Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi Audio Renault Megane 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Laurentziu83
Cu inelele adaptoare de aici nu merge?
Claus1982
QUOTE(djcristi @ 25 Aug 2015, 22:29)
pai pleaca din head-unit firul si se multiplica pe la jumatate, o parte se duce in sus inspre tweeter si una in jos inspre usa. Deci te poti lega de unde iti este mai usor de firele care se duc inspre difuzoarele din usi.

Nu te astepta la cine stie ce calitate audio, daca nu ai tweetere insemna ca ai radio 01 sau unul foarte low-cost , nici macar arkamys.
*




multumesc,

asa este, am modelul cel mai ieftin, ma gandeam ca daca pun acele tweetere o sa se schimbe ceva la sunet, clar nu ma astept la ceva WOW... trebuie sa scot unitatea radio sau le gasesc in alta parte firele ?
djcristi
pai sub instrumente smile.gif pe acolo trec inspre usa stanga , si in oglinda pt dreapta.
burleanu

Salutare tuturor.
Citesc aici de ceva vreme despre sunetul la M3, am citit toate paginile smile.gif dar vad ca va place sa va dati cu parerea si nu dati foarte multe detalii (nu sariti ca nu generalizez, nu toti - dar destui).
Ca sa usures munca altor colegi am sa pun aici cam ce am aflat din proprie experienta (nu auzite/povesti).
Masina e M3 Coupe
Am casetofon stock si din cel mai de jos cred, totusi am twitere dar atat.
Difuzoarele sunt petardele alea de hartie.
Pt inceput am schimbat difuzoarele de pe fata cu unele mai serioase si pe 16,5 cm.
Am optat pentru Infinity REF6502iX. Pun link extern ca sa nu ziceti nimica de reclama, se gasesc la pret decent peste tot. Merg si Infiny Kappa pe 16,5 dar erau ceva mai scumpe.
http://www.crutchfield.com/S-eR1mDgfkZJw/p...REF-6502ix.html
Pe astea le-am folosit cam o saptamana asa.
Ca pareri pot spune ca situatia s-a imbunatatit semnificativ, si asta fara izolare usi.
Daca ai grija fetele de usi se dau jos usor si nu rupi prostiile alea de cleme.
Binenteles ca nu m-am linistit si am luat si pentru spate. Acolo treaba e destul de nasoala si suportul difuzorului e foarte naspa. Asta la coupe-uri, la celelalte nu stiu.
Cresterea a fost simtitoare dar doar pt locurile din spate.
Ulterior am luat si un DSP ca sa am control mai bun. Nu am vrut sa am putere mare dar vreau sa fie calitate. Am luat un Helix PP50DSP. Are cam aceeasi putere ca si Arkamis dar poate fi controlat din PC (interfata am luat-o separat). Alt avantaj ar fi ca stie duce si un subwoofer.
http://www.audiotec-fischer.de/lng/en/pp50-dsp.html

Recent am comandat si un difuzor de sub pentru el, urmand ca apoi sa ii fac sau cumpar o incinta. Ma gandesc sa il pun in gaura rotii de rezerva (roata ramane).
Difuzorul este Match PP8W
http://www.audiotec-fischer.de/lng/en/pp-8w-q.html
si pentru cutie ma gandesc la asta (facuta sau cumparata). Necesita unele corectari dar pare ok.
http://www.tme.eu/ro/details/obgl.felga.01...ru-boxe/basser/

Atasez si ceva poze pentru a avea o ideie.
Acum ca o sinteza.
La coupe se pot pune linistit difuri de 16,5 cm. Aportul de calitate a sunetului este semnificativ inbunatatit.
Difurile din spate consider ca nu aduc acelasi aport de calitate si se poate sari. E si mult de munca si rezultat sub asteptari. Asta la coupe, poate ca celelalte incinta/pozitia e mai buna
Fetele usilor se iau destul de greu jos, dar cu grija se poate si nu rupeti clemele. Mai mari sanse aveti sa le rupeti la reintroducere.
I total am dar jos fetele la usi de vreo 3 ori, si am rupt o singura clema. Cele mai nasoale sunt alea care tin butoanele de la geamuri/oglinzi. Acolo iar am o clema lipsa.
In spate treaba e destul de nasoala si se rup mai multe. Acolo sunt multe cleme de tabla, se rup se pierd.
Am si antifonat usile si fetele de usi cu ceva rasina/bitum. Nu stiu cei. E acelasi antifon folosit de OEM la masini. L-am gasit la astia de la Service Citroen cand am avut probleme cu masina.
Inbunatatire exista dar nu semnificativa. Cel putin sa redus zgomotul de rulare, si nu mai se aude asa tare cand treci peste gropi/liniile alea rezonatoare. Calitatea sunetului se inbunatateste deoarece reduci ecoul usilor si zgomotul de afara.
Nu incepeti ca dece nu dynamat sau silent coat, daca pe asta l-am gasit ala l-am pus. Efectul e acelasi si calitatea adezivulul e buna. Plus ca se gaseste in cam toate masinile unde au vrut sa izoleze cu el. Nu are miros si e foate flexibil la instalare.
Astept intrebari daca sunt.

Cu respect!

Sergio B.

[attachmentid=1628005156] [attachmentid=1628005157] [attachmentid=1628005158] [attachmentid=1628005159] [attachmentid=1628005160] [attachmentid=1628005161] [attachmentid=1628005162] [attachmentid=1628005163]
djcristi
1. ce ai cautat cu difuzoare cu tweeter pe ele cand tu aveai nevoie de unele component ?!
2. partea cu dsp-ul a fost cea mai funny: mai studiaza domeniul audio, tu defapt cu dsp-ul suplimentar pierzi calitate, si tocmai tu spui ca nu vrei putere ci calitate iar apoi spui ca DSP-ul are aceeasi putere ca arkamys-ul. Ce treaba are DSP-ul cu amplificarea?
Deci , tu din headunit-ul OEM ai doar iesire HIGH-level (pt difuri) deja procesata prin DSP-ul intern, tu punand acel DSP suplimentar (care nu isi are rostul) faci o reprocesare a semnalului analog, ceea ce duce la o pierdere si mai mare de calitate. Din ce vad in specificatii , acel DSP proceseaza semnal hi-hi , deci o aberatie.

Singura metoda prin care poti imbunatati calitatea este sa schimbi HU stock cu unul mai potent , care lucreaza , adica USB -> DSP -> DAC -> AMP intern si are DSP+DAC+AMP de calitate, eventual unul care iese pe pre-out-uri si pui DSP si AMP apoi (gen Alpine ai-net DSP).

antifonarea nu se face cu tampenii dinalea cu cu folie speciala. Mi-a placut "efectul e acelasi" =))))

Spui ca vrei o imbunatatire a sunetului dar faci altceva smile.gif
burleanu
1. Difuzoarele sunt cu twitter pe ele din prisma costurilor. Acelasi model pe component era cu mult mai scump. Stiu aici e eroarea mea, dar nu cred ca-i un capat de tara.
Exemplu de pret
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-au...ence/REF6502IX/
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-au...ence/REF6500CX/
Aceleasi specificatii

2. Mai or fi nebuni aia de la EMMA atunci daca i-au dat premiu. Nici ei nu se au cu „car audio”, NU?
http://www.emmanet.info/2012/03/27/the-helix-dsp/

Ma indoiesc ca Radio01 asta de il am are oarece procesare audio in afara de reglare balans/fade si bass/inalte. Astea toate sunt pe 0 acum. O fi cum zici la nivel de audiofili dar nu in M3 si nu viata noastra de zi cu zi. Si nu ascultam toti flac sau alte lossless. Ah, daca vreau pot si lossless asculta ca interfata usb are si intrare audio digitala optica.
Vorbeam de putere deoarece DSP-ul este amplificat, cu amplif clasa AB,
Ah imi ofera si iesire subbwofer gata amplificata tot cu amp AB. Ambele au final tda7560.
Aici nemti zic ca au fost zmecheri si au folosit toate cele 4 canale pt sub pe un dif facut de ei cu 4 infasurari la 2.7 ohm. deci 4 X 50 pe canal 200 smile.gif
Infinity iar are in jur de 3 ohm pt a compensa lungimea cablului.
A odata conectata interfata la DSP imi da posibilitatea de a face reglaje cu TrueRTA. Microfon calibrat am de la o Yamaha din casa wink.gif .
Deci unde si ce-i asa rau.
Pe langa ca la noi pe radio in FM e jale mare, de parca is surzi aia de isi regleaza statiile. Era fain daca aveam si radio cu DAB dar la cum are sunetul M3 default... ehee

A ca la suprafata am vrut sa fie 100% e altceva. Dar nu poti da direct cu batul ca nu stiu nimic.

3. Stii care e motivul care zic eu ca rezultatul e acelasi intre ce am pus eu si dynamat sau silent coat.
Ambele aduc imbunatatiri prin adaugare de masa/greutate foitei de tabla a masini pe care sunt aplicate.
Ah ii lipseste foita de aluminiu si nu scrie dynamat? Deci gata nu mai e bun?
Pe cutia lui era trecut „sound deadening" deci eu prin asta inteleg ca asta si face. Nu?
Plus ca e folosit si de renault, printre alti OEM. (In M2 coupe la diful din spate pe tabla, daca vrei sa-l cauti. Eu acolo tin minte ca l-am vazut)
O sa merg iar pe la ei si caut cutia ... smile.gif Tot butil cred ca e. Nu sunt sigur. Ma documentez aici.
Merci de aprecieri.... Fiecare sut in dos e un pas in fata wink.gif

Respect!

LE!

Am gasit acele paduri
KENT Sound Deadening Pads

Flexible laminated sound damping pads made of a mixture of bitumen, elastomers and fillers designed to give extremely good flexibility with ease of application to all areas of the motor vehicle.

http://www.kenteurope.com/en/products/sound-deadening-pads/
datasheet
http://www.kenteurope.com/pdf.php?file=wp-...ads/ds/en/34652
Deci eu zic ca-s bune .
Cristi.sdo
@burleanul de unde ai luat adaptoarele pt. 16,5cm si la ce pret?
Oare pe break-ul meu o sa reusesc sa le prind pe usa fara sa stric ceva pe la mecanismul de ridicat geauri sau inchidere ?
burleanu
Adaptoarele alea au venit la pachet cu difuzoarele dar iti poti face tu unele din mdf interior 130mm si exterior 175 mm
http://images.sonicelectronix.com/images/1.../ref-6502ix.jpg
La tine nu stiu cat este adâncimea permisa pana la macara...
La coupe usa e ceva mai groasa
Vad ca ziceai de niste Hertz de 13.
Avand in vedere ca urmatoarele pe 16.5 is „slim” cred ca merg
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-au...ergy/EV-F165.5/
Asta ca ziceai de Hertz.
Adatptoarele alea din comert CRED ca au avantajul ca iti ofera gridare sunetului exact la locul lui.
Eu am pus pe fata de usa burete cu cauciuc ca sa inchida perfect. Daca pleca de acolo o sa imi iau adaptoare.
djcristi
@burleanu , eu nu zic ca e prost acel HI-DSP in comparatie cu altele, dar in sine acest obiect este pentru a incerca cat de cat sa faci corectii audio pe un sistem OEM (unde ai doar iesire high) , dar ca si concept audio este unul care deterioreaza sunetul. Procesarea DSP se face corect doar in digital, adica direct dupa semnalul vinit de la sursa (digital usb de exemplu) si abia apoi te duci in analog (pre->amp->dif), pentru rezultate bune. Deasta exista playere cu DSP incorporat (care fac si intarzieri si cut-uri , tot ce vrei) sau mai exista varianta cu iesire PRE din player -> DSP (analog->analog PRE) -> AMP.

pune sau da-mi pe PM VIN-ul si iti spun ce model de radio si difuri a avut din fabrica.
Stiu ca Arkamys-ul are cateva setari pe DSP-ul intern , 3D sound ii zic ei, deci ceva procesare de intarzieri, ca te lasa sa selectezi din meniu pentru ce scaun vrei sa optimizeze sunetul.

Legat de acel DSP, pai atunci din ce povestesti este DSP + AMP, cu TDA-uri (deci nu vorbim de calitate). Despre calibrarile cu soft si mic, nu e nimic nou, orice DSP bun are asa ceva.

3. dynamat-ul pus si pe fata de usa si pe usa efectiv , adica peste tot este altceva, sa nu deschidem aici o discutie de insonorizare wink.gif oricum la m3 ai avantaj enorm fata de m2 ca ai prinderea direct pe usa, nu pe panou ca la m2.
burleanu
Normal ca padurile au fost puse peste tot interior exterior. Asa am constatat ca am usile mari la masina wink.gif Mi-au intrat 2 cutii.
DSP-ul e OK zic pentru ce tre sa faca, nu merg la competitii si nu-s audiofil convins. Nu ca ar mai fi competitii se sound in Ro. N-am mai auzit nimic de asa ceva de mult timp in Ro.
Radioul e cel din poza, si difurile alea de carton cu con pe mijloc.
Nu pot da PM inca si nu-s acasa sa stiu vin-ul
Ma gândesc la un Arkamis doar pt Bluetooth sau stii ceva este si pt versiunea asta?
Tin minte cum era si la M2, dar macar acolo sunetul era mai de calitate. Am schimbat si acolo difurile, si alea stock au ajuns pe spate.
djcristi
nu imi pot da seama din poza ce radio este , arata multe lafel, dupa VIN iti pot spune exact.

legat de tweetere, sa inteleg ca acum mergi pe ambele tweetere (si cele integrate in difurile noi si cele existente pe masina) ? DSP-ul acela cu ce te ajuta? doar cu filtru pentru subwoofer, era bine daca avea si mai multe canale, faceai amplificare + corectie separata pt tweetere, ca acolo e cea mai mare problema cu intarzierea.
burleanu
Da merg cu ambele twetere, cele de pe difuzoare sunt date la -3 db si din DSP pot regla celelalte canale, nu doar sub.
Nu pot regla independent pe difuzor si pe tweter pe acelasi canal doar pe ambele deodata. Nu am atatea iesiri. are doar 4 + sub. „Sound stage”-ul pare a fi destul de ok ca alea de pe dif nu se aud iar ca distanta de pe partea opusa e cam aceeasi pana la ureche.
Am incercat CD de EMMA si la toate cele 7 tobe a fost ok, inclusiv pe left-far left sau right si far-right. Acum dupa urechea mea si a sotiei, ea e un critic cu ureche mult mai fina ca a mea smile.gif
Referitor la cas e ala care cere cod la schimbarea masini ca am vazut ca are precode la fel ca cele de M2, si calculatorul de precode s-a potrivit. Daca apesi 1si 6 in acelasi timp iti arata ce precode are. Alte trucuri nu stie sa faca la fel ca cel de M2 (tuner list). la ala am gasit combinatia de butoane incare puteai selecta masina, tara, si alte alea...
SerbanG
DjCristi imi poti zice mie ce model de radio si ce difuzoare am? Cel de pe usa soferului a inceput sa mearga cand are chef si oricum nu-s satisfacut deloc de cum se aude....VF1KZ1G0643786958. Multumesc!
djcristi
QUOTE(burleanu @ 27 Aug 2015, 16:59)
Da merg cu ambele twetere, cele de pe difuzoare sunt date la -3 db si din DSP pot regla celelalte canale, nu doar sub.
Nu pot regla independent pe difuzor si pe tweter pe acelasi canal doar pe ambele deodata. Nu am atatea iesiri. are doar 4 + sub. „Sound stage”-ul pare a fi destul de ok ca alea de pe dif nu se aud iar ca distanta de pe partea opusa e cam aceeasi pana la ureche.
Am incercat CD de EMMA si la toate cele 7 tobe a fost ok, inclusiv pe left-far left sau right si far-right. Acum dupa urechea mea si a sotiei, ea e un critic cu ureche mult mai fina ca a mea smile.gif
Referitor la cas e ala care cere cod la schimbarea masini ca am vazut ca are precode la fel ca cele de M2, si calculatorul de precode s-a potrivit. Daca apesi 1si 6 in acelasi timp iti arata ce precode are. Alte trucuri nu stie sa faca la fel ca cel de M2 (tuner list). la ala am gasit combinatia de butoane incare puteai selecta masina, tara, si alte alea...
*



huh? nici nu vreau sa ma gandesc ce sunet ai obtinut acolo cu combinatia aia de tweetere, inseamna ca pt tine nu este importanta inalta daca nu ai vrut sa dai banii pe niste difuri component, dar tu sustii in continuare ca te intereseaza calitate audio smile.gif)

pai spui ca nu poti regla independent (ceea ce e normal) si apoi ca le-ai dat pe -3 db , tu vrei sa spui defapt ca ai facut un filtru low-pass ca sa tai inaltele de pe difurile de pe usi , pt ca altfel nu ai cum sa controlezi acele tweetere din usi, stii ca facand asta filtrul nu este abrupt, adica iti va lua o gama mai larga de frecvente, cel mai simplu rezolvai prin deconectarea tw de pe difurile de usi (intrerupreai firul lor).

toate OEM au cod , nu e doar la modelul tau.

legat de teste, intarzierile se regleaza pt un anumit scaun, tu probabil le-ai reglat pe 0 , adica in centrul masinii, deci pana la urma DSP-ul nu face nimic la tine, se auzea lafel si cu iesirea din playerul OEM, si puteai pune un subwoofer activ in spate cu semnal high luat de la difurile spate.

TDA-ul respectiv al DSP-ului au si playerele de megane 2 cabasse, si navi CNI2 cabasse, deci nu e puternic gen ca la un amplificator separat , 20W rms/ 4ohm canal parca.

<span class='edit'>27 Aug 2015, 19:25:</span>
QUOTE(SerbanG @ 27 Aug 2015, 18:52)
DjCristi imi poti zice mie ce model de radio si ce difuzoare am? Cel de pe usa soferului a inceput sa mearga cand are chef si oricum nu-s satisfacut deloc de cum se aude....VF1KZ1G0643786958. Multumesc!
*



radio 04, deci non-arkamis, ai si difuzoarele cele mai low-cost (281440002R).

din ce am gasit pana acum arkamys e 03 sau 05.
SerbanG
Adica degeaba fac upgrade la difuri ca nu o sa fie diferenta cine stie ce...
djcristi
va fi , dar conteaza si procesarea + amplificarea, poti faci upgrade si la HU la Arkamys smile.gif
SerbanG
Daca fac upgrade la HU are vreo legatura cu navigatia? Teoretic n-ar trebui.
djcristi
nu, radio e una, navi tomtom e alta , dar tb configurat noul radio sa functioneze impreuna cu ea.

am vazut tomtom si in combinatie cu radio 01 , tomtom live cu radio 04 , tomtom cu radio 05 arkamys, si am vazut multe radio 03 arkamys fara navi , deci iti recomand 05 ca sa nu risti sa nu mearga cu tomtom.

desi dupa catalogul de piese, 03 si 05 au acelasi cod OE , deci probabil in configuratia masinii apare 03 sau 05 in functie de ce optiuni sunt configurate in el fiind aceeasi piesa.

iti atasez mai jos codul lui in functie de data masinii, deci oricare il gasesti tb sa fie bun.

nou este 1500ron, pe la dezmembrari inca nu am vazut multe m3-uri , dar gasesti unul cu arkamys cred la aprox 100eur.
Cristi.sdo
Ce difuzoare imi recomandați să pun si eu pe fată in locul celor Stock.
Am strâns lista între 3 mărci (nu prea sunt sigur cu helix-urile) si anume: hertz ev-130.5; focal Audison sau helix.
Nu am neaparat nevoie de sistem, deoarece n-am niciun interes sa schimb tweeterele, deci as opta pentru hertz (daca sunt mai bune ca celelalte).
Adaug si câteva printuri cu prețul si specificațiile.
Merci colegi:).
burleanu
La twittere nu le-am facut eu multe pe canal, vin gata cu buton de selectie default pe ele, eu doar l-am adaptat din 0 si +3 la 0 si -3 db, poate vor ajunge in locul celor din bord dacă nu sunt OK, poate asa esti si tu multumit.
Eu ziceam ca e setat pe 0 din radioul masinii nu din DSP. La DSP am făcute 2 setări independente, una pt scaunul șoferului si alta pentru ambele scaune fata, când nu sunt singur.
Subwoofer-ul il pot opri si pe ăla din butoanele de selectie ale DSP-ului, când sunt cu copiii. In momentul opririi subwooferului DSP-ul stie sa modifice low/high pass is așa fel încât să compenseze lipsa lui pe cat posibil si cat selectez eu in programul lui.
Man ce tot atât, la sunetul de la Megane si niste conserve No Name aduc o îmbunătățire.
Dar.... Strugurii de sus sunt mai acri....
(dacă intelegi ce vreau sa zic dacă nu nu-i bai).

Baftă
djcristi
m-ai inteles gresit, eu incercam sa-ti explic ca dai niste sfaturi audio aiurea.

Sunetul nu prea ai cum sa-l imbunatatesti (calitativ) prea mult cu ce ai facut tu acolo...

Apropo, presetul (calibrarea) DSP-ului cum o schimbi on-the-go ?
burleanu
Intenția mea a fost sa arat care au fost soluțiile mele.

Cum ziceam, la megane/fluence si cu o conserva faci sunetul mai bun, nu trebuie sa fie difuzor care costa câteva sute de euro, dar asta nu înseamnă ca trebuie sa ne punem toți low-level. Asta a pus Renault. Cu un mid-level faci deja treaba foarte bună.
De exemplu in toate aceste 25 de pagini nu e clar nicăieri daca poți pune difuri de 16,5. Se menționează doar vag nimic clar. Asa ca, eu am vrut sa arat modalitatea/posibilitatea de prindere a lor, cel puțin pe Coupe.
Adaptoarele de 16,5 prezentate pe aici, prin ultimele pagini, le vad doar pentru a ghida sunetul la locul lui in fata de ușă, nicidecum de a pune difurile pe ele. După forma care o au, si văzând cum arată fetele de la uși, eu le vad intre difuzor si grilajul foii de ușă, iar pe alea de 13 le vad folosite pentru a aduce diful pana in fata lângă grilaj.
Asa ca aviz celor care va puneți difuri de 13 fără, ele o sa fie spațiu intre difuzor si foaia de ușă! "parerea mea ..." wink.gif
O sa înțelegeți mai bine după ce dați o fata de ușă... Recomand sa începeți cu cea din dreapta. In schimb acela de 16,5 închide aproape de tot gaura respectiva având cam aceleași dimensiuni cat gaura de acolo de la baza.
Am recunoscut si greșeala de a monta coaxiale pe ușile din fata dar am încercat sa o minimizez.
Referitor la DSP, a fost soluția mea minim invazivă, pentru a rămâne cu comenzile de pe volan, temperatura de afara, display-ul mașinii, si pentru a nu fi nevoit sa schimb si fata care acoperă radioul.
Si la asta "cânți" tu continuu ca e o trompetă, cum ti-am mai spus, cei de la EMMA au fost nebuni când l-au premiat. Daca Renault avea bunăvoința sa pună un sistem audio mai decent nu mai era atâta bătaie de cap si chiar si atunci iti aducea un aport pozitiv.
Stiu si eu ca fiecare "veriga" adăugată in "lanțul" audio poate cauza, dar atâta timp cât îmi ofera posibilitatea de a regla ce si cum vreau (in limitele lui) eu zic ca se merită. Plus ca nu îmi trebuie nici amp separat pentru subwoofer.
Poți zice tu ca era suficient un amp pt sub, dar pe ala nici pe departe nu il puteam regla la fel de bine pe cum pot face din DSP.
Vad ca ziceai ceva, in paginile astea, ca iți ți crossover-ul pe subwoofer undeva la 200-250hz ca sa compensezi difuzoarele mici de pe uși. Deci atunci nu înțeleg de ce te iei de setup-ul meu.
Mai are rost sa te întreb cu ce întârziere in "ms" ești (bineînțeles daca poți wink.gif ) ca sa nu se audă ca vine din port-bagaj, ca la asemenea frecvența e foarte localizabil. ....
(am văzut din întâmplare dintr-un link postat de colegi, n-am stat sa vad ce scrii, știu ca la asta te-ai gândit)

Mă întrebai daca pot schimba setările on-the-go, Da NORMAL ca altfel nu le mai menționam
Alte întrebări? Oricând cu plăcere ... smile.gif

Baftă
Cristi.sdo
Un sfat si pentru mine cu alesul difurilor. Mâine as vrea sa comand inelele mdf si niște mastic sau Silicon sa dau între tabla si inel si boxa si inel...
burleanu
Man nu stiu ce să zic, nu stiu adâncimea de la tine, cât de adânc max poate fi difuzorul.
Ia unul cu spectru cat mai larg de frecventa, in special pt low si nu poti da gres. Bineînțeles din gama celor care au ceva nume in audio.
In postul anterior ziceam cam ce găsesc despre dimensiuni 13 sau 16.5.
In rest cam vezi si tu pe review la fiecare in parte, nu site romanesc, eu asa am ajuns la Infinity, tie poate sa iti placă altceva. La mine a fost db, spectrul si rezistenta. La 3 ohm mai castig un pic de putere fără să dau peste cap finalul.
Dacă le comanzi adaptoarele alea fă te rog ceva poze din mai multe unghiuri, eventual si ceva dimensiuni ce au.
Sunt curios si eu cum sunt.
Baftă
IDF
cristi.sdo. Nu mastic sau silicon, n-are prea mult sens. O fâșie de cauciuc taiata dupa inel e perfecta. Sau cel mai bine, gasesti la orice praktiker baumax whatevar niste role de etansant de acoperisuri. E undeva la 150 lei rola de 30cm x 10 m. E o membrana bituminoasa cu un strat de folie de aluminiu (ceva gen dynamat la sfert de preț), Poti sa o lipesti fain frumos decupata pe tabla in jurul gaurii difuzorului si numa bine ai amortizat si niste vibratii.
burleanu
Nu învăta omul la prostii.
Mai bine te uiți la datasheet de la dif și vezi cu ce vine după el.
Ale mele au venit cu burete si garnituri de etansare.
Aluband-ul ăla de care zici face si el ceva, doar va mirosii si e mult mai subtire. Aia chiar e solutie de 2 lei.
Dacă vrei doar in jur la dif ceva pad ca ale mele eu zic ca daca treci pe la un service poti cere vreo 2 paduri dealea ca nu is scumpe.
Baftă
IDF
Cumva intamplarea face ca mie nu mi-au putit de nicio culoare membranele alea.
Am o octavia insonorizata cu aluband in combinatie cu membrana bituminoasa de acoperisuri de 5 kg/m si a fost diferenta mare. Cat de urat a mirosit? Pai cam o zi asa, dupa care s-a aerist.
In fine, de aia am sugerat ca prima idee o folie subtire de cauciuc sau ceva pe acolo.
burleanu
Man sunt de acord cu tine, cum ziceam, izolarea se face "prin adăugare de masa" acum ce punem este alegerea fiecaruia. Iti pot zice ca adezivul de pe aluband este ceva mai slab decat e pe foliile ce le-am pus eu. Am luat si eu atunci de curios o rola sa văd diferenta. Cat tine in timp asta deja e altceva, dar nu mi sa părut sa aiba adezivul la fel de bun. Presupun că dynamat/silent coat să aibă adezivul cel putin similar cu ce am pus. Of course ca sunt mai scumpe. Dar dacă dai bani pe dif mid/high level nu iti pui aluband cred.
Omul ne întreba ce difuzoare sa isi pună.
Eu am pus pe 16.5. Tu?
Cristi zi-ne mai multe detalii.
De ex . 13 sau 16.5?
Inteleg ca nu mai mult de vreo 300 350 pe componente, sau? Ce ai zis in posturile trecute sunt cam la fel, zic eu. Eu iti ziceam inainte ca pt siguranta merge si ăla de 16.5 că era "slim".
Ai optat pentru vreunul?

Baftă
IDF
Eu am Focal Polyglass 130 vr (am schimbat difuzoarele mai des ca uleiu), coboara suficient de jos (cam 80-90 hz) astfel incat sa se faca un cross point cu subwooferu destul de ok. Nu e prea localizat subwooferu. Doar la nivele mari unde incep sa rezoneze alte table si plasticuri din spate.

Drept urmare, parerea mea este urmatoarea:
- daca exista subwoofer, difuzoare de 13 cm sunt ok pentru un cross la 80-90 hz.
- adevarat este ca sunt dezirabile difuri de 16.5 cm pentru ca poti duce cross pointu ala undeva pe la 60-70 hz, face si mai bine pentru localizare.
burleanu
Cool, misto alegere.
Faină partea cu "am schimbat difuzoarele mai des ca uleiu". Vreun motiv anume?
Înseamnă că si tu ai ajuns expert la dat jos fetele de usi smile.gif
Ai ceva poze care sa-l ajute pe cristi.sdo (sau altii).
Bună si alegerea la crossover, de obicei trebuie sa fie cam 10-20 hz peste limita de jos a celor de pe usi, spre 25-30 daca vrei sa compensezi putin lipsa de putere in caz ca sunt duse de HU.
De aia am optat eu pentru 16,5cm, daca tot imi incap smile.gif
Baftă

LE:

@djcristi
Cam astea imi sunt setarile, că tot erai curios. Să vezi ce curba ciudata a dat in zona mediilor si întârzierile, astea sunt alea pt ambele scaune fată.
Aici incă mai invăț....

LE2. @criti.sdo
Din ce ai restrans acolo pare sa imi placă Hertz. Imi place ca are cel mai mare SPL si parca e un pic mai scurt. Nu prea am gasit review
pun o poza cu specificatiile.
Cristi.sdo
Pai cred ca de 16.5cm nu-mi intra acolo nici cu inel mdf. Am restrâns căutările la câteva firme "mari"(sa zic asa). O sa comand hertz-urile si păstrez tweeterele actuale cu crossoverele de pe ele si cablurile Stock. Daca nu e o schimbare destul de vizibila o să-mi schimb si cablurile. Încet, încet le fac, nu ma grăbește nimeni😁.
Mulțumesc de ajutor băieți:)

App hertz ev165 sunt la oferta la același pret cu cele de 130.5 deci daca ar veni pe fata de USA Fara să-mi atingă ciudățenii pe acolo le-aș lua, dar sunt mai sigur pe cele de 13

@idf nu mai sunt disponibile
djcristi
pai cum nu iti intra 16.5 cand ai dovada mai sus ca intra smile.gif
Cristi.sdo
@djcristi daca ce am eu pe interior e diferit ? (am si keyless si geamuri cu impuls si mie frica sa nu loveasca in ceva)
In plus dif-urile de 165mm au 70w putere continua, n-o sa le duca arkamys-ul in vecii vecilor amin, probabil o sa se auda mai rau ca cele stock (zic si eu nu stiu sigur...).
burleanu
@djcristi
Man zi-mi te rog ce difuzoare crezi că are M3 CC Floride special edition.
Am un vecin ca are unul si după cum se aude tind să cred ca are pe 16.5. HU e ăla nou cu USB pe radio.Nu are Bose, pt ca e scris nicăieri si nici Sub.
Mno dacă punea pe toate sunetul așa nu mai aveam bătăi de cap.

LE
@cristi.sdo

Man mergi linistit pe 16.5, n-are nici o treaba ca is mai puternice, atata timp cat au spl peste 92 ele fac ce trebuie să facă. Spl ăsta e dat la aproximativ 2.8 v si/sau la o putere de 1W pe metru. Deci indiferent ca sunt de 30 sau 100 W ele până în puterea nominala sunt identice, cele mai puternice iti ofera o marjă mai buna in caz ca dai prea tare radioul si ajunge in "clipping", adică unde baraie.
Mai tine minte ceva pt a creste sunetul cu 3db ai nevoie de a dubla puterea pe acelasi difuzor, de aia am zis că primordial pt mine a fost spl si apoi rezistenta/impedanta.
Zici de keyless, nu il deranjezi cu nimic. Nici cu geamurile cu impuls, impulsul e dat de butonul de comanda.
Pe alea de 16.5 care is până în 50-52 mm adâncime le poti lua linistit. Parcă pe la italieni pe forum citeam ca intra pe normală cam pana in 55 mm, cam 60 mm fiind spatiul.
Baftă
Cristi.sdo
Din ce găsesc pe net despre M3 cc vad ca are același sistem de sunet pe care il am eu.
Arkamys 3D sound 8 speakers.

Prin radio cu USB te referi la poza asta. ( asta e al meu )

O sa ma orietez si spre 165, sper sa nu fac vreo prostie. Mai sigur o sa dau fata de usa jos zilele astea si dupa ma apuc de aruncat bani 😂

Edit : adaug o poza si cu dif-utile de 165mm la oferta. Par super ok la pret in raport cu ce stiu sa facă...
12 nepotu
Si eu vreau sa.mi schimb difuzoarele pe spate ( unul face figuri) am tot citit dar nu stiu ce pot lua!
djcristi
QUOTE(burleanu @ 31 Aug 2015, 13:40)
@djcristi
Man zi-mi te rog ce difuzoare crezi că are M3 CC Floride special edition.
Am un vecin ca are unul si după cum se aude tind să cred ca are pe 16.5. HU e ăla nou cu USB pe radio.Nu are Bose, pt ca e scris nicăieri si nici Sub.
Mno dacă punea pe toate sunetul așa nu mai aveam bătăi de cap.

*



din cate stiu sunt aceleasi difuri care se pun si pe m3-ul normal, adica 3 variante de echipare audio.

pt a verifica sistemul lui, da-mi VIN-ul.
burleanu
@cristi.sdo
Alegerea ta pare OK ca si calitate audio. Are grafic frumos in zona mediilor, am o singura problema, imi pare un pic cam mare adâncimea, la 64mm. Aici nu stiu cum rezolvam, cu inel de 18mm cred ca merge, dar vei avea nevoie de un burete intre dif si fata de usa, macar un cheder deala de termopan cu adeziv sa-l pui pe conturul difuzorului pt ca ajungi foarte aproape de fata la usa. Nu iti fie frică, plasticul feții de ușă e suficient de flexibil sa permită, si clemele sunt destul de tari, iar suruburile sunt plaste strategic.
Daca tot iti place Hertz mergi cu asta
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-au...ergy/EV-F165.5/
E apoape la fel doar ca slim. Stiu că oferta, dar ...
Ia-ti ambele inele si de 8 si de 18 mm si pui ce se potriveste după dif, chiar ambele daca iei un dif cu adancime mare de montaj. Intre dif si fata de usa ca sa protejezi eventualele vibratii/atingeri se poate rezolva usor (vezi mai sus).
Inteleg ca vrei sa dai fata de usa jos sa vezi ce e acolo. Crede-mă că nu vei vedea multe.
Difuzorul este prins in nituri! (Multumesc Renault!, nu trebuia)
Ca sa dai usor difuzorul, fara sa il spargi in bucati, recomand sa ai la tine o masina de gaurit electrica si 2 burghie, unul de 4 si altul de 8-10 (cat iti duce masina). Incepi si adancesti gaura la „pop-nit” cu 4 ( asa vreo 5-7 mm) si apoi dai si tai restul cu 10mm. Iese asa super usor. Daca incerci altfel il vei face bucati de nervi dupa o vreme (eu de aia mai am doar 3 difuri originale intacte wink.gif ).
Ziceai de radio de pe CC, nu, nu e ala al tau, al tau ala e Arkamis pană in 2012(inclusiv), e asta nou de după 2012. (Atasez poza). Si masina e ceva „special edition” Floride. A fost o carută de bani, De banii aia isi lua RS, da e un mos de vro 60+... din Polska... @djcristi Când ma inalnesc cu omul iti dau vin...
Referitor la schimbatul cablurilor (va rog cititi fizica, aia din liceu cu legea lui ohm) nu te gandi sa le schimbi daca nu vrei sa dai mai mult de 100W pe canal. Iti consumi energie si bani. Castigul il vei avea sub 3-5 % si in rest doar bataie de cap. Citeste aici (sau mai caută „cablu-lungime-putere” ceva pe acolo)
http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm
La lungimea si puterea pe care o are cablul tau din HU pana in dif nu merită. Caderea de tensiune/intensitate e nesemnificativă. Nu va mai uitati in gura la toti „informatii” care zic si fac.
Stai linistit ca nu ai sa „înroșești” firul de atata „muzică„(ultimele ghilimele intentionate)

@nepotu
Stai prin zonă....
Hai cu propuneri sau altfel noi ce sa zicem....

Baftă
12 nepotu
Propuneri nici nu stiu, am tot citit pe aici si mai mult am intrat in ceata ( ultima data cand mi.am cumparat "boxe" la masina a fost cand conduceam o supernova)
Nu vreau sa dau f multi bani pe difuzoare mai ales ca urmeaza sa plec in concediu..
Nu am avut cum sa ma interesez pt ca nu stiu la ce sa fiu atent..
Stiu doar atat ca imi trebuie de 13.5 si ca o sa am nevoie de inelele acelea, nu?
Am intrat acum de curiozitate pe primul site gasit si am vazut asa :
Focal R 130c
Focal R 130 s2
Este o diferenta de pret intre ele! Intrebarea mea este urmatoarea pretul este pt un difuzor sau pt ambele?
Tind sa precizez ca nu stiu daca o sa ma aventurez eu sa le montez, m.am chinuit la un m1 cu fata de usa, cleme rupte, nervi dupa aceea!
Cat mai poate costa montajul?
Este cineva care se ocupa? Daca ma duc in targ la vitan gasesc ceva mai bun ca pret eventual si un montaj?
Va multumesc si scuze!
Daca merg si pe 16.5..
Vad tot felul de marci jvc, pioneer alpine la preturi de 160 200 lei.. Pretul este pt o bucata sau 2? Sunt prea ieftine?
burleanu
Diferenta dintre cele două e ca unele sunt coaxiale © si celelalte vin pe componente (s2), adică twitter separat de difuzoare.
Tocmai mai sus eram "certat" ca de ce am pus coaxial pe fată ...
Da in toate cazurile vin pereche, dacă nu e mentionat...
Gama ta de pret e pentru midd-low, recomand sa treci de 250 ron la pret pentru unele mai OK din midd-level.
Firme de montaj sunt si iti pot oferi și difuzoare, acum eu nu le stiu ca nu am căutat.
12 nepotu
Acest nuvel mid-low se va auzi mai slab ca cele de fabrica? Plec in concediu si as avea nevoie de bani mai multi de cheltuiala nu de dat pe boxe!
Oricum multumesc pt raspuns
Deci nu coaxiale si peste 250 lei!
djcristi
ia unele mai de calitate component (>400ron/set) si ca sa upgradezi si tweeterele oem. Vei avea nevoie de modificarea cablajului pt a instala filtrul.
Cristi.sdo
Mi-a picat volanta la ambreiaj la Ford (la 280.000km ne schimbat ambreiaj niciodată) deci papa difuzoare momentan:)))...
Ma costa 18mil +3 manopera cu garanție 18luni pe sasch (daca e cineva curios). Si încă merge tata cu masina, doar ca are momente cand bate...
djcristi
e si normal la KM aia sa pice, iti dadea semne demult dar nu ai stiut sa le interpretezi smile.gif va trebui sa schimbi tot (volanta + kit ambr + rulment) daca tot dai cutia jos.
Cristi.sdo
@djcristi
Chiar n-a dat niciun semn (observ orice mic zgomot sau trepidatie crede-ma smile.gif) ). Am fost prin oras cu ea si la un semafor a inceput sa se auda un harjait usor, dupa cand am ajuns acasa a inceput sa bata volanta (nu face mereu).
Da schimb tot, volanta masa dubla, rulment, placa presiune tot kit-ul. Ii ajunge si lui, ma mir ca nu patineaza smile.gif)
Gata cu off-topicul sa nu se supere careva ... biggrin.gif
12 nepotu
280k km??? Wow!!!
O sa fie mult off aici.. smile.gif)


Mda.. Daca trebuie schimbat si cablajul clar nu ma bag! Multumesc pt sfaturi! Ramane dupa concediu mai ales ca ieri m.a oprit politia pt o greseala ce putea evitata..
Mergeti regulamentar.. Sunt pusi pe oricine incalca legea.. Femei.. Fete nu conteaza.. E un lucru bun dar macar de ar circula toti ca lumea..
burleanu
Nasol moment cristi.sdo
Vezi ai stiut tu ca nu vrei sa te grăbești cu difuzoarele
Las ca măcar informatiile raman
Eu acum ma chinui cu proiectarea unei cutii de subwoofer cat mai mici, că nu mai vreau sa stau cu monstrul de cutie in bort-bagaj.
Daca iese dau mai multe detalii si poze. Ar trebui sa fie super-funny. Sa sperăm ca iese smile.gif


@nepotu
Dece să schimbi cablaje? Nu trebuie pentru „muritorii de rând”, doar dacă vrei la competiții....
Nu contează cum circulă altii, daca nu vrei sa fi si tu catalogat ca ei, nu fă ( nu contează ce). Eu cu un singur lucru, si chiar e singurul, am oarece probleme, limitele aiurea de viteză, in rest ABSOLUT nimic.... dar hai să nu dezvoltăm aici.

Baftă
12 nepotu
Nu de schimbat, modificat, scuze!
burleanu
Modificarile sunt minore,
Sunt pentru twitterele din bord, avand in vedere că sunt duse de catre filtrul lor vor trebui sa primească curent de la el, asta inseamna ca trebuie dus fir de unde iti pui tu filtrul până la ele.
Io zic să dai un ochi pe la o firmă care face treaba asta, iesi ceva mai scump dar macar va fi un lucru OK. După cum vad intrebarile nu este domeniul tau favorit, asa ca lasă pe altii să muncească pentru tine, rezultatul final e ceea ce contează.
Baftă
12 nepotu
Exact asta spuneam mai sus! Doar ca daca ii las pe ei sa ma sfatuiasca si la alegerea difuzoarelor ori ma aleg cu ceva ieftin prost/ scump prost/ scump dar care nu.mi trebuie!
Multumesc pt sfaturi cand ma intorc o sa fac o vizita unei firme si va scriu recomandarile lor.. Cred ca e cazul cel mai fericit smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.