Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bulgaria - Grecia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115
gibonu
Daca te ajuta cu ceva, eu pe 11.06.2007 (intr-o zi de luni) am iesit din vama de la Ruse la ora 06:59 iar la ora 22.00 intam in Atena.
N-am avut absolut nici o problema in BG, nu m-a oprit politia, nu am avut probleme de orientare, iar la vigneta (atat la dus, cat si la intors) mi-au dat bulgarii chitanta, cu nr. masinii trecut pe ea, fara sa fie nevoie sa le cer eu sau sa ma cert cu ei.
Drum bun.
bashtalu
salutare
nu va recomand drumul pe la silistra-trecerea cu bacul, eu sapt trecuta am stat 2 ore la bac, era coada, masini multe, 2-3 tiruri....
eu am fost catre sozopol, am luat-o pe soumen-varna-burgas-sozopol, naspa drumuri.....
autostrada de la soumen-varna e praf....nici nu ar trebui sa i se spuna autostrada....a noastra e parfum.
cel mai bine e sa luati drumul pe la giurgiu, de acolo sa mergeti unde aveti treaba...e mult mai bun, fara multe sate ca pe la silistra
drum bun si vacante placute!
khris
Mda e clar din ceea ce citesc si am mai citit.
E o loterie. Ma gandeam ca poate sambata spre duminica mai dorm si gaborii.
Pai o sa imi fac provizia de bacnote de 10 si 5 euro si cu D-zeu inainte!!
gibonu
Bai frate, nu va mai speriati asa, ca va duceti in Bulgaria nu in Afganistan.
Vedeti si voi pe acolo cum merg bulgarii, pentru ca ei stiu pe unde sta politia si mergeti in acelasi ritm cu ei.
In plus, bulgarii dau flash-uri tot timpul pe sosea, pentru atentionare.
Lipiti neneorocirea aia de vigneta in geam, ca nu moare nimeni daca o lipeste.
Eu chiar nu inteleg: ce-o fi asa de greu sa respecti legea si sa lipesti vigneta in geam?
In rest, drum bun la toata lumea.
MIKAEL
pt. IvanCG

Sofia si centura ei.
La dus (ca si la intors de altfel) am urmarit harta desenata cu indemanare si pusa la dispozitie de un coleg forumist. Probabil toti cei care au citit topicul o au intiparita in memorie asa ca nu insist smile.gif


Ma bucur sincer cand citesc ca am putut ajuta cativa colegi forumisti cu o schita desenata in graba (varianta de ocolire a Sofiei), ajunsa deja "celebra" sau "intiparita in memorie" ! In privinta "dragilor de politisti bulgari", imi pare sincer rau ca ati cotizat la ei. Fara sa te superi pe mine, cred ca daca citeai mai atent acest topic, puteati sa scapati fara cotizatii inutile("Intai mi-a facut observatie ca nu am lipit vinieta pe parbriz (o bagasem in buzunarasul unde sta RCA-ul romanesc,etc). In ceea ce priveste circulatia in Grecia, trebuie sa te contrazic in afirmatiile tale, am experienta a 4 ani de mers in Grecia si iti spun ca as vrea sincer sa se circule si la noi la fel. Daca ai observat, cei mai indisciplinati si nervosi soferi sunt romanii, atat in Bulgaria cat si in Grecia. Nu am adus in discutie comportamentul unor semeni in alte tari: Ungaria, Austria, Italia, Franta, Germania,etc pt. ca acolo sunt reguli si mai stricte in ceea ce priveste circulatia, poate datorita faptului ca in respectivele tari nici nu se pune problema "spagii" !!! Nu am vrut sa jignesc sau sa supar pe cineva, si imi cer anticipat scuze daca am facut-o, dar cred ca daca am incerca sa nu mai incurajam spaga, intr-un fel sau altul, intr-o perioada de timp se vor potoli cu "obiceiurile locului". Spun asta, pt. ca am luat legatura cu cativa colegi forumisti sau cu cei ce au tranzitat Bulgaria, si o parte din ei au refuzat sa ofere spaga, iar rezultatul a fost in proportie aproximativa de 80 % in favoarea lor, in sensul ca i-au lasat in pace fara sa mai pretinda si altceva.
In fine, referitor la Grecia, din experienta mea si a colegilor, daca vreti sa simtiti si sa vedeti Grecia nealterata, va recomand sa mergeti in insule, incepand din nord pana in sud veti fi cu siguranta vrajiti de aceste locuri.

Calatorie placuta tuturor colegilor !






dinescu
Am plecat pe la giurgiu-ruse-shumen-varna am facut 4 si ceva ore mers aproape regulamentar. Am vazut un singur echipaj de politie venit la un accident usor. La intoarcere am facut mai mult cam 6 ore prin vama veche. Balamuc mare prin eforii si prin constanta. De la albena pana la vama veche am vazut tot un echipaj de politisti bulgari. Stateau la umbra la o sticla de apa sa-si racoreasca celebrul cap mare biggrin.gif Nu am simtit agresivitate din partea lor. La dus am mers foarte bine am plecat la 5 din bucuresti si am ajuns pe la 9 jumate in albena. La intoarcere nu am mai avut vinieta bulgareasca pt. ca nu am gasit pe la benzinarie iar cea cumparata la ruse expirase. Am mers la risc.. rolleyes.gif
valyseileanu
Salutare,

Merge careva in Grecia pe 11-12.08.2007 eu plec pe la 2-3 noapte din Bucuresti...adica sambata spre duminica.

Poate ma ajuta si pe mine cineva cu harta (schema) cu centura BG ca sa nu am emotii....

Si mai am o intrebare...ptr cei care au fost de curand ptin BG. Exista indicatoare cu drumurile (adica coduri) E85 etc..... sau doar semne spre localitati....?

Multam mult,
MIKAEL
valyseileanu

Uite schita cu varianta de ocolire a Sofiei, indicatoare vei gasi destule, dar in marea majoritate in bulgara. Te sfatuiesc sa-ti iei o harta cu Bulgaria, de la orice benzinarie, te va ajuta in mare masura.

Drum bun!

P.S.: in atasament, vei gasi si o fotografie facuta in iunie a.c. in celebra intersectie a Sofiei, unde trebuie sa faci stanga spre Kulata(vama cu Grecia)
Stefan.A
Am inteles ca intre Ruse si Varna tocmai a fost luat de viitura drumul. La stiri erau si niste romani care au ramas fara masini.
Cei care il faceti dupa 7 Aug, comentarii va rugam..
Se merge, au ba?
CHE
Cam in 2 ore plec spre Athena via Sofia....Desi cu inima putin indoita de inundatiile de pe la vecini...Doritori de ultim moment?
Kata
salutare,

Stie cineva cum se circula acum pe la Giurgiu-Ruse-Sofia?
lucien
Plec la Albena pe 13.08.2007 dimineata cam pe la 6 00. Traseu Ploiesti-Urziceni-Slobozia-Constanta-Vama Veche-E 87-Albena. Mai merge careva ?
Rog eventualele raspunsuri pana joi 09.08 ora 12 00. Multumesc.
valyseileanu
Ptr MIKAEL

Mersi mult de tot, sigur o sa ma ajute .....
Sper sa scap de inundatii sa nu ne ia valul...biggrin.gif

Bafta si nu mai bine,
Catalin Buga
Am revenit si eu din Thassos.
Prima data iesit din tara. Am plecat documentat: harti, legislatie, GPS etc.
Insula e de vis.
Mancarea buna si servita curat.Foarte de ajutor mi-au fost informatiile de aici.
Multumiri tuturor care scriu.
Unde am mancat bine: taverna Stelios din Thelogos si El Capitan pe mal la Golden Beach.
Eu personal m-am scarbit de Bulgaria.
Nu am avut probleme majore dar asta a fost parerea generala.
La iesire din Bulgaria pe la Ormenio am stat destul pana nesimtitul de vames bulgar (care ma controla la iesirea din tara lui) s-a lamurit ce si cum e cu cartile de identitate (nu am pasaport) iar la greci m-a mai oprit odata vamesul de pe celalalt sens foarte contrariat ca de ce l-am intrebat referitor la dublul control mai ales ca nu a avut bunul simt sa iasa macar din chiosc sa ma opreasca sau nici macar nu exista vre-un semn in acest sens.
La venire la ghiseul de taxa de drum doi bulgari, barbat si femeie, nu au vrut sa-mi dea chitanta pentru vinieta si m-au tinut pe acolo vreo 15 minute pe motiv ca trebuie sa proceseze calculatorul chitanta (eu fiind in conceptia lor un prost care nu-si da seama ca ei iesisera din programul de generare a chitantelor doar ca sa ma tina mai mult).Intre timp comentau de noi romanii si gesticulau cu vadita scarba.
Dupa certuri indelungi si insistente am reusit sa iau chitanta (au mai trecut si cateva masini cu germani carora bineinteles ca nu le-au dat chitanta) si mi-au facut din mana sa plec mai repede din fata ghiseului lor comentand in bulgara.
Eu le-am dat replica:"Same to you!" si am plecat.
Bine ca am luat si chitanta ca am fost oprit de politie noaptea si controlat la sange la acte.Totul a fost OK.
Eu unul personal sunt un sofer care incerc cel putin sa merg cat mai regulamentar.
In tara in 14 ani de cand am carnet nu am dat decat 2 amenzi (1parcare+1 radar).
Insa la bulgari mi-a fost imposibil sa merg legal.
O gramada de limitari idioate, daca te luai dupa semne parcurgeai cei 350 km in 20h legal.
La un moment dat mergand noaptea ma dureau ochii de la atatea semne de circulatie cu limitari de viteza instalate pe merginea drumului.
La dus am incercat sa nu sar calul prea mult (la 50Km/h mergeam cu 70km/h) sa pot sa reduc in timp util dar la intoarcere am renuntat si am zis fie ce o fi ca daca e sa cotizez la ei asta e.


8 Aug 2007, 14:13:
Inca o informatie pentru cei care vor sa mearga in Thassos.
Eu personal va recomand sa mergeti fara cazare cu masa inclusa.
Se mananca foarte bine dar e de cautat.
Merita sa vizitezi toata insula dar mai ales partea de est,sud si nord.
Nu ratati Alyki si Tripti, Theologos, Panaghia si Limenas.
Eu unul in 7 zile am facut 450 km pe insula.
La anul plec dar nu chiar in varf de sezon ca acum si voi pleca fara rezervare de aici ca e plin de spatii de cazare.
Rodiqui
Buna,

Am si eu o intrebare: cu cate cartuse de tigari de persoana poti trece vama?? Merci frumos
Luka
Tigari - maxim 1 cartus de persoana
Kata
Salutare,

A fost cineva in Sithonia, Neos Marmaras la Hotel Lagomandra?? Sau stie cineva cum este acest hotel? mi-ar fi foarte util

naspa e ca am apucat sa iau bilete dar am gasit review-uri pe net cam naspa despre si nu prea stiu ce sa mai cred...

multumesc.

PS: e adevarat ca pe portiunea de la Sofia la Kulta is foarte multe tuneluri si serpentine? si daca da cate?
driverx
Incearca sa cauti pe www.tripadvisor.com
gibonu
QUOTE(Kata @ 8 Aug 2007, 16:40)
PS: e adevarat ca pe portiunea de la Sofia la Kulta is foarte multe tuneluri si serpentine? si daca da cate?
*



Cate tuneluri sau cate serpentine? Probabil care serpentine sunt pe dreapta si cate pe stanga ai vrut sa intrebi.
Nu, nu este adevarat.
Sunt doar serpentine, insa nimic deosebit.
Tuneluri sunt pe portiunea de autostrada de dinainte de Sofia, undeva intre Plevna si Sofia.
Ca sa fi si mai linisiti, intre Sofia si Kulata asfaltul este excelent si sunt indicatoare, asa ca n-ai cum sa te ratacesti.
adinabv
Pentru cine s-a intors de curand din Grecia, via Ormenio o intrebare: cum e drumul?
Sau poate doua: se mai lucreza pe el?
crisdelia2004
pe 21 dimineata amatori? daca iesim pe la 5 din giurgiu cam cat facem estimativ? si plinul unde sa-l facem\/? plecam cu supernova...
Kata
QUOTE(gibonu @ 8 Aug 2007, 18:06)
Cate tuneluri sau cate serpentine? Probabil care serpentine sunt pe dreapta si cate pe stanga ai vrut sa intrebi.
Nu, nu este adevarat.
Sunt doar serpentine, insa nimic deosebit.
Tuneluri sunt pe portiunea de autostrada de dinainte de Sofia, undeva intre Plevna si Sofia.
Ca sa fi si mai linisiti, intre Sofia si Kulata asfaltul este excelent si sunt indicatoare, asa ca n-ai cum sa te ratacesti.
*



ok, deci sunt tuneluri inainte de sofia.

Imi poate spune cineva cate sunt si pe ce distanta se intind? Cat iti ia sa treci de unul?
colombina29
QUOTE(Kata @ 8 Aug 2007, 14:40)
A fost cineva in Sithonia, Neos Marmaras la Hotel Lagomandra?? Sau stie cineva cum este acest hotel? mi-ar fi foarte util
*


Am fost eu acum o saptamana prin zona, ce sa zic, Lagomandra NU este in Neos Marmaras, este la cativa km de statiune, pacat ca te-ai grabit si ai luat bilete, poate era mai intelept sa te interesezi intai si abia apoi sa cumperi bilete. Gasesti in Neos Marmaras multe hoteluri micute, tip vila, cu conditii exceptionale, la 40 euro pe noapte, unde te poti simti excelent. Lagomandra e un hotel pe marginea drumului, undeva pe o bretea care se formeaza din drumul principal, n-am stat in el, dar l-am vazut din sosea, sincer nu prea mi-a placut...

Poti sa te duci direct in Neos Marmaras, statiunea este superba si merita sa stai 7 nopti sau mai mult, cazare gasesti fara probleme, iti trebuie curaj sa negociezi, grecii sunt ca turcii, intotdeauna cer mai mult dar trebuie sa ajungi la pretul corect!
Eu am fost a doua oara in Marmaras si am facut plaja in Toroni, o plaja foarte frumoasa asemenea statiunii Vourvourou. Sa nu eviti nici Porto Koufo! Bafta si concediu placut!

gibonu
QUOTE(crisdelia2004 @ 8 Aug 2007, 22:46)
pe 21 dimineata amatori? daca iesim pe la 5 din giurgiu cam cat facem estimativ? si plinul unde sa-l facem\/? plecam cu supernova...
*


In Giurgiu, inainte de a iesi sin tara este un Petrom si parca un Mol.
Cat faci estimativ pana unde?
In plus, daca citeai ce s-a scris pe aici nu cred ca mai puneai intrebari de genul asta.
Du-te linistit cu SuperNova. Daca ai avut grija de ea nu vei avea probeleme. Eu in 2005, cand aveam 70.000 km cu SuperNova m-am dus cu ea pana la Avignon si alte locuri, adica 6.000 km in 16 zile si n-am avut nici un fel de probelema.

QUOTE(Kata @ 8 Aug 2007, 22:52)
ok, deci sunt tuneluri inainte de sofia.
Imi poate spune cineva cate sunt si pe ce distanta se intind? Cat iti ia sa treci de unul?
*


Sunt vreo 2-3 tuneluri si cel mai lung are cateva sute de metri.
Dar de ce te agiti asa cu tunelurile alea? Intreb doar de curiozitate.
IvanCG
Eu cred ca am numarat in total vreo 5 tuneluri.
Daca iti faci planuri sa pupi pe cineva in masina pe intuneric sa stii ca n-ai timp, tunelurile sunt destul de scurte.
giovi_buru
prin tunel treci cu 100km/ora, sunt fara gropi, sunt anuntate din timp, nu iti imagina cine stie ce tuneluri neasfaltate. Sunt luminate, e drum f bun, iar serpentinele sunt usoare, cam ca pe Valea Prahovei dar poate mai usoare, cel putin asa le-am vazut eu.
Drumul este super, repet, pacat ca au tot felul de restrictii care te mai domolesc in ceea ce priveste acceleratia.
bullseyes
pt cris delia

Plec in 21.08 pe la 3-3.30 vreau sa fiu in vama .
4 persoane cu Hyunday Accent
Mesaj pe e-mail iliescu2005bogdan@yahoo.com
technova
Plec pe 1 septembrie 2007 in Halkidiki-Kassandra, e al treilea an cand merg acolo, vreau sa merg prin Serbia - Macedonia, anul trecut si cel dinainte am fost pin Bulgaria dar e prea mult de condus. A fost cineva pe aceasta ruta ? E cineva interesat sa plecam impreuna ?
sorincristina
ne-am intors din grecia a fost super, cu exceptia faptului ca am ocolit in bulgaria ceva mai mult de 50 km restul a fost super
radare in bulgaria la tot pasul , inn grecia deloc
am facut cu tico 2000km si s-a comportat foarte bine
le doresc drum bun tuturor celor ce vor sa plece. smile.gif
bogdan10
@giovi_buru


In tuneluri viteza este de 70 km/h. La unele tuneluri (la iesire) stau "militienii" cu radarul. La fel si pe podurile de pe autostrada viteza e restrictionata la 70 km/h. Unele poduri sunt in curbe iar la capatul lor mai stau cateodata "militieni" cu radarul.
drrond
Salutare tuturor!
Azi-noapte m-am intors din Grecia. Informatiile de pe acest forum sunt foarte corecte, hartile excelente,cinste cui le-a postat. O singura problema: pe centura Sofiei dupa ce mergi cam 30 min. de la celebrul pod pentru care s-a desenat "celebra harta" drumul e blocat; se ocoleste prin stg. apoi pe o panta cu piatra cubica se face la dreapta si un pic inapoi. Atentie ca eu m-am ratacit luindu-ma dupa un TIR polonez, noapte fiind pe la 2, si dupa ce am mers pe niste coclauri am iesit tocmai la Dupnitsa! In rest voi scrie mult mai multe dupa ce vin de pe munte ( peste vreo 5-6 zile). Oricum eu am mers noaptea fara probleme, politie putina, drum bun , iar Dunarea am trecut-o pe la Bechet, unde bacul merge non-stop.
Drum bun tuturor!
adi_ar
Din cate imi dau seama, ai fost dirijat pe Samokovsko shose spre Samokov-Dupnita.
Cu toate ca daca ocolirea este in acea zona, nu prea foloseste, postez ceea ce am in completare la harta din zona Okolovrusten put (Ring Road)

[attachmentid=1627407974]
MIKAEL
pt sorincristina
radare in bulgaria mai mult de 50 km restul a fost superla tot pasul , inn grecia deloc

pt. ca tu nu ai vazut "in grecia nici un radar", asta nu inseamna ca nu au! In 4 ani de strabatut Grecia de la N la S, pot sa-ti spun ca am intalnit zeci de radare, in marea lor majoritate, fixe si semnalizate! Daca vei citi cu atentie acest topic, te vei lamuri in acest sens.


[quote=bogdan10,9 Aug 2007, 15:24]
@giovi_buru
In tuneluri viteza este de 70 km/h. La unele tuneluri (la iesire) stau "militienii" cu radarul. La fel si pe podurile de pe autostrada viteza e restrictionata la 70 km/h. Unele poduri sunt in curbe iar la capatul lor mai stau cateodata "militieni" cu radarul.


Complet de acord cu tine, cu mentiunea ca la "iesirea din tuneluri" nu "stau militienii", sau daca vei intalni vreun echipaj, acesta va avea datele vitezei tale inregistrate din momentul in care ai intrat in tunel pana ai iesit. Daca ai fost atent, ai observat ca la intrarea/iesirea in tunel sunt camere de luat vederi; ele sunt similare celor instalate si la noi, pe DN 1. Acestea sunt capabile sa calculeze media de viteza pe care ai inregistrat-o pe sectorul respectiv.
In consecinta, va recomand sa mergeti, atat cat se poate, REGULAMENTAR, in caz contrar, veti fi nevoiti sa "cotizati" in contul militienior bulgari.

Va doresc vacanta placuta si numai bine pt. toti !
technova
Eu acum merg al treilea an in grecia Halkidiki, primul (2005) an am mers prin agentie la o vila de 3* si am platit destul de mult, anul trecut am fost tot in acelasi loc si am negociat direct cu proprietarul, am platit jumatate din pretul de la agentie, anul acesta plec pe 1 septembrie tot in acelasi loc. Bulgaria e de "groaza", drumuri destul de proaste si in lucru, politisti nesimtiti, oricum in general pot sa spun ca drumul a fost OK, am lasat cam 40 E la politie pentru radare, pe centura Sofiei e destul de usor, la intrarea in Sofia este un indicator Kulata, nu il iei in seama ca te duce prin centru, mergi inainte si tii stanga, o sa treci peste un pod si cobori pe o portiune spre semafoare, aici te incadrezi la stanga peste liniile de tramvai si asa cum mai este postat mergi pe o strada cu piatra cubica, cam atat.

Eu plec pe 1 septembrie si o sa plec prin Serbia-Macedonia, am vorbit cu cineva care acuma sa intors din grecia pe acest traseu si a zis ca e super OK, nu mai stai sa astepti bacul si e mai multa autostrada.


Numai bine si drum bun.
aihtal
Prin Sofia (nu pe centura orasului) a trecut cineva? Este la fel de aglomarat ca Bucurestiul?
Kata
QUOTE(technova @ 10 Aug 2007, 22:25)
Eu acum merg al treilea an in grecia Halkidiki, primul (2005) an am mers prin agentie la o vila de 3* si am platit destul de mult, anul trecut am fost tot in acelasi loc si am negociat direct cu proprietarul, am platit jumatate din pretul de la agentie, anul acesta plec pe 1 septembrie tot in acelasi loc. Bulgaria e de "groaza", drumuri destul de proaste si in lucru, politisti nesimtiti, oricum in general pot sa spun ca drumul a fost OK, am lasat cam 40 E la politie pentru radare, pe centura Sofiei e destul de usor, la intrarea in Sofia este un indicator Kulata, nu il iei in seama ca te duce prin centru, mergi inainte si tii stanga, o sa treci peste un pod si cobori pe o portiune spre semafoare, aici te incadrezi la stanga peste liniile de tramvai si asa cum mai este postat mergi pe o strada cu piatra cubica, cam atat.

    Eu plec pe 1 septembrie si o sa plec prin Serbia-Macedonia, am vorbit cu cineva care acuma sa intors din grecia pe acest traseu si a zis ca e super OK, nu mai stai sa astepti bacul si e mai multa autostrada.
              Numai bine si drum bun.
*



pe unde prin Serbia-Macedonia? ceva detalii despre traseu ne poti da? lungimea lui, etc
laurian
QUOTE(aihtal @ 11 Aug 2007, 08:20)
Prin Sofia (nu pe centura orasului) a trecut cineva? Este la fel de aglomarat ca Bucurestiul?

Am trecut de doua ori, nu e la fel ca Bucurestiul, sau cel putin nu am prins nimic bara la bara gen Romana-Universitatii;
mario_vladys
Am si eu o intrebare pentru cei care ati fost in Grecia si, din pacate, ati avut probleme de sanatate.
La ce companie ati avut asigurarile de sanatate si cum s-au comportat cei de acolo? au decontat cheltuielile, au acceptat asigurarea romaneasca, in ce procent din plata de la greci?
Va multumesc anticipat
lupulup
Salut,

Pe 18.08 plecam in Paralia Katerini, 3 masini/12 persoane.

Vreau sa va intreb daca merita sa fac 900 de km pana la Atena si inapoi?
Merita sa ma duc pana la Acropole???

Vreau sa merg la METEORA, SKIATHOS si OLIMP.

Altceva ce merita vazut in regiune?

Pentru cei ce s-au intors recent din Paralia, am auzit ca exista un restaurant/taverna ce ofera cina in regim bufet suedez la pretul de 7e/zi, stie cineva despre ce este vorba?

Va multumesc anticipat.

Vacanta placuta!!!
giovi_buru
e de mers pana la Atena! Si pana la Meteora ai de mers! Dar se merita! Trebuie sa pleci cat mai devreme. Si la Meteora sunt cateva manastiri care au program de vizitare si anume intre 13-16 nu intri ci te uiti de afara! E bine de stiut, noi am fost si am stat pe langa garduri!
concediu placut
lupulup
Merci de informatzii si urari.

M-am hotarat, o sa ma duc la Atena sa vizitez Acropole. Daca imi poate spune cineva la ce ora se deschide si cat costa intrarea v-as fi recunoscator! Am inteles k e de preferat sa fii acolo la prima ora ca la pranz e foarte foarte cald.

O zi buna!
adi_ar
Diverse informatii foarte utile, inainte de a face vizita, despre Acropole gasesti aici

LE
Strict la intrebare, raspunsul este:

Winter:
Daily: 08.00-17.00

Summer:
From 1st April until 31 October daily: 08.00-19.30

Tickets

Full: €12, Reduced: €6

bullseyes
Am si eu o intrebare. Masina mea este pe numele parintilor mei trebuie sa-mi fac procura notariala tradusa ca sa pot sa trec granita cu ea? Daca da poate ma ajuta cineva si pe mine cu un model.
Multumesc
adi_ar
Du-te la notar ca stie el (si are si model) !
gicu_tatu
stie cineva dac s-au terminat lucrarile pe ruse - svilengrad prin nova zagora ? sau se circula tot numai pe stara zagora ?
MIKAEL
[attachmentid=1627408511][attachmentid=1627408512][attachmentid=1627408513]
QUOTE(MIKAEL @ 7 Aug 2007, 05:33)
valyseileanu

Uite schita cu varianta de ocolire a Sofiei, indicatoare vei gasi destule, dar in marea majoritate in bulgara. Te sfatuiesc sa-ti iei o harta cu Bulgaria, de la orice benzinarie, te va ajuta in mare masura.

Drum bun!

P.S.:  in atasament, vei gasi si o fotografie facuta in iunie a.c. in celebra intersectie a Sofiei, unde trebuie sa faci stanga spre Kulata(vama cu Grecia)
*

bog70
QUOTE(gicu_tatu @ 15 Aug 2007, 11:43)
stie cineva dac s-au terminat lucrarile pe ruse - svilengrad prin nova zagora ? sau se circula tot numai pe stara zagora ?
*



Nu s-au terminat si nici nu cred ca vara asta se termina dupa ce am vazut acolo.. Am facut greseala sa vin din Grecia saptamana trecuta prin Nova Zagora. Am depasit si un echipaj de politie intr-un sat inainte de munte si nu m-au oprit sa-mi spuna ca drumul e inchis mad.gif .

In fine, am tinut drumul si am ajuns la un moment dat, in munti, la o bariera, unde un nene mi-a cerut 5 euro ca sa ma lase sa trec. Am dat. Vreau sa va spun ca drumul e DEZASTRU. Era deschisa "circulatiei" doar o banda, pentru utilajele grele care lucreaza acolo. In mai multe locuri pe o distanta de vreo 20-30 km (nu-mi dau seama cat am parcurs pe drumul asta) fusesera alunecari de teren, pamant si bolovani uriasi pe drum, copaci daramati, pietre, etc.
Am ajuns cu bine in final la Veliko Tarnovo si de acolo acasa. Traversarea Bulgariei (intrat pe la Svilengrad si iesit pe la Ruse) mi-a luat vreo 6 ore.

Bafta la traversarea Bulgariei si evitati varianta prin Nova Zagora...
drrond
Buna seara tuturor!

Asa cum am promis revin cu un scurt jurnal al concediului in Grecia. Inca o data vreau sa multumesc tuturor celor care au postat pe acest forum, toate informatiile mi-au folosit f. mult; am mers excelent cu hartile gasite aici, iar celelalte informatii mi-au folosit la fel de mult ( de ex. cand am cerut chitanta la vama bulgara ptr. vigneta, sau cum sa evit radarele ). Eu unul le-am tot urat sanatate pe tot parcursul drumului ptr. ajutor, fiind si prima data cand am iesit cu masina din tara.

Drumul parcurs a fost: Rm.Valcea - Craiova - Bechet - Orjahovo - Vraca - Botevgrad - Sofia - Blagoevgrad - Kulata - Seres - Salonic - Nea Moudania - Neos Marmaras - Kalamitsi si retur . Dus 18,30 - 10,30 iar intors 10,00 - 2,00. Total = 900 km pe tur. Timp de parcurgere 16 ore, cu 4 pauze mai mari, dintre care 1 la bac. Am fost 2 masini, iar familia noastra am fost 4 persoane: 2 adulti si 2 fetite de 5 ani si 2,1/2 ani, plus o masina superincarcata inclusiv cu jetbag plin si el. Cu aceasta ocazie mi-am intarit parerea despre Logan, o masina de familie foarte rezistenta la...efort.

Consideratii despre drum:
- Rm.Valcea - Bechet, in nota drumurilor nationale ale Romaniei. Mai prost de la Craiova. Mai mentionez ca actualmente e plin de TIR-uri datorita refacerilor pe Dealul Negru.
- La Vama Bechet se trece non-stop, dar timpul e in functie de noroc: la ducere a durat 2 ore, iar intoarcere 1/2 ore pentru ca l-am prins chiar in ultimul moment. Precizez si eu ca masinile mici nu trebuie sa stea la coada TIR-urilor si sunt dirijate direct in fata, dar de ex. la ducere era pe vreo 2 km, noroc ca stiam altfel as fi stat, mai ales ca am fost singurele 2 masini mici, iar soferii de pe TIR nu ziceau nimic.
- Taxa: 30 lei ptr. port + 90 lei ptr. bac ; la intoarcere ne-au taxat doar cu 20 lei ptr. ca de la 1 august au scazut-o. La bulgari la intoarcere ne-a luat 26 euro, dar cand sa trec era un tip cam afumat care nervos a zis ca daca ii dadeam lui 5 euro ma trecea el; apoi mi-a cerut de-o bere si de bucurie ca am prins bacul repede, ca sunt langa casa si nu ni s-a intamplat nimic, i-am dat maruntisul ramas - vreo 1,7 euro. Era sa ma si pupe!! A fost practic singurul om din tot concediul care mi-a cerut ceva!
- Formalitatile vamale au durat sub 1 min la absolut toate punctele atat la dus cat si la intors, doar la romani la dus m-au verificat vreo 3 min. Nu spun ca la 6 dimineata la Kulata vamesul bulgar dormea si mi-a facut semn din mana nervos sa o tai de acolo! Nimeni nu mi-a cerut nici macar 1 euro spaga, dar cu o saptamana inainte unui prieten i-a cerut 5 euro si dupa ce i-a dat crezand ca sunt ptr. vigneta cand a solicitat explicatii, ala a zis ca, citez, "TRADITIA". Noi am avut noroc cu un vames foarte dragut care ne-a mai bagat si in fata, dat fiind ca de pe bac am iesit ultimii.
- La dus in vama am schimbat 100 euro in leva, la un curs de 1,93 leva ptr. 1 euro, intr-o cladire und se plateste si bacul la intors.
- Apoi tot in ghiseul vamal dar la alt geam se plateste vigneta 5 euro pe 1 saptamana. Pe mai mult a zis ca nu are. Chitanta am solicitat-o noi si dupa ce ne-a zis "Aaa, chitantz!" ne-a zis cate ceva pe bulgareste si ne-a dat-o. La intarcere era o doamna care ne-a dat tot fara probleme. Noi am lipit ambele vignete pe parbriz dr. jos cum scria pe ea, si mi s-a parut ca unii politai se uitau acolo.
- La dus am mers noaptea fara nici o problema si am intalnit vreo 4 echipaje care doar supravegheau, si unul care se deplasa din sens opus ptr. ca avusese loc un accident de motocicleta. La intors am mers ziua si am intalnit, nu exagerez, peste 20 echipaje de radar. Am avut mare noroc ptr. ca nu am mers chiar regulamentar, dar nici nu am exagerat. Prin orase 60-70, in afara 90-100-110. Au oprit masini chiar in fata noastra, chiar un BMW de TR, si un VW de CJ, care ne depasisera cu vreo 120 Km/h, deci stateau la panda.
- In Sofia am mers excelent cu celebra harta desenata, dar la un moment dat drumul e total blocat. Initial am luat-o in dr. sa ocolim dar s-a luat un taxi dupa noi si ne-a zis sa o luam invers ( de treba tipul). Apoi am luat-o spre stg. si dupa ce am urcat un deal pe piatra cubica am ajuns la o intersectie unde drumul corect face la dreapta si un pic inapoi. Noi ne-am luat dupa un TIR polonez inainte, desi am observat in fata mea un bulgar care facea semne disperate cu farurile TIR-ului. Daca am vazut ca asta o tine inainte am continuat mai ales ca dupa noi se luasera si altii. A fost de groaza. Noaptea la 2, pe niste coclauri cu padure , nici tipenie de om, fara localitati, fara GPS, far politie am mers vreo 60 km pana am ajuns intr-un sat la sud-vest de Sofia ( tarziu am realizat ca nu aparea pe nici o harta ), unde erau 2 tineri morti de beti, pe care eu ii intrebam de Kulata, iar ei ma intrebau daca sunt "rumanski" si mai veneau si spre masina cu sticla in mana. In final unul a zis ca e bine, dar am mai mers inca 20 Km si am intalnit un Lukoil, unde un tip ne-a indrumat bine. Am iesit tocmai la Dupnitsa ocolind dupa calculele mele cam 40-50 Km. O vara de a mea care a plecat a doua zi s-a descurcat mai bine luindu-se dupa TIR-uri - avantaj de a merge ziua. Inutil sa va mai spun ca nu era nici un indicator in zona de lucrari, ca de altfel in toata Bulgaria, in afara de drumul european pe care sunt in ambele caractere lingvistice. Apoi am mai intalnit o masina de politie dar am scapat datorita flash-urilor pe care bulgarii le dau cu generozitate. Drumul e excelent iar pe autostrada chiar superb datorita constructiei si peisajului pe care l-am vazut la intoarcere. In mai toate orasele sunt centuri nu ca la noi.Am uitat sa spun ca la dus, la Botevgrad am luat-o la o intersectie unde era un semn cred ca intors voit, la dreapta si am iesit pe autostrada mai spre Sofia. Trebuia sa mergem tot inainte. Aici ne-am descurcat totusi ptr. ca pe hartile postate cred ca de adi_ar aparea si drumul asta. In final ne-a dus sub un viaduct la vreo 100m apoi am mers pe niste serpentine pe un munte si am iesit. La intoarcere mu au mai fost probleme ptr. ca e bine indicat, dar dupa ce am iesit de pe autostrada hop! si un radar! Am scapat si de asta ca nu aveam viteza.
- Eeei, in Grecia e cu totul altfel! Drumuri bune pe alocuri f. bune, nu chiar ca hartia cum zicea cineva, dar oricum bune! Indicatoare multe pe autostrada chiar din 500 in 500 m. Autostrada merge pana la Nea Moudania dar se construieste la greu inca de la Kulata. Am intalnit un singur radar pe care l-am recunoscut tot de pe forum, ptr. ca e mobil printr-un fel de luneta! In toate 10 zilele am vazut 2 masini de politie, una in Sarti.

Despre locatie. Noi am fost intr-un loc de vis, Kalamitsi in peninsula Sithonia - Halkidiki, intr-un camping cu regim privat. Plaja privata plus magazine, bar, 2 restaurante, unul autoservire, celalat cu specific pescaresc, si chiar cinematograf. Teren de tenis, panou de catarare, scouba diving ptr. copii - initiere. Ptr. cine iubeste turismul alternativ il recomand cu caldura! Multa liniste, conditii excelente, nu prea cald. Ideal pentru familii. La 17 km se afla statiunea Sarti care mi-a produs o buna impresie. Plin de unguri, au si vreo 3 agentii pe acolo. Am intalnit si romani si chiar un Logan cu nr. de Belgrad!! Vara mea a gasit cazare chiar acolo pe loc cu 60 euro. La 35 km se afla Neos Marmaras o statiune mai mare si mult mai animata, unde am intalnit multi romani. Ptr. cei ce iubesc distractia mai...agitata le-o recomand. Seara era plin de masini cam ca la Neptun! Despre greci si Grecia s-a tot scris asa ca nu mai insist. Spun doar ca au fost foarte seviabili, practic te iau dupa strada si te baga in taverna lor, unde nu am asteptat mai mult de 10 min. mancarea; la sfarsit iti ofera gratis desertul la pranz - cel putin in Sarti, si au totul foarte bine organizat. Mancarea e f. buna , multa, noi luam doar 2 portii din care mancau si copiii, totul 20-30 euro, in rest am gasit lucruri sub pretul din tara de ex. mi-am luat un tricou fain cu 3 euro, sau o camasa de fite cu 30 euro- pe care in Mall am vazut-o la 150-200 lei si chiar 250. Berea e 2 euro peste tot indiferent ca e Mithos- f.f.buna de-a lor sau Amstel. Bineinteles ca la SuperMarket e totul mult mai ieftin; am luat sucuri cu 0,8 euro, si Heineken la cutie cu 0,7 euro. Mie unul mi-au produs o impresie puternica si m-as intoarce oricand cu placere acolo!

Drumul la intoarcere l-am facut ziua, am mers mai bine, ne-am oprit o data in Neos Marmaras sa luam niste cercelusi ptr. fetita mica, aurul fiind mai ieftin desi ei nu il taxeaza la gram ci la lucratura. O data in Duty Free-ul grecesc pe care il recomand datorita preturilor care m-au...spart, luandu-mi de ex. un after shave Roberto Cavalli promotie cu 28 euro!! Nu mai vorbesc de bauturi! Apoi ne-am oprit in McDoalds-ul din Sofia ptr. ca aveam leva, si apoi in Vraca ( un orasel foarte frumos cam ca RM.Valcea ) unde ne-am cumparat dintr-o Billa produse bulgaresti inclusiv castraveti murati!! Astfel am incarcat bietul Logan la maxim!! Dar a tinut. Am mai uitat sa spun ca benzina am luat din Rm. Valcea - plinul, apoi de la vama greceasca desi mai aveam si benzinarii sunt la tot pasul ( in vama era cu 1.18 Euro Super100 fara plumb, iar la circa 60 km cu 1.11), am mai pus in peninsula ceva apoi am facut plinul la intoarcere la cca 60 km de vama bulgara dupa care am pus langa Craiova. La Sofia m-am incurcat din nou ( am avut eu ceva cu orasul asta !). Dupa ce am intrat pe piatra cubica si langa linia de tramvai am tot urmarit sa vad Shell-ul. Ori l-am ratat ori trebuia sa mai merg cert e ca dupa vreo 20-30 min de mers am vazut un semn de McDonalds la dr. si m-am trezit in mijlocul orasului. Tot cu forumul m-am scos ptr. ca cineva a zis ca e bine sa intrebi un politist, lucru pe care l-am si facut. Asta nu stia mai nimic engleza dar prin semne si cu harta in fata, m-a scos pe E80 unde am mers cam 30-40 min - e o centura- am trecut de intersectia cu autostrada spre Istambul si am ajuns pe drumul nostru. Probabil ca daca as fi mers bine la dus nu m-as fi incurcat dar asa...Asta am spus-o nu ca sa ma apar ci ca sa nu va speriati ca ati putea-o pati si voi!

Niste consideratii finale: Gecia e superba merita sa-ti faci un concediul acolo, singurul lucru "rau" e ca te inveti asa si nu mai calci veci la marea noastra ...draga! Cel putin cat va mai dura starea actuala. Eu am cheltuit exact ca anul trecut la Saturn unde nu am stat la hotel ci la un privat, iar acum am venit cu multe cumparaturi de acolo, inclusiv cercelusii fetitei, Barbie-urile lor, parfumurile nevestei si cadourile celor de acasa !!! Asa ca o recomand cu drag! Drumul e lung dar nu f. greu! Eu am condus singur tot drumul si am ajuns cu bine inapoi. Fetitele au rezistat bine la drum, au dormit ( am avut scaune de copii ), iar in Grecia s-au adaptat imediat! Noaptea am mers f. bine, e mult mai lejer doar ca nu vezi nimic iar pe la 3-4 dimineata te cam ia somnul... daca nu ai nevasta in dreapta sa te tina de vorba!! Nimeni nu are nimic cu tine daca stii ceva engleza sau germana e f. bine, te intelegi mai usor. Dar si fara te descurci. Totul e sa ai un pic de curaj!

Sper ca v-am fost de folos si eu cu ce am scris aici. Drum bun tuturor!!
laurian
QUOTE(drrond @ 16 Aug 2007, 00:41)

Te rog, poti da mai multe detalii despre camping (preturi, dotari, etc , eventual si poze), fie aici, fie pe topicul cu campinguri in strainatate . Nu prea sunt informatii de acest tip.
Stefan.A
off topic, scuze
MIKAEL, unde gasesc de cumparat o busola cum se vede in poza ta? Merci
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.