Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi Audio Renault Megane 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
chivereanumarian
Poi daca puneai bose de la mine nu te deranja deloc! Tot bose am avut si eu puse
ProfiBv
scump domle scump ... mai zic si pe asta.
andreyi
Da, recunosc ca m-am zgarcit, poate pe viitor o sa incerc si niste tweetere Bose.
stefan.fekete
Salutare la toata lumea !

Nici nu imi aduc aminte cand a fost ultima data cand am scris pe un forum smile.gif
Am si uitat senzatia, dar ma bucur ca am revenit.

De aproximativ 1 an am un Renault Megane 3 si doresc sa ii fac un upgrade la sistemul audio.
Nu doresc sa ma complic cu amplificator si alt casetofon, doresc doar un upgrade la difuzoare ca sa simt o diferenta si un bass decent.

Aveti ceva recomandari pentru mine ?

Multumesc frumos !
clamba
Salut! Ideea a cam rămas la fel în perioada asta. Cea mai ieftină și simplă soluție, mai ales dacă spațiul nu e o problemă, este să pui un subwoofer in spate sau sub scaun și niște tweetere în bord. HU nu face mari minuni cu difuzoare istețe.
stefan.fekete
Mersi Clamba de raspuns!

Nu doar bass imi doresc, doresc un update la boxele din usa mai mult.

Astea cum ti se par ?

https://www.esderman.ro/difuzoare-renault-megane-iii.html
ProfiBv
Scumpe si mici ca putere.
chivereanumarian
am scris odata si mai repet ,am schimbat si eu boxele dar degeaba daca nu are cine sa le amplifice ,doar subwooferul bose in rezerva si twetere bose in bord si e altceva ,nu trebuie sa mai schimbi boxe ,uitate in postari in urma
mircea_aq
Stefan, nu exista vreun glont magic, iar un difuzor cu 2 cai, in conditiile in care solutia masinii tale e de woofer de 13 plus tweeter, mai rau o sa-ti faca.

Vrei boxe, adica woofere de 13 mai bune, perfect, se vor auzi mai bine, chiar neamplificate, in schimb bas tot nu vei avea fara un subwoofer dedicat, in cazul de fata vorbim de unul activ, fie sub scaunul pasagerului, fie in portbagaj.

Cam asta ar fi solutia ieftina, aia scumpa si care da rezultate mai bune e antifonare portiere, amplificator , set de 4 woofere de 13 cu 4 tweetere si subwoofer dedicat. Nu uita de cleme, cand vei da fata de usa jos, sigur se vor rupe din ele, sunt dintr-un plastic extrem de casant.
andreyi
Am testat sunetul pe CD si se aude net superior fata de BT prin telefon . Pot zice ca se aude chiar multumitor si mai tare. Am observat de la inceput, insa acum prin comparatie cu CD, pare ca, calitatea receptiei radio este jalnica. Se poate face ceva in privinta asta?
stefan.fekete
Multumesc pentru raspunsuri. O sa vad daca gasesc la momendat ceva boxe bose cu subwoofer de vanzare, sau sa caut in dezmembrari.
@mircea_aq cam pana la ce pret urca antifonarea ? Mi-as face si podeaua si usile, se tine si caldura mai bine in masina si frigul vara presupun.
Prowlers
Stefan - acelasi lucru - caut si eu de peste 1 an - fara succes. Marea problema nu este insa sa gasesti un amplificator dintr-o parte, un subwoofer din alta - ci sa gasesti cablurile originale aferente - care nu se vand nicaieri in alta parte .
De asemenea - la mine cel putin - avand echiparea boxe standard + R-Link 1 - nu exista lacas in podea pt subwoofer - cum exista pt varianta Bose.

Daca rezolvi ceva - te rog spune-mi si mie.
Laurentziu83
Eu am mers pe Audison AP5+rame adaptoare. Voiam Hertz Dieci, dar nu se gaseau cand am vrut eu. Sunt multumit de cum se aude, depinde si de calitatea melodiei pe mp3. Se simte insa ca nici HU nu da foarte mult bass, chiar cu el la maxim.

Daca lipseste complet bass-ul (adica ai gunoaie cum am avut eu), nu rezolvi doar cu subwoofer, degeaba ai subwoofer bun daca mediile sunt bune doar de ascultat stirile. La mine mai si incepuse una din boxe sa gajaie, asa ca mi-am facut un bine si le-am aruncat la tomberon.
mircea_aq
Buna decizie Laurentiule !
Mai devreme sau mai tarziu boxele stock de pe megane incep sa gajaie / sa pice. Fara suparare dar doar pe Megane 2 si 3 am vazut asta. Sunt Skode Octavia din 96 cu boxele originale.

@Stefan, eu m-am oprit la varianta ieftina, inlocuit boxele cu niste alpine-uri, respectiv cumparat un subwoofer activ blaupunkt. Fara amplificare, fara schimbat HU, fara antifonare. Rezultatele au fost ok, dar in niciun caz spectaculoase.

Iti spun de antifonare, pentru ca pe M4 am sistemul bose stock care are amplificare, iar de la 60% din volum in sus incep sa vibreze fetele de portiera...

Parerea mea e ca acest bose e mediocru, nu puterea ii lipseste, dar putem discuta pe aria de M4 mai mult. Cert e ca diferenta dintre arkamys-ul stock de pe M3 si bose-le de pe M4 e de la cer la pamant. De-asta spun ca daca vrei un upgrade semnificativ, iti cam trebuie amplificator/dsp de calitate.
Laurentziu83
La mine nu vibreaza nimic in usi cand dau la maxim, ai o problema undeva, ceva neprins pe acolo, etc.
Daca ai volum pana la 32, atunci cu o melodie buna (nu vreun mp3 la 128 kbps sau mai putin) trebuie sa se auda bine pana la 32. Nici la Clio Symbol nu aveam probleme (desi in timp s-au mai dus boxele) cu cd-player-ul stock de fabrica, cu atat mai putin as accepta asa ceva dupa ce am platit extra pentru BOSE.
mircea_aq
Vibreaza usa cu totul dupa un anumit volum.
Arkamys-ul de pe M3 are o putere de 3-4 ori mai mica fata de Bose-le de pe M4, normal sa nu vibreze nimic.

Offtopic: symbolul pentru un amarat de radio-cd pe care il avea stock se auzea suficient de bine si avea destul bas, n-am simtit nevoia sa-l upgradez cu nimic.
andreyi
Va salut. Antena radio(tija) arata cam rau(ii lipeste varful acela, plus ca pare cam hartanita) si vreau sa o inlocuiesc cu alta originala, intrucat receptia radio nu e prea stralucita, si ma gandesc ca poate o fi de-acolo.
Tija se desface/desurubeaza usor sau e posibil sa se desprinda cu tot cu baza?
Sau nu ajuta acea tija prea mult si sa o las in pace..
Mersi.
IonutGligan
Parerea mea e ca nu conteaza fiindca e doar o tija ar trebui sa prinda bine si cu aia asta daca intradevar face contact bine in partea de jos unde se insurubeaza. In mode normal daca rasucesti de ea ar trebui sa se desfaca cu usurinta doar daca nu e lipita cum am lipit-o eu ca se furau antenele la mine in zona... smile.gif poti incerca sa pui alta sa vezi dar nu stiu ce sa zic, poate mai stiu si alti colegi...

Cand am lipit-o m-am asigurat ca ramane contactul ferm pentru un semnal ok...
andreyi
Da, am verificat si se desfileteaza usor. Mai ramane sa incerc cu o alta antena. Mersi.
chivereanumarian
Rlink 1 nu a stat ok la semnal radio
Prowlers
Dintre posesorii de sistem Bose + RLink 1 - poate cineva sa puna o poza cu meniul de spatializare - ca sa pot vedea cate difuzoare vede sistemul?

Doresc sa stiu daca adaug pe sistemul meu 4x15W : 2 tweetere in lacasurile din bord - daca vor fi detectate automat si vor aparea in acest meniu.

Multumesc.
danutzu_2910
^ Tweetere-le, fie ca sunt cele din bord, fie ca sunt cele din usile spate, sunt conectate in paralel cu difuzooarele principale, indiferent de varianta, cu sau fara Bose.
Deci, nu are ce sa-ti detecteze sistemul....
Monteaza-le si o sa "vezi" diferenta
Toxim
Salut, am citit thread-ul si nu am vazut daca cineva a pus amplificator + subwoofer bose (de pe megane 3 bose) pe un megane 3 (Rlink HU). Am vazut ca au mai aparut intrebari pe tema asta, dar nimeni nu a postat daca s-a facut.

Sunt curios daca:
1. se poate monta doar subwoofer-ul bose fara amplificator sau daca se poate pune si altfel de amplificator (eventual si recomandari)?
2. varianta business pe care o am eu, vine fara locas de tweetere in usile din spate si nu stiu daca merita sau nu sa pun tweetere si in spate?

Ca si difuzoare, vreau sa merg pe 13 (https://www.kenwood.eu/car/speakers/ps_series/KFC-PS504P/)
chivereanumarian
Uitate in spate la postari sa vezi ce subwoofer am montat eu,daca citesti tot topicul iti găsești raspunsul
Toxim
QUOTE(chivereanumarian @ 7 Jun 2020, 20:05)
Uitate in spate la postari sa vezi ce subwoofer am montat eu,daca citesti tot topicul iti găsești raspunsul
*



Am citit raspunsurile tale, dar din pacate nu este vorba de acelasi subwoofer. Este o mare diferenta intre a pune un subwoofer in roata de rezerva si a monta unul in podea, sub scaunul pasagerului, dar ma rog, multumesc de raspuns.
chivereanumarian
Ți-am dat cea mai usoara varianta! Tu vrei sa încerci una imposibilă
Bojidar
Salut. Am incercat sa citesc mesajele anterioare, insa sunt mult prea multe, iar functia ,,Search,, nu gasseam nimic..

Asadar, am un Megane 3 care a venit din fabrica cu sistemul audio Bose. Insa, pana sa ajunga la mine au ramas doar stickerele cu Bose, iar toate boxele din usi au fost inlocuite cu altele(cele mai ieftine banuiesc), insa cand am schimbat filtrul de habitaclu, am observat ca amplifcatorul de la Bose e inca la locul lui. Banuiesc ca el a ramas, deoarece nu mai functiona nicio boxa fara el, iar astfel a fost nevoie sa il lase.

Doresc sa stiu daca pot pune difuzoare de 16,5 cm pe fata. Am gasit de la Hertz si doresc sa le achizionez, insa nu am vazuit niciunde daca se potrivesc sau nu.

Deci, pot pune difuzoare de 16,5 in fata, fara sa afecteze geamul sau alte lucruri?
cj98czh
da o boxa jos ... si vezi cu ce poti sa o inlocuiesti ...
Prowlers
Dar subwoofer mai ai...?

Te complici cu boxe de 16.5 - necesita adaptoare. 13.5 e dimensiunea difuzoarele standard.
dan_g
Intra difuzoarele de 16.5 cu inele adaptoare.
Prowlers
Rog codul pentru "braduti" si alte piese de prindere - aferente fetei de usa de la portiera dreapta spate.

Doresc sa dau jos fata de usa - ca sa vad de ce nu se aude boxa - si la demontare e posibil sa se rupa cateva prinderi si sa am ce sa pun in loc.

Am desurubat suruburile - dar fata de usa mai e prinsa in ceva si desi am fortat folosind o piesa din "kit de plastice" pt a desface - nu am reusit. si cred ca daca trag mai tare rup bradutul. Am demontat pana la minutul 1.20 https://www.youtube.com/watch?v=ImFkTK0mMfk - mai departe nu am reusit.
ProfiBv
QUOTE(Prowlers @ 17 Jun 2020, 17:32)
Rog codul pentru "braduti" si alte piese de prindere - aferente fetei de usa de la portiera dreapta spate.
*


https://www.google.com/search?q=7703077476&...chrome&ie=UTF-8
9 bucati , dar nu le rupi pe toate !

https://www.drive2.ru/l/7638547 insonorizare usa ....
alex_mihai
Gasesti pe ebay in UK, ajunge in vreo 5 zile la posta....nu sunt originali, dar sunt foarte buni, oricum daca desfaci cand e cald afara nu prea se rup.
Prowlers
Multumesc pentru coduri.

In alta ordine de idei - Azi mi-am comandat 2 tweeter Bose 281480008R - spre a le monta in bord.

Uitati preturi pt restul sistemului Bose

1 x Amplificator BOSE - 280639878R = 1823 RON CU TVA = Franta sau 280636318R = 1823 ron cu tva=Franta
1 x Subwoofer BOSE - 281313216R = 1028 ron cu tva = Franta
2 x Tweetere BOSE - 281480008R = 78 x 2 ron cu tva = 1-2 zile
2 x Difuzoare BOSE - FRONT - 281441076R = 241 x 2 ron cu tva = Franta si
2 x Difuzoare BOSE - BACK - 281441182R = 235 ron cu tva = Franta

Nu au ofertat cablurile.
Prowlers
Va rog sa imi spuneti (o data) - ce pasi de verificare progresiva sa urmez - intrucat boxa dreapta spate nu se aude. (Am verificat si directionand sunetul din meniul de spatializare).


Pana acum am verificat:

- mufele infipte bine in spate radio - OK
- mufa pe stalpul dintre portiere partea dreapta (acoperita cu un burduf) - OK - Aici - pot cumva fie:
- sa dau semnal pe fir spre boxa - daca DA - cum sa fac?
- sa conectez niste casti - ca sa verific traseul de la radio pana aici.

M-ar ajuta mult o schema cu pinii aferenti acestei mufe (aflate jos in stalpul dintre portiere dreapta)

Nu am desfacut inca fata portierei spate.
ProfiBv
QUOTE(Prowlers @ 26 Jun 2020, 19:50)
Va rog ...
Nu am desfacut inca fata portierei spate.
*


Pin 1 si 2 din mufa R243 , pe cablajul usii ar trebui sa ai aproximativ 4 ohmi .
Ai poze cu ce este la mine . Apropo , e mai simplu de scos fata de usa la spate decat pe fata.
Prowlers
QUOTE(ProfiBv @ 27 Jun 2020, 06:06)
Pin 1 si 2  din mufa R243 , pe cablajul usii ar trebui sa ai  aproximativ 4 ohmi .
Ai poze cu ce este la mine . Apropo , e mai simplu de scos fata de usa la spate decat pe fata.
*



Multumesc pentru raspunsul prompt. Poti te rog sa marchezi pe poza mea - care sunt pinii 1 si 2?

Multumesc.


Fata de usa nu am reusit sa o scot - e intepenita intr-un bradut. Am scos cele 3 suruburi, folosesc setul de plastice. Am si indoit nitel plasticul usii tot tragand de ea..
ProfiBv
QUOTE(Prowlers @ 27 Jun 2020, 13:17)
...
*


Scuze , vezi acum .
Prowlers
Multumesc ProfiBv.

Dupa lupte seculare - stiind acum pinii - am folosit 2 fire AV si o boxa de calculator pt a testa iesirea din mufa. Se aude ok.

Apoi testat pinii 1 si 2 ce dupa spre portiera dreapta spate si nu pot citi rezistenta si nici nu am semnal pe continuitate.

Concluzia - fir intrerupt sau boxa arsa.

Pasul urmator e demontarea fetei usii pt a vedea ce e inauntru.
ProfiBv
QUOTE(Prowlers @ 27 Jun 2020, 17:18)
Multumesc ProfiBv.
*


Nu mie trebuie sa-mi multumesti , ci cu tot respectul lui winkliii , la care am gasit softul cu pricina, si lui ii multumesc si eu .
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=258...dpost&p=3715844
Si apoi imi place sa cred ca asta e esenta acestui forum , daca eu cred ca pot sa fiu de ajutor ajut fara obligatii , sau postez la bursa tot in folosul cuiva .
Drumuri bune .
Prowlers
Caut bradutii pt fixare 7703077476 - la reprezentanta 9ron bucata. la autokarma 23ron - 8 bucati aftermarket.
Gasesc undeva in sector 6 mai convenabil...?

Aici este1.5 per bucata dar magazinul este in oradea...
ProfiBv
QUOTE(Prowlers @ 29 Jun 2020, 17:51)
Caut bradutii pt fixare 7703077476 - la reprezentanta 9ron bucata. la autokarma 23ron - 8 bucati aftermarket.
Gasesc undeva in sector 6 mai convenabil...?

Aici este1.5 per bucata dar magazinul este in oradea...
*


pe olx si e clip panou usa megane...
Prowlers
Dupa lupte seculare - am dat jos fata usii dreapta spate.

Am verificat fiecare din cele 2 fire semnal audio - sunt ok.

Am verificat boxa pe pinii de semnal si nu trece testul de continuitate si nici nu masor vreo rezistenta.

Acum e clar - boxa defecta.


Intrebare: se poate scoate boxa din soclul fixat in usa cu cele 3 nituri? Vad doua spatii pe laterale, dar nu stiu pentru ce sunt.

Rog si codul aferent boxei (pana apuc sa o dau jos).


In prezent ma gandesc doar sa o inlocuiesc cu una identica.
Laurentziu83
Boxa o dai jos cu o bormasina (eventual cu acumulatori) si un burghiu de metale cu care gauresti nitul. Cu orice altceva te vei chinui (patent, panza de bomfaier, etc), va trebui ori sa distrugi boxa, ori sa zgarii tabla (nu ar conta prea mult, ca nu se vede), ori amandoua.

Codul de boxa cred ca difera de la o varianta la alta, nu pot sa te ajut aici.

PS: cand pui fata de usa la loc, sa dai jos clipsurile ramase pe usa si sa le montezi pe fata de usa. Daca ai vreunul rupt, inlocuieste-l cu un clips generic, au la Auchan-urile mari. Nu lua d-alea de la magazinul de la Oradea ca sunt casante, nici nu apuci sa le montezi.
Prowlers
Dar de ce oare are fixare cu nituri?!!

Ma gandeam ca boxa noua sa o prind cu suruburi si piulite. (Doar ma gandesc ca de la vibratii piulita se poate desuruba)

Am dat comanda la serus pt boxa 67ron, pt montaj au cerut 80 ron( inclusiv cele 3 nituri speciale 10ron/bucata)

Chiar sunt curios ce defectiune are boxa... De la ce s-a stricat...?

alex_mihai
10 lei un nit? Pe bune? Nu se intampla des, dar se mai ard si boxele. Nu inseamna ca ai vreo problema pe instalatie sau ceva de genul asta.
Prowlers
Asa am zis si eu? ceri bani pt 3 nituri? 10 ron per bucata?? Da, dar sunt nituri speciale...


Rog recomandare de clips pe care sa il pot pune in locul niturilor. Poate fi ma gandesc stil bradut

Pt moment am pastrat parte din pop nituri ca ma gandesc la varianta sa trec suruburi prin ele.

Mai e si o a treia varianta - sa pun dibluri din plastic...ar sta destul de fest...


Dimensiunea spiralului care intra printr-o ureche de prindere este 7.5 sau 8.
Laurentziu83
Surub de 10 si piulita cu saiba grower. Eu asa am pus.
sebiang2001
Surub de 10 si piulita cu saiba grower. Eu asa am pus. ????
,,,,
ai strans cu cheia de 17 ?
Laurentziu83
Cu cheia de 10, evident. Noroc ca am una cu clicket.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.