Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bulgaria - Grecia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115
RadulescuRomulus
Are cineva drum de intoarcere sambata aceasta, 27 august, din Salonic [sau Katerini] spre Romanica? Caut "insotitor" ca e mai bine in 2 masini biggrin.gif
ion.iulian1977
nu pleca nimeni pe 28 august!
ultima strigare!
michirec
Care este stadiul lucrarilor la pod Giurgiu-Ruse, s-au terminat?daca nu , cat se asteapta?
RadulescuRomulus
Salutare,
De la Bulgari pana la noi , la celalat capat de pod din tara, am facut 35 min [asta include tot traseul, de la acte, pana la gropile din pod, de pe partea romana.]. Bulgarii nu mai au mult si termina.
In alta ordine de idei, am dat spaga 20 euro la intoarcere pt militienilor din boscheti li s-a parut ca la iesire de pe gropo-autostrada voiam sa il depasesc de unu' ... m-au tras pe dreapta si se apuca el sa imi scrie amenda, dupa care mi-a dat mesajul pe hartiuta: 20 E.
Trecand peste asta, o intrebare: camerele fixe din Bulgaria functioneaza?! intreb pt ca pe cele din Grecia mi le-a vazut GPS [am avut un smilo HD pe care nu-l recomand nimanui!!!!] iar pe astea din Bulgaria le-am cam luat...

Multumesc pt viitoarele raspunsuri.

p.s. mentionez ca ora trecerii s-a facut pe 27 august, 18.45 - 19.20...
george_slz
Eu plec pe 30.08 in thassos. Amatori?
ovizona
Salutari, care sunteti interesti de LPG(GPL), chiar ieri m-am intros din Grecia (Sithonia), traseul a fost Timisoara-Nis-Macedonieni-Salonic-Neos Marmaras , cei care sunteti cu masinile pe LPG este gaz la tot pasul si sunt semnalizate bine si din timp(mai rare in Grecia dar se gasesc)
preturile sunt Serbia-2,9ron
Macedonia-2,9ron
Grecia-3,5ron
gibonu
Am folosit functia search insa nu am gasit mare lucru.
In masura in care este posibil, poate ma ajuta si pe mine cineva.

1. Cum este drumul pe la Plovdiv - Smolyan - Zlatograd - Thermes - Xanti?
2. Ceva de spus despre punctul de frontiera Zlatohrad-Thermes?
3. Recomanda cineva vreo carciuma in Smolyan?

La sfarsitul saptamanii viitoare o sa fiu prin zona, asa ca orice informatie este binevenita.
Si o noapte o dorm in Smolyan.

Multumesc frumos.


In alta ordine de ideai, daca mai ajuta pe cineva (desi sezonul de concedii s-a cam terminat).
Sambata am fost la Ruse.
Se circula OK pe pod, bulgarii au terminat lucrarea de asfaltare.
Sunt ceva cozi la plata taxei de pod, insa parea ca merge repede treaba.
Mai mult, in sensul giratoriu dinaintea vamii, politia bulgara oprea, temporar, fluxul de masini care veneau dinspre Sofia.
Ca sa nu se aglomereze prea mult vama.
klaus09
Salve! Am fost eu in vara pe Thassos pe varianta Zlatograd-Thermes, dar traseul meu a fost urmatorul: Ruse-Velico Tarnovo-Stara Zagora-Haskovo-Khardzali-Zlatograd-Thermes-Xanthi-Keramoti-Thassos. Asadar, in ceea ce te intereseaza, despre partea cu Zlatograd-Thermes-Xanthi iti pot spune ca traseul este ok. Zlatograd-Thermes este frontiera care pe mine m-a impresionat, pt ca punctul vamal aflat "in varful muntelui", nu reprezinta decat "o cabana cu 2,3 anexe", dar bine organizat. In ceea ce priveste drumul efectiv, pot spune ca partea bulgareasca Zlatograd-Vama este super ok, in sensul ca asfalul este foarte bun , iar benzile de mers sunt suficiente pt 2 tiruri. Partea greceasca, respectiv Vama-Thermes, mai precis 3.5 km de la vama, este ok, asfaltul de foarte buna calitate, dar benzile de mers permit deplasarea fara nicio problema (dar cu atentie) a 2 turisme sau a 2 suv-uri. Pe aceasta distanta sunt numai curbe si drumul ingust (cam o banda si jumatate). 2 tiruri cu greu pot trece unul pe langa celalalt, dar cu ceva mai mare atentie si "bagare de seama", totul poate fi ok. Partea buna este ca exista parapeti de protectie, dar oricum daca se conduce preventiv, nu exista niciun fel de problema. In afara acestui inconvenient, drumul pe portiunea aceasta de 3.5 km este impecabil, chiar ceva mai bun mi s-a parut decat varianta bulgareasca, care si ea este super ok. Per total de la Vama pana la Xanthi si mai departe (in general drumurile in Grecia), drumul este bun spre foarte bun.
Daca te mai intereseaza ceva si pot sa te ajut, cu cea mai mare placere!
gibonu
@ klaus09

Multumesc frumos pentru toate informatiile.

Sa inteleg ca punctul de frontiera de la Zlatograd-Thermes este deschis permanent?

Mi-a spus un prieten care a fost anul trecut pe acolo ca s-au cam mirat bulgarii cand l-au vazut.
Iar pe Internet n-am reusit sa gasesc informatii despre programul PTF-ului.

Inca odata multumesc.
Vali48
Gibonu,

Uite un filmulet cu soseaua dupa granita, in Grecia.
http://www.dailymotion.com/video/xe0t2z_dr...nctul-de_travel

Restrictie (daca mai este valabila) auto - 1.8m latime / 2t.
klaus09
@gibonu
Referitor la programul si permanenta vamii Zlatograd-Thermes, iti pot spune doar ca atunci cand am fost (in iulie) era trafic destul de "serios", mai ales la intoarcere cand , in fata mea erau 2 masini, iar dupa mai veneau. Tot atunci, vamesul m-a intrebat despre scopul calatoriei si m-a pus sa-i deschid porbagajul, s-a uitat putin si am fost liber sa plec. La ducere am prezentat doar cartea de identitate si dus am fost.
Alte detalii referitoare la vama nu cunosc. Sper sa-ti fie de folos. Calatorie placuta!
gibonu
@ Vali48

Multumesc.
Filmul nu se vede, dr nu-i problema.
Iar cu restrictiile de gabarit si tonaj n-am treaba.

@ klaus09
M-am lamurit cu tot ce ma interesa.
Multumesc frumos inca odata pentru promptitudine.

Revin cu detalii la intoarcere.
Vali48
QUOTE(gibonu @ 14 Sep 2011, 12:18)
@ Vali48

Multumesc.
Filmul nu se vede, dr nu-i problema.


Se vede daca faci click pe "set family filter off".

Drum bun si distractie placuta!
gibonu
Am promis ca revin cu informatii despre punctul de trecere al frontierei de la Zlatograd.
Poate ajuta pe cineva anul viitor, pentru ca anul asta sezonul s-a cam terminat.
Intre Smolyan (unde am dormit o noapte) si Zlatograd drumul este foarte virajat, bun in ceea ce priveste asfaltul si foarte bine semnalizat.
De la Smolyan incep sa apara indicatoarele pe care scrie “Greece”.
Cam asa arata zona in BG.

[attachmentid=1627754184]

Zlatograd este un orasel destul de mic, iar punctul de frontiera este undeva la cativa km de oras.
Pentru a ajunge la punctul de frontiera se traveseaza tot orasul.
Semnalizarea prin oras, spre punctul de frontiera, este foarte bune, practic la fiecare colt exista cate un indicator.
N-ai cum sa te ratacesti.
Se iese din oras si incepe urcare spre punctul de frontiera, pe un drum destul de inclinat (doar pe unele portiuni).

[attachmentid=1627754185] [attachmentid=1627754186]

Punctul de frontiera propriu-zis consta in niste baraci, in varful dealului.
Peisaj din Grecia, identic cu cel din Bulgaria.

[attachmentid=1627754187]

Drumul insa, in Grecia este mai ingust decat cel din Bulgaria.

[attachmentid=1627754188] [attachmentid=1627754189]

[attachmentid=1627754190]

Insa drumul asta ingust nu este foarte lung.
In apropiere de Thermes, se intra pe un drum cu latimea normala, pe care se continua alergarea spre sud (Xanti, Egnatia Odos, etc).
Foarte buna mi s-a parut semnalizarea si in Grecia.

Daca are cineva vreo intrebare, cu cea mai mare placere.
c_costel
@Gibonu , Ai fost si la dus si la intors prin Zlatograd? Cum ar fi mai rapid prin Zlatograd- Thermes sau prin Svilengrad-Ormenio (daca ai fost vreodata prin Svilengrad). Eu am fost acum 3 saptamani prin Svilengrad si am facut 11 ore din Bucuresti pana la hotel in Thassos , cu tot cu bac si alte scurte pauze.
hepea
Din Bucuresti, prin Zlatograd - Thermes, pana in Keramoti: 10 ore la dus, 9 ore la intors
gibonu
@ c_costel

M-am intors prin Turcia, pe la Hamzabeyli.
Pentru Bucuresti - Kavala:
- daca n-as fi conditionat de timp, m-as duce pe la Zlatograd;
Drumul este mult mai spectaculos decat cel prin Svilengrad - Ormenio.
- daca as fi conditionat de timp, m-as duce pe la Ormenio (desi este mai lung cu peste 100 km).

Am fost anul trecut pe ruta Ruse - Veliko Tarnovo - Nova Zagora - Svlingrad - Ormenio - Alexandropoli.

Christiansen
Anul asta, in iunie plec spre Thassos. M-am documentat putin si inclin sa merg prin Kulata. E mai lung drumul cu vreo 150 km, dar cred ca ies bine la consum.

Trebuie sa plec pe la ora 22 ca sa doarma juniorul pe timpul calatoriei si magandesc ca nu ar fi ok sa fac noaptea traseul prin Thermes.

Cum vi se par cele doua variante, Kulata versus Thermes.
gibonu
@ Christiansen

Pe la Zlatograd - Thermes nu are rost sa te duci in conditiile date (cu copilul dupa tine si noaptea).
Zona este muntoasa, drumul este virajat iar in apropierea granitei BG/GR (pe ambele parti) foarte ingust.
Pe drumul asta mergi daca ai timp de pierdut si vrei sa te plimbi.

Asadar, opteaza intre Kulata sau Svilengrad - Orestiada - Alexandropoli - Kavala.
Este un ferry pentru Thasos si inainte de Kavala.

Bafta.
Christiansen
Multumesc pentru sfat. Cred ca o sa merg pe Kulata. Am mai fost pe acolo si drumul este excelent. Poti sa te concentrezi pe consum smile.gif
RSV
As vrea si eu sa cer parerea userilor care au fost in Thassos cu masina proprie despre urmatorul traseu: 585 KM Bucuresti-Thassos:


1 Bucuresti
2 Ruse
3 Byala
4 Veliko Turnovo
5 Gurkovo
6 Maglizh
7 Stara Zagora
8 Dimitrovgrad
9 Haskovo
10 Kardjali
11 Ardino
12 Byal Izvor
13 Nedelino
14 Zlatograd
15 Xanthi
16 Keramoti


M-ar interesa opinia strict fata de starea drumurilor (gropi, etc) si durata.
klaus09
Cu o mica remarca: de la Kardzhali se merge spre Zlatograd prin Dzhebel. In acest caz, drumul este ok, fara multe gropi. Doar portiunea de granita Zlatograd - Thermes este cam ingusta (granita este in varful muntelui), in schimb asfaltul este impecabil. Altfel, ruta mi se pare cea mai buna pentru Thassos.
I love Thassos !
gibonu
@ RSV

Pe pagina anterioara (postul 3714) ai niste poze cu drumul pe la Zlatograd, atat din BG cat si din GR.
Referitor la durata, desi ma repet: daca te grabesti, nu merita drumul asta (zona monatana, multe seprenitne, etc).
Daca nu te grabesti, merita datorita peisajului si drumului virajat.

Daca crezi ca te ajuta cu ceva, anul trecut in septembrie am facut portiunea Pasul Shipka - Pavel Banja - Plovdiv - Asenovgrad - Smolyan - Madan - Zlatograd - Thermes - Xanti - Kavala.
Drumul asta este OK in ceea ce priveste asfaltul si semnalizare rutiera.
gibonu
Daca mai exista nelamuriri in legatura cu costul vignetei din BG.
Poza este facuta in vama Silistra, sambata 05.05.2012 (pe la ora 16.00).

[attachmentid=1627808859]

Si asa arata indicatorul de pe drumurile pe care vigneta este obligatorie.

[attachmentid=1627808861]
bebeltronic
Pleaca cineva spre Grecia - Corfu pe 31 august(pentru a ajunge a-2-a zi, pe 1 septembrie la hotel, orele 12,00)?
alc2
vesti bune pt. cei ce merg in Thassos: se va deschide granita de la Makaza pe 30 iunie!

http://whatsonbulgaria.eu/expats-bg/Blah.pl?m-1336389566/

E cineva care are detalii sau a mai folosit traseul?

P.S. Ca sa nu mai poluam topicul , ma ajuati cu un link spre topicul-lista cu cei care pleaca spre GR ?
Avani
Plec si eu in Thassos pe 01.07 pe traseul asta
A mai fost cineva pe aceeasi ruta?!... iesirea din Bulgaria facandu-se pe la Zlatograd.
Traseul pe varianta asta ar avea 560 km.
gibonu
@ Avani

Despre iesirea din BG pe la Zlatograd gasesti informatii pe pagina anterioara, in postul nr. 3714.


gibonu
Poate ajuta pe cineva, in drum spre GR.
Ruse – Bjala – Veliko Tarnovo – Kilifarevo – Gurkovo - Nova Zagora – Svlinegrad.
Traseul l-am facut acum nici doua saptamani, asa ca informatiile sunt proaspete.

Asadar.
Ruse – Bjala – Veliko Tarnovo este destul de cunoscut, asa ca nu mai insist.
Din Veliko Tarnovo, se continua alergare spre Stara Zagora, pe DN 5.
Nu se merge mult si se iese de pe DN 5, se intra pe DN 55, directia Nova Zagora (prin Kilifarevo si Gurkovo).
De la Nova Zagora se continua alergare tot pe DN 55, pana la Svlinegrad.
Iar de la Svilengrad (nu se intra in oras) nu mai este mult pana la frontiera greceasca.

Drumul este bun in ceea ce priveste calitatea asfaltului.
Multe portiuni sunt chiar coala de hartie.
La un moment dat apare o portiune de piatra cubica, insa nu tine mult.
Mai exista cateva sate in care drumul prin localitate este praf, dar si astea nu sunt decat vreo 2-3 si nici nu sunt prea lungi.
Avantajul cel mai mare la traseul asta este ca nu nu se urca / coboara la fel de mult ca in pasul Shipka (varianta Veliko Tarnovo – Gabrovo – Nova Zagora).
Semnalizarea rutiera este foarte buna, practic nu ai cum sa te ratacesti.

Iar ca bonus (cel putin cand am fost eu) sunt campurile de levantica (lavanda).
Nu sunt precum cele din Provence, insa tot ofera o priveliste placuta.

[attachmentid=1627818917] [attachmentid=1627818918] [attachmentid=1627818919]

Trecerea frontierei intre BG si GR este doar o simpla formalitate, grecii nici macar nu se mai uita la buletin.

In Grecia, se merge pe DN 51 (Oremnio – Orestiada – Soufli) apoi se intra pe Egnatia Odos (A2).
Pana la autostrada drumul este bun si bine semnalizat.
Insa, spre sfarsit, are o bucata putin mai nasoala, in sensul ca se ingusteaza si pe anumite portiuni asfaltul este mai nasol.

Atentie la broastele testoase de pe drum.
Or avea ele carapacea tare, insa nu cred ca rezista daca sunt calcate de o masina in viteza.
Desi pare ciudat, nu cred ca se face gaura in cer daca opriti masina pe marginea drumului si ajutati macar o broasca sa traverseze.

[attachmentid=1627818921]

Egantia Odos apoi nu mai ridica nicio problema.
Nu stiu sigur, insa cred ca in regiunea Macedonia de Est si Tracia nu se plateste autostrada.
N-am platit nici in 2010 si nici anul asta pe bucata grantia cu Turcia – Alexandropoli.
La fel cum nu am plati anul trecut pe bucata Xanti – Kavala.

Daca are cineva vreo nelamurire, cu cea mai mare placere.
c_costel
Daca mergi mai departe spre Keramoti (Thassos) platesti 2 euro.
Avani
@gibonu mersi pentru detalii. Cred ca in final voi alege ruta spre Thassos pe la Svlinegrad.
gibonu
@ c_costel

Asa o fi cum spui tu.
Chiar nu tin minte sa fi platit ceva.
Am intrat pe Egnatia Odos la Xanti, venind dinspre Zlatograd.
Am iesit de pe Egantia Odos la Kavala.
Oricum, cei 2 euro nu cred ca sunt o problema.

@ Avani

N-ai pentru ce.
Si eu zic ca prin Svliengrad este mai bine daca te grabesti si nu vrei sa vezi lucruri noi sau inedite.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita.
Drum bun.
vallixx
Eu am mers pe varianta Ruse-Pleven-Sofia-Blagoevgrad-Kulata-Serres-Drama-Kavala-Ferry.
Eu zic ca este cea mai buna pentru cand te grabesti.

Drumul este bun pe toata lungimea lui, nu se urca, nu se coboara, este destul de circulat fara a fi excesiv de aglomerat, dupa Sofia ai si o portiune de autostrada, treci prin mai putine localitati, si am calculat 490 km in BG, 760 km in total.

Drumul prin BG mi-a luat cam 8 ore in condtiile in care am mers incet, 80-90 km/h (eram in concediu, nu ma grabeam nicaieri, nu aveam chef de dat spaga la radare), am facut si vreo 3-4 pauze....

Eu as recomanda-o ca varianta.
cdadan
Ieri am venit dintr-o vacanta din Bulgaria, mai exact Obzor (district Burgas, parca).
Ruse-Varna mi-a amintit de drumurile romanesti de acu' 10-12 ani. Totul peticit, totul denivelat, insa circulabil. Autostrada spre Varna e o gluma, suprafata de rulare e absolut jenanta. Ici-colo mai sunt si ceva gropane, care pot pune probleme daca nu sunt depistate si ocolite la timp. Eu am luat doar una, fara urmari.
La intoarcere, circulatia e deviata de pe autostrada, pret de vreo 10 km. Se ocoleste pe un drum national, un fel de judetean la noi.
N-am crezut ca in bulgaria drumurile sunt atat de proaste. Circulabile, dar super peticite. In schimb am apreciat comportamentul lor in trafic. Fiecare isi vede linistit de drumul lui, fara figuri, fara impresii.
gotty
eeee,ai nimerit tu o perioada linistita...astazi m ar fi depasit si pe dreapta daca puteau laugh.gif
vallixx
Si pe partea cealalta, Vama Veche - Varna e la fel.
Peticit ca toti dracii, te zguduie ca la tiribombe, dar.....circulabil.
gibonu
Daca ajuta pe cineva, ca tot am fost sambata (23.06.2012) pe acolo:
DN 21, bucata Silistra - centura Tutrakan (Turtucaia in romana) - Ruse este OK in ceea ce priveste calitatea asfaltului si foarte bine semnalizat.
Si foarte liber.

Kr3atorU
Am vazut la TV ca in Bulgaria pe autostrazile modernizate, limita superioara de viteza a crescut la 140 km/h. Mare chestie sa nu mai mergi cu 90.
AMZ
plecat pe data de 25.06.2012 h.03.30 din Bucuresti si am ajuns in data de 25.06.2012 h.16.00 in Grecia-Chalkidiki -Kassandra, in Possidi, am ales varianta Ruse-Pleven-Sofia-Blagoevgrad-Kulata-Serres-Thessaloniki-Nea Moudania-Kassandreia-Kalandra-Possidi,total-800 km, am reusit sa ocolesc Sofia desi centura este cam terminata in rest drumul fara probleme, doar ca GPS-ul ne-a parasit si si-a dat duhul..nu mai gaseste semnal, si chiar nu stiu ce sa-i fac!..asa ca am mers numai dupa indicatoare si dupa o ruta scoasa de pe viamichelin..aaa, si mi-a aparut again mesajul check emissions cu cheita, inca de la Giurgiu dar am mers fara probleme, voi remedia la intoarcere acasa.
crisolro
stie cineva cum ies mai usor din Varna spre Nisipurile de Aur?
voi merge dinspre Varna spre Nisipuri
e mai usor de ajuns la hotelul Berlin Golden Beach din Nisipuri prin statiune sau mai bine trec de ea si apoi fac dreapta si ma intorc putin spre hotel ?

intreb pt. ca stiu ca in Nisipuri sunt nistre stradute cu sens unic si politai pozitionati strategic pt. spagaturi

multumesc
Eu4yas
QUOTE(gibonu @ 21 Jun 2012, 17:08)
Poate ajuta pe cineva, in drum spre GR.
Ruse – Bjala – Veliko Tarnovo – Kilifarevo – Gurkovo -  Nova Zagora – Svlinegrad.
Traseul l-am facut acum nici doua saptamani, asa ca informatiile sunt proaspete.

Asadar.
Ruse – Bjala – Veliko Tarnovo este destul de cunoscut, asa ca nu mai insist.
Din Veliko Tarnovo, se continua alergare spre Stara Zagora, pe DN 5.
Nu se merge mult si se iese de pe DN 5, se intra pe DN 55, directia Nova Zagora (prin Kilifarevo si Gurkovo).
De la Nova Zagora se continua alergare tot pe DN 55, pana la Svlinegrad.
Iar de la Svilengrad (nu se intra in oras) nu mai este mult pana la frontiera greceasca.

Drumul este bun in ceea ce priveste calitatea asfaltului.
Multe portiuni sunt chiar coala de hartie.
La un moment dat apare o portiune de piatra cubica, insa nu tine mult.
Mai exista cateva sate in care drumul prin localitate este praf, dar si astea nu sunt decat vreo 2-3 si nici nu sunt prea lungi.
Avantajul cel mai mare la traseul asta este ca nu nu se urca / coboara la fel de mult ca in pasul Shipka (varianta Veliko Tarnovo – Gabrovo – Nova Zagora).
Semnalizarea rutiera este foarte buna, practic nu ai cum sa te ratacesti.

Iar ca bonus (cel putin cand am fost eu) sunt campurile de levantica (lavanda).
Nu sunt precum cele din Provence, insa tot ofera o priveliste placuta.

[attachmentid=1627818917] [attachmentid=1627818918] [attachmentid=1627818919]

Trecerea frontierei intre BG si GR este doar o simpla formalitate, grecii nici macar nu se mai uita la buletin.

In Grecia, se merge pe DN 51 (Oremnio – Orestiada – Soufli) apoi se intra pe Egnatia Odos (A2).
Pana la autostrada drumul este bun si bine semnalizat.
Insa, spre sfarsit, are o bucata putin mai nasoala, in sensul ca se ingusteaza si pe anumite portiuni asfaltul este mai nasol.

Atentie la broastele testoase de pe drum.
Or avea ele carapacea tare, insa nu cred ca rezista daca sunt calcate de o masina in viteza.
Desi pare ciudat, nu cred ca se face gaura in cer daca opriti masina pe marginea drumului si ajutati macar o broasca sa traverseze.

[attachmentid=1627818921]

Egantia Odos apoi nu mai ridica nicio problema.
Nu stiu sigur, insa cred ca in regiunea Macedonia de Est si Tracia nu se plateste autostrada.
N-am platit nici in 2010 si nici anul asta pe bucata grantia cu Turcia – Alexandropoli.
La fel cum nu am plati anul trecut pe bucata Xanti – Kavala.

Daca are cineva vreo nelamurire, cu cea mai mare placere.
*




Salut, bune informatiile...

Eu chiar eram in dubiu pt ca vreau sa ajung in Lefkada in August. Per total drumul mai scurt ar fi fost prin Pleven - Sofia - Salonic si mai departe - Lefkada.
In schimb un bun coleg de-al meu de serviciu taman ce a venit dintr-un periplu prin Turcia si mi-a recomandat aceeasi ruta pe care ai relatat-o si tu.

Mi-a spus ca acest traseu ar fi si unul din cele mai scurte prin Bulgaria si ca as avea de castigat datorita autostrazii din Grecia...

Daca ar fi sa merg prin Sofia as avea 1100 km.
Daca este sa urmez indicatiile tale si ale colegului as iesi undeva aproape de 1300 km...
Ca timp in schimb s-ar putea sa fie egal si cred un pic mai relaxant pt mine ca sofer...

A mers cineva dintre voi in Lefkada pana acum? Daca da, puteti sa mai dati cate o parere, traseu, impresii, etc?
b34uen
mergi linistit prin Sofia ca e cel mai rapid si scurt drum pt. Lefkada.
pana la Salonic faci cam 10 ore si apoi in 3-4 ore esti in Lefkada Town.
nu rata plajele de la Aghiofili, Porto Katsiki si Egremi. Altfel ai mers degeaba in Lefkada
gotty
@crisolro:

cand intri in Varna(direct de pe "autostrada") vei avea un mall pe stanga,in intersectia respectiva faci stanga,pe urma mergi inainte si vei avea un OMV pe stanga,acolo faci dreapta si,sper sa nu ma insele memoria,ai intrat pe bulevardul ce duce spre Nisipuri...Oricum,sunt foarte multe indicatoare catre Nisipuri(Zlatni Pyasaci-traducere fonetica tongue.gif )

Partea de statiune in care se afla hotelul nu mi este foarte cunoscuta,dar mai mult ca sigur ca e mai usor sa mergi pe DNul spre Albena si sa intri cat mai aproape de hotel in statiune.

Distractie placuta!
Eu4yas
QUOTE(b34uen @ 28 Jun 2012, 09:13)
mergi linistit prin Sofia ca e cel mai rapid si scurt drum pt. Lefkada.
pana la Salonic faci cam 10 ore si apoi in 3-4 ore esti in Lefkada Town.
nu rata plajele de la Aghiofili, Porto Katsiki si Egremi. Altfel ai mers degeaba in Lefkada
*



Ok, apreciez sfatul....

Referitor la plaje, din cauza asta si merg acolo. O colega de serviciu (grecoaica) mi-a spus ca-s cele mai frumoase din Grecia, daca nu si mai mult.
gibonu
@ Eu4yas

Traseul indicat de mine se referea la partea de est a Greciei (Thasos, Samotrace, eventual Lemnos sau Lesbos).
Confirm si eu ca pentru Lefkada, mai bine te duci pe la Sofia.
Bafta.
b34uen
@ Eu4yas

uita-te si pe topicul cu lefkada. Acolo am pus poze cu plaje. In limita timpului mai adaug si cu restul + informatii despre croaziere + harti ale insulei. daca ai nevoie de informatii ... . unde vrei sa te cazezi in Lefkada?
Eu4yas
Vin cu multumiri inca o data.
Daca spuneti asa n-am decat sa iau drumul ce l-am facut anul trecut dinspre Sythonia - Salonic - Bucuresti, mi-e si cunoscut.


@B34UEN

Eu m-am oprit la Vasiliki pt ca am citit cam pe unde sunt plajele de care si tu ai mentionat si nu-mi pare a fi atat de departe de ele.
50E/noapte din 06.08 pt 6 nopti.

Am sa urmaresc si acel thread cu siguranta.
b34uen
de la Salonic ramai pe centura-autostrada cu directia Athena dupa vreo 20km intri pe autostrada Egnatia cu directia Veroia - Ioannina - Igumenita. La Ioannina iesi de pe autostrada pe directia Arta - Peveza (45 min. -1 ora). De la Preveza treci prin tunelul subacvatic si apoi in 15 min esti pe insula. Pe insula cum treci podul faci stanga si ti directia Nidri-Vasiliki pe coasta vestica (maxim o oara). Probabil ai facut cea mai buna alegere de cazare (Nidri era cea mai proasta alegere). Incearca sa inchiriezi o barcuta pentru a descoperi insula. Si inca ceva: totul se negociaza: croaziere (noi am fost 5 pers cu 75E) , barcute cu motor, cazare, orice.
Avani
QUOTE(Avani @ 22 Jun 2012, 09:32)
@gibonu mersi pentru detalii. Cred ca in final voi alege ruta spre Thassos pe la Svlinegrad.
*



Pana la urma am plecat pe varianta Zlatograd (~560 km) si m-am intors pe la Svilengrad (~700).

Asa cum a precizat si gibonu, varianta prin Zlatograd merita daca nu te grabesti si cei care sunt cu tine nu au rau de masina, pentru ca sunt cateva serpentine pe traseu.

Varianta prin Svilengrad e mult mai odihnitoare si drumul mult mai bun desi e un pic mai lung.
Mai multe detalii pentru ambele variante de traseu, a oferit si gibonu mai sus... la care nu prea as avea ce sa completez. smile.gif


<span class='edit'>10 Jul 2012, 21:11:</span>
QUOTE(gibonu @ 21 Jun 2012, 18:08)
Atentie la broastele testoase de pe drum.
Or avea ele carapacea tare, insa nu cred ca rezista daca sunt calcate de o masina in viteza.
Desi pare ciudat, nu cred ca se face gaura in cer daca opriti masina pe marginea drumului si ajutati macar o broasca sa traverseze.

[attachmentid=1627818921]

*



Am gasit si eu una... pe care am salvat-o. Era fix in mijlocul drumului. smile.gif
[attachmentid=1627822980]
chr71
Buna ziua !
Am si eu o intrebare pentru cunoscatori'
Sunt posesorul unei masini cu 5 locuri si as dori sa stiu daca as putea sa merg in GRECIA cu ea 4 adulti si doi copii de 4ani.
Pot avea surprize la vreuna din vame, Bulgaria, Grecia sa mi sa spuna ca suntem 6 pers in loc de 5
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.