Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Transfagarasan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
DMP
QUOTE(Cocojambo @ 7 Jul 2008, 12:15)
Mie mi se inmuiasera picioarele numai cand ma uitam in jos si ma gandeam cu ar fi sa sar, insa ma bate gandul la urmatorul salariu sa ma risc... (dar vreau sa fie si mama acolo cand sar, sa o aud cum urla  243.gif ). singurul lucru de care imi este frica e sa nu se rupa coarda aia sau sa nu fie legata cum trebuie.
*



Cred ca poti sa faci cunostinta si cu betonul din zidul barajului daca prinzi vreo pala de vant mai sanatoasa dupa saritura, cand faci balans.
Cocojambo
Nu prea ai cum, pt ca sari oarecum lateral si balans faci paralel cu barajul, oricum sunt cam 10-20 metrii daca nu mai mult pana la zid... ma indoiesc ca ai putea sa il lovesti. Plus nu cred ca se riscau aia sa te lase sa sari daca puteai sa te lovesti din vina lor, inainte sa sari trebuie sa semnezi un contract sunt mai multe chestii stipulate acolo.
koldun
QUOTE(bossake @ 4 Jul 2008, 17:31)
....

www.pensiuneserbanoiu.ro , aici cred ca o sa stau la viitorul drum al meu pe acolo. Am citit doar pareri pozitive pe internet despre pensiunea asta. Iar preturile.. 80 ron pe noapte ce sa mai.. moca smile.gif
*


Am zis sa citesc un pic de treaba asta si chiar ajunsesem la un ok cu nevaxta din dotare... pana am dat de asta! WTF? blink.gif Pureci?
Acu' a ramas in asteptare...
Si eu sunt adeptul pensiunilor linistite nu celor din buricul targului unde de obicei e aglomerat si preturile sunt mai mari. In cele cateva zile de nano-concediu caut liniste, multa liniste.
Mai recomanda cineva ceva asemanator? Ceva in zonele, sa zicem, limitrofe Transfagarasanului. De ex. in partea de nord, ceva idei?

Succese! wink.gif
Adrian00
Cateva poze de pe Transfagarasan 13.07.2008
remesh
week-end-ul trecut impreuna cu prietena si trei prieteni am facut un traseu prin tara, finalizanf cu transfagarasanul. ne-am cazat la cartisoara (36 km de balea lac) la o batranica super de treaba. conditiile modeste dar omenesti si super curate, cu tot ceea ce este necesar. masina parcata in curte. pretul mai mult decat convenabil 50 roni pe noapte de camera. noi am stat toti 5 intr-o camera cu 2 paturi.

o recomand cu caldura . parca la 226 statea femeia ( avea un gard maro pe partea cu o alimentara la vreo 50 m )
CriSTI68
sambata sta cam asa treaba

Bucuresti - Curtea de arges - Transafgarasan - Bran - Rasnov - Brasov - Varful Omu - bucuresti, rog cateva sfaturi despre ce rute sa aleg ca sa fac acest mic sejur smile.gif
CriSTI68
pentru inceput de al doilea concediu o iau usor, concediul asta il iau lejer incepand cu traseul urmator, apoi peste o saptamana o mica escala la moldoveni laugh.gif ca tot avem tara frumoasa
TRANCA
QUOTE(Sp!ke @ 9 Jul 2008, 07:42)
Nu vreti sa incercam o excursie, cu cortul, in gashca, de doua zile pe Transfagarasan in august? In perioada 15-16 august ar fi ideal (nu pot sa spun de ce, ca mi-o fur rau de tot).
*



... stiu sigur ca "16 august = zodia Leului" ... bday.gif .... de asta credeam ca "o furi rau de tot" ... oricum numai urari de bine si sanatate! ... cheers.gif
yanyu
CriSTI68 - o parte din ce vrei: Curtea de Arges- Trasfagarasan drumul bun cazare nu te sfatuiesc la Bilea,mai bine te cazezi spre Fagaras.
Simbata de sus;Breaza...
Mergi pe E68 pana la Fagaras - drumul bun
Mergi pe 73 A pana la Risnov - drumul bun
Mergi pe 73 pana la Bran - drumul bun
La Bran cazarea 120 ron dubla/noapte
Bran-Brasov - drumul pefect
De la Brasov eu am urcat pe E577 la Sf.Gheorghe
Drum bun!
M i h a i
QUOTE(yanyu @ 15 Jul 2008, 21:51)
Bran-Brasov - drumul pefect
*


blink.gif blink.gif Cum poti spune de porcaria aia de drum ca este perfect?? Cu hopuri de asfalt la fiecare 20 m....Din Bran pana in Rasnov mi se pare o bataie de joc drumul...Din Risnov la Bv este perfect...aici iti dau dreptate..
yanyu
MHY - nu te contrazic, pe 12.07 2008 si cu masina din semnatura eu asa l-am vazut. poate eram obosit!
Steel Tormentor
Desi pe 16 august e si ziua mea, sper sa ajung la Balea undeva imediat dupa 1.
Am mai urcat de 2 ori, dar numai dinspre Sibiu, drum acceptabil, peisajul superb, dar cam multa inghesuiala sus.
yanyu
drumul e bun si de la Curtea de arges spre Bilea. sus tot aglomerat. se construieste, turisti multi da, e bine si frig. mai este zapada si acum.
hash
QUOTE(cristib @ 6 Jul 2008, 12:49)
balea si-a pierdut din farmecul salbatic pe care-l avea. pe langa vechea cabana au aparut fro 2 constructii noi (proprietati private), plus ca e plin de gherete. ...
*



pentru amatorii de liniste exista culmea podragului. cred ca se poate dormi la cabana negoiul tongue.gif traseul e practicabil in august. masina se lasa acasa in parcare. or fi adunat elicopterul ala cazut in padure ?
TRANCA
QUOTE(Steel Tormentor @ 15 Jul 2008, 23:05)
Desi pe 16 august e si ziua mea, sper sa ajung la Balea undeva imediat dupa 1.
Am mai urcat de 2 ori, dar numai dinspre Sibiu, drum acceptabil, peisajul superb, dar cam multa inghesuiala sus.
*



... alt LEU-paraLEU ... de-al meu! ...Noroc si Sanatate! cheers.gif
CriSTI68
si minunata rovineta nu se gaseste nicaieri... abia astept sa ma opreasca un prost 243.gif 251.gif
Sp!ke
Cica se gaseste doar la oficiile postale.
CriSTI68
QUOTE(Sp!ke @ 16 Jul 2008, 19:14)
Cica se gaseste doar la oficiile postale.
*



cam la toate oficiile la care am fost cica sa terminat dimineata sad.gif , sa vad daca nu gasesc sa ii intreb pe astia la munca de unde iau ei pentru flota de marfa roviniete
Sp!ke
Asta-i nasol rau de tot... Oricum cand o voi gasi imi voi lua pe un an. Desi am masina de mai putin de un an, am dat pe rovignete mai mult decat as fi platit pe un an sad.gif (stupid guy!!!)...
Cate e amenda? 500 lei? Pt ca am comis-o la o plimbare in afara! Mi-am adus aminte la intoarcere, noroc ca nu m-a oprit nimeni...
CriSTI68
cum poate sa fie obligatorie si sa nu o gasesti ?? aberant
Sp!ke
te mira? pe mine nu...
CriSTI68
deloc, dar cred ca plec fara pana la urma... folosesc avantajul masinii mele, culoarea albastru Police laugh.gif
driverx
Buey, ce stres pe capatanele voastre ma. Mergeti fara ele. Pe mine deja de atatea ori m-au oprit, m-au intrebat de sanatate, de trusa, etc, dar nici o rogvineta.
CriSTI68
QUOTE(driverx @ 16 Jul 2008, 21:07)
Buey, ce stres pe capatanele voastre ma. Mergeti fara ele. Pe mine deja de atatea ori m-au oprit, m-au intrebat de sanatate, de trusa, etc, dar nici o rogvineta.
*



fara ea merg, cum am mers pana acum, ziceam si eu sa ma bucur de concediu fara sa am treaba cu prostii...
Merced
Cand vii dinspre Bucuresti pe autostrada, cobori de pe portiunea noua la iesirea Pitesti Est, intri in Petrom-ul ala mare de jos, si iei Rovinieta fara probleme. Apoi urci iar pe ce mai ramane din autostrada/centura si iesi la Bascov, faci dreapta spre Curtea de Arges si "Drum bun!". Nu pierzi decat vreo 10 minute, nu cred ca-i tragic, si stai si linistit pe deasupra. Am vazut echipaj de rutiera cu o gagica "computerizata" dupa ei, care verifica daca cel oprit are porcaria asta, deci se poate intampla la o adica sa te si intrebe cineva de ea.
al3
saluty, o intrebare mica pentru cei care au fost. pot intr-o singura zi sa plec din Sibiu fac Transfagarasan ies pe la Curtea de Arges si sa ma duc la Busteni?? eu am calculat ca as face vreo 8-9 ore. nu e prea obositor?? unsure.gif ar fi mai bine daca m-as opri la Curtea de Arges?? daca nu e bun traseul astept propuneri smile.gif
bossake
Normal ca ar fi mai bine sa te opresti la curtea de arges, insa cred ca daca tragi tare reusesti. Oricum asta ar insemna sa nu pierzi prea mult timp pe transfagarasan cu popasurile, ceea ce ar fi mare pacat smile.gif
Merced
Mai degraba te opresti pe undeva pe Transfagarasan, nu pe la Curtea de Arges, ca acolo nu prea e de stat. Merge o raita prin orasel, pe la manastire si biserici, dar cam atat.
al3
oke, ms smile.gif
CriSTI68
merced asa ma gandeam si eu sa o iau de pe drum
rtBK
Scuze de offtopic, rogviniete gasiti la OMV dintre Leu si Orhideea. Mai era si la rompetrolul de pe ghencea, dar nu am intrebat niciodata acolo ( doar am vazut afisat )
ssilviu
QUOTE(yanyu @ 16 Jul 2008, 10:25)
drumul e bun si de la Curtea de arges spre Bilea.
*



Se pare ca intr-o saptamana s-a facut praf. Eu am fost sambata pe acolo si de la vidraru pana la baza muntelui e pur si simplu rupt. Si cred ca sunt vreo 30 de km lejer.
DjurdjaK
acel drum nu cred ca a fost bun vreodata. am vazut ca au mai peticit pe ici pe colo si pe anumite portiuni au asfaltat tot, dar e sub orice critica. dincolo de balea lac spre sibiu drumul e parfum.

aditasse
dincolo de tunel este alt Judet unde prefectu se pare ca are alte prioritati decat astia din arges care sunt disperati sa fure cat mai mult
costi
QUOTE(CriSTI68 @ 16 Jul 2008, 17:58)
si minunata rovineta nu se gaseste nicaieri... abia astept sa ma opreasca un prost  243.gif  251.gif
*



pina pe 31 iulie se poate merge moca
b34uen
transfagarasanul arata extraordinar acum fata de cum era acum vreo 4 ani, cand treceai pe niste traverse pe unele portiuni ca era drumul surpat, pana la urma arata mai bine decat mult drumuri nationale mult mai circulate
RSV
AM FOST ACUM 2 SAPTAMANI PE TRASEUL:

Bucuresti-Pitesti-Rm.Valcea-SIbiu (cazare o noapte) iar a doua zi

Sibiu-Balea-Vidraru-Curtea de arges-Pitesti-Bucuresti

Singura portiune unde drumul e mai prost si sunt gropi destul de multe este intre Balea Lac si barajul Vidraru
kaspersky
citeva poze
magelan_explorer
ceva recomandari pt cazare in zona vidraru si balea ?

am gasit Cabana Vidraru la 200m de lac
pensiunea Elena in Capataneni
si pensiunea Iuliana la 7km de Vidraru

iar la Balea
pensiunea Robert
Denisa
Leia
CGB
m-am intors ieri de la alba iulia dintr-o delegatie. si-am luat-o pe transfagarasan. dinspre sibiu drumul e ok. e si scurt, fata de ala pe curtea de arges. ma asteptam ca-n timpul saptamanii sa fie liber.in schimb aglomeratie ca la balamuc sus la balea. pa traseu oameni la gratar, la iarba verde. concluzia: in romania e un weekend permanent.
preturi: 1 mic (cu pita si mustar) = 2,5 lei, un porumb fiert = 5 lei smile.gif

e frumos ca peisaj, dar multimea aia de oameni si masini strica tot farmecul.
Cocojambo
QUOTE(yanyu @ 16 Jul 2008, 10:25)
drumul e bun si de la Curtea de arges spre Bilea. sus tot aglomerat. se construieste, turisti multi da, e bine si frig. mai este zapada si acum.
*




Eu cred ca tu glumesti, drumul ala e plin de gauri, de zici ca a fost bombardament acolo, eu unul m-am jurat ca o sa mai merg cat de curand pe el. cred ca daca il faci de 2-3 ori intr-un an, te duci sigur si schimbi amortizoarele.
verde
Dat o tura azi pan la cascada ,urcat de la C Arges pe la 12.si coborat pe la 17. In acest interval o portiune de vreo 4-5 km a fost plombata cu asfalt si astfel fiecage gaurica s-a transformat intr-un dambulet. Drumul nu e chiar de speriat , am mers constant cam la 50km/h si la dus si la intors, pe portiunea baraj Vidraru- Balea Lac. E o mica portiune care a ramas neplombata, mai exact cateva zone de cate 3-400 m cu gauri marunte dar se poate merge linistit.La urcare lacul era in nor nu se vedea nimic.Am coborat la cascada si cand ne-am intors era bine se ridicase norul.
kaspersky
mda, cam asa e, daca mergi la 50 km/h e ok ca mai poti ocoli wink.gif), io ma mir cum de nu-si dau boii aia interesu' si sa mai plombeze macar (ma refer la partea dinspre sud, spre curtea de arges) si nu de alta da' am vazut ca, pe partea aia e plin amatori de mici si manele & stuff
margelatu
Am fost intre 14 si 18 iulie pe Transfagarasan, venind dinspre Ardeal. Drumul pana la Balea Lac ( Jud. Sibiu) e bun, fara gropi sau denivelari majore. Pe cealalta parte imediat ce treci de tunel si intri in jud. Arges drumul e destul de prost dupa parerea mea, ori sunt gropi mici si multe, ori e plombat f. prost, parca dupa Barajul Vidraru e mai bine. Altfel personal am ramas masca din cauza peisajului extraordinar( nu mai fusesem niciodata pe acolo). Splendida tara avem (pacat ca e prost administrata, tari mult mai sarace dpdv turistic fac bani seriosi din turism pe cand noi.... )
St
Eu nu inteleg o treaba. Toata lumea se vaita ca drumul e prost dar cei mai multi cand au ocazia se mai duc.
margelatu
QUOTE(St @ 9 Aug 2008, 20:09)
Eu nu inteleg o treaba. Toata lumea se vaita ca drumul e prost dar cei mai multi cand au ocazia se mai duc.
*



E prostut mai ales in portiunea Balea Lac -Vidraru, nu asa de prost sa nu poti circula, bineinteles cu o viteza adecvata si considerand ca tii catusi de putin la masina, oricum nu se poate circula foarte repede si din cauza ca e foarte virajat. Oricum pt. cine nu a mai fost le recomand cu caldura sa mearga, mie personal imi venea sa opresc din 5 in 5 minute ca sa admir peisajul si sa fac poze. Iata niste mostre !
magelan_explorer
tocmai am venit de pe transfagarasan
in primul rand pt cei ce vor sa plece mare atentie
unde isi iau cazare,mai mari tepe ca pe traseul asta
n-am vazut,..dupa ce-am studiat o gramada de oferte
si am ales una,cand am ajuns acolo am constatat
ca "zona f linistita" de fapt e chiar la drumul national
plus poze trucate puse pe net gen "vila iuliana " care
are poza pe malul lacului dar de fapt e intr-un sat..si exemplele pot continua..
drumul e prost intre corbeni-vidraru-balea ,e peticit.
la vidraru si la balea lume buluc,mizerie peste tot,pantofari la greu...dar se merita efortul
sa mergi pana acolo...zona e super...peisajul magnific...
drum bun !
marshall_balance
Salutare. Imi poate da careva niste sugestii pentru un drum din Timisoara pana la transfagarasan, rute, ceva?
Fuzz
Pai ajungi la Sibiu si inainte de Arpasu faci dreapta. E drumul bun, nu ai probleme. Nu stiu daca sunt semafoare dar cred ca de unde vei urca spre Transfagarasean (e semnalizat bine oricum) nu sunt foarte multe.
bossake
QUOTE(marshall_balance @ 15 Aug 2008, 08:08)
Salutare. Imi poate da careva niste sugestii pentru un drum din Timisoara pana la transfagarasan, rute, ceva?
*




Salut, din timisoara o iei spre deva, apoi prin sebes ajungi in sibiu. Traversezi sibiul si iesi spre ramnicu valcea, spre valea oltului. La ~10km dupa ce iesi din sibiu dai de un sens giratoriu in care o iei spre directia Fagaras-Brasov. Si de acolo mai sunt vreo 10-15km pana la o intersectie unde faci dreapta spre Balea Lac.. Sunt indicatoare peste tot imi e greu sa cred ca te poti ratacii smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.