Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane GT 1.6 205cp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73
speedman
https://youtu.be/_HowXs_XUfQ
zgomotul de la secundele 17 si 30...
ce discounturi se fac? smile.gif argumentati...in afara de mine care am primut 4050 e (rabla, stoc, fidelitate si promotia lunii) nu cred ca a mai primit cineva un super discount...ca puteam spune 7000 euro este altceva, dar crede cineva? mai credeti in zana maseluta? tongue.gif
cj98czh
Topicul se numeste:

Renault Megane GT 1.6 205cp

Va rog sa tineti cont de asta.

Multumesc!
Dri
Si eu am problema cu zgomotul si ezitarea la schimbarea vitezelor - din 1 in 2 si din 3 in 4, atunci cand se schimba viteza peste 3000 rot/min. Mi s-a inlocuit uleiul in cutie, s-a facut update de soft la cutie - nimic.

Mai am si alte probleme, dar asta imi sta pe creier.
iToll
Din ce an e?
Dri
2016, scrie si in semnatura. smile.gif
stefandinescu70
<span class='edit'>4 Apr 2017, 04:16:</span>
QUOTE(Dri @ 3 Apr 2017, 20:27)
Si eu am problema cu zgomotul si ezitarea la schimbarea vitezelor - din 1 in 2 si din 3 in 4, atunci cand se schimba viteza peste 3000 rot/min. Mi s-a inlocuit uleiul in cutie, s-a facut update de soft la cutie - nimic.
Mai am si alte probleme, dar asta imi sta pe creier.
*




De ce nu se schimba cutia de viteza cu alta noua la Renault Megane GT 1.6 205cp cu probleme ??? Ce explicatii se dau ?? Costa prea mult pe Renault inlocuirea ei ??
DaniGT
Din ce am inteles, costul total pentru inlocuirea cutiei ajunge la 10.000 de euro.
speedman
cam mult...sincer eu nu cred ca poate costa cutia aia 50% din valoarea masinii...parca spunea cineva ca ar fi in jur re 4000 e...o valoare mai apropiata.
iToll
Oau, găsesc doar persoane nemulțumite de GT, sper că nu mi-am luat țeapă smile.gif
Renault dacă în primele 3 luni întâmpin probleme așteaptă-te la cel mai mare proces ever, punct!
speedman
se rezolva pana ajunge masina ta smile.gif
eu sunt inca multumit si sper sa raman asa, desi sunt constient ca pot aparea probleme...in timp vom vedea
vladof
Am cam 180 km cu masina acum, nu am niciun zgomot suspect.

Am in schimb problema cu duzele care stropesc foarte slab. Cea de la pasaget nici nu stropeste drept, unul din jeturi nu iese deloc, etc.. Voi face o programare la service sa mi le schimbe.

La masina de test drive erau duze su perdea de apa, la mine sunt cu 3 jeturi.

Voi aveti duze cu perdea de apa sau cu jeturi la GT?
speedman
initial au fost diuze tip perdea ineficiente (eu asa am - la viteza mica sunt ok, adica pana in 60 km/h), acum sunt cu 3 jeturi - mai ok decat alea tip perdea...le poti regla in service.
aba81
eu am cu 3 jeturi dar stropesc bine. nu am incercat la viteze ridicate...adica peste 100 km/h. Rareori ajungi sa merge peste viteza asta si sa ai nevoie de stergatoare smile.gif..adica daca ploua oricum nu mergi peste 100 si apa de ploaie e suficienta.
m3st_tce
Ai nevoie daca stai in spatele altei masini, depasesti sau e trafic intens pe contrasens. In aceste conditii apa aruncata pe parbriz nu e curata si trebuie sa ai un sistem de spalare eficient.
vladof
Multumesc de raspunsuri.

Mie mi se parea ca sunt mai faine alea cu perdea. Cred ca asa s-a gandit si renault, dar au incurcat pompa cu una mult prea slaba. smile.gif) Poate sa le reglez eu ca sa nu mai merg la service? Cat de greu poate fi? Sau pierd garantia la masina daca reglez stropitoarele. : ))
jbn
Le poti regla singur. Ce garantie sa pierzi.... smile.gif) Ai nevoie de un imbus de 2 daca nu ma insel.
aba81
QUOTE(m3st_tce @ 4 Apr 2017, 11:50)
Ai nevoie daca stai in spatele altei masini, depasesti sau e trafic intens pe contrasens. In aceste conditii apa aruncata pe parbriz nu e curata si trebuie sa ai un sistem de spalare eficient.
*


da insa ar fi inconstient din partea cuiva sa mearga pe o vreme ca asta cu mai mult de 100km/h. Bine...asta nu scuza proiectarea defectuasă a sistemului de la Renault.
jbn
Cel mai mult vei avea nevoie de ele la viteza mare cand esti pe autostrada si se topeste zapada, cand depasesti un tir, sau cand te depaseste unu' cu gipan, sau chiar cand esti prins pe banda 1 in spatele unei alte masini, pana reusesti sa treci pe banda 2 sa il depasesti (bine, fiind prins in spatele unei alte masini implica faptul ca sunt multi care te depasesc pe banda 2 si oricum si de la ei sare mazga pe parbriz). Va spun toate aste din experienta.
vladof
Eu am facut o schimbare majora de la un Fiat Stilo 1.8 benzina la Megane GT (fiatul il am de cand eram student) si ala are 3 jeturi super puternice de apa care fac sa para pistol cu apa cele de pe megane. Din prima mi s-a parut o problema.

Confirm ce zice JBN, eu dau cu jet si la 150 km/h, cand mergi pe super jeg iarna se pune mizeria non stop pe parbriz. Intr-adevar la 170-180 km/h mergeau prost si pe Fiat. Dar la 130 fara nicio problema puteai sa stergi.

Pana la urma am facut programare in service maine dimineata la 8:30, de gura tipului care mi-a vandut masina la autocobalcescu.

Revin maine cu ce spun ei. smile.gif
stefandinescu70
QUOTE(aba81 @ 4 Apr 2017, 12:14)
da insa ar fi inconstient din partea cuiva sa mearga pe o vreme ca asta cu mai mult de 100km/h.
*



Oare , nu se merge mai tare pe ploaie in Romania pe A2 , A3 , .... ?? asta scuza jetul de lichid defectuos de spalare a parbrizului la Megane 4 , GT , 205 cp ?????

4 Apr 2017, 13:05:
QUOTE(DaniGT @ 4 Apr 2017, 09:10)
Din ce am inteles, costul total pentru inlocuirea cutiei ajunge la 10.000 de euro.
*



Si deci banii acestia se asteapta din partea Renault sa fie platiti de proprietari cand masina iese din garantie ???? Interesant ..... garantia pentru ce mai este atunci ????
DaniGT
In principiu, problemele la cutie apar in primii 10.000 de km, teoretic inca in perioada de garantie. Pretul ala de aproximativ 10.000 de euro include toata operatiunea de schimbare a cutiei de viteze, nu doar costul cutiei.
vladof
Eu zic sa fim increzatori. Cel putin eu sunt. Nu spun ca merg linistit, dar nici nu o calc maxim tot timpul. Merg moderat.

Au fost din pacate niste probleme cu primele serii de masini, dar speram ca s-au rezolvat pe masinile venite in 2017.

Eu unul mi-am luat garantie extinsa la 5 ani. Ca sa ma simt mai in siguranta.
stefandinescu70
QUOTE(vladof @ 4 Apr 2017, 16:00)
Eu unul mi-am luat garantie extinsa la 5 ani.
*



up.gif
speedman
eu am 4 ani...dar cred ca o sa mai iau unul...acum dc nu schimba cutia in caz de ceva, e cam degeaba nu?
DaniGT
Garantia se poate modifica in 4 sau 5 ani oricand in timpul garantiei initiale de 3 ani.
speedman
da, mersi...
o intrebare pt colegii cu blocaje ale cutiei edc (danigt si razer) la voi a aparut si mesajul de supraincalzire a cutiei? Avand in vedere faptul ca aceasta cutie este fragila/ are probleme nu era indicat sa mai bagati ceva km pana sa i dati goarna? Banuiesc ca sunteti familiarizati cu ce scrie in carte...
Dri
@speedman: eu nu am auzit la nicio masina pana acum sa apara probleme majore de functionare a transmisiei daca o calci pana in, sa zicem, 3000 km. Rodajul e doar o recomandare, nu un punct de inflexiune, pe care daca nu l-ai respectat voluntar, ai probleme.
Adica, daca apare o problema la 2950 e vina proprietarului ca nu a exploatat masina in parametrii recomandati, iar daca apare la 3100 e acoperita de garantie?

Hai sa nu ne mai ascundem dupa deget.

Suntem trei categorii de posesori de GT:
1. Cei care au au probleme clare, cu masina in garantie
2. Cei care inca nu sunt convinsi daca au probleme pana acum, dar au niste semne relevante;
3. Cei care nu au nicio problema pana in acest moment.

Abordarea este simpla:
1. Sa urmareasca sa isi rezolve problemele.
2. Sa se lamureasca personal cum procedeaza in continuare,
3. Sa stapaneasca masina sanatosi, fara probleme.

Daca am omis ceva, va rog sa imi spuneti.
speedman
de acord cu tine, este o recomandare...de care tind sa cred ar trebui sa se tina cont. Atat...mi am exprimat punctul de vedere, o fi sau nu ok (nu detin adevarul absolut) vom vedea. Sunt probleme si sunt de acord cu ce spui pana la un punct...fiecare merge cu masina lui asa cum considera de cuvinta...la nici 2000 k nu i as da goarna (vb in numele meu si nu tb sa fiti de acord cu mine)...
aba81
intrebarea lui speedman facea referire la faptul ca daca in situatiile mai sus prezentate de ceilalti posesori au avut si mesaj de cutie supraincalzite. Acest mesaj apare si in manualul de utilizare ca avertisment...asta inseamna ca ei pot considera normal acest comportament nu? Daca apare odata la nu stiu cat timp cand i-am dat blana plin serpentine vreo 40 km numai pe rosu...da...oprim..se raceste. Dar daca mesajul apare mai frecvent...nu putem chiar sa acceptam asta. Deci are cineva mesaj de supraincalzire cutie? (in afara de mlml ca la el parca a aparut...au aparut cam toate la el ca la nava Enterprise cand se prabuseste tongue.gif)
DaniGT
Nu stiu neaparat daca aceasta cutie e "fragila". Este posibil sa fi fost cateva probleme cu primele masini fabricate. A mea este fabricata in 2017 si s-ar putea ca acele probleme sa se fi rezolvat. Faptul ca ii dau din cand in cand cate o "talpa" este chiar recomandabil, tinand cont ca pana in 1000 km masina nu a vazut mai mult de 4500 rpm. In plus daca cutia are o problema presupun ca aceasta nu iese la iveala mergand foarte bland cu masina, cu schimbari la max. 2500 rpm.

Mesajul de supraincalzire nu si-a facut aparitia in cazul meu in cei 2600km parcursi.
speedman
n ai pb cu zgomotul din 3 in 4...dar ti s a blocat, a intrat in limitare...asta nu pare o problema, nu?
mars
La Titi Aur Megane GT e ce mai ieftina masina de inchiriat, banuiesc ca si cea mai f...olosita. La aia cum de nu a crapat EDC?
DaniGT
Atat timp cat s-a intamplat doar de 2 ori acesta problema si nu a devenit o regula ma gandesc ca poate a fost o eroare software de moment (intarziere) si nu neaparat o problema a cutiei. Daca incepe sa se repete cu siguranta voi merge cu ea in service.

4 Apr 2017, 22:11:
QUOTE(mars @ 4 Apr 2017, 21:50)
La Titi Aur Megane GT e ce mai ieftina masina de inchiriat, banuiesc ca si cea mai f...olosita. La aia cum de nu a crapat EDC?
*



O sa merg saptamana viitoare la ei si o sa-i intreb daca au avut probleme si daca da, cum le-au rezolvat, mai ales ca ale lor sunt din primele loturi.
speedman
mlml spunea ca ar avea cutii schimbate...n am idee de unde stie smile.gif
mlml
Am spus ca este posibil sa fie schimbate...dar sigur au fost schimbate la masini cu nr de renault...
Ieri am luat masina din service...au schimbat rlink...sper.sa fie rezolvata aceasta problema...
La noi nu au mai.aparut mesaje.de supraincalzire a cutiei de la prima resoftare...dar simptome de boala.inca are....km 34000....
balauru_327
QUOTE(DaniGT @ 4 Apr 2017, 13:50)
...Pretul ala de aproximativ 10.000 de euro include toata operatiunea de schimbare a cutiei de viteze, nu doar costul cutiei.
*



Daca cutia costa atat, ma intreb motorul cu sistem turbo cat costa? Si daca chiar costat atat, ce mai ramane si la Renault?

Cand schimbi ambreiajul dai cutia jos si o astfel de manopera costa undeva pe la 600ron. Cutia se supra-incalzeste din cauza frecarilor mari din interior, uleiului slab calitativ , poate chiar si ungerea insuficienta a pinioanelor.

Cine a schimbat uleiul, cum era primul ulei? Negru sau curat?
R19/16v
Uleiul de la motor trebuie sa fie intotdeauna negru, d-aia e acolo!
Dar daca vorbesti de uleiul din cutie, ala nu se innegreste niciodata.
stefandinescu70
QUOTE(R19/16v @ 5 Apr 2017, 07:55)
Dar daca vorbesti de uleiul din cutie, ala nu se innegreste niciodata.
*



Daca patineaza discurile ( intr-o cutie automata normala , fiecare treapta are discuri si frane ) sau daca la EDC patineaza ambreiajul dublu ( singurul de fapt in aceasta cutie ) la suprasolicitare peste cuplul normal gandit de fabricant , uleiul (fluidul hidraulic ) se va supraincalzi si apoi se va arde/inegri .
jbn
@stefandinescu70, vorbesti din experienta? Intreb pentru ca mi se pare greu de crezut ca patinarea este asa intensa si de durata sa "arda" uleiul pana la innegrire. Dar experienta/practica/realitatea ma pot lovi ca acceleratul in orice clipa biggrin.gif
iToll
Salut ALL!

Am primit înștiințare că mașina a fost expediata din Spania!
Presimt că vine iepurașu, de paște!
Pun și poze, promit! (În așteptare pun o poză cu una identică)

https://youtu.be/yEOok5XfbVk
aba81
QUOTE(stefandinescu70 @ 5 Apr 2017, 09:27)
Daca patineaza discurile ( intr-o cutie automata normala , fiecare treapta are discuri si frane )
*


La cutia automata cu dublu ambreiaj nu fiecare are discuri si frine...grupul de viteze impare are un ambreiaj (care poate fi multidisc cum e la dsg care ajuta la schimbare lina deoare solicitarile sunt preluate mai bine de mai multe discuri) iar grupul de viteze pare au alt ambreiaj. In total 2 (doua) ambreiaje nu mai multe. De asta se numeste dublu ambreiaj.
Particularitea din punct de vedere al ambreiajului EDC fata de DSG este ca discurile sunt paralele cu volanta. La DSG discurile sunt concentrice un disc mare (multidisc) iar in interior alt disc. Sunt pe youtube principiile de functionare pentru ambele cutii. La DSG sunt si tutoriale de schimbare a discurile de ambreiaj....foarte simplu. La EDC nu am vazut. Probabil se strica mai greu smile.gif...mai mult patineaza sau se supraincalzesc. smile.gif)
freya2012
QUOTE(iToll @ 5 Apr 2017, 09:53)
Salut ALL!

Am primit înștiințare că mașina a fost expediata din Spania!
Presimt că vine iepurașu, de paște!
Pun și poze, promit! (În așteptare pun o poză cu una identică)

https://youtu.be/yEOok5XfbVk
*



Cum adica ai primit mesaj? Unde ai comandat masina?
Intreb ca si a mea vine tot din Spania, dar nu am primit niciun mesaj. Iar cei de la Renault m-au anuntat ca le ajunge masina pe 16.04 (fix in ziua de Paste)
iToll
QUOTE(freya2012 @ 5 Apr 2017, 10:44)
Cum adica ai primit mesaj? Unde ai comandat masina?
Intreb ca si a mea vine tot din Spania, dar nu am primit niciun mesaj. Iar cei de la Renault m-au anuntat ca le ajunge masina pe 16.04 (fix in ziua de Paste)
*



L-am sunat pe cel care mi-a vândut-o wink.gif
stefandinescu70
QUOTE(jbn @ 5 Apr 2017, 09:34)
@stefandinescu70, vorbesti din experienta? Intreb pentru ca mi se pare greu de crezut ca patinarea este asa intensa si de durata sa "arda" uleiul pana la innegrire. Dar experienta/practica/realitatea ma pot lovi ca acceleratul in orice clipa biggrin.gif
*



De ce crezi ca nu as vorbi din experienta? In general ce sustin pe aici , am avut de-a face si mi-a trecut prin mana . Eu am sustinut ca uleiul se arde in cutiile automate( clasice ) din cauza patinarilor dintre discurile ambreiajelor si franelor . Nu am sustinut ca la EDC Renault ( care nu este clasica automata , este o manuala cu design diferit si doua ambreiaje in loc de unul ) s-a ars uleiul la cineva , doar ca la cele cu probleme si supraincalziri se va arde . De ce crezi ca Renault schimba uleiul in cutiile EDC 7 cu probleme si supraincalziri ?? O data ca sa nu mai patineze la cuplu maxim 300nm , punand un ulei mai vascos( creste presiunea de strangere in discuri ) la temperaturi mari si pe de alta parte sa il inlouiasca pe cel supraincalzit deja. Si mai taie si din cuplul motorului prin resoft sa puna cireasa pe tort .
jbn
@stefandinescu70, ok, am inteles.

@iToll, masina din filmuletul de pe youtube este a ta?
iToll
QUOTE(jbn @ 5 Apr 2017, 11:50)
@stefandinescu70, ok, am inteles.

@iToll, masina din filmuletul de pe youtube este a ta?
*



Identică cu ce trebuie să primesc, exact aceleași opțiuni, alb nacre
speedman
cum colegu sa fie aia a lui... radmasa.gif
doar dc nu i a facut o superoferta de la masina de prezentare de la acel salon auto... smile.gif glumesc
iToll
QUOTE(speedman @ 5 Apr 2017, 12:08)
cum colegu sa fie aia a lui... radmasa.gif
doar dc nu i a facut o superoferta de la masina de prezentare de la acel salon auto...  smile.gif  glumesc
*




Mi-ar fi plăcut să fie masina din filmuleț a mea, sunt sigur că ar fii fost fără cusur!

2069
QUOTE(freya2012 @ 5 Apr 2017, 10:44)
. Iar cei de la Renault m-au anuntat ca le ajunge masina pe 16.04 (fix in ziua de Paste)
*



pe 16 aprilie ajunge in Constanta sau la Ciorogarla? si eu astept o masina din Spania
adrianovici_2006
QUOTE(iToll @ 5 Apr 2017, 09:53)
Salut ALL!

Am primit înștiințare că mașina a fost expediata din Spania!
Presimt că vine iepurașu, de paște!
Pun și poze, promit! (În așteptare pun o poză cu una identică)

https://youtu.be/yEOok5XfbVk
*


Iti doresc sa fie asa!...nu vreau sa te descurajez, dar de la plecarea din Spania pina la livrare dureaza mai mult de o luna!.....vorbesc de experienta mea! sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.