Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: My TYGer - Dacia 1310 MLS 1986
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
iulica89
Baga si poze biggrin.gif
tatabobu
Acum vreo doua luni ma uitam dupa un 15w40, si m-am apucat sa ma uit la vascozitati pentru ca voiam sa vad care-i diferenta intre 10w si 15w. Si am vazut-o, dupa care m-am uitat la acelasi producator la uleiuri XXw40, sa vad vascozitatea la cald. Cele cu norma API mai mica aveau vascozitatea mai mare la cald. Restul caracteristicilor nu m-au interesat, dar din ce am vazut iti repet sfatul de mai devreme: cauta un ulei cu norma SG. Daca nu gasesti, pune unul cu norma SH. Dar nu pune cu norma SN.
DACIOTUL_97
@sobolan - oh,cate combinatii de uleiuri a mai vazut si morisca mea... smile.gif

@tatabobu - multumesc pentru informatii smile.gif

@iulica89 - mai sus poze tongue.gif in afara de cele postate mai sus nu am update momentan,oricum forumul nu ma mai lasa sa le incarc direct in postare...
sobolan
nu te lasa sa incarci pozele fiindca-s mari ca dimensiune,fa-le resize la 1024x768 sa zicem si nu mai combina uleiurile intre ele chiar daca au aceeasi indici,o faci la nevoie dar nu e recomandat.....nu-s expert la uleiuri si nu prea am stat sa le verific fisa tehnica(care si asa e de ochii lumii) dar nu vreau sa fac reclama,astia de la Mol au uleiurile lor unguresti dar is ok,calitative cat de cat......un ulei Castrol original de 4 litri sa zicem 15w40 e aprox 60 de euro(nu mai retin exact) si chiar si bidonul e altfel la culoare,e un verde mai deshis sau e albastru.....in germania am vazut....in romania orice ulei e gunoi,mici exceptii sunt desigur.....incearca ENEOS sau Mannol macar.
Gandeste-te ca si apa plata care o bem e de kkt,ce pretentii mai ai de la un ulei pentru un fier ??? pune si de ala ieftin de kko dar nu-l tine mai mult de 3000km.....in felul asta tii mereu motorul sanatos.....eu pun Mannol 10w40 in golf si-l alerg de-i sar pistoanele,ce naiba man,e dacie,nu exagera ca dai bani si efectul fizic e tot ala,efectul psihologic poate ca nu.....
tatabobu
Exact, nu-l lasa mai mult de 3000 de KM in motor. Sau un an, care perioada trece prima.
DACIOTUL_97
In timp ce lucram la motor,m-am ocupat in paralel si de evacuare rolleyes.gif

https://photos.app.goo.gl/xq6fkPcDM9YMyoBH9
mcNelu
Am pus mol 15W40 in Dacia 1300 si nu a functionat deloc bine. Am dat afara Mol 15W40 si am pus 20W40 no name... ulei in sticle pet patrate.
De exemplu, cum nu merge dot4 la lichid de frana dacia 1300, tot astfel ulei 15W40 nu merge calumea.
Pui Dot3 si 20W40 la Dacia 1300 si totul este ok pentru motor calculat pe 20W40.
Ov
Am DOT4 in toate masinile, inclusiv in aro si ims, merge perfect smile.gif

Mai mult de atat am 15w40 in toate masinile, acelasi producator, in afara de un posibil consum de ulei putin crescut (oricum nu conteaza ca merg putin si de regula il schimb la "timp" nu la km) nu vad ce rau poate sa-i faca

Bonus am si antigel roz (G12) in toate masinile smile.gif

tehnologia a evoluat, nu vad de ce sa imi chinui masina cu un ulei inferior care se face pipi cand se incalzeste nitel si face depuneri ca la balamuc, am tot experimentat cu mai multe uleiuri inferioare, de la no-name ambalat in pet de plastic la petrom/mol/lukoil, toate mi s-au parut sub cel mai ieftin ulei "de marca".

Acum m-am oprit la 15w40 de la liqui moly, varianta cu mos2, si la 25 de lei litrul chiar nu mi se pare "o avere"
mcNelu
Nu mai incerc 15W la Dacia mea 1310 biggrin.gif multumesc ! Spal motorul cu 1 flacon flushmotor intre schimburi (nu desfac filtrul de ulei sa curga mai mult sau mai complet uleiul uzat. Ma gandesc ca spalarea cu flushmotor suplineste rolul nedetergent al flacoanelor de ulei 20W40 no name si la 3000-3500 km un schimb.
Pe capacul rezervorului scrie DOT3 sleep.gif ca am vazut comercializat flacon cu ,,DOT3+4", acesta cu 4 nu stiu, dar va cred rolleyes.gif
Cu G12 , da, mai ales pentru capacul pompei de apa care este atacabil de silicati, multumesc.
Evolutiile estompeaza constitutiile huh.gif uneori rolleyes.gif
Este bine ca traditia merge mai departe traditional, felicitari My TYger.
sobolan
QUOTE(mcNelu @ 20 Jun 2019, 23:49)
Nu mai incerc 15W la Dacia mea 1310 biggrin.gif multumesc ! Spal motorul cu 1 flacon flushmotor intre schimburi
*



ai linia dusa sau lagarele la axa,de aia n-ai presiune cu 15w .....cat despre flush motor up.gif ,da-i tot asa inainte,ai phootot cuzinetii,cred ca de aia nici nu merge ok cu 15w.....
Ov
motor flush e periculos rau din foarte multe puncte de vedere, incepand cu moartea cuzinetilor pe care practic ii lasi fara ungere 10 minute cat tii tu porcaria aia in motor si terminand cu riscul sa plece niscaiva smoala de pe fundul baii de ulei si sa se opreasca printr-un canal de ungere si sa ramana acolo. Daca ai negreala in baie aia sa curata dand baia jos si spaland-o, in rest cateva linguri de ulei ramase in motor dupa schimburi n-o sa strice nimic (tie acum practic iti ramane flush din ala smile.gif )
mcNelu
Flushmotor este ca si detergent in x litri de ulei , ulei ! ulei sad.gif smile.gif mai mult sau mai putin uzat. Nu este traditional, My Tyger dar mergem muuuult urban si putinnnn autostrazi, complimente, va place ce simbol reno face avatarul smile.gif oil color
sobolan
QUOTE(Ov @ 21 Jun 2019, 10:31)
motor flush e periculos rau din foarte multe puncte de vedere...
*



eu zic s-o lasi moarta,tot spun asta de ani de zile....n-ai cu cine dry.gif ,lasa treburile asa si cand se phoote motorul or sa planga......era mai ok sa-l spele cu motorina+ulei 1:1 si riscuri nu erau.....
bucatzel
mc'nelu, nu trebuie sa postam toate minunile doar de dragul de a avea o parere in scris. Am sters aberatiile de mai sus, ca poate le citeste cineva...

Si daca vreti sa aveti motorul curat, motorul este plin de un detergent minunat. Se numeste ulei, si curatenia e una din indatoririle lui. Vreti sa fie mai curat decat media, schimbati-l mai des... Sincer, la cele 1-2k km facute pe an de masinile astea, nu prea e nevoie decat sa se schimbe uleiul anual, si cel mai pleazna ulei de pe piata isi face treaba.
Merced
QUOTE(Ov @ 20 Jun 2019, 08:58)


Bonus am si antigel roz (G12) in toate masinile smile.gif


*



Cu DOT4 si uleiurile sunt de acord, dar am vazut pe barba mea la Cielo-ul maica-mii, ce depuneri au aparut pe vasul de expansiune cand a bagat un mecanic destept antigel roz. Din cate stiu eu la astea trebuie tinut cont de ce are nevoie masina, chiar si eu la Alfa cu motor Twin Spark am antigel albastru ca asa dadea in programul de piese si asa a cerut si mecanicul. Hepu evident.
BN64FLO
Eu, din cate stiu, antigelul e in functie de ce materiale intalneste pe traseu, pentru a nu le coroda...g12 e pt aluminiu, g11 pt cupru...si eu am g12 pt ca am radiatoare de Al pe Dacie...daca gresesc, nu dati cu parul biggrin.gif
Merced
Exact asa arata depunerile din vasul maica-mii, cam cum aveam si pe la Dacie candva, zici ca e o apa cu rugina amestecata. Acolo a fost mai mereu lichid albastru care-si pastra cat de cat culoarea.
sobolan
QUOTE(BN64FLO @ 22 Jun 2019, 20:49)
Eu, din cate stiu, antigelul e in functie de ce materiale intalneste pe traseu, pentru a nu le coroda...
*



up.gif
DACIOTUL_97
Domnilor, am urmărit din umbra schimbul de replici din ultimele doua zile, dar nu aveam o problema cu asta, atâta timp cât se păstra un limbaj adecvat, vad ca domnii moderatori au mai făcut ceva curățenie, în fine... Primii 200 de km din rodaj i-am și făcut, în vreo 4 zile... Am îndrăznit sa fac un calcul al consumului de combustibil și mi-a ieșit un 7,4 litri la suta de kilometrii, eu zic ca nu e rău deloc... Ma cam îndoiesc de acest rezultat dar nevermind... O sa refac cu siguranță acest calcul. Încă 300 de km și trebuie sa restrâng chiulasa, sa refac jocul la culbutori și eventual sa schimb pompa de apa care deși e noua, huruie într-o veselie... blink.gif
maho
QUOTE(BN64FLO @ 22 Jun 2019, 20:49)
antigelul e in functie de ce materiale intalneste pe traseu, pentru a nu le coroda...g12 e pt aluminiu, g11 pt cupru...si eu am g12 pt ca am radiatoare de Al pe Dacie...daca gresesc, nu dati cu parul  biggrin.gif
*


Corect, ala pt. radiatoare de Cu (tip G 11) e cu etilenglicol (culoarea are mai putina importanta, de obicei astea sunt: albastru, galben sau verde).
In afara de G11 sau G12, mai sunt si G13 diverse culori (rosu, roz, mov...), asta cica ar fi compatibil cu lichide de racire care indeplinesc standardele G12, G12+ si G12++, deci se poate adauga peste astea.

QUOTE(Merced @ 22 Jun 2019, 21:16)
Exact asa arata depunerile din vasul maica-mii, cam cum aveam si pe la Dacie candva, zici ca e o apa cu rugina amestecata.

Asa si la mine, dupa ce-am spalat recent instalatia si-am schimbat antigelul, inca se mai coloreaza verdele din borcan in ruginiu, probabil ultimele depuneri. Cat de curand bag doar apa demineralizata, si-o tin asa pana inainte de iarna, sa fiu sigur ca nu mai prapadesc bunatate de Hepu degeaba.

QUOTE(DACIOTUL_97 @ 22 Jun 2019, 22:20)
Primii 200 de km din rodaj i-am și făcut, în vreo 4 zile... Am îndrăznit sa fac un calcul al consumului de combustibil și mi-a ieșit un 7,4 litri la suta de kilometrii, eu zic ca nu e rău deloc... Ma cam îndoiesc de acest rezultat ... eventual sa schimb pompa de apa care deși e noua, huruie într-o veselie...  blink.gif
*


Nu-i relevant consumul dupa doar 200 km, depinde pe unde ai mers mai "mult" (daca in oras, e foarte bun), vezi mai bine de la plin la plin.
In mod normal ar trebui sa scapi doar cu capacul (sau chiar doar rulmentul), nu trebuie sa schimbi toata pompa (daca ea huruie).

Am doar eu impresia ca dl. mcNelu e nevoit sa foloseasca google translate? Cred ca putem fi ingaduitori. smile.gif
mcNelu
QUOTE(maho @ 23 Jun 2019, 12:10)
Cat de curand bag doar apa demineralizata, si-o tin asa pana inainte de iarna, sa fiu sigur ca nu mai prapadesc bunatate de Hepu degeaba.

Nu doar apa ph34r.gif rugingaduitor
DOT 4 in loc de DOT 3 nu calc excl.gif
bucatzel
QUOTE(maho @ 23 Jun 2019, 11:10)
Am doar eu impresia ca dl. mcNelu e nevoit sa foloseasca google translate?
*



Asa am crezut si eu, dar atunci... ce pazeste in Bihor?
mcNelu
Timisoara. EEBIO nu ajuta consumul la TYGer? Daca merge pe benzina fara... plumb ?
Citesc acum aceasta https://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=3093&st=150
Sunt entuziasmat dar ma opresc aici https://www.daciaclub.ro/-t16197.html
DACIOTUL_97
Pentru curioși:

https://youtu.be/TNBZJZivEZA
sobolan
up.gif
DACIOTUL_97
Am facut ceva kilometri anul acesta....nu avem probleme,e totul foarte ok.Zilele trecute am facut si un tur de Bucuresti cu ea.Tot atragem privirile prin trafic,pe langa asta oferte pentru a o vinde (dar asta nu se va intampla niciodata biggrin.gif ) si cam atat....imbatranim frumos unul langa celalalt biggrin.gif

Sarbatori frumoase tuturor !!! blush.gif

https://photos.app.goo.gl/6ccjoKTeRM6Xqfdt5
maho
As zice ca nu atrage doar priviri in trafic, ci si alte dacii. wub.gif
[attachmentid=1628112517]
DACIOTUL_97
Mulțumesc pentru fotografie biggrin.gif da... ce sa zic, atrage de toate laugh.gif
DACIOTUL_97
La multi ani tuturor si un an nou plin de tot ce vreti voi smile.gif

Dacia alba urmeaza sa intre la garaj,ne-am tot plimbat in 2019,a fost super.Ca interventii extrem de urgente la primavara ar fii: schimbat limitatorul de frana care a inceput sa lacrimeze pe la garnitura,o mica revizie la etrieri (kit de reparatie autofren,inclusiv pistonase),tendoanele de la puntea spate,cateva retusuri pe la vopsea,ceva suduri pe ici pe colo (nimic grav),cutia de viteze e groaznica (ori o schimb,iar,ori imi bag nasul in ea sa vad ce gasesc) si cam atat din cate am aduc aminte.

https://photos.app.goo.gl/piAALeg21e2CuvN6A

DACIOTUL_97
Update: masina este momentan trasa pe dreapta pentru unele operatiuni de detailing (si asa e vremea urata si nu circula pe zapada).Am revenit la cutia in 4 trepte de fabrica (much better smile.gif ) si cam atat...partea urata: pe 1 decembrie anul trecut,am reusit sa o fac oarecum lata aproape de casa sifonand aripa dreapta fata acrosand un ford focus...nu a fost ceva grav dar inca sunt amarat si acum in legatura cu treaba asta.Am reusit sa o repar singur (nu se vede ca a fost sifonata,a iesit cum a fost inainte).

Si acum rugamintea mea la voi: ce aparat de sudura (mig) imi recomandati pentru a putea face tinichigerie ? Vreau sa ma incadrez intr-un buget de maxim 1800 lei....am prieteni care sudeaza cu aparate invartindu-se pe la 1500 lei si sunt foarte foarte ok.Sunt foarte multe modele si chiar nu stiu ce sa aleg...as vrea ca cineva mai experimentat sa ma indrume ce si cum.
Agrig
Cu ce doriti sa sudati?
Cu sirma cu autoprotectie?
Gaz, CO2, amestec Ar 82% Co2 18%?
Experienta in sudura cit este?
Aveti aici un manual foarte bun pentru sudura MIG/MAG:
https://vdocuments.site/sudura-speciala.html

Ca aparatura eu recomand ceva cu cit mai mare garantie.
Totusi as lua ceva de la cel putin 135A in sus, sa puteti pune rola D200, 5Kg in el
https://www.weldmaster.ro/aparate-de-sudura-mig-mag
DACIOTUL_97
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 31 Mar 2020, 20:17)
Si acum rugamintea mea la voi: ce aparat de sudura (mig) imi recomandati pentru a putea face tinichigerie ? Vreau sa ma incadrez intr-un buget de maxim 1800 lei....am prieteni care sudeaza cu aparate invartindu-se pe la 1500 lei si sunt foarte foarte ok.Sunt foarte multe modele si chiar nu stiu ce sa aleg...as vrea ca cineva mai experimentat sa ma indrume ce si cum.
*



Până la urmă am ales asta:

https://m.emag.ro/aparat-de-sudura-intensiv...rch-Action=view
Agrig
Sa`l folositi sanatos!
Dincolo, pe softpedia sint citiva colegi care au asaceva si sint multumiti.
Sa aveti grija daca folositi sirma cu autoprotectie, pistoletul trebuie sa fie pus pe -.
Daca folositi gaz de protectie veti pune pistoletul pe +.
DACIOTUL_97
@Agrig - mulțumesc frumos pentru sfaturi, și mai ales pentru documentatia de mai sus. Momentan vreau sa îmi fac mana cu sarma flux, apoi sa fac rost de gaz pentru sudura în mediu protejat. Am testat aparatul cu electrozi de 2.5, zbârnâie. Aștept sa îmi sosească rola de sârmă și ma apuc de exersat smile.gif
Agrig
Fain.
Pentru sirma cu flux era buna aia de la LIdl, era mai ieftina decit ce se vinde normal pe piata.
Foarte buna si ieftina este si asta:
https://www.suduratm.ro/cumpara/sarma-tubul...ershield-11-600
Eu folosesc aceasta sirma dar de 0,9mm, am prins mai demult, mai nou nu fac decit de la 1mm in sus, asta este de 1mm.
Pentru cordon se trage.
pistritu
Domnule Agrig, cu sarma de flux ca să pot lipi teava coloana de apa de fier fisurata, pot folosi asa ceva?
https://www.bricodepot.ro/unelte/sudura/arz...m-1750-cfh.html
Sau e mai bine de luat butelia asta si capul de la arzator normal
https://www.bricodepot.ro/unelte/sudura/gaz...fh-at-3000.html
La sarma de flux, ce decapant trebuie sa cumpar pentru teava de fier?
Agrig
Deci daca aveti aparat MAG puteti folosi sirma cu flux la sudarea unei tevi de apa.
La fel cu aparat MMA si electrozi inveliti.
Daca doriti sa brazati trebuie folosite baghete de alama sau alama si continut de Ag, unele au flux pe ele, altele nu.
Fluxul in fapt este Borax.
Deci daca doriti alama, trebuie brener cu O2 si gaz AT3000.
La bagheta cu Ag merge si arzator cu gaz, mare sau 2 si bineinteles flux Borax.
Se gasesc la distribuitorii de materiale frigotehnice.
DACIOTUL_97
Cam moarte jurnalele pe aici,asa ca hai sa mai revin eu cu noutati.In ultimele 6 luni masina a facut cam 6k km,totul ok,fara probleme.Am trecut la o cutie de viteze cu grupul conic 8x33 primita cadou (multumiri si pe aceasta cale),si cam atat.Acum vine si partea mai urata....in seara zilei de 21 noiembrie ma deplasam catre casa.Nici prin cap nu imi trecea ca urma sa fiu izbit prin neacordare de prioritate de un pustan cu permisul abia obtinut (3 saptamani) si cu pagube cat sa simt ca ma apuca paranoia.Ne-am intersectat cum nu se putea mai bine si cam asta a fost....de atunci sunt foarte suparat si amarat,am nopti nedormite si incerc sa ma apuc de treaba ca sa o pot repara...Ideea e ca am facut rost de majoritatea pieselor de care am nevoie,dar aici apare o problema si vin cu o rugaminte catre toti cei care mai citesc ce se intampla pe aici: va rog frumos,cine are/cunoaste pe cineva/ma poate ajuta cu o bara fata NOUA SI ORIGINALA de 1310 TLX,sa ma anunte.Platesc oricat,nu ma intereseaza din ce loc din tara,numai sa o gasesc ( am postat si la bursa: https://www.daciaclub.ro/-CUMPAR-Bara-fata-...html).Multumesc !

https://photos.app.goo.gl/LFvHdaKTUCCJBjxc7
Alex1300BV
ce nasol.
DACIOTUL_97
Trecand peste evenimentul destul de neplacut si invatand faptul ca orice sut in dos e un pas inainte saau ca orice suferinta te inalta,mi-am descoperit talente ascunse...Si anume: tinichigeria blush.gif
1310CL
Ce se mai aude cu TYG-ul alb , domnu Andrei? smile.gif
Rob3rto
Da-i si tu un restore la profilu ala de feisbuc si o sa vezi.. dry.gif
DACIOTUL_97
@1310CL - urmeaza sa postez o serie de poze (daca o sa ma lase forumul sa le inghesui pe toate)..

@Rob3rto - eu si matale trebuie sa ne facem programare la docteur icon_mrgreen.gif

Ca un rezumat: a trecut ceva timp de cand nu am mai activat pe forum.Dupa intamplarea cu dacia alba din noiembrie 2020,evenimentele mai putin placute s-au cam tinut lant...tatal meu a decedat in vara lui 2021,la fel si bunicul la inceputul lui 2022.Inca nu mi-am revenit complet din punct de vedere psihic dupa aceste episoade dar cu timpul sper sa fie bine.Le multumesc inca o data si aici pe forum tuturor celor care m-ati ajutat/sprijinit in acele momente - oameni minunati si chiar nu ma asteptam.Cumva si tata si bunicul inca traiesc prin masina aia la care nu am de gand sa renunt.S-a mai progresat la capitolul tinichigerie (partea din fata reconstruita-cand sapi gasesti si alte minuni,partea din spate si ea luata la mana,iar din septembrie anul acesta m-am mutat pe dedesubtul masinii cu lucrarile).Am prins experienta cu sudura si asa am mai lucrat si la vechiturile unor prieteni/cunostiinte etc.Ma omoara timpul si unele probleme personale sa avansez dar o sa vina si zile mai bune.
DACIOTUL_97
Pe scurt am inceput timid dar sigur smile.gif

<span class='edit'>23 Dec 2023, 00:40:</span>
Si
maho
Da' știu c-ai avut de lucru la ea... ohmy.gif
DACIOTUL_97
@maho - si inca mai este dar nu ne oprim aici smile.gif
1310CL
Iese ceva frumos,imi place ca esti migalos in lucru.....ce sa zic bre,sa ne vedem din nou la vara cu bine!.

Spor !!!

medelin
Altu care n-a avut stare de sarbatori biggrin.gif Bag de seama ca de la o lovitura ai bagat-o in reparatii capitale.
Cu ce ai dat in compartimentul motor? era nevoie?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.