Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
hefee
daca vreti sa stati cu cortul la Padina/Pestera, sa luati cu voi si un borcan de untura sa va dati pe fata. sa fiti siguri ca nu va linge ursul pinioanele biggrin.gif
cristianmihai1982
sal
citesc post-urile de mult timp si sunt chiar interesante
si eu sunt nebun cu MTB dar nu am facut ture de downhill de genul asta, credeti ca un amator ar rezista? smile.gif precizez ca am o bicicleta cam batranica
tks si sper sa ies si eu cu voi la o tura
atentat_cu_bomboana
hefee si cristianmihai1982, bun venit pe topicul asta! Sigur, mergem impreuna la o tura. Daca nu ne papa ursu', mergem chiar la mai multe! biggrin.gif
Axe
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 27 Aug 2008, 13:19)
Axe!! Ursu' ala al tau minca un adidas!  ohmy.gif
http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627464659

Ce ne facem, fetelor? Unde ne cazam, in cazul asta? La olinclusiv?
*



da, dar dupa cum se vede mi-a fost rusine sa deschid geamu sa intreb unde-i ala de pierdu pantofu, oricum cred ca era delicios huh.gif
cand am fost pe atv nu prea mai era preocupat si a venit hotarat spre noi asa ca atat am reusit sa mai vad, a fost imaginea cu care am ramas pe retina pana jos la gara busteni icon_mrgreen.gif
its
Pana la urma cine merge in weekendul 6-7 sept. pe traseul Sinaia-Cuibu Dorului-Saua Dichiului-Bolboci-Pestera-Babele(cu telecabina)-Sinaia (prin Saua Dichiului)?
A mai mers cineva cu trenul cu bicicleta? Cine are un loc in cort in plus tongue.gif ?
atentat_cu_bomboana
QUOTE(Lucman @ 24 May 2008, 17:05)
Maine la 5.40 la gara Obor smile.gif
*


its: Bun venit pe forum!

In quote e inceputul povestii cu trenul la Lehliu, singura noastra experienta de acest fel de pina acum. Cred ca hefee iti poate spune mai multe despre cum e cu bicicleta in tren pe ruta Bucuresti-Brasov si retur. In principiu, urcind de la cap de linie n-ar trebui sa ai probleme cu urcatul in tren (e liber si ai timp destul), insa la intoarcere e mai complicat, mai ales daca e grup mare.

Deocamdata lista pentru iesirea de doua zile in weekendul 6-7 arata asa:
1. VladG
2. zax
3. its
4. atentat_cu_bomboana
5. casper (?)
6. senna (?)
7. Axe (?)
8. ...
Lista e deschisa.

Despre locurile in cort: VladG si cu mine aveam libere doua locuri, din care unul a fost luat de zax, deci am mai avea liber unul.
Ai portbagaj pe bicicleta? Rucsac mai maricel (35-40 litri)? Sac de dormit? Izopren?

Ce ne facem cu ursu'?
Doc
ma bag si eu la tura asta
corrado83
jmecherie traseul. pacat ca nu am si eu cum sa vin
its
QUOTE(atentat_cu_bomboana @ 27 Aug 2008, 21:01)
its: Bun venit pe forum!

In quote e inceputul povestii cu trenul la Lehliu, singura noastra experienta de acest fel de pina acum. Cred ca hefee iti poate spune mai multe despre cum e cu bicicleta in tren pe ruta Bucuresti-Brasov si retur. In principiu, urcind de la cap de linie n-ar trebui sa ai probleme cu urcatul in tren (e liber si ai timp destul), insa la intoarcere e mai complicat, mai ales daca e grup mare.

Deocamdata lista pentru iesirea de doua zile in weekendul 6-7 arata asa:
1. VladG
2. zax
3. its
4. atentat_cu_bomboana
5. casper (?)
6. senna (?)
7. Axe (?)
8. ...
Lista e deschisa.

Despre locurile in cort: VladG si cu mine aveam libere doua locuri, din care unul a fost luat de zax, deci am mai avea liber unul.
Ai portbagaj pe bicicleta? Rucsac mai maricel (35-40 litri)? Sac de dormit? Izopren?

Ce ne facem cu ursu'?
*



Am rucsac mai maricel, sac de dormit&izopren/saltea sper sa fac rost, am bicicleta...stii cum arata ...nu am portbagaj si putin probabil sa-i pun. Sa inteleg ca sunt inscris la locul liber in cort ramas rolleyes.gif ?

Cu ursu...scapa cine poate post-336-1110552489.gif

PS Avand in vedere ca mergem cu trenul & bicicleta n-ar fii o idee buna sa stam la o cabana(Padina)? Am elimina astfel o gramada de bagaje and stuff care pe bicicleta chiar se simt.


"Ce spun cei care au fost aici ••••••••••

•••••••••• Monica - 2008-08-25

Am fost acolo 5 zile si m-am intors pe 24.08.2008 seara. Nu mergeti fara rezervare sau cel putin mergeti in cursul saptamanii pentru ca de vineri pina duminica este JALE. Peisajul este superb pacat insa ca este presarat de gunoaiele lasate de toti TARANII, telecabina functioneaza si vara si costa 130.000 lei dus, mancarea este buna la Padina cazarea NU, drumul este asfaltat pana la Sanatoriul de TBC Moroieni dupa care incepe un drum forestier care este practicabil daca te duci vara si sa nu ploua. Ursul vine pe fiecare noapte la groapa de gunoi din dreptul Cabanei Padina. Poti ajunge cu orice fel de autoturism pina acolo cu conditia sa nu fie FULL pentru ca altfel din loc in loc o mai iei si la picior. MERGETI CU INCREDERE ESTE SUPER!

--------------------------------------------------------------------------------
•••••••••• Gina - 2008-08-25

Nu am crezut ca putem avea asemenea peisaje la noi in tara, am fost in acele locuri si am stat 5 zile. Pentru cine este interesat sa mearga acolo va pot da niste detalii referitoare la cazare si masa : **Vila Coteanu 800.000 in cursul saptamanii - 1.000.000 in week cu mic dejun (apa calda si TV) in camera- f.f. curat **Cabana Zanoaga 850.000 (apa calda) in camera- f.curat *Cabana Bolboci 300.000 /pers. cu baie la comun, in schimb in fata cabanei peisaj extraordinar Lacul Bolboci *Cabana Padina cazare in camere cu 14 paturi si baie la comun - Cabana Padina - mancarea este extraordinar de buna si pret f.f.mic. (locul nu arata extraordinar dar in bucatarie este super curat) - Vila Coteanu - mancarea este buna dar mai scumpa - Cabana Zanoaga - mancarea este buna dar f.f scumpa Cine nu a mai fost cu cortul sa nu se riste pt.ca noaptea este f. frig si se lasa umezeala de nu poti sta nici pe scaune iar ursul vine foarte des."
Lucman
Din pacate nu o sa va pot insoti pe acest traseu desi ma mananca talpile smile.gif
Sa ajungeti cu bine inapoi si sa povestiti frumos.
atentat_cu_bomboana
QUOTE(its @ 28 Aug 2008, 00:49)
Avand in vedere ca mergem cu trenul & bicicleta n-ar fii o idee buna sa stam la o cabana(Padina)?

Nu stiu daca merg toti cu trenul. E, pina la urma, un forum de masini; multi nici u mai stiu unde e gara biggrin.gif
Despre unde dormim: Pina la urma putem sa stam o parte la cabana si o parte la cort. Eu personal as sta la cort. Asa, ca sa fie mai bamboocha. Baie in girla am facut, bicicletele in tren le-am inghesuit, macao pina la refuz am jucat... ar mai ramine acum sa ne caram si corturile pe bicicleta, ca sa fie tacimul complet pentru vara asta. Pacat ca n-am ajuns si la mare pe bicicleta...
Hai ca mai vorbim.
Nr. 8 pe lista - Doc. Cu sau fara semn de intrebare?
Axe
Sa ma iertati, stiti ce nu pricep eu ? De ce nu facem traseul intr-o singura zi ? Ar fi mult mai bine din toate pct vedere, am evita problema cu inghesuiala in tren pt bicle la intoarcere( nimeni nu vine de la munte sabata seara blush.gif ), nu am fi nevoiti sa caram bagaj suplimentar( problema cazarii pe la tot felu de maghernite paduchioase) si nevasta si soacra nu ar presupune ca am dormit cin' stie pe une (eliminam si posibilitatea unei cafteli)! icon_mrgreen.gif
atentat_cu_bomboana
Sunt 70 km de mers pe bicicleta. Hefee i-a facut intr-o singura zi.
Ideea era insa ca weekendul 6-7 septembrie sa fie un weekend de iesire la doua zile, fie ca e Pecineagu, fie asta in Bucegi, fie Bulila-Vinturarita sau mai stiu eu unde!
Bagajul suplimentar face parte din aventura. Iar nevasta plus soacra intr-o combinatie letala unii dintre noi n-au smile.gif

La o zi merge mai lejer traseul din Baiului. Pe ala putem sa-l facem simbata, dar intr-o alta simbata, nu asta cu "weekendul bamboocha".
Axe
eu zic sa ne mai gandim la problema intoarcerii. Duminica seara cu biclele pe tren din punctul meu de vedere pare imposibila si nu vreau sa ma trezesc ca nu putem urca si in concluzie mai avem de mers pe bicla pana la bucuresti huh.gif, nici cu masina nu-i o distractie , deci .......?!
Asculta un om batran, daca nu ai cumpara-ti icon_mrgreen.gif
hefee
problema voastra pare sa fie cazarea. sambata (23 aug.) erau o gramada de corturi acolo (vorbesc da valea aia unde e Padina). n-am vazut salvari cu girofaruri aprinse, oameni plangand, balti de sange etc. daca-s corturi multe, matematic scade posibilitatea de a fi atacat. da' cine stie cate corturi o sa fie cand mergeti voi. mai bine rezervati de-acum la o cabana din zona. cand vi se face somn va bagati in culcus sigur.

28 Aug 2008, 09:18:
QUOTE(Axe @ 28 Aug 2008, 08:40)
eu zic sa ne mai gandim la problema intoarcerii. Duminica seara cu biclele pe tren din punctul meu de vedere pare imposibila si nu vreau sa ma trezesc ca nu putem urca si in concluzie mai avem de mers pe bicla pana la bucuresti  huh.gif, nici cu masina nu-i o distractie , deci .......?!
Asculta un om batran, daca nu ai cumpara-ti icon_mrgreen.gif
*


daca va intoarceti duminica, e un tren la 15.14 in Sinaia (832) care are vagoane etajate. vagoanele astea, daca nu stiti, au podeaua mai jos si usi duble, cam ca la metrou . adica va imbarcati mult mai rapid. nu stiu cum faceti voi, da' eu cand merg cu trenu rasucesc ghidonul cu 90 de grade (din pipa) ca sa ocupe spatiu mai putin. aveti timp sa ajungeti. adica sa urcati de la pestera la babele cu telecabina si coborarea in sinaia. mie mi-a luat coborarea pana-n doua ore (Babele-Gara), inclusiv ceva poze+alimentare cu bere pt.tren. Da' m-au ajutat si niste tarani cu ATV, cu care m-am luat la intrecere vreo 10 Km.
Axe
dar pentru sambata care ar fi trenurile de intoarcere ?
atentat_cu_bomboana
Don't push your luck! smile.gif
www.infofer.ro
Alegi data, ruta, interval orar de plecare, eventual si de sosire, si statiile: Sinaia si Bucuresti Nord sau Sinaia si Bucuresti Basarab.
cristianmihai1982
sal din nou
parca m-as baga si eu mai degraba la o tura de o zi
spuneti-mi mai ales cei care ati mai facut trasee montane , o bicicleta mtb mai veche si fara mari pretentii de firma (e mai no name) rezista la un astfel de traseu?
am vazut ca unii chiar au investit sume mari in scule.
tks si o zi usoara
Axe
Ok, vad ca parerile sunt ipartite. Am o idee geniala (..pupe mama de baiet intelijent ), ce-ar fi sa mergem cu totii, si cei care vor sa ramana la vreo cabana pana duminica si cei care vor sa se intoarca sambata. Nu ne opreste nimeni sa ne despartim sus, unii raman, altii coboara, ce ziceti ? Asa probabil ne vom strange mai multi si distractia e mai mare ......
atentat_cu_bomboana
Da, Axe, nu-i rau ce zici.
Acum: Ce facem cu ursu'? Zax are povesti la fel de infricosatoare despre ursi care misuna prin zona Pestera...

@cristianmihai1982: A mea are vreo 9 ani. Pina sa fie a mea, a stat si citeva zile pe fundul unui riu...
E veche, deci. E drept, e Kettler, si aia e firma buna. In Romani firma asta e cunoscuta mai mult pentru aparate de fitnes.
Eu cred ca mai important decit sa fie de mare firma sau gama de top, e important e sa fie reglata si curatata regulat. Si sa ai o sa comoda smile.gif
Axe
pai eu de ce trag de voi sa fim cat mai multi, cred ca vreo 8-10 persoane il facem si avem si de gratar pe urma, da-l dreq cat o fi el de urs...! blink.gif
hahahah, si bicla ta este cu cadru d'ala de rade lumea de noi ca-i de dama !!! smile.gif))
ce ziceti e mai potrivit un mtb pt drumul asta sau pot sa vin cu ciclocrossu, din ce vad in poze nici gand de ciclo ?
uite si a mea:
cristianmihai1982
frumoase bestii nu am ce zice smile.gif
deci nu o sa rada ursul doar de bicicleta mea wink.gif
e buna ideea cu o zi sau doua in functie de posibilitati wink.gif
Axe
QUOTE(cristianmihai1982 @ 28 Aug 2008, 14:54)

e buna ideea cu o zi sau doua in functie de posibilitati wink.gif
*



pai eu va spusei ca-s jenial , la mine treaba a aparut de mic, intrahoterin pot spune ! radmasa.gif
Hai, facem o lista copleta cu cei care merg, nu conteaza deci cand se intorc, personal , ma voi intoarce sambata cu un tren care pleaca seara din sinaia. Daca coboram mai repede mai pierdem timpul pe la o bere, terase, vedem....
senna
1. VladG
2. zax
3. its
4. atentat_cu_bomboana
5. casper (?)
6. senna (?)
7. Axe (?)
8. Doc (?)
9. Senna (cel putin pana sambata seara)

Mare probabilitate sa trebuiasca sa fiu la 8-9 seara in Bucuresti, e cam din scurt dar asta e, incerc s-o fac!
hefee
azi noapte am visat ca maine plec cu bicicleta! traseul (sinaia-pietroshita) se vede pe harta atasata! gashca de biciclisti e invitata mea! sa vina mai multi, sa apuce macar unu sa strige dupa ajutor! poate sunt ucigas in serie! plecarea cu trenul 374 ora 6.30 din gara de nord. intoarcere din pietroshita cu sageata de 16.50. sau mai tarziu. nu conteza. nu suntem in papua la canibali. confirmarea prezentei se face la primu vagon dupa locomotiva. sa stiti de la inceput ca merg mai batraneste. nu-s ciclist d'ala de 65 kg. alte amanunte la cerere. eu merg oricum.
atentat_cu_bomboana
Bravo, hefee! Incepi in forta.
Din pacate eu nu pot merge. Daca nu ploua (chiar, ploua?), alien_x si cu mine ne-am gindit sa tragem o fuga pina la Ploiesti simbata seara. E o intilnire acolo, de bikeri rockeri satanisti biggrin.gif. Nu pot veni cu voi. Weekendul viitor vin insa, la safari cu ursi.
senna
sad.gif Incep deja retragerile? :|

@hefee, stai linistit ca mai sunt si alti batrani biggrin.gif Sageata aia de 16:50 circula si sambata spre capitala? Ar fi ideala pt programul meu ulterior.
atentat_cu_bomboana
Nu-i nicio retragere. Hefee propune ceva pentru simbata asta, 30 august, cind eu merg in alta parte la plimbare de "ciclisti d'aia de 65 kg" biggrin.gif
Eu sunt pe lista de biciclisti pentru weekendul 6-7 septembrie, Sinaia-Pestera-Sinaia prin Saua Dichiului. Nu m-am retras.
Sa-si inceapa si hefee lista lui! smile.gif
hefee
QUOTE(senna @ 29 Aug 2008, 09:03)
sad.gif Incep deja retragerile? :|

@hefee, stai linistit ca mai sunt si alti batrani biggrin.gif Sageata aia de 16:50 circula si sambata spre capitala? Ar fi ideala pt programul meu ulterior.
*


circula si sambata. mi-a confirmat un nepotel ceferist!

<span class='edit'>29 Aug 2008, 10:02:</span>
curaj, baieti! inca nu se cere viza de intrare pentru Rezerv. Bucegi.
dupa parerea mea, daca n-ai vreo problema calda si proaspata wink.gif de rezolvat sambata, nu merita sa lancezesti in buc. chiar daca ploua, tot merg. numa' cu farfurii zburatoare sa nu ploua.

daca vrea careva, ma gaseste sigur la tel. 0726150834. ca nu stau mereu pe net.
emil_t
nu s-ar putea face subforum pe judete ? ar fi misto in special sa punem trasee sa fie mai bine structurat, si eu acuma imi carpesc bicla, incerc sa tin toti banii sa-mi iau masina oricum toata vara n-am avut vreme sa mi-o repar, acuma sper sa o termin wub.gif .

ma tot gandesc la o bicla second, merita? ca as vrea ceva mai serios, nu first bike/dhs care sa vina si stricata si sa se rupa in doua in mai putin de un an ... de aceea ma orientez second ceva firme/modele cineva ?
Axe
daca esti din bucuresti te pot indruma, poate chiar sa vin cu tine la cineva pt achizitionare dar sa stii ca fara 1500 nu scapi nici second pt o bicla bunicica ! smile.gif
emil_t
oau n-am atatia pixeli pe monitor sa-mi incapa pretu ala tongue.gif, normal, pe buget, oricum inca nu vad sa-mi iau da vreau sa vad cam care-s preturile sa am idee in ce ma bag
din pacate sunt din cj

chiar o sa confortabila, fara dureri ph34r.gif, ce model sa caut si daca se gaseste prin cj ?
Axe
daca vrei comoda iti iei cu gel, daca vrei de fite iti iei d-aia cu gaura pt strecurat comorile blink.gif
vis-a-vis
Cam mici comori pentru o gaura d-aia tongue.gif
atentat_cu_bomboana
QUOTE(emil_t @ 29 Aug 2008, 20:49)
chiar o sa confortabila, fara dureri ph34r.gif, ce model sa caut si daca se gaseste prin cj ?

Baietii astia au chef de glume. Eu iti sugerez sa nu treci prin toate etapele prin care au trecut ei (sa sport, sa cu gel, sa cu arcuri), ci sa-ti iei direct din aia cu arcuri! Daca e de dama, cu atit mai bine, ca-i mai lata. O sa vezi.
nasty
plimbarea de duminica dimineata prin Bucuresti: la palmieri; cladiri noi - monstruozitati de arhitectura si cladiri vechi -pacat ca nu sunt puse in valoare

31 Aug 2008, 17:17:
si

31 Aug 2008, 17:20:
[attachmentid=1627468930]
senna
QUOTE(Axe @ 30 Aug 2008, 22:06)
daca vrei comoda iti iei cu gel, daca vrei de fite iti iei d-aia cu gaura pt strecurat comorile blink.gif
*



Haideti ca nu-i chiar asa, eu am o sa ordinara Rich si n-am avut nimic, nici la drum intins, nici la deal si nici la vale biggrin.gif

Vineri am plecat cu gand de pedalat la tara, comuna Vistea de Jos, pe E68 intre Fagaras si Sibiu. Am indesat bicla in Lacetti, cu rotile demontate a intrat la fix intre scaune si sezutul banchetei spate (pusa de-a latul). Sambata am plecat abea la 12 catre Vistea de Sus, pe drumul recent asfaltat, 6km in usoara urcare. Apoi am mers pe un drum de tara si am ajuns in satucul Vistisoara, dupa care a inceput drumul forestier. Am urcat pana am ajuns la un urcus pieptis care un se putea urca pe bicla si avand in vedere ca aerul se racise si mirosea a ploaie am decis sa inchei explorarea si sa ma intorc la baza caci la 4 promisesem sa fiu la masa. Nu am luat nimic cu mine, am fost doar eu si bicla, adaparea mi-am facut-o din paraul de munte prin dreptul caruia am tot urcat.
Am inceput coborarea in super-viteza, si dupa doar 100m ceva teribil s-a intamplat ohmy.gif
Aveam cuplat cel mai mare pinion spate si din cauza denivelarilor coroborate cu nereglarea corecta a capatului de cursa a deraiorului m-am trezit cu acesta agatat de spite intr-o ingrozitoare troznitura blink.gif . M-am oprit si m-am chinuit minute bune sa-l extrag dintre spite dar m-am linistit vazand ca doar el e afectat (indoit) si nu si spitele blink.gif
Noroc ca intoarcearea era in panta si am parcurs-o fara sa mai am nevoie sa pedalez, am dat saua mai jos si mai impingeam si cu picioarele in asfalt, noroc ca drumul era pustiu si n-avea cine sa rada de mine...
Acum asta e, deja imi caut alt deraior Shimano Tourney, e cam 30ron :|

La intoarcere am incercat alta incarcare a bicicletei, mai rapida. I-am dat doar roata fata jos, am rabatat bacheta si am pus-o culcata pe lungime, cu ghidonul aproape de scaunele fata si roata spate legata de urechea de fixare a porbagajului. Prevedere de bun augur caci o franare de urgenta pt a evita un caine a fost bine ancorata biggrin.gif

Ne vedem week-end-ul viitor wink.gif
nasty
QUOTE(senna @ 1 Sep 2008, 09:58)
din cauza denivelarilor coroborate cu nereglarea corecta a capatului de cursa a deraiorului m-am trezit cu acesta agatat de spite intr-o ingrozitoare  troznitura[/b]  :

*



are legatura cu ideea de bicicleta scumpa si care nu creaza probleme si una mai ieftina, fara fiabilitate?
Axe
In principiu daca ai o bicicleta de 5000e si nu ai reglat cursa deraiorului, patesti la fel, doar ca pe sena il va costa reparatia 30ron iar la aia costa 500e ! radmasa.gif blink.gif blush.gif
murfi
nu-i chiar asa , daca ai o bicicleta de 5Keuro nu mergi cu deraiorul dereglat in asa fel incat sa-ti intre in spite.

Eu am incercat sa reglez un Tourney si n-am reusit, dupa o coborare pe drum forestier era dereglat. In scimb am alergat un xt pe toti bolovanii si nu s-a dereglat.
Lucman
Asta va pot confirma si eu. Am Deore DX pe bicicleta, data prin toti bolovanii de pe TA si multe altele. Pana acum nu a trebuit sa reglez deraiorul.
Axe
QUOTE(vis-a-vis @ 31 Aug 2008, 08:17)
Cam mici comori pentru o gaura d-aia tongue.gif
*



mda, eu sunt un baiat fin wink.gif
atentat_cu_bomboana
Azi e deja miercuri. Ce facem? Ar trebui sa stabilim traseul pentru simbata+duminica: Pecineagu (Post #1001) sau Pestera (Post #1035).
Mergem cu cortul?
Spre Pecineagu dam de praf; la Pestera dam de urs.

Avantaj Pecineagu - putem sta cu cortul
Avantaj Pestera - la locul de plecare cu bicicletele se poate ajunge si cu trenul

Daca vrem la Pestera trebuie sa facem rezervare de cazare la cabana sau pensiune, nu?
@VladG: Da un semn de viata cind ajungi la calculator.

Cine are numere de telefon din zona Pestera? Eu, personal, daca n-ar fi vorba ca vine ursul, as prefera sa stam la cort. Parca m-am saturat sa tot dau 50-80 lei ca sa-mi spuna aia la pensiune ca "daa, avem apa calda, da' tocmai s-a stricat hidroforul / boilerul si de fapt n-avem".

Ati vazut ce frumos a procesat zax HDR poza cu mustangii din Paring?
Doc
Pai oricare ar fi traseul eu ma bag la doua zile.
VladG
Bine v-am regasit!
Dupa datul cu camila mi s-a cam facut dor si de dat cu bicicleta, asa ca zic sa mergem! Dar unde?
Zona Pestera-Padina in we e cam jale si mai e si problema reala a ursului. Nu conteaza ca sunt 30 de corturi, foc aprins, etc, ala tot vine, s-a invatat cu omul si nu se teme de el. Cu alte cuvinte eu sunt impotriva dormitului la cort la Padina, iar la cabana in general e plin de tarani in we.
Asa ca votez cu oricare alta varianta.
De fapt ordinea preferintelor mele ar fi: Baiului (1 zi), Pecineagu, Pestera.
Ca o propunere noua: Campina - Valea Doftanei - Sacele - Brasov si a doua zi Brasov - Campina. Avantaj ca putem merge cu masinile, macar o parte...
nasty
QUOTE(VladG @ 3 Sep 2008, 11:20)
Ca o propunere noua: Campina - Valea Doftanei - Sacele - Brasov si a doua zi Brasov - Campina.
*


fff interesant traseul-pasul Predelus! candva traseul propus pentru autostrada pana la Brasov, ca sa nu perturbe linistea pe Valea Prahovei
atentat_cu_bomboana
Aha, visul cel vechi, Cimpina - Valea Doftanei - Brasov.
Nu sunt totusi cam multi kilometri? E zona de munte...

Ca sa mai scurtam, am putea pleca nu din Cimpina ci din Comarnic (pe piatra cubica in sus, remember?). De dormit sa dormim la Dirste la camping, linga Brasov?

A doua zi, pe ruta Brasov - Comarnic ziceti voi ca urcarea de la Timisuri la Predeal e floare la ureche?

Ziua 1: Comarnic - Valea Doftanei 8,3 km - Sacele 50,9 km - Brasov 57,2 km
Ziua 2: Brasov - Comarnic 53,5 km

Total traseu: 57,2 + 53,5 = 110,7 km
Aveti voi o harta mai ca lumea? Asta e ruta, asa cum e desenata in schita mea?

Sa ma uit de un personal pentru Timisul de Sus - Predeal? biggrin.gif
VladG, bine ai revenit! Vorbim la telefon daca vrei azi CD-ul din Paring.

L.E. Am ochit pe map24 un drum care "pacaleste" serpentinele dintre Timisuri si Predeal, pe stinga cum am urca noi.
emil_t
vad ca sunteti in forma, in cat timp credeti ca parcugeti cei 50 km ? prima etapa e numai urcat ?
atentat_cu_bomboana
Data trecuta cind am fost pe Cimpina - Valea Doftanei - Comarnic - Cimpina (59 km) am facut cam 9 ore. A fost si ziua lunga, s-a nimerit sa fie de solstitiu...
Teoretic, jumatate din drum ar trebui sa fie la vale. Ma rog, am mai vazut noi in Paring "drum pe curba de nivel" care urca mocaneste, asa ca nu m-as mira sa urcam intr-o zi de la 1300 m la 950 smile.gif
Cine are o harta mai frumoasa, cu niste cote sau curbe de nivel?
VladG
Bine te-am regasit, @a_c_b.
Ala ar fi traseul si cred ca e foarte buna ideea ta de a scurta putin plecand din Comarnic, chiar daca o sa ne cam omoare urcusul ala... smile.gif
De fapt cred ca acesta o sa fie cel greu, nu cel de la Timis, pentru care nu mi-as face chiar asa de multe griji smile.gif
E ok si cu dormitul la Dirste.

Alte pareri?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.