Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bulgaria - Grecia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115
DragosP
QUOTE(UXE @ 28 May 2019, 10:51)
Deci pana la urma cum cu plata prin bgtoll?  Trebuie sa printez ceva ca sa am dovada?
*


Habar n-am, că am citit peste tot pe site-ul lor.
Eu am tipărit-o, dacă tot mi-au trimis-o pe mail, că nu sărăcesc de la o hârtie tipărită.
gibonu
Am uitat sa spun in postarea precedena ca duminica, 26.05.2019, pe la ora 12:00 coada la intrarea in BG se intindea pe cateva sute de metri.
Pe mine m-a durut la basca pentru ca eram cu bicicleta, insa cei din masini incepusera sa claxoneze.

Despre vigneta bulgareasca online, de la un coleg de forum care doreste sa-si pastreze anonimatul:

"Intri pe site, poți alege limba, după care pui tipul vignetei, tara, numărul autovehiculului, alegi perioada.
Se plătește cu cardul, poți alege să primești vigneta pe mail sau o poți tipări (confirmarea cu datele introduse anterior) chiar din site.
Ulterior poți intra și verifica ce vignete ai active.
"

@UXE
Da, printeaz-o.
Altfel cum faci dovada ca ai platit taxa de drum in cazul unui control?
Putin probabil sa fie dotat politistul bulgar cu tableta si sa verifice el plata vignetei.
Laurentziu83
Daca ii arati mail-ul pe telefon nu e suficient?

Plus ca au impanzit Bulgaria de camere, nu vad de ce ar trebui sa i-o mai arat si politistului.
einstein1984
pai explica-i tu si nu o printa....
cj98czh
QUOTE(vallixx @ 28 May 2019, 10:30)
daca sunt in Romania si dau ca destinatie orice loc din alta tara....imi zice ca nu poate gasi destinatia. Asa patiti si voi?
*



la tine este problema ... eu am dat acum de test Sarti, Grecia si merge .. [attachmentid=1628105056]

Ruta este RO-Serbia-Macedonia-GR ... deci mai multe tari ...
einstein1984
trebuie bifata vinieta
vallixx
Orice destinatie in RO, merge perfect.

Orice destinatie afara, BG, GR.....Turcia.....primesc mesajul asta.

[attachmentid=1628105058]


EDIT: Mersi frumos einstein, de la rahatul ala de vinieta era....a luat-o acum.

cheers.gif
meganus_bicorpus
As vrea anul acesta sa fac concediul in Grecia, doi adulti si doi copii sub 12 ani (copiii, desigur tongue.gif ).Dupa 5 ani de Bulgaria in care am stat la 4 stele cu All Inclusive sau demipensiune, apartamanet cu doua sau treiu camere si preturi fff bune, ce am gasit acum prin Thassos, de ex, mi se pare cam inghesuit si fff scump.Cu drum , cheltuiala acolo si cazare ajung pe la 1500-1800 de euro...cam atat m-ar duce in noiembrie 6 nopti in Dubai la 3 stele cu demipensiune si avion...si nu exista comparatie intre ele!
Fac eu calculul gresit sau nu am ales bine rute, destinatii, cazare?
hepea
Depinde de voi cat veti cheltui. Depinde de perioada pretul cazarii.

De ex, camera 3 persoane 70E/noapte in august. O pizza 10-15E, o ceafa la gratar 8-10E, o bere la terasa 3-4E

Idee de preturi la mancare si nu numai (thassos): http://forumthassos.ro/viewtopic.php?f=57&t=778
meganus_bicorpus
vom merge undeva intre 20 iulie-25 august, in functie de mai multi factori...cazarea pe care eu am gasit-o in Thassos, doar cu mic dejun e la minim 4000 de lei...ce hotel, resort, pensiune recomandati?
care este cel mai bun traseu sau in ce alta zona din Grecia merita mers, tinand cont de faptul ca suntem si cu doi copii in masina...
cj98czh
personal mie Thassos nu imi place ...

imi place in schimb Creta, da acolo avion ... si Sarti .. aici se ajunge cu masina lejer ... ca al doilea concediu merita clar Grecia ... ca primul noi sunte fani all inclusive si hotel ..
mcNelu
QUOTE(meganus_bicorpus @ 3 Jun 2019, 16:36)
cazarea pe care eu am gasit-o in Thassos, doar cu mic dejun e la minim 4000 de lei...
care este cel mai bun traseu sau in ce alta zona din Grecia merita mers, tinand cont de faptul ca suntem si cu doi copii in masina...
*


In Thassos este scump.
In Halkidiki, mai ieftin. Din Halkidiki, poti merge cu copiii o zi in Thassos, in alta zi in Salonic (are si aquapark). Halkidiki este o zona litorala aflata la mijloc, de unde poti merge in mai multe directii, mai usor. Thassos este mai izolat si cand am fost eu, erai legat de feribot daca vrei sa cheltui cu transportul pe mare toata ziua, buna ziua, nu recomand decat o zi, in Thassos.
meganus_bicorpus
In Halkidiki am fost in 2006 cu fosta prietena (actuala sotie biggrin.gif ) si mi s-a parut un fel de Costinesti mai curatel.Am fost la aquapark in Salonic si as mai merge si acum, a fost foarte ok !
Acum...am alti ani si alte necesitati, vreau relaxare, ceva comod, sa vad copiii cum se joaca si sa nu stau eu de paza.Vreau seara sa ies si sa ma plimb, sa vizitez,totul sa fie la indemana.
AndreiMR
Halkidiki inseamna multe statiuni...unele da, sunt precum Costinesti, dar gasesti si locuri dragute. Mie Thassos nu mi se pare afacere...e scump si e populat numai cu romani, cu toate dezavantajele aferente. Intr-adevar unele plaje sunt superbe dar esti blocat acolo pe insula, in afara de plaje n-ai ce vedea.

Tu vrei de fapt un resort ca la bulgari smile.gif La greci asa ceva nu prea gasesti...si daca gasesti, vine cu alte preturi. La Turcia nu te-ai gandit? Au hoteluri similare cu ce ofera bulgarii, unde n-ai griji legate de copii, si ai si ce vizita daca vrei. Intr-adevar, daca mergi cu masina e mai lung drumul, dar eu zic ca merita.

Am facut acum niste ani o vacanta la Kusadasi si mi-a placut maxim. Pe langa faptul ca au marea si plajele frumoase, ai si ce vedea...Efes, Pamukkale, Troia...mancarea turceasca e foarte misto si ea, si mi s-au parut mult mai ospitalieri decat grecii.
UXE
QUOTE(AndreiMR @ 4 Jun 2019, 07:59)


Tu vrei de fapt un resort ca la bulgari  smile.gif  La greci asa ceva nu prea gasesti..
*




Dar ce gasesti, numa pensiuni?
einstein1984
QUOTE(Laurentziu83 @ 28 May 2019, 11:36)
Daca ii arati mail-ul pe telefon nu e suficient?


*


mai era un coleg care mergea cu copie xerox a talonului.... radmasa.gif
AndreiMR
QUOTE(UXE @ 4 Jun 2019, 09:21)
Dar ce gasesti, numa pensiuni?
*



La greci nu prea gasesti all inclusive. Unde il gasesti, e la niste preturi exorbitante. Si, sincer, sa te duci la all inclusive la greci e o tampenie colosala. De ce sa mananc mancare de rahat de hotel industrial cand ai taverne unde gasesti mancare veritabila, nu porcarii adaptate turistilor? Sa imi puna somon de la tipla la masa, in loc de peste pescuit local, in dimineata aia? Sa fiu limitat la restaurantul hotelului cand in fiecare seara pot sa colind statiunea si sa ma duc acolo unde e mai frumos? Nu are sens, din punctul meu de vedere.

In plus, cel putin prin Halkidiki, majoritatea hotelurilor sunt mai micute, afaceri de familie, chestii de-astea...nu prea sunt multe silozuri de cazat turisti cum au bulgarii. Nu au neaparat acelasi "lux", dar pe de alta parte, e si mai placuta experienta turismului cand ai de-a face cu oameni care isi dau interesul pentru afacerea proprie, fata de niste angajati care isi fac treaba si atat.

Sunt si locatii pe opulenta, ca asta:

https://www.booking.com/hotel/gr/eagles.ro.html

Dar cum ziceam, nu sunt la pret de concediu in Bulgaria.
meganus_bicorpus
Noi in Bulgaria am fost mai mult in Elenite si Sunny Beach, unde te poti plimba si poti vizita Nessebar, o bijuterie adevarata!
Turcia e un pic cam departe , astept sa mai creasca copiii.Nu vreau resort, vreau sa ies pe la taverne, vreau plaja curata si sigura pentru copii, sa pot sa mai vizitez cate ceva dar sa nu fiu pe fuga, sa imi dozez timpul dupa plac
einstein1984
all inclusive thassos
http://www.booking.com/Share-brVaTo4
http://www.booking.com/Share-ABA3Sn

eu anul asta merg la all inclusive (bulgaria insa)special pt ca fimiu cand vrea mancare o vrea acum, nu pana caut eu taverna, pana gasesc masa, pana comand ceva sa-i placa si lui etc ( sa nu mai zic ca vrea mancare si la 10 cand mai nema taverne). pentru ca la all inclusive imi permit sa nu-i placa ce are in farfurie si sa iau altceva. O fi misto la taverne, dar uneori ai nevoie de altceva

cj98czh
hotel ok cu all inclusive in Bulgaria recomand Evrika

cel mai ok all inclusive ramane tot la turcaleti ...
vallixx
QUOTE(meganus_bicorpus @ 4 Jun 2019, 09:13)
Turcia e un pic cam departe , astept sa mai creasca copiii.
*


Turcia e mai departe decat Bulgaria, dar daca te-ai gandit la Grecia....atunci ma gandesc ca ti-ai asumat o distanta mai mare.
Deci ce-ti e ca o iei in dreapta (GR) sau in stanga (TR).

Adica Giurgiu sau Teleorman..... radmasa.gif
AndreiMR
Eh, nu e chiar asa. De la Bucuresti in Thassos sau Halkidiki faci 8-9 ore, pana la Kusadasi faci vreo 15. Eu am innoptat dupa Canakkale cand am fost in Kusadasi la dus, iar la intoarcere am venit dintr-o bucata. Dar nu aveam copii dupa noi, altfel cred ca era mai greu. Si unii adulti se plictisesc crunt 15 ore in masina, ce sa mai zici de copii smile.gif Asta daca te duci cu masina, evident. Altfel, cu avionul, decat sa mergi la greci clar e mai bine sa te duci la turci. E diferenta mare intre ce primesti pentru aceiasi bani.
meganus_bicorpus
Faine preturi la all Inclusive!...sa fie de sufletul lor...
Ultimii doi ani am fost aici
https://www.booking.com/hotel/bg/premier-fo...fs=1&#hotelTmpl

Am avut demipensiune, apartament mare si f curat, chef Nikolai la bucatarie care facea niste chestii incredibile, animatori pentru copii , fel de fel de nebunii si am platit 3500 de lei.Nu as da 2000 de euro doar ca sa vad Thassos, vreaqu sa si merite drumul, efortul si banii
cj98czh
mergi la turci la un ultra all ... sa vezi acolo mese smile.gif
UXE
QUOTE(vallixx @ 4 Jun 2019, 10:47)
Deci ce-ti e ca o iei in dreapta (GR) sau in stanga (TR).

*



Cred ca pana la turci nu merita sa mai bati drumul cu masina... Cred ca e mai comod cu avionul... dar asta implica planuri din timp.. E adevarat ca daca mergi cu masina ai oportunitatea de a vedea si alte locuri, nu sa alergi ca disperatul.. Altfel de ce ai lua masina pana acolo, doar ca sa nu cari bagajele copiilor in avion?
meganus_bicorpus
Inturcia voi merge cu masina tocmai pentru a avea mobilitate..dar asta va fi peste 2-3 ani.Deocamdata...studiem Grecia!
cj98czh
mobilitate ai si daca inchiriezi masina acolo ... daca chiar ai nevoie ... dar cand esti intr-un resort de vreo cateva hectare ... eu unul nu simt nevoie de mobilitate ... + ca am batut tara aia destul cu masina ... acolo este relx total ... pentru umblat cu masina merg in Grecia ..
AndreiMR
Daca te duci pentru prima data, e pacat sa nu vezi cetatile antice si Pamukkale...sa stai sa te prajesti la soare in resort la ei merge, dar sa fi vazut deja lucrurile astea smile.gif

Meganus...eu ti-as recomanda Halkidiki pentru Grecia. Poti sa te plimbi prin mai multe statiuni, poti sa faci croaziera cu vaporul pe langa muntele Athos, poti sa faci o plimbare de o zi la Meteora, ai aproape si Salonicul (care merita vazut)...in Thassos chiar n-ai ce face decat sa stai la plaja si sa mergi la taverna. E ok si asa, nu zic, dar daca tot zici ca mai vrei sa vezi una-alta, acolo n-ai ce.

Statiune sau hotel nu-ti pot recomanda fiindca eu n-am fost decat cu sotia si nu ne-au interesat facilitatile pentru copii, plus ca nu m-a deranjat sa ma sui in masina si sa merg 3-4 kilometri la o plaja care ma atragea mai mult.
meganus_bicorpus
Tot caut o solutie de vacanta in Grecia si nu gasesc nimic convenabil.Ori anul asta totul s-a scumpit, ori caut eu gresit...
Aud de vacante la 3 stele u demipensiune la 3000 de lei...eu nu gasecs decat de la 5000 in sus.Ori unii prefera sa stea comod si sa faca baie in piscina si sa vada marea pe telefon, ori....nu stiu ce sa mai zic!
wolfin
in 22 plec in thassos. nu am mai fost de 10 ani acolo. am ales o casutacu studio pe plaja....acum is 2 copii

dar ce mi s a parut ok..a fost Hotel Korina.

si da preturile au crescut...mult.
madhorsefuzzy
Eu plec in Thassos pe 15 august. A 4-a oara la rand. De fiecare data pe 15 august ca sa fie cald. Desi ultima data am zis ca nu mai merg in Thassos pentru ca ... mai trebuie sa schimbi ...
cj98czh
eu o singura data am fost .. plini de romanasi cu apucaturi de romania ... multam fain ... nu mai merg ... in general ma feresc de locurile unde "traditional" merg romani ... si rusi ..
wolfin
@Mad de ce nu

noi ne ducem de 5 ani in acelasi loc la bg....daca e bine si eftin...curat..si usor de ajuns...mancare buna...plin de suedeze...etc

@CJ stiu ce zici. de aceea ma duc intr o zona inchisa...cu plaja greu accesibila.

problema e cred ..romanizare grecilor...ce nu au reusit aia originali..am reusit noi....


acu 2 ani am fost in creta. si acolo au ajuns...din avion era sa de luam la bataie.


Auzi @Mad la greci inteleg ca e taxa de autostrada...cum platesti cu monede ... card.....?
madhorsefuzzy
QUOTE(cj98czh @ 6 Jun 2019, 14:21)
plini de romanasi cu apucaturi de romania
Mie de asta imi place radmasa.gif

QUOTE(wolfin @ 6 Jun 2019, 14:24)
Auzi @Mad la greci inteleg ca e taxa de autostrada...cum platesti cu monede ... card.....?
Bancnote, monede ... card nu am incercat.
cj98czh
QUOTE(madhorsefuzzy @ 6 Jun 2019, 15:42)
Mie de asta imi place  radmasa.gif
*



Si mie ... acolo unde nu sunt ...
b34uen
[attachmentid=1628105513] [attachmentid=1628105514]
Pentru Thasos incercati si aici. Eu am stat cu maxim 45E studio cu bucatarie 2 adulti si 2 copii. (inceput de august).
Distanta fata de plaja undeva la 3-4 minute de mers pe jos, pana la plaja de marmura cam 15-20 minute.
De mancat se gasesc zeci de taverne in apropiere.
S-a scanat prost. mobilul este 0030 6972721072
Avani
Eu pentru a 7-a oară mă duc cel puțin o săptămână în Thassos. Am fost și cu copil și fără. Cumulat, am stat mai multe zile în Thassos decât pe litoralul nostru. Nu regret nicio clipă. În fiecare zi am făcut câte ceva. Turul insulei de 2x, cu oprire pe mai multe plaje, deja bifezi 2 zile din concediu. Ai taverne mișto rău unele. Sunt destul de multe locuri unde nu e aglomerat, unde poți avea parte de liniște. Ai munte și mare una lângă cealaltă. Ai vegetație, apa cum trebuie. Plaje cu piatră dar și cu nisip fin. Thassos mi se pare că le are pe toate și e clar că rutier e cel mai accesibil. Ce nu are Thasos, dar eu nu am cautat așa ceva, noțiunea de all inclusive, așa cum s-a mai spus anterior, grecii nu sunt renumiți pentru așa ceva.

Eu recomand Thassos. Plec anul ăsta pe 1 iulie.


Le: ca idee, am văzut mai multe din Gr, Zakinthos, Kefalonia, Halkidiki, Corfu, dar tot în Thassos revin cu plăcere, deja mă simt ca acasă.
wolfin
Eu plec pe 22.06.....10 zile.

Sunt putin nelinistit de copii...😞
dandobre
Eu anul asta plec in Thassos la final de august si, spre deosebire de ce vad aici, eu tot timpul am ales cel putin deemipensiune. Sunt mai lenes si cei mici nu au rabdare sa vina comanda, s-au invatat sa isi aleaga ce le place etc, etc....
wolfin
Eu nu am luat cu masa. Cazarea e 900 eur. Deci tot ma duce 2k...sper....

Acu 2 ani creta cu tarom si demipensiune 2500 eur cheltuiti hotel 4 stele

Nu stiu de ce dar mi se pare scumpa insula asta.... huh.gif
dandobre
Eu am impresia ca au crescut preturile cam peste tot, an de an, anul asta chiar mai mult fata de cei anteriori, si in Bg si in Gr.....
einstein1984
QUOTE(wolfin @ 7 Jun 2019, 11:51)
Eu nu am luat cu masa. Cazarea e 900 eur. Deci tot ma duce 2k...sper....

Acu 2 ani creta cu tarom si demipensiune 2500 eur cheltuiti hotel 4 stele

Nu stiu de ce dar mi se pare scumpa insula asta.... huh.gif
*


pretul ca pretul, ca nu eSnatorini, dar prezenta a prea multi romani mi-ar strica concediul. 2 zile pe drum ca stai tot cu romani nu inteleg.
wolfin
sunt nascut si crescut in B. am o durere in bascheti de ce se intampla in jurul meu..incat sunt imun la prostie ...nesimtire etc ...deci nu am probleme cand sunt probleme.

apoi..unde ma duc e ceva mic cu o plaja mica ...aferenta localului...

cand sunt in co am alte frici ce imi pot strica co..nu romanasii needucati.

on topic. bulgarii mai au obiceiul sa opreasca pt ciupeala?

acu 10 ani m au oprit de 3 ori pana in Sofia.
b34uen
ca fapt divers cred ca se gasete si mai eiftina
eu am rezervare cu 350 euro/8 nopti in Zante. la un grec la care am mai stat
DragosP
Cel mai frumos mi s-a părut in Lefkada.
gotty
QUOTE(wolfin @ 7 Jun 2019, 12:14)


on topic. bulgarii mai au obiceiul sa opreasca pt ciupeala?

acu 10 ani m au oprit de 3 ori pana in Sofia.
*



Recordul personal este de 6 ori pana la Kulata, dintre care 3 opriri pe centura Sofiei, pe vremea cand inca semana cu porcaria noastra de centura si traversai douj' de intersectii.

In ultimele 6-7 excursii facute la greci si blugari n am mai fost orpit nicioadata.
wolfin
Bun.

Oricum..opreau la ciupeala. Cica aveam 80..in limitare de 60. Hai sictir ca aveam 160.

10 euro...si toata lumea fericita. Plus ca ne ziceau de urmatorul filtru...sa o lasam mai moale.

La urmatorii le arstam dedectorul .no speed...no speed..... apoi strigau kontolll kontroll.....fmc
vallixx
Recordul meu in cei 13 ani de cand merg la BG la mare, munte sau in tranzit catre greci sau turci este de 3 opriri.

Una pt. verificare acte, totul a fost in regulă si mi-au urat drum bun, alta pt vigneta, unde puteau sa ma arda dar n-au facut-o. Aveam vigneta dar nu era lipită in geam conform desenului, in extremitatea dreapta a parbrizului (deci dpdv legal nulă), ci era înfiptă sub cheder sus pe centru imediat dupa zona neagra din dreptul retrovizoarei. Mi-a arat bulgarul ca locul unde ar trebui lipita, mi-am cerut scuze și am lipit-o.
Ideea e ca a fost de treaba, legal putea sa ma arda

A treia oprire a fost mai cu cântec..... long story short, jumătate aveam dreptate eu, jumatate el. Avea temei sa ma oprească, dar greșeala făcută nu depindea de mine. (calcasem o linie continua, l-am depasit pe unul cariua i se stricase TIR-ul in drum). Am scapat tot fara evenimente, am făcut si un pic pe prostul....m-am făcut ca nu înțeleg nimic desi stiam clar despre ce era vorba.

Bonus, m-a iertat unul de un radar luat cu 120 in zona de 70. Bun...indicatorul de 70 pus aiurea in camp, era senin, singur pe drum....dar pe "corecte" aveam aproape 50 peste limita.
A iesit din boschet in mijlocul drumului....s-a uitat la număr....nu stiu ce a văzut (in afara de RO)...ca mi-a facut semn sa merg mai departe si a intrat inapoi in masina.

Am ramas ca la dentist....dar i-am urat de sanatate. smile.gif
wolfin
Apropo de vigneta. Probabil o sa iau online. Aia se pune vizibil undeva? blush.gif
einstein1984
in talon cand te opreste.
pentru rovinieta nelipita in austria un amic si-a luat amenda, nr de spania. Finut bulgarul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.