Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geamuri electrice Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
VF1BG0
daca nu ai cablurile rupte sau blocate cumva vezi butoanele din usa sofer.
Am patit asa ceva acum multa vreme si am rezolvat cositorind contactele.
XTX
ok meci de raspuns, dar se poate sa nu mearga de la panel-ul de la sofer nici butoanele de la usi?
am mai auzit o varianta la un prieten ca s-ar putea sa fie modulul de confort dar cica n-ar trebui sa merga nici inchidrea centralizata si nici gemul soferului sa nu mearga.
Multumesc de reply
VF1BG0
la mine din cauza contactelor de la butoanele din usa sofer (si ma refer aici la contactele butoanelor pe cablaj si contactele mufelor sertizate pe acelasi cablaj) nu mergea miscat geamul din butonul de la pasager.

Despre modulul de confort habar nu am .. exista asa ceva? Nu UCHul controleaza tot ce e tine de inchideri?
XTX
sincer nu stiu, asta mi-a zis un prieten ca el are un pasat si ca la el asa e.
deci practi tre sa dau jos placuta cu butoane de la sofer si sa ma uit sa nu fie intrerupte contactele pe ea si mufele nu?
Multumesc pentru ajutor! Te tin la curent.
lentzy
ai dat jos bateria sau ai ramas fara curent de curand?
poate fi si asta un motiv pentru care nu mai functioneaza geamurile
in cazul asta trebuiesc resetate
VF1BG0
XTX: trebuie sa desfaci butoanele, sa ajungi la cablaj. La mine doar la cablajul de la butoanele fata a fost problema.
lentzy: daca nu merg deloc nu cred ca pot fi neinitializate.
lentzy
e foarte posibil sa fie cum zici tu
VF1BG0
sper sa nu fie cum zic eu .. ca te kinui o gramada cu letconul pe contactele alea.
XTX
Ai avut dtreptate! smile.gif Contactele erau proaste. Le-am facut azi la un prieten electronist si acum merg toate, mai putin cel dindreapta fata ca trebuie schimbata macarau ca e stramba . Asa ca astept oferta daca are cineva de vanzare!
Multumesc mult de ajutor!
VF1BG0
XTX de unde esti ?
XTX
din cluj

19 Feb 2010, 21:45:
ai vreo oferta? imi trebuie numai macarau fara motoras
multumesc
VF1BG0
Nu am oferta de macara. Vand doar kit de reparatie format din cabluri si piesele din plastic.

Ma gandeam ca esti din bucuresti si puteam sa vad macaraua. In principiu cred se poate indrepta... daca ii faci o poza as putea sa imi dau seama daca se poate sau nu repara.
Si daca vrei sa o trimiti prin curier o indrept eu gratis, doar sa platesti curierul dus intors.
XTX
scuze de intarziere si multumesc mult de ajutor.
Am gasit la dezmembrari aici in cluj o macara cu tot cu motoras, ca altfel nu mi-o dadea cu 80 ron dupa lungi negocieri. Ma duc maine sa mi-o puna un mecanic.

21 Feb 2010, 21:03:
scuze de intarziere si multumesc mult de ajutor.
Am gasit la dezmembrari aici in cluj o macara cu tot cu motoras, ca altfel nu mi-o dadea cu 80 ron dupa lungi negocieri. Ma duc maine sa mi-o puna un mecanic.

21 Feb 2010, 21:06:
Dar mai am o problema:
nu imi lumineaza butoanele de la geamuri din usi , adica nu toate. Stie cineva vreo rezolvare?
cosminutzuu92
Vezi ca e topic....ai becul ars...se poate inlocuii daca gasaesti beculet dala sau daca nu leduri
VF1BG0
XTX dupa ce demontezi macaraua veche fa o poza daca poti. Poate o cumpar eu daca vrei sa o vinzi smile.gif
XTX
VF1BG0 nu o vand, daca vrei ti-o dau ca nu am ce face cu ea smile.gif
VF1BG0
Danke XTX. Dupa ce o schimbi da un semn si iti dau mesaj cu adresa. Btw .. daca ai nevoie de ceva din ceea ce vand ai discount.
cristidneacsu
Salutare tuturor lagunistilor!
Eu am schimbat macaraua stanga fata anul trecut. Am luat-o de la un service din Timisoara (350 ron). Un tip serios. Face livrari si in tara. A comandat si o colega de servici si i-a fost livrata a 2-a zi. Din pacate la momentul asta nu am numarul de telefon la indemana, dar daca sunteti interesati promit sa revin maine cu informatia. Are si garantie si instructiuni de montaj.
tacufmr_lagunaII
Am schimbat o data piesele albastre si cablurile cu unele noi. Acum dupa schimbare am exact aceleasi simptome ca inainte sa-mi crape prima oara si anume geamul imi urca cateodata sacadat (in trepte). Altadata urca normal. Am verificat sania pe care aluneca piesele albastre, am gresat cablurile si camasile lor. Ce poate fi? Motorul? Dar atunci n-ar trebui sa-mi distruga piesele albastre.
przamfiri
desfa motorul si curata-l......rugineste axul dibc centru pe care vine rola scoti rola aceea rotunda unde sunt leagate cablurile desfaci si motorul si cureti rotorul motorasului curenti cu un ac partile rotorului ...acolo in zona unde lucreaza carbunii
Doamne Ajuta
cristidneacsu
Daca iti rupe "piesele albastre" vezi sa nu ai ceva care sa-ti impiedice usoara culisare a gemului si forteaza. Tot de aici poate fi si functionarea sacadata. Motorasul simte ca ceva il infraneaza si se opreste. Este doar o parere. Merita sa verifici.
Respecte!
cristidneacsu
...sau cel mai bine PM
tacufmr_lagunaII
Ultima oara cand mi-a rupt o piesa albastra a fost exact dupa ce am inlociut tot kitul. Am facut cateva probe scurte sa vad daca merge si a fost ok. Dupa care am coborat geamul complet si cand am vrut sa-l ridic s-a auzit o trosnitura si o piesa a crapat. Am desfacut si am observat ca piesa respectiva sarise de pe sina la coborare, adica a coborat mai mult decat are sina. Cum e posibil? Unde ar trebui geamul sa se opreasca cand coboara, are ceva opritoare unde se blocheaza si atunci motorul se opreste? Cand urca este foarte clar, geamul ajunge sus in chederul usii si motorul decupleaza cred.

Acum in ultimul timp cand ridic geamul, merge pana sus complet dupa care coboara 1 cm inapoi. Parca nu ar sti unde trebuie sa se opreasca. Mentionez ca am efectuat initializarea geamului dupa ce am montat noul kit.
VF1BG0
Fie a fost piesa albastra de calitate proasta fie nu ai montat corect kitul .. parerea mea.

In plus de pe sina nu are cum sa sara piesa albastra daca macaraua e montata in usa si daca piesa albastra e la fel ca si cea originala.
petrescu mihai
Am cumparat 2 macarale fata, atunci cxand am cumparat pentru mine .. daca doreste cineva sa ma sune 0727368485
mihai_mail_21@yahoo.com
VF1BG0
macara completa? cu sine si motor sau doar cabluri?
renodood
Doar cablul poti vinde? sau ce cablu trebuie? ca mie mi`e rupt cablul pe dreapta fata si nu mai merge...motorasul merge, piesa albastra pare intreaga, dar cablul a plesnit.
VF1BG0
Posibil sa trebuiasca si rola pe care se infasoara cablurile...

Ai aici preturi pentru componente separat. Mai piperate .. dar sunt calculate in functie de preturile la care le iau eu. Cel mai avantajos e sa iei un kit complet. http://www.vf1bg0.com/renault-kit-reparatie-geam.php
caty
am eu piesele albastre---sinele metalice si 2 motorase
0767555087
VF1BG0
caty: ce motorase ai? cu impuls sau normale? Pentru fata sau pentru spate?
gsalexandru
caty daca ai sine pentru geam dreapta fata ma intereseaza pe mine. ce pret au?
caty
am sine dreapta fata--stanga fata
piesele albastre
motorase unul st si unul dr fata
rolele pe care se infasoara cablurile si cred ca ma si vreo 2 cabluri care mai sunt bune
TEL--0767555087-- vineri si sambata
VF1BG0
caty: sunt cu impuls sau fara? zi un pret te rog
renodood
Mersi, ma interesez, vad ce trebuie si te anunt.
VF1BG0
Pentru cei care au impuls doar la sofer(cum era si cazul meu) iata modificarea:

Cumparati un motoras cu impuls sau doar modulul pentru impuls, trageti doua fire in usa dreapta fata(+APC si UCH), schimbati capacul butonului pentru geamul dreapta fata si aveti impuls si la geamul pasager(functioneaza doar de la butoanele din usa soferului).

Daca sunt intrebari nu ezitati smile.gif
caty
cine a intrebat de motorase
cel de pe stinga este cu impuls cel de pe dreapta nu
pretul....... nu stiu ce sa zic
nu stiu cat e unul in magazin
sa zic .........ceva mai putin de jumatatea pretului din magazin
VF1BG0
Eu am intrebat de pret .. intre timp am rezolvat.
WaxLaguna
Salut!

Am avut si eu eterna problema cu piesa albastra, am rezolvat-o, insa acum am alta buba. Geamul din stanga spate cand vreu sa il ridic el coboara daca ii dau de la comenzile de la sofer, indiferent cum ii dau el tot coboara, de fiecare data trebuie sa il ridic de la comanda usii din spate.
Pe mine chiar ma depaseste fenomenul asta.
Ati mai intalnit asa ceva??

Ms
VF1BG0
Butonul .. parerea mea smile.gif
garc3a2000
WaxLaguna ai montat butonul de la comanda centrala invers[sau mufa ] ,aceias problema am avut si eu[asta daca ai umblat la comanda centrala in ultimul timp]

17 Apr 2010, 21:38:
Sau vezi si tu butonul respectiv ,oricum se poate remedia ,este ceva pus invers sau poate e montat ceva gresit in interiorul lui

17 Apr 2010, 21:40:
vand un motoras dr,fata ,fara impuls 70ron
audiofilu'
Na belea...fara sa fac mare brinza am constatat ca geamul greapta spate are tendinta sa cada iar la comanda din buton se aude un ciriit atit la ridicare cit si la coborire fara vreun rezultat asupora geamului.Nu stiu deocamdata ce ar putea fi insa inclin sa cred ca macaraua.Motorasul merge si vreau sa anulez comanda electrica pina rezolv.Sa fie altceva sau doar sufele rupte/incilcite pe acolo?
Am demontat panoul si am constatat ca este doar o singura sufa (imbracata cu pisla) care iese pe verticala paralel cu geamul si are in virf o piesa alba (nu stiu cit de mare trebuia sa fie pentru ca este tocita)...
VF1BG0
Am eu kit de reparatie pentru dreapta spate. Sufa + piesa alba.
audiofilu'
Nu ma indoiesc...vine azi la prinz un mecanic f bun de-al meu si-mi spune de ce piesa e nevoie.Cert e ca sufa pare ok insa piesa alba...nu stiu,nu cred ca merita sa-i fac o poza dar daca e cazul...
Cit costa acel kit?
VF1BG0
100 de RON kitul. Nu pot sa dau doar piesa alba separat.
audiofilu'
Ok,astept sa vina mecanicul,te contactez prin PM.
VF1BG0
Ok.

Din ce am vazut pana acum la macaralele spate se rupe partea de jos unde e prins motorul. Sau doar se crapa si patineaza sufa pe motor cumva. Cand scoti macaraua afara vezi usor crapatura .. daca exista smile.gif
Bafta!
audiofilu'
Am demontat macaraua in partea de jos dar sus nu am cum sa desfac fara sa ma murdaresc (sint in hainele bune) si din cite am observat probleme la partea inferioara nu sint insa in partea superioara se observa acea piesa alba care e tocita si din cauza ca nu stiu cum ar trebui sa arate nu ma pot pronunta in privinta integritatii ei.
In maxim 2 ore am raspunsul,ma duc in service...la o adica ar ajunge miine la mine kitul?
VF1BG0
Depinde de unde esti. Daca nu esti din bucuresti trimit prin FAN Courier si ajunge in 24 de ore.

Uite aici link pentru kitul de reparatie spate: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=172...dpost&p=2373674

Prin Fan Courier te costa in plus transportul.
audiofilu'
Am fost in Bucuresti in week-end dar nu ma cramponez de cei 20 lei pentru transport...astept kitul la adresa din PM.
VF1BG0
Ok, trimit azi, iti dau PM cu AWBul cand e trimis.
Danke.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.