Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: accesorii megane 4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
ratonbox
De cauciuc sunt si ale mele, dar au fost gratuite asa ca nu pot sa ma plang. Macar arata binisor, nu sunt ca si cum ar fi desprinse din alta imagine.
relisys
premium e denumirea de pe siteul lor......e o calitate buna.se aseaza perfect si un plus (cel putin pt mine) nu are mirosul acela nasol de cauciuc.
speedman
relysis - arata bine, pare de acolo smile.gif
dariuscristi
QUOTE(RM4SI @ 7 Sep 2017, 23:13)
Pentru mine este neimportant faptul ca se toceste, murdareste, ca nu se aspira bine, ca arata urat. Trebuie doar sa-si atinga scopul pentru care a fost fabricata: sa protejeze mocheta si podeaua portbagajului.
*


Salut! Ai cumparat pana la urma si tu acea tava de portbagaj reversibila? Esti posesor de Megane varianta sedan? Eu sunt posesor de megane sedan intens 1.2 tce si m-ar interesa si pe mine acea tavita, dar intampin urmatoarea problema. Cei de la reprezentanta cautand dupa seria de caroserie nu gasesc ca disponibila si pentru modelul meu acea tavita reversibila...gasesc in lista de accesorii tava portbagaj reversibila pentru renault megane sedan dar cautand dupa seria de caroserie nu le mai apare disponibila acea tava...desi in brosura de accesorii pentru megan sedan si pe site-ul Renault apare disponibila tava de portbagaj reversibila...bineinteles cu alt cod si probabil si alte dimensiuni fata de cea de la GT sau hatch. Sa existe oare tava de portbagaj reversibila pentru megane sedan si sa se potriveasca doar pe anumite serii?
jbn
Pai doar sa difere "amprenta la sol" a portbagajului in functie de dotari. Altfel, cel mai probabil este eroare in sistemul lor de baze de date.
leolache
Are cineva probleme cu covorasele de cauciuc de origine? Ale mele dau semne de oboseala dupa doar doua luni - cel de la sofer a inceput sa se rupa.
jbn
Si la mine a inceput relativ repede sa se rupa fasii subtiri din presul soferului, din zona unde vine calcaiul drept. Am masina de 11 luni.
leolache
Ciudat. Pe cele de Laguna le-am tinut sase ani, pe doua masini, si se prezentau impecabil.
vladof
Aveti pantofi cu toc in familie? biggrin.gif
jbn
Doar calcaiul meu, al tatalui, fratelui, nasului si unui prieten foarte bun au frecat acolo. Al tuturor celor mentionati in afara mea insumeaza maxim 1h wink.gif
RM4SI
8500 km si locul de contact calcai-covor, usor zdrentuit. Sunt cu ochii dupa covorase de cauciuc mai ales pentru locurile din spate. Cele de origine sunteți de tot c.....l. Trebuie sa stai pe locul tau ca la scoală. Altfel.....murdaresti. Oricum le-am primi cadou printre altele. La cel de la sofer am lipit o prelungire, pentru ca dupa cum sigur stiti, toata mizeria cadea deasupra presului. Singurul care sta bine este cel de la pasager dreapta.
jbn
Foarte tare si bine punctat "Trebuie sa stai pe locul tau ca la scoala" radmasa.gif. Dar totusi, ce altfel de presuri poti pune sa nu se mai murdareasca? Cele de origine sunt exact pe dimensiunea podelei...daca pui mai mari stau ca drq. Pana la urma spatiul redus duce la murdarirea mochetei de jur imprejurul presurilor si, cel mai enervant, al coltului banchetei si partii inferioare a spatarului. Cand spui despre presul pasagerului ca "sta bine" te referi la faptul ca nu pleaca de pe locul lui?
Flatron
Probabil că se referă la faptul că acel covoraș al pasagerului acoperă o suprafață ok, ceea ce mi s-a părut și mie. Cele din spate chiar că sunt mici, m-am mirat și eu. Same here, cauciuc, dar vreau să iau din mochetă curând.
jbn
Pai asta nu inteleg eu: daca iei din cauciuc/mocheta in ideea ca vrei sa acopere o suprafata mai mare, atunci nu se vor mai pupa cu amprenta podelei si se vor vedea/simti ca drq unsure.gif
RM4SI
Imposibil sa nu găsim in timp ceva care sa imbrace spatele cum trebuie. Pe fata cu artificiul de la sofer este ok. Am folosit o laterala de la o tava mai mica, asemănătoare cu cele care se folosesc la portbagaj si am facut o lipitura.
papa_mulo
Daca nu aveti "trafic" intens in masina va puteti lua de mocheta, dar eu zic sa-l lasati pe cel de cauciuc la sofer.
RM4SI
Am si de mocheta premium, primite tot cadou, dar se vede praful si mizeria ca dracu pe ele, Sunt puse sub cauciuc si le mai las câteodată la vedere.
VioT
Va salut. Despre senzorii de parcare fata (m4 sedan), pe care ii ofera renault la un pret de ~650 lei (fara montaj), conform site-ului, ce parere aveti? Am evitat pachetul care ii cuprinde din oficiu, fiind 500 EUR (optiunea cu senzori F+S, unghi mort, etc).
Eu ma gandesc daca sa montez acesti senzori F (inca nu a sosit masina), pe spate avand deja.
Intrebarea este: aveti idee daca vin cu acel mic dispozitiv care necesita sa fie amplasat undeva pe bord/consola (consider inestetic) sau au la capatul lor, in masina, doar ceva <care emite sunetele de rigoare>, care se poate ascunde pt a nu deranja vizual?
Scuze daca nu am fost prea coerent smile.gif
Flatron
Cred că înțeleg ce vrei să întrebi. Eu zic că va fi integrat în sistemul actual al senzorilor de parcare spate (adică sunet în boxe, îți apare pe ecran, etc). Deci ar trebui să fie ok.
jbn
QUOTE(Flatron @ 13 Sep 2017, 12:31)
Cred că înțeleg ce vrei să întrebi. Eu zic că va fi integrat în sistemul actual al senzorilor de parcare spate (adică sunet în boxe, îți apare pe ecran, etc). Deci ar trebui să fie ok.
*



Asta iti pot spune 100% ca nu se va intampla. Am intrebat eu la dealer si din procina ca nu se pot integra cu sistemul R-LINK am renuntat sa ii mai achizitionez. Singura neclaritate este daca va fi un dispozitiv ce indica prin linii distanta + beeper, sau doar beeper. Nu am mai intrebat acest aspect pentru ca nu m-a mai intreresat din moment ce nu se puteau integra cu R-LINK.
Flatron
QUOTE(jbn @ 13 Sep 2017, 13:48)
Asta iti pot spune 100% ca nu se va intampla. Am intrebat eu la dealer si din procina ca nu se pot integra cu sistemul R-LINK am renuntat sa ii mai achizitionez. Singura neclaritate este daca va fi un dispozitiv ce indica prin linii distanta + beeper, sau doar beeper. Nu am mai intrebat acest aspect pentru ca nu m-a mai intreresat din moment ce nu se puteau integra cu R-LINK.
*



OMG, mai dau și răspunsuri proaste... Nici nu mă gândeam că nu se poate integra cu R Link-ul. Cam trist.

Mersi că ne-ai lămurit!
jbn
Pai ce sunt fraieri? Asa toata lumea, in loc sa ia pachetul de 500 euro, dadea apoi la dealer 150-200 euro cu tot cu manopera si avea doar senzorii.
Flatron
Da... Dar depinde cum o privești. Pot să-ți zic și eu: 200>0. biggrin.gif
bonzai
Pachetul meu de accesorii. Nu ma intrebati de preturi, au fost parte a negocierii la achizitie.
Mai era un set aparatori de noroi pe care insa nu cred ca le montez.

Tavita si antena radio imi plac, protectia prag e ok dar parca nu acopera toata bara, plasa e cam ciudata. Probabil daca introducem factorul pret nu cred ca isi meritau banii.

hammer
Imi plac protectiile pentru prag, credeam ca sunt mate
vladof
Arata fain, ai primit ceva accesorii. smile.gif

Intr-adevar plasa aia e urata si arata cam ciudat, dar in rest pare ok.

Si protectiile de portbagaj mi se pare cam urate, dar cred ca e din cauza ca e facuta poza in subteran. Daca erau pe toata latimea portbagajului se vedeau cu el inchis. E un compromis.

Legat de cric si plasa aia cu stingator, triunghi, etc., are cineva solutii de unde pot fi depozitate? Le-am pus la subwoofer in portbagaj dar zdrangane pe-acolo. Ma gandesc sa cumpar ceva mai serios si sa o prind cu velcro ca sa nu se miste.

Ce ziceti?
bonzai
Se gasesc in magazinele mari genti cu velcro speciale de portbagaj de diverse dimensiuni. Am folosit la M2 si o sa iau una (mai mica) si pentru M4.
jbn
Pentru extinctor vezi topicul deschis de mine "Sistem prindere extinctor in portbagaj".
Triunghiurile am reusit sa le intepenesc pe undeva pe sub podeaua portbagajului.
John A.
Merita navi mare cu bose la cei 1000 euro ?
TBonevdo
Eu nu m-am putut înțelege prea bine cu tableta mare. E enervant să ai controlul de la climă digital. Și parcă nici aspectul nu e cine știe ce. Nici sistemul de sunet nu m-a dat pe spate... Ce mi-ar place să am și nu găsesc o metodă clară de a monta este camera de mers înapoi. Abia aia e o opțiune utilă.
De 1000 EUR pui și boxe mai bune și îi faci și o insonorizare full. Efectul este net superior. Deja mă bate gândul când vorbesc.
LAURR
QUOTE(John A. @ 4 Oct 2017, 16:16)
Merita navi mare cu bose la cei 1000 euro ?
*


Din punctul meu de vedere, nu.
aba81
QUOTE(John A. @ 4 Oct 2017, 15:16)
Merita navi mare cu bose la cei 1000 euro ?
*


rlink cu ecran mare se merita mie nu imi pare rau. bose...nu prea se merita. am inteles ca in Germania bose vine separat ca optiune fara sa fie legat de rlink2.
RM4SI
QUOTE(John A. @ 4 Oct 2017, 15:16)
Merita navi mare cu bose la cei 1000 euro ?
*


Daca 1000 euro pentru tine este restul cu care te intorci din concediu si ai nevoie de tablou pe bord atunci....nici atunci.
Dri
QUOTE(vladof @ 4 Oct 2017, 09:58)
Legat de cric si plasa aia cu stingator, triunghi, etc., are cineva solutii de unde pot fi depozitate? Le-am pus la subwoofer in portbagaj dar zdrangane pe-acolo. Ma gandesc sa cumpar ceva mai serios si sa o prind cu velcro ca sa nu se miste.

Ce ziceti?
*


Eu am invelit extinctorul si celelalte in folie cu bule lipita cu scoci si le-am pus la roata de rezerva. Nu fac niciun zgomot, si nici nu costa aproape nimic.
RM4SI
Prefer sa-l am la indemana. Este pus in partea stanga a portbagajului, acolo unde protectia (tava) pentru podea formeaza un spatiu asemanator cu cel din dreapta.
John A.
R-link 2 vine doar pe navigatia mare?
CrissT
Din ce stiu eu R-Lynk2 e pe tableta ambele variante.
speedman
intrebare pt noii posesori de megane 4...aveti cumva trecute in cartea masinii jante mai mari de 17? mersi
papa_mulo
Nu au cum sa aiba de 18 in carte atat timp cat fabrica echipeaza masina cu maxim 17. Doar la gt e si 18 in carte.
speedman
stiu ce e in carte, insa sunt posesori de m4 sedan care afirma ca au vazut in brosura jante pe 18...pe configuratoeul reno nu sunt...asta e clar
mihaimgm
Sunt in catalogul de accesorii.
Jante GrandTour R18.
speedman
multumesc pentru confirmare smile.gif[attachmentid=1628072561]
asta ar tb sa fie...
Radu91
Sunt accesorii si costa in jur de 250 euro bucata. Ca solutie de compromis ar fi modelul care e pentru clio, fiind identice ca design dar sunt pe 17 si se numesc Optemic.
Gill_ro
Ești tu sigur că modelul Optemic de pe Clio se potrivește Megane-ul? Clio e in 4 prezoane ...
speedman
nu merg alea...clio are 4x 100 intre prezoane, iar megane ul 5 x 114.3
tatimeu
Cică un pont. In perioada asta scot la promoție, Nissan, jenti. Cele de pulsar sunt identice, mai puțin siglă.
hammer
Modul de prindere pentru aparatorile de noroi originale - sunt prinse pe marginea aripii, probabil punctele de atasare sunt pregatite de la bun inceput.
speedman
nu arata rau...
are cineva idee care sunt caracteristicile jantelor pe 18 model grandtour? et si j m ar interesa
vladof
GrandTour adica GT ce avem noi?

[attachmentid=1628073063]
speedman
nu, cele din catalogul de accesorii, modelul de mai sus smile.gif
mersi oricum
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.