Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Honda Insight Hybrid 2010
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
wolfin
up.gif
YRX
Prima data iti alegi modelul de cusatura, cauti pe net. O incerci pe o carpa pana iti iese.
Dupa aia o verifici pe volan cum se aseaza. Mai tragi, mai impingi pana e dreapta si se aseaza perfect. Vezi pe la colturi la cusaturi.
Cand esti fericit o fixezi cu scociul din dotare si te apuci de cusut, o iei ecran cu ecran, vezi sa pui ata suficienta. Strangi egal cusaturile, sa nu varieze strangerea chestia cu ud e asa si asa, e sintetica.
einstein1984
are ata deja trasa, doar cusatura in H poate face (ca la logan 2 cu facelift, nu merge ca la duster ph1 din aia in Z). E mai bine asa ca nu intra acul sub piele, e ca un siret.
Daca face cte, le poti intinde cat de cat cu un feon cald (ala de par, nu ala de dat jos vospeeaua) si masata putin cu o spatula.
IRONICK
De ce pe led din fabrica cu lumina de intalnire orbeste, ca astia le fac acum la 0.4° pe VOL.

[attachmentid=1628105827]

Pun si lupe ieftine (deh, trebuie sa iasa marja producatorului). Pe zona de pe contrasens se gaseste cel mai mult albastru.

[attachmentid=1628105828]

Pentru aia care se inchina la luminile din fabrica. slap.gif
madhorsefuzzy
Au venit LED-urile de interior CREE: Car Interior Light CREE Chip 31mm - 10$ / 2 buc.

Fac diseara o comparatie cu unele de 10 lei/ 2 buc. luate de pe olx de tranzitie pana ajung astea cree.
IRONICK
MAXGTRS fac lucruri ok.
Referitor la cele de plafoniera/interior, unde se foloseste fade in-out, am o recomandare.
Sa nu se foloseasca alimentarea led-urilor pe pwm, ci pe rezistoare. Sunt sanse ca pwm-ul din bulb sa ramana blocat si sa se arda/incalzeasca.
MuciX
Ironickule, Daca tot poluam cu leji, am văzut că becul din stopul mobrei îmi topește dispersorul. Ce recomanzi in locul lui p21/5w?

Faza e că trebuie să bată și în jos, pentru plăcuța de înmatriculare și să fie și de frana și poziție.
madhorsefuzzy
QUOTE(IRONICK @ 20 Jun 2019, 10:59)
Referitor la cele de plafoniera/interior, unde se foloseste fade in-out, am o recomandare.
Sa nu se foloseasca alimentarea led-urilor pe pwm, ci pe rezistoare.
Cum fac asta?

@Mucix: la Leguma folosesc cu succes de cativa ani LED-urile astea: Bec P21W / 1156 9G cu led CREE putere 30W - Rosu
Se incalzesc mult mai putin decat un bec normal si au lumina mult mai puternica. Si cum spuneam rezista de cativa ani pe Leguma.
Ideea e ca le poti lua si de pe Aliexpress. Eu nu mai stiu de unde le-am luat, dar sigur ala e modelul.
IRONICK
Il pui pe cel mai mic, de '30W'. Ca sa nu disipeze prea multa caldura in bulb. Eu am folosit doar de '80W'.

https://www.aliexpress.com/store/product/2x....1a544d7bvoEJJ8

Astia de la MAXGTRS erau atenti si la orientarea ledurilor pe axe.
MuciX
Cică not available, chiar și cu vpn de Romania
IRONICK
Nu conteaza ip-ul, ci destinatia de livrare.
MuciX
Nici macar nu arata produsul bre. Cică broken link

20 Jun 2019, 11:14:
Ce măgari aia de la ledview, au pus sku intern, nu găsești nimic după el.
madhorsefuzzy
QUOTE(IRONICK @ 20 Jun 2019, 11:55)
Il pui pe cel mai mic, de '30W'. Ca sa nu disipeze prea multa caldura in bulb. Eu am folosit doar de '80W'.
Au bagat si de 100W acum: link

QUOTE(MuciX @ 20 Jun 2019, 12:05)
Ce măgari aia de la ledview, au pus sku intern, nu găsești nimic după el.
Sa mance si gura lor o paine ... dar se mai desteapta omul ...
IRONICK
Nu imi place modelul ala.
madhorsefuzzy
Niste led-uri ...
MuciX
Nu știu cum puteți suferi lumina aia aibă.
einstein1984
+1
madhorsefuzzy
Daca te uiti la chipul dragalas din oglinda ... aia alba ii scoate in evidenta frumusetea ... aia galbena ... nu prea. wink.gif

Lui einstein nu ii pasa de frumusete ca el oricum poarta casca. tongue.gif
IRONICK
Hmm, mie mi se pare chiar mai slaba lumina alba.
IRONICK
Lasand caterinca la o parte cu luminozitatea, pe mine nu ma deranjeaza lumina alba. Ci aia albastruie. Alb este si lumina zilei, de 5000k. Dar are CRI 100. Cum majoritatea baga ledurile in aceeasi galeata, ledurile ieftine au 60-70 maxim. Vei distinge si foarte prost culorile.

Revenind la 'Asa face Honda cu orice sursa de lumina', cineva sa isi aminteasca ca daca pui mana deasupra farului, dar nu in raza, dispar acele pete de lumina. Si inca o informatie, farul produce lumina intoarsa. Daca pui mana in raza in partea de sus, de fapt acoperi lumina distribuita spre asfalt.

Concluzia? Acele pete de lumina sunt produse de geam (da, geam) si de gulerul cromat al lupei. Nu de proiectorul cu lupa. Am explicat pe poza.

[attachmentid=1628106028]

Unii producatori folosesc pleoape, special pentru asta.

Skoda Octavia 3

[attachmentid=1628106029]

Intentionat am dat informatia asta mai tarziu.
einstein1984
da fuzzy, de aia machiajul se face la lumina de led, nu la lumina zilei.. si fotografia de portret la fel

24 Jun 2019, 09:00:
QUOTE(IRONICK @ 22 Jun 2019, 23:40)
Lasand caterinca la o parte cu luminozitatea, pe mine nu ma deranjeaza lumina alba. Ci aia albastruie. Alb este si lumina zilei, de 5000k. Dar are CRI 100. Cum majoritatea baga ledurile in aceeasi galeata, ledurile ieftine au 60-70 maxim. Vei distinge si foarte prost culorile.





Intentionat am dat informatia asta mai tarziu.
*


cu tot respectul, dar exista N feluri de "lumina a zilei", mai aveam treaba cu o cabina de lumina (gen asta)folosita pentru evaluat culori si forme de piese de design, si ala cicla prin vreo 4-5 culori de lumina, (miezul zilei, ziua dar in interior dupa sticla, apus), unele vizibil galbene.
Sursa de lumina nu era LED....
madhorsefuzzy
ODO: 84.447 Km

Honda merge si consumul pe 2000Km + condusa de sotie prin Bucuresti a scazut de la 7.5 % la 7.2%. Nimic notabil.

Daaaar ... am scos Honda la plimbare pana la Valcea. biggrin.gif De nevoie: Laguna asteapta o fulie de arbore cotit (impreuna cu restul kit-ului). sad.gif

Revenind la plimbarea pana la Valcea cu Honda: o ocazie perfecta sa masor un consum extraurban, sa vad cum se prezinta pe autostrada, pe serpentine, la drum intins.

Traseul a fost:
- Buc. - Pitesti - Curtea de Arges - Valcea - 2 persoane si un mic bagaj - 5,6% - v med. 68Km/h - 213Km - plecat la 30 de grade C si ajuns la 20 grade C.
Pe autostrada am mers in general cu 140-145 Km/h (132 - 137 Km/h pe GPS) si nu am depasit 150Km/h. Eco OFF.

- Buc. - Pitesti - Curtea de Arges - Valcea - si retur pe acelasi traseu - la intoarcere 3 persoane si portbagaj plin - 5,8% - v med. 51Km/h - 460Km - plecat la 23 de grade C si ajuns la 21 grade C.
Pe autostrada am mers cu cat s-a putut in general cu 145-150 Km/h (137 - 142 Km/h pe GPS) si nu am depasit 161Km/h. Aglomeratie mare pe drum, stat in coloana vreo 15 min, de unde si scaderea de medie (au fost si 34 de Km pe la Valcea contorizati). Eco OFF.

Impresii:
- 5,6%? si 5,8% total la intoarcere? Pe bune? O singura data am mai scos un consum de 5,6% cu Loganul la un drum lung si atunci efectiv am mers foarte foarte incet si lejer. Pe drumurile de Valcea niciodata nu am scazut cu Loganul 1.4 sub 7% si cu Leguma 2.0 diesel sub 7,2%. Aici nu contorizez drumul cu leguma de Turnu Severin unde am mers la consum, vorbesc doar de drumuri normale unde merg normal fara sa imi pese de consum.

Si masina asta nici macar nu a fost luata pentru consum ...

- e fooooarte ciudat sa mergi cu o masina fara "greierashi". S-a auzit suspensia lucrand pe Curtea de Arges - Valcea si retur, dar fara "greierashi". Nici macar unul, ceva acolo de prasila. Si a avut toate geamurile laterale date jos impreuna cu fetele de usi. A fost un sentiment ciudat rau: dupa ce esti obisnuit sa scartaie, zdrangane ceva tot timpul ... sa nu se intample asta.

- tinuta de drum este geniala - suspensia destul de ferma cat sa permita un condus mai alert (nu agresiv sau sportiv) fara tangaj si placut pentru pasagerii spate, dar destul de moale cat absoarba foarte bine toate denivelarile de pe Curtea de Arges - Valcea.
@einstein1984: Aici cred ca au ajutat si Sinaile de 15" de pe Logan si balonul cauciucurilor 195/60 R15. wink.gif

- automata CVT - si asta misto - 6000rpm in depasiri, 1200rpm la mers in coloana cu 60-70Km/h. Pe serpentine in functie de cat de tare vroiam sa urc se tura intre 2200rpm si 4000 rpm. E foarte comoda cutia asta fara schimbari de trepte ci doar de turatie. Sportiva nu stiu dar daca o pregatesti si bagi piciorul in acceleratie cu 2 sec. inainte de depasire tasneste cu 5000-6000 rpm si accelereaza binisor cu cei 98 cai ai ei.
Aporpo de CVT si hibrid - la 140-145 Km/h rotatia varia intre 2900rpm si 3400rpm in general stabilizandu-se pe la 3200rpm
- la 160 Km/h aveam cam 4000rpm

- zgomotul in masina la 140Km/h si la 160Km/h este foarte ok, se poate face o conversatie normala fara sa ridici vocea. La 160Km/h zgomotul de motor e mai mare decat la Leguma (4000rpm vs 2700rpm), dar restul (de rulaj si vant) mai mici (cand iei piciorul de pe acceleratie si scade turatia iti dai seama).

Singurul minus al masinii e ca e un pic, dar doar un pic zgomotos motorul intre 4500 si 6000 rpm. Dar si zgomotul are o tonalitate frumoasa. radmasa.gif

Tragand linie:
- mai economica decat Leguma
- mai confortabila pe drumuri proaste decat Leguma (Curtea de Arges - Valcea) - drumuri frecvente de altfel
- lipsa greieri comparativ cu Leguma
- fara probleme din cauza lipsei cailor comparativ cu Leguma (98cp vs 203cp)
- mai misto automata CVT vs M6 de pe Leguma in traficul de pe drum Valcea - Buc.

Ma duc sa vad de ce mai tin Leguma ... si sa mai analizez pentru ce vreau 300-400 cp la urmatoarea masina ... rolleyes.gif
einstein1984
posibil leguma sa aiba nevoie de ceva amortizoare noi daca a ajuns asta mai confortabila....
IRONICK
QUOTE(madhorsefuzzy @ 5 Aug 2019, 11:59)
- 5,6%? si 5,8% total la intoarcere? Pe bune? O singura data am mai scos un consum de 5,6% cu Loganul la un drum lung si atunci efectiv am mers foarte foarte incet si lejer.
*
Are 2.8 fata de 3.6 (Logan), rezistenta la inaintare. Macar de aici sa scoata consumul mai redus.
CVT are un avantaj, consumul mai mic. Ma rog, fata de automatele cu convertizor.
Si mie imi place CVT, dar nu pe motoarele mici. Confortabila.

6 Aug 2019, 09:54:
Noaptea ai mai mers?
madhorsefuzzy
QUOTE(IRONICK @ 5 Aug 2019, 12:50)
Noaptea ai mai mers?
Doar pe A1 duminica intre 21.30 si 22.30 cu viteze intre 140 si 160Km/h.

Foarte misto lumina data. coolspeak.gif
2dor
Se poate consum si mai bun.
madhorsefuzzy
Se poate, dar cine merge cu floricica aprinsa in bord (ECO mode) pe caldurile astea? Nu eu.

ODO: 84.600 Km

Pregatesc masina pentru conced in Thassos:
- am verificat lichidele - ulei motor (maxim), ulei CVT (maxim), antigel (fix la jumatate) - trebuie sa vad cu ce se completeaza desi in februarie se schimba (10 ani), lichid frana (maxim), lichid parbiz (maxim)
- stingator, trusa medicala - check
- spalat interior/exterior
- pentru siguranta - am montat claxon bitonal de Laguna 3 in locul celui OEM Honda. Acum ma baga lumea in seama daca claxonez. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Lucrarea cu claxonul ... zici ca e de fabrica. biggrin.gif Pacat ca nu am facut poze. sad.gif

Ieri cautam motiv sa claxonez. Ca un copil mic. radmasa.gif

Cost claxon: 100 lei din dezmembrari. Sotia e si ea multumita, vechiul claxon de fabrica nefiind nici pe placul ei. blush.gif
Bicicleta galbena
737 spotted on Mihalache cool.gif


madhorsefuzzy
Si? Cum conducea nevasta? Se baga sau era cool and calm? biggrin.gif
Bicicleta galbena
Nu stiu, ca masina era oprita si sotia nu era in ea. rolleyes.gif
Arata mai bine acum. La cateva zile dupa ce ai luat-o s-a intamplat sa trec pe langa blocul tau si am vazut masina. Se vede ca s-a ocupat cineva de ea. smile.gif








madhorsefuzzy
ODO: 84.975 Km

Condus economic - ECO ON - Buc. - Pitesti - Curtea de Arges - Valcea - 1 persoana si un mic bagaj - 4,8% - v med. 73Km/h - 206,9Km - plecat la 20 de grade C si ajuns la 21 grade C. Pe autostada viteza intre 120 si 125 Km/h.

QUOTE(Bicicleta galbena @ 13 Aug 2019, 09:21)
Arata mai bine acum. La cateva zile dupa ce ai luat-o s-a intamplat sa trec pe langa blocul tau si am vazut masina. Se vede ca s-a ocupat cineva de ea.   smile.gif
Ai prins-o in forma maxima: spalata si bibilita. wub.gif

Mai are ea nevoie de ceva detailing exterior/interior, dar dupa vacanta din Grecia.
madhorsefuzzy
ODO: 86.831 Km

Concediu in Thassos (Potos)

Buc. - Makaza - Thassos (Potos) - 3 persoane si portbagaj plin - 5,8% - v med. 68Km/h - 663,9Km - plecat la 20 de grade C si ajuns la 31 grade C. Pe autostada viteza intre 140 si 160 Km/h (dupa ce am ratat o iesire si am ocolit 50Km in ultimii 20km i-am dat mai tare).

Buc. - Makaza - Thassos (Potos) si retur - 3 persoane si portbagaj plin - 5,5% - v med. 54Km/h - 1586,3Km - Pe autostada la intoarcere viteza intre 120 si 125 Km/h. Pe chill mode.

Dupa invarteala de 308 Km pe insula Thassos consumul scazuse la 5,7%.

Concluzii:
- masina te indeamna la calm, dar poate daca o calci sa mearga lejer cu 120-130Km pe drumurile Bulgariei. Nu a fost cazul.
- suficient spatiu pentru concediu de 11 zile pentru 3 persoane. Si pentru contrabanda cu ulei de masline. radmasa.gif
- sufera pe dealuri unde trebuie turata la 3000-4000 rpm pentru a tine ritmul cu coloana, iar zgomotul de motor devine derajant dupa o perioada. Pe autostrada la 3000rpm nu e asa de deranjant zgomotul de motor pentru ca e acoperit de cel de vant, dar la viteze de sub 90Km/h 3000-4000rpm constant e un zgomot usor deranjant.
- am folosit noul claxon bitonal de Leguma o singura data scurt ... dar ce frumos a sunat. blush.gif
- altfel placuta cu cutia de viteze CVT (nu si pe dealuri) si foarte practica pe insula Thassos fiind cu 50cm mai scurta decat Leguma.

L.E. Mama ce naspa e faza lunga cu becurile lumanari aprinse peste LED-uri de pe scurta. Dar bate mai departe ...
dandobre
Joi plec și eu tot acolo. Cum era pe insula? Aglomerație mare de concetățeni?
madhorsefuzzy
Erau peste tot evident, dar prin zonele unde am fost eu nu m-au deranjat (Potos, Sentido si Limenas).

Am intalnit doar romani cu bun simt. biggrin.gif

De fapt toata lumea a fost foarte foarte ok, indiferent de natie. Probabil e de la aerul insulei. smile.gif

Dar si al cincilea an la rand nu cred ca mai dau pe acolo ... adica la anul. Desi asa am zis si anul trecut. happy.gif
dandobre
up.gif

Așa zic și eu, și la fel fac, dar e mai la îndemână față de alte zone.....
wolfin
cand expira uleiul?


si ce aciditate are? >0.8

ala din stanga jos e ce trebe icon_mrgreen.gif
IRONICK
QUOTE(madhorsefuzzy @ 26 Aug 2019, 14:09)
L.E. Mama ce naspa e faza lunga cu becurile lumanari aprinse peste LED-uri de pe scurta. Dar bate mai departe ...
*


Stiu unele de fro ... 10400lm radmasa.gif
madhorsefuzzy
QUOTE(IRONICK @ 26 Aug 2019, 14:43)
Stiu unele de fro ... 10400lm  radmasa.gif
Pana acolo intai verific sa vad daca pot face sa functioneze DRL-ul pe faza lunga.

QUOTE(wolfin @ 26 Aug 2019, 14:23)
cand expira uleiul?
garantie 5 ani in bidon sau 1 an si 5000Km in motor. tongue.gif

QUOTE(wolfin @ 26 Aug 2019, 14:23)
cand expira uleiul?
si ce aciditate are? >0.8

ala din stanga jos e ce trebe  icon_mrgreen.gif

Eu am mers la shopu' de uleiuri (link la shop) si acolo am degustat si mirosit mai multe si in final am ramas cu Crysolado asta: e light si potrivit pentru mine.

Ala de zici ca e ce trebuie e mult prea aromat pentru gustul meu. L-am luat pentru altcineva nu pentru mine.

Nu stiu cand expira uleiul dar am luat ultimele bidoane din shop. Astepta marfa noua de la fabrica si are ceva rulaj baiatul de acolo.

Apropo anul asta am intrat direct: vreau 6 bidoane de 5l, platesc cash si vreau discount. Grecul a ras, m-a pupat si apoi m-a intrebat de care vreau. radmasa.gif
Apoi a taiat 1 EUR la ficare bidon. wink.gif
wolfin
da fiecare cu gusturile lui. eu il prefer pe cel iute...fructat
madhorsefuzzy
ODO: 86.900 Km

Operatiunea volanul chinezesc.

Pun pozele edificatoare.

Pe scurt:
- nu imi place cum a iesit - cute, cusaturi in spate/sus la spitele de la 3 si 9 cam naspa ... mad.gif
- a iesit asa din cauza inexperientei mele - e primul volan pe care il cos/potrivesc/bunghesc
- pachetul de la chinezi (pielea artificiala, instructiunile, adezivul, ata, etc.) foarte bine facut: cineva cu experienta facea un volan ca de fabrica ... eu nu sad.gif
- data viitoare nu mai repet experienta (ori ma duc la baieti ori cumpar de la chinez si ma duc la baieti la montaj) - ma dor buricele dejtelor de mor ...
dandobre
Mie îmi pare destul de ok. Am văzut cute și la alea cusute de'băieți'.. cât a costat pachetul?
bgdrenault
Esti gumos.

Hai, ca-i bine. Daca nu vrei sa te laud, e satisfacator. Bravo, te ai descurcat .
Victorine
Si mie imi pare foarte bine pentru un first time job!
madhorsefuzzy
A costat pe AliExpress 17$.

Arata ok. Sunt eu prea fixist/perfectionist.
YRX
Lasa bre ca ti-a iesit bine. Diverse cute si incretituri fac toate. Ridicarea la cusaturile transversale o poti estompa doar cu sapat in materialul volanului, ceea ce nu cred ca vrei.

La greci, la uleiul de masline, un parametru foate important este aciditatea.
Uleiul extravirgin este cel cu aciditate <0.8%, restul e rafinat. Asta de 0,8 este cel mai comun in magazine.
Calitatea cea mai buna este sub 0.4
Exista si 0.1, dar e o gramada de bani.
La noi aciditatea nici nu este trecuta pe ambalaje.
bgdrenault
Nu traiesti 10 ani in plus de la uleiul acela.

Plus, ca o gramada de greci, in dorinta de a fi la fata clientului, lasa toate recipientele in fata pravaliei, in caldura. Si mai observ ca au inceput sa foloseasca cu succes ambalaje de plastic, nu ca in cutii de aluminiu ar fi mai ok.
Depozitarea in sticle(din sticla) inchise la culoare s-au vase de lut, lemn, garanteaza calitatea, in rest e comert.
madhorsefuzzy
E intre 0,25% si 0,75% aciditatea. In functie de noroc. biggrin.gif

E de bine?

QUOTE
Acest ulei de masline extravirgin cultivate de maslini intr-un mod bland. E dulce, cimbru, cu o aroma distincta si are o culoare aurie.
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Nu traiesti 10 ani in plus de la uleiul asta, dar eu personal vreau sa prind 150 de ani. tongue.gif
wolfin
Intre 0.2 si 0.8 sunt uleiuri premium.

De ce nu bagi uleiuri minerale de lubrifin in honda tongue.gif

Nu e vb ca traiesti 150.

De ex noi prajim numai in ulei de pomace. E mult mai ok.

Plm bagam destule toxine zilnic.
bgdrenault
Ideal ar fi sa nu mai prajim, sunt alte metode de gatit mai sanatoase.
wolfin
Pai snitel sau legume trase ....trebe...

Dar da ai dreptate. Cum ne alimentam e decisiv.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.