Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: My TYGer - Dacia 1310 MLS 1986
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
iulica89
Oala roata rezerva uzina gasesti?
harby ;))
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 4 May 2014, 21:05)
Daca te referi numai la praguri,m-a costat 80 lei bucata....
*


vad ca te-a ajutat pontul meu biggrin.gif . Alea le-am vazut si eu .. mai scot din cand in cand piese de la naftalina.
DACIOTUL_97
wink.gif)+6 May 2014, 14:38-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 6 May 2014, 14:38)
vad ca te-a ajutat pontul meu biggrin.gif . Alea le-am vazut si eu .. mai scot din cand in cand piese de la naftalina.
*



Da harby iti multumesc mult ca mi-ai zis worship.gif ca daca nu cautam mult si bine si cred ca numai gaseam.Daca mai auzi de ceva "bunatati" sa-mi comunici laugh.gif
harby ;))
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 6 May 2014, 14:09)
Da harby iti multumesc mult ca mi-ai zis  worship.gif ca daca nu cautam mult si bine si cred ca numai gaseam.Daca mai auzi de ceva "bunatati" sa-mi comunici  laugh.gif
*


Aud si de bunatati de masini , nu numai piese smile.gif) biggrin.gif.
Ma bucur ca ti-a fost de folos smile.gif
Def Jam
Uite pozele pe care le vroiai. Sper sa iti fie de ajutor.
DACIOTUL_97
Din seria uzina si pentru ca Dacia wub.gif
iulica89
Cat a fost pedalierul?
harby ;))
ieftin.
Andrei,tocmai a trecut pe la mine la tara o masina ca a ta(tot asa vopsita).
DACIOTUL_97
QUOTE(iulica89 @ 22 Jun 2014, 13:35)
Cat a fost pedalierul?
*



120 lei pedalierul,Iulica.Da harby am vb pe facebook despre asta laugh.gif
DACIOTUL_97
Astazi i-am facut cadou babei un bord impecabil din prima generatie wub.gif

Poze cat de curand ca am probleme cu internetul biggrin.gif
nelu_1985
E turnat sau invelit? Daca e turnat n-are moarte.
DACIOTUL_97
QUOTE(nelu_1985 @ 11 Jul 2014, 23:15)
E turnat sau invelit? Daca e turnat n-are moarte.
*



E turnat.Am avut mare noroc ca l-am gasit. icon_mrgreen.gif

P.S:Mai avem putin pana la reconditionare biggrin.gif
DACIOTUL_97
Astazi am reusit in sfarsit sa trimit masina la tinichigiu. smile.gif In weekend m-am ocupat cu scoaterea interiorului,operatiune care,s-a dovedit mult mai dificila decat parea din cauza unor suruburi mai ruginite si mai incapatanate 022.gif Ce pot spune este ca pedalierul e terminat la propriu,si o gaura in pulpa dreapta din spate. wacko.gif In rest nesperat de bine pentru varsta ei si conditiile de exploatare rolleyes.gif Cateva poze din weekend si poze cu bordul impecabil biggrin.gif
madalin78
frumusica masina ..dar are un aer trist ....
cu bordul vechi ce faci?
DACIOTUL_97

QUOTE(madalin78 @ 14 Jul 2014, 22:07)
frumusica masina ..dar are un aer trist ....
cu bordul vechi ce faci?
*



Stiu ca are un aer trist....dar dupa ce termin va fii altfel rolleyes.gif Bordul vechi planuiesc sa-l imbrac in piele si sa-l pun la pastrare happy.gif
madalin78
te am intrebat de curios asta fac si eu cu al meu.. daca vrei niste jante de canada am la vanzare uitate la spoativa mea si le vezi pe ea ....sau daca vrei ..model 1300 am incaltate de iarna
de unde iei piele?
ce culore ai in cap?
nelu_1985
Spor la treaba si stai langa tinichigiu; sper ca nu lucreaza cu autogen ca ar fi un caz pierdut.
Bordul e frumos; exact model desta turnat am si eu, dar e vopsit cu pensula nasol si vreau sa gasesc o solutie sa inlatur vopseaua de pe el.
DACIOTUL_97
QUOTE(madalin78 @ 14 Jul 2014, 22:12)
te am intrebat de curios asta fac si eu cu al meu.. daca vrei niste jante de canada am la vanzare uitate la spoativa mea si le vezi pe ea ....sau daca vrei ..model 1300 am incaltate de iarna
de unde iei piele?
ce culore ai in cap?
*


Vorbim noi despre jante smile.gif Piele simpla neagra.Sau daca gasesc cu model ar fii mai frumos laugh.gif

QUOTE(nelu_1985 @ 14 Jul 2014, 22:17)
Spor la treaba si stai langa tinichigiu; sper ca nu lucreaza cu autogen ca ar fi un caz pierdut.
Bordul e frumos; exact model desta turnat am si eu, dar e vopsit cu pensula nasol si vreau sa gasesc o solutie sa inlatur vopseaua de pe el.
*


Multumesc ! wink.gif Se va lucra numai in CO2 smile.gif Destul de greu sa inlaturi vopseaua de pe el wacko.gif
madalin78
am inteles ca piele simpla de unde cumperi eu am cautat si nu am gasit ...piele nu imitatie........ frumos ar fi in 2 culori dar...
tavi_dacia1100
Andrei, vad ca ai ceva de lucru la ea... Da-i bataie si sa speram ca iese ce trebuie.

Si ca o chestiune generala: oameni buni, ce aveti cu autogenul ?! Daca cel care-l foloseste e tare pe situatie (meserias bun) n-ai nicio treaba. Ca arde tabla, ca se trage, ca pl calului... Daca stie ce bec si sarma sa foloseasca si cum sa il regleze situatia e sub control. Mai ales daca sudeaza roata-roata (cordoane) e bun omul. Apoi daca indreapta, polizeaza sudurile frumos si curata bine zona, izoland-o ca lumea nimeni nu va sti ca acolo a fost lucrat, nici peste 100 de ani.
Eu efectiv am ramas surprins cand am descoperit la '69 niste suduri care sunt ce trebuie, in autogen, ca doar ala era baza in vremurile alea. Cordon adevarat, nu puncte intre care sa crape chitul, nu rugina, nu nimic. Dupa o gramada de ani arata ca si proaspat facute, deci se poate!
Equinox
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 14 Jul 2014, 22:16)
Andrei, vad ca ai ceva de lucru la ea... Da-i bataie si sa speram ca iese ce trebuie.

Si ca o chestiune generala: oameni buni, ce aveti cu autogenul ?! Daca cel care-l foloseste e tare pe situatie (meserias bun) n-ai nicio treaba. Ca arde tabla, ca se trage, ca pl calului... Daca stie ce bec si sarma sa foloseasca si cum sa il regleze situatia e sub control. Mai ales daca sudeaza roata-roata (cordoane) e bun omul. Apoi daca indreapta, polizeaza sudurile frumos si curata bine zona, izoland-o ca lumea nimeni nu va sti ca acolo a fost lucrat, nici peste 100 de ani.
Eu efectiv am ramas surprins cand am descoperit la '69 niste suduri care sunt ce trebuie, in autogen, ca doar ala era baza in vremurile alea. Cordon adevarat, nu puncte intre care sa crape chitul, nu rugina, nu nimic. Dupa o gramada de ani arata ca si proaspat facute, deci se poate!
*



Iti dau dreptate.Dovada sunt pragurile mele..au 8 ani de cand au fost schimbate si cand am curatat anu trecut pragurile erau si sunt impecabile(inclusiv sudura cap coada data)..

Multa bafta! stiu cum e cu frecatu si etc.Sincer,daca m-ai pune sa fac asta acum nu as mai face laugh.gif laugh.gif
madalin78
ai si tu drreptatea ta dar ...sudura in co2 ...este superioara din orice punct de vedere....
Daciotul_98
o sa vin cu claudita pe la tine...poate-mi dai o mana de ajutor la telescoapele spate
Equinox
QUOTE(madalin78 @ 14 Jul 2014, 22:24)
ai si tu drreptatea ta dar ...sudura in co2 ...este superioara din orice punct de vedere....
*



Corect.Toata sudura facuta pe masina anu trecut a fost in CO2,dar sunt tare curios cat o sa tina fata de autogen..
DACIOTUL_97
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 14 Jul 2014, 23:16)
Andrei, vad ca ai ceva de lucru la ea... Da-i bataie si sa speram ca iese ce trebuie.

Si ca o chestiune generala: oameni buni, ce aveti cu autogenul ?! Daca cel care-l foloseste e tare pe situatie (meserias bun) n-ai nicio treaba. Ca arde tabla, ca se trage, ca pl calului... Daca stie ce bec si sarma sa foloseasca si cum sa il regleze situatia e sub control. Mai ales daca sudeaza roata-roata (cordoane) e bun omul. Apoi daca indreapta, polizeaza sudurile frumos si curata bine zona, izoland-o ca lumea nimeni nu va sti ca acolo a fost lucrat, nici peste 100 de ani.
Eu efectiv am ramas surprins cand am descoperit la '69 niste suduri care sunt ce trebuie, in autogen, ca doar ala era baza in vremurile alea. Cordon adevarat, nu puncte intre care sa crape chitul, nu rugina, nu nimic. Dupa o gramada de ani arata ca si proaspat facute, deci se poate!
*


Multumesc ! Am destul de lucru wacko.gif Nu ma grabesc sa o termin asa repede ca graba strica treaba si in al doilea rand mesterul nu mi-a spus un termen exact de finalizare pentru ca sunt destul de multe de facut unsure.gif

QUOTE(Equinox @ 14 Jul 2014, 23:24)
Iti dau dreptate.Dovada sunt pragurile mele..au 8 ani de cand au fost schimbate si cand am curatat anu trecut pragurile erau si sunt impecabile(inclusiv sudura cap coada data)..

Multa bafta! stiu cum e cu frecatu si etc.Sincer,daca m-ai pune sa fac asta acum nu as mai face laugh.gif  laugh.gif
*


Da.....e destul de greu,dar o scoatem noi la capat smile.gif

QUOTE(madalin78 @ 14 Jul 2014, 23:24)
ai si tu drreptatea ta dar ...sudura in co2 ...este superioara din orice punct de vedere....
*


Adevarat wink.gif


QUOTE(Daciotul_98 @ 14 Jul 2014, 23:28)
o sa vin cu claudita pe la tine...poate-mi dai o mana de ajutor la telescoapele spate
*


Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta sad.gif


QUOTE(Equinox @ 14 Jul 2014, 23:32)
Corect.Toata sudura facuta pe masina anu trecut a fost in CO2,dar sunt tare curios cat o sa tina fata de autogen..
*


Ar trebui sa tina destul.Totusi e o diferenta intre ele unsure.gif
madalin78
am gasit magazin desfacere piele natura de care vrea sufletelul tau..daca te intereseaza da mi un semn....eu il fac in 2 culori ....smile.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(madalin78 @ 15 Jul 2014, 15:36)
am gasit magazin desfacere piele natura de care vrea sufletelul tau..daca te intereseaza da mi un semn....eu il fac in 2 culori ....smile.gif
*



Nu-i bai biggrin.gif E timp destul tongue.gif Vorbim noi icon_mrgreen.gif
BoR
Asa cum ti-am scris si in PM, sa ai parte de impliniri si te bucuri atat cat doresti de masinuta! Si in mod deosebit, sa treci la notarea AMR-ului calendaristic pana la obtinerea permisului! Cand eram la varsta ta, asteptam cu mare emotie si bucurie acest moment!
LA MULTI ANI! bday.gif
madalin78
L cheers.gif a multi ani ...hai cu permisul..... cheers.gif
DACIOTUL_97
Va multumesc ! wub.gif Sa traim si noi si sa ne traiasca si babutele ! cheers.gif
Daciotul_98
o sa ajung prin mioveni sa te trag de urechi radmasa.gif ,bafta la multi ani bday.gif
DACIOTUL_97
radmasa.gif radmasa.gif mersi,mersi wink.gif cheers.gif
DACIOTUL_97
News:S-a muncit destul de mult la masina in ultima vreme... smile.gif au fost schimbate pragurile,contrapragurile,stalpii fata si dublurile stalpilor.S-au folosit si se vor folosi si in continuare piese de fabrica dar si piese produse de Conex.Imi pare rau ca nu va pot incanta cu poze.Nu am acces la un PC si de pe telefon nu pot incarca poze pe forum.
DACIOTUL_97
Pentru ca in sfarsit am pus si eu mana pe un PC wacko.gif ,puteti observa cateva poze de la inceputul lucrarii(voi mai posta si altele la sfarsit) rolleyes.gif .Sambata masinuta e gata.In privinta vopsirii,m-am gandit la ceva profesional,dar niste probleme personale ma impiedica sa fac acest lucru,cel putin anul asta.La anul e alta poveste ph34r.gif
tavi_dacia1100
S-a gandit mult ala care a taiat toate de pe ea si n-a intarit-o nicicum? O sa ai ceva de lucru pana o faci sa fie la linie si sa se si inchida usile...
Si cu aripile interioare care-i treaba?
DACIOTUL_97
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 27 Jul 2014, 23:33)
S-a gandit mult ala care a taiat toate de pe ea si n-a intarit-o nicicum? O sa ai ceva de lucru pana o faci sa fie la linie si sa se si inchida usile...
Si cu aripile interioare care-i treaba?
*



Nu a intarit-o pentru ca doar in partea stanga era taiata huh.gif Tocmai din acest motiv nu a taiat-o pe toata ca se indoia ca o carte de joc biggrin.gif O bara a prins capetele amortizoarelor fata pentru a suda intariturile de la coloana amortizorului blink.gif La ce aripi interioare te referi ?
tavi_dacia1100
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 28 Jul 2014, 00:48)
(...) La ce aripi interioare te referi ?
*


La alea de CN.
DACIOTUL_97
QUOTE(tavi_dacia1100 @ 28 Jul 2014, 11:47)
La alea de CN.
*



In 2006 cand masina a ajuns prima data pe mana unui tinichigiu,a fost nevoie de inlocuirea mastii fata si a semiaripilor.Ametitul care a lucrat la masina nu a stat sa mai caute elemente ca cele originale, si a pus de CN...
DACIOTUL_97
UPDATE:

Astazi am terminat cu tinichigeria la masinuta biggrin.gif Elementele de caroserie au fost reglate si centrate cat de bine s-a putut.. laugh.gif In urmatoarele 2 saptamani va avea parte de o vopsire care sper sa iasa cat se poate de bine (vopsirea nu este profesionala deoarece am niste probleme si nu imi mai permit asa ceva).In alta dezordine de idei am si eu nevoie de o bara fata originala nu conex sau alte s.r.l-uri de toata jena.Cine are sa-mi dea un semn wink.gif
madalin78
ce model ?
crom neagra ?
negre am eu si fata si spate
DACIOTUL_97
QUOTE(madalin78 @ 2 Aug 2014, 18:51)
ce model ?
crom neagra ?
negre am eu si fata si spate
*



Neagra...de spate am noua de la Daciotul_98 caruia i multumesc.Daca e buna cea de fata pune-o deoparte la baiatu' wink.gif
Daciotul_98
Si cea din targ?
DACIOTUL_97
QUOTE(Daciotul_98 @ 3 Aug 2014, 06:45)
Si cea din targ?
*



Am vorbit la telefon pe tema asta wink.gif
DACIOTUL_97
Dupa o luna de lucrari la service-ul local,vineri la orele 11 batrana doamna s-a intors din nou acasa. biggrin.gif Peste 95% din problemele tablariei au fost rezolvate cu succes si sunt destul de multumit de rezultat si de munca depusa. ph34r.gif Bineinteles ca nu putea sa mearga totul pe roze asa cum trebuia sa se intample. ph34r.gif Vopsirea este inca o dovada pentru mine ca prostia omeneasca fara limite si mesterii jalnici din tarisoara noastra,dau cu bata in balta de fiecare data, la orice fel de marca de autoturism chiar si la cel din era tehnologiei secolului 21.Pe scurt,multe locuri nefinisate si necuratate complet de rugina,sau alte imperfectiuni. 022.gif

Pana atunci,am in plan urmatoarele:

-curatatul si vopsitul complet al compartimentului motor;
-scoaterea motorului,curatarea,vopsirea partilor componente si posibil schimbarea setului motor;
-revizuirea componetelor mecanice.

Cateva poze pentru "delectare" (voi reveni si cu altele):
nelu_1985
Pacat ca ai folosit elemente de connex, semiaripile si masca fata sunt ca pixul. Pe langa asta au fost sudate si lucrate neingrijit, vezi sudura dintre semiaripa si oala telescopului, nici nu au curatat grundul exfoliat de sudura, ce sa mai zic de polizat suduri; Apoi o folie peste motor, instalatie si restul nu era ceva extraordinar de scump sau imposibil, au gazat tot; o sa ai mult tare lucru sa le readuci la normal si din nefericire o sa rugineasca toata partea frontala oricat de bine ar fi vopsita, tabla aia e infecta, rugineste si la soare.
Dar totusi daca tu esti multumit, e tot ce conteaza.
DACIOTUL_97
Stiu care e treaba cu tabla de conex. wacko.gif Din pacate repere (de uzina) cum ar fii semidubluri sau masca fata au disparut de mult timp de pe fata pamantului. dry.gif Voi incerca sa fac tot posibilul sa previn aparitia ruginei. sleep.gif
Daciotul_98
baga vaselina la imbinari cum se punea odata
Equinox
A iesit binisor.
Stai linistit,si la mine tot motorul e gazat cu verde,si din pacate nu am timp ca sa il curat..
Asta e,rar mai gasesti niste oamenii in Romania ca sa faca treaba buna.De asta e bine sa faci tu uneori tot cu mana ta..
Iti urez multa bafta in continuare!
STORMTROOPER
Pe fata nu ii mai pui lucasurile?Am vazut ca nu mai ai gaurile pentru ele.
DACIOTUL_97
QUOTE(STORMTROOPER @ 17 Aug 2014, 23:21)
Pe fata nu ii mai pui lucasurile?Am vazut ca nu mai ai gaurile pentru ele.
*



Din pacate nu pot pune lucasuri pentru ca aripile nu sunt originale,si daca dau gauri vad pe dracu cu rugina.Am in plan sa caut si sa achizitionez (daca mai am sanse sa gasesc) aripi de origine...ori remat ori dezmembrari...pana atunci sunt obligat din pacate sa spun pas la lucasuri pe aripile fata sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.