Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poze cu Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59
argon
Imi plac jantele, sunt mai deosebite decat ce vezi in general. Ai doar 5 trepte la motor la 2.0 16v?? Pe Megane 2 cu acelasi motor , sunt 6...
Balauru80
Salut. E altfel etajata cutia de viteze pe Laguna, asta fiind dintre ultimele fabricate in faza II. Cel putin asa cred. Cat despre jante sunt intr-adevar frumoase, originale cu gume de 225. Ms.
bigigi
QUOTE(Lupu_Cadmiel @ 24 Mar 2016, 06:56)
Asta este noua mea laguna initiale :-D
*



Cat a fost taxa de mediu ?
Lupu_Cadmiel
Scumpa:)))nu am platito ca ii pe bg. O mai las asa pana mai strang ceva la buget...
madhorsefuzzy
QUOTE(argon @ 25 Mar 2016, 09:01)
Imi plac jantele, sunt mai deosebite decat ce vezi in general.
Orice Initial merita jante de 17". wink.gif
siriteanu
am eu o pereche de jante pe 17" fara cauciucuri.
sunt modelul expresion parca...

cosmyn13
De mâine părăsesc liga BMW si mă alătur ligii Lagunistilor. Va fi o laguna 2 din 2001 1,9 dci.
TYZU10
Bine ai venit si drumuri bune. Banuiesc dupa dotari ca e Initiale Paris... Daca da,unde e navigatia?
R19/16v
Sa strangi bani de parbriz, sa ai sa-l inlocuiesti cand o sa-i faci un dom in dreptul soferului.
cosmyn13
Asta cu parbrizul nu am inteles-o
cyn06
Sunt si initiale paris fara navigatie... si a mea e la fel dar nu inteleg de ce..
pishky
QUOTE(cosmyn13 @ 14 Apr 2016, 07:34)
Asta cu parbrizul nu am inteles-o
*


arata dubios volanul, colegul presupune ca nu mai are airbag-ul in dansul.

Arata destul de rau zona soferului (scaun / fata de portierea).
Multi kmP fara probleme, desi...ma indoiesc ca o sa ai parte de asa ceva, pare destul de obosita sau neingrijita masina.

Da, exista initiale fara navi, asa am si eu.
R19/16v
Colegu' se referea la centura...
cosmyn13
sad.gif sad.gif sad.gif mi-ați tăiat tot entuziasmul. ajung să regret BMW ul.
pishky
scopl nu e sa iti daiem sau nu elanul.
Masina mea are ~260.000 km, si scaunul si fata de usa de la sofer arata semificativ mai bine.
Poate e uzura strict cosmetica, cine site, si mecanic a fost ingrijita.

La vremea cand am luat laguna, un prieten de-al meu vindea 320d (e46 - sau ma rog, berlina in 4 usi), am preferat laguna, in ciuda faptului ca era mai scumpa.
Lupu_Cadmiel
Nu trebuie sa iti tai elanu....wink.gif pana la urma ii o masina de 15 ani. Deci nu ai pretentii sa arate ca noua. Poate ultimul proprietar sau unu din ei au uzat putin scaunul soferului. Dar technic poate ca ii buna masina. Pana la urma nu cumperi o masina care ii inpecabila exterior si interior dar praf la mecanica. Si arpopo, felicitari pentru achizitie si sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme;).
argon
QUOTE(pishky @ 15 Apr 2016, 21:46)
scopl nu e sa iti daiem sau nu elanul.
Masina mea are ~260.000 km, si scaunul si fata de usa de la sofer arata semificativ mai bine.
*



308.000 aici [attachmentid=1628031432]

Laguna aia din poza de mai sus arata groaznic, mi-ar fi urat sa stau in ea mellow.gif
RENO SS DPR
Niceeeeeee !!! Cu ce dai pe piele?
pishky
@argon - cand / daca umblii la distributie (la lant adica) sa scri si aici, ca mno...is curios.
In sfarsit e cineva cu mai multi km, si vad si eu dinainte cam ce se schimba si la ce km.
tzunamy91
salut sunt nou pe site si acum abia am citit toate posturile voastre...

eu mi-am cumparat o laguna 2 1.8 16v...

in bord la ea am 214000km aproximativ +/-300 km...

sunt al 3-lea proprietar primu fiind neamt si al 2-lea tinand-o vreo 4 luni facand 7000 km...

eu am cumparat-o la 167000 km si o am aproape de 8 luni...

pana acum cand doar ce am schimbat distributia si bucsele spate , nu am schimbat nimic...defapt doar uleiul si filtrele ceea ce este si normal...

eu momentan sunt in cehia si tot de aici am cumparat-o...

mi se pare o masina extrem de rezistenta....

am aproape 50000 km cu ea si nu i-am facut nimic in afara de ceea ce este specificat cateva randuri mai sus...

partea estetica e umpic cam deteriorata atat pe interior cat si pe exterior...

distributia a mai fost schimbata o singura data la 79684 km...

stiu sigur pentru ca proprietarii au pastrat facturile reparatiilor ceea ce mi se pare extrem de ajutatoare chestia asta...

m-am hotarat sa tin aceasta laguna si sa investesc umpic in ea ...

si anume: sa pun jante pe 17', eu momentan avand pe 16' 205/55 h91;...eleron , sa ma hotarasc ce bodykit sa ii pun , pentru ca am 3 variante diferite...display cu camera marsarier(varianta cu gps , dvdplayer incorporat)...leduri de proiectie in satozele usilor(cu sigla renault)...nu vreau sa modific piesele originale(parte mecanica) pentru ca eu imbin umpic utilu cu placutu'...leduri multicolore sau cum se spune ca nu stiu exact( (ledglow se numesc)...

astept ceva pareri din partea voastra in privinta daca se merita , si daca da ceva idei va rog !!

am sa revin cu cateva poze ale masinii asa cum arata momentan si apoi cand o sa dispun de banii necesari , dupa modificare biggrin.gif

28 Apr 2016, 15:51:
am uitat sa specific....distributia am schimbat-o recent la 213147 km biggrin.gif
andri1940
tzunamy91, bodykit pe Laguna??? Mai bine nu... Mai zici ca esti si intr-o tara cat de cat civilizata, ce naiba, cate ozn-uri sunt pe acolo pe strazi?


tzunamy91
adri1970 scuza-mi exprimarea...nu bodykit...doar ceva prelungiri la spoilere si praguri...

si in privinta la ozn-uri ai dreptate...nu am vazut pe strada ceva iesit din comun...

am vazut bodykit pe ele dar nu foarte stridente adica erau asemanatoare cu forma originala ,dar in schimb nu aveau acele prelungiri adaptate...asa erau ele turnate...erau ceva de genu la audi rs as putea sa spun...

ca ai dreptate ..ca imi dau seama la ce te-ai fi putut gandi si nici mie nu mi-ar place...

biggrin.gif
argon
QUOTE(RENO SS DPR @ 26 Apr 2016, 20:43)
Niceeeeeee !!!  Cu ce dai pe piele?
*



Cu nimic..deocamdata, nu a stat in soare sau frig.

QUOTE(pishky @ 26 Apr 2016, 21:01)
@argon - cand / daca umblii la distributie (la lant adica) sa scri si aici, ca mno...is curios.
In sfarsit e cineva cu mai multi km, si vad si eu dinainte cam ce se schimba si la ce km.
*




Am tot istoricul din reprezentanta de la zero, am luat-o la 304.000, acum are 309.000, la distributie nu s-a umblat niciodata, producatorul zice ca nu se umbla niciodata, e lifetime, nu se aude nici un zgomot suspect, nu huruie, nu zdrangane. La turbo nu s-a umblat niciodata, nici la injectie, de fapt niciunde in motor. Doar kit-ul de accesorii e schimbat o singura data la 186.000 cand masina avea 6 ani, cureaua arata bine, urmeaza schimbul la 346.000... sau 2019. S-a schimbat un parbriz, brate, bucsarie, chestii normale, si cauciucuri din max 30 in 30.000, ca asa le toaca 2.0 dci ..pe puntea fata.

Ontopic sa nu-mi stearga..
tzunamy91
asta e laguna mea...



30 Apr 2016, 11:37:
biggrin.gif
spic
Bună , am intrat și eu în rândul posesorilor de laguna 2 de cca 2 săptămâni . Am avut o laguna 1 din 2007 și am ajuns la performanța de 404000 km ( aproape de 300000 în România ) . Sper ca acest upgrade să nu mă dezmăgească . Îmi place , confortul este bineânțeles maxim ca la orice Renault , am făcut deja aproape 3000 km în acest timp .
espacern
Fiabilitatea Laguna 2 nu se apropie de ce a fost la Laguna 1.....mai ales din cauza cablajelor/senzorilor/electronica.
TYZU10
Înainte de mașina din semnătura am avut si eu Laguna 1 Ph2 si confirm cele spuse de espacern. Tablarie supertare,fără atâția senzori si electronica,același confort de nota 10...Nu îmi pare rău însă pentru ce am acum. Dacă ii oferi atenția când ți-o cere,nu vei regreta si ea te va răsplăti.
GBX
QUOTE(espacern @ 9 May 2016, 20:52)
Fiabilitatea Laguna 2 nu se apropie de ce a fost la Laguna 1.....mai ales din cauza cablajelor/senzorilor/electronica.
*


Lucru valabil cam la toți producătorii, mai ales pe gama low și midle price.
tzunamy91
salut fani laguna!!

am un laguna 2 din 2001 pozele sunt mai sus , dar vreau sa achizitionez o laguna mai noua(model 2005 - 2007)si intrebarea mea este pe ce sa ma orientez benzina sau diesel.?

eu in mare parte am zis 2.0 litri(turbo) asta fiind pe benzina sau 2.2 litri diesel?...

eu de obidei fac drumuri lungi nu prea am deaface cu orasele dar pentru orice eventualitate ce consum scoate 2.0 turbo pe oras fiind benzina pentru ca benzina prefer mai ales ca are si 6 trepte?

am gasit varianta aia cu bordul de culoare crem...fata de tipul de bord ce il am acum e fenomenal...cred ca e varianta full option

ma intereseaza bine inteles care e mai defectuasa..in general intretinerea e mai scumpa la diesel din cate stiu...

sau daca puteti sa ma ghidati spre un alt tip de motorizare
astept pareri si/sau informatii

va multumesc!!

17 May 2016, 16:38:
biggrin.gif
Alexandar
Benzinarele-s fiabile cam toate. Un 2.0T Initiale Paris cu majoritatea dotarilor va avea un pret de te va orienta direct catre o alta masina (Mos Craciun si masini ieftine si bune nu exista). Dar 2.0T (sau GT, de ce nu?) e cea mai optima solutie daca mergi preponderent extraurban. Daca mergi putin prin oras, cred ca e irlevant consumul, care, daca mergi cu bun simt, probabil nu sare de 11-12l/100km.
De la 2.2 dCi, ai putea sa iti iei gandu' direct. Sunt motoare destul de problematice, poate chiar mai problematice decat 1.9 (desi ma-ndoiesc ca e ceva mai problematic decat 1.9 dCi laugh.gif ).
O varianta de motorizare corecta, cinstita, pentru masinile astea, e 2.0 dCi, care e o clasa peste multe motorizari din generatia sa. Iar fiabilitatea este una extraodinara.
tzunamy91
Preturile la benzinare 2.0T sau gt le stiu in mare parte..

Deci per total spui ca ar fi mai bun un diesel de 2.0dci decat un benzinar 2.0 litri pret/fiabilitate/consum/durabilitate

Si ai idee ce model de laguna 2 ar fi dotata cu acel tip de bord din imaginea postata de mine?

Mi-a pus capac acel tip de bord. Am vazut acum 2 zile la un angajat al firmei de aici si am zis sa caut pe net sa vad daca este asa ceva din fabrica...se pare ca da(nu am cum sa vorbesc cu el pentru ca e vietnamez)
Alexandar
Benzina vs diesel este un subiect interminabil. Cred ca totul depinde tine si de regimul in care folosesti masina. Avantajul benzinarului este ca iti va da ceva mai putine batai de cap in privinta mentenantei motorului si probabil ca si piesele sunt putin mai ieftine, in comparatie cu piesele din angrenajul unui motor diesel. Pe de alta parte, probabil, in timp, un diesel este ceva mai fieabil ca un benzinar. Sapa pe forum, ca ai sa gasesti L2, atat 2.0dCi, cat si 2.0T. Plus norocul...sa nu uitam norocul, pentru ca a cumpara o masina SH e o mini-loterie.
Masina din imaginea ta e un Initiale Paris exact ca a lu' Argoneata, doar ca e alta culoare in interior. Deci totul depinde numai de gusturile primului proprietar.
argon
Fix aia din poza o am eu, ca motor, categoric 2.0dci, nu se compara cu dci-urile de dinainte, iar la 2.2 dci sa nici nu te gandesti.

La 2.0 dci intretinerea e cea mai ieftina dintre toate modelele Renault, filtru motorina/ulei - 20 lei, distributia pe viata, kit accesori la 160.000 / 5 ani.

Vezi ca varianta cu lemn nu gasesti pe toate gardurile, nu a trecut de noua, ca era nustiucate mii de euro in plus ca optiune , pe varianta de top, Initiale PAris.
tzunamy91
Eu am gasit pe internet in germania mai exact acel tip de bord...rezultatele cautarii nu au fost multe...
Exact cum m-ati indrumat voi am cautat : un model 2005 2007 , 2.0 dci si cu acel tip de bord...mai exact 3 au fost dintre care uuna era 4x4...dar preturile m-au lasat masca...in jur de 4500 euro...
Acum ma tot gandesc dar nu stiu ce sa fac ...
Voi ce ziceti ?ar merita?
Astept raspunsurile /parerile voastre
Multumesc anticipat!!
iuli23
4x4 laguna 2005-2007 blink.gif ?
adrian_74
Cere.i Vin.ul caroseriei ăluia cu 4x4, vezi ce zice si ce nație e , turc sau rus....
argon
O fi cunfundat 4 control cu 4x4, dar nici macar 4control nu e pe L2, doar 3.
CristiLaguna
Salut tuturor,

Laguna mea, in posesie din 2014. Luata de la un amic, statea degeaba.
Sunt foarte incantat de masina in continuare desi a mai papat ceva bani pe parcurs si ocazional mai face cate o figura de doamna.dry.gif

A primit de la fostul proprietar un 2din, de la mine jante pe 17 si un injector nou + curatat traseu si acum pierde ceva presiune undeva pe la turbo sau tubulatura.(de studiat )


Exceptionala la drumuri lungi!! smile.gif

Cristi
tzunamy91
QUOTE(adrian_74 @ 25 May 2016, 23:01)
Cere.i Vin.ul caroseriei ăluia cu 4x4, vezi ce zice si ce nație e , turc sau rus....
*



nu stiu ce natie era ala...asa scria in specificatia masinii(detalii. etc)...

acel "4x4'' avea si volan dreapta acum nu prea stiu toate tipurile/informatiile despre laguna 2...

de aceea scriu aici si pun intrebari referitoare la laguna 2...eu cel putin cu toate ca mi se parea suspect am crezut ca prin 2005 -2007 ar fi putut adauga si aceasta optiune cei de la renault...

oricum nu mai stiu nici site-ul ca il postam aici ca sa vedeti si voi despre ce e vorba...

oricum intr-o privinta m-am lamurit...

dar in cealalta privinta nu smile.gif

se merita sa achizitionez asa ceva la banii astia sau nu ?

multumesc anticipat!!
adrian_74
Am Laguna 2 de 10/ani 1,9 dci, 380k km, merge ceas, dacă ai grija de ea, ca de altfel orice mașină. Ai topic pe forum cu avantaje si dezavantaje motorizarea preferată...
ccv81
putina intrerinere smile.gif
BannedHost
weekend !!!!

[attachmentid=1628034422]
Alexandar
Ba pe Feisbuc, ba pe forum biggrin.gif Bai baiatule...
RENO SS DPR
coolspeak.gif
BannedHost
Unde putem si noi radmasa.gif
boeru_laurentiu
Cu ochii pe kilometraj smile.gif

- inainte : [attachmentid=1628034680]

- si dupa : [attachmentid=1628034681]
liman64br
hop si leguma mea
tuddy93
QUOTE(ccv81 @ 28 May 2016, 06:08)
putina intrerinere smile.gif
*



Salutare, ce ai aplicat pe masina si de ce?
argon
Plimbare
Lupu_Cadmiel
Va salut...poate nu postez unde trebuie... Posesorii de Laguna care sunt in zona Oradea ce ziceti de o intalnire? Ar fi frumos(sunt prin zona oradea pana vineri). O poza si cu batranica pregatita de drum :-D
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.