Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde mergem in concediu?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44
MuciX
Poate ca nu ai timp sa stai sa mananci in restaurant. Noi pierdeam si mai bine de o ora la masa. De acord, esti in condediu si nu ai de ce sa te grabesti, dar daca vrei sa vezi mai multe muzee intr-o zi si se inchid devreme, poate esti tentat sa iei o felie de pizza de la un food cart si gata.
mars
Am facut Viena la pas si n-am vazut nici jumatate din ce mi-am propus in trei zile. Foarte bine, am motiv sa merg din nou. In schimb, am mancat ca'n povesti, in liniste, nicio graba. Muzeele mai pot astepta, important e sa nu am "deadline-uri" in concediu, ca sunt satul de ele. Stilul de concediu "asiatic" mi se pare o pierdere de vreme, de bani, de nervi.
MuciX
Bine, tine de prioritati, si pot accepta asta. Personal daca stiu ca vreau neaparat sa prind un lucru, prefer sa il vad si sa aman o masa ca-n povesti.
Cred ca e undeva la mijloc smile.gif
b76bgaarh
anul asta fu Miramar bg.

concluzia, Romania rulz.
vallixx
Anu' asta fu' litoralul bulgaresc partea sudica, de la Sunny Beach in jos.
Concluzia: Bulgarika e la ani lumina in fata.
Ca atare tocmai anulat cazarea din Thassos si am rezervat din nou in sud la BG pe bani mai putini si conditii (deocamdata doar pe hartie) superioare.
Pana la urma ma duc sa ma simt bine, inteleg ca e mai cool sa zici Grecia decat Bulgaria, insa personal n-am "probleme" d'astea.
Bwwlan
Io personal nu prea pricep frasuneala asta cu Viena. Mi se pare un mare fas orasu ala. Da, multe cladiri de belit ochii, da' cam atat. In plus, rar am intalnit soferi mai agresivi decat austriecii si in oras, si pe autostrada. Hotelurile-s meh, restaurantele-s meh, ce e cat de cat worthwhile e St. Stefan Dom si Opera, pentru cofetaria aia unde mananci tortu de ciocolata, Sacher, si cam atatuca.

Craciunu la Viena ii de toata jena. Luminuci numa' in centru si relativ pe sponci, turisti asiatici in schimb multi de poti inota in ei, o plimbare cu Fiakeru ii scumpa si vezi numa traficu, ca vocea vizitiului aluia oricum ii acoperita de motoare, clopa-clopa de la cai si muzica craciuneasca, peste tot miroase a vin fiert si carnati prajiti, deci, nu prea inteleg care ii farmecu.
Am fost doi ani la rand, anu trecut cand a fost zero zapada si 14 grade si acu doi ani, cand a fost zero zapada si 5 grade. Ravisant.
mars
Am fost in mai, anul asta. Centru, parcuri, Schonbrunn, hotel foarte fain, mancare la fel. Pentru un weekend e destul. Iarna nu m-as duce. Nici sa stau mai mult de doua-trei nopti. Dar merita vazuta, macar o data.
b76bgaarh
E bună ca escala spre schi.
MuciX
QUOTE(Bwwlan @ 6 Aug 2016, 16:00)
In plus, rar am intalnit soferi mai agresivi decat austriecii si in oras, si pe autostrada.
*


Eu cred ca tu devii din ce in ce mai neamt. tongue.gif

Am cunoscut un tip, autriac, acum ceva timp; frate cat se chinuia omul ala se se asigure ca lumea intelege ca e austriac, nu neamt.
mars
Si eu am observat, ca pieton, ca austriecii conduc agresiv. Mai au si tot felul de rachete si, cand pleaca de la semafor, ii dau sa sune.
Bwwlan
Coane MuciX, de cand cu nevasta si cu Citroen, am devenit foarte chill la volan. Da' in Vkena, in zona de 70 km/h unde toti mergeau cu 70 (ce-i drept, eu eram pe banda a doua din doua, dar in my defense, nici nu puteam reintra pe 1), era in spate unu c-un Haudi A3 cu numere de W care ma flashuia ca la disco, ca sa ma dau sau sa ma duc. M-as fi dat, dac-as fi putut si m-as fi dus, dac-as fi avut loc. Ala nu si nu. Noroc ca era zi.

Alt caz: veneam catre Ro si eram chiar langa OMV City, unde se intalneste inelul cu autostrada aia care iese din Viena: ma asigur (zona de 100) semnalizez si ma inscriu pe banda 3. Venea un BMW X5 de departe, dar era departe. Se infige in koorul meu si hai cu flash-urile. Ii fac semn sa astepte ca depasesc. Termin depasirea si ma bag pe banda 2. Ala ma depaseste, mi se baga in fata si franeaza. Franez si eu, ma asigur pe banda 3 (era liber) si-l evit. Ala accelereaza paralel cu mine, da geamul jos si trage o flegma spre mine. Bine, la 100 la ora aia a ajuns pe vreun parbriz din spate, insa e vorba de idee. Nevasta-mea era speriata si bine ca eram cu ea, ca am franat si l-am lasat sa mearga in treaba lui. Bou ordinar.
Is satul de civilizatii astia pana peste cap. De cand is in Germania nimeni nu mi-a facut cu flashurile indiferent cu ce viteza mergeam sau pe ce banda.
MuciX
1. Te-a vazut cu numere de DE.
2. Stii cati Rromani am vazut cu numere de W? Cu toate ca nu face nicio diferenta, te-ai uitat la el? Blond cu ochii albastri? smile.gif
Bwwlan
Nujtiu ce natie era, ca eram cam kkt pe mine la ce manevre facea dobitocu ala.
In comparatie cu aia, ungurii-s lorzi la volan. Pe bune, de fiecare data cand traversez Austria am inima-n gat cel putin o data... Las' ca-mi iau io Megane GT Grandtour smile.gif Tu-le mooma-n koor.
MuciX
Cred ca nu am primit mai multe sicanari in trafic decat atunci cand eram cu ursul.
Preferata lor era sa accelereze atunci cand incercam sa ii depasesc. Proabil incercau sa si-o masoare.
VladSoare
Austria, și în special Viena, e plină de imigranți. Ăla putea fi foarte bine român, rus, italian, sîrb...
În Germania n-ai văzut flash-uri pentru că sînt ilegale, iar autostrada e împînzită de camere. Dacă dădea flashuri, îl oprea poliția cinci kilometri mai încolo.
clr
Si totusi Viena e un oras frumos, unde merita sa pierzi cateva zile, fara graba si fara stres.
Cat despre soferi, am vazut si eu ca unii sunt mai agresivi, dar sincer am pus-o pe seama "multi nationalitatilor". Chiar povesteam cand am fost cu cineva care e acolo la munca si spunea ca la venirea in tara prefera sa evite anumite trasee datorita ucrainienilor care merg spre casa, care sunt adevarati kamikaze
Laurentziu83
La ce drumuri au mai nou ucrainienii si ce skill-uri au in a ocoli gropile, cred ca sunt cei mai buni soferi din Europa. Nici radare nu mai au, ca e greu sa depasesti 60 la ora...

@Bwwlan: eu bag mana-n foc ca ala era romanache de-al nostru. Sau albanez. La alte natii n-am mai vazut astfel de comportamente. Rusii sunt civilizati cand merg pe soselele din UE.
andreist
Caut o recomandare de un loc in care ma pot retrage de unul singur timp de 1 saptamana care sa nu fie plin de turisti, gratare, manele etc... indiferent de relief ( delta/mare/munte ) in Romania.
aLecsunder
Colibita.
espacern
Mergi in Piatra Craiului.....mai sus de Plaiul Foi mai exact!
luck33ro
NU exista ce vrea el ... in Romanika laugh.gif
MuciX
Buzau: nu e picior de turist acolo. Posibil sa fi ramas cineva in pana, dar in afara de asta, nimic. smile.gif
andreist
radmasa.gif
luck33ro
Stai ma ca omu vrea in concediu nu in sihastrie happy.gif
iulia_boris
Ba,io zic ca.i sihastrie..
pcs
@Andreist : Cabana Romsilva de la Patrauti / Suceava. In mijlocul padurii, n-ai treaba decat cu administratorul. Fosta cabana de vanatoare a lui Ceausescu, modernizata dupa 2000. Cam mare ( 8 dormitoare ), fara televizoare in camere, doar in living ( Dolce ). Semnal pe mobil acceptabil. Trebuie avut grija la consumul de apa.
luck33ro
Da ce area apa? unsure.gif
iulia_boris
Urca greu.
pcs
Rezervorul nu are o capacitate foarte mare ( aproximativ 1 m3 ), iar izvorul care il alimenteaza are debitul cam mic.
buzasparta
+1 Colibita.Ai si caiace, ai si traseu de mers pe jos, e liniste sau cel putin era.
luck33ro
Mai ales ca e si Sighetu Marmatiei la 2 pasi. Faci si o vizita in Gulag laugh.gif
simon
QUOTE(pcs @ 12 Aug 2016, 11:06)
Rezervorul nu are o capacitate foarte mare ( aproximativ 1 m3 ), iar izvorul care il alimenteaza are debitul cam mic.
*


Volumul acesta de apa ar trebui sa ajungă pentru 2 persoane timp de 3-4 zile. Probabil si mai mult pentru ca este alimentat, chiar daca debitul este redus.
Lampard
Maine merg la mare la noi dar nu stiu ce statiune sa aleg ,am fost la Costinesti in urma cu 2 ani dar parca era prea aglomerat.
luck33ro
Bravo mah - sa iei si Xanax la tine, sa fie acolo ... radmasa.gif
b06fcn
@Lampard - decat sa traversezi Romania de la Vest la Est, mai bine te duci pana la primul lac in Austria, iesi mai ieftin si e mai civilizat...
VladSoare
Subscriu. Eu frecventez litoralul nostru, dar numai pentru că vin din București. Dac-ar fi să vin din Arad, nu mi-aș bate capul.
Momentan sînt în Timișoara, unde am venit ieri din Brașov. Merg mai departe spre Viena. A fost oribil. Cu excepția unor bucățele micuțe de autostradă, pe care de-abia intrai că se și terminau, și care deja au început să aibă gropi, în rest drumul a fost un jeg. Oribil. Noroc că n-a trebuit să vin direct din București, că mă împușcam pe la jumatea drumului. E un chin să traversezi cocina asta blestemată. Mai bine ia-o spre vest și nu te mai uita înapoi.
b06fcn
Daca te duci spre Viena ai grija ca am stat acum o saptamana doua ore la vama la Nickelsdorf, ieri cand am revenit am iesit din Austria pe la Sopron si am venit frumos la Gyor, sunt 30 km de autostrada noua pe ultima bucata, nu am stat deloc in vama. Sau poti incerca sa iesi spre Bratislava si sa revii in autostrada de Viena dinspre Bratislava, scapi si de eternele lucrari de pe A1
R19/16v
Mai ziceți, mai ziceți, ca trebuie sa fac și ei un drum încolo săptămâna viitoare.
Feedback si indicații prețioase, svp ;-)
Bwwlan
Ungurii avertizeaza din timp pe panouri ca e aglomeratie in vama cu Austria. Un traseu foarte bun de ocolire ar fi urmatorul:

H:
- la iesirea 160 (ca. 13 km. inainte de granita cu A) iesi de pe autostrada, treci pe sub pod, iar la intersectie faci la dreapta pe DN86 spre Janossomorja;
^
|
|
cca. 5 km.
|
|
- dupa ce treci de Mosonudvar, faci prima la dreapta spre Mosonszolnok:
^
|
|
cca. 4 km. (este indicator de semnalizare)
|
|
- in fata Primariei (o cladire mare, verde, in fata pe stanga) faci stanga;
^
|
|
cca. 12,4 km.
|
|
- daca tii drumul principal ajungi in granita cu Austria.
ATENTIE! Drumul nu este dintre cele mai bune, e destul de ingust, insa are avantajul de a fi putin spre deloc circulat. Cand am fost eu nu era nici macar un echipaj de Politie. Nimic, control, zero.

A:
- tot inainte spre Halbturn, tot inainte spre Monchhof:
- aici nu faci dreapta spre A4/Ost-Autobahn, ca n-ai rezolvat nimic, ci continui pe B51 spre Neusiedl a. See;
- la iesirea din Neusiedl, dreapta spre A4 -> Parndorf.

In principiu, pe autostrada sunt cam 70 km. insa daca e aglomeratie, mori.
Pe traseul descris sunt 79 km. posibil ceva control la granita, niste limitari la 50 km/h prin sate, insa nu stai ca bou-n Stau.

Mai este un drum paralel cu autostrada din Mosonmagyarorvar prin Hegyeshalom, Nickelsdorf si Gattendorf spre Parndorf, insa ala e "the obvious alternative choice" si cred ca e la fel de aglomerat.
diesel_power
De ce se formeaza cozi la Vama de langa Nickelsdorf? Sau cu alte cuvinte de ce sunt oprite masini acolo ?
Am trecut anul trecu pe acolo si anul acesta prin aprilie si n-am fost oprit, am mers ca prin branza.
Bwwlan
Fin'ca pe austrieci ii manca-n koor sa verifice daca nu sunt masini cu teroristi in portbagaj dry.gif

Mai este un drum prin spate pe la Paprika. Cand pe autostrada erau cativa kilometri buni de coada, acolo erau maxim 10-12 masini.
diesel_power
Ma uit acum pe google maps si intr-adevar, e ditai coada de masini la Nickelsdorf pe autostrada.

Urmatorul drum il voi face in septembrie cand ma mut cu serviciul in strainezia. O sa am si un waze/google maps la mine pt referinta.
Mr.NiceGuy
QUOTE(Lampard @ 14 Aug 2016, 20:53)
Maine merg la mare la noi dar nu stiu ce statiune sa aleg ...
*


De ce ti-ai face una ca asta? Orice statiune ai alege, nu uita ca esti in Romania. Sper sa nu ai asteptari mari in ceea ce priveste civilizatia.
Mai bine incerci Croatia, Muntenegru sau Grecia, te incadrezi in aceeasi distanta si in plus e alta lume, sa nu mai vorbim de mare, culoarea apei marii din Grecia nu cred ca o gasesti nicaieri in Europa.
luck33ro
Vrea sa isi faca blog si lampardu...
argon
QUOTE(Lampard @ 14 Aug 2016, 22:53)
Maine merg la mare la noi dar nu stiu ce statiune sa aleg ,am fost la Costinesti in urma cu 2 ani dar parca era prea aglomerat.
*



Aia era acum 2 ani, anul asta au e-coli la pachet. Acum serios nu inteleg cum poate cineva intreg la cap sa mearga pe litoralul romanesc unsure.gif Am fost in Montenegru si Albania cu jumate din banii de Mamaia, si nu se compara, ca sa nu mai zic de Grecia. Nu se compara din pct de vedere al apei si plajei, ca doar de aia te duci la mare. Nu ma refer la tigania si aglomeratia care lipseste acolo.
Lampard
Am liber doar 6 zile,am o sora in Sibiu si nu am vazut-o de 4 luni si mai am si parbrizul fisurat.
vallixx
QUOTE(Lampard @ 14 Aug 2016, 21:53)
Maine merg la mare la noi dar nu stiu ce statiune sa aleg ,am fost la Costinesti in urma cu 2 ani dar parca era prea aglomerat.
*


Faci minim 800 km de la Arad pan' la mare. O viata de om.
Nu e pacat ca dupa atata distanta sa iti strici vacanta?
Fugi de lotoralul de la noi cat vezi cu ochii.

Du-te in BG daca tot vii incoa' in sud.
luck33ro
Eu am o sora in Mogosoaia si nu am vazut-o de 6 luni blush.gif Da nu-mi bat joc de viata mea pe litoralul patriei... sleep.gif
argon
Din Arad in 8 ore ești pe coasta Dalmata la Adriatica , mergi doar pe autostrada...cu parbrizul sunt mituri , nu interesează pe nimeni.
vallixx
Din Arad da, da' el vine oricum pana in SB.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.