Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 21 GTD
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
XtreZz
A fost trosnita in germania inainte sa fie adusa,prin 94...cred ca asta e explicatia..
b06fcn
Sunt multi factori care duc la problemele de tabla la R 21. Depinde tara pentru care a fost fabricata masina, tara in care a circulat masina etc.
R 21 este cunoscut cu probleme de rugina, la partea din spate din cauza de conceptie proasta, la lonjeroane din cauza de tratament in uzina. O masina care a circulat in Germania in zona de nord este mai ptin expusa riscului, fiind pregatita pentru drumuri ude si cu zapada.
O masina facuta pentru Franta si apoi adusa la noi este mai expusa. A mea, fiind facuta in Spania pentru Peninsula Iberica si Africa, cand a fost adusa de tata in Romania pentru prima data, prin 92 sau 93 parca, a fost tratata corespunzator la service-ul Dacia din Bascov, cu terosonare ca la carte si ceara bagata in praguri si lonjeroane.
XtreZz
hehe
turbodxman
Cu o intretinere adecvata (tratament anti coroziv: ceara pentru cavitati in praguri, lonjeroane, portiere si teroson de calitate pe sub podea + pasaje roti) ar trebui ca acest model sa reziste in timp, in stare buna.

XtreZz, cand ti-se face dor de 21, dai un semn. wink.gif
renault19tse
Xtrezz imi pare rau ca n ai reusit sa o resuscitezi...era cam imposibil la acea masina...

Nu stiu ce sa zic cu masinile acestea, cred ca erau tratate la fel caroseriile, doar ca intretinerea lor era cea mai importanta.
Eu nu ma plang de R21 Baccara pe care l am nici de cea pe care am avut o inainte si este la turbodxman acum...pb grave cu rugina nu sunt.
Bineinteles in afara de cele mici, normale as spune care neraparate la timp duc la pb majore.

Garantia Renault de atunci era de 6 ani, deci sa zicem ca 10 ani se comporta ok. Noi aici vb de min 20 ani..... Fara un rk si un tratament general nu avea cum sa reziste.

Eu am avut rugina la Passat B6 dupa 6 ani. Evident am reparat-o.
Trebuie sa avem pretentii rezonabile de la aceste masini.

Legat de fiabilitate, la fel, poti fi sigur ca in primii 100k nu au fost probleme cu niciun Renault de atunci, asta in cond unui service periodic cf producator in care se uitilizau piese originale.
Uitati va la logan urile de azi. 100k nu ii faci nimic...

Am facut 3500 km cu R19 16v, masina de 23 ani si ii fac si cu R21 baccara si cu oricare din masinile mele. Dar masinile acestea sunt scumpe la intretinere. Cu cat sunt mai vechi, cu atat sunt mai scumpe....

Daca vrem masina ieftina sh, tb sa ne asteptam ca vom plati mai mult pe intretinere:)

Multi km cu masinile voastre.
turbodxman
Au fost si inca sunt (cele care mai circula) masini durabile.
Nu degeaba motto-ul Renault in anii '80-'90 era "LES VOITURES A VIVRE". wink.gif
b06fcn
QUOTE(XtreZz @ 15 Aug 2013, 17:39)
hehe
*



Fumezi cam mult... smile.gif
XtreZz
Nu eu,tata,eu nici nu aveam carnetul pe vremea aia! biggrin.gif
XtreZz
A venit zapada!
turbodxman
Trebuie sa editezi titlul si / sau subtitlul topicului tongue.gif

Ex Renault 21 GTD & VW Golf 3 Masinuta mea laugh.gif

Ce tare, in Brasov a nins deja, la mine doar ploua. blink.gif

L.E: +1 pt numere. XTZ up.gif
XtreZz
Nu am mai gasit MRI,firma Morani impex le-a luat pe toate biggrin.gif
espacern
QUOTE(XtreZz @ 1 Oct 2013, 13:12)
A venit zapada!

Ma dau de-a latu!

@+
yonn77
Salut! Pana la urma a ajuns la fier vechi sad.gif ? ( a mea se tine bine si am motorul mult mai silentios de cand i-am bagat aditiv liqui moly happy.gif )
XtreZz
La dezmembrari...asta este! mergem mai departe!
turbodxman
Poate vei reveni la Renault (21). rolleyes.gif wink.gif
yonn77
Pana la urma am ajuns la concluzia ca renault 21 ,25 smile.gif va spun cu mana pe inima bate multe masini mai noi. Nu or fii ele aspectoase dar comfort ,Spatiu , sileontiozitate in mers vitezele 4,5 , . Am mers de curand cu nissan tida , motor demaraj puturos la relanti nu se aude dar in mers mult mai tare ca r21, acelasi lucru la ww golf mai nou parbrizul mic de abia vezi prin el laugh.gif cu picioarele la gura bordul material dur tare naspa demaraj are viteza insa motorul uruie mai rau ca r21 in mers (si tinem cont ca masinile astea costa de 15-20 de ori mai mult ca un r21) . Asa ca o sa trag de masina mea cu dintii s-o tin in picioare.Nu vreau sa dau de zece ori mai mult pe un jaf nou!
XtreZz
Da,la capitolul confort,stabilitate renaultul statea mai bine ca golful..golful este silentios fiind pe benzina,si piesele mult mult mai ieftine ca la reno,asta in cazul golfului meu...oricum am mers cu golf 5 gti,tdi,octavia 1.4tsi, 1.6mpi.1.9tdi...nu se compara,mi se par mult mai inchegate ca fostul 21,totusi sa reunoastem tehnologia si sa nu mai laudam masinile vechi doar pentru ca le iubim noi...sa fim un pic rationali....si eu as putea sa o laud asa dar am vazut realitatea...faptul ca nu vor mai fi asa de fiabile la varsta masinilor noastre este clar...dar in rest,nu am cum sa compar smile.gif
yonn77
Eu iti spun clar ca nu m-as urca in vw golf daca nu mergeam cu el mai ziceam zimi si mie cu ce e mai bun ca-l mananc! (decat aspect si niscaiva electronica in plus dar astea palesc in fata comfortului,spatiului,fiabilitatii etc...Am mers cu vw golf masina noua de 2-3 ani si se aude motorul in mers ca o moara stricata si la tiida etc.. la fel ! Pe cand la "rabluta" mea motorul fasaie la viteza a -5-a nici nu se aude biggrin.gif Tu nu ai avut renault 21 pe benzina si atunci imi dadeai dreptate la ce spun.De skoda sa nu m-ai aud cat am impins de skoda s100 veche a lui taicamiu cand eram copil laugh.gif sa n-aud.Numai bine wink.gif !
turbodxman
E bine cunoscut faptul ca masinile produse dupa anul 2000 nu mai au durabilitatea si unele calitatea celor fabricate in anii '80, '90 (si anterior).
Cu exceptia celor la comanda.

Renault 25 a fost si a ramas haute gamme = executive = premium.

Renault 21 a fost haute moyenne (familiala sa zicem).

Ambele modele, dar nu numai, in general cele franceze fabricate in anii '80-'90 au avut atuuri: confortul, dotarile (si motorizarile de top).

E de asemenea de notorietate confortul scaunelor de Renault 25 si 21 si, in plus, ca la modelele din prezent acestea nu mai sunt comparabile cu cele anterior amintite.

Pasionatii acestor modele, printre care ma numar si eu, au permanent in vedere aceasta realitate in timp ce restul care au in prezent modele mai noi tind sa "vada" numai minusurile masinilor "vechi".

Viziuni diferite. smile.gif

Daca tot te-ai referit la interiorul de R 25 si 21 am atasat 1 fotografie cu fiecare pentru a putea avea in fata ochilor ceea ce ofereau pe vremuri masinile premium franceze.

Restul sunt can can... wink.gif
XtreZz
Cu scaunele sunt perfect de acord cu tine,si materialele interiorului,bordul nu este de plastic,fetele de usi material textil,fiabilitatea la fel,am si zis,cu siguranta nu vor mai ajunge la varsta astora,costurile de intretinere vor fi mult mai mari pentru ca sunt mult mai complexe.Eu nu vad doar minusurile in masinile vechi,daca ziceam asa aveam cuvinte numai de rau fata de Renault 21 deoarece sti bine cate probleme mi-a facut si cat am tras de ea,dar nu am cum sa judec pentru ca masina nu a fost intretinuta la viata ei si am primit-o in starea in care era...m-am simtit foarte bine in ea,am lucrat cu drag la ea,doar ca pur si simplu nu mai aveam putere financiara sa o aduc pe picioare...
Si bineinteles ca inca mai am drag pentru masina,in continuare ma uit pe anunturi la ele..daca imi voi lua Renault 21 iar cu siguranta va fi turbo.

@yonn77 nu stiu ce zici tu acolo,ca am mers cu golf 5 GTI care are toba sport si motor de 2000 si nu se aude urat,ba am mers chiar si cu 270(pe bord) smile.gif probabil ai mers cu un 1.4 care saracul abia tragea de caroserie...asa e si la logan,face motorul zici ca i drujba si trage abia la 4000 ture.la nissan nu stiu ca nu am mers niciodata cu unul.
Fata de golful care il detin acum un r21 in stare buna nici nu se compara,golful este cu mult sub,eu am luat golf pentru ca gasesc piese pe toate drumurile la dezmembrari fata de r21 unde alergam dupa piese prin tara,si cele noi sunt mult mai ieftine ca la 21.Si nu este vorba numai de asta,daca gaseam un r21 cu taxa platita in stare buna,in banii care i-am dat pe golf imi luam,dar am de unde alege in tara? daca ma uit pe anunturi numai masini batjocorite sunt....
turbodxman
Nu m-am referit la tine.
Era o remarca la adresa marii majoritati.

On: Misto bancheta de Phase 1. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.