Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Transfagarasan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
ydaniel
cam dupa ce data se inchide?smile.gif ma duc si eu sper anu asta:)
einstein1984
Sper ca nu cu scuterul!
sylvester
O mare bataie de joc portiunea de la Balea lac pana aproape Curtea de Arges! Pacat de peisaje! Cu regret spun ca nu voi mai face acest drum pana nu se pune cat de cat la punct! Trebuie sa recunoastem ca niciodata nu a fost ok ....dar anul acesta a depasit orice masura! Am facut 3 ore...mai ales ca am prins si un autocar in fata care de-abia intra in curbe si nu-mi permiteam sa il depasesc!
tonicelli
Hai și eu
Venit de pe acest drum ...
Mers dinspre Vidraru ...
Este adevarat că drumul nu e nici jenant și nici penibil e JENIBIL (zona barajului) dar dacă vrei să admiri (cât de cât) peisajul cred că mai normală este o viteză de 30-50 km/h nu de alta dar mai sunt și zmei care urcă/coboară cu suta sau peste ...
dili
QUOTE(tonicelli @ 19 Aug 2006, 19:30)
... dar dacă vrei să admiri (cât de cât) peisajul cred că mai normală este o viteză de 30-50 km/h nu de alta dar mai sunt și zmei care urcă/coboară cu suta sau peste ...
*



Daca vrei sa-l admiri, cred ca, mai degraba, ai doua variante:
1. te opresti si "admiri" pana te saturi (fara pretentii de medie orara).
2. rogi pe altcineva sa faca poze pe drum si le "admiri" acasa. Ba, de multe ori, te si minunezi de ce locuri frumoase ai parcurs fara sa le vezi.
La volan, pe "baraj", admiratul e o chestie destul de kamikaze. sad.gif
tonicelli
mda ...
no comment blush.gif
Poate m-am exprimat greșit ...
mai corect era - daca vrei să mai și vezi ceva din traseu smile.gif
Later edit - pentru cine nu se grabeste ii recomand sa viziteze cetatea Poenari (5 km mai jos de barajul Vidraru) biggrin.gif
Se ajunge după urcarea a 1480 de trepte blink.gif
dili
Desi sunt din Cta, prin natura originii am destula experienta cu drumurile din Arges; pot spune fara exagerare ca am tot fost pe Transfagarasan de ani buni, cateodata si de mai multe ori pe vara.
Drum mai mizerabil (mai ales pe baraj) ca anul acesta (si o confirma toti cei de acolo) nu e existat nici pe vremea lui nea Nicu'.
St
Adevarul e ca drumul asta in 2001 era foarte bun, de atunci e din ce in ce mai jalnic in fiecare an. Sa nu mai spun ca in 2001 pana la Balea nu cred ca am intalnit 10 masini, acum cu sutele!! Au inveput sa vina din ce in ce mai multi turisti acolo, si deja nu mai e loc pentru toti, la cabana/hotel/pensiune trebuie sa-ti faci rezervare cu minim 4-5 zile inainte, asta daca nu mergi cu cortul biggrin.gif
free_fiber
Ieri am fost pe transfagarasan si va instiintez ca drumul dispre Sibiu pana la Balea Lac e impecabil. De la Balea Lac la Curtea de Ag este infect (nota 2,5 de la mine, 1 dau la drumu de tara neasfaltat). Peisajele sunt superbe, niciodata n-am vazut ceva mai frumos. La Balea lac era si un pic de zapada, dar era soare si frumos.
La Vidraru au asfaltat doar barajul. Poze in curand.

Ah, evitati weekendurile pe acolo. La Balea Cascada, duminica dupa-amiaza se mergea bara la bara, cam ca in Bucuresti intr-o ora de varf.

Edit: pozele
paulp
Bilea Lac si Transu

Pacat de drumu de la Capra la Vidraru.
In rest superpeijase wink.gif
C_o_S
Tocmai m-am intors si eu de pe Transfagarasan wub.gif (recunosc ca m-am decis sa merg dupa ce am citit topicul asta) si intr-adevar, sunt peisaje de vis. Chiar daca pe partea argesana soseaua e sub orice critica tot a meritat si asta o sustin oricand. Pacat totusi ca se simte si pe acolo aerul de parvenitism si megalomanie al unora. Cineva zicea aici ca daca soselele ar fi mai bune ar fi mai bine... Eu zi ca ar fi mai rau pentru ca tu te duci sa admiri natura, incerci sa iti creezi o stare de spirit si nu poti de multi altii care vin acolo doar ca trebuie sa spuna toturor dupa aia ca au fost acolo, etc. Ma rog ideea e ca mai ales la noi, daca se face ceva bun, te trazesti ca e folosit (mai ales) de neaveniti... gun3.gif
Oricum, anul asta cat mai repede o sa fac si a doua excursie, dar cu rezervare la cazare cu cel putin 10 zile inainte pt. ca in week-end nu gasesti ABSOLUT nici un loc de cazare pe TOT Transfagarasanul...
Numai bine!
gibonu
M-am intors de pe Transfagarasan, l-am facut cu bicicleta, asadar am observat mai bine drumul si peisajul.
De la baraj in sus, a inceput operatiunea de plombare a drumului, deci nu mai este chiar asa de rau. Pana acum au reusit sa plombeze vreo 10-15 km, dar se parea ca vor continua. Deci incepe sa se faca ceva.
In plus, cei de la drumuri spuneau ca vor trata drumul cu o solutie pietris fin si smoala, dar pana nu vad nu cred.
Despre celelate mesaje: nu sunt nici pe departe adeptul ideii "merge si asa" mi-ar place si mie sa fie un drum bun cum era in 2002, 2003 chiar 2004 dar pana a ne baga si a ne scoate diverse chestii in drumarii argesesni este cale lunga.
Despre Transfagarasan sport extrem: daca tot te duci pana acolo, adaptezi si tu viteza la conditiile de drum chiar daca mergi mai incet dar nu iti mai faci masina varza.
In rest, numai de bine, exceptand aglomeratia, dar despre asta altadata.
gibonu
Acum despre aglomeratia de pe Transfagarasan:
Bai frate, nu se poate asa ceva, este din ce in ce mai rau. Nu ma refer la nr. imens de turisti care erau pe acolo, in special in weekend, ci la vanzatorii aia ambulanti, care vand toate prostiile si carora li se permite acest lucru.
Nu este posibil asa ceva, adica si la cascada la Capara erau vreo 10 masute la care se vindea porumb fiert, copt, prajit si late prostii. Consecinta era ca acolo aglomeratia era maxima, masinile nu mai aveau pe unde trece, am avut si eu probleme sa ma strecor cu bicicleta.
La Balea Lac este chiar dezastru: cred ca erau cateva sute de masini, foarte multe parcate aiurea. Era ca in piata la Obor, duminica pe la 9 dimineata. Plus nelipsitele tarabe, care aici, pe langa porumb mai vindeau si o gramda de prostii chinezesti, de cea mai proasta calitate.
Am mai spus-o: nu am nimic cu acei oameni care vand, nu ei sunt de vina ci cei care cumpara de la ei. In plus, dupa mintea mea, autoritatile din zona, ar trebui sa creeze niste spatii speciale destinate acestui scop, de exemplu la Cartisoara pe fata nordica si la Hidrocentrala pe fata sudica, sa faca acolo piata, talcioc, en-gros, complexul chinezec Europa sau mai stiu eu ce. Atat, in rest sa nu mai existe zone de piata pe Transfagarasan.
Repet, este de-a dreptul ingrozitor ceea ce se intampla la Balea Lac, adica vii de pe fata sudica, prin gol alpin, te bucuri de frumusestea peisajului montan, daca ai noroc vezi si o capra neagra (e drept iarna, nu vara), intrii in tunel si cand iesi de acolo ai imprsia ca teleportarea intr-adevar exista si te intrebi cum ai facut de ai ajuns direct in piata si in tiganie.
Lucruri pozitive pe care le-am observat:
1. Prezenta Politiei la Balea Lac, erau 2 politisti (sau atatia am vazut eu), care incercau cu greu sa faca ordine dar nu aveau cu cine sa se inteleaga.
2. Cosurile de gunoi (adica alea mari galbene) de pe drum erau pline iar surplusul de gunoi, de cele mai multe ori era pus civilizat, langa, in pungi de plastic, legate la gura. In anii trecuti, acele cosuri galbene erau aproape goale.
3. La un moment dat, o familie se pregatea sa plece de la locul de unde au facut gratarul, iar copilul, cu 3 cutii de bere goale in mana, se indrepta spre un cos de gunoi (jumate plin) sa le arunce, la care taica-su: "ba, baga cutiile in punga, ca le aruncam acasa la gunoi, ca sa lasam cosul pentru altii care vin". Sunt convins ca asta nu rezolva problema gunoaielor din drum, dar este macar un inceput.
argon
Ce am patit eu..fix in mijlocul tunelului de la Balea lac a oprit un tir, tir care la urcare era cu mult in fata mea, si il vedeam cum incurca circulatia la fiecare curba, adica ocupa amandoua benzile ca sa poata vira, si cei de pe contrasens nu puteau trece..chiar era nevoie sa dea inapoi sa-i faca loc.

In fine, a oprit chiar in tunel a pus avariile, eu eram la 2 masini in spatele lui, si am aflat motivul pentru care a oprit.isi facea nevoile pe roata, pe urma cand a terminat a lasat tirul frumos acolo, si a plecat pe jos inspre iesirea dinspre lac(probabil sa-si cumpere un porumb fiert), fara pic de rusine, astia ce stateam in spatele lui nervosi au inceput sa se agite, sa-l faca in toate felurile, claxoane, etc, asta, tiristu' a inceput sa injure in bulgareste, sau turca, nu am distins prea bine..toata lumea claxona, lucru interzis in tunel dealtfel, depasirea la fel..binenteles ca s-a facut ditai blocajul , dar am reusit sa-l depasim..cu greu ca veneau in permanenta masini pe contrasens.

Tirul nu se stricase cum imi venea sa cred, pentru ca la prima parcare de dupa tunel am oprit sa beau o cafea, si l-am vazut trecand tacticos cu alaiul dupa el.
St
QUOTE(argon @ 29 Aug 2006, 08:23)
Ce am patit eu..fix in mijlocul tunelului de la Balea lac a oprit un tir, tir care la urcare era cu mult in fata mea, si il vedeam cum incurca circulatia la fiecare curba, adica ocupa amandoua benzile ca sa poata vira, si cei de pe contrasens nu puteau trece..chiar era nevoie sa dea inapoi sa-i faca loc.

*




TIR pe Transfagarasean?? blink.gif blink.gif Pai nu are voie pe acolo!!
argon
Tocmai...si nu era pentru aprovizionare p'acolo..s-a gandit turcu sa mai vada un peisaj ceva.. blink.gif abia lua curbele pe 2 benzi saracul..

I-am tras si o poza blink.gif
ydaniel
faina poza.mai pune:)) soferi turci:))) cei mai tari:))
sper sa ajung si eu si da cu scuteru ca nu consuma asa mult:) e vreun panou ca nu as avea voie:)?
gibonu
QUOTE(ydaniel @ 1 Sep 2006, 14:08)
faina poza.mai pune:)) soferi turci:))) cei mai tari:))
sper sa ajung si eu si da cu scuteru ca nu consuma asa mult:) e vreun panou ca nu as avea voie:)?


Acum, daca ala cu tiru' a putut sa se duca, nu cred ca te vor impiedica pe tine cu scuterul.
Acum serios: du-te linistit, nu-i nici o problema, insa grabeste-te daca vrei anul asta, ca deja a cazut ceva zapada la Balea si nu se stie cand se va inchide.
Drum bun.
lar
Stai linistit, asa e sfarsitul lui august in Fagaras ceva mai capricios. In septembrie se indreapta lucrurile. Poti merge fara probleme cu scuterul, nu sunt abrupte inclinatiile soselei. E usoara.
gibonu
Transfagarasan-ul nu are data fixa de inchidere, se inchide la prima cadere sanatoasa de zapada. Anul trecu, daca va mai aduceti aminte, s-a inchis pe la inceputul lui octombrie, luandu-i prin surpridere pe cei de la Balea deoarece telecabina era in revizie.
Oricum, pe fata sudica este inchis de la Capra in sus, asta stiu sigur si pe fata nordica de la Balea Cascada in sus.
ydaniel
as pleca si acu;dar am restante la fac;) da intr-o alta poza mai aparea un camion:)deci daca au voie am si eu:) da eu stiam ca nu se inchide oficial ci doar zapada il inchide:)
rogilg
am fost si eu pe transfagarasan in perioada 10.08. - 11.08.2006 si vreau sa va spun ca m-am pregatit foarte mult pentru drumul rau care urma sa il parcurg, asta citind de pe acest forum.
Si surpriza a fost ca am dat de un drum exceptional (am facut urmatorul traseu: aiud - sibiu - balea lac - curtea de arges - ramnicu valcea - drobeta - orsova - herculane - hunedoara - orastie - aiud)
Gropi pe transfagarasan ? pai alea sunt gropi ? hai sa vedeti pe ce drum ma duc eu saptamanal si apoi faceti comparatie. (ma refer la drumul judetean aiud - buru).
Am intalnit in cateva locuri asfalt decojit (ca altfel nu pot sa ii spun) si denivelari pe care din cate imi amintesc le-am trecut cam cu 50 km/h.
Am intalnit un drum foarte bun prin judetul gorj, ramnicu valcea (pai nici europeana care trece prin aiud nu este asa de buna).
Asa ca in concluzie nu va speriati de drum ca eu am 23.000 km facuti cu masina (foarte multi prin gropi) si mergeti pe transfagarasan ca merita peisajul.
ydaniel
m-am decis:sapt vit dum plec.cu scuteru .sper sa si ajung si ce ziceti sa o iau pe a1 sau p langa,pe drumul vechi?
gibonu
QUOTE(rogilg @ 6 Sep 2006, 13:21)
Gropi pe transfagarasan ? pai alea sunt gropi ? hai sa vedeti pe ce drum ma duc eu saptamanal si apoi faceti comparatie. (ma refer la drumul judetean aiud - buru).
Am intalnit in cateva locuri asfalt decojit (ca altfel nu pot sa ii spun) si denivelari pe care din cate imi amintesc le-am trecut cam cu 50 km/h.


In sfarsit o parere obiectiva despre Transfagarasan.
Sper sa citeasca ce ai postat tu toti cei care vorbesc numai de rau Transfagarasanu-ul, in special cei care isi baga si isi scot diverse in drumarii din Arges.
Sau cei care vor sa se duca pe Transfagarasan si sa ruleze cu 50 km/h le se pare prea putin, care vor sa se dea pe acolo cu 150-200 km/h, sa admire si peisajul si sa fie di devreme acasa.
Inca odata felicitari pentru ceea ce ai postat.

P.S. Inca odata, sustin ca nu sunt adeptul ideii "merge si asa", mi-ar place si mie sa avem un Transfagarasan cu asfalt excelent, dar pana atunci ne adaptam si noi la ceea ce este in acest moment, adica mergem cu viteza ceva mai mica.
gibonu
QUOTE(ydaniel @ 6 Sep 2006, 13:28)
m-am decis:sapt vit dum plec.cu scuteru .sper sa si ajung si ce ziceti sa o iau pe a1 sau p langa,pe drumul vechi?
*



Daca se pastreaza vremea asta frumoasa si daca ajungi duminica pe Transfagarasan, asteapta-te la aglomeratie mare de tot, in special la Balea Lac unde aglomeratia intrece orice limita.
In Curtea de Arges gasesti ultima benzinarie "de firma". Dupa nu stiu daca mai gasesti ceva, deci ai grija unde alimentezi.
Despre A1: s-ar putea sa nu ai voie cu scuterul pe autostrada dar nu sunt sigur.
Drum bun
Lacaru
Am fost si eu pe drumul Aiud - Buru si nu am contenit sa-i "felicit" pe drumarii din Alba. Ultima ora cand am fost pe Transfagarasan in sectorul argesean a fost in vara lui 2003. Pe atunci soseaua era buna.

Problema care se pune in topicul asta nu este ca soseaua e proasta de nu poti sa mergi cu 100 km/h, ci ca e proasta de iti rupi masina si la viteze mici (20-30 km/h).
Pe mine ca sofer ma termina psihic o sosea plina de cratere, unde ma gandesc care groapa e de preferat a fi luata si care nu. Pe o astfel de sosea nici nu se mai pune problema ca mai ai timp sa admiri peisajul (in calitate de sofer).
Este pacat ca tocmai zonele de interes turistic beneficiaza de o infrastructura dezastroasa. Sau poate e mai bine asa, ca se reduce poluarea respectivelor zone si doar ce cu adevarat pasionati si care respecta natura se incumeta pe mearga pe astfel de sosele.
paulp
Du-te dom'le, n-auzi ca noi sintem timpiti, ca nu apreciem gropile din carosabil, facute cu atita truda tocmai pentru a ne lasa sa admiram peisaju in loc sa mergem prin padure cu viteza pe care o dorim wink.gif

Deci, dragii mei, si in special Gibonu, gropile de pe Trans sint exact in sectorul din padure unde n-ai ce vedea, decit copaci. Restul Transului e bun (nu extraordinar, dar poti merge normal)
Faptul ca imi pun viata in pericol pe un drum de munte, din cauza ca unii nu sint in stare sa isi faca treaba ca lumea, nu ma face sa-i apreciez deloc, ci dimpotriva sa le umplu frigiderele cu tot salamu de la Agricola 022.gif
eugeniuz2004
QUOTE(gibonu @ 7 Sep 2006, 09:27)
In sfarsit o parere obiectiva despre Transfagarasan.
Sper sa citeasca ce ai postat tu toti cei care vorbesc numai de rau Transfagarasanu-ul, in special cei care isi baga si isi scot diverse in drumarii din Arges.
Sau cei care vor sa se duca pe Transfagarasan si sa ruleze cu 50 km/h le se pare prea putin, care vor sa se dea pe acolo cu 150-200 km/h, sa admire si peisajul si sa fie di devreme acasa.
Inca odata felicitari pentru ceea ce ai postat.

P.S. Inca odata, sustin ca nu sunt adeptul ideii "merge si asa", mi-ar place si mie sa avem un Transfagarasan cu asfalt excelent, dar pana atunci ne adaptam si noi la ceea ce este in acest moment, adica mergem cu viteza ceva mai mica.
*



Lucrezi cu certitudine la drumuri!

Nici pe departe nu trebuie iertati drumarii si conducatorii ca avem drumuri aiurea. Atat timp cat fiecare dintre noi plateste taxe de drum sub forma directa sau indirecta (in benzina) merita drumuri care sa nu necesite reparatii la directie in fiecare an.
Iar un drum de interes turistic trebuie sa iti ofere liniste si placerea de a vedea ceva, nu stress-ul de a ocoli gropile.
rogilg
QUOTE(eugeniuz2004 @ 7 Sep 2006, 13:07)
Nici pe departe nu trebuie iertati drumarii si conducatorii ca avem drumuri aiurea. Atat timp cat fiecare dintre noi plateste taxe de drum sub forma directa sau indirecta (in benzina) merita drumuri care sa nu necesite reparatii la directie in fiecare an.
Iar un drum de interes turistic trebuie sa iti ofere liniste si placerea de a vedea ceva, nu stress-ul de a ocoli gropile.
*



Ai perfecta dreptate.
Oricum cred ca duminica am sa fac iar un traseu pana la poienari cu oprire la balea lac.
Cum este soseaua pe transfagarasan duminica ? aglomerata sau nu ? (daca sunt autobuze sau masini mari)
paulp
E libera si neteda ca-n palma, mergi de placere...

Citeste pe invers smile.gif

Aglomeratie, la Bilea abia ai loc sa parchezi, te enervezi la tunel, daca vii de la Sibiu, e bine sa te intorci tot pe acolo, ca de la Capra la Vidraru e jale...
Asta e Transu.
Peisajele sint superbe wink.gif
gibonu
QUOTE(paulp @ 7 Sep 2006, 12:28)
Faptul ca imi pun viata in pericol pe un drum de munte, din cauza ca unii nu sint in stare sa isi faca treaba ca lumea, nu ma face sa-i apreciez deloc, ci dimpotriva sa le umplu frigiderele cu tot salamu de la Agricola 022.gif
*



Pai daca it pui viata in pericol si esti constient de lucrul asta, de ce te-ai mai dus pe Transfagarasan, trebuia sa stai acasa. Tu chair nu tii la viata ta?
Acum, fara gluma, de la niste gropi din carosabil (multe sau putine, dar asta e alta discutie) pana la a afirma ca iti pui viata in pericol e distanta mare, asa ca hai sa nu mai vorbim prostii.
Eu am fost cu bicicleta, acum 2 saptamani de vineri pana dumica, deci cand este aglomeratia mai mare si nu mi s-a parut deloc ca as fi fost in pericol si nici nu a trebuit sa ma feresc tot timpul de soferi care evita gropile ca sa "scape cu viata".
Nu mai dezinforma poporul, ca din ceea ce spui tu "imi pun viata in pericol" (scuze ca o repet, dar mi se pare tare de tot) unul care nu a fost niciodata pe acolo ajunge la concluzia ca mai bine se duce la Kandahar, ca de acolo s-ar putea intoarce viu, decat sa se duca pe Transfagarasan, unde este un pericol evident sa nu te mai intorci.
paulp
Bai nene, tu esti normal?
Tu compari bicicleta cu o masina?
Si fii sigur ca daca stiam ca e asa drumu nu coboram de la Bilea pe partea argeseana... ma intorceam naibii la Sibiu si veneam pe Valea Oltului ca era drumu normal.
Da, mi-am pus viata in pericol, pentru ca am fost nevoit sa intru de nu stiu cite ori pe contrasens ca sa feresc craterele din asfalt in timp ce dupa curba aparea cite un smecher care credea ca are TAB si nu-i pasa de gauri (probabil ca-i platea tac-su reparatiile la masina asa ca-l durea undeva).
Asa ca prostii vorbeste cel care nu spune tot adevarul despre dumul ala nenorocit 022.gif
dRg
Lasa mai ca dupa unii o gaura - doua merge , nu e capat de lume wacko.gif .
Daca era aratura ce faceai radmasa.gif ? Atunci sa te plangi
gibonu
QUOTE(paulp @ 7 Sep 2006, 17:43)
Bai nene, tu esti normal?
Tu compari bicicleta cu o masina?
Si fii sigur ca daca stiam ca e asa drumu nu coboram de la Bilea pe partea argeseana... ma intorceam naibii la Sibiu si veneam pe Valea Oltului ca era drumu normal.
Da, mi-am pus viata in pericol, pentru ca am fost nevoit sa intru de nu stiu cite ori pe contrasens ca sa feresc craterele din asfalt in timp ce dupa curba aparea cite un smecher care credea ca are TAB si nu-i pasa de gauri (probabil ca-i platea tac-su reparatiile la masina asa ca-l durea undeva).
Asa ca prostii vorbeste cel care nu spune tot adevarul despre dumul ala nenorocit 022.gif
*



Bai nene, eu nu stiu daca sunt normal, s-ar putea sa nu, dar nu compar bicicleta cu masina, adica nu m-am simtit in pericol ca unii soferi ar putea sa dea peste mine deoarece erau ocupati cu evitatul craterelor din drum. Asta am vrut sa spun.
Si inca ceva. Drumul este destul de ingust, asadar trebuie sa fi atent cand mergi cu bicicleta, ca nu prea au unde sa se duca masinile ca sa te evite.
In plus, trebuie sa-ti spun eu ca nu intri pe constrasens intr-o curba in care nu ai vizibilitate. Asta ar trebui sa stii si tu.
Sau poate ala care venea pe contrasens nu era cu TAB-ul, ci avea noroc ca pe partea lui de drum nu erau cratere.
Si, bai nene, daca drumul e asa de nenorocit, de ce te-ai mai dus? Trebuia sa intrebi si tu aici pe forum, ca se gaseau o gramada care sa-ti raspunda.
Repet: orice om normal adapateaza viteza la conditiile de drum, nu-i da in bot ca nemancatu' si apoi se plange ca si-a rupt masina prin gropi (asta daca nu ai avut motive intemeiate sa te grabesti, caz de forta majora; daca ai avut, imi cer scuze de acum)
paulp
Daca intrebam pe forum, primeam acelasi raspuns pe care mi l-ai dat: du-te dom-le ca e bun drumu, citeva gropi acolo...
Ei bine, nu sint citeva gropi, sint 5 km de drum rau... da rau... in rest e ok.
In aia 5 km, injuri toti drumarii de la Arges, si mergi mai incet ca melcu ca sa-ti protejezi masina sau ca sa te feresti de alte masini sau biciclisti, sic.
Asta e adevaru, oricit nu ti-ar placea.

Mergeti fratilor pe Trans, coboriti spre Arges, si adresati-i Gibonului toate multumirile ca v-a incurajat s-o faceti.

Eu oricum nu voi mai merge curind, ca am de gind sa-mi fac concediile in tari unde asfaltu nu e considerat lux.

Ou revoir!
tabek
Am fost si eu pe Transfagarasan pe 31 august. Urcare dinspre Arges, coborare la Sibiu. Totusi, drumul nu este asa de extraordinar de prost pe partea argeseana cum zic unii. Ii mult mai prost decat inspre Sibiu, dar se poate merge. Bine, nu se poate merge cu 100kmh cum probabil ar dori unii, dar eu zic ca-i acceptabil, nicidecum nu sunt cratere imense cum zicea cineva p-aici. Du-te pe un drum de munte (Padis) sa vezi cratere...
cj98czh
Da....numai ca singura diferenta este ca drumul care iese la Padis este trecut ca si drum forestier....
gibonu
QUOTE(paulp @ 7 Sep 2006, 22:35)
Daca intrebam pe forum, primeam acelasi raspuns pe care mi l-ai dat: du-te dom-le ca e bun drumu, citeva gropi acolo...
Ei bine, nu sint citeva gropi, sint 5 km de drum rau... da rau... in rest e ok.
In aia 5 km, injuri toti drumarii de la Arges, si mergi mai incet ca melcu ca sa-ti protejezi masina sau ca sa te feresti de alte masini sau biciclisti, sic.
Asta e adevaru, oricit nu ti-ar placea.

Mergeti fratilor pe Trans, coboriti spre Arges, si adresati-i Gibonului toate multumirile ca v-a incurajat s-o faceti.

Eu oricum nu voi mai merge curind, ca am de gind sa-mi fac concediile in tari unde asfaltu nu e considerat lux.

Ou revoir!
*



Bai frate, acum te intreb serios: tu esti normal?
Transfagarasan-ul are, din Curtea de Arges pana la intersectia cu DN 1 (Fagaras - Sibiu) 132 km (sau atat am masurat eu cu bicicleta) deci mai putin de 5% din lungimea totala a drumului este cu gropi care tie iti pun viata in pericol (desi eu ma indoiesc de cele spuse de tine, dar asta e alta discutie).
Asadar, eu nu cred ca pentru 5 km este o asa mare tragedie, incat sa indemni poporul sa nu se mai duca pe acolo.
Oricum, este o alegere buna sa te duci prin alte tari sa-ti petreci concediul, ca Transfagarasan-ul vad ca nu esti capabil sa-l apreciezi.
Probabil ca stii ca In Franta sau Italia taxele de autostrada te cam cocoseaza. O sa-ti bagi si o sa-ti scoti in drumarii de acolo ca te jecmanesc?
Sa fii sanatos.
paulp
Dupa cum poti vedea eu apreciez Transul pentru peisajele mirifice.
Pacat ca tre sa plec cu o impresie proasta din cauza a 5 km sau citi or fi de la Capra la Vidraru, si pentru asta le "multumesc" drumarilor de la Arges 022.gif.
Prefer sa platesc taxe de autostrada dar sa merg nomal, si sa ma bucur de ceea ce vad.

Hasta la vista!
gibonu
QUOTE(tabek @ 8 Sep 2006, 11:21)
Am fost si eu pe Transfagarasan pe 31 august. Urcare dinspre Arges, coborare la Sibiu. Totusi, drumul nu este asa de extraordinar de prost pe partea argeseana cum zic unii. Ii mult mai prost decat inspre Sibiu, dar se poate merge. Bine, nu se poate merge cu 100kmh cum probabil ar dori unii, dar eu zic ca-i acceptabil, nicidecum nu sunt cratere imense cum zicea cineva p-aici.
*



Nu mai posta minciuni din astea. Vrei sa se supere unii de pe aici, care isi pun viata in pericol ca s-au dus pe Tranfagarasan. 100 km/h este viteza de Transfagarasan. Nici vorba. Ar trebuie sa putem merge pe acolo cu 150 spre 200 km/h sau eventul sa ne teleportam, ca prin padure nu avem ce sa vedem.
Acum serios, nici mie nu mi s-a parut dezastros drumul, dar se pare ca noi, cei care zic eu privim obiectiv lucurile, suntem in minoritate.
paulp
Pentru asta merita sa mergi pe Trans, chiar daca ii umpli pe drumari inainte sau dupa (depinde pe unde urci) de toate salamurile din lume wink.gif

Ouf viedersen!
gibonu
QUOTE(paulp @ 8 Sep 2006, 11:32)
Dupa cum poti vedea eu apreciez Transul pentru peisajele mirifice.
Pacat ca tre sa plec cu o impresie proasta din cauza a 5 km sau citi or fi de la Capra la Vidraru, si pentru asta le "multumesc" drumarilor de la Arges 022.gif.
Prefer sa platesc taxe de autostrada dar sa merg nomal, si sa ma bucur de ceea ce vad.

Hasta la vista!
*


Misto pozele. Banuiesc ca ai mai multe. De exemplu, cand esti acasa si te uiti la ele, de exemplu iarna, prin decembrie, de ce nu incerci sa te bucuri de ceea ce vezi in ele si sa nu-ti mai aduci aminte ca au fost pe undeva 5 km de drum care nu corspundea asteptarilor tale.
Important este ceea ce vezi acolo si sa incerci sa ramai cu lucrurile frumoase.
Toate bune.
paulp
Fii sigur ca asta fac (apropo, cred ca am vreo 200 de poze wink.gif)... dar cind ma intreaba cineva cum e drumu, nu pot sa-l mint si sa-i spun ca e bun, cind eu stiu cum e.
Oricum, de-acum sezonu se cam inchide, asa ca ar fi momentu ca drumarii de la Arges, sic, sa se apuce de treaba si totusi sa plombeze macar bucata aia de drum rau.
Asa poate la anu nu vor mai fi circotasi ca mine, care sa-i injure cind nu-si fac treaba.

Good bye!

Later edit: eu fusesem avertizat de bucata aia de drum rau, de un prieten care a fost cu o saptamina inaintea mea pe acolo... asa ca stiam la ce sa ma astept... dar totusi m-am dus pentru peisaje. Insa, altii poate nu au prieteni care sa le spuna la ce sa se astepte. ph34r.gif

Idem.
IRONICK
QUOTE(paulp @ 8 Sep 2006, 10:45)
Oricum, de-acum sezonu se cam inchide
*
Nenea . .inca nu .. de sapatamana viitoare sa faca gestul, saptamana asta sa il mai lase.
paulp
Vorbeste cu drumarii de la Arges laugh.gif
paulp
oups, netu wink.gif
driverx
Sa inteleg ca prin 19-20 sept eu nu mai am sanse sa ma dau si eu pe acolo ? sad.gif Chiar se inchide deja?
paulp
Depinde de Doamne-Doamne, cum da zapada la Bilea wink.gif
Dar poti sa urci dinspre Sibiu macar pina la Cascada wink.gif
AMW
Multi si degeaba sunteti...ati fost si voi odata in ultimii ani pe transfagarasan dupa ce ati citit pe forum si ati plecat cu inima cat un purice ca o sa va rupeti masina in doua...si cand ati vazut ca ati scapat ati zis ca ce domne...cei care zic ca e execrabil drumu sunt aia care vor sa se dea cu 200 si nu au cum.

Ei bine dragilor daca voi comparati transfagarasanul cu nu stiu ce drum de prin alba normal ca e mai bun...intr-adevar e mai bun decat drumul forestier de partea cealalta a lacului dar E PROST...este in ceea mai jalnica stare din ultimul deceniu...daca nu stiti cum era inainte cand se organiza raliul argesului pe acolo sau cand intr-adevar drumari de pe arges se ocupau de el atunci nu vorbiti...

Eu in fiecare an ma duc pe transfargarasan pana la balea de minim 2 ori...anul asta am fost de 3 ori si odata pana la sibiu...si cand luam gropile strategic puse in curbe cu viteza de 40kmph simteam ca imi ramane roata acolo...dar e bun domne...e mai bun decat drumu de la cupmana...e forte bun....
dili
Ca orice chestie care trebuie apreciata de persoane diferite, si discutia despre Transfagarasan este subiectiva, dar numai pana la un punct.
Binenteles ca pentru cineva care merge saptamanal sau zilnic pe aratura, Transfagarasanul este lacrima.
Pentru altii mai fericititi si care au prin judet drumuri mai bunicele (poate sunt subiectiv dar Constanta se numara cu siguranta printre ele), Transfagarasanul este un fel de pista de incercari auto si testare a suspensiilor.
Iar comparatia cu drumurile din strainatate este deja aberanta.
Cred ca cel mai corect este sa acceptam parerea celor care au mers pe Transfagarasan in mai multe randuri si mai ales in ani diferiti; iar parerea acestora este cam unanima: ca anul acesta n-a fost niciodata asa jale.
Si ce e cel mai grav e ca aceeasi jale am intalnit-o in vara asta si pe la Prislop, si pe la Tihuta, si pe la Bicaz, si pe la Campulng Moldovenesc sau pe la manastiri, asa ca am tras, ca si multi altii de pe aici de pe forum, o singura concluzie: in vara asta a fost ultimul concediu pe jalnicele sosele ale minunatei noastre patrii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.