Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se desfiinteaza SMURD ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
ncristi
A citit careva proiectul de lege?
tribunul
QUOTE(namidee @ 10 Jan 2012, 11:32)
Eu inca ma mir ca n-au aparut vijelie si aphophis pe-aici sa explice ce bine o sa fie cu noua "reforma". Din fericire, ma indoiesc vor merge cu ideea asta pana la capat in an electoral.
*


nu transformati totul in politica, mergeti intr-un spital sa vedeti din orasele mai mici, sa vedeti acolo conditi si tratamente, de ce credeti ca fug toti sa se opereze la Bucuresti, Iasi ... etc (orasele mari).
ncristi
Tot ce apartine de stat este o mizerie totala. Din nefericire am avut ocazia sa "vizitez" spitalul Baltazar....infiorator ce era acolo. Este intr-o continua renovare....

Inainte de accidentul cu bebelusii arsi am vazut cateva secvente incredibile la Materniateta Giulesti...caini in sala de asteptare , unii care reparau un cazan de apa fiarta in timp ce functiona etc.

Sunt pentru privatizarea totala a statului. As privatiza si primariile si institutia prezidentiala daca s-ar putea...tot.
corbex
N-ai putea incepe prin a privatiza impozitele? Sa ni le platin noi noua. Sau sa le platim direct privatilor indreptatiti.
xcss
Aici este o analiza pe scurt, ce-i drept in termeni cam nepotriviti pentru mimoze:

http://www.catavencii.ro/Reforma-lui-bases...ist_0_2479.html
ncristi
Daca ar fi dupa mine as desfinta total impozitele icon_mrgreen.gif

De o viata cotizez din propriu buzunar (nu am lucrat niciodata la stat si niciodata cu statul - pe care-l urasc din suflet de altfel - este principalul meu dusman) si niciodata nu am apelat la serviciile lui..in afara de infrastructura de cenzurat la care oricum platesc cu varf si indesat.
maho
O problema e ca oamenii cotizeaza la stat pt....nimic, iar daca au nevoie de servicii medicale de calitate, trebuie sa cotizeze din nou, gras, la privat.
ncristi
QUOTE(maho @ 10 Jan 2012, 11:38)
O problema e ca oamenii cotizeaza la stat pt....nimic, iar daca au nevoie de servicii medicale de calitate, trebuie sa cotizeze din nou, gras, la privat.
*



EEEExact smile.gif
Markos
Bun, l-a rezolvat chioru' si pe Arafat. Reforma continua.
romanvs
Raed Arafat up.gif
minny
Aoleou ce e pe aici! Mai rasfirati baieti ca nu suntem la Antena3! Mare parte din utilizatorii acestui forum intram pe aici tocmai pentru a scapa de politica, iar daca tot e un subiect de genul asta macar sa fie dezbatut unde trebuie pentru ca topicul asta NU are ce cauta la sectiunea STIRI AUTO! Rog moderatorii sa il mute macar in sectiunea Stiri Non-Auto daca la Cafenea nu se poate.
corbex
Grof-grof!
bucatzel
Foarte bine face.
OVIDIUS
Pentru a suta oara, imi e rusine de tara unde traiesc. Aud ca Raed Arafat a primit oferta de a fi secretar de stat pe probleme medicale in Franta. Bine ar fi sa se duca. Cine nu e cu chioru e impotriva tarii si reformei...
CGB
QUOTE(ncristi @ 10 Jan 2012, 11:28)
1.Tot ce apartine de stat este o mizerie totala.

2.Sunt pentru privatizarea totala a statului. As privatiza si primariile si institutia prezidentiala daca s-ar putea...tot.


1. jura-te ca asa e!
2. io propun privatizarea sistemului de justitie si a ministerului de interne. chiar si apararea ar putea fi asigurata de un SRL.

gestul lu' arafat e unu' normal. cand intri in clenci cu-n dilau, n-are rost sa-ti macini nervii balacarindu-te cu el. lasi dilau' in pace si-ti vezi d-ale tale.
maho
Pana una-alta,din ce vad comentarii pe mediafax (cu sutele), incepe lumea sa se agite, se da adunarea maine la 11 la cotroceni. NU SE MAI POATE ! gun3.gif
tribunul
QUOTE(maho @ 10 Jan 2012, 16:01)
NU SE MAI POATE ! gun3.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Ov
parca si vad titlu in tabloidele de maine: "revolutie in mediul online din romania! Sute de mii de persoane au demonstrat pe forumuri impotriva xyz"

P.S. "demonstratia de amploare a fost condusa de EVA KENT" tongue.gif
Markos
Cine naiba are timp să meargă ziua în amiaza mare la demonstrații?
tribunul
Cine beleste carnatul la stat.
maho
Scuze pt. dezinformare, erau doar peste suta. Da' ideea ramane.
Nu stiu cine-i aia Eva Kent, ar trebui ?
tribunul
Sefa ta de filiala.
maho
N-am sef (nici sefa, in afara de nevasta).
danyhhh
QUOTE(ncristi @ 10 Jan 2012, 11:28)

Sunt pentru privatizarea totala a statului. As privatiza si primariile si institutia prezidentiala daca s-ar putea...tot.
*



Daca ar fi dupa logica ta s-ar ajunge la ideea ca cine are bani pentru a chema o ambulanta traieste, cine nu, moare.
tribunul
Si in prezent cum este, cine are bani se trateaza cine nu ... chiar daca ai platit o viata "taxele" la stat.
Asta-i realitatea din sistemul sanitar actual.
bubu782001
smile.gif poate ies si romanii in weekend la o demonstratie (sau daca nu la o berica mica).

PS se stie ca mamaliga nu face explozie.
kog
n-am stiut ca au mai ramas lucruri bune de distrus in tara asta. sad.gif
maho
QUOTE(tribunul @ 10 Jan 2012, 15:43)
Si in prezent cum este, cine are bani se trateaza cine nu ...
*


E vorba strict de urgenta, care de obicei face diferenta intre viata si moarte, si unde (deocamdata) nu te intreaba de bani. Si (mai larg) e vorba de a pune (?!) in balanta ce a facut Arafat pt. Ro, si ce a "fuckut" celalalt. E prea mare magaria, de data asta.
danyhhh
QUOTE(tribunul @ 10 Jan 2012, 15:43)
Si in prezent cum este, cine are bani se trateaza cine nu ... chiar daca ai platit o viata "taxele" la stat.
Asta-i realitatea din sistemul sanitar actual.
*



Miza cea mare este integrarea salvarilor private in sistemul 112.
tony-s
Oriunde in lume serviciul de urgenta e gratuit .....din nou basescu et comp "reformeaza" sistemul si de acum inainte vor beneficia de sistemul de urgenta doar cei care vor putea plati.
CGB
io nu-i inteleg p-astia de sustin privatizarea sanatatii (ptr ca asta se urmareste in final. toata sanatatea sa fie privata). de sanatatea unui popor se ocupa statul prin institutiile sale. asta daca vrea sa aibe o populatie sanatoasa. ca la noi, astia de ne conduc doar fura de la stat, e alta problema. daca s-ar vrea, s-ar putea face din spitalele de stat adevarate bijuterii. resurse ptr dotari exista, ptr salarii la fel, oameni capabili sint, da' nu se vrea. la noi e doar cu furatu'.
sa puna intai la punct sistemul de stat, apoi daca e nevoie sa se si privatizeze. da' la noi se distruge tot ce-i de stat si apoi se privatizeaza ca sa faca unii burta mare.
plus de asta exista si acu' spitale private ptr care are banutu. da' la spitalele astea cine presteaza? nu tot medici scoliti la stat?
de ce nu-i plateste statu p-astia bine si nu le asigura conditii de lucru in spitalele de stat? ptr ca-i doare la cuc de populatie. de ce plm medicii rumani pleaca in afara si o parte din ei ajung sa lucreze, culmea, ptr spitalele de stat din alte tari.

io zic ca odata cu privatizarea sistemului de sanatate sa se infiinteze si facultati de medicina private. sa vedeti veselie atunci. ne facem toti medici. ne inscriem la spiru la medicina. la FF.

da' e usor sa grohaim ca trebuie totu' privatizat. dupa "89 toti ne-au ajutat sa ne privatizam, de-am ajuns sa nu mai avem nimic acu'. in curand nici pamantu' de sub case n-o sa mai fie al nostru.
Markos
Se va implementa un IVR. Suni la 112 și vei auzi: "pentru ambulanță contra cost, apăsați unu; pentru ambulanță gratis, apăsați diez-patru-zero-opt-diez-steluță-coadă de maimuță și așteptați"
corbex
Da' si daca comanzi ambulanta categoria business si vine cu asistenta specializata in resuscitare, te-ai scos!
tribunul
QUOTE(maho @ 10 Jan 2012, 16:58)
E vorba strict de urgenta, care de obicei face diferenta intre viata si moarte, si unde (deocamdata) nu te intreaba de bani. Si (mai larg) e vorba de a pune (?!) in balanta ce a facut Arafat pt. Ro, si ce a "fuckut" celalalt. E prea mare magaria, de data asta.
*



Tocmai nu e vorba strict doar asta...pt. ca degeaba te aduce ambulanta la spital, daca acolo nu te baga nimeni in seama, si astepti juma de ora sa te vada un doctor, apoi inca o juma de ora sa-ti faca o radiografie, de rmn sau tomograf nici nu mai vorbim.
Markos
Dacă reușești să bagi codul pentru salvare gratis, iți bagă muzică, ceva vesel, să-ți crească moralul. Din minut în minut mai auzi "apelul Dvs este foarte important pentru noi, vă rugăm așteptați pentru a vă păstra prioritatea! "

În fine, după douăzeci de minute de Mozart vine concluzia: "Ne pare rău, dar momentan nu există nicio ambulanță gratuită în orașul Dvs. Dacă doriți ambulanță contra cost, apăsați tasta unu! "
tribunul
Da astea de la smurd erau gratuite, nu erau platite de la buget?
autom
Mda, grea pierdere am suferit azi ! Sper sa revina Dr Arafat asupra deciziei.
bion
Pierderea e la hamasu lui fracsu wink.gif
Garett
QUOTE(autom @ 10 Jan 2012, 18:35)
... Sper sa revina Dr Arafat asupra deciziei.
*


Prost ar fi s-o faca! In locul lui as zice pe toate posturile:
"Daca nu sunteti in stare sa va alegeti liderii n-aveti decat sa suferiti in continuare, eu va las in plata Domnului!"
marksman
QUOTE(Garett @ 10 Jan 2012, 18:56)
Prost ar fi s-o faca! In locul lui as zice pe toate posturile:
"Daca nu sunteti in stare sa va alegeti liderii n-aveti decat sa suferiti in continuare, eu va las in plata Domnului lui Allah!"
*



Am corectat eu tongue.gif
vi_escu
QUOTE(Markos @ 10 Jan 2012, 16:40)
Dacă reușești să bagi codul pentru salvare gratis, iți bagă muzică, ceva vesel, să-ți crească moralul/
*


iti baga prohodul...
Garett
@marksman: Am zis sa nu jignesc "sensibilitatile" unora! tongue.gif
romanvs
In locul Dr.Arafat au pus o "vedeta" de la Iasi care din spusele Dr.Arafat si-a cam batut joc de SMURD Iasi...

Tot cei bun tre' sa dispara din aceasta tara...

Dr.Arafat up.gif
liviu05
Inclin sa cred ca medicul care l-a declarat pe "intaiul doctor al natiei" domnul doctor Basescu INAPTin anul3 parca? de academie a avut dreptate in totalitate.
Dar a venit un amiral su ce grad o fi avut si a trecut peste aceasta decizie si iata ca de atunci este adeptul incalcari flagrante a legilor. asta ne este soarta! Sa traim bine!
Garett
QUOTE(romanvs @ 10 Jan 2012, 19:20)
In locul Dr.Arafat au pus o "vedeta" de la Iasi care din spusele Dr.Arafat si-a cam batut joc de SMURD Iasi...

Tot cei bun tre' sa dispara din aceasta tara...

Dr.Arafat up.gif
*


Mie chiar imi place ciuhodaru: cat a fost la opozitie ii facea cu ou si cu otet pe aia de la putere, cum a trecut la "putere" toate-s bune si frumoase, pupa tot si ajunse mare consilier mare!

@liviu05: nu stiu daca basescu o fi inapt sau nu dar inept e sigur! biggrin.gif
romanvs
QUOTE(Garett @ 10 Jan 2012, 19:25)
Mie chiar imi place ciuhodaru: cat a fost la opozitie ii facea cu ou si cu otet pe aia de la putere, cum a trecut la "putere" toate-s bune si frumoase, pupa tot si ajunse mare consilier mare!


Ce sa zic are toate calitatile unei curve...
Garett
Pai de asta se incadreaza foarte bine la unpr... wink.gif
Markos
A schimbat ala partidele ca pe șosete. Cu rezultatele profesionale sta mai piano, dar cui îi pasa?

Asta e, n-o sa mai intervina SMURD-ul, o sa intervina BGS-ul. Baietii e cul, are si hamăre cool.gif
autom
Mda: Samnati petitia online!

http://www.petitieonline.com/spune_nu_desfintarii_smurd
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.