Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema cu injectia se intoarce, si la motoarele dCI de 80CP....

richie
post 18 May 2006, 16:21
Post #91


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Nu stiu....ca n-am intrebat...si oricum ma intereseaza destul de putin.
Prin ianuarie-februarie o vand.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WOLF
post 24 May 2006, 08:58
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 19 September 05




M-am uitat pe site-ul Delphi.

Fac mare caz de calitatea motorinei ( apa si impuritati ). Conform Delphi apa, impuritatile sau alti contaminanti ai motorinei au efecte dezastruase asupra sistemului de injectie (pompa , injectoare).

<< Effective diesel fuel conditioning is essential to protect fuel injection equipment from water and particle contamination, and adverse operating conditions;

- Dirt, water and other contaminants in diesel fuel have a disastrous effect on FIE (Fuel Injection Equipment), resulting in expensive repair bills and engine and vehicle downtime.

- As little as 5 grams of dirt, 5 to 20 microns in size, in the fuel can completely wear out a pump, resulting in inefficient running and starting problems.
- The effects of even a small amount of water in the fuel injection pump can be just as damaging, with rapid wear, corrosion, and even pump seizure.

- The effects of even a small amount of water in the fuel injection pump can be just as damaging, with rapid wear, corrosion, and even pump seizure. >>







--------------------
Clio Expresion 80 CP 2005
CLIO SYMBOL ,EXPRESSION 80CP DCI, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 24 May 2006, 09:03
Post #93


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.362
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Din cate stiu filtrul de motorina are rolul tocmai de a nu lasa apa si impuritatile sa ajunga in sistemul de injectie. Sa fie problema de la filtru de motorina?!


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WOLF
post 24 May 2006, 09:39
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 19 September 05




Asa si este. Eu ma gandesc la un filtru care este "imbacsit" si nu este schimbat la timp . Din cate observ schimbarea se face dupa numarul de km. Cu siguranta decizia de a schimba filtrul dupa un anumit numar de km s-a facut pe baza unei statistici .
Oare au avut in vedere si calitatea motorinei vandute la noi de catre unii distribuitori?
Cat de eficient este senzorul de prezenta apa de pe filtru ?

Cred ca se impun urmatoarele masuri de prevenire:

1. Alimentat numai de la distribuitori cu renume , (OMV, Petrom, etc..)
2. Sa nu se mentina timp indelungat la un nivel scazut motorina din rezervor (recomandare facuta si in manualul masinii)
3. Inlocuirea filtrului numai cu cel original produs de Delphi


--------------------
Clio Expresion 80 CP 2005
CLIO SYMBOL ,EXPRESSION 80CP DCI, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 24 May 2006, 09:53
Post #95


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.362
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Inlocuirea filtrului de motorina se face acum din 2 in 2 revizii. In mod normal, la revizia cand nu se schimba trebuie ca cei de la service sa purjeze filtru de motorina (un proces de curatare). Insa nu stiu cate service-uri fac lucrul acesta.

This post has been edited by dil: 24 May 2006, 09:53


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lamar
post 24 May 2006, 10:03
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 8 November 05




Cam care este nivelul minim de motorina sub care nu trebuie sa coboram? Cand se parinde becul?


--------------------
renault clio fidji 2005 80cp
Fidji 1.5dci 80cp. 11-2005 acum 100cp si 230nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 24 May 2006, 10:05
Post #97


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




in principiu nu ar trebui sa fie o problema nivelul dar cum in Romania mai gasesti si paie in rezervoarele benzinariilor...eu nu las sa scada sub sfert iar iarna sub jumate rezervorul... pana acum no problem in 27.000km- utilizat numai OMV


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 24 May 2006, 10:08
Post #98


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




QUOTE(WOLF @ 24 May 2006, 10:39)

Cred ca se impun urmatoarele masuri de prevenire:

1. Alimentat numai de la distribuitori cu renume , (OMV, Petrom, etc..)
2. Sa nu se mentina timp indelungat la un nivel scazut motorina din rezervor (recomandare facuta si in manualul masinii)
3. Inlocuirea filtrului numai cu cel original produs de Delphi
*




1.Pai cumnatul meu, alimenteaza doar de la Petrom....si din cand in cand de la Rompetrol. ..deci masura asta de prevenire pica, sau e ineficienta. (Asta daca, problemele la el au aparut din cauza combustibilului....)

2.Nu a ajuns niciodata pe rezerva cu masina. Adica, nu i s-a aprins niciodata pana acum becul de rezerva (si nu e defect tongue.gif)

3. Filtrul i-a fost inlocuit la ambele revizii efectuate pana acum, ce filtru a fost pus, stiu doar cei de la Auto Europa din Timisoara...

In alta ordine de idei, am reusit in sfarsit sa recuperez masina...dupa aproape 1 luna si manopera...aproape 2 ore....
Apar la mentiuni, 2 injectoare +conducte inlocuite.
Masina merge ok acum...insa cand l-am intrebat pe mecanicul de la Meridian cand ne vedem pentru alte probleme....mi-a zis ca el estimeaza ...prin toamna. No comment. Macar Meridian a fost fair la faza asta.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WOLF
post 24 May 2006, 10:26
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 19 September 05




Nivel peste 1/2 (vezi recomandare manual). Motorina favorizeaza formarea condensului.



--------------------
Clio Expresion 80 CP 2005
CLIO SYMBOL ,EXPRESSION 80CP DCI, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WOLF
post 24 May 2006, 10:43
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 19 September 05




QUOTE
...insa cand l-am intrebat pe mecanicul de la Meridian cand ne vedem pentru alte probleme....mi-a zis ca el estimeaza ...prin toamna.


Eu unul refuz sa cred ca am cumparat o masina care dupa 30k.. 60 k poti s-o arunci la gunoi. Este greu de explicat ce s-a intamplat in cazul tau. Poate este un caz izolat ,... un defect al pompei. Bine - daca se poate spune asa- ca s-a rezolvat pe garantie.


--------------------
Clio Expresion 80 CP 2005
CLIO SYMBOL ,EXPRESSION 80CP DCI, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 24 May 2006, 12:43
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Pilitura si spanul despre care vorbiti are o singura cauza!Fie o bara de OEL50 a fost etichetata gresit OEL500 fie o bara de OEL500 i-a fost aplicat gresit tratamentul termic.Bara respectiva a fost prelucrata si din ea s-a facut un singur REPER in X bucati care acum dau batai de cap la toata lumea.Motorina nu e PIARA de POLIZOR sau CUTIT de STRUNG si din punct de vedere chimic motorina nu e acid sa corodeze pana la genera span sau pilitura.La firma la care lucrez intr-un an de gratie s-au cumparat 5 camioane marca X si la aproximativ 70000km s-au rotunjit camele de la axul cu came in circa 20km si bineinteles s-au oprit motoarele.La primele masini cu acest defect s-a facut gat din partea SERVICE dar cand au inceput si celelalte masini din lot sa ajunga la cei70000km MAGICI au chemat ei la sevice tot lotul.Dupa estimari ne oficiale au fost vreo 400 de camioane.Un halat albastru a facut o greseala si dupa aia 100 de halate albe trebuie sa faca pe dracu in 4 ca sa minimalizeze pagubele financiare ale celor cu costume negre si cravate din CONSILIUL de ADMINISTRATIE.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 24 May 2006, 15:56
Post #102


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




QUOTE(WOLF @ 24 May 2006, 11:43)
Eu unul refuz sa cred ca am cumparat o masina care dupa 30k.. 60 k poti s-o arunci la gunoi. Este greu de explicat ce s-a intamplat in cazul tau. Poate este un caz izolat ,... un defect al pompei. Bine - daca se poate spune asa- ca s-a rezolvat pe garantie.
*




Pai sper...pentru ca nu vreau sa moara si capra vecinului...sa fie un caz izolat...daca se poate chiar singular. Dar.....din auzite...n-ar prea fi.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ess1902
post 24 May 2006, 18:18
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 September 04
From: Iasi




Astazi am aflat din surse de incredere ca si ford a fost confruntat cu acelasi problema la motoarele tdci echipate cu pompe de inalta presiune delphi.Din cite am inteles acum ford e echipat numai cu bosch...


--------------------
clio symbol dci 1.5 ,65 cp ,expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 24 May 2006, 18:24
Post #104


CGB


Group: Members
Posts: 2.446
Joined: 4 May 05
From: behind




dar la renault nu exista posibilitatea de a schimba pompa aia cu o alta pompa, fabricata de altcineva? sau astia de la delphi detin monopolul?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos clio&astra
post 25 May 2006, 09:13
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 7 January 06




Pt 1.5dci,deocamdata,doar ei fac.1.9dci vine cu Bosch.


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 1.5dci
Clio Symbol 1.5dci 65cp expression 2oo4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WOLF
post 25 May 2006, 10:29
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 19 September 05




Cu Delphi cred ca ramanem. Intreg sistemul de injectie este furnizat de delphi. Asta inseamna : filtru , pompa HP, rampa CR, senzor presiune rampa,injectoare, sistem electronic de comanda. Nu cred ca se poate schimba numai pompa. Iar in situatia asta nu cred ca le convine sa schimbe tot sistemul. Cand este vorba de bani noi suntem cei care pierd.


--------------------
Clio Expresion 80 CP 2005
CLIO SYMBOL ,EXPRESSION 80CP DCI, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chrome
post 25 May 2006, 20:13
Post #107


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 24 October 05




Din cate stiu motoarele tdci sunt facute de PSA. M-am mai uitat pe forumul peugeot si nu am gasit nimic de pompe moarte. Si am impresia ca se vand mai multe 206 si 307 hdi decat Fiesta Fusion si Focus tdci astfel incat incidenta de defecte sa fie mai mare pe peugeoturile din ro. unsure.gif


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 2005
Ford Focus 1.6 tdci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 26 May 2006, 07:50
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




Eu din contra stiu ca tdci sunt facute in colaborare cu renault. Dar poate ma insel sau poate erau alea de generatia trecuta si acuma au schimbat cu PSA. Stiu ca cineva pe forum mai demult zicea ca tdci sunt facute in colaborare cu renault.

Ma uit la postul lui "bulan" si mi se pare absolut logic ca nu prea are cum de la motorina mai proasta sa te trezesti cu un span de metal prin motor. Ca sa fim seriosi motorina nu e pe post de polizor.


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WOLF
post 26 May 2006, 08:22
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 19 September 05




Termenul <<motorina proasta>> se refera la cat de curata (apa , impuritati)este si nici decum la calitatile ei chimico-etc... sau ca este mai uleioasa cu mai mult sau mai putin sulf etc. , Atata timp cat este cel putin conforma cu standardul EURO 3 este OK . La ce gasim la pompa asta inseamna de la Euro Diesel in sus.
Insa trebuie sa luam de bun ceea ce spune Delphi.
Citez:... sunt suficiente 5 grame de mizerie/impuritati (dirt) , cu dimensiuni nu mai mari de 5..20 microni pentru a distruge complet pompa . Sau : .. efectul chiar si a unei cantitati mici de apa , poate fi la fel de vatamator, provocand o uzura rapida , coroziune sau chiar distrugerea pompei.

La asta se refera termenul de motorina proasta.
De fapt asta este tributul pe care trebuie sa-l platim. Frumusetea sistemului dci dar si punctul lui cel mai sensibil este pompa de inalta presiune. Proiectata pentru a mentine o presiune ridicata si constanta indiferent de turatia motorului o face vulnerabila la impuritati/apa.

Delphi impreuna cu Luas Diesel sunt cei care au inventat sistemul dci. Daca Delphi face astfel de afirmatii atunci trebuie sa-i credem.



--------------------
Clio Expresion 80 CP 2005
CLIO SYMBOL ,EXPRESSION 80CP DCI, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 26 May 2006, 08:35
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




Mie cand am luat masina mi s-a recomandat sa bag numai de la OMV. Ceea ce si fac, mai ales ca nu am auzit pe nimeni sa se planga serios de ea.
Acuma daca si astia recurg la magarii pai imi pare rau dar dealerii renault ar trebui sa se intereseze si sa isi dea si ei putin silinta pentru ca in final e si interesul lor ca de exemplu daca imi pica motorul in veci nu mai imi iau renault diesel. Si nu sunt singurul care gandeste asa.

This post has been edited by mandelu: 26 May 2006, 08:43


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chrome
post 26 May 2006, 08:46
Post #111


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 24 October 05




Pai atunci la ce bun un filtru de carburant scump? La cat costa trebuie sa filtreze particulele conform specificatiilor pompei de inalta presiune si injectoarelor. Are si senzor de apa. Deci cade faza cu impuritatile si apa. Intai trebuia sa se infunde filtru. Sau macar sa tipe senzorul de apa, nu? Mie asa mi se pare logic. Ideea este ca la motoare ieftine se tot fac concesii dubioase ca sa se ajunga la pretul dorit si asta pe piete ca a Romaniei. mad.gif

Despre PSA si ford e un link aici


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 2005
Ford Focus 1.6 tdci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WOLF
post 26 May 2006, 08:58
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 19 September 05




Asta si face filtrul . De aceea am lansat ideea inlocuiri filtrului numai cu originalul produs de Delphi. Ai garantia ca ce ajunge la pompa este de calitate.

De cand am citit problemele cu pompa , examinez cu atentie din cand in cand furtunele transparente de alimentare cu motorina. Pana acum totul arata curat ca lacrima. Nu am pretentia ca pot sa vad particule atat de mici , dar cred sa s-ar forma depuneri pe furtun. Oricum sunt cu ochii in patru.





--------------------
Clio Expresion 80 CP 2005
CLIO SYMBOL ,EXPRESSION 80CP DCI, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 26 May 2006, 12:11
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




"""Citez:... sunt suficiente 5 grame de mizerie/impuritati (dirt) , cu dimensiuni nu mai mari de 5..20 microni pentru a distruge complet pompa . Sau : .. efectul chiar si a unei cantitati mici de apa , poate fi la fel de vatamator, provocand o uzura rapida , coroziune sau chiar distrugerea pompei."""
Motorina se produce pe scara industriala in rafinarii nu la nivel de mini laborator de cercetari stiintifice cu o productie de 5 LITRI pe saptamana."""De fapt asta este tributul pe care trebuie sa-l platim. Frumusetea sistemului dci dar si punctul lui cel mai sensibil este pompa de inalta presiune. Proiectata pentru a mentine o presiune ridicata si constanta indiferent de turatia motorului o face vulnerabila la impuritati/apa."""Pai tributul asta sa-l plateasca Delphi daca nu a batut palma cu rafinariile sa faca motorina fara apa si cu impuritati de maxim un micron si alta data sa nu mai faca un pas in fata plutonului de unu singur! """De cand am citit problemele cu pompa , examinez cu atentie din cand in cand furtunele transparente de alimentare cu motorina. Pana acum totul arata curat ca lacrima. Nu am pretentia ca pot sa vad particule atat de mici , dar cred sa s-ar forma depuneri pe furtun. Oricum sunt cu ochii in patru."""Cand alimentezi pune un litru intr-o sticla si lasa sa se decanteze motorina! OEL calitate mai buna=bani mai multi. OEL calitate mai proasta=aruncat pisica moarta in motorina.



--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 26 May 2006, 12:23
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




@WOLF

Eu te felicit ca esti asa atent, insa eu cand am dat 10.000 de euro pe o masina cu banii jos i-am dat ca sa nu stau ca la dacia lui taica-meu sa ma trezesc pe drum ca nu mai am semnalizari, ca trebuie pus nu stiu ce sau sa verific depuneri pe furtunase. O sa mi se para normal cand o avea masina 4-5 ani nu acuma dupa 1 an si putin. Sau sa stau cu frica in san ca mi se strica motorul, sa nu o turez prea tare ca nu stiu ce, sa nu o subturez ca se face surging si alte chestii. am dat bani ca sa ma simt bine la volan si ca sa am o produs superior calitativ unui alt produs la mana a doua. Imi place la nebunie motorul si refuz sa traiesc cu frica ca o sa pice din varii motive. Ca aia din occident asa fac, nu stau toata ziua sa verifice furtunase si altele.

Sa ii fereasca sfantul pe aia de unde am luat masina sa pateasca motorul ceva ca or sa regrete ziua cand m-au luat de client.


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ess1902
post 29 May 2006, 23:29
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 September 04
From: Iasi




Pana la urma sa o luam asa.Citi din cei de pe forum au avut ei problema asta?Eu sunt de mult as zice ..si am numarat pana acum 3 (din care unu a pus benzina si a mers de la galati la iasi ..dc nu ma insel).A mai fost un topic..in care cineva facea un sondaj anume citi km s-a mers cel mai mult cu un clio diesel parca.Eu nu spun ca problema nu exista. Exista si o dovada ca exista e faptul ca mai nou vad ca cei de la reno schimba filtrele de motorina la fiecare revizie..nu cumva sa schimbe Doamne fereste o piesa care are probleme!!!
Prin iarna mai aparuse o ''bomba'' legata de costurile astronomice de reparatie a unei defectiuni generalizate la pompa de servo.Parca nu s-a mai auzit nimic despre asta...


--------------------
clio symbol dci 1.5 ,65 cp ,expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diaboliq
post 10 Jun 2006, 02:25
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 10 June 06




QUOTE(richie @ 2 May 2006, 10:22)
In concluzie, masina se va repara sper...saptamana asta....dupa care o vand. Si cu ocazia asta, am terminat-o complet cu masinile frantuzesti. In special cu Renault. Nu voi mai cumpara in viata mea aberatiile astea numite masini....
*




Alta Marie aceeasi palarie..... Prietene!!! Cei de la Renault sunt plini de c*c*t... ai grija unde iti faci schimburile si cine ti le face.... si eu trebuia sa schim injectoare dupa ei... dar am rezolvat altfel.... Sunt niste tampiti (in frunte cu Cobalcescu si'n coada cu Mach1)


--------------------
Renault Megane RS 250 @ 442NM 340CP 2011
Megane 3 RS 250, 340CP, 440NM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
test man
post 11 Jun 2006, 13:53
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 11 June 06




salutam,ei bine am un prieten care a fost nevoit sa schimbe injectoarele la 19.000 km!!!!!!!!,le-a platit binenteles ca...vezi doamne....ati alimentat cu motorina slaba....l-a dus 30 mil


--------------------
renault symbol 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ess1902
post 11 Jun 2006, 18:18
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 September 04
From: Iasi




Injectoarele sau tot sistemul? Pt ca daca s-au stricat numai injectoarele atunci este posibil sa fie de la motorina proasta.Asta se intimpla mai la toate marcile , si la un numar de km care variaza mult...problema era dc a aparut acea pilitura.


--------------------
clio symbol dci 1.5 ,65 cp ,expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 12 Jun 2006, 08:01
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




Eu nu pricep, daca asta chiar e vina celor de la renault cum isi permit sa dea garantie la logan dci de 3 ani? Ca e motorul de 65 cp si garantia e include si motorul. In caz ca incep sa pice motoarele va fi un scandal monstru. Imi vine greu sa cred ca e vina masinii.


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stroe
post 12 Jun 2006, 08:04
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 October 05




@test man

Daca prietenul tau era sigur ca a alimentat numai cu motorina de la statiile normale (OMV, PETROM, ROMPETROL, MOL, SHELL) atunci ar fi trebuit sa faca scandal. Daca nu, nu.


--------------------
DACIA 1310 - CT-34-MLV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th June 2024 - 06:05
Dacia