru. biggrin.gif De obicei la hipermarket merge doamna, iar acu' chiar nu m-am gandit. Poate la primavara nu uit.
espacern
QUOTE(maho @ 15 Dec 2017, 12:42)
O sa merg (vad ca online nu da nimeni oferta pt. o luna)

La astia poti calcula/cumpara pe o luna cu livrare pe mail......sau direct pe site asigurator preferat!
maho
Incercasem si acolo, da' nu stiu de ce dracu' nu vroia sa-mi afiseze decat incepand cu ziua in care butonam (15 dec.). La varianta cu situl asiguratorului preferat nu m-a dus capul - era prea simpla radmasa.gif .Oricum e rezolvata, dupa cum am zis. Acum mai vad prin aprilie.
argon
wtf, de ce nu ma lasa sa fac pe 1 an la city? dry.gif
R19/16v
N-au de gand sa tina taraba deschisa asa mult.
sorin1983
QUOTE(sorin1983 @ 12 Dec 2017, 11:16)
apropo de bonus/malus... in poza apar aiurea... asa o fi si pe rca?
[attachmentid=1628077386]
*


vad ca nu s-a schimbat nimic si nici la altii... care o fi explicatia?
[attachmentid=1628077823]

@argon: incearca la altii ca merge...
Bicicleta galbena
Am primit oferte mai mici cam cu 20-25% mai mici la asigurare. De la aprox 200lei/6 luni, la 140-150; si de la 360/an, la 270! blush.gif
Am dat comanda pe un an, Omniasig, 271 lei/an, Pint.ro








vallixx
303RON pentru anul 2018, la Allianz, clasa B7
mars
De ce nu B8? M-am trezit cu B8 la ambele masini si nu am inteles de ce, pentru ca tractorul il am de un an si jumatate, iar Twingo a avut o dauna pe RCA acum trei ani.

Brokerul mi-a zis ca s-a luat clasa cea mai buna pe CNP din ultima perioada (un an?) inainte de trecerea la noul sistem, ceea ce inseamna ca au tinut cont de faptul ca Laguna II, vanduta vara trecuta, nu a avut daune cat timp a stat la mine (patru ani). Dar, daca se intampla ceva cu una dintre masini, scade bonusul in anul urmator la amandoua blink.gif.

Am reinnoit RCA pentru ambele masini la Omniasig, pe un an: 320 lei Laguna, 280 lei Twingo, cu vreo 40% mai putin decat am platit anul trecut.
MyKe89
ARTICOLUL 31 (norma 20 de aplicare a prevederilor Legii 132/2017, în vigoare de la 1 August 2017)
Prevederi generale ale sistemului bonus-malus
(1) Sistemul bonus-malus este format din categoria de bază B0, 8 clase de bonus și 8 clase de malus; clasa B0 este atribuită unui nou asigurat, fără istoric în asigurare.
(2) Reducerea sau majorarea stabilită conform sistemului bonus-malus se aplică tarifelor practicate de către asigurătorul RCA la care potențialul asigurat urmează să încheie contractul RCA, în vigoare la data la care se încheie contractul RCA.
(3) Perioada de referință este anul calendaristic anterior datei de intrare în vigoare a contractului RCA.
(4) Pentru aplicarea unui malus sunt luate în calcul evenimentele pentru care este plătită o daună în perioada de referință, în care se reține responsabilitatea totală sau parțială a conducătorului auto.
(5) Dacă la momentul producerii evenimentului vehiculul este însușit și utilizat fără acordul proprietarului și acest lucru este sesizat în scris poliției, coeficientul din sistemul bonus-malus al asiguratului este neafectat.
(6) Clasele bonus-malus, inclusiv coeficienții aferenți, sunt prevăzute în anexa nr. 5.

ARTICOLUL 32

(4) În situația în care un asigurat persoană fizică deține mai multe vehicule, asiguratul beneficiază de aceeași clasă a sistemului bonus-malus pentru toate vehiculele; la data intrării în vigoare a prezentei norme, reînnoirea contractului de asigurare încheiat de către persoanele fizice care dețin mai multe vehicule se încadrează în cea mai favorabilă clasă de bonus-malus corespunzătoare istoricului de daunalitate al asiguratului.

Anexa 5 poate fi regăsită aici:

https://asfromania.ro/files/Asigurari/norme...a%2020_2017.doc (pagina 43)
radian
Facut RCA pt. 2018. Online. CITY. B8, 268,32 lei. Principiul de selectare al firmei asiguratoare: pretul cel mai mic. Dupa acelasi principiu pt. 2017, tot B8, am platit 315 lei. Deci pt. 2018 mai ieftin cu 47 lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.