Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: My TYGer - Dacia 1310 MLS 1986
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
maho
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 28 Apr 2015, 17:37)
.Totusi nu inteleg care e treaba cu rectificatul arborelui cotit.Am inteles ca m-ar costa foarte mult operatiunea asta la un atelier dotat cu scule specializate asteapta nervos.gif
*


E o operatie pretentioasa, pe care n-o poate face oricine, cu orice scule. S-ar putea sa fie mai rentabil sa cumperi altul (sh sau nou, daca mai gasesti - eventual de Prems, ca "de uzina" nu prea cred).
iulica89
Daca ai presiune la ulei in jur de 4 nu ar trebui sa ai nevoie de rk la arbore. Daca tot umblii la set s-ar merita sa acorzi importanta si chiulasei care de obicei e trecuta cu vederea-ghiduri supape si supape noi, planat, rectificat scaune supape. Si sa arunci un ochi si la distributie si axul cu came.
S-ar merita alt motor (ti-am mai spus) si iesi mai ieftin chiar si trecut in carte de RAR-unul de prin 98-99-duce lejer 200k km sleep.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(maho @ 28 Apr 2015, 18:11)
S-ar putea sa fie mai rentabil sa cumperi altul (sh sau nou, daca mai gasesti - eventual de Prems, ca "de uzina" nu prea cred).
*



Ai dreptate.Daca voi avea probleme cu el,nu am incotro si voi cumpara altul.Problema este pretul:in jur de 400 de lei cel de prems blink.gif Acum imi dau si eu seama ca daca te apuci de o treaba importanta,trebuie sa ai buzunarele cat de cat pline ca sa faci un lucru de calitate unsure.gif

QUOTE(iulica89 @ 28 Apr 2015, 18:20)
S-ar merita alt motor (ti-am mai spus) si iesi mai ieftin chiar si trecut in carte de RAR-unul de prin 98-99-duce lejer 200k km sleep.gif
*



E de luat in calcul si sfatul tau,dar sincer,acum nu dispun de bani sa fac o trecere la alt motor,ce sa mai zic de timp (am un program foarte incarcat).
DACIOTUL_97
Astazi am terminat si am montat polita de sub bord,am facut curatenie peste tot,si i-am tras o baie biggrin.gif
Adrian Frigo
Frumoasă wub.gif Apropo,radio nu-i pui?că văd că n-are...... unsure.gif

3 May 2015, 20:13:
L.E-ăsta ce vrea să facă? huh.gif
DACIOTUL_97
Va primi un cd-player in curand.Cand apesi intrerupatorul ala,e ca si cum ai scoate bornele de la baterie cool.gif
Adrian Frigo
Nu-i pui ceva mai ”retro”?pt. ce ai nevoie să întrerupi alimentarea,cumva ai vreun consumator ”clandestin”? icon_mrgreen.gif
P.S-la Brașov vii?
DACIOTUL_97
Avand in vedere si luand in consideratie ca 5 zile in fiecare saptamana nu circula deloc si o las singura in parcare,e mai bine sa intrerup alimentarea.La Brasov anul asta nu ajung.La anul vin sigur smile.gif
Equinox
Tia iesit foarte foarte bine polita!
Bravo!
DACIOTUL_97
Mersi biggrin.gif Doar niste presuri ILBO mi-ar mai trebui...daca are cineva,sa-mi spuna tongue.gif

Cautand alte prostii,am gasit si o fotografie de acum 2 ani:
DACIOTUL_97
Avand in vedere situatia din imagini+alte probleme,am decis sa fac eu personal impreuna cu tatal meu tinichigeria la masina.Situatia nu e chiar roza,si sunt constient in ce ma bag.Decat sa arunc banii la diversi ametiti care nu sunt in stare sa faca o treaba cu simt de raspundere,mai bine imi iau aparat de sudura si invat sa ma descurc singur.Stiu ca o sa fiu criticat,cum am fost si pana acum (nu aici pe forum),dar consider ca masina asta mai merita o sansa.E masina care nu ne-a lasat niciodata pe marginea drumului,si care a functionat indiferent de conditii,fie ca au fost bune,fie ca au fost mai putin bune.Dupa ce iau permisul in vara asta,daca e totul ok,ma pun pe treaba.Sper ca anul viitor sa fie gata si sa o vad din nou stralucind.Consider ca atata timp cat sunt tanar,exista forta de munca,si pot invata tainele tinichigeriei.Atat am vrut sa spun.Sper sa reusesc ceea ce imi propun smile.gif
maho
Succes, dar
atat tinichigeria cat si sudura necesita ani buni de practica, daca vrei sa iasa un lucru bun, iar "practica" (invatatul) parca n-ar fi de dorit pe masina proprie, ci pe niste fiare de exercitiu (pt. asta oricum nu-ti trebuie permis). Asta nu e o critica, doar un sfat. Ce se vede in poze nu par probleme dificile.
DACIOTUL_97
Am adus vorba de permis pentru ca am cealalta masina de care ma pot folosi,cat asta o sa fie in lucru.Cu practica exact asa voi face: nu ma apuc de masina pana nu exersez pe niste fiare.Pur si simplu nu vreau sa o mai dau pe maini straine.Dovada fiind ce s-a facut anul trecut,si acum 9 ani.
DACIOTUL_97
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 16 May 2015, 14:46)
Avand in vedere situatia din imagini+alte probleme,am decis sa fac eu personal impreuna cu tatal meu tinichigeria la masina
*



Am cochetat cu ideea asta 2 zile,pana m-am lasat pagubas radmasa.gif .Dragilor,a venit momentul sa iau o decizie foarte dificila.Ori pastrez masina,ori o las sa moara incet-incet.Sincer,se mai poate face ceva,nu e prea tarziu,dar va costa ceva.Mi s-a propus recarosarea,dar ma gandesc ca daca am caroserie de cn3,nu o sa mai dorm noaptea,la cat de buna e tabla.Plus ca trebuie sa umblu pe la RAR pentru repansonarea seriei,si sa fac modificari pentru a o pastra ochelarista.Ori ca o fac pe asta,ori ca o recarosez,e cam aceeasi treaba,care implica timp si mai ales bani.Sincer,m-ar durea sufletul sa o dau la casare.Mai ales ca ochelaristele in stare buna, si cat de cat originale sunt din ce in ce mai putine.E masina in care am investit bani si pasiune timp de 8 ani de zile (am incercat sa o tin pe sosele in cele mai bune conditii pe care i le-as putea oferi).Daca nu o salvam atunci,acum era istorie de mult timp.DACA,voi gasi un om care mi-ar putea face tinichigeria atent si fara graba,as fii dispus sa mai dau niste bani si sa fac ceva ca la carte.De aceea, rog pe cine cunoaste un tinichigiu care lucreaza asa cum imi doresc eu (si bineinteles sa nu aplice metoda: "E DACIE,MERGE SI ASA"),este rugat sa-mi aduca la cunostiinta,si sa vad ce voi face in continuare (nu vreau sa ma mai grabesc ca anul trecut).Structura de rezistenta nu este afectata foarte tare.Recunosc,masina are minusuri la capitolul tabla,dar are si parti foarte bune,de care sunt si eu surprins cum au putut sa reziste atata timp.In ultimii ani m-am atasat de masina mai mult decat imi iubesc parintii(stiu ca nu e in regula dar LolLolLo.gif )-scuzati formularea,intelegeti voi icon_mrgreen.gif .Astept pareri si din partea voastra 1zhelp00.gif ,orice sfat e binevenit... blush.gif
Raul90
Masina nu-i chiar rea. Eu zic sa o desfaci toata, iei caroseria la ciocan ca sa-i gasesti toate bubele si apoi cauti un tinichigiu bun care sa aibe rabdare. Schimbi si tote elementele care nu-s la linie si o sa iasa bine de data asta.
iulica89
Ca fapt divers zilele trecute gasisem o caroserie de CN4 care nu avusese mai mult de 20kkm la 150 lei-era fara gram de rugina ca fusese descompletata si ii vedeai maruntaiele, dar pe care nu o puteam folosi pentru ca nu avea acte, iar eu puscarie nu fac pentru schimbarea unei amarate de serii-asa ca pas.
Ca modificari iei doua contraaripi de 1300(le tai de pe asta) daca te dai mare conservator, le potrivesti peste actualele si dai cateva puncte de sudura, nu iti mai baga nici noroi in faruri, iar ca fixare pentru faruri decupezi tablitele de la interiorul ochelarilor de far specifice cn... Si aia e masina!
Mai decupezi zonele pt aeroterma de cn astupate...
DACIOTUL_97
Iulica,sper ca nu te superi pe mine daca iti spun,dar o recarosare este greu de facut.Caroseria despre care am vorbit,se afla in Buftea ,adica la 100+ km distanta,si pentru transportul ei pana la mine,care cel mai indicat ar fii cu platforma,m-ar costa foarte mult.Si sincer,daca recarosezi o masina,isi pierde tot farmecul...Deocamdata am alte treburi care ma preocupa,sper sa termin cu bine clasa a 11-a,si in vara sa obtin permisul de conducere.Dupa,mai vedem cum procedam...si sper sa se termine totul cu bine... unsure.gif
amokfuto
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 18 May 2015, 14:10)
Am cochetat cu ideea asta 2 zile,pana m-am lasat pagubas radmasa.gif .Dragilor,a venit momentul sa iau o decizie foarte dificila.Ori pastrez masina,ori o las sa moara incet-incet.Sincer,se mai poate face ceva,nu e prea tarziu,dar va costa ceva.Mi s-a propus recarosarea,dar ma gandesc ca daca am caroserie de cn3,nu o sa mai dorm noaptea,la cat de buna e tabla.Plus ca trebuie sa umblu pe la RAR pentru repansonarea seriei,si sa fac modificari pentru a o pastra ochelarista.Ori ca o fac pe asta,ori ca o recarosez,e cam aceeasi treaba,care implica timp si mai ales bani.Sincer,m-ar durea sufletul sa o dau la casare.Mai ales ca ochelaristele in stare buna, si cat de cat originale sunt din ce in ce mai putine.E masina in care am investit bani si pasiune timp de 8 ani de zile (am incercat sa o tin pe sosele in cele mai bune conditii pe care i le-as putea oferi).Daca nu o salvam atunci,acum era istorie de mult timp.DACA,voi gasi un om care mi-ar putea face tinichigeria atent si fara graba,as fii dispus sa mai dau niste bani si sa fac ceva ca la carte.De aceea, rog pe cine cunoaste un tinichigiu care lucreaza asa cum imi doresc eu (si bineinteles sa nu aplice metoda: "E DACIE,MERGE SI ASA"),este rugat sa-mi aduca la cunostiinta,si sa vad ce voi face in continuare (nu vreau sa ma mai grabesc ca anul trecut).Structura de rezistenta nu este afectata foarte tare.Recunosc,masina are minusuri la capitolul tabla,dar are si parti foarte bune,de care sunt si eu surprins cum au putut sa reziste atata timp.In ultimii ani m-am atasat de masina mai mult decat imi iubesc parintii(stiu ca nu e in regula dar LolLolLo.gif )-scuzati formularea,intelegeti voi icon_mrgreen.gif  .Astept pareri si din partea voastra 1zhelp00.gif ,orice sfat e binevenit... blush.gif
*


Salut , sunt in aceiasi traba nasoala ca si tu , am vrut sa-l duc masina la un tinichigiu de la noi, dar am dus omul pana la masina reactia lui a fost ceva de genu - numai atat e problema ? se rezolva cu chit gros cai Dacie si merge si asa....
Imi pare rau ca meseriasii vad numai o vechitura in Ea , pentru mine e visul copilariei. Am o rugaminte catre tine : trimitemi niste poza de sub capota sa vad cum sunt pozitionate oalele pt faruri, si eu am versiunea ta cu "prag" . (Scuze nu pot trimite PM , plus pt eventualele greseli gramaticale : is un ungur care iubeste Dacia) http://static.daciaclub.ro/style_images/da...cons/icon12.gif
DACIOTUL_97
Nu se pot numi meseriasi,ci mai degraba ciobani.Multi spun ca dacia 1300-1310 este o masina care nu mai are ce cauta pe drumurile din zilele noastre,de aici si indiferenta,batjocura si prostia la patrat.Deocamdata sunt in faza de documentare,strang bani,piese,si incerc sa invat ce inseamna o reparatie ca la carte.Masina va intra la tinichigerie cand vor fii bani,si bineinteles cand voi gasi omul potrivit.As putea spune ca TYG is BACK !!! biggrin.gif

Nu am putut sa-ti trimit poze folosind mesageria privata,asa ca am postat aici.Sper sa-ti fie de folos.
DACIOTUL_97
Nu am mai postat de ceva timp pe aici,deoarece am fost intr-o continua alergatura pentru piese, si inca nu am terminat... biggrin.gif Peste o saptamana trebuie sa-i fac ITP-ul asa ca cer ajutorul vostru: am nevoie cat se poate de urgent,de o incuietoare pentru capota fata,originala de UAMT,si de tija metalica pentru sustinerea capotei (cu tot cu suportul care se nituieste pe contraaripa).Multumesc !
alex-mun
Eu am incuietori zincate puse pe masini in fabrica . Daca te pasioneaza imi spui
STORMTROOPER
Cauta la Remat o Dacie dusa la casat, anul nu are relevanta, care sa mai aiba incuietoarea originala si ia-o pe aceea, este superioara din punct de vedere calitativ panaramelor din comeet. Am avut una de UAMT nou nouta pe masina se inchidea ca dracu capota si se deschidea numai cand vroia ea.
DACIOTUL_97
Dragos,multumesc pentru sfat.In momentul de fata am incuietoare de autospeed sau de cine dracu o fii facuta,am schimbat doua intr-un an,pentru ca de UAMT nu prea am gasit la un pret acceptabil (si eu pe o incuietoare originala nu dau 50-100 lei-e o tampenie).O sa vad cum rezolv problema,pentru ca nu prea am timp sa iau rematurile la colindat.Mai dificil e cu tija capotei...
DACIOTUL_97
Se lucreaza ! Ne pregatim temeinic pentru inspectia tehnica periodica.Pana acum am reusit sa schimb cablurile franei de mana,traseul de evacuare,pus la punct franele,si in final cateva lucrari in ceea ce priveste tablaria (inca nu am terminat).Voi reveni cu mai multe poze.
iustin_uap
Misto rampa aia! E la tine in curte?
harby ;))
Chelade poti sa-l diluezi putin si cu apa.
Bafta!
DACIOTUL_97
@iustin_uap - rampa este in curtea vecinului de langa mine,el se alege cu o doza maxima de caterinca ( @Equinox stie despre ce vorbesc LolLolLo.gif ),iar eu am dreptul de a folosi rampa,cat vor muschii mei radmasa.gif

@harby wink.gif) - mare adevar graiesti,exact asa scrie si pe eticheta;te astept cu colierele alea pentru toba blush.gif

Mersi !

<span class='edit'>16 Jun 2015, 22:33:</span>
Am trecut si de ITP cool.gif .Masina i-a placut grav inspectorului,si mi-a sugerat sa o tin tot asa,pentru ca suntem pe drumul cel bun biggrin.gif
DACIOTUL_97
Peste o luna trebuie sa dau sala icon_mrgreen.gif [attachmentid=1627998391]

Niste poze:
Equinox
Spor la invatat!!

In legatura cu masina,arata chiar bine.Cu toate bubele care la are dar inca e o baza excelenta..
Ai mai colectionat ceva table? tongue.gif tongue.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(Equinox @ 21 Jun 2015, 20:05)
Ai mai colectionat ceva table? tongue.gif  tongue.gif
*



Greu cu banii...momentan pauza.
Raduchu
Spor la invatat!

DACIOTUL_97
Multumesc.De acum incepe stresul radmasa.gif
Raduchu
Sala n-ar trebui sa fie o problema, daca faci constant chestionare dupa ce ai trecut macar odata prin cartea aia de teorie.

Iar la oras nici sa nu te gandesti ca vei avea emotii si chestii de genul. Total bullshit! Fi stapan pe tine si totul va fi ok, deci "no stress".
red_apple
E bine daca instructorul in timpul scolii sa te fi bagat prin trafic aglomerat , acolo capeti experienta palpabila in legatura cu sofatul , cat de des sa te uiti in oglinzi sa anticipezi traficul etc.

Daca dai peste un examinator mai "bun" si te baga intr-un trafic aglomerat sa nu te pierzi cu firea , calm si vei reusii.
DACIOTUL_97
QUOTE(Raduchu @ 22 Jun 2015, 21:16)
Sala n-ar trebui sa fie o problema, daca faci constant chestionare dupa ce ai trecut macar odata prin cartea aia de teorie.
*


Asa e.Dar oricat de pregatit ai fii,la examen e cam imposibil sa nu ai emotii blush.gif O sa incerc sa ma concentrez cat mai bine,si sa las deoparte alte ganduri biggrin.gif


QUOTE(red_apple @ 22 Jun 2015, 21:29)
E bine daca instructorul in timpul scolii sa te fi bagat prin trafic aglomerat , acolo capeti experienta palpabila in legatura cu sofatul , cat de des sa te uiti in oglinzi sa anticipezi traficul etc.
*



Am condus atat prin trafic aglomerat,cat si pe timp nefavorabil.Deja incep sa ma obisnuiesc smile.gif
owy_2010
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 23 Jun 2015, 13:20)
Asa e.Dar oricat de pregatit ai fii,la examen e cam imposibil sa nu ai emotii blush.gif  O sa incerc sa ma concentrez cat mai bine,si sa las deoparte alte ganduri biggrin.gif
Am condus atat prin trafic aglomerat,cat si pe timp nefavorabil.Deja incep sa ma obisnuiesc smile.gif
*


spor la invatat wink.gif
DACIOTUL_97
Multumesc Ovidiu.
DACIOTUL_97
Ceva frumos... smile.gif

Multumesc pe aceasta cale: https://www.facebook.com/ZZIGGIs?fref=ts
Barbalex
Da` lipseste blonda din peisaj,ce-i cu tine? radmasa.gif
DACIOTUL_97
Care blonda mah,ca-i roscata laugh.gif
Barbalex
Ma scuzi radmasa.gif
Cand tai din arcurile alea? wink.gif
DACIOTUL_97
Nu cred ca o sa mai tai din arcuri.Oricum,prioritatile sunt altele: am de munca la interior,si daca o sa mearga totul bine,un upgrade la cutie,si reparatie capitala a motorului.
DACIOTUL_97
Cer din nou ajutorul vostru: ce kit de ambreiaj sa folosesc ? Am avut de uzina,dar se pare ca nu e nimic de capul lui.Astept niste recomandari,eventual si niste preturi.Multumesc !!
Rob3rto
Luk
STORMTROOPER
Sachs ~300 ron
maho
La multi ani !
~ gratis. tongue.gif
DACIOTUL_97
Multumesc maho ! blush.gif
DACIOTUL_97
Saptamana viitoare s-ar putea sa dau sala... biggrin.gif

P.S:Am nevoie de o schema pentru montarea unui cd-player de logan...
oldtimercraiova
Succes in continuare cu MLS-ul !
DACIOTUL_97
Multumesc ! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.