Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Transfagarasan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
b34uen
foarte tare: pe 1 septembrie ninge la Balea!!!
Fre33lancer
plec si eu in weekend, deci este zapada ? smile.gif ca nu am pus cauciucurile de iarna biggrin.gif
b34uen
Nu cred ca e cazul de cauciucuri de iarna, mai ales ca in weekend se incalzeste. Acum sunt -1 grade celsius si ninge conform camerelor de la Jurnalul National. Acum e plin de nori, nu se mai vede nimic.
andreis
Am fost sambata pe la Vidraru si apoi pe Transfagarasan, putin pe la Sibiu si apoi spre Bucuresti. Drumul este prost, plombat pe alocuri, nu am mers tare ca mi-e mila de masina. La Balea Lac este parcare cu 5 lei/masina, destul de bine organizata, desi parea plina, am gasit loc imediat. Vremea a fost superba, putin racoare, exact cum mi-am dorit si pentru ce am fugit din Bucuresti.

PS: NU va recomand sa stati la picnic/gratar/table pe marginea drumului dupa Barajul Vidraru daca sunteti singuri (o singura masina). Am lasat masina pe marginea drumului, noi la 1,5 metri de ea, la gratar. Drum intens circulat, peisaj frumos, preocupati de gratar am uitat masina deschisa. Dupa vreo jumatate de ora ne trezim cu un musafir, o cioara de vreo 17-18 ani (nu pot sa-i spun rrom, Rom vine de la Romania, iar ciorile nu au nici o legatura cu tara asta frumoasa), care a deschis portiera din spate si cauta de zor in masina. A reusit sa ia un telefon pana sa-l observam, dar cand l-am vazut, a lasat ce a furat, a rupt-o la fuga si dus a fost.
george_scala_2004
blink.gif gun3.gif
M i h a i
De ce nu ai incercat sa l pui putin cu mainile pe gratar..daca tot faceai gratar...pentru intretinerea focului... nu am mai fost de 2 ani....din cauza drumului....nu este dezastru dar nu am chef sa mi rup rinichii...jantele..bieletele... ma duceam pentru un aer curat..nu pentru gratar..etc....gratarul nu il faci niciodata in paduri..etc..pentru ca merge si el cu o bere...si ...la volan nu prea se potriveste...oricum..nu sunt adeptul gratarului la iarba verde... wacko.gif
andreis
Masina nu a avut de suferit, am mers incet si cu grija. Peisajul, aerul, locul in sine te incanta si merita o vizita biggrin.gif Era un mic gratarel pe marginea drumului, spre lac. In padure este interzis cu un motiv, asa ca respect legea si ma abtin, iar de baut este suc, apa, bere fara alcool.



Din pacate nu l-am prins ca nu stiu ce patea... Aveti grija, incuiati masina, chiar daca e la 1 metru de voi si nu lasati nimic tentant la vedere.
b34uen
...[attachmentid=1627653323] ce gratare ca in weekend schiem...
tmanbone
Tocmai ce-am trecut pe acolo. Nu era chiar ninsoare, ci mai degraba o ploaie de gheatza.... combinata cu o ceata de abia vedeai la 10m, mi-a dat ceva fiori. smile.gif
Adibest
As vrea sa merg si eu sambata cu gumele de vara.Credeti ca o sa fie ok ?
Am vazut ca se incalzeste!
b34uen
se poate sa mergi cu anvelope de iarna. Daca s-a depus e zapada pe creasta, si cel mai probabil o sa se topeasca daca se incalzeste. Dar cel mai probabil de acum sus va fi ceata sau nori, iar peisajul nu o sa se mai vada.
ydaniel
ce repede a venit iarna:(si anu trecut tot asa pe 3-4 septembrie incepuse sa ninga bine de la 1600m altitudine.
gibonu
@ Adibest
Du-te linisiti cu anvelopele de vara ca nu patesti nimic.
Chiar daca s-a depus ceva zapada si nu s-a topit, vin baietii de la drumuri si rezolva problema.
Una din bazele lor este la Piscu Negru si sunt dotati corespunzator, cu tot felul de utilaje.

Despre vreme, oricand mergi la ghici pe Transfagarasan, indiferent ca este iulie sau septembrie si indiferent de prognoza meteo.
Am prins soare-grindina-soare intr-un interval de juma de ora, am prins caldura sufocanta in Curtea de Arges si ploaie cu galeata la Vidraru sau soare pe fata sudica si ceata totala pe fata nordica.
Deci du-te si vezi acolo despre ce e vorba.
Daca stai dupa prognoza, nu mai mergi nicodata pe Transfagarasan.
Adibest
Ma ingrijoreaza ce se scrie pe jurnalul :
"Din cauza caderilor masive de zapada, nu se mai poate urca pe transfagarasan decat cu autoturisme 4x4 dotate cu lanturi antiderapante. In partea superioara (la peste 1700 m), stratul de zapada masoara pe alocuri 15-20 cm (zapada proaspata). Cel mai devreme se va mai putea ajunge la Balea Lac cu autoturismul personal dupa data de 15 septembrie, cand se asteapta din nou o incalzire a vremii"

Sa fie adevarat?
Daca a trecut cineva pe acolo sa confirme va rog.
Fre33lancer
ce tare , sambata sunt acolo biggrin.gif o sa ma bat cu zapada biggrin.gif
BioHazarD
Aveam si eu un gand de excursie ce includea Transfagarasanul si ocolirea muntilor Fagaras dar vreau sa vad peisaje misto, nu ceata. Asa ca s-ar putea sa o las pentru la anul. sad.gif
Adibest
Vesti bune pentru acest weekend :

http://www.jurnalul.ro/webcam/balea-lac-tr...arasan-170.html

Vad ca e senin si a zis ca se incalzeste!
Weekend placut tuturor!
Diabolique
daca vreti un drum mai frumos ca transfagarasanul incercati transalpina, apoi pentru indemanare mai mult decat vizualizarea peisajului sunt drumurile intra baia mare-dej sau iacobeni - bors prin pasul prislop
eugeniuz2004
Baia Mare - Dej eventual e distractiv si solicita soferul si masina mult din cauza starii carosabilului dar nu am peisajului sau a curbelor.
tiberiu27
nici distractiv nu e...
eventual la o placinta creata pe mesteacan
AndreiMR
Am facut azi un drum Pitesti-Sibiu, la dus pe Transfagarasan. Pacat de portiunea bombardata si plina de plombe de pe partea mai de jos a traseului...In rest, drumul bun, vremea superba, iar zapada a fost curatata de pe drum (ce-i drept, azi era si destul de cald si se topea si zapada de pe marginea drumului, ceea ce putea fi o capcana pentru cine intra prea tare in unele viraje). Ce m-a uimit a fost numarul foarte mare de motociclisti straini pe care i-am intalnit pe drum, se vede efectul episodului Top Gear.
Dan73
QUOTE(Diabolique @ 3 Sep 2010, 15:46)
daca vreti un drum mai frumos ca transfagarasanul incercati transalpina, apoi pentru indemanare mai mult decat vizualizarea peisajului sunt drumurile intra baia mare-dej sau iacobeni - bors prin pasul prislop
*


La ce varianta te-ai gandit cand ai zis de Baia Mare- Dej? Prin Tg Lapus-Coroieni?
In afara de cateva portiuni cu viraje mai stranse nu-l gasesc dificil...doar ca e cam ingust.

Oricata indemanare ai avea nu ai cum sa nu iei macar cateva gropi pe DN18 Borsa -Iacobeni.... E facut zob inca din pasul Prislop din cauza traficului greu cu lemne.
Daca prinzi si o ploaie sa umple gropile cu apa (cum am prins eu acum o luna si jumatate) garantat trebuie sa treci dupa aia pe la un service de roti.
andurs
Pasul Prislop e frumos de parcurs doar iarna cand asfaltul (gropile) este (sunt) acoperit(e) cu zapada batatorita. Este o placere. Avantajul e ca aproape niciodata nu-l curata pana la asfalt, doar trec cu o lama si atat, nu mai arunca si material antiderapant.
J o h n n y
Mai e deschis transfagarasanul? Stiu ca teoretic e deschis in fiecare an pana in octombrie...



LE: de aici: http://www.transfagarasan.net/ reiese ca e deschis pana pe 31 octombrie
gibonu
@ J o h n n y
Du-te linisiti ca este deschis.
Am fost eu sambata (11.09.2010), nici urma de zapada, ceata in partea superioara pe fata nordica si senin total pe fata sudica.

J o h n n y
mersi gibonu smile.gif


ceva recomandare de cazare buna in zona, pt 1-2 nopti?

saru'mana biggrin.gif
gibonu
Daca zona Piscu Negru iti convine iti pot recomanda ceva?

In alta parte ar mai fi Casa Argesana si Valea cu Pesti (pe malul asfaltat al Vidrarului), Cumpana, Capra, Balea Lac si Vama Cucului.
Insa n-am stat niciodata la nici una dintre ele.
GeoSoft
Poti scoate din calcul Valea cu Pesti. Se fac lucrari de renovare (mi se pare ca se si construieste un nou imobil) si este inchis localul.
ageana
- Valea cu pesti e inchisa, si eu am plecat in vara cu gand sa ma cazez acolo si am avut o surpriza neplacuta
- Cabana Vidraru e cam praf si scumpa (150 lei noaptea cu mic dejun). Nici apa calda nu au mereu (nici macar seara, eu am avut doar dimineata).
- Cumpana e prost amenajata, si daca mai sunt indivizi cazati la casute cu siguranta or sa se auda manele si zbierate toata noaptea.

Recomand cazare pe partea nordica, in Cartisoara (partea cea mai de sus). Preturile sunt decente si conditiile mai mult decat bune.
burguif
In zona Vidraru eu am stat la pensiunea Irina (www.pensiune-turistica.ro). Pe care o recomand chiar daca e cam scumpa, dar, ca idee, cand ne-am intors de acolo, nevasta-mea s-a dus la Pucioasa si a cumparat lenjerii, perne si pilote ca acolo. Confort de nota 10. Doar terenul de tenis primeste o nota mica.
TheTrinitY
Cu Buna Seara.

Marti acuma am de gand sa plec si eu pe Transfagarasan. Am ales traseul Constanta-Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges .... ce o sa fac dupa nu mai stiu, cert este ca pe marti seara trebuie sa fiu pe la Bran.
Ma tot uitam la pensiuni si altele ... intre Bran si Moeciu de sus ... am ales Bran .. momentan. Desi sunt sigur ca pe drum ma mai sucesc de cateva ori smile.gif

Ce voiam sa stiu insa de la cei care au facut drumul mai recent, care sunt zonele de drum pacatoase, cu denivelarile de rigoare.
Si eventual o ruta frumoasa catre Brasov.
Duyu
Constanța-București-Pitești-Curtea de Argeș-Vidraru-Bâlea Lac-Bâlea Cascadă-Cârțișoara-Făgăraș-Brașov-Bran in cazul in care doresti sa mergi si pe Transfagarasan. Drumul cu denivelari este cel dintre Vidraru si Balea Lac, aproximativ 55 km. In rest vei avea parte de drum bun si foarte bun. Calatorie placuta si te asteptam cu poze, impresii, etc. smile.gif
huiduu
Sa te inarmezi cu foarte multa rabdare... pe centura Bucurestiului o sa fie foarte aglomerat...
Dan73
Drumul pe partea sudica, in Arges, nu e denivelat pana la Balea. Dupa ce iese din padure se face bun. Asta inseamna cam 7-8 km inainte de lac. Pe partea sudica e stricat de camioanele care cara lemn. Mai sus unde nu urca decat automobile, e bun.
Asta ca o incurajare smile.gif
TheTrinitY
Sarumana pentru informatii.
Centura Bucurestiului o cunosc ca pe cartierul meu din Constanta. smile.gif Fac drumul catre aeroporturi foarte des, si e chiar foarte buna smile.gif

Ruta cam asta o alesesem si eu tongue.gif Chiar calculam acum cateva minute cu blonda mea daca reusesc sa ajung la Bran tot marti seara (dat fiind faptul ca purtatoarea de pilozitate blonda care se numeste conform legii "nevasta" e femeie ....sa nu se supere pe mine forumistele ... prin urmare se va opri din 300 in 200 de metri sa faca poze si sa mai ia o floare la colectie. smile.gif )

Drum prost presupun ca inseamna un drum mai neingrijit, in nici un caz ca gasesc prin Constanta smile.gif

Sa ne auzim cu bine ... cica am si internet la vila respectiva.
caphonne

Sa ne auzim cu bine ... cica am si internet la vila respectiva.
*

[/quote]

Mergi linistit se circula bine.Drumul ''prost'' inseamna ceva denivelari si crapaturi in asfalt. Sunt si gropi dar nu din alea in care intra juma de roata.Oricum nu mergi cu viteza prea mare.
TheTrinitY
La urcat, asa este, crapaturi. Cateva miliarde ce e drept, dar crapaturi.
Ulterior, din Fagaras, am renuntat sa mai merg pana in Brasov ca era tarziu, prevazusem ca nu voi ajunge la timp .. asta pentru ca pe autostrada A2 am realizat ca ITP-ul imi expirase de o saptamana si am pierdut o ora jumate (am asteptat sa deschida) ca sa il fac pe centura in Bucuresti.

Din Fagaras am mers direct spre Bran, cu trecere pe la manstirea Sinca ... si acolo drumul este taman bun pentru a baga masina in service smile.gif
Noroc ca era inca lumina afara .. si am reusit sa evit toate gropile smile.gif Ca intra toata roata in unele, nu numai jumatate.

Una peste alta am ajuns bine.
Ba mai mult, de astazi si pana duminica incepe o sarbatoare locala, scarmanatul oilor sau ceva de genul, se tine intre Tohanul Nou si Rasnov ... se pare ca va fi frumos: mancare, bautura, mai putin cu femei .... se pare ca oamenii sunt mai conservatori ca pe litoral smile.gif
Valabil pentru amatorii de astfel de evenimente.
Clar ca voi fi prezent, aparatul foto e pregatit de blonda mea inca de aseara. biggrin.gif

Un uichend excelent.
semit
wub.gif

smile.gif Sambata 25.09.2010

C a t a l i n
Sambata 25.09.2010
user posted image
user posted image
Maskatu
Din ce parte (cartisoara/c de arges) se mai poate ajunge la balea? M-am uitat acum pe camera la jurnalul si ninge bine de tot... sleep.gif
ticris68
Transfagarasan 31.10.2010

[attachmentid=1627671157]
leman
Am fost ultima data in septembrie, de la Curtea de Arges spre Cartisoara-Fagaras. Drumul din judetul Arges, mai ales cel pe langa lacul Vidraru este plin de gropi marunte care se termina abia cand ajungi la Capra.
Maskatu
Corect... foarte prost drumul de la curte pana la capra. Mai mult de 30-40 /h nici nu prea ai unde sa mergi, decat daca-i masina de firma sau ai vreun jeep. biggrin.gif

Transfagarasan 15 nov 2010
gibonu
Am fost week-end-ul trecut (26-28.11) pe Transfagarasan.
Cu masina pana la Piscu Negru si pe jos de la Piscu Negru pana la vreo 3 km inainte de tunel.
Ultima data am fost anul asta pe 11.09.
De atunci, s-a mai asfaltat ceva din drum.
Sunt bucati, destul de lungi cu asfalt perfect, o placere sa te dai pe el.
Avand in vedere ca nu era nimeni pe drum si nici nu aveam bicicleta deasupra, m-am dat in voie cu Lancer-ul, adica bucati cu 6500 rpm in treapta a 2-a de viteza.
Senzational.
In rest, portiunea superioara este mai bine dezapzita decat cea inferioara.
Fata de alti ani, acum era dezapezit si mai sus de Capra, pana la vreo 5 km de Balea.
Cred ca dezapezirea a fost facuta pentru Salvamont, ca sa ajunga mai usor la cabana de la cota 2000.
einstein1984
QUOTE(Maskatu @ 15 Nov 2010, 13:12)
Corect... foarte prost drumul de la curte pana la capra. Mai mult de 30-40 /h nici nu prea ai unde sa mergi, decat daca-i masina de firma sau ai vreun jeep. biggrin.gif

Transfagarasan 15 nov 2010
*


Si cu 40 la ora si am indoit 2 jante de aliaj pe acolo.
gibonu
Eu n-am indoit nimic.
Si m-am dat destul de tare.
Alte comentarii nu mai fac, pentru ca nu are rost.
sorin1983
nici eu n-am reusit sa indoi la 2 masini nimic smile.gif
cristian corbu
totusi pacat ca nu putem intretine drumul pe care l-a realizat ,,impuscatul"si eu mi-am zdrentuit bucsile la bara stabilizatoare....
Sp!ke
Aveai bucsile zdrelite deja, pe Transfagarasan s-a accentuat efectul. Eu am facut in fiecare an Transfagarasanul cel putin o data si nu mi-am stricat nimic. Binenteles ca asta nu scuza responsabilii tronsonului respectiv...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.