Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geamuri electrice Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
conzerva
fix aceeasi problema am avuto si eu, cu piesa albastra de la macaraua din stanga fata, piesa albastra din partea stanga cand te uiti la macara (asa cum zice prezamfiri, cea dinspre usa din spate, nu cea mai apropiata de motoras)................. mie mi sa rupt partea aia care tine cablul in ea.................. am reparat-o si acuma merge de ceva timp
dupa ce am pus cablul in ea am mai topit plastic peste cablul acela si am mai facut din sarma doua "u" si le-am pus in plasticul acela cu ajutorul pistolului de lipit.

6 Sep 2009, 07:06:
mesada dar chiar u poti sa faci nimica cu ea? sa o repari sau sa o lipesti cumva? asa rau tie distrusa?
mesada
e varza dar am sa incerc totusi pe la vreun atelier de PM poate frezata sau prin eroziune sa reusesc sa o fac oricum multumesc tuturor pt. sfaturi
tacufmr_lagunaII
Este o laguna distrusa in urma unui accident in Brasov. Saptamana asta merg sa vad daca mai are plasticele acelea albastre bune si eventual le iau.
mesada
tacufmr vezi daca e cutie in 6 trepte si vezi daca are bulbul pe cutie contactul de mers inapoi si butonul de avarii
te rog
b_gabi
Intreaba si de mecanismul de inchidere spate dreapta....
conzerva
tacufmr_lagunaII daca nu te superi intreaba si pt mine de u cric si de carligul ala pt remorcat (acela acre se insurubeaza in bara)................ mersi tare frumos
petrescu mihai
Salut
Am vazut ca aveti probleme cu macaraua la Laguna

Daca va intereseaza Vand KIT complet de reparatie macara Renault pentru geam stanga sau dreapta care cuprinde toate componentele necesare mai putin motoras.
Pret 220 RON

mail: mihai_mail_21@yahoo.com
0727368485
tacufmr_lagunaII
Pentru cei care m-au rugat sa aflu niste preturi de la Laguna lovita din Brasov va anunt ca am vorbit cu omul si o parte din piese le mai are, altele sau dat deja. Aveti mai jos postul in care el anunta ca are piese de vanzare. Consider ca este cel mai corect sa discutati direct cu el, gasiti numarul de telefon si adresa de mail.
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=156...dpost&p=1989068
Daniko
Buna, pentru cine are nevoie, am 2 macarale stinga si dreapta fata, cea dreapta un cablu rupt, cea din stinga cu toroane iesite pe 30cm, in rest complete bineninteles fara motorase. Eu le-am inlocuit cu macarale noi, daca va ajuta cu ceva ,pot sa le trimit ,numai sa-mi spuneti. La revedere!
Daniko
Buna,pentru ickx, lasa-mi un mail sau telefon, nu am destule postari sa-ti scriu in PM. Te ajut,binenteles cu macaralele!
nicudraso
Pentru cei interesati de reparatie macara geam spate sofer Laguna 2 atasez niste poze. Solutia este foarte rapida si cred ca e mai buna decit ce s-a prezentat pe forum referitor la macaralele de geam spate pina acum. 0745896185. Bafta
laguna_2_interceptor
- pentru cei cu probleme la macara exista kit complet de reparatie ce include cele 2 piese albastre care culiseaza sus/jos, cele 2 sufe si piesa cilindrica din mijloc pe care se infasoara si misca sufele, pretul pentru un kit este de 250 RON... detalii pe PM
bigjapan
salut sa stiti ca se gasesc plasticele de la macaraua de pe fata la laguna
daca mai vrea cineva sa imi dea un mail,plasticele vin pe original in termen de 6 zile lucratoare.
sper sa fiu de folos
laguna_2_interceptor
- pune codurile la repere pe original... la toate reprezentantele pe unde am intrebat nu se aduce decat macara completa la un pret fabulos...
bigjapan
o sa pun codurile cand o sa intru in posesia pieslor ieri am dat comanda si trebuie sa le primesc in maxim 7 zile lucratoare.
cand o sa intru in posesia lor o sa postez codurile.
si stai linistit ca eu lucrez la un magazin de piese auto si tot asa mi sa spus si mie ca nu vin separat dar am gasit un furnizor care le aduce,nu sunt cei de la renault dar aduc piese de renault originale.
pe curand.
CoBrAcsb
daca va intereseaza cautati pe eBay.fr
acolo se gaseste kit de reparare la macarale fata

2 plastice albastre
2 cabluri
1 rola
si parca mai avea ceva

pretul e de 21 euro cu tot cu transport doar ca sunt facute in Turcia

poate intereseaza pe careva
$$ilvviu
Nicudraso, am eu postate niste poze cateva pagini in urma.
Mi se pare mai buna ideea mea.
nicudraso
Da , pare ca solutia mea este mai "romaneasca" , dar imbinarea mea este elastica si nu poate sa sparga piesa din plastic alb. Sint multumit si merge bine pina acum. white_flag.gif
Hadrianvs
QUOTE(CoBrAcsb @ 23 Sep 2009, 19:17)
daca va intereseaza cautati pe eBay.fr
acolo se gaseste kit de reparare la macarale fata

2 plastice albastre
2 cabluri
1 rola
si parca mai avea ceva

pretul e de 21 euro cu tot cu transport doar ca sunt facute in Turcia

poate intereseaza pe careva
*


Pe mine ma intereseaza, numai ca am cautat pe ebay.fr si n-am gasit. Da-mi un link, daca poti, mersi.
gruita2005
Poftim aici http://cgi.ebay.com/Renault-Laguna-2-Kit-R...3DLVI%26ps%3D54
bigjapan
SE PARE CA M-AM INSELAT NU AM PRIMIT PIESA ALBASTRA
AM PRIMIT NISTE PIESE ALBE CARE VIN BAGATE PE GEAM
SORRY
Hadrianvs
QUOTE(gruita2005 @ 29 Sep 2009, 13:08)

Multumesc mult, Gruita. Le-am si cumparat, 22.50 Euro transport asigurat inclus. Va tin la curent.
dly_04_tm
Gasiti macarale si mecanisme de geamuri pentru orice masina si la preturi acceptabile pe www.macaraleelectrice.ro
b_gabi
@Hadrianvs care a fost modalitatea de plata pt ca vreau sa achizitionez si eu un set?
gruita2005
@Hadrianvs, sper ca ti-ai comandat pentru partea care iti trebuie tongue.gif Linkul era pentru partea dreapta.
Hadrianvs
biggrin.gif Am luat pe stanga-fata, ca aia-mi trebuia.
Modalitatea de plata e cea tipica a eBay-ului, adica cont on-line PayPal, la care am atasat un card Visa reincarcabil. Sunt ani buni de cand vand si cumpar pe eBay, acest mod de plata e cel mai folosit intre eBay-eri.
catavencu02
QUOTE(laguna_2_interceptor @ 23 Sep 2009, 13:21)
- pentru cei cu probleme la macara exista kit complet de reparatie ce include cele 2 piese albastre care culiseaza sus/jos, cele 2 sufe si piesa cilindrica din mijloc pe care se infasoara si misca sufele, pretul pentru un kit este de 250 RON... detalii pe PM
*



Salut Interceptor, da-mi te rog un PM cu detalii (eu inca n-am suficiente posturi), ar fi interesant daca se gasesc in Iasi.
CoBrAcsb
catavencu02
vezi ca exista pe eBay.fr kit de reparat macarale si e aproximativ 100 ron
catavencu02
QUOTE(CoBrAcsb @ 1 Oct 2009, 14:37)
catavencu02
vezi ca exista pe eBay.fr kit de reparat macarale si e aproximativ 100 ron
*



Da multumesc, am gasit! foarte greu functioneaza ciudat search-ul. Sper sa ma tina, am vazut ca sunt din Turcia.
CoBrAcsb
eu pana acuma is multumt de tot ce am luat de pe eBay
george_moga
Am de vanzare ceva piese pentru macaralele geamurilor electrice de Laguna precum si set complet(150 ron).Cu stima George-0766.60.75.81
mucii_salbatici
Gata, mi-au venit kit-urile de reparatie geamuri.
Au facut cam 10 zile, total (incl. transport) 189 ron.
Turcu' s-a dovedit a fi parolist, asa ca-l recomand.
espacern
Pentru cei ce au nevoie de cablu se gaseste la Bricostore cu pretul de 0,99 lei metru liniar.Cablul este de 1.5 si nu recomand pe cel de otel si zincat ca este mai rigid dar cel de otel simplu este la fel ca cel de origine.Se vinde de pe mosor la metru la raionul de cabluri si franghii!NUMAI BINE!
Hadrianvs
Azi am reparat macaraua, totul a mers "ca uns", piesele s-au potrivit perfect. Pana acum merge, am facut circa 20 de actionari. Atasez poze cu piesele vechi, cele noi( aproape simile cu originalele) si macaraua completa.
lentzy
acum sa va explic si eu problema mea: dupa ce in ultimul timp se auzea un scartait urat la coborarea si ridicarea geamului din dreapta fata am ramas fara baterie fiindca alternatorul nu mai incarca si s-a resetat si CB. de atunci geamul din dreapta nu a mai coborat si se aude doar cand actionez butonul din dreapta sa ridic geamul un clic. daca dau pe coborare nu se aude nimic nici de pe butonul soferului nici de pe celalalt. dupa ce am citit acest topic am dat si eu fata de la usa jos si m-am uitat, singura concluzie la care am ajuns fiind ca un cablu este slab (cel mai scurt cred, cel din stanga). mi-a fost frica sa desfac macaraua mai ales ca nu am alte cabluri sa inlocuiesc.
ce credeti este cablul acesta de vina sau e ceva electric???
george_moga
Cu siguranta de vina sunt piesele albe sau chiar cablul rupt.Motorasul daca se aude...merge.Pentru piese de schimb nu ezita sa ma contactezi.Cu stima George
catavictor
Eu va pot ajuta cu kit de reparatie compus din macara completa fara motoras, fara plasticuri si fara chinezisme, 18 garantie, 350 ron pretul ei am dat la multi clienti, e f usor de instalat,nu te chinui cu improvizatii sau alte prostii,pentru cei care doresc o sa pun si poze
renodood
QUOTE(Hadrianvs @ 10 Oct 2009, 17:32)
Azi am reparat macaraua, totul a mers "ca uns", piesele s-au potrivit perfect. Pana acum merge, am facut circa 20 de actionari. Atasez poze cu piesele vechi, cele noi( aproape simile cu originalele) si macaraua completa.
*


Salut,e greu sa o remontezi? am tot,mai putin cablul... cat a durat ?
mucii_salbatici
S-au ieftinit kit-urile pe ebay.de

http://cgi.ebay.de/RENAULT-LAGUNA-II-Fenst...=item27ac653344
przamfiri
QUOTE(george_moga @ 5 Oct 2009, 09:14)
Am de vanzare ceva piese pentru macaralele geamurilor electrice de Laguna precum si set complet(150 ron).Cu stima George-0766.60.75.81
*


cumparat ,reparat,,recomand,respect smile.gif
przamfiri
Cand desfaceti geamul,macaraua vedeti in ce stare sunt suportii de plastic de pe geam in care vin piesele albastre mai ales garniturile dintre suporti si geam , daca acestea sunt uzate sau lipsesc o sa aveti un zdranganit atunci cand geamul este un pic deschis asa vreo 10 cm ,zdranganit foarte enervant cel putin pentru mine smile.gif (zicea si Andu intr-un post dar nu mai stiu unde)
eu am bagat o folie din plastic (care se pune sub parchet,izolatie)si silicon vedeti in poza ,v-am pus o poza si cu inventia mea care m-a tinut ceva timp ,doi ani,asa ca sa va fac sa zambiti biggrin.gif ....abia a intrat siguranta la geam ...nu avea loc de atata sarma biggrin.gif
Doamne Ajuta
george_moga
PrZamfiri...foarte ingenioasa inventia ta si ma bucur ca a tinut.Dar acum serios vorbind pentru 150 roni cred ca esti de acord cu mine si se merita sa iei un kit de reparatie complet(cum de altfel ai luat).
Cu stima George 0766.60.75.81
przamfiri
da,din pacate atunci cand a cedat piesa albastra (anul 2007) nu am gasit kit de reparatie asa ca am fost nevoit sa fac inventii decat sa merg la prietenii nostrii....de la Reno sa dau 300 de euro pe o macara blink.gif
Doamne Ajuta si Craciun Fericit tuturor ci celor cu masini TALBOT nu doar ....... biggrin.gif
tacufmr_lagunaII
Am patit-o si eu duminica cand am lasat geamul meu jos de tot si acolo a murit. Multumiri colegului George la care am apelat si care in 1 ora mi-a si livrat kitul de reparatie. Puteti apela cu incredere la el, este parolist. La Multi Ani!
paultbg
Salutari forumisti,
Stiti cumva (poate George) exista kit de reparatie si pentru geamul spate?
Banuiesc ca doar piesa alba in cauza nu se vinde...
Multumesc in avans.
przamfiri
vezi ca a reparat cineva ........in paginile anterioare a pus si poze
Doamne Ajuta
ipiq
ca sa nu deschid alt topic va intreb aici: cum demontez perdeluta de la un geam? cum se prinde de fata de usa? multumesc
Dan73
Am inlocuit si eu piesa albastra..aia dinspre incuietoare. Era crapata. Celalata nu cred sa cedeze.
Multumesc cu intarziere lui Ionut (przamfiri) care m-a ajutat. De fapt, ca sa fiu corect, eu l-am ajutat sa-mi schimbe alea pe acolo biggrin.gif...ce sa ii fac daca a avut "noroc" de experiente cu macaralele astea
Kit-ul e luat de la colegu' George care biggrin.gif a avut dreptate. Mie imi cobora geamul ca si cum ar fi prins ceva. Omoram butonul ca sa ridic geamul. Am schimbat piesa albastra so cablurile si degeaba. Era motorul de vina asa cum a zis George. Norocul meu ca stiu sa-mi aleg prietenii biggrin.gif
Acum e totul functional.
VF1BG0
Daca mai vrea cioneva kituri de reparatie:

http://www.reno.ro/-VAND-Kit-reparatie-mac...II-t172782.html

Pentru fata am pe stoc, pentru spate primesc saptamana viitoare.
XTX
Salut la toata lumea!
Sper ca problema mea sa se incadreze in topicul de fata, am o laguna 2 din 2002 dinamiq si nu mai merg geamurile deloc. Adica in afara de cel de la sofer care mege(prost si cu intreruperi dar merge) nu merge nici un geam nici de la sofer si nici individual. Nici nu se lumineaza macar decat unul in spate dar nu merge deloc.
Aveti vreo sugestie?
Va multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.