Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
VladG
smile.gif
Despre cheltuieli.
Estimativ, daca mergem 2 in masina, iese benzina 200RON/caciula, asta e pp cheltuiala, mare dealfel, cum spuneam (970km).
Deci:
- benzina 200
- cazare Casa Beiului 45;
- cazare Anina 45 (dar cred ca gasim mai ieftin);
- mancare/bautura 60-75 ron
- tren Oravita-Anina 10?

Rezulta un total de 360-375 lei. Mult, dar ce primesti de banii astia... wub.gif
Am reduce binisor costurile daca am putea sa grupam mai bine biclele pe masini (3 bicle per masina) sau o duba/remorca.

1. VladG
2. steph
3. hefee
4. vis-a-vis (?)
5. ...
vis-a-vis
its, nu vii ma? 04.gif
VladG
Io bateam saua, tu ai zis-o direct... happy.gif
babanu
confirm si eu pentru Sinoe.pentru cazare la Portita tot la casute ca VladG.
VladG
Lista Portita (5-6 iunie):
1. VladG (casute plaja)
2. vis-a-vis
3. steph
4. babanu (casute plaja)
5.

Spre sf saptamanii viitoare (joi-vineri) vreau sa fac rezervarea. Lista ramane deschisa si dupa aceasta data, insa doritorii isi vor rezolva singuri problema cazarii.
vis-a-vis
casute, bineinteles
Doc
Lista Portita (5-6 iunie):
1. VladG (casute plaja)
2. vis-a-vis
3. steph
4. babanu (casute plaja)
5. doc
6.

Putem sa punem 3 sau 4 bicle pe o masina.
Liviu
Eu trebuie sa zic pas la ambele iesiri ...
-pe 5-6 trebuie sa merg la o nunta ... iar dupa aia nu mai am bani smile.gif ...
steph
Aaaare cineva un suport in plus si pentru mine? Altfel sunt nevoit sa imi car singur bicicleta cu bancheta rabatata.

Cazare cum o sa fie si majoritatea, nu am mari preferinte.
Doc
Mai bine te combini la alte masini, nu trebuie sa vii doar tu cu masina.
steph
Pai sunt deschis la orice combinatie. Am un yaris in care incap 2 biciclete cu rotile scoase si 2 persoane sau un matiz cu bare transversale dar fara suporti smile.gif
vis-a-vis
Apropo'... cat costa cel mai ieftin suport bun? 04.gif
VladG
Lista Portita (5-6 iunie):
1. VladG (casute plaja)
2. vis-a-vis (casute plaja)
3. steph (casute plaja)
4. babanu (casute plaja)
5. doc
6.

Vis-a-vis, suporturi bune sunt la Thule. Despre preturi nu stiu, eu am de la Smart.
VladG
wink.gif
Caut inca informatii despre trenurile "turistice" de pe ruta asta, care merg la comanda. Unul e cel cu aburi si care probabil costa mult si e nevoie de multi pasageri, caci are doua vagoane.
Al doilea ar fi cel din care e facut acest film si care e de fapt o drezina care impinge un vagon platforma cu scaune. Perspectiva din el e deosebita, cred ca e cel mai interesant....


Si mai interesant:


Nu-i asa ca vreti si voi acolo? biggrin.gif
vis-a-vis
Piei, drace! radmasa.gif
VladG
Si doua seri de cheers.gif cheers.gif
cool.gif
ClaudiuM
QUOTE(VladG @ 22 May 2010, 11:27)
Lista Portita (5-6 iunie):
1. VladG (casute plaja)
2. vis-a-vis (casute plaja)
3. steph (casute plaja)
4. babanu (casute plaja)
5. doc
6.

Vis-a-vis, suporturi bune sunt la Thule. Despre preturi nu stiu, eu am de la Smart.
*




6. ClaudiuM
7. K3ny (un tov de-al meu)

Cat despre cazare, la casuta smile.gif
VladG
Portita (5-6 iunie)
1. VladG (casute plaja)
2. vis-a-vis (casute plaja)
3. steph (casute plaja)
4. babanu (casute plaja)
5. doc
6. ClaudiuM (casute plaja)
7. K3ny (casute plaja)
8.

babanu
mi-a zis cineva ca Grindul lupilor sa fii inchis si ca se intra numai cu aprobare speciala.stiti ceva de asta ??????.
VladG
Nu stiu de asa ceva. Si Grindul Chituc are regim de rezervatie si nu aveai voie cu nimic motorizat. Anul trecut am mers fara probleme cu bicicletele. Sa fie o situatie speciala la Grindul Lupilor?
Habar n-am unde ne-am putea interesa. Sau de unde am putea solicita o aprobare, in caz ca e necesara.


L.E: Am dat un mail celor de la RBDD, sa vedem ce imi raspund. Daca e vreo problema, redesenam traseul.
gibonu
QUOTE(VladG @ 21 May 2010, 15:36)

23. Casa Beiului - Cheile Nerei - {Sopotu Nou - Carbunari - Sasca Montana} {24km} (50km total). Vreo 6 ore prin chei. Apoi Sasca Montana - Bucuresti.
http://www.bikemap.net/route/500388
*



Nu am nici o intentie de a face pe desteptul si de a ma amesteca in tura voastra.
Voi stiti cel mai bine ce antenament aveti, insa:

Nu cred ca veti reusi sa faceti Cheile Nerei in 6 ore cu bicicletele dupa voi.
Pe vremea cand aveam ceva conditie fizica si mergeam cu 15 kile in spate (rucsac cu cadru, din ala de Tg.Mures) faceam Cheile Nerei (Lacul Dracu - Damian) cam intr-o zi, adica plecam pe la 10.00 dimineata de la lac si ajungeam pe seara (in jur de ora 20.00) la Damian.

Dupa Damian, este un loc numit "La Carlige" adica poteca este sapata direct in stanca, Nera este vre 10 m mai jos si pe o bucata de vreo 30 m se merge tinandu-te de un cablu. Cam este necesar sa te tii cu ambele maini, pentru ca poteca este foarte ingusta.

Inainte de a ajunge la Lacul Dracu, venind dinspre Damian, este un deal de urcat, destul de abrupt, care ia ceva timp.

Drumul intre Sopot si Carbunari mi-a luat asta toamna vreo 3-4 ore de parcurs. Este forestier, in usoara urcare, poate voi veti reusi sa-l faceti mai repede.

Tineti cont ca de doua ori va trebui sa traversati Nera.
Odata pe langa Damian (dupa Carlige) unde se trece prin vad, destul de lejer.
A doua oara, la Lacul Dracu, unde apa este cam pana la brau, sau cel putin asa a fost de cele 4 ori cat am fost eu pe acolo, si de fiecare data era septembrie, cand teoretic Nera este mai scazuta decat in iunie.

Inca odata bafta si imi cer scuze daca vreunul din voi crede ca fac pe desteptul si incerc sa va descurajez.
VladG
Gibonu, sfaturile sunt binevenite si dupa cum vezi am si modificat din planul de tura in functie de ce ai scris wink.gif

Am parcurs si eu cheile, intre Damian si Lacul Dracu, dar le-am facut in aceesi zi dus-intors, cred ca intre 8:00 si 16:00, daca-mi mai aduc bine aminte. Ce-i drept eram fara bicla. Sper sa nu am eu amintirile foarte distorsionate, ca am fost acum 5 ani pe acolo. Sper totusi ca sa nu ne ia mai mult de 7 ore cheile.
De la Lacul Dracu la Sopotu Nou nu am mers, dar din ce am vazut pe harta ultima parte a traseului e drum si vom putea merge pe bicle.
De trecerea prin vad imi amintesc, acolo nu e problema, apa e mica, e mai nasol la cealalta trecere, o sa ma mai interesez de conditiile de traversare.
Daca plecam dimineata devreme, chiar daca punem 8 ore in chei si inca 5 ore pe bicla, tot ar trebui sa ajungem pe lumina.
http://www.cheilenerei-beusnita.ro/trasee.htm
E clar ca va fi o zi "extrema", dar eu zic ca e posibil de realizat, mai ales ca nu vom mai avea cu noi rucsaci voluminosi, nu mai luam echipament de camping, stam la cabana.

Acum cine vrea sa mearga si a citit si ce a scris Gibonu, trebuie sa stie ca nu va fi usor.
Eventual, daca ne strangem mai multi, ziua a treia putem sparge gasca in doua, unii o iau prin chei, ceilalti, care vor ceva mai soft, se pot intoarce pe forestier pana la Sasca Montana.
Doc
Facem ceva un plan pentru weekendul viitor?
VladG
Propunerea mea era asta:
http://www.bikemap.net/route/436751#lt=45.....44422&z=12&t=1
O zi.

Deocamdata duminica pare mai insorita decat sambata:
http://www.meteoblue.com/en_US/point/forec...ily/f/5839/c/ro
Dar prognozele se schimba. In principiu mie mi-ar conveni mai mult sambata, dar pot veni si duminica.
Doc
Putem pleca de la Siriu, lasam masinile acolo, spre Gura Teghii - Varlam - Vf. Penteleu- Casoca-Siriu.

Iese careva la o tura acum, e prea frumos afara ca sa stau in casa.
VladG
Nu-i rau, ca erau prea putini km doar din Varlaam, iar jumatate doar coborare.
Pune si tu traseul pe o harta, sa-l vedem exact, eventual pe bikemap, ca-l putem si exporta in gpx.
jamy
QUOTE(VladG @ 24 May 2010, 13:46)
Nu-i rau, ca erau prea putini km doar din Varlaam, iar jumatate doar coborare.
Pune si tu traseul pe o harta, sa-l vedem exact, eventual pe bikemap, ca-l putem si exporta in gpx.
*



Salutare ,

In ce anume consta iesirea la : Portita (5-6 iunie) , pe unde este mai exact acest traseu ? daca intru si eu in grupul vostru dispun de suport pentru 2 bicle , deci ar fi disponibila inca o pers. cu o bicla in masina fara probleme .

Bafta ! cheers.gif cheers.gif cheers.gif
steph
Facem un plan de bataie pentru sambata?
VladG
Deocamdata stam cu ochii pe prognoza, pare mai buna duminica. Daca ramane asa, poate ar fi mai bine sa mergem duminica.

Pe masini avem deocamdata asa:
1. Doc
2. VladG (masina corrado)
3. steph
4. bogdana (masina corrado)
5. corrado (masina 3 suporti, bogdana, vladg)

Daca se mai inscriu doritori care nu au transport, pot veni si eu cu masina (2 suporti).
Trebuie sa iesim catre Urziceni, unde propuneti sa ne intalnim?
Ar trebui sa iesim din bucuresti pana in 8:00AM
steph
Eu as avea nevoie de suport ... Daca nu are nimeni in plus o sa merg cu masina si bancheta rabatata si in felul asta as putea lua 2 bicicleta si inca o persoana cu rotile scoase.

Edit: Vlad, se muta greu suportii de pe o masina pe alta? Ca eu as putea sa vin cu matizul unde am bare transversale.
gibonu
@ VladG

De la Lacul Dracu, mai aveti o portiune de carat bicicleta in carca.
Dupa asta o sa dati de un drum de caruta care merge pana in Sopot si pe asta cred ca se poate merge pe bicicleta.
Pana in Sopot o sa mai aveti o punte suspendata pe cabluri de trecut, dar asta nu ridica probleme.
Inca odata bafta si astept povestea turei la intoarcere.

VladG
Sa fie, gibonu!
Ma gandesc sa-mi iau si o chinga, daca e groasa rau vreo bucata sa-mi agat bicla la spate si sa ma pot tine cu ambele maini.
Un avantaj ar fi ca nu vom avea rucsaci voluminosi.

@steph: poate fi problema de compatibilitate suporti-bare.
Pot sa vin eventual eu cu masina, ca am si bare si 2 suporti si sa vii tu sau Doc cu mine.
Doc
Si eu am masina, dar cred ca e de preferat sa mergem cu una mai economica. Daca pun 2-3 biciclete pe masina s-ar putea sa am un consum de 10-11% si sunt aprox 175km pana la Siriu.

Hai sa vedem exact cati suntem, sa facem lista finala si dupa aia ne impartim noi. Eu am pe masina 2 suporti Thule si in caz nevoie as mai putea face rost de inca unul sau poate doi.
casper
merg si eu, am vorbit cu Doc si merg eu cu el, are doi suporti pe masina, si daca mai sunt doritori, putem sa mai luam cel putin 2, putem sa imprumutam un suport plus loc in portbagaj , asa ca steph ai putea sa mergi cu noi si ai scapat de grija suportilor si mai ramane un loc pentru inca un amator .

Pe masini avem deocamdata asa:
1. Doc (masina Doc)
2. VladG (masina corrado)
3. steph ( ai loc la Doc)
4. bogdana (masina corrado)
5. corrado (masina 3 suporti, bogdana, vladg)
6. casper ( masina Doc)

pana se misca netu meu a postat si Doc ...

PS. sugativa mare e vaporu ala !!
vis-a-vis
Daca aveti suport si loc, merg si eu... blush.gif
VladG
Doc, are loc vis-a-vis la tine in masina sau vin si eu cu masina?
Acum arata mult mai bine prognoza ptr duminica fata de cea de sambata.
Doc
Daca este duminica, vine si Cocos. Confirm diseara si prezenta lui. Pe masina pot lua 3 biciclete, in portbagaj posibil inca una.
steph
E perfect. Deja ma obisnuisem cu ideea ca o sa merg singur in masina cu 10% consum. biggrin.gif

Azi m-am invartit prin oras si cred ca o sa achizitionez si eu 2 suporti cat de curand smile.gif

M-am organizat si cu programul si am sigur liber atat sambata cat si duminica asta.
VladG
ok, daca vine si cocos, atunci iau si eu masina si-l iau pe visu la mine, altfel are loc la tine.
corrado83
daca e vin eu pe jos pana acolo si conduci chevrloletu vlad
Stefan
sad.gif Cine-mi imprumuta si mie o bicla?
vis-a-vis
n-are tata, ca ti-ar da pupi.gif
Altis
QUOTE(Stefan @ 25 May 2010, 22:14)
sad.gif  Cine-mi imprumuta si mie o bicla?
*



Iti imprumut eu Merrida, dar are nevoie de un reglaj de schimbatoare. Si e cam jegoasa...
corrado83
iti dau eu una. e batranica, dar e pe masura ta. la vale opreste insa cam greu
Stefan
WOW. De asta va iubesc eu pe voi (intr-un sens total non-gay). Cata solidaritate. rolleyes.gif

Am neuzerul lui Florin, as putea sa vin, dar totusi am decis sa iau o pauza de macar cateva saptamani pentru ture la munte. Multumesc mult.

LE: HAVE FUN.
corrado83
e cuminte tura. las ca stim ca te tin legat de calorifer acum
vis-a-vis
Pai si cu aia ce-ai facut?
Stefan
Kona e inca la Politia din Alesd. Nu stiu ce o sa fac. Astept. mellow.gif
corrado83
altis, nu ne onorezi cu prezenta? claudiuxyz?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.