Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: accesorii megane 4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
old_jhon
M-au lamurit cei de la Meridian cu senzorii. Pe Megane 4 sunt 407004CB0B care costa 184 lei bucata. Nu se gasesc after market, sunt noi. Nu se gasesc pe stoc, vin la comanda in 3 saptamani.

Senzorii de pe Duster sunt asemanatori cu cei de pe Kadjar si Talisman probabil, adica 407004CB0A si nu merg pe Megane 4.
meg2s
@old_jhon: ai cumva si confirmarea zvonului de mai devreme conform caruia la M4 nu se pot inregistra 2 seturi de senzori (adica vara/iarna)? Mai era si intrebarea daca pe acelasi set de senzori se pot schimba fata/spate sau in diagonala fara sa fie nevoie sa mergi la ei pentru un nou pairing...
cj98czh
Poti sa muti rotile cum vrei tu ... o sa ti le vada ... dar daca ai mutat sa zicem stanga fata pe stanga spate .... el cand iti semnaleaza o problema o sa iti spuna ca este stanga fata ...

Cand faci pairing cu ei ... ii spui masinii ca mov inseamna stanga fata ...

Nu am auzit pe nici un model de masina la nici un producator sa tina minte mai mult de un set de senzori ... cand pui roti de iara sau roti de vara care au alt senzori ... le faci din nou cunostinta cu masina ..
jbn
QUOTE(cj98czh @ 1 Nov 2016, 14:52)
Poti sa muti rotile cum vrei tu ... o sa ti le vada ... dar daca ai mutat sa zicem stanga fata pe stanga spate .... el cand iti semnaleaza o problema o sa iti spuna ca este stanga fata ...
*



Am o presupunere conform careia dupa ce schimbi stanga fata cu stanga spate de exemplu, trebuie sa resetezi sistemul de presiune pneuri, operatiune in urma careia masina va sti care senzor unde este. Pe langa asta resetarea va modifica si presiunile de referinta. Detalii se gasesc in manualul de utilizator, unde am citit ca resetarea se face in urmatoarele cazuri: cand se pune roata de rezerva, cand se schimba rotile intre ele (cu toate ca nu este recomandat sa se schimbe intre ele).
meg2s
Cu schimbatul intre ele e ok, daca tot ce presupune este o resetare. Macar atata lucru stim si noi sa facem - sa inspectam vizual (sau cu-n manometru) care-i roata care pierde presiune... Important e sa nu dea eroare ca nu mai sunt rotile acolo unde se asteapta sistemul.

@ cj98czh: pana si 'batranul' M2 o stia pe asta cu doua seturi de senzori - de ex. postul #7 de aici:
https://www.reno.ro/Senzor-presiune-roti-t209343.html
E clar ca M4 are capacitatea sa retina toti senzorii de presiune din cartier, totul e sa vrea Renault. Ar fi o nimica toata sa adauge in meniul tabletei o functie de 'pairing' sa pui ce senzori vrei, cand vrei si pe ce roata vrei, dar interesul lor este sa le facem o vizita la fiecare astfel de operatiune.
old_jhon
QUOTE(meg2s @ 1 Nov 2016, 14:35)
@old_jhon: ai cumva si confirmarea zvonului de mai devreme conform caruia la M4 nu se pot inregistra 2 seturi de senzori (adica vara/iarna)? Mai era si intrebarea daca pe acelasi set de senzori se pot schimba fata/spate sau in diagonala fara sa fie nevoie sa mergi la ei pentru un nou pairing...
*



Nu stiu inca. Din ce am vazut pe net, la Laguna III apare in CLIP posibilitatea de a alege intre vara/iarna. O sa aflu peste o luna cred, cand o sa vina senzorii.
marian_ionut
salut. Cat mai costa un capac de janta tabla pe 16 versiunea Zen? Nu gasesc nimic pe net..
Bogdan Zlotar
Salut,

Citind toata nebunia asta cu senzorii, care mi se pare o mare magarie, ma intreb daca nu este mai simplu si la fel de scump 😄, sa-ti cumperi cauciucuri de iarna exact pe dimensiunea jantei cu care este echipata masina.

Va intreb, dc sa dau 800 de lei pe senzori, 1000 de jante de tabla si sa nu pun pe masina cauciucuri de iarna f calitative ?

Apropo, meganul meu a fost livrat acum 5 zile cu cauciucuri de vara, o alta porcarie marca renault.
Ma intreb daca erau nameti in Bucuresti cum ridicam masina !!!!

Pana acum masina este impecabila insa imaginea si modul cum se prezinta dealerii renault lasa mult de dorit, amatori.

Multumesc
adrianovici_2006
QUOTE(Bogdan Zlotar @ 10 Dec 2016, 17:19)
Salut,

Citind toata nebunia asta cu senzorii, care mi se pare o mare magarie, ma intreb daca nu este mai simplu si la fel de scump 😄, sa-ti cumperi cauciucuri de iarna exact pe dimensiunea jantei cu care este echipata masina.

Va intreb, dc sa dau 800 de lei pe senzori, 1000 de jante de tabla si sa nu pun pe masina cauciucuri de iarna f calitative ?

Apropo, meganul meu a fost livrat acum 5 zile cu cauciucuri de vara, o alta porcarie marca renault.
Ma intreb daca erau nameti in Bucuresti cum ridicam masina !!!!

Pana acum masina este impecabila insa imaginea si modul cum se prezinta dealerii renault lasa mult de dorit, amatori.

Multumesc
*


Sa te bucuri de ea!
Masinile standard vin echipate cu cauciucuri de vara....asa ca nu prea ai dreptate!
Sunt de acord ca multi dintre dealer-i sunt de tot rasul!

2069
QUOTE(Bogdan Zlotar @ 10 Dec 2016, 17:19)
Salut,

Citind toata nebunia asta cu senzorii, care mi se pare o mare magarie, ma intreb daca nu este mai simplu si la fel de scump 😄, sa-ti cumperi cauciucuri de iarna exact pe dimensiunea jantei cu care este echipata masina.

Va intreb, dc sa dau 800 de lei pe senzori, 1000 de jante de tabla si sa nu pun pe masina cauciucuri de iarna f calitative ?

Apropo, meganul meu a fost livrat acum 5 zile cu cauciucuri de vara, o alta porcarie marca renault.
Ma intreb daca erau nameti in Bucuresti cum ridicam masina !!!!

Pana acum masina este impecabila insa imaginea si modul cum se prezinta dealerii renault lasa mult de dorit, amatori.

Multumesc
*



cand ai dat comanda pt masina ?
bogdabogda
A inlocuit cineva antena clasica cu antena "aripioara de rechin"?
adrianovici_2006
QUOTE(bogdabogda @ 12 Dec 2016, 00:21)
A inlocuit cineva antena clasica cu antena "aripioara de rechin"?
*


Tentanta ca aspect dar cu un pret de prohibitie!
old_jhon
QUOTE(bogdabogda @ 12 Dec 2016, 00:21)
A inlocuit cineva antena clasica cu antena "aripioara de rechin"?
*



Nu cred ca o sa dea lumea 1000 lei pe antena aia, ar arata bine dar totusi...

Am pus senzorii dar am uitat sa intreb daca tine minte 2 seturi sad.gif. M-am dus la ora 9 dimineata dupa ce am stat prin oras haihui pana la 4 dimineata smile.gif am uitat complet. Per total cu pachetul de presuri si tava reversibila de portbagaj, am dat 1300 lei(manopera, senzori, pachet accesorii).

As pune aparatorile de noroi fata/spate dar la 236 lei + montaj parca nu prea ma atrage.
jbn
QUOTE(old_jhon @ 13 Dec 2016, 16:18)
As pune aparatorile de noroi fata/spate dar la 236 lei + montaj parca nu prea ma atrage.
*



Eu negociasem aparatorile de noroi fata/spate inainte de comanda. Cand a venit masina uitasera pentru ca intre timp plecase agenta cu care facusem comanda si tipa noua ''nu stia nimic''. Pana la urma au comandat aparatorile (150 ron setul de 2 aparatori). Faza dura este ca sunt aparatori universale, intr-adevar marca Renault, dar nu DEDICATE M4. Nu sunt profilate, sunt pur si simplu niste bucati plane de cauciuc. Mai mult, nu pot fi prinse deoarece contraaripa nu este din plastic, ci dintr-un fel de pasla in care holsuruburile nu prind. Initial am crezut ca spun asta ca sa nu mi le prinda ei, dar cand am vazut cu ochii mei m-am convins ca asa este.
Stie cineva daca intre timp au aparut aparatori DEDICATE M4? Eu as da banii pe ele instant. Sunt de parere ca sunt foarte utile!
tuneam
Pasla aia e f buna. E o protectie fonica. In general masinile de top au asa ceva. Acuma tb vazut daca aparatorile pot fi montate cumva acolo.
jbn
Nu neg calitatea de antifonare 😊
R19/16v
Scenicul are carenaje din textil, si nu e tocmai de top smile.gif
jbn
Depinde ce inseamna ''de top''. Poate ca acea pasla este un element care se adauga la altele care definesc o masina de top 😆

Dar hai sa nu deviem prea mult de la subiectul cu aparatorile. Eu chiar vreau sa aflu daca au aparut aparatori dedicate 😇
rusus
QUOTE(Bogdan Zlotar @ 10 Dec 2016, 17:19)
Salut,

Citind toata nebunia asta cu senzorii, care mi se pare o mare magarie, ma intreb daca nu este mai simplu si la fel de scump 😄, sa-ti cumperi cauciucuri de iarna exact pe dimensiunea jantei cu care este echipata masina.

Va intreb, dc sa dau 800 de lei pe senzori, 1000 de jante de tabla si sa nu pun pe masina cauciucuri de iarna f calitative ?

Apropo, meganul meu a fost livrat acum 5 zile cu cauciucuri de vara, o alta porcarie marca renault.
Ma intreb daca erau nameti in Bucuresti cum ridicam masina !!!!

Pana acum masina este impecabila insa imaginea si modul cum se prezinta dealerii renault lasa mult de dorit, amatori.

Multumesc
*



O ofertaa la Dacia în uzina pentru angajați se dădeau încă un set de anvelope de iarna bonus ,plus ca au reduceri de 10% din prețul mașini,erau afișe cu prima varianta la prețul de 12600,de programul rabla nu scria nimic!

Putea sa îți ofere un set de iarna dealeri
daniel.vlad
Huse pt scaune a pus cineva? De care, de unde si la ce pret? Eventual si cu buzunar pt scaunele fata...
adrianovici_2006
QUOTE(daniel.vlad @ 25 Dec 2016, 08:13)
Huse pt scaune a pus cineva? De care, de unde si la ce pret? Eventual si cu buzunar pt scaunele fata...
*


In ce ma priveste nu le vad rostul, nu fac altceva decat sa acopere farmecul interiorului!...am avut la masinile anterioare chiar si interior bej...la 3..4 ani se murdarea, mergeam la curatatorie si era adusa in forma initiala!
aba81
nici eu nu vad rostul huselor. sa protejezi ce? sau ca sa ai peste 6 ani o masina uzata dar cu scaune noi smile.gif). Bucurati-va de masina asa cum e ea.
speedman
O masina uzata poate arata foarte bine si dupa 6 ani...megane ul din 2006, care a ramas in familie arata foarte bine si acum...la aproape 10 ani si 95 k.
aba81
la 95mii km nu ar avea de ce sa fie uzata ...poate doar moral avand deja 10 ani. la 400mii ce sa mai zicem (mai alea daca sunt facuti in 4-5 ani) smile.gif. Aviz amatorilor de chilipiruri ...de pe la doctorite din Germania smile.gif)
bengabius
Stie cineva daca au aparut scuturi metalice pt M4?
La dealer mi-au spus ca nu au inca.....
Scutul din fabrica pt sedanul meu este din plastic.....
DragosCatalin
Salut baieti! Am si eu o intrebare. Peste tot am vazut jantele Silverline gri mai deschis. Observ in poza atasata ca exista si varianta pe negru cu gri, pare mult mai frumoasa combinația pe masina de culoare gri titanium (culoarea asta am ales.o pt jucaria mea). Are cineva acele jante? Pe configurator nu apar.... la dealer nu mi.au spus despre ele nimic...aveti detalii ceva? Mersi anticipat!
speedman
exista, dar iti dai seama ca nu merita din punct de vedere al pretului, nu? Cred ca un 1000 lei pe bucata e cam realist...
DragosCatalin
QUOTE(speedman @ 5 Mar 2017, 10:15)
exista, dar iti dai seama ca nu merita din punct de vedere al pretului, nu? Cred ca un 1000 lei pe bucata e cam realist...
*


Nu cred ca sunt scumpe. Adica varianta pe 18 la mine la dealer este aproape 300€ bucata cu cauciuc cu tot (banuiesc ca are si valvele cu senzori de presiune). Astea pe 16 probabil ca sunt mai ieftine...mi.as lua alea de tabla cu capac si pe cacuciuc de iarna, iar separat as lua prima varianta din poza pe cauciuc de vara ( asta daca se poate sa aleg varianta asta, dar ar fii cea mai buna) ...
speedman
sincer ma indoiesc ca ar fi 300 e janta plus anvelopa pe 18...un coleg cu gt a luat pachet pe 17 pt gt cu aproximativ 7600 ron...
DragosCatalin
QUOTE(speedman @ 5 Mar 2017, 14:17)
sincer ma indoiesc ca ar fi 300 e janta plus anvelopa pe 18...un coleg cu gt a luat pachet pe 17 pt gt cu aproximativ 7600 ron...
*


Eu am intrebat la dealer daca imi poate oferii alte jante. Si ca accesorii mi.au dat jantele pe 18 cu cauciuc cu tot la 296€ bucata. Cel putin asta au zis ei...stiu ca este putin, dar asta au spus ei..
spy_oh_joy1389
Ciudat. Mie de la dealer mi-a zis așa:

"Senzor presiune in pneu - 210 lei cu TVA/BUC

Partea cu senzorii de presiune in pneuri este putin mai delicata. Ceea ce stiati dumneavoastra cu inperecherea a 8 senzori pe BCM era realizata prin cele doua module Iarna si Vara, care nu mai exista in momentul de fata.Prin urmare daca va achizitionati roti de iarna, veti fi obligat sa mergeti la service Renault pentru a le face inperecherea. Costul nu este unul foarte ridicat - aprox.40 lei pentru toata operatiunea."
DragosCatalin
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 5 Mar 2017, 17:04)
Ciudat. Mie de la dealer mi-a zis așa:

"Senzor presiune in pneu - 210 lei cu TVA/BUC

Partea cu senzorii de presiune in pneuri este putin mai delicata. Ceea ce stiati dumneavoastra cu inperecherea a 8 senzori pe BCM era realizata prin cele doua module Iarna si Vara, care nu mai exista in momentul de fata.Prin urmare daca va achizitionati roti de iarna, veti fi obligat sa mergeti la service Renault pentru a le face inperecherea. Costul nu este unul foarte ridicat - aprox.40 lei pentru toata operatiunea."
*


Sa inteleg ca mergem o data pt imperechere apoi masina tine minte ambele randuri de roti, sau trebuie mers toamna si primavara mereu?

<span class='edit'>5 Mar 2017, 17:37:</span>
Am vazut acum ca varianta de jante silverline de pe configurator sunt 205 55 R16, iar într-o brosura sunt 215 60 R16. In brosura spune ca varianta pe gri ( ca aia de pe configurator) sunt 215 60 R16 si varianta negru 205 55 R16, in configurator nu sunt pe negru. Eu nu mai inteleg nimic. Cand o sa comand masina trebuie sa fiu atent la toate detaliile astea. Foarte ciudat... radmasa.gif
spy_oh_joy1389
Așa se înțelege. Pun și întrebarea mea ca să se înțeleagă tot contextul:
"- De asemenea aș vrea să pregătesc mașina din timp pentru roțile de iarnă. Îmi puteți spune cât ar costa 4 senzori + împerecherea cu BCM-ul? Se pot împerechea 8 în total ca să nu fie nevoie să vin cu mașina în fiecare sezon să fac reîmperecharea cu celălalt set de senzori. Întreb ca să știu dacă voi cumpăra roți pe 17 sau doar anvelope de iarnă pe 18."
DragosCatalin
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 5 Mar 2017, 17:38)
Așa se înțelege. Pun și întrebarea mea ca să se înțeleagă tot contextul:
"- De asemenea aș vrea să pregătesc mașina din timp pentru roțile de iarnă. Îmi puteți spune cât ar costa 4 senzori + împerecherea cu BCM-ul? Se pot împerechea 8 în total ca să nu fie nevoie să vin cu mașina în fiecare sezon să fac reîmperecharea cu celălalt set de senzori. Întreb ca să știu dacă voi cumpăra roți pe 17 sau doar anvelope de iarnă pe 18."
*


O sa pun si eu acceasi intrebare la dealer...poate ajung saptamana care vine pe la ei.
speedman
spy - cand iti ajunge gt-ul?
spy_oh_joy1389
"Ultuima actualizare primita din sistem, am primit-o pe data de 23.02.2017 - cand Masinuta Dumnevaostra era pe transport de la Uzina din Palencia catre Barcelona.
In momentul cand vom primi urmatoarea actualizare de date, va anunt ce noutati au mai aparut."

Și din discuția cu un coleg de aici (nu-i dau numele că poate nu vrea să se știe) lui i s-a estimat că pe 20 în București și la sfârșit de lună la el în oraș. El a dat comanda după mine cu puțin timp.
speedman
inseamna ca mai ai putin....asteptam cu interes impresii despre masinuta.
spy_oh_joy1389
Am primit și eu aceeași confirmare cu 20.Martie ajunge în depozitul de la Ciorogârla happy.gif .
Și dacă tot suntem la capitolul accesorii, o să îmi iau și bare de plafon + 2 suporți de bicicletă:

Barele de plafon - 825 lei cu TVA/set - disponibile
Suport bicicleta - 530 lei cu TVA/buc - disponibil
Senzor presiune in pneu - 210 lei cu TVA/BUC
aba81
Pentru bare portbagaj si suport te sfatuiesc sa iei Thule. Au modele noi...aero...aluminiu tot ce trebuie smile.gif. Eu folosesc suporti bici de la Thule un model care e tot vreo 500 lei si vreau sa iti spun ca merita toti banii.
2069
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 6 Mar 2017, 10:45)
Am primit și eu aceeași confirmare cu 20.Martie ajunge în depozitul de la Ciorogârla happy.gif .
Și dacă tot suntem la capitolul accesorii, o să îmi iau și bare de plafon + 2 suporți de bicicletă:

Barele de plafon - 825 lei cu TVA/set - disponibile
Suport bicicleta - 530 lei cu TVA/buc - disponibil
Senzor presiune in pneu - 210 lei cu TVA/BUC
*



Cand ai dat comanda pt masina ? initial ce termen ti-au dat ?
spy_oh_joy1389
Am fost amânat inițial cu 2 luni până să îmi dea termenul (din octombrie până în decembrie). Pe 21 decembrie mi s-a spus 15 aprilie +/- 2 săptămâni.
2069
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 7 Mar 2017, 05:50)
Am fost amânat inițial cu 2 luni până să îmi dea termenul (din octombrie până în decembrie). Pe 21 decembrie mi s-a spus 15 aprilie +/- 2 săptămâni.
*



eu am dat avansul pe 17 ian si mi s-a dat termen saptamana 15 (+ /- 2 saptamani). Adica prima saptamana din aprilie. An inteles ca nu a aparut nicio modificare in sistem in cea ce prveste termenul livrarii. Pe tine cand te-a anuntat ca va ajunge in tara pe 20 martie ?
spy_oh_joy1389
Ieri am primit mailul.
2069
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 7 Mar 2017, 10:56)
Ieri am primit mailul.
*



Ramane de vazut daca vor respecta termenul de 20 martie in cazul tau .Sunt curios la cate zile dupa ce ajunge la Ciorogarla o vei putea ridica efectiv. Dealer ul meu parca a spus ca a doua zi o pot ridica. Vom vedea
freya2012
Asa mi s-a intamplat si mie. In noiembrie mi s-a spus ca termenuld e livrare ar fi pentru sfarsit februarie-inceput martie. Ulterior am primit 15 aprilie si asta a ramas termenul deocamdata.
Sper sa nu fie mai tarziu de atat. Daca ati primit mai multi termen pentru aprilie, in cazul asta redevin optimist, ca nu pot livra doar cate doua bucati. Acum depinde modelul comandat de voi si de unde trebuie sa vina, Turcia sau Spania.
2069
acele date reprezinta ziua cand masina ajunge la Constanta in port. De atunci pana intram efectiv in posesia masinii poate dura inca 7-10 zile. Asadar nicio sansa sa o primim pana la Paste
2069
Daca avem termen de livrare 15 aprilie inseamna ca ies de pe banda pana la 1 aprilie. Masinile fabricate incepand cu luna aprilie vor fi compatibile cu Android Auto si CarPlay. Asadar un ochi plange, unul rade, ne bucuram ca le primim mai devreme dar pierdem acea functie si ratam la mustata programul remat
spy_oh_joy1389
Cu ce avantaje vine android auto față de rlink?
speedman
avantaj de avantaj...vezi interfata telefinului pe ecranul unitatii multi media...mare pierdere wacko.gif
2069
avantajele sunt multimple. De la acel mirroring, adica poti controla telefonul cu butoanele de pe volan. Poti rula pe tableta masinii toate aplicatiile din telefon Pana la faptul ca poti utiliza Google Maps care iti arata traficul si timpul pana la destinatie. Plus faptul ca ai asigurat update permanent la harti. Daca nu ma insel, hartile de la Rlink 2 sunt 2015
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.