Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde mergem in concediu?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44
simon
QUOTE(mars @ 28 Aug 2016, 10:59)
Drumul dinspre Bixad e praf, trebuie mers prin Targu Secuiesc - Turia.
*


Tîrgu Secuiesc -Turia este bun drumul acum? In anii trecuti era numai găuri.
mars
Pana aproape de Cetate e foarte bun. De acolo pana sus e plombat, nu mai sunt cratere. Dar tot incet trebuie mers. Nu e vorba ca atingi, dar, cel putin a mea, cam scutura.
74r12
QUOTE(mars @ 28 Aug 2016, 12:59)
Drumul dinspre Bixad e praf

Fata de cum era in anii trecuti, acum e parfum. Intr-adevar e denivelat dar l-au plombat si poti merge lejer fara grija ca dai in vreo gropa-surpriza, basca mai sunt cateva portiuni cu asfalt complet nou
mars
Da, dar dinspre Turia ai numai vreo doi km mai naspa. Nu am avut curiozitatea sa trec de drumul care urca la Sfanta Ana (ala chiar ca e parfum).
vallixx
QUOTE(Laurentziu83 @ 29 Aug 2016, 17:26)
Daca ai timp, da o fuga si in Cernomoret in centru. E frumusel si el, iar preturile erau decente la mancare.
*


Bifat! Liked! biggrin.gif

QUOTE(Laurentziu83 @ 29 Aug 2016, 17:26)
Per total despre Bulgaria...spun ca la urmatorul drum imi fac direct vigneta pe un an
*


Fara discutie.

Eu anul asta m-am tepuit ca mi-am luat multe si mici.
Insa nu credeam ca o sa ies de atatea ori dar am descoperit o gramada de locuri misto si la mare si la munte. Ma rog, deal nu munte da' merge. biggrin.gif
andreist
Careva din Timisoara sau care are experienta cu zona ? Am de petrecut ceva timp pe acolo si nu stiu unde sa ma cazez. Un hotel/hostel sau vre-o pensiune de pe langa oras, chiar si un sat apropiat ? Nu m-as supara daca ar exista doatari ca parcare safe (obligatoriu) si jacuzzi/piscina/etc. Ori o dau pe stil rustic, ori pe hotel cu de toate Am de cheltuit max 1500 ron pe 5 nopti. Vreau sa merg si pe faimoasa pista biciclete Timisoara - Serbia.
icsfails
Daca vrei si niste bere buna poti sa incerci aici: http://castelroyal.ro/
VladSoare
Eu am stat aici în drum spre Viena, o noapte la dus, una la întors.
Mi-a plăcut foarte mult. Camerele sînt mari, paturile mari și confortabile, internetul merge bine, doamna care ține pensiunea e foarte amabilă... Parcare mare în curtea proprie...
E într-o zonă liniștită de la marginea Timișoarei, foarte aproape de aeroport și de autostradă.


<span class='edit'>2 Sep 2016, 19:13:</span>
Uichendul viitor iau o piatră-n gură și merg și eu pentru prima oară în Bulgaria. La Balcic.
Cum ajung cel mai repede și mai confortabil acolo? S-o iau pe A2 și pe urmă de-a lungul litoralului? Sau prin Giurgiu/Ruse și pe urmă să traversez Bulgaria? Cum e traversarea Bulgariei? E la fel de nasoală ca a României, sau au autostrăzi?
iulia_boris
Prin Vama Veche.Autostrada doar cateva zeci de km.Drumuri cam ca pe la noi in rest.Sunt zone unde satele sunt parasite de zici ca esti in Vestul Salbatic.Dar se circula normal fara cocalari ca ai nostri.

VladSoare
Mie nu mi-e atît de cocalari, cît de camioane pe care nu le poți depăși, respectiv de sate cu limite 30-40-50 și radare după fiecare colț.
Cum e ieșirea prin Vama Veche? Cozi mari, ca la Giurgiu?
hepea
Ia-o prin Giurgiu, ajungi mai repede. Plus ca nu e dracul asa negru la bulgari. Eu ,de ex, n-am fost oprit niciodata de politie, nu i-am vazut niciodata la panda. Dar poate am avut eu si cunostintele mele noroc... Vezi ca e ceva radar fix la iesirea din Ruse. Este semnalizat din timp cu "Radar" smth
vallixx
@Vlad

Fara Vama Veche ca se face mult in tara, de la iesirea de pe A2 pana la Mangalia.
Sunt lucrari la podul de la Agigea, nu merita.
Plus ca treci prin multe localitati sau poti prinde vama destul de plina.
Prin Giurgiu e avantajos daca te duci mai jos, Nisipuri sau Varna.

Pentru Balchik cea mai buna ruta e A2, la km 191 iesi pe breteaua de Medgidia, o iei prin Ciocarlia, Lanurile si iesi in Topraisar, dupa care catre vama Negru Voda. Intri in BG si te duci catre Dobrich, drumul e ca in palma si liber, nu te pandeste nimeni pe drum, stai fara griji.
Pana in Dobrich treci doar prin 3-4 localitati: Kardam, General Toshevo....restul imi scapa, toate cu limita 50. Faza cu satele cu limita de 20-30 sunt basme. Ca si faza cu radarele dupa fiecare colt.
Bulgaria din 2016 nu este Bulgaria din 1990-2000, nu mai credeti toate prostiile.

La intrarea in Dobrich e un pic de drum prost, adica plombat, dar se merge, nimic extrem de grav.
Intri pe centura Dobrich si mergi pana la iesirea catre Balchik, dupa care direct Balchik.
Daca vrei sa bagi ceva benzina ai pe drum un Rompetrol sau un Shell in Dobrich, dar tre sa intri in oras. Daca te ajuti cu GPS, eu merg cu Sygic si harta e foarte bine detaliata. Cred ca si pe IGO la fel.

Azi am mers pe acolo asa ca informatiile sunt proaspete.
Vama Negru Voda e micuta, am trecut-o in 10 min. Mergea si mai repede dar ii apucase harnicia pe baieti si scanau CI-urie. Alta daca ii doare la flex si iti fac semn sa treci.

Camioane n-am intalnit si chiar de intalnesti ai o gramada de linii drepte unde scapi rapid de ele.

Pentru orice alte info mai poti intra pe topicul de calatorii, e subtopic pt BG.
Sau ma intrebi, am batut toate drumurile din zona de cel putin 3-4 ori, iar in Balchik am fost cazat de vreo trei ori si in trecere de alte 4-5.
meganus_bicorpus
Eu as face altceva...as iesi din tara pe Vama Veche, vizitez relaxat Balcik si bag si o ciorba bulgareasca buna pe acolo apoi as face un drum si pana la Varna, ca e si pe acolo de vazut cate ceva si pe autostrada spre Sofia m-as intoarce, pe la Ruse, in tara.
Merg cam de 5 ani pe acolo, nu am vazut politisti pandari si nu imi amintesc nici sa fi depasit vreun tir pe acolo.Drumuri cam ca la noi, sate curatele dar pustii, nimic obositor sau stresant...pe la ei, la noi....
VladSoare
QUOTE(vallixx @ 3 Sep 2016, 00:34)
Pentru Balchik cea mai buna ruta e A2, la km 191 iesi pe breteaua de Medgidia, o iei prin Ciocarlia, Lanurile si iesi in Topraisar, dupa care catre vama Negru Voda. Intri in BG si te duci catre Dobrich, drumul e ca in palma si liber, nu te pandeste nimeni pe drum, stai fara griji.
*

Am văzut pe Google Maps și varianta asta, chiar mă gîndeam cum o fi. Thanks. Cred că o să încerc așa.
iulia_boris
Nu-i deloc rea ideea..Bine de stiut..
andreist
Multumesc de sugestii cu Timisoara.
b76bgaarh
QUOTE(b76bgaarh @ 16 Aug 2016, 12:58)
la munte cu cazare/mancare decenta, 3 ore distanta de bucuresti, stie careva?
*



Pana la urma fusei la Maggie's ranch, zona Râșnov.

Super vacanță.
vallixx
up.gif
Dacus_Malus
Ba babaietzi...eu daca locuiesc in Rasnov, inseamna ca sunt permanent in vacanta? Ca nu prea ma simt odihnit... radmasa.gif
vallixx
Vino in Bucuresti vreo doua saptamani si cand o sa te intorci la Rasnov o sa te simti in vacanta. tongue.gif
Dacus_Malus
been there, done that!
In 2014 am locuit 2 luni la Bucuresti la hotel (febr+martie) si mi-a ajuns ....
Nu sunt construit genetic sa rezist in Bucuresti....
Mr.NiceGuy
QUOTE(vallixx @ 2 Sep 2016, 22:34)
....Lanurile si iesi in Topraisar
*


Topraisar e localitatea celor mai buni soferi de curse ?! Am vazut localitatea si m-a amuzat numele.
luck33ro
user posted imageVeliko Tarnovo by bob mercer, on Flickr
Diac
Deci am facut anul asta concediu in Zakynthos cu masina. Cam 1250 km distanta de Bucuresti. Pauza de somn la dus a fost pe undeva pe lânga Salonic, in zona industriala insa, dar aproape de autostrada. A doua zi am plecat la 4.00 de la Salonic si am ajuns la ferry la Kyllini, pe la 11.00, just in time pentru ferry-ul de ora 11.30.

La dus am luat-o cum ar veni spre Atena si apoi dreapta spre Patras. La 13.30 eram cazati la hotel. Hotelul a fost naspa de data asta. Ne-a astras faptul ca are aquapark, un argument foarte bun pentru copii, dar inafara de asta a fost cam nasol. Nici tavernele nu au excelat, in mod bizar, nu fructele de mare si pestele erau punctele lor forte. Ca si in alte insule, Creta sau Corsica, bucataria locala se bazeaza pe porc. Asta este. Au compensat insa plimbarile cu vaporasul in jurul insulei, care din punct de vedere al peisajelor este superba. Grotele, testoasele Caretta-Caretta, plaja Navagio si multe altele. Plin de turisti prin toata insula, cei mai multi erau englezi si polonezi, dar erau si multi italieni veniti cu masina cu ferry-botul direct de la Bari sau Brindisi. Si bineinteles români. De altfel masini cu nr de Ro am vazut prin toata Grecia.

In ultima zi a inceput o ploie torentiala si o furtuna pe mare de mergeam ca betivii pe ferry. La intoarcere, am venit via Ioanina si Egnatia Odos spre Meteora unde am mai dormit o noapte. A doua zi am vazut cateva mânastiri, din pacate pe o ploaie torentiala si o ceata densa, deci nema peisaje. Ramâne pe data viitoare. Apoi am plecat spre Salonic. Am vizitat orasul cât de cât, ma rog, mai ales magazinele wink.gif si apoi a doua zi am plecat spre Bucuresti. Dupa 10 ore de drum eram acasa. 2700 km facuti in total. Frumos, dar cam mult cu masina dupa parerea mea.

[attachmentid=1628042438] [attachmentid=1628042439] [attachmentid=1628042440] [attachmentid=1628042441] [attachmentid=1628042442] [attachmentid=1628042443] [attachmentid=1628042444][attachmentid=1628042445] [attachmentid=1628042446] [attachmentid=1628042447]
vallixx
Top Raisar.... radmasa.gif Nu mi-a trecut prin cap pana acum..... radmasa.gif

QUOTE(Mr.NiceGuy @ 12 Sep 2016, 07:30)
Topraisar e localitatea celor mai buni soferi de curse ?! Am vazut localitatea si m-a amuzat numele.
*


Frate cum poate sa arate apa aia albastra asa.....e hipnotic....sa mor. rolleyes.gif
Mr.NiceGuy
Cica albastrul cum il au marile din Grecia (Mediterana, Egee) nu il mai gasesti nicaieri la vreo mare. Daca mai ai parte si de o plaja cu nisip fin si alb e concediul perfect, de aceea intreb: de ce sa mergi la Marea Neagra (oriunde ar fi ea) ?
VladSoare
Dar în ce lege scrie că acel albastru ar fi frumusețea perfectă și absolută și că n-are voie să-ți placă nimic altceva? Griul închis al Mării Negre are și el farmecul lui. E o culoare deosebită, pe care n-o mai vezi la alte mări.
Și-apoi, nu-s prea convins că Mediterana ar fi singura așa albastră. Vezi prin Caraibe un albastru atît de clar și luminos, și un nisip atît de alb și fin, încît Mediterana pare murdară prin comparație.
cj98czh
QUOTE(VladSoare @ 12 Sep 2016, 17:58)
Dar în ce lege scrie că acel albastru ar fi frumusețea perfectă și absolută și că n-are voie să-ți placă nimic altceva? Griul închis al Mării Negre are și el farmecul lui. E o culoare deosebită, pe care n-o mai vezi la alte mări.
*




Sincer .... personal nici nu imi doresc sa o vad smile.gif Nu cred ca ai ce sa compari ... este ok la marea neagra ... dar nu prin RO din prisma faptului ca poti lejer sa faci 2 concedii de 7-8 zile/ vara ... unul pe la bulgari si unul pe la greci/turci/croati .. etc ... personal eu ii prefer pe turci ... dar dupa ce s-or mai calma pe acolo apele ..

QUOTE(VladSoare @ 12 Sep 2016, 17:58)
Vezi prin Caraibe un albastru atît de clar și luminos, și un nisip atît de alb și fin, încît Mediterana pare murdară prin comparație.
*



Adevarat, dar si banii ca sa vezi albastrul ala sunt sa zicem putin mai multi ..
Mr.NiceGuy
QUOTE(VladSoare @ 12 Sep 2016, 15:58)
Dar în ce lege scrie că acel albastru ar fi frumusețea perfectă și absolută și că n-are voie să-ți placă nimic altceva? Griul închis al Mării Negre are și el farmecul lui. E o culoare deosebită, pe care n-o mai vezi la alte mări.
*


Nu am zis ca ar fi frumusetea perfecta si absoluta, dar eu prefer marea albastra si limpede de la greci.
Nici nu cred ca ar fi corect sa compari cele doua mari, sa fim seriosi, e ca si cum ai compara doua masini din clase diferite.
VladSoare
QUOTE(Mr.NiceGuy @ 12 Sep 2016, 19:01)
sa fim seriosi, e ca si cum ai compara doua masini din clase diferite.
*

Iar cea care-ți place ție se află în clasa superioară, așa-i? happy.gif
Mr.NiceGuy
Mane, hai ca nu are rost ! Eu am fost si la noi si la greci la mare asa ca am termen de comparatie nu vorbesc din ce citesc sau aud pe la altii.
La urma urmei e frumos ce iti place tie, nu trebuie sa imi placa si mie, e valabil si invers. Fiecare merge unde se simte bine, eu prefer marile greciei pentru frumusetea lor, tu probabil "litoral-ta-ta" pentru serviciile superioare litoralului romanesc.
argon
QUOTE(Mr.NiceGuy @ 12 Sep 2016, 17:49)
Cica albastrul cum il au marile din Grecia (Mediterana, Egee) nu il mai gasesti nicaieri la vreo mare.
*



Ba mai gasesti, poftim Croatia, locul asta e mai aproape de mine decat haznaua de Mare Neagra de la noi.
gabize
La Trieste-n Italia e la fel. La 12 ore cu mașina, cu 3 mai mult decât până pe litoralul nostru.
argon
M-am dus si la noi in trecut ani la rand, dar trecand peste serviciile din ce in ce mai proaste si mai scumpe, inghesuiala, cocalarimea si meltenii din majoritatea statiunilor..cand am aflat ce se intampla cu dejectiile intregii statiuni Costinesti, de exemplu, si nu numai, nu am mai pus piciorul in Marea Neagra.
Mr.NiceGuy
QUOTE(argon @ 12 Sep 2016, 18:21)
Ba mai gasesti, poftim Croatia, locul asta e mai aproape de mine decat haznaua de Mare Neagra de la noi.
*



Scuze nah, am zis "cica nu il mai gasesti" nu "cu siguranta nu il mai gasesti", oricum ideea era ca apa marii de acolo (fotografia era din Zakyntos) si nu numai e mai placuta ochiului decat culoarea apei de la Marea Neagra.
Oricum daca ar fi sa aleg intre doua rele, as alege plaja ta-ta pentru serviciile oferite.
Am fost nevoit ca in partea a doua a lunii august sa merg la noi la mare pentru cateva zile in statiunea Olimp, cum frate sa ceri 20 de lei/sezlong cand statiunea e aproape moarta? Frumos si tipic romanesc de altfel, a fost sa vad la hotel de 2 stele un Ferrari rosu cu numere de DB si un Q7 cu numere de SJ. Eu eram cazat la 3* si serviciile erau de toata jena (sa nu va cazati la hotel Majestic din Olimphttp://www.majesticolimp.ro/cazare/ decat daca doriti sa va stricati concediul, atata sictireala si lipsa de bun simt pentru client nu am mai vazut demult in Romania, preturile la restaurant intrec orice imaginative, mancarea la fel, dar nu in sensul bun) aia la 2* nu imi imaginez in ce conditii stateau, cred ca ala cu Q7 avea mai multi metri patrati in masina decat in camera.
Pacat de statiunea aia cum arata acum si cum ar fi putut arata, s-a distrus de tot. In partea de nord aproape ca nu era nimeni, doar hoteluri inchise, parcari goale si rar cate vreun om, parca erai in Pripeat, dupa ce a explodat reactorul.
Diac
QUOTE(cj98czh @ 12 Sep 2016, 17:10)
Sincer .... personal nici nu imi doresc sa o vad smile.gif Nu cred ca ai ce sa compari ... este ok la marea neagra ... dar nu prin RO din prisma faptului ca poti lejer sa faci 2 concedii de 7-8 zile/ vara ... unul pe la bulgari si unul pe la greci/turci/croati .. etc ... personal eu ii prefer pe turci ... dar dupa ce s-or mai calma pe acolo apele ..
Adevarat, dar si banii ca sa vezi albastrul ala sunt sa zicem putin mai multi ..
*



Așa si eu. Aștept sa se mai calmeze Turcia, deși cand vad cum se duc amici de-ai mei la juma de preț fata de anu trecut, parca îmi schimb părerea.

Iar despre Caraibe, întrebarea e cum ajung eu cu Meganu acolo?
cj98czh
Il bagi in avion si il cobori acolo smile.gif
Diac
Pai asta e singura problema...altfel mă duceam in Caraibe. Dar asa...


P.s. Am uitat sa zic, nu prea m-as duce In Antalya pentru ca nu prea ai ce sa vezi dacă faci snorkeling. Am descoperit anul asta masca asta de la Decathlon si este super tare : http://www.decathlon.ro/p/8304664_masca-de...b-albastru.html

Nu prea m-a omor eu cu înotul, dar cu scula asta si cu o pereche de labe, n-ai nici o treaba. Treaba asta cu snorkelingul a fost revelația concediului de anul asta. Pești, stele de mare, sunt o grămada de lucruri mișto de văzut pe fundul marii.
MuciX
Legat de cazare, da, e sub orice critica la noi, numai ca pe langa "romanul se multumeste si cu mai putin" mai e si treaba ca unii nu vad cazarea decat ca pe un loc unde sa doarma cateva ore si unde sa iti tina bagajele, poate sa faca un dus, ca doar suntem romani, noi nu mirosim.
De mancat prefera sa poata aleaga unde mananca, etc.
b76bgaarh
da ochelari si tub ciare, pt snorkeling?
Diac
Pai cu masca asta respiri cum vrei tu, pe nas, pe gura, nu conteaza. Nu bagi nici un mustiuc in gura, ai nasul si gura libere. Ai un câmp vizual mai larg si daca te bagi sub apa, are o supapa care blocheaza tubul sa nu intre apa in el. Nici nu se abureste, pentru ca aerul proaspat trece peste geal cum ar veni. Mi se pare foarte tare.

https://www.youtube.com/watch?v=VG-o0zW1o24


[attachmentid=1628042483]
solidconvert
De vreo cativa ani merg in perioada asta ca si ultim concediu de vara in Grecia pe insula Thassos. Anul asta am inteles ca sunt incendii si situatia nu este tocmai roz acolo. Prin urmare cine poate sa mi recomande si mie unde sa merg in alta parte la mare eventual, unde sa mai prind si vreme ok cat de cat si sa pot sa ajung cu masineta (exclus avion sau alte mijloace de transport). Saptamana viitoare vreau sa plec. smile.gif
Astept propuneri...

L.E.: nu stie nimeni nicio locatie care sa merite? blink.gif
Mr.NiceGuy
Cum sa nu fie bine in Thassos, cica acum dau romanii navala http://www.timesnewroman.ro/monden/romanii...rul-e-numai-bun
vallixx
QUOTE(solidconvert @ 14 Sep 2016, 07:58)
Astept propuneri...

L.E.: nu stie nimeni nicio locatie care sa merite? blink.gif
*


BG te coafeaza?
Diac
Văzui niste oferte de Antalya de-mi vine sa plec mâine.
solidconvert
@Mr.NiceGuy: Stai jos!

@Vallixx: Ma coafeaza orice in principiu... treaba este ca vroiam mare. Timp efectiv pe care sa l petrec acolo sunt 5 zile, 4 nopti. Turcia am vazut si eu ofertele dar sunt pentru 7 nopti si din pacate concediu n am decat 4 nopti sa zic asa. Cred ca renunt si la varianta cu masina si daca nu gasesc ceva decent ca si locatie, la mare si sa pot sa ajung cu masina ma indrept catre un city break (transport cu avionul).

Ma enerveaza astia cu focul lor din Thassos... eram setat acolo cu tot ce trebuie (locatie super tare, mancare la taverne super ok si relativ aproape si usor de ajuns). Si ma mai enerveaza ca dupa concediul din vara de la mare, m a mancat sa mai bag si io un weekend la mare dar am tot zis ca n are rost ca ma duc in septembrie din nou in Thassos... si aia au dat foc la insula... radmasa.gif

L.E.: mercic pentru interes... astept propuneri in continuare... wink.gif
b76bgaarh
ia baga si tu cu thasos asta, ca poate la anul ma incumet la 9 ore de mers.
vallixx
Du-te bre in BG, oriunde mai jos de Nessebar, eventual Pomorie.
Se ajunge cu masina in timp rezonabil, e chiar frumos iar preturile sunt mai multe decat decente.

Pentru 4 nopti chiar nu vad de ce ai face 10 ore + cu masina cand pana in BG faci 4-5.

Bun, nu e Egee...stiu.
cj98czh
QUOTE(Diac @ 13 Sep 2016, 10:07)
Pai cu masca asta respiri cum vrei tu, pe nas, pe gura, nu conteaza.
*




Senzationala jucaria, recomand ...

QUOTE(vallixx @ 15 Sep 2016, 10:00)
Du-te bre in BG, oriunde mai jos de Nessebar, eventual Pomorie.
*




Du-te in Grecia in perioada asta ... lasa Bulgarica ca risti sa te uiti de pe geam la mare ...
gotty
Kassandra-un pic mai scumpa,timp relativ egal cu Thassos,plaje similare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.