Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane GT 1.6 205cp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73
alexandru.vladescu
Unde ai încercat în București? Eu până acum am trecut cu Clio prin 3 geometrii, una la Serus și 2 la Cobălcescu și tot nu e ok și mașina are nevoie de un minim de corecție pentru că "trage dreapta". Ei au dat vina pe cauciucuri care nu ar face obiectul garanției dar mașina se comportă la fel și cu cele de iarnă.
meg2s
Gill, eu am povestit patania mea cu geometria cand am luat masina acum 1 an...
Stiind din forum ca au fost GT-uri cu 'bubite' la geometrie din fabrica, am cerut la MV in prima luna dupa ce am luat masina sa verifice geometria. Bine-inteles ca cel care a verificat geometria, a incarcat valorile pt. non-GT, asa ca i-a dat ca geometria are probleme si-a modificat-o. Am vazut pe fisa de geometrie ca nu era selectat GT, le-am atras atentia, mi-au raspuns ca asa e la ei in soft GT-ul...
Dupa cateva saptamani m-am intors tot la ei (tragea usor stanga masina), am vorbit cu seful, a verificat el ce selecteaza 'dorel' in soft, si au refacut geometria aproape corect - selectand de data asta Megane (4ROUDIR). Spun aproape corect, pentru ca masina nu mai trage stg.-dr., uzeaza uinform anvelopele de pe aceeasi axa, insa volanul nu este perfect aliniat la mers drept. Are o abatere aproape insesizabila spre stanga.
Deci daca stai langa ei - cum recomanzi - mergi la MV, ca-ti fac geometria corect daca-i spui 'poetului' ce masina sa selecteze in soft.
Gill_ro
Fix acolo am fost...deja din 5 ( din 2017 ) geometrii facute pe acel stand 3 au fost gresite.
meg2s
Uau! Trist moment in relatia clientilor cu reteaua de service Renault.
Am prins vremuri MULT mai bune in tineretea M2-ului din semnatura.
De curand am fost tot la ei in service pentru 'remedieri' in urma unei sesizari pe care am facut-o dupa revizia de 1 an a GTului. Sesizarea am facut-o catre MV, cu VC in CC, iar reactia a fost imeidiata. Sa zicem ca si-au cam spalat pacatele in mare masura la rechemare...
Poty
Daca vreti geometrie ok.. exista un singur loc in București si ala e autosoft.
vladof
Eu am facut la Cobalcescu o singura data si a reglat si fata si spatele. Au selectat M4 GT cu 4 Control. Au trecut peste 2 ani de atunci si nu trage nicaieri, volanul drept si uzura uniforma la pneuri.
Gill_ro
Multumesc tuturor pentru informatiile privind geometria...din pacate azi dupa ce am spalat jantele cu solutia SONAX FULL EFFECT WHEEL CLEANER am avut neplacerea sa constat ca TOATE cele 4 jante au fost zgariate cand mi-au facut cele doua geometrii saptamana asta.

Sunt dezamagit si in acelasi timp furios pe cei ce isi bat joc de masiniile noastre in service.

Sunt curios daca isi asuma aceste zgarieturi.. huh.gif
chivualex
Nu si le vor asuma pentru ca nu le-ai observat cat timp era masina la ei. Idioti
chivereanumarian
Eu m-as duce a doua oară la ei sa faca din nou si atunci le-as zice ce ați făcut la jante ! Alta solutie nu vad
Gill_ro
O mica completare...dupa 225 km volanul tot stramb e iar masina parca se comporta ciudat. Trist dar adevarat.

EDIT :

Cum era de "asteptat" masina nu necesita o noua geometrie si asta doar in urma unui simplu test drive fara a pune masina pe standul de geometrie.

Cat despre jantele zgariate de "clestii" standului de geometrie cica sunt zgarieturi normale ...citez " doar se pune fier pe fier si din cauza ca anvelopa are protectie la janta s-a apasat mai tare ..." Repet cei de la Meridian Vest spun ca zgarieturile SUNT NORMALE.

Cu alte cuvinte NU isi asuma nimic...va las pe voi sa trageti concluziile.
hammer
Am avut si eu probleme cu geometria pana au nimerit-o. Cand au nimerit-o mi-au lasat volanul stramb. Pana la urma au reusit sa imi indrepte si volanul. Gume uzate aiurea!
tuneam
QUOTE(Gill_ro @ 27 Jul 2020, 08:58)
O mica completare...dupa 225 km volanul tot stramb e iar masina parca se comporta ciudat. Trist dar adevarat.

EDIT :

Cum era de "asteptat" masina nu necesita o noua geometrie si asta doar in urma unui simplu test drive fara a pune masina pe standul de geometrie.

Cat despre jantele zgariate de "clestii" standului de geometrie cica sunt zgarieturi normale ...citez " doar se pune fier pe fier si din cauza ca anvelopa are protectie la janta s-a apasat mai tare ..."  Repet cei de la Meridian Vest spun ca zgarieturile SUNT NORMALE.

Cu alte cuvinte NU isi asuma nimic...va las pe voi sa trageti concluziile.
*



Acum, daca te pui in locul lor, janta e tinuta de niste clesti de metal, asa e aparatul. Ce ar putea sa faca ei? Nu cred ca mecanicul a facut-o intentinat.
Gill_ro
Oare mai sus ai citit? Faptul ca am plecat cu geometria facuta varza cu volanul stramb din service ... oare ei se pun in locul nostru ca si clienti? Daca era sotia cu masina in service si pleca asa si intra in primul stalp ? Isi asumau faptul ca au gresit? Tot noi trebuie sa ne punem in locul lor pentru ce? Ca isi bat joc de bunul altuia? Oare cati din schimbatori de piese ( din pacate mecanicii adevarati au ramas putini ) au fost la un curs despre cum se repara noile modele Renault? Oare cati ? Toti invata pe masiniile clientilor!

Oare cei de la Meridian Vest s-au pus in locul meu cand le-am arat baza isofix si le-am spus ca am un bebelus si ca am mers timp de 8 luni in masina cu aerul conditionat NEFUNCTIONAL din cauza lor pentru o mufa ce nu a fost clipsata in urma unei interventii in garantie?

Oare s-au pus in locul meu cand pe data de 21 IULIE 2020 in timp ce mie imi ziceau ca trebuie sa primeasca raspuns de la producator pentru diverse nimicuri pentru a fii schimbate pe garantie iar unui domn cu Sandero Stepway de culoare maro inchis ce a venit cu un domn la costum de sus de la birourile lor i-au verificat masina si pe loc i-au comandat un kit de ambreiaj nou pe garantie fara sa mai astepte un raspuns pozitiv de la producator pe Garantie...

Eu ma retrag momentan de pe acest topic. Am trimis reclamatie catre vocea clientului astept sa vedem ce decid acestia din urma.
jay333
Asteapta tu raspunsul de la WC, o sa-l folosesti pe post de hartie igienica. Rino isi cam bate pla de client de ceva vreme iar meridianvest s-a transforamat demult in produsul ala de-l stergi cu hartia de care spuneam mai sus.
meg2s
QUOTE
Acum, daca te pui in locul lor, janta e tinuta de niste clesti de metal, asa e aparatul. Ce ar putea sa faca ei? Nu cred ca mecanicul a facut-o intentinat

Yep, mecanincul nu a facut-o intentionat, ci din ignoranta, prostie, lipsa de interes... pentru ca sefii nu iau masuri cand apar astfel de situatii... putem continua daca vrei.
Facem pariu ca dispozitivul ala nu zgaria jante cand era nou? O fi existand notiunea de mentenanta la aparatura asta? Daca aplica un scotch de Kapton pe interiorul ghiarelor alora nu mai zgarie. Asta ca alternativa ieftina la o mentenanta mai scumpa (de ce de kapton? pt ca ala are uniformitate mare a grosimii, a.i. nu apar diferente de la o ghiara la alta ca sa-ti 'pacaleasca' geometria).
Tot la MV m-am trezit cand mi-au inlocuit janta pe garantie ca nu puteau sa o echilibreze ca era de 18" si aparatul lor stia numai pana la 17". Au luat-o in alta masina si-au dus-o la AutoSoft langa ei... Cum se descurca baietii cu asemenea situatii cand au in oferta masini cu jante de 18 si 19 inch?
Gill are dreptate, este o boala care se raspandeste foarte repede in toata reteaua de service Renault - cu faze de neconceput (pt mine cel putin) acum 10 ani.
Singura idee pe care o am este sa incepem sa fim activi/critici pe topicurile de Service Autorizat, macar sa stim la ce sa ne asteptam:
http://www.reno.ro/Service-autorizat-Renault-f108.html
Vad ca ultima postare are aproape 4 luni, iar despre Meridian Vest s-a scris ultima data in Nov.2011
Eu cand am facut sesizarea la VC (cu MV in copie), au reactionat a 2-a zi, m-am programat cand am avut timp si au remediat partial ce notificasem eu. Deci se poate; nu excelent, dar mai bine decat la momentul sesizarii.

p.s. Poate ne muta un Admin pe alte meleaguri, ca ultimele posturi sunt usor off-topic.
solidconvert
N are voie sa ti zgarie jantele... prin analogie daca le ceri sa ti indrepte volanul o sa l gasesti jupuit?
Eu zic sa le ceri sa remedieze cat mai urgent.
st3efan
Salut,
Am observat anul acesta de cand au inceput temperaturile ridicate - peste 30 grade- ca motorul se incinge foarte tare, chiar excesiv ( cand deschid capota dupa un drum de ...200 km parca as deschide usa la cuptor).
De asemenea simt in habitaclu, in mers, miros de motor incins(nu miros de ulei ars , gaze de esapament,ambreiaj).Nu este un miros permanent ,dar se simte ....sa zic asa..mergand pe autostrada/140 150 km/h....la un interval de cateva minute...in valuri.
Antigelul este la limita maxima,temperatura nu depaseste ora 9, ventilatorul functioneaza,scurgeri de lichid sub masina sau compartimentul motor nu sm observat.
Mai am o masina pe benzina,tot cca 4 ani are,japoneza, iar motorul nu se incinge aproape deloc dupa un drum lung.

Rog alti posesori de GT sa mi spuna daca au intampinat aceasta "problema".

Merci pentru raspuns
cj98czh
eu cred ca cauti probleme unde nu sunt ..
MihaiF3
Incearca cu recirculare aer la climatizare si vezi daca se mai simte mirosul ala de motor incins. Vezi sa nu fie de la ventilatie.
meg2s
Vorba lui cj98czh - nu-ti face griji cand parametrii masinnii nu au valori anormale. Si la tractorul meu am remarcat ca se incinge, mai ales cand ma ia valul pe drumuri de munte... Nu miroase in masina cum descrii, insa langa masina cand opresc si cobor se mai simte din cand in cand.
Pana la urma gandeste-te ce capacitate cilindrica si ce putere are motorul...
speedman
Motorul la gt se încinge, însă nu miroase indiferent de viteza cu care rulezi... Câți km are mașina?
st3efan
~53k km.
Am incercat si cu AC inchis ,deschis,recirculare.....tot se simte.
In oras nu se simte....ci doar la drum lung si viteze mari, sau dupa un drum lung parcurs cu viteza...se seimte si in oras.
Oricum zilele acestea merg sa mi fac revizia de 4 ani...si o vor verifica cei din service.

merci pt raspunsuri
papa_mulo
Asta are fap dala care se incinge cand se regenereaza? Poate sa fie de la ala...daca are.
Flatron
La modelele astea nu există filtru de particule, din ce știu.
Poty
GPF exista doar la 1.3 si 1.8 Tce
st3efan
Salut
O intrbare:cat v a costat revizia de 4 ani la Gt205tce(ulei,filtre,curea accesorii si role,bujii,lichid frana,antigel) si cata manopera a fost facturata(ore)?
Revizie in reprezentanta cu piese de origine.
2700 lei e un pret ok?
Merci
tatimeu
e ok spun ca e foarte ok
la RS doar distributia a fost 2200
mircea_aq
La M3 RS distributia e pe curea, la M4 GT e pe lant, colegul schimba doar kit-ul de accesorii.
tatimeu
kitul de accesorii e in jur de 1000 lei
toate celelalte se ridica in reprezentanta la frumoasa suma de 2700 lei
st3efan
Am facut partial revizia de 4 ani ( fara kit accesorii si bujii pt.ca nu le aveau pe stoc)si am scapat de mirosul ala ciudat de motor incins.
Cred ca era de la filtru.
Acum totul e ok

speedman
Referitor la mașina vândută de BCR leasing cu nr B 413 Ali, care este pe autovit și site ul bcr, poate este cineva interesat de ea... Prețul actual este 11900 e tva inclus, la momentul actual este în curs de vânzare (a ofertat o cineva), însă mașina aceea a fost aproape de dauna totală. Dacă întrebi dacă a suferit vreo dauna, spun ca nu i a interesat, ei au un bun pe care l vând, nu i interesează dacă are km reali, dc a suferit accidente, ca nu e treaba lor. Referitor la cum au stabilit prețul, cică au chemat în evaluator și acela a făcut prețul. radmasa.gif
De mașină era interesat un amic și nu postam aceste lucruri, însă atitudinea celor de la leasing mi se pare de 2 lei. [attachmentid=1628119754] [attachmentid=1628119755] [attachmentid=1628119756]
BANDOI
daca nu cumva a fost dauna totala si reparata , vanduta de buna
speedman
Cică n a fost, este reparata în rețeaua Renault...
MihaiF3
https://www.executari.com/licitatie-154744-...m-sector-1.html

"Capota motor usor infundata, Parbriz ciobit, Lampa(plafoniera) desprinsa-rupta."
papa_mulo
Alea sunt toate pisele schimbate sau doar o selectie? Intreb ca idee...incercam sa imi dau seama ce incident a avut...spre exemplu daca e nevoie sa schimbi radiatoare dar nu si capota motor si far(nu apar pe acolo) reiese ca probabil nu a avut lovitura frontala ci mai degraba ceva gen refugiu, bordura mare care a facut rupere pe sub masina si apoi a mai lovit vreun stalp/parapet care a avariat si aripa spate si plafon...
speedman
Astea le primești bonus smile.gif
Ieftin și bun, din păcate nu există, însă unora le e greu sa înțeleagă.
Teoretic legenda cum ca poți găsi la mașinile recuperate de la leasing, mașini bune, n un prea stă în picioare... Sau cel puțin, nu la BCR leasing
Alea sunt piesele care apar în sistemul reno... Posibil sa fi scăpat vreo pagină...
cj98czh
masinile bune se dau rapid si pe surse ... de gasit, gasesti .. dar nu pt. oricine ... acuma ... hai back on topic ca exista topic de sfaturi de cumparare pt. altele ..
R0bY
Salutare,

Se pare ca sunt un posesor mai ghinionist de GT.Am cumparat masina cu problema deja existenta insa nu m-am prins la inceput.La insistentele unui prieten care mi-a zis ca fix in treptele pare scoate sunetul asta, zic hai sa merg la reprezentanta (mai are extragarantie pana in septembrie).
Am fost la Renault Autocobalcescu au constatat si ei problema , au zis ca se poate repara pe garantie si au schimbat ambreiajul.
Dupa nici 500 km am inceput sa aud iar sunetul doar ca un pic mai incet decat inainte.Sun iar la ei,le zic problema , duc masina iar ei imi spun ca nu pot reproduce sunetul.
Ajung la ei ma pun la volan , in dreapta mea un inginer/mecanic ,reusesc sa reproduc sunetul cam in toate treptele pare(trebuie sa accelerezi un pic mai tare/agresiv ca sa poti reproduce sunetul) insa acesta spune ca nu i se pare ceva ciudat si ca nu stie ce ar trebui schimbat.Mi-a sugerat "sa o tinem sub observatie".Chiar ma gandeam: o tinem pana trece garantie banuiesc smile.gif .

Am sa incerc si la alti dealeri sa vedem ce zic,chiar azi am stat si am citit un pic forumul ca sa aflu ca modelele din 2016-2017 au problema asta.

PS:Nu ma incanta pretul cutiei noi originale nici un pic.
Sunet
speedman
Încearcă la meridian nord... Nu știu ce șanse mai ai întrucât expira garanția peste câteva zile, dar cum n ai nimic de pierdut, du te... Cati km are mașina?
R0bY
Masina are 62K acum.Garantia o am pana pe 29/09/2020.O sa incerc la Meridian sa vad si o alta parere.Ma gandesc ca nu prea le convine sa schimbe si cutia daca deja au schimbat ambreiajul.Apropo devizu cu reparatia de la ambreiaj a fost 9300 lei.
speedman
Și la a mea au schimbat ambreiaje și ulei... Atunci devizul depășea 10000 lei. Dacă nu o conduci agresiv, percepi zgomotul? La ce turație se manifestă sau se manifesta indiferent de turații atunci când mergi agresiv? Pt ca a mea nu se manifesta decât la o anumita viteza, când schimba din 3 în 4....atât
R0bY
Daca mergi usor pe modul confort nu face.Se aude cand o calci putin,la mine se aude si cand schimba in treapta 2 dar si din 3 in 4, doar in anumite turatii(2-4k turatii) , la o anumita viteza.
Oricum nu cred ca are doar zgomotul uneori am impresia ca are un delay de 0.5- 1 secunda pana incepe sa traga iar,fix cand schimba in treapta para.


speedman
Am înțeles, se manifesta diferit comparativ cu gt ul meu... Ți au și resoftat o?
adryanosss
Știe cineva ceva de mașina asta: https://www.autovit.ro/anunt/renault-megane...ml#gallery-grid
Ar fi de încredere cei de la reprezentanța asta? Oferă garanție 1 an sau 15k km pentru motor și cutie.
speedman
Între timp au adăugat 750 e la preț... Reprezentanta e ok, dar trebuie verificată sa nu ai surprize
adryanosss
Le dădusem și un telefon după ce am sunat. Mașina era rezervată deja de cineva care dăduse și avans. A rămas să revină luni cu un telefon dacă nu se concretizează.

Legat de verificat, eu sunt în plop și plopu-n aer când vine vorba de asta smile.gif). Și cum nici prieteni mecanici n-am, va fi foarte interesant cum o să verific eu o mașină...
speedman
Simplu, o planifici la o alta reprezentanța... Dc îți spun aia ca e ok, asa ar trebui sa fie... Plus ca ai garanție 1 an, nu?
meg2s
Ascultand sunetul de pe inregistrarea lui R0bY ce apare la schimbarea treptelor, am zis sa-ntreb si eu daca zgomotul prezent la mine este ingrijorator. Stiu, nu-s pe topicul potrivit, dar pe sectiunea "tractoare" nu s-a discutat aspectul asta - noi cu dci suntem aia cu "ambreiaje si cutii fara probleme"... tongue.gif
Asadar, in inregistrarea atasata o sa auziti un tiuit/suierat ce apare numai pe accelerrare, in zona de turatii 2000-2500, numai cand masina e in urcare sau daca trag mai tare de ea pe plat. In inregistrare sunt in tr. a 4-a, si reduc eu din acceleratie pana sub 2000 rpm, apoi reiau acceleratia pana la ~2700 (drum in urcare usor virajat prin subcarpati). Sunetul este prezent in orice treapta de viteza in aceeasi plaja de turatii. Este mai prezent in Sport si mai slab in Neutral. Nu se aude niciodata pe frana de motor - trec frecvent prin zona respectiva de ture cand sunt pe drumuri sinuoase unde mai fac frana de motor. Pana acum nu mi-am facut griji, crezand ca "asa face toate". M-a pus putin pe ganduri sunetul prezent la R0bY. Ceva pareri?
speedman
La tine se aude altfel, nu știu DC este cutia, la roby sunetul este identic cu cel al gt ului meu înainte de schimbarea ambreiajelor.
meg2s
Da, am sesizat ca e sunet diferit, mai ales ca apare in circumstante diferite, insa incep sa ma intreb daca e sunet normal de exploatare (cum am presupus pana acum) sau nu. Mai are cineva suieratul asta la accelerare in sarcina?
Pana sa aud inregistrarea de la roby, mi-am imaginat ca zgomotele de la DCT7 cu probleme sunt mult mai dure (mai "tronc", mai "clanc"). Acum ca aud de la voi ca zgomotul ala destul de "timid" e acociat cu probleme, incep sa-mi fac griji si-n privinta tiuitului de la mine.
Suierat de turbina exclud sa fie, din 2 motive (deocamdata). Il am la M2 de cand era masina noua si: 1 - este imperceptibil cu geamul inchis (iar M4 e clar mai bine antifonat decat M2); 2 - este prezent si-n accelerare in sarcina si-n frana de motor.
Poate ne spune Gill daca si la al lui DCT6 e la fel.
L.e. aaa, speedman, acum realizez ca ai trecut la clasa superioară si ai acelasi 1.6 dci 160cp cu DCT6. Tu auzi ceva suierat ca la mine? Stiu că-i altă antifonare, dar totuși...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.