Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Crossland X (Polizorul Turbo)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
IRONICK
Daca nu duceti masinile si la pensat, tot degeaba!
einstein1984
pai se penseaza bavurile la pneurile noi, nu stiai?
marksman
La ce detalii dați voi aici, încep să cred că vorbiți din experiență. Vreo recomandare de salon, aveți?
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 17 Sep 2020, 14:21)
pai se penseaza bavurile la pneurile noi, nu stiai?
*

Si manichiura la teava de esapament.
Iar etrierii se vopsesc cu oja rosie!
einstein1984
Adevarul e ca suntem invidiosi. Toti am vrea ca sotiile sa cheltuie pe noi atatia bani si atentie cum cheltuie unii pe masini. Sa-mi spele si mie prosoapele cu sampon de bebelusi....
wolfin
Si chilotii cu praf de purici
dandobre
QUOTE(ursul_bipolar @ 17 Sep 2020, 12:10)
Este ca nu stii cine sunt cei din clip? Iti zic eu, acum ceva ani cand prin ro detailingul inseamna pt multi mers la coafor, oamenii astia aduceau unele dintre cele mai bune produse si le aplicau pe masini. Si le iesea, masinile aratau ca noi. Ala de spala face operatiunea corecta, asa se face, restul tine se spalatoriile de cartier. Imi dau seama din ce spui ca este un domeniu care nu te-a pasionat ci doar ai cochetat de la distanta cu el. Si mai ales cred ca te-au influentat mult cei la care mergi de obicei.
*



https://youtu.be/fN9k81hpmMY
Ursule, văd că ăsta din clip zice invers.
Eu zic că amândoi aveți dreptate atâta timp cât există grijă și atenție...
ursul_bipolar
Cu siguranta vei mai gasi multe alte metode. Incarcand ambele metode pot spune ca aia cu tamponatul daca nu ai un prosop de ff buna calitatea e apa de ploaie. Raman zoaie si pe locul respectiv pare ca a stat o carpa imbibata in apa care a inceput sa se usuce.
AR-18-MOS
Ursu zice bine. Până la urmă, deși probabil cheltui pe produse de îngrijire auto cât nu cheltuie alții pe îngrijirea lor personală, tot cum zice Ursul șterg mașina. În general, în 80% din cazuri întotdeauna cu un drying aid (wet wax sau wet detailer), deci mai lubrifiază frecarea dintre prosop și lac. Un polish corespunzător după ceva ani, și aia e.
axabrt
Dar tu ai BMW. Alea au vopseaua groasa.
Orice le ai face tot nu pățește nimic vopseaua.

Tu compari mașina ta care a costat 100000 de euro cu Mazda lu marksu de 30000. Probabil vopseaua e mult mai sensibila la Mazda.
Și cred că și zincarea e mai bio făcută . Hai nu bio, dar macar mai "eco" așa...

AR-18-MOS
Da, dar Marksman i-a făcut tratament ceramic de nouă. Ceea ce pe viitor contează enorm, mai ales la revînzare. Eu făceam senzație la spălătorie cu TurtleWax Wax it Wet, cea mai basic soluție posibilă, că românul e obișnuit să ștergă mașina cu tricouri vechi rupte în formă de cârpă direct în lumina soarelui.
axabrt
Aia cu lumina soarelui e o greșeală într-adevăr.
Dar nu toți pot sa spele mașina la umbră

Parca scria cineva pe aici că a spălat o noaptea și a dat cu prea multe smacuri pe mașina, apoi s a distrat sa o curețe. Parca marksmanu
marksman
@axa: da, eu
dr_mKe
Ursule, eu ma uit la ce face un nene de prin UK, care face detailing la masini istorice, unele exemplare costa de câteva ori cât tot forumul la un loc.
Pe Turtle Wax am pus mana prima oara acum aprox. 25 de ani.
ursul_bipolar
Intreaba-l pe nenea ala la care te uiti cam ce prosoape foloseste pt operatiunea asta si atunci vei avea raspunsul. Incearca acasa cu orice prosop si iar vei avea raspunsul.
Agrig
QUOTE(dr_mKe @ 17 Sep 2020, 21:47)
unele exemplare costa de câteva ori cât tot forumul la un loc.



Adica asta?
https://daciaclub.ro.webstatdata.com/
biggrin.gif
bion
[attachmentid=1628120729]
Grigorie, moșule umbli cu soparle biggrin.gif
marksman
Apăsând butonul potrivit după ce citim eticheta de avertizare obținem asta:
[attachmentid=1628120743]
marksman
Azi am luat în primire Mazda. S-a odihnit cam două săptămâni într-un garaj subteran. Prăfuită nițel, no big deal, nici nu am spălat-o.
3890 km and counting
marksman
Găsită în parcare:

[attachmentid=1628120846]
madhorsefuzzy
Dar e impecabila vopseaua deasupra.
einstein1984
cam mare luftul ala intre bara si aripa
bion
Pai si bara e infundata si jupuita.Luftul e pentru aerodinamica biggrin.gif
Bietu marks . La cum il stiu a ajuns la UPU cu hertzu cand a vazut daunele.
axabrt
Haidi bre că s mici daunele.
Dar totuși e nasol la o mașină nouă.
marksman
QUOTE(einstein1984 @ 22 Sep 2020, 07:08)
cam mare luftul ala intre bara si aripa
*


Pentru că a înfundat ornamentul de plastic de pe curbura aripii. Mama lor de nemernici!
cj98czh
mai lasa-le sa se adune ... dupa Casco ... si aia este .. nu merita sa iti bati capul pentru nimicuri din astea ...
einstein1984
imi imaginez ca prima zgarietura pe masina noua e cea mai dureroasa. sad.gif
dar cum zice si colegul de la cluj, or sa mai fie si altele daca mergi in oras cu masina, e pcat sa pui la ficat
miki
QUOTE(marksman @ 21 Sep 2020, 18:59)
Găsită în parcare:

[attachmentid=1628120846]
*


Bicla sau carucior
marksman
Tm-Deva. Mazda, 1h45m, consum 8.2l/100km.
Raduchu
Cum e drumul pe portiunea unde nu e autostrada?

Vinerea trecuta cand am plecat din Timisoara sa vin acasa, am zis c-o sa merg pe autostrada, pe Deva, in loc sa mai merg pe Otelu Rosu-Hateg. Inainte de iesirea de pe autostrada catre Lugoj am mai aruncat un ochi pe Waze si cand am vazut cat rosu e acolo unde nu e autostrada, am zis pas. sleep.gif
marksman
13 km de mers in coloana, max 50 km/h, ceva dop prin padure inainte de Cosava. Eu prin Otelu Rosu nu am mai mers in Valea Jiului. Am coborat de pe autostrada la Simeria, apoi Hateg - Petrosani. In seara asta pauza. Maine sau duminica ajung probabil si prin Petrosani.

26 Sep 2020, 14:36:
[attachmentid=1628120964]

Consumul nu mai contează. rolleyes.gif
Raduchu
Gura Apelor, misto. Pacat de portiunea aia rea de drum. Insa merita pentru peisaj. smile.gif
Andy_ACS
Chestie de design (subiectiv) - mi se pare ca protectiile de plastic de la pasajele rotilor si prag sunt muuuult prea groase. Trebuiau facute la jumatate. La cum arata acum dau impresia ca rotile sunt foarte mici, si nu e cazul.
In rest un design fain!
marksman
@Andy_ACS: m-am obisnuit cu ele asa smile.gif

@Raduchu: Da, ultima parte de drum e rea. Drumul e practicabil chiar și cu roțile de 18" dacă mergi încet și eviți gropile sau treci incet peste ce nu poți evita. Au fost niște "meseriași" care se grăbeau, dintre care țin să-l menționez pe cel cu numere de IF care mergea la 50 cm de bara mea și m-a depășit nervos in 10 m.

În alte locuri, însă, era pustiu:


[attachmentid=1628120969]
dandobre
Șoferii de If sunt cei mai respectuoși in trafic.... mincinos.gif
axabrt
Jante de 18 dar totuși par cu balonul mare... Cat e ? 50?
marksman
55
silvanu96
pai atunci poti sa-i dai fara frica...
marksman
Acu', după ce am vândut roțile de iarnă de la Passat, am reîntregit bugetul pentru all seasons la Mazda. Surpriză (sau nu), la aproape toate cauciucurile a crescut prețul cu aprox. 100 lei/buc.
Opțiunile sunt:
1. Goodyear Vector 4S G2 SUV, cele mai scumpe la aprox.900 lei/buc. Dar si cele mai bune in teste.
2. Pirelli Cinturato AS Plus, cică locul 2 dupa GY la teste
3. Michelin CrossClimate SUV, mixed feelings
------
4. Vredestein Quatrac 5 SUV, dar 1 db mai zgomotoase, la 70 db
5. Kleber Quadraxer 2 SUV, cele mai ieftine dintre marcile cunoscute si serioase. Performanțe bunicele, zgomot la fel ca in top 3.
Andy_ACS
Am CrossClimate de peste 4 ani, pe 3 masini diferite. Pentru mine sunt perfecte, fiind un all-season mai apropiat de vara. Nu am avut probleme nici iarna, dar nici nu merg in conditii de iarna prea des/mult.
Acum cativa ani erau singura varianta daca voiai ceva bun all-season, dar faci mai multi km vara.
Acum vad ca au acos modele noi, am vazut ca si Conti a scos ceva bun. Ai de unde alege.
marksman
Ești a doua persoană care spune de bine de Michelin CrossClimate. Două păreri pozitive și două negative până acum.
cj98czh
QUOTE(marksman @ 26 Sep 2020, 20:42)
55
*



55-ul ala depinde de latime 😀
marksman
215
dr_mKe
Pe polei fac pariu că nu fac o figură bună. Cum asta va fi cea mai deasă situație în care vei fi pus, mergi pe gume de iarnă.
Ale mele au soosit azi, Nokian SnowProof.
ursul_bipolar
Confirm, cross climate pe polei nu stau bine. Overall merg bine dar in anumite conditii sunt limitate, vezi poleiul.
marksman
Are Opelul de iarna. În rest, la cei aprox. 8000 km anual, nu se justifică altceva decât un set de all-season.
cristic1982
Daca iernile sunt usoare fara prea multa zapada, mergi pe ceva care se comporta bine pe asfalt (Michelin, Vredestein sau Bridgestone).
Daca te astepti la ierni mai nasoale, ori iei dedicate, ori Goodyear (sa te astepti sa nu fie la fel de bune ca celelalte pe uscat si cand este cald).
Si Continental erau bunicele iarna, dar nu stiu cum stau cu imbatranirea si uzura.
M.C.
QUOTE(marksman @ 30 Sep 2020, 12:33)

5. Kleber Quadraxer 2 SUV, cele mai ieftine dintre marcile cunoscute si serioase. Performanțe bunicele, zgomot la fel ca in top 3.
*


Astea le am pe Alfa si pe Megane.Foarte mulțumit.Am mers pe gheata, polei, zapada, fara probleme. Nu am gasit Kleber pentru cal, așa că am luat Hankook Kinergy.
cj98czh
QUOTE(marksman @ 30 Sep 2020, 16:28)
215
*



la 215x55x18 ai sidewall de 11.9 cm ... multe din anvelopele de dimensiuni " comune" au sidewall mai mic ... nu stiu de ce zici ca " chiar si cu roti de 18" ... clasicele 205x55x16 au sidewall de 11.2 cm ..
marksman
Am fie 215/55/R18, fie 215/65/R16.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.