Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bulgaria - Grecia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115
b34uen
Daca vrea cineva o vinieta de Bulgaria valabila de pe 9 august pentru 7 zile... mie nu mai imi foloseste e nelipita pe geam, o cedez fara nici o pretentie.
Fre33lancer
QUOTE(PaulT @ 10 Aug 2010, 13:22)
Nu ai masina din semnatura? Eu am vazut si suv-uri si 4x4 si pick-up -uri pe acolo... Si nu am vazut sa masoare cineva ceva. Probabil ai 2m cu oglinzi cu tot.
*




Renault Megane este...si are 2m cu tot cu oglinzi dar am citit ca trebuie sa ai 1.8 maxim inclusiv oglinzile blush.gif , ca ar fi niste stalpi de metal de care nu poti trece daca ai mai mult de 1.8 blink.gif
PaulT
Eu n-am vazut asa ceva cand am fost in aprilie(sfarsit) si am dubii ca ar putea obliga fiecare sofer sa treaca printre 2 bari la milimetru.. Iti dai seama cu ce zgarieturi s-ar lasa pe masini/oglinzi..? radmasa.gif Multi nu sunt in stare sa aprecieze corect locul prin care incap cu eroare de 20cm... Au mai fost si altii, am citit si pe alt forum, cu masini gen Mondeo... si tot nu au fost probleme. Nu stiu cate masini se pot incadra in 1,8m cu tot cu oglinzi... Nici compacte, de restul...
Fre33lancer
de pe un forum bulgaresc ...

QUOTE
there are now major weight and size restrictions for all vehicles
using this border, and more clearly defined.

needed to check and verify this, but for the greek side of the border the following is correct.
and i was told too, that the greeks do spot checks with mobile units, so be careful!

  - max weight 2000kgs, and that is permissable gross weight of the vehicle
   as written in your car docs, easy to check

  - max width of the car, 1.80 m in total - which is checked with some immovable
   gate-like metal frame, so no cheating, as then, yes, it does include your mirrors.



QUOTE
ontop of the weigth/width restrictions already
mentioned there are now also speed limits, 40km/h on the bulgarian, 30km/h on the greek side.

and while my friends were there, they got to know two couples, both being stopped in their vehicle.

a belgium couple with their camper van, a romanian family with a caravan (trailer). one of them had
already been there 6 hours, pleading. both of them were close to tears, as the detour they would
have to take was almost a whole day around (400+ km plus some sleep), and the belgiums would
also lose their ferry booking on top.
PaulT
Stiu, l-am citit si eu... Nici Lancerul meu nu se incadreaza cu oglinzi.. Fara insa are 1,715... Eu sunt sigur ca nu e nici o problema. Iar verificarea consta intr-o posibila intalnire cu politia. Eu in septembrie pe acolo ma duc din nou.

L.E. Cu tot cu oglinzi poate doar clasa mini sa se incadreze... Poate. Am verificat si nici Yaris nu s-ar incadra cu oglinzi...
Nici Loganul nu se incadreaza cu oglinzi...

L.E.2 - Cu siguranta se refera la latimea fara oglinzi. Si la Lancer si la Yaris nici nu e data cu oglinzi.. Altfel nu ar putea trece nimeni... Chevrolet Spark are 1,6 m fara oglinzi, deci cu oglinzi trece de 1,8m si el..
Duyu
QUOTE(b34uen @ 10 Aug 2010, 14:59)
Daca vrea cineva o vinieta de Bulgaria valabila de pe 9 august pentru 7 zile... mie nu mai imi foloseste e nelipita pe geam, o cedez fara nici o pretentie.
*


Vezi ca mie mi-au scris numarul de inmatriculare pe chitanta pe care o primesti odata cu sticker-ul.
Kr3atorU
Sambata seara 14.08 intru in România prin Giurgiu, si pot da o vigneta bulgareasca valabila 6 zile.

@Duyu
pe mine m-a oprit politia bulgara, mi-a verificat cartea verde, permisul, iar la vigneta s-a uitat prin parbriz sa vada daca e valabila (o aveam pusa intr-un buzunaras prins pe parbriz in dreapta jos)

ps: m-a oprit ca am depasit intr-o zona unde era interzisa aceasta manevra, si m-a costat 10 eur, fara chitanta ph34r.gif
b34uen
QUOTE(Duyu @ 13 Aug 2010, 14:27)
Vezi ca mie mi-au scris numarul de inmatriculare pe chitanta pe care o primesti odata cu sticker-ul.
*



De cele mai multe ori nu iti da nimeni chitanta, si nici nu iti cere la nici un control, dar verifica autocolantul daca te opreste. Si eu tin vinieta tot in buzunaras de plastic.
vallixx
QUOTE(PaulT @ 9 Aug 2010, 22:10)
@vallixx -  Daca traseul acela este pentru Thassos, mai bine continui rutier pana la Keramoti si iei de acolo ferry. E si mai ieftin decat din Kavala si faci si foarte putin. Sunt doar vreo 10km pe apa, ca timp 50 minute. Iar pe varianta Zlatograd ai 570km Bucuresti - Thassos, pe un drum absolut normal. Din cei 570km doar 100 sunt in Grecia deci cu un plin facut la BG te plimbi o gramada si mai ai si pentru intoarcere pana in BG.
*


Nu-i rea varianta Keramoti in loc de Kavala, faci pana intr-o ora fata de aproape 2 pe la Kavala, dar eu asa am vrut. Dupa un drum lung, cald, etc. sa zac 1 ora juma intins pe bancuta pe ferry, batut de briza racoroasa, sau uitandu-ma peste bord la pescarusi cum "dau la peste" a fost o adevarata incantare. icon_mrgreen.gif
Legat de traseu, am evitat traseul pe care-l zici tu pentru ca la data aia (sept 2008) am citit pe forumuri ca este cam prost, iar serpentinele desi frumoase cam mananca din timp si in plus am inteles ca mananca un pic in plus si la consum.
Pe dincolo e mai drept, ai si ceva autostrada....etc, etc.
DeepDark1984
Salutare. Saptamana viitoare plec si eu (in sfar-shit) la greci. Mai am si eu niste nelamuriri legate de taxa de drum a bulgarilor.

Taxa am inteles ca e 5-6 E pe o saptamana. Trebuie cand platesc sa primesc o chitanta (pe care o pastrez pentru control) si mai primesc si un sticker. Trebuie sa-l lipesc neaparat de parbriz sau pot sa-l tin cu actele si chitanta? E enervant sa tot lipesc pe parbriz stickere si nu se mai pot da jos ca lumea.
tatabobu
E obligatoriu, si-l poti lipi linistit. Ala se scoate relativ usor, mai ales daca-l lipesti pe tricou sau pantaloni inainte sa-l lipesti pe parbriz.
raducu_i
Plec si eu pe 1 sept. catre Halkidiki (Kassandra) si inca nu m-am hotarit daca merg pe Bulgaria sau pe Serbia - Macedonia. Daca mai e cineva care pleaca pe 1.sept. poate ne imprietenim...
DeepDark1984
Salut. Ghinion de o zi. Eu trebuie sa fiu in 1 sept la amiaz acolo. Ideea e ca la 5-6 dimineata in 1 sept plec din Sofia (pt ca dorm o noapte acolo). Banuiesc ca tu pe data de 2 trebuie sa ajungi, nu?
Brainie
Cu o întârziere de vreo 15 luni, a aflat și viamichelin de drumul Zlatograd - Thermes. Spor la calculat !

Conform viam..., acest drum e un regal al traversărilor de granițe. În 15 km, se trece de 3 ori din Bulgaria în Grecia și invers.
rimaru
Va salut . Pentru cei care a-ti fost in Thassos pe drumul prin Zlatograd gasesc GPL si Grecia , in Xanthi pe acolo .
Merci
pascaru_val
Vrem si noi (2 persoane) sa mergem anul asta in Grecia.
As vrea sa ajung repede si drumul sa fie bun, vreau sa plecam dimineata pe la 4 din Bucuresti si sa ajungem la prinz, la fix pt cazare, ora 14.
La destinatii am vazut ca ar fi Thasos, Tesaloniki Katerini.. ce ar mai fi ? -
Ma apuc sa caut cazare + 3mese/all inclussive si ma intereseaza cit mai multe destinatii ca sa am de unde alege un pret bun.
Am mai fost in Bulgaria de multe ori, in Grecia nu.
laurian

In Thassos ajungi la ora 14. Salonicul e un oras mare, nu e locul unde sa meri la plaja, deci taie-l din lista.
Pentru Katerini, e posibil, depinde si de cum mergi.
Ar mai fi Halkidiki, o zona de localitati ( orasele, sate) unde exista foarte multe posibilitati cazare si plaja.

In general, nu se prea gasesc chestii cu 3 mese sau cu all inclusive, sau daca gasesti , e relativ scump.
Exista insa peste tot posibilitatea sa mananci la taverva (restaurant).

Ceea ce doresti, cu all inclusive, e rar, deci poti usor sa alegi o oferta foarte buna.
Insa e ult mai bine in Turcia, pentru all inclusive.

In Thassos nu stiu sa fie all inclusive, totusi e posibil. In Paralia,exista un singur hotel de 4 stele, parca. In Halkidiki, parca sunt cateva hoteluri care ofera asa ceva.
drrond
Subscriu la ce a scris @laurian. Sfatul meu e sa nu-ti iei nici macar demipensiune. Unul din farmecurile Greciei este cautarea tavernelor, care mai de care mai faine, situate uneori chiar langa plaja, sau in diverse alte locatii superbe, unde mananci f. bine si, pe alocuri chiar ieftin. Am fost de 2 ori in ultimii 4 ani si nu mi-am luat nici macar micul dejun. Poate ca e mai scump dacat la all- inclusiv dar programul e mult mai lejer, iti permite si excursii de vizitare de cate o zi, si nu te streseaza suplimentar, doar esti in concediu nu?...
mateimatei
Ca sa ajungi in Thassos in 10 ore ar trebui sa ai o medie de 80 km/h. Fara a lua in calcul opririle si transportul pe mare pana la insula. Crezi ca reusesti?
pascaru_val
Nu imi dau seama exact daca pot scoate o medie de 80 km/h dar cred ca da, in BG merg foarte repede si apoi daca Grecia are autostrazi, inseamna ca imi va iesi.
IN BG pot merge cu un 100-110 km/h, mai greu o sa fie la centura Sofiei unde sigur voi pierde ceva timp.
Nu e musai sa ajung la ora 14, e de preferat sa ajung pe ziua si sa mai fac si o baie pina seara biggrin.gif
Deci de all inclusive sa uit?!
Ceva preturi la taverne?
As prefera totusi niste locatii mai exacte sa pot cauta hoteluri in zona (cu booking.com)
Daca Thasos e o insula inseamna ca practic sunt blocat acolo, nu? Cam cit costa bacul?
b34uen
Pana in -Thassos am facut 10-11 ore fara sa incalc nici o regula de circulatie (sunt cam 700 km). Insula e destul de mare ca sa nu fii blocat. Preturile la taverne sunt printre cele mai mici din Grecia 7-8 E friptura de porc, pui cu salata si cartofi+ bonusurile din partea casei cafea, inghetata, coniac. Cazare gasesti foarte usor si fara rezervare, la preturi foarte bune (grecii sunt amatori de negociere). De altfel e bine sa vezi camerele inainte sa nu ai surprize. Totul e sa nu ajungi vineri sau sambata pentru ca e mai aglomerat. Poti sa te cazezi in Thassos Town, unde te lasa ferry. Anul trecut in iulie-august am stat cu 40E/studio. Ferry costa 22-26 E o masina cu 2 persoane.
Altceva sa nu ratezi plajele dela Makriammos, Paradis Beach , Golden Beach, Aliki, si in satul Teologus merita seara greceasca (mergi pe cont propriu ca e mult mai ieftin decat prin agentiile locale). Pentru mai multe detalii am si PM.
pascaru_val
Deci 40-45 euro cazare +mic dejun la care se adauga 10x4 (2 mese 2 persoane) = aprox 90 euro/zi cazare + 3 mese pentru 2 persoane, e realist?
Sper sa fie mai putin ca ma cam depaseste.
PM nu pot da ca sunt prea tinar pe forum.
george_slz
E cam scump 45 euro/persoana pt cazare. Aia e suma pt o camera in care se cazeaza 2 sau chiar trei in cazul unei familii cu un copil. Iar la mancare mai adaugi putin.
pascaru_val
45 euro (max) 2 persoane ca nu sunt nebun, calculul l-am facut in totalitate pt 2.
Oricum pentru 5 zile, 2 persoane, masa casa si drum ajunge la 2400 ron si vreau sa mai tai un pic sa ramina si de cumparaturi & altele.
b34uen
e exagerata suma la mancare 90E doua persoane, cred ca pana in 50E costa masa la doua persoane pe zi. In Thassos iti recomand sa manaci la Thassian sau Doucas.
portiile in Thassos sunt mari si au tot felul de bonusuri. Mergi in explorare cu masina, nu pleca cu vaporase. Daca mai ai alte intrebari si pot sa iti asund, cu placere.
PaulT
QUOTE(pascaru_val @ 12 Apr 2011, 11:38)
Nu imi dau seama exact daca pot scoate o medie de 80 km/h dar cred ca da, in BG merg foarte repede si apoi daca Grecia are autostrazi, inseamna ca imi va iesi.
IN BG pot merge cu un 100-110 km/h, mai greu o sa fie la centura Sofiei unde sigur voi pierde ceva timp.
Nu e musai sa ajung la ora 14, e de preferat sa ajung pe ziua si sa mai fac si o baie pina seara  biggrin.gif
Deci de all inclusive sa uit?!
Ceva preturi la taverne?
As prefera totusi niste locatii mai exacte sa pot cauta hoteluri in zona (cu booking.com)
Daca Thasos e o insula inseamna ca practic sunt blocat acolo, nu? Cam cit costa bacul?
*




Pentru Thassos nu ai de ce sa o iei prin Sofia. Recomand varianta Zlatograd-Thermes-Xanthi.. Sunt cam 570km din Bucuresti pana pe insula. Drumul este foarte ok si mult mai liber decat pe varianta Sofia.
DeepDark1984
Salutare. Nu am mai scris de anul trecut dinainte sa merg in Grecia. Am mers in Halkidiki pe bratul Kassandra in statiunea Kalithea. Am plecat din CLuj, m-am oprit o noapte la Sofia, m-am pierdut pe centura si am ajuns pana la urma la destinatie. De cazare nu pot sa spun multe, pt ca am mers prin agentie de turism si aveam 2 mese cu bufet suedez. La amiaz mancam la o taverna. Aethrion se numeste. E la strada principala (o terasa cu albastru). Foarte prietenosi oamenii mancare buna, cat de cat destula si se dau gustari la sfarsit gratis si eventual si un pahar de vin gratis. Muzica greceasca traditionala. In fiecare zi plateam intre 25-30 euro / 2 persoane. O bere consumam si acolo desi am adus de acasa. Berea ttraditionala Mythos (2,5 euro) si sucurile la fel. Daca "strangi un pic din buci" cam la un 50 euro pe zi ajungi la taverna aia. La terasa e mult mai scump. De restaurante nici nu poate fi vorba. Ideea e ca nu poti sa tragi o bauta la terase acolo pt ca efectiv iti pare rau de bani. Pune beri de acasa. In rest e frumos. Ce mi s-a mai sugerat de catre un prieten a fost sa nu mai calculez in lei pt ca astea-s preturile si sa ma gandesc ca pentru ei 25 de euro e ca si pt noi 25 de lei. Bafta.
pascaru_val
Multumesc PaulT pentru traseu, ar fi super rapid.
De preturi m-am cam lamurit, eu ziceam, daca nu s-a inteles, 90 euro=cazare + 3 mese pentru 2 persoane pe zi si se pare ca asa este, as fi vrut mai putin tongue.gif
Oricum caut in Hlkidiki, Thassos, Katerini si imprejurimi, corect?
De exemplu dau cautare Halkidiki si 100 km imprejur. (asa permite site-ul cu care caut).
milik08
Anul acesta, in perioada 25 august se baga cineva la un drum in CORFU? eu vreau sa plec cu masina...
b34uen
QUOTE(pascaru_val @ 14 Apr 2011, 10:58)
Oricum caut in Hlkidiki, Thassos, Katerini si imprejurimi, corect?
*



Ca parere personala mai bine mergi pe insula... si nu iti face probleme ca nu ai ce face acolo. Fata de Bulgaria o sa fie o experienta total diferita.
Oricum evita Paralia, asta daca nu vrei sa ramai cu o parere proasta fata de Grecia...
Vallybz
Salut...stie cineva cat mai e trecerea cu bacul ca sa ajungi la Rhodos si de unde se ia?
b34uen
costa intre 38-53 E/adult si se ia din Pireu (Atena). Dureaza peste 13 ore. Cel mai bine e cu avionul totusi.
gibonu
@ Vallybz

Subscriu si io la ceea ce ti-a spus b34uen.
Am fost in Rodos in 2007.
Tin minte ca am studiat mai multe rute de ferryboat (Pireu, Salonic si Marmaris) si pana la urma tot avionul a fost mai ieftin.
Incearca aici: http://en.aegeanair.com/.

Masina o poti lasa la aeroportul din Atena.
Au acolo parcare pe termen lung (Long time parking), complet automatizata, si a costat 55 de euro pentru 6 zile.

In Rodos sunt o gramda de firme mici, locale, care inchiriaza masini.
Un Fiat 600 la 25 de euro pe zi mi s-a parut mai mult decat rezonabil.
Avand in vedere ca o bicicleta era 6 euro/zi.

Toate preturile sunt din 2007 si este posibil sa se mai fi schimbat.

Bafta.

Vallybz
intre timp m-am schimbat, am gasit o oferta mai buna in corfu si la vara o tai acolo....multumesc pentru raspunsuri.
pascaru_val
Am gasit o oferta f ieftin la Dolphin Beach Hotel

Hotelul Dolphin Beach este situat în peninsula inverzita Cassandra, in Possidi.

Am citit ceva review si erau cam naspa. Vad ca sunt vreo 800 km si se fac in 12,5 ore.. hm cam mult.
adi_ar
Naspa! sad.gif
pascaru_val
Ai fost "in zona" Adi?
Comenturile nu erau foarte rele, prietena mea tine f mult sa fie curat si eu sa ca mincarea sa fie acceptabila- adica buna. Mi se par cam mult 12, 5 ore pt 800km.
adi_ar
smile.gif
Am raspuns doar la famantarile tale: e ieftin dar review cam naspa, ... cam departe, ... naspa!
Nu am fost la acest Dolphin dar am fost la Siviri, putin mai la nord, de unde am facut mici excursii si cred ca am ajuns si la Possidi, poate chiar la Dolphin-ul tau.
Nu-mi amintesc prea bine dar este destul de izolat! Casandra, cu agitatia si viermuiala de zi si noapte este , totusi, destul de aproape si poti sa-ti petreci serile.
Ce pot sa-ti spun (o parere, desigur) este ca plajele de pe acolo nu sunt cine stie ce. Apa este ok dar plajele cam lasa de dorit. Nu este intamplator ca fotografiile sunt aproape toate din interiorul complexului!
Conditiile sunt de obicei destul de bune insa 3/4 * la ei inseamna o camera cazona dar suficienta si in general destul de curata.
Dupa review-uri te poti orienta insa nu te lasa impresionat prea tare! Depinde foarte mult de asteptarile fiecaruia (unii au fite de Hilton, cu 20E/noapte, altii mananca numai fineturi la ei in garsoniera ... etc).
Per total, drumul este putin obositor (pentru mine egal Mamaia cu Salonic) insa apa si aproape toate experientele sunt altele decat la noi.
Concediu placut!


2 Jun 2011, 14:47:
LE
Si 12,5 ore nu e mult!
Esti in concediu, calm, relaxat si optimist!
De ce sa scrii la intoarcere despre spagarii de bulgari in loc sa ne impartasesti experiente placute!?

Si apropo de mancare ... la Siviri am jurat ca nu mai mananc in concedii decat wafe!
Am mancat ca un disperat toate bunataturile si m-am ingrasat ca miresele polinesiene!
bog_cip
Buna

A fost cineva recent pe ruta vama veche - albena. S-a reparat drumul ?
Vali48
QUOTE(bog_cip @ 3 Jun 2011, 08:23)
Buna

A fost cineva recent pe ruta vama veche - albena.  S-a reparat drumul ?
*



Cand ai fost ultima data pe drumul asta?

3 Jun 2011, 08:58:
Eu am fost in Martie. Nimic special, gropile sunt tot alea.
pascaru_val
Multumesc Adi pentru comentarii, am mai citit ceva review-uri si 90 % sunt neplacute, ne-am hotarit, nu Possidi- plaja cu pietre, airici...prea izolat, personalul nu prea amabil.
Cred ca iar mergem in Bulgaria si anul acesta sad.gif pentru ca nu gasesc ceva convenabil in GR.
b34uen
de ce nu mergi si iei cazare in Grecia la fata locului? O sa gasesti la pret foarte bun. E mai interesant sa mergi pe insule... in Thassos de exemplu gasesti plajecu nisip.
chrisu
Salut tuturor...eu am facut rezervare la hotel ammos(4*)din sarti,halkidiki.
Merg cu sotia si fiica...cred ca as pleca pe 31 august ca sa pot ajunge acolo pe 1 septembrie...cand incepe cazarea....Am rezervat pe net direct la ei....am luat adresa lor tot de pe un forum...nush daca am voie sa il spun...si ma costa 10 nopti 300 eur...cazare.Am negociat cu ei din februarie.Am expediat 100 eur avans prin w.u.
Acesta este site-ul hotelului:
http://www.hotel-ammos.gr/hotel/index.php?...emid=33&lang=en

Daca cineva merge intra-colo ..e binevenit.E prima iesire spre Grecia .
Ma intereseaza pareri despre drumul spre Grecia pe Bulgaria sau pe Serbia.
Daca veti spune sa citesc acolo unde s-a scris pana anul trecut ...am citit...vreau stiri proapete daca poate sa imi dea cineva...
Sunt din Tg-jiu
laurian
Tocmai m-am intors de la Costantin si Elena. la ducere, pe autostrada, o mica portiune de drum in reparatii, inainte de Shumen, in rest ok.
la intoarcere, prin Balcic Dobrici Silistra, drum relaitv ok, ma intalneam la 3 minute cu o masina, si aia romaneasca. La fel, o portiune in reparatii, cu semafoare, intre Silistra si Ruse.
Dobric Silistra, stare f. buna.
Nici un echipaj de politie, la intoarcere, intre Balcic si Ruse. Localitati extrem de putine.
ursul-alb
Si eu am fost pe 4.06 Silistra-Dobrici-Balcic-Albena-Sf.Constantin si Elena: fata de anul trecut au terminat toate asfaltarile pe Silistra-Dobrici asa ca drumul e impecabil; fata de anul trecut am mers pe varianta prin Balcic de la Dobrici care e mai mult decat decenta. Si Dobrici-Albena direct era acceptabila anul trecut si cred ca au terminat si asfaltarile care erau in lucru.

Cum am mai metionat, MARELE avantaj la .bg fata de noi este ca nu sunt atat de multe sate la marginea drumului! (ce-i drept, cel putin in zona asta de .bg satele/casele arata foarte trist, multe parasite si extrem de putine case noi sau macar reparata in ultimii 20 de ani...).
Politisti erau cativa (in stationare) dar daca mergi CORECT nu se ia nimeni de tine.


Pe 12.06 la intoarcere am venit pe Albena-Balcic-Kavarna-Durankulak; reiau din alt post:
"Intradevar, drumul prin .bg pe varianta asta e mai prost decat cel prin Silistra-Dobrici sau prin Sumen-Varna. Oricum, nu e de speriat si chiar daca o sa gasesti asfalt obosit, nu vei gasi cratere in care sa-ti lasi masina ci zone cu unele gropi EVITABILE la o viteza decenta sau zone cu asfalt macinat care vor crea doar un mic disconfort la mers PESTE EL.

Ca idee mai rau e intre Durankulak si Kavarna. Recomand drumul pe malul marii de la Balcic la Albena (drum ingust, 2 benzi si atat, dar cu asfalt nu mai rau decat, sa zicem, Slobozia-Urziceni sau Galati-Tecuci), peisajul meritand o viteza de deplasare mai mica (oricum, poti merge relaxat cu 60-70 kmh).
"

Cel putin pe drumul catre Vama Veche 9/10 masini erau romanesti...

QUOTE(laurian @ 14 Jun 2011, 12:06)
La fel, o portiune in reparatii, cu semafoare, intre Silistra si Ruse.

Cum e drumul asta? ti-a convenit mai mult sa mergi prin .bg decat sa iei bacul la Calarasi si apoi sa iesi in A2 la Drajna? Si zona Ruse-Giurgiu mi se pare de evitat smile.gif

laurian
La modul in care lucreaza bulgarii, in cateva saptamani va fi gata si portiunea Silistra Ruse. Oricum, e vorba de cateva sute de metri.
Personal mi se pare mai bine decat sa trec Dunarea cu bacul. Nu mai stai la coada, plus traversarea efectiva.
DeepDark1984
QUOTE(chrisu @ 9 Jun 2011, 20:33)
Salut tuturor...eu am facut rezervare la hotel ammos(4*)din sarti,halkidiki.
Merg cu sotia si fiica...cred ca as pleca pe 31 august  ca sa pot ajunge acolo pe 1 septembrie...cand incepe cazarea....Am rezervat pe net direct la ei....am luat adresa lor tot de pe un forum...nush daca am voie sa il spun...si ma costa 10 nopti 300 eur...cazare.Am negociat cu ei din februarie.Am expediat 100 eur avans  prin w.u.
Acesta este site-ul hotelului:
http://www.hotel-ammos.gr/hotel/index.php?...emid=33&lang=en

Daca cineva merge intra-colo ..e binevenit.E prima iesire spre Grecia .
Ma intereseaza pareri despre drumul spre Grecia pe Bulgaria sau pe Serbia.
Daca veti spune sa citesc acolo unde s-a scris pana anul trecut ...am citit...vreau stiri proapete daca poate sa imi dea cineva...
Sunt din Tg-jiu
*



Salut. Am fost eu anul trecut acolo, tot din 1 septembrie. Foarte frumos pe acolo... Plaja curata, nisip foarte fin.. absurd de fin. Eu am dat 600 de euro, cu rezervare din februarie pentru 8 nopti (2 persoane + mic dejun si cina). Parcare o sa gasesti acolo, net foarte scump, si nu prea merita. Angajatii foarte in regula... Panorama extraordinara. Macar o data sa te trezesti sa vezi rasaritul (daca ai camera cu vedere la mare). Sa incerci neaparat taverna "Aethrion" de pe strada principala (e pe partea opusa hotelului si e cu albastru vopsita). Acolo masa de amiaz pentru 2 persoane a fost 22-27 euro+ ca iti da la sfarsit si o sticla cu apa plata si o placinta gratis si cateodata si un pahar de vin.

Eu am pornit din cluj in 31 aug dimineata si m-am cazat in Sofia (pe la Bechet am trecut) si a doua zi (1 sept) am plecat de la ora 7 din sofia si am ajuns in Kallithea la 12 (5 ore). De la bechet pana a drumul ce duce la autostrada spre Sofia e un [pic mai rau drumul, dar de acolo pana la hotel Ammon zeus totul e ok. Ai putea sa folosesti un gps ca nu strica... Daca mai ai intrebari legate de hotel drum sau alte taxe si stuff, intreaba. Daca vrei poze sau ceva, tot asa, da un PM cu mailul tau. Bafta.... M-au luat amintirile
chrisu
Deepdark1984...eu merg in Sarti...hotel Ammos..... smile.gif

mercy oricum pentru intentie..
Cred ca fac drumul fara oprire...am facut multe drumuri externe si m-am descurcat ....800 km e floare la ureche...
Am gps...nush cat de actualizate sunt hartile....dar inca nu m-am hotarat pe ce varianta sa merg...bulgaria sau serbia-macedonia....se spune ca pe serbia e destul de lejer si taxele la jumate....
titzu
Salutare,
a fost careva de curand in Grecia via Zlatograd - Thermes ?
pare mai scurt decat prin Sofia si probabil mai liber dar daca o fi mai prost sau daca trebuia sa mergi mai incet din cauza limitarilor de viteza probabil ca nu e nicio afacere....

Multumesc
Hack
Cine a fost de curand in Grecia prin Bulgaria, pe la Giurgiu, poate sa imi dea si mie niste informatii despre:

1. Starea drumului?
2. Ce anume mai trebuie platit in afara de taxa de pod si vigneta(pe Bulgaria)?

Eventual niste sfaturi ar fi binevenite.

Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.