Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Transfagarasan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Gheorghe Dracu
Zilele fara ceata sunt rare la Balea Lac. Drumul argesan e naspa. Cel sibian e bun.

Ultima oara am fost pe 23.07.2005
drs007
partea argeseana a Transfagarasanului e naspa potrivit dar partea dinspre Sibiu e faina (dupa coborare 120 km/h fara probleme si pe timp de noapte asta spre Sibiu) si as sfatui pe cei cu masini vechi si pe incepatori sa nu faca Transfagarasanul noaptea smile.gif
Eu l-am trecut pe 4 august si vremea era splendida
steph
bun ... de 2 ani merg pe trans ca pasager. maine dim la 7 pelc prin curtea de arges si ma intorc prin valea prahovei. sper sa nu am probleme mai ales cu inundatiile de zilele astea smile.gif
SYL
QUOTE(drs007 @ 6 Aug 2005, 22:50)
partea argeseana a Transfagarasanului e naspa potrivit dar partea dinspre Sibiu e faina (dupa coborare 120 km/h fara probleme si pe timp de noapte asta spre Sibiu) si as sfatui pe cei cu masini vechi si pe incepatori sa nu faca Transfagarasanul noaptea smile.gif
Eu l-am trecut pe 4 august si vremea era splendida
*



Din cate stiu eu tunelul de la Balea e inchis intre orele 21-7, asa ca nu se poate face Transul noaptea.
Tudor B
Tot transfagarasanul e inchis traficului intre 21 si 7 (inchis cu semne cel putin).
asybo2002
banuiesc ca glumiti pe la 23 am intrat eu pe el iar pe la 01 eram la Cumpana...cat am mai stat cu montatul cortului etc au tot venit si tot trecut masini...la fel si a doua noapte undeva aproape de Capra...posibil sa fie adevarat doar sus in tunel...parca exista si o avertizare pe o tabla pe acolo la intrarea dinspre Arges...oricum e aiurea dar banuiesc ca e o masura luata pentru siguranta noastra a soferilor...
Tudor B
Probabil nu o sa va opreasca nimeni daca faceti transfagarasanul noaptea, dar o faceti pe proprie raspundere, administatorul drumului fiind absorbit de orice vina in caz ca parasiti carosabilul.
steph
am facut si eu alaltaieri parca ... sau acum 2 zile transfaragasanul. eh conteaza ca l-am facut.

am plecat dim la 7 fara un pic si am ajuns seara la 8 inapoi acasa. am oprit de 2 ori sa mancam ... pe partea argeseana a transului si la mc in brasov. In total vreo 13 ore din care 12 am condus.

am plecat din bucuresti spre pitesti ... autostrada libera si super ok. Am tinut-o in 120-140. In pitesti am facut undeva stanga si cica am luat-o prin valcea am ajuns si pe dealul negru si pe urma drum judetean pana in curtea de arges. de aici sunt 75 de km de serpentine pana sus la balea. prima parte a drumului e ok sunt portiuni unde te mai duci in 60-70 dar de cand se iese in golul alpin e cam nasol ... maty nu mai face fata cu a 3-a asa ca am mers cu @ pana in maxim 50 smile.gif. gropi dar nu imense... Cand am trecut tunelul in partea sibiana ... jale o ceata ca laptele sad.gif asa ca al coborare rar am atins 45 noroc ca drumul e marcat si tineam linia continua smile.gif ploaie si ceata, nasoala combinatie. pana la brasov ploaie si pe valea prahovei in general ploaie torentiala patura de apa ... dar am trecut si de asta si am ajuns in Bucuresti si astfel s-a incheiat calatoria unui incepataor pe trans biggrin.gif
alx
hehe, ai gresit drumul...
Cum intrii in Pitesti de pe autostrada o iei la dreapta, traversezi orasul si o tii drept in intersectia unde se face la stanga spre Rm Valcea. Mergi si mergi si mergi si ajungi in Curtea de Arges...
steph
nu am luat-o asa ca sa ajungem sa aprindem o lumanare la strabunica intr-o comuna wink.gif
anpop
QUOTE(SYL @ 7 Aug 2005, 10:13)
Din cate stiu eu tunelul de la Balea e inchis intre orele 21-7, asa ca nu se poate face Transul noaptea.
*


He he, e doar asa for fun inchis, de fapt doar scrie ca e inchis nu e pe bune wink.gif
Alatur o poza de acum 3 ani....pt. curiosi..e o cadere de pietre la km 80....
lecar
Am fost si eu pentru a doua oara pe Transfagarasan in 1 August pe ruta Sibiu - Cartisoara - Balea - Vidraru - Curtea de Arges. Peisaj absolut superb, cum de altfel il tineam minte de acum 4 ani cand am fost prima data. Sus la Balea Lac erau locuri cu zapada.

Drumul in sine e foarte bun pe partea din judetul Sibiu si bunicel pe partea argeseana de la Balea Lac pana la Vidraru. De la Vidraru la Curtea de Arges, drumul e chiar prost. Multe gropi (nu exagerat de mari) si denivelari. Trebuie mers incet daca tii la masina.

La coborare intre Balea Lac si Vidraru un cretin (ca altfel nu pot sa-i spun), care venea din sens invers si deci era in urcare, a intrat in depasire intr-o curba foarte stransa si total lipsita de vizibilitate. El era cu Cielo si depasea un Logan, iar la iesirea din curba cand m-a vazut a accelerat in loc sa franeze. Cand m-a vazut inca nu ajunsese decat cu jumatate din aripa fata in dreptul Loganului. Cel din Logan nu a franat (crezand ca Cielo va frana si va intra in spate, cum era si normal) asa ca noroc ca am tras eu destul dreapta si am incaput trei masini pe sosea ca altfel era cam rau. Concluzia e ca trebuie avut grija, ca sunt multi de Schumacher pe soselele patriei. Mai vreau sa-i transmit calde salutari soferului Cielo-ului.
anpop
QUOTE(lecar @ 9 Aug 2005, 18:23)
Mai vreau sa-i transmit calde salutari soferului Cielo-ului.
*


Si daca sunt calde..salutarile...presupun ca te gandesti la el racorit...de tot laugh.gif
CRY
Salut !

Am fost si eu pt prima data pe Transfagarasan, pe ruta : Bucuresti-Curtea de Arges-Vidraru-Balea-Cartisoara-Sibiu.

Este de nota 10 peisajul, iti vine sa te opresti din 5 in 5 metri ca sa admiri peisajul. Singura problema ar fi drumul din partea argeseana la urcare ca e cam GAURIT, in rest drumul e bun. A, si inainte de a intra in ultimul tunel care iese la Balea o ceata de nu mai vedeai botul masinii, dupa aceea la iesirea din tunel era un cer senin cu soare dar un frig de ziceai ca e iarna ohmy.gif

Cred ca nu am vazut in viata mea atata lume cu cortul la munte.
In concluzie se merita facut acest drum pentru cei care nu l-au facut niciodata, ramai cu amintiri frumoase, eu vreau sa-l mai repet dar acum depinde si de vreme, acum in weekend am avut noroc ca a fost frumos.

Va salut ! rolleyes.gif

Cabera
Da, asa este, drumul pe partea argeseana este varza....si nici nu cred ca or sa repare ceva prea curand pe acolo.
In rest e ok.

Numai bine.
lar
Mers ieri mai mult de nevoie decat de voie. Pe drumul de intoarcere de la Arad la Bucuresti, la Sibiu am aflat ca s-a inchis Valea Oltului asa ca am zis hai pe Transfagarasan. Drumul e bun pana la Balea Cascada cu exceptia unor mici decupari la care se lucra, dar nu incomodeaza tare. De la Balea Cascada la Balea Lac si pana pe la Capra soseaua e beton, n-ai ce reprosa. Cum incepi sa te apropii de Vidraru insa incepi sa faci slalom printre gropi si o tii tot asa pana la iesirea spre Curtea de Arges. La Balea Lac erau usoare urme de zapada (veche), cativa stropi de ploaie si lume cam multa. Despre frumusetea muntilor Fagaras si a peisajelor n-are rost sa va spun, banuiesc ca stiti.
BOGDAN DSN
Am fost si eu sambata si duminica pe trans.Am gasit cazare convenabil la Piscul Negru langa manastire(900.000 camera cu 3 paturi-curat, frumos, cu balcon spre padure)).Am lasat bagajele si am plecat spre Balea Lac unde am si lasat masina.Camera cu 2 paturi-mic dejun inclus 1.840.000).Am vrut sa fac un traseu si am ales sa urc la lacul Capra.

Din apropierea cabanei Balea Lac se urca aproximativ o ora pana in Saua Capra si de aici se vede lacul Capra.Se coboara 5-10 minute si ajungem la lac.Peisaj superb ,soare in majoritatea timpului(rar veneau norii)si apa curata.Am stat pe iarba ,am mancat, ne-am odihnit.
Am mers si la monumentul alpinistilor(ridicat in 1963) si dupa inca 100 metri am ajuns pe un mic platou de unde se vedea o parte din Transfagarasan.Minunat,aer curat,peisaje deosebite.

Dupa circa o ora am plecat am ajuns la masina si am mers pana la cabana Balea cascada(1.400.000 camera cu mic dejun,dar nu aveau cazare-era plin de masini).
Am lasat masina in parcare si am plecat spre cascada Balea - aproximativ 45 -50 min.-cu mentiunea ca ultima parte a traseului(15min ) este ceva mai dificila datorita copacilor cazuti si stancilor.Dar se MERITA pentru ca la cascada privelistea este deosebita(apa din abundenta).Aceasta cascada se vede si de la cabana Balea cascada,dar nu spune mare lucru de la acea distanta .

Telecabina costa 100.000 de persoana si fuctioneaza intre 9-18.
Drumul este prost de la baraj pana la coada lacului.Am experimentat mersul ca in Anglia la greu.Apoi este ceva mai bun pana la Piscul Negru,iar de la cabana Capra este chiar bun - mai bine intretinut dupa tunel cu marcaje ,parapeti etc.
Pe autostrada portiunea km 25-46 spre Pitesti varza iar dupa km 47 se asfalteaza si se lucreaza.Pe celalalt sens spre Buc. portiunea cu gropi este ceva mai mica dar aici nu se lucra decat pe la km 70-80.

Un lucru aflat de la localnici(eu nu stiam )- portile tunelului se sudeaza la inchiderea drumului pentru ca sunt multi "curajosi"care au taiat lacatele si lanturile si voiau sa treaca desi era inchis.Tunelul are lampi dar cei din Sibiu nu vor sa dea curent(ei furnizeaza lumina in tunel)deoarece tunelul apartine judetului Arges.!!!!!!

Cred ca cu investitii minime si preocupare se poate face mai mult pentru aceasta zona deosebita - eventual o taxa pentru masini din care sa se intretina drumul.

Scuze pentru lungimea postului.
alx
weekendul viitor mai este deschis?
BOGDAN DSN
e deschis.Pana in octombrie sigur e deschis totul e sa ai vreme buna.In wekendul care a trecut a fost o vreme super.
fbatran
QUOTE(BOGDAN DSN @ 5 Sep 2005, 09:47)
sunt multi "curajosi"care au taiat lacatele si lanturile
*



mai stiu io pe unii .. da nici chiar asa .... numa am mutat bariera si am urcat cativa km pana am dat de gheata ... ne-am racorit, ne-am potolit ... si am facut stanga imprejur wacko.gif
thesys
o intrebare pt cei ce l-au facut deja:
pe ce parte e mai indicat sa se faca Transfagarasanul ?, dinspre Sibiu sau de jos, din Curdea de Arges?, luand in calcul peisajul, de unde se vede si se poate admira mult mai bine in splendoarea sa ?
Seba
De admirat ai ce admira pe ambele parti dar mie personal partea nordica imi place mai mult.
madalina
Cel mai frumos este sa-l faci complet, indiferent de modul de parcurgere (nord-sud sau sud-nord)!
nik1965
poze de pe transfagarasean
thesys
ok ok.. complet o sa fie.. dar din care sens e mai placut?
ca sa fiu mai explicit, vreau sa vad acele serpentine (cele din imadinea de mai sus) de sus si sa le cobor.. si nu vreau sa fac asta din frica, ci vreau sa pot sa admir mai mult peisajul chiar si in mers...
(nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles...)
BOGDAN DSN
Daca vii dinspre Sibiu poti merge pana la cabana capra si sa te intorci deoarece drumul este foarte prost de la coada lacului Vidraru si pana la baraj.Eu le-am "urat" multe "salutari"drumarilor argeseni.
ursul-alb
QUOTE(thesys @ 7 Sep 2005, 03:26)
ok ok.. complet o sa fie.. dar din  care sens e mai placut?
ca sa fiu mai explicit, vreau sa vad acele serpentine (cele din imadinea de mai sus) de sus si sa le cobor.. si nu vreau sa fac asta din frica, ci vreau sa pot sa admir mai mult peisajul chiar si in mers...
(nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles...)
*


Serpentinele alea sunt intre Balea Lac si Balea Cascada (sau invers) adica pe partea nordica, inspre Sibiu; asa e, le admiri mai bine coborand smile.gif

Pe de alta parte venind dinspre Sibiu vezi ce te asteapta de la mare deparare (de pe DN Sibiu-Brasov, daca stii unde sa te uiti tongue.gif ), iar urcusul este strasnic!

Desi si eu am injurat la greu drumul ala pe marginea barajului, merita sa mergi o ora jumate cu 30-40 kmh ca sa vezi Vidraru si apoi iesirea spre Curtea de Arges! Chiar merita!!

PS: inca nu mi-a mai raspuns nimeni cum pe pe dreapta lacului, drum mai scurt dar din auzite mai rau... chiar nu s-a mai incumetat nimeni pe acolo?
thesys
Excelent...
mercic la toti pt toate sfaturile...
si o sa revin cu impresii peste 2 sapt, atunci cand am timp sa fac si acest traseu..
smile.gif
nik1965
Prima fotografie e pe partea dinspre Sibiu ia cea de a doua pe partea dinspre Arges. Traseul e splendid si merita parcurs indiferent din ce parte vii (merita chinul parcurgerii a 20km de drumfoarte prost pe linga lac.
Pe partea dreapta a lacului este drum forestier neasfaltat si intradevar e mai scurt cu ceva km (pot spune ca ai nevoie de tot atita timp pentru parcurgere). Anul acesta nu am mai trecut pe partea dreapta a lacului dar anul trecut cind am fost nu era chiar atit de rau, erau portiuni unde se pute merge chia repede. E posibil sa fie ceva mai distrus de ploi dar avind in vedere ca este foarte ciculat cred ca este practicabil. Eu am fost oprit doar de vremea foarte proasta din ziua cind am trecut pe Transfagarasean sa nu trec pe acea parte si sa ma opresc 2 zile cu cortul la Cumpana.
madalina
QUOTE(ursul-alb @ 7 Sep 2005, 09:19)
PS: inca nu mi-a mai raspuns nimeni cum pe pe dreapta lacului, drum mai scurt dar din auzite mai rau... chiar nu s-a mai incumetat nimeni pe acolo?
*



Daca te referi la dreapta lacului venind dinspre Balea LAc spre Curtea de Arges, drumul este neasfaltat, din cate am aflat de la administratorul cabanei Capra, in urma cu 2 saptamani.

Drumul in dreptul lacului e prost, dar in Bucuresti gasesti drumuri si mai proaste!
BOGDAN DSN
Din drumul national apare un indicator Cumpana - 7 km.Acest drum este forestier(neasfaltat)si l-am parcurs in 30 minute.Nu prea e bun drumul(de la ploi) si de multe ori am mers cu a intaia.La Cumpana erau si Audi si passat si alte masini straine,dar mie personal nu mi-a placut drumul.
La Cumpana este un hotel si sunt cateva casute(vai de steaua lor) si multa mizerie,delasare(si multe manele).Asta era situatia duminica 4 septembrie.

Intr-adevar drumul este mai scurt pe aici(dar nu cu mult) si totusi recomand mersul pe drumul national(chiar daca ai 25 km de drum prost poti merge cu a doua si a treia).
gheghe
Scuze pentru post dublu dar nu stiu de ce merge netul asa cu noduri blush.gif
gheghe
La sfarsitul saptamanii (09-11.09) mi-am propus un circuit Campina-Campulung-Curtea de Arges-Fagaras-Bran-Campina.
M-ar interesa:
1. Daca imi puteti spune de unde pot afla o prognoza meteo, in special pt zona Transfagarasan;
2. Unde se poate da un telefon de ultima ora pentru a afla, in caz de vreme rea, daca este deschis;
3. Un loc de cazare (doua camere) curat, ieftin si cu apa calda in zona Bran (asa sunt eu, un visator biggrin.gif ).
Multumesc pt. eventualele raspunsuri si abia astept mica aventura!

Revin cu impresii.
madalina
http://www.branturism.ro/ro/index.htm

Niste prieteni au stat o saptamana, 4 persoane, 3 mese/zi si au platit 500.000 ROL?persoana/zi! Fara masa ii costa 300.000 ROL/persoana/zi.
SYL
QUOTE(thesys @ 6 Sep 2005, 20:26)
o intrebare pt cei ce l-au facut deja:
pe ce parte e mai indicat sa se faca Transfagarasanul ?, dinspre Sibiu sau de jos, din Curdea de Arges?, luand in calcul peisajul, de unde se vede si se poate admira mult mai bine in splendoarea sa ?
*



Avand in vedere ca esti din Bucuresti, sfatul meu e sa mergi pe Trans. pe traseul Buc-Pitesti-Curtea de Ag-Vidraru-Balea Lac-Balea Cascada-eventual si mai departe, si sa te intorci pe acelasi traseu.
thesys
Si de ce sa ma intorc pe acelasi traseu ?
Care mai e farmecul..?

QUOTE(SYL @ 9 Sep 2005, 19:11)
Avand in vedere ca esti din Bucuresti, sfatul meu e sa mergi pe Trans. pe traseul Buc-Pitesti-Curtea de Ag-Vidraru-Balea Lac-Balea Cascada-eventual si mai departe, si sa te intorci pe acelasi traseu.
*


nik1965
QUOTE(thesys @ 10 Sep 2005, 08:35)
Si de ce sa ma intorc pe acelasi traseu ?
Care mai e farmecul..?
*



Fa asa si vei descoperi care e farmecul.
free_fiber
Stie cineva pana cand mai e deschis circulatiei Transfagarasanul? Stiam ca din toamna se inchide...
costi
vezi la inceputul topicului
costi
post dublu
free_fiber
QUOTE(costi @ 12 Sep 2005, 10:02)
vezi la inceputul topicului
*


Mersi mult man, desi imi prind urechile in andnetu ala laugh.gif Am gasit prin alta parte si cica e deschis pana pe 1 noiembrie 2005.
Bafta
nik1965
QUOTE(free_fiber @ 12 Sep 2005, 09:58)
Stie cineva pana cand mai e deschis circulatiei Transfagarasanul? Stiam ca din toamna se inchide...
*


De regula dupa prima ninsoare sanatoasa prin zona.
AIX
Trecut sambata pe acolo, cam mic. Cand eram mic mi se parea mai mare smile.gif
tunderbird
QUOTE(nik1965 @ 10 Sep 2005, 20:25)
Fa asa si vei descoperi care e farmecul.
*



Asa am facut eu...partea sibiana (Balea Lac-Balea Cascada) este mult mai frumoasa atunci cand te intorci catre Balea Lac.
dalis
Sunt curios, au telefon la Capra vreau si eu sa ma duc acolo in wk viitor si vreau sa imi rezerv o camera, si apropo a trecut cineva pe acolo dupa ultimele inundatii ? biggrin.gif
Sunt prea nebun sa ma duc wk viitor ? biggrin.gif

QUOTE(madalina @ 7 Sep 2005, 15:50)
Daca te referi la dreapta lacului venind dinspre Balea LAc spre Curtea de Arges, drumul este neasfaltat, din cate am aflat de la administratorul cabanei Capra, in urma cu 2 saptamani.

Drumul in d reptul lacului e prost, dar in Bucuresti gasesti drumuri si mai proaste!
*


testike
Salut,

Vroiam sa fac un drum pe Transfagarasan peste 2 zile, si am auzit ieri la tv ca a fost inchis.
Am auzit de la cineva ca se poate circula totusi pana la Balea lac, si ca se inchide doar partea care coboara spre Arges.
Poate cineva sa-mi confirme/infirme, sau sa-mi spuna cum as putea verifica informatia asta?

O zi buna,

Lucian
Como
www.andnet.ro > Informatii Utile > Starea infrastructurii rutiere

Zice asa despre Transfagarasan: circulatia intrerupta intre:
- Piscul Negru - Tunel intre km 102 si km 108
- Balea Lac - Balea Cascada intre km 116+808 si km 133

Asa ca... spor la sanius (sau schiat).

Bonus: http://www.hotnews.ro/articol_34605-Transf...ea-de-Arges.htm
kaspersky
linkul direct http://www.andnet.ro:6060/itn/and.asp
Transfagarasanul este DN 7C
testike
Multumesc thecagero si kaspersky pentru informatii smile.gif

Later-Edit: Se pare ca vremea se incalzeste incepand de poimaine, nu cred ca tina mult zapada... Ceva sugestii de locuri de vizitat prin zona (Sibiu-Sighisoara) ?
Mai sap pe forum, poate gasesc ceva.. smile.gif
driverx
E deschis Transfagaran-ul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.