Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Crossland X (Polizorul Turbo)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
MuciX
Eu tot nu pot sa inteleg de unde diferentele astea enorme fata de preturile din Ro. Ca din cate stiu se fabrica toate in acelasi loc, momentan, nu?
marksman
QUOTE(AndreiMR @ 24 Feb 2020, 10:08)
Asteptare usoara  smile.gif  E o alegere interesanta cu motorul asta. Gasesti informatii destul de complete despre motorul asta pe forumul Mazda romania, eu n-am retinut ca ar avea GPF. Test-drive ai facut cu motorul Skyactiv-X sau cu cel "clasic"?
*


Cu G122 FWD MT. X nu era disponibil. G122 va fi inlocuit de G150, dar Mazda a anulat optiunea AT FWD, fiind disponibil doar G150 AT AWD, care nu se incadreaza la noxe pt. programul Rabla. Singura optiune AT a ramas X180, fara AWD. Cu AWD nu mi-l permit, si e incert ca se incadreaza la noxe.
AndreiMR
QUOTE(tomageorgian @ 24 Feb 2020, 10:59)
Cica nu prea se apropie de consum de dizel

""Rien de révolutionnaire au volant, mais qu'en est-il en consommation ? Par rapport aux promesses de Mazda, disons-le tout de suite, c'est la déception. Certes, c'est mieux que les concurrents essence d'après nos mesures, mais non, ce n'est pas mieux, ni même aussi bien que le diesel. Par exemple un Audi Q3 35 TDi 150 Quattro, donc 4 roues motrices et boîte manuelle comme notre CX-30, consomme presque 1 litre de moins en moyenne selon nos mesures, tout en accélérant aussi fort au mille mètres départ arrêté et en ayant de bien meilleures reprises. Et si on passe aux essence hybrides, un Lexus UX 250h 4 roues motrices, un peu plus lourd et un peu plus performant, consomme presque 1,5 litre de moins, toujours selon nos mesures. Il n'y a que sur autoroute, à vitesse constante, que l'appétit du SkyActiv-X est remarquable. Ce n'est donc pas la révolution annoncée. Heureusement, Mazda ne fait pas payer trop cher son moteur SkyActiv-X sur le CX-30 : il commence à 33000 €, c'est-à-dire au même prix qu'un C5 Aircross PureTech 180 en boîte auto, et moins cher que le moins cher des Q3 qui affiche 150 ch. Il peut monter jusqu'à 39000 € en haut de gamme avec 4 roues motrices et boîte auto car oui, au fait, avec cette motorisation, le CX-30 a la bonne idée de laisser le choix entre 2 et 4 roues motrices et boîte auto ou manuelle.""
Oricum misto. Oricum nu cred ca ai luat.o ptr consum si sper sa ai loc in porcbagaj pentru 1 porc si un sac de cartofi
*



Aici e greseala marketingului Mazda care a spus asa ceva...apoi au dres-o, si au spus ca are consum comparabil cu G122 dar puterea mai mare. Ceea ce e corect, pana la urma cam atat consuma, ba chiar in testele de presa se pare ca Skyactiv-X e o idee mai economic la mersul urban, fiindca acolo functioneaza in regim SPCCI. Sau...daca vrei neaparat sa compari, are un consum comparabil cu un diesel de 2 litri in oras, dar in extraurban dieselul e inca in avantaj

QUOTE(marksman @ 24 Feb 2020, 11:08)
Cu G122 FWD MT. X nu era disponibil. G122 va fi inlocuit de G150, dar Mazda a anulat optiunea AT FWD, fiind disponibil doar G150 AT AWD, care nu se incadreaza la noxe pt. programul Rabla. Singura optiune AT a ramas X180, fara AWD. Cu AWD nu mi-l permit, si e incert ca se incadreaza la noxe.
*



Am inteles...eram curios cum ai perceput tu motorul Skyactiv-X dpdv al performantelor, fiindca pe forumul celalalt parerile sunt impartite...si sunt cam la extreme, intre criticile haterilor de serviciu si laudele celor care aplauda Mazda indiferent de deciziile luate. Ce e limpede e ca motorul are o limitare (probabil din soft) in treptele mici si la turatii mici, puterea se simte cum trebuie la turatii mari de la treapta 3 in sus. Eu inca n-am reusit sa ajung la un test-drive cu motorul asta
marksman
Daca va avea un mediu de 9 in conditii de 90% urban, cat are si Loganul, si Polizorul, si fac 500 km cu un plin de 50l, ca si cu astea doua, o sa fiu multumit. Si masinile astea nu-s conduse tocmai la consum.
Daca va avea un mediu mai mic, e bonus. Daca va avea un mediu mai mare de 9, asta e.
cj98czh
sunt chiar curios ... ca polizorul de 0.9 ia strict cluj in jur de 10-10.5% ... la o viteza medie de 16-18 km/h ..
marksman
Eu am o bucata interurbana care scade din mediu.
ursul_bipolar
QUOTE(4x4 @ 23 Feb 2020, 17:38)
Felicitari si multi kmp fiabili.

In functie de unde produc componentele pentru sistemul hibrid, e posibil sa intarzie livrarea destul de mult.
*



Nu cred ca intarzie, din cate stiu Mazda foloseste sistemul hybrid livrat de Toyota: https://newsroom.mazda.com/en/publicity/rel...003/100329b.pdf, https://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_Synergy_Drive

Normal consumul tau pt ca este hybrid ar trebui sa fie undeva intre 5.5 -> 8 urban, am eu la RAV undeva intre 6-8 si masina e cu 450kg mai grea cu roti de 18.
marksman
E doar mild hybrid, deci nu cred ca va fi atat de mic. Reiau: ma astept la 9 mediu, cu 90% urban. Sub e ideal, peste e nedorit, aia e.
Tot roti de 18 are si Mazda.
ursul_bipolar
Ok, atunci poate fi putin mai mare.
MuciX
Pacat ca nu o sa poti vedea viteza medie pe CB, ar fi fost interesant.
marksman
Da, stiam ca computerul de bord are niste lipsuri, dar mi le-am asumat.
ady77
Bine ca ai comandat intai tongue.gif

Daca nu comandai deja, sareau toti pe tine si mai tare sa iti explice ce si cum rolleyes.gif
wolfin
nu e tarziu...poate lua oricand un suzuki laugh.gif
marksman
Am dat avansul deja. smile.gif
wolfin
glumeam.

sa va bucurati de ea
einstein1984
QUOTE(marksman @ 24 Feb 2020, 10:32)
Raspuns de politician. Optiunea mea e mai buna pentru ca a celuilalt e clar proasta. Daca ziceam Duster 1.5 dCi 4x4 Prestige era best buy.
Sper ca Hyundai-ul tau ori e automat, ori a schimbat vechiul proprietar ambreiajul. Sau e una dintr-un lot bun. Oricum ar fi, multi kmp fara probleme si tie.


*


si mai bine, e in garantie si nu merge prin aglomeratie! Iar daca se inatampla ceva in post garantie are cine sa-l schimbe si piese se gasesc.
Problema la optiuni de cumparare este si ce criterii se iau in calcul (estetic doar daca e pentru femeie, tehnic daca esti muttli, etnia asamblatorilor daca esti ursul bipolar, prezenta unei retele de dealeri solide si cu stoc de piese decent etc ). ceva ce pentru tine nu conteaza pentru altul poate fi dealbreaker. Volvo sunt supermasini si greu le-as gasi un cusur, dar daca castig la loto si inca locuiesc in Romania nu iau volvo. rolleyes.gif

28 Feb 2020, 14:20:
QUOTE(MuciX @ 24 Feb 2020, 14:08)
Pacat ca nu o sa poti vedea viteza medie pe CB, ar fi fost interesant.
*


dry.gif Y tho? previne racingu?
MuciX
Plm, eu ii duc lipsa. E bun sa te poti lauda precis cu consumul.
ady77
QUOTE(einstein1984 @ 28 Feb 2020, 13:19)
dar daca castig la loto si inca locuiesc in Romania nu iau volvo.  rolleyes.gif
*


De ce?
einstein1984
2 dealeri prin toata tara si scumpi si habar nu am cat de buni dar nu as vrea sa alu pe banii mei la o masina de peste 50 K de euro....
Opel are o gramada si uite ce a iesit.
ady77
Pai daca ai bani, trimiti pe cineva sa iti faca revizia in Suedia tongue.gif tongue.gif
ursul_bipolar
QUOTE(einstein1984 @ 28 Feb 2020, 14:19)
s etnia asamblatorilor daca esti ursul bipolar,


?? N-am inteles-o p-asta.
cj98czh
Ignora-l cate o data... mai trage si el din tigara nepotrivita ... smile.gif
ursul_bipolar
Asa ma gandeam si eu.
einstein1984
QUOTE(MuciX @ 24 Feb 2020, 09:28)
Trebuia un 1.2 tce cu edc. Sau sã îți ții gura.
*


user posted image
@ursu, la etnia japoneza a asamblatorilor ma refeream
IRONICK
Fratii pejo si citro au aceleasi probleme la modelele cu platforma comuna?
einstein1984
si le extind si la mini cand e acelasi motor
ursul_bipolar
Marksmane zi-mi si mie cum stai cu start stopul? Functioneaza ok? La noi a inceput sa nu mai functioneze de 2 sapt. E vreun recall ceva la opel? Bateria e ok, nu da rateuri.
wolfin
nu o da rateuri...dar probabil e sub limita...sau ai modificat setari clima...etc
bion
Dac o freci mult in sat nu apuca sa se incarce suficient bacteria . Normal da un mesaj ca stsrt/stop impossibile.Vezi pe display cat incarca.Daca e si dupa drumuri lungi; :your car is fucked.
marksman
QUOTE(ursul_bipolar @ 2 Mar 2020, 12:54)
Marksmane zi-mi si mie cum stai cu start stopul? Functioneaza ok? La noi a inceput sa nu mai functioneze de 2 sapt. E vreun recall ceva la opel? Bateria e ok, nu da rateuri.
*


Dupa cum au zis bion si wolfin, bateria are incarcarea sub pragul considerat ok de catre stop/start. Retin ca pragul e 85%, dar nu bag mana-n foc. Un drum mai lung in exterior si ar trebui sa se rezolve, sau o pui pe redresor.

LE: asa am patit si eu, deci iti zic din experienta.
ursul_bipolar
Nu folosesc eu masina. Cum verific daca are cel putin 85%? Are ea vreun meniu sau tre sa mearga la reprezentanta? Wolfin, nu s-a modificat nimic la clima sau alte setari ca am intrebat dar masina merge 90% in oras. De la baterie i-am zis si eu ca e. Am vazut LE-ul, e ok atunci. Ii zic sa o incarce sau sa faca un drum pana la munte.

Multumesc!!
wolfin
sa apese off butonul s&s si problema rezolvata. nu o trimite la munte laugh.gif
ursul_bipolar
Am probleme cu sotia dupa (masina socrului), nu e rentabil. Happy wife happy life. biggrin.gif
bion
QUOTE(wolfin @ 2 Mar 2020, 14:57)
sa apese off butonul s&s si problema rezolvata. nu o trimite la munte  laugh.gif
*


Unele masini nu are buton. La mine nu are cu esp off.
Incarcarea aia e pixdoasa. Am lasat pe display aku Oscileaza intre 11 V si 15 V.Cand are chef e activa s/s la fiecare oprire sau nu fct. cate o zi intreaga.
marksman
la Opel incarcarea se vede doar cu diagnoza
einstein1984
daca ai un multimetru masori tensiunea cu masina incuiata.... sub 12,6 probabil nu mai activeaza S&S
bgdrenault
Totusi, polizorul cum mai merge?
LA revizie ai fost?
Ai mai trecut prin service vizavi de problema ta? Ai mai auzit de alte rezolvari ale situatiei tale?
Antigelul s-a stabilizat?
marksman
QUOTE(einstein1984 @ 3 Mar 2020, 08:25)
daca ai un multimetru masori tensiunea cu masina incuiata.... sub 12,6 probabil nu mai activeaza S&S
*


Doar ca trebuie pacalit contactul de la capota ca sa fac asta.

QUOTE(bgdrenault @ 3 Mar 2020, 08:43)
Totusi, polizorul cum mai merge?
LA revizie ai fost?
Ai mai trecut prin service vizavi de problema ta? Ai mai auzit de alte rezolvari ale situatiei tale?
Antigelul s-a stabilizat?
*


Revizia luni. Antigelul sta la minim. In rest nimic.
bgdrenault
Adica tot completezi si se stabilizeaza la minim?
einstein1984
tragi multmetrul afara si inchizi capota daca nu se incuie cu capota deschisa. Sau scotch peste contactor, esti inginer parca, nu?
YRX
radmasa.gif
Asa fac ma, inginerii? Scotch?
einstein1984
mi se pare mai rapid ca un strap in conector si sanse mai mici sa strici ceva.
wolfin
Pawer tape nu scotch
AR-18-MOS
QUOTE(YRX @ 3 Mar 2020, 10:44)
radmasa.gif
Asa fac ma, inginerii? Scotch?
*


Atașat chart, sã înțeleagã și Einjtain.
user posted image
YRX
Nuuu, ingineru' e sef, cheama vreun pulica din atelier sa tina deshtu' pe contact cat masoara el.
ady77
QUOTE(YRX @ 3 Mar 2020, 10:44)
Asa fac ma, inginerii? Scotch?
*


Cu gheata!
marksman
QUOTE(einstein1984 @ 3 Mar 2020, 10:42)
tragi multmetrul afara si inchizi capota daca nu se incuie cu capota deschisa. Sau scotch peste contactor, esti inginer parca, nu?
*





QUOTE(ady77 @ 3 Mar 2020, 12:06)
Cu gheata!
*



stric bunatate de scotch pe capota aia...

QUOTE(einstein1984 @ 3 Mar 2020, 10:48)
mi se pare mai rapid ca un strap in conector si sanse mai mici sa strici ceva.
*


mai rapid decat toate astea e tija de surubelnita in incuietoare, dar accesul e mai dificil. O sa prelucrez o bucata de fier sub forma urechii de la capota, dar acum nu am timp de asta. Urmeaza...

Bateria e destul de departe de marginile capotei, firele multimetrului sunt scurte pentru operatiunea de-ai zis-o tu. Crezi ca nu as vrea sa fie usor?


3 Mar 2020, 12:24:
QUOTE(bgdrenault @ 3 Mar 2020, 10:29)
Adica tot completezi si se stabilizeaza la minim?
*


A fost pus la max, a scazut la min si a ramas acolo.
marksman
Trecut si revizia. Se va schimba pe garantie culisa inferioara geam sofer, care nu mai vrea sa stea complet infipta la locul ei. Completat antigel.

Damage: 942 lei

Work from home in progress.
tatabobu
Bai, ce sigur eram ca a postat os!
marksman
icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.