Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apple iPhone 4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
Liviu
Mersi de linkuri. As vrea sa subliniez ceva de acolo ... mare adevar:
"Nu se pot compara merele cu perele deci, hai sa lasam copilariile la o parte, si sa nu ne mai batem cu caramida in piept, ca Android OS sau iOS sunt mai tari, ca pana la urma fiecare foloseste ce vrea, nu?"

Deci eu, ca posesor de para, cer ingroaprea securii.
semit
din cei care si-au luat sau isi vor lua 4s si le ramane vreun 4 neverlocked prin casa si se impiedica de el.. astept PM biggrin.gif
herculane
@2dor nu exista device de genul asta (telefon/tableta) care sa n-aiba macar un bug, chit ca e apple ori samsung, dar faptul ca i4-ul imi facea o problema la cateva saptamani, iar desire/sgs-ul la cateva zile, ma face sa consider i4 perfect si android-ul cu probleme smile.gif

daca le faci JB problemele se inmultesc la idevice-uri, dar tot sunt mai putine ca la android.

de ex, la i4 personal, cand avea 4.1.2 (parca) facea o treaba foarte interesanta - cnd vorbeam la tel, disparea butonul "end" si nu puteam sa inchid (pateam 1-2 ori pe luna). la 4.3 cand suna cineva nu puteam sa fac slide sa raspund din prima - mi s-a intamplat de vreo 3-4 ori.

de cand am ios 5 final (sa fie vreo 2 luni) n-am avut nicio problema (nici n-am mai facut JB) nici la i4 personal nici la 4s-ul de la serviciu. ceea ce ma face sa cred ca ios 5 a ajuns la perfectiune din punctul asta de vedere (cel putin la device-urile la care nu se intampla bug-ul cu autonomia bateriei - pe care eu nu-l cred pana nu-l vad smile.gif )

cat despre inversunarea cu care pare ca apar apple, mie mi se pare ca e obiectivism. imi trec prin mana aproapet toate telefoanele high-end inainte sa apara. chiar daca sunt win 7/8, android, ios, symbian, etc. le butonez cu aceleasi asteptari. totusi, din atatea zeci de telefoane, singurul care ma satisface 90% este i4(s).

asa cum am avut atatea telefoane in afara de apple, nu ma consider in niciun caz fan, ci iau ce e mai bun si ce mi se potriveste mie mai bine.
Liviu
QUOTE(herculane @ 6 Nov 2011, 14:12)
... iau ce e mai bun si ce mi se potriveste mie mai bine.
*



Cred ca ar fi fost mai corecta exprimarea: "iau ce e mai bun din ceea ce mi se potriveste mie"
Hack
QUOTE(herculane @ 6 Nov 2011, 13:12)
la 4.3 cand suna cineva nu puteam sa fac slide sa raspund din prima - mi s-a intamplat de vreo 3-4 ori.

de cand am ios 5 final (sa fie vreo 2 luni) n-am avut nicio problema (nici n-am mai facut JB) nici la i4 personal nici la 4s-ul de la serviciu. ceea ce ma face sa cred ca ios 5 a ajuns la perfectiune din punctul asta de vedere
*


Face si pe iOS 5 tot asa, din cate am citit asta nu e o problema de soft ci de hard.
A l e x
2dore, vorbesti prostii. Aici se discuta despre Android pentru ca VOI veniti aici si incepeti astfel de discutii, poti citi tot topicul sa vezi cum in discutii intre userii Apple despre produse Apple, intrau diversi Androizi si spuneau cum ca suge, si apoi iar 2-3 pagin de off-topic.

Cat tot vorbesti de 'noi, astia cu Apple'... Ne vezi cumva la voi in topic, mancand rahat? Nu cred... Voi veniti aici si incercati sa ne dovediti ca defapt Apple e naspa, etc...

Eu nu am ce probleme sa recunosc la iPhone pentru ca nu am. Se misca ca in prima zi, bateria imi tine mult, etc... Nu stiu ce telefoane vezi tu de tot au probleme, dar eu chiar nu am niciuna, si tu n-ai fi multumit decat daca as incepe sa ma plang de el.

Nici macar nu poti recunoaste ca Androidul tot nu se misca ca iOS, oricat de mult ar fi avansat, dar arati cu degetul spre altii.

Nu mai scrieti aici de Android si va promitem ca nimeni de aici nu va aduce in discutie acel OS, pe noi nu ne intereseaza de telefoanele cu Android... Voi, in schimb, veniti aici non-stop sa ne spuneti cat de bune sunt.

Asa ca las-o, oricine citeste acest topic vede frustrarile unora wink.gif
Liviu
Alex, imi pare rau sa iti spun asta dar numai gura e de tine. O dai ca esti cerebral, obiectiv, dar pur si simplu astea-s de fatada. De pe topicul de fata tu esti unul din cei mai mari ipocriti. Nu imi sta in fire sa caracterizez oamenii prea usor dar in cazul tau nu am nici un dubiu.

Spuneai mai sus ca detii si un telefon android si unul apple si ca poti sa iti faci o parere obiectiva.
Apoi spuneai ca tu nu generalizezi, ca tu vorbesti strict despre ceea ce cunosti.
Spuneai apoi ca nu e cu tabere, "noi" si "voi" ...

Apoi ai spus ca un android e bun ca al doilea telefon, ca sa nu te lase cu ochii-n soare cand ti-e lumea mai draga. Ai folosit termenul ANDROID, nu DESIRE, cum ar fi fost normal in urma celor explicate de tine.
Zici ca "noi", adica detinatorii de android (asa, la general) arunca cu rahat in "voi", detinatorii de iphone, asta cand tu personal ai recunoscut ca ai ambele OS-uri in folosinta ... deci cum .. tu arunci in tine ...nu prea cred .. deci ai generalizat .. au.

Ma rog .. as putea continua cu citate concrete samd ... nu cred insa ca are sens. Cine a citit topicul asta cred ca si-a format o parere.

Recunoaste ca esti patimas si, chiar daca adevarul doare cand il afli de la altii, sa stii ca ai o doza serioasa de ipocrizie in sange.
Oricum, iti multumesc ca m-ai jignit GENERALIZAND, asa cum tocmai tu te plangeai ca facem "noi" ....

Nu credeam ca am sa ajung sa scriu asemenea randuri aici dar chiar ai intrecut masura. La orice impunsatura primita de la cineva care nu e pe placul tau tu ripostezi cu cate o lopata de rahat ...

Later edit:
Ah .. am uitat sa adaug sfarsitul: Android SUCKS ... Traiasca IOS si iPhone4 .. cele mai bune inventii in telefonia mobila facute vreodata, imbatabile si intangibile.

Am specificat ca Android sucks ? .. da .. dar trebuie sa subliniez.
volint
QUOTE(Liviu @ 6 Nov 2011, 15:23)



Bla, bla, bla...



Am specificat ca Android sucks ? .. da .. dar trebuie sa subliniez.
*




Subscriu...

Ps: Scriu de pe calculatrici (wingoz), nu de pe telefon (LG P970) sa nu ma vada si sa-mi dea peste bot.
cj98czh
Liviu - up.gif

Chiar ma gandeam sa-i scriu si eu lui Alex ... cam asa ceva ... nu m-am bagat pe acest topic pentru ca nu avea rost sa facem si mai multe polemici ... dar d-nul Alex ... esti cum vrei tu, doar impartial nu ... cum zice cineva ceva impotriva.. cum sari de fund 3m ....

sa preiau ceva din postul lui Liviu "Android SUCKS ... "Traiasca IOS si iPhone4 .. cele mai bune inventii in telefonia mobila facute vreodata, imbatabile si intangibile"

Alex ... fara suparare cand mai multi oameni iti spun ca esti beat ... du-te si te culca ... cu asta eu ma retrag, ramand doar sa citesc si sa salivez dupa IOS si I4 ...
ssilviu
Renault sux! biggrin.gif
A l e x
Liviu, eu cred ca sunt destul de obiectiv. Nu am aruncat cu noroi deloc in SGS2, un telefon cu care nu m-am jucat. Puteam sa spun si eu ca e un rahat de telefon, si ca posesorii lui au mintea odihnita, dar nu am facut-o. Altii au zis astfel de lucruri despre posesorii de iPhone, de ei nu zici nimic?

Am dat doar exemplul cu menu-ul care in continuare merge sacadat la scroll, dar asta pentru ca am observat asta in clipuri, in rest chiar nu pot sa spun ca am reusit sa ma joc cu un SGS2, de asta nu vin in topicul lui sa incep sa vorbesc prostii, desi ar trebui, ca vad ca oricum se ofenseaza multi biggrin.gif

Hai s-o luam asa, cati de aici chiar s-au jucat cu un iPhone? Cati au pus mana pe un Mac? Daca eu sunt cel mai rau de aici, de ce nu te iei si de ceilalti care insulta o companie intreaga si posesorii lor, si nici macar n-au vazut produsele decat prin filme.

Si ca sa vezi ca sunt obiectiv, desi tu m-ai insultat in postul de mai sus, eu in continuare te dau ca exemplu ca singurul posesor de Android din acest topic care nu vorbeste prostii (despre telefoane, in rest e alta poveste tongue.gif)

Restul au o obsesie, cred ca si-au pus Apple si iPhone la Google Alerts ca sa vada cand o dau in bara, doar sa intre aici sa dea peste nas altora.

E cam aiurea ca s-a ajuns la astfel de posturi intr-un topic care trebuia sa fie doar pentru discutii serioase, dar nu consider ca sunt vinovat de ce s-a intamplat, dar vorba ta, cine citeste topicul vede care sunt trollii care au venit aici sa spuna ca 'aifon suje' si 'android rulz'.

'cand mai multi oameni iti spun ca esti beat ... du-te si te culca ... ' -- Pai daca toti cei care imi spun sunt mai beti ca mine? Ce fac, ii ascult ca sunt mai multi, sau fac misto de ei in continuare?

Hai, sa ne calmam, ca e doar un forum pe internet si o discutie despre niste companii la care nu avem actiuni. wink.gif
Liviu
QUOTE(A l e x @ 6 Nov 2011, 19:16)
Liviu, eu cred ca sunt destul de obiectiv.
*


OK ... cum zici tu. Nu zic ca nu ai dreptate. Nu am zis ca nu esti obiectiv ci ca implici o mare doza de subiectivism in ceea ce afirmi cateodata, ceea ce duce la ipocrizie.

QUOTE(A l e x @ 6 Nov 2011, 19:16)
Nu am aruncat cu noroi deloc in SGS2, un telefon cu care nu m-am jucat.
*


Nu, ai aruncat cu noroi in ANDROID, ca OS ... si aici ai gresit si ti-ai calcat propriile vorbe in picioare. Nu zic ca ai facut asta mereu, ci doar cateodata .. deci, vezi punctul de deasupra.

QUOTE(A l e x @ 6 Nov 2011, 19:16)
Hai s-o luam asa, cati de aici chiar s-au jucat cu un iPhone? Cati au pus mana pe un Mac?
*


Eu "m-am jucat" cu un iPhone si chiar am avut ocazia sa butonez si la mac

QUOTE(A l e x @ 6 Nov 2011, 19:16)
...
Altii au zis astfel de lucruri despre posesorii de iPhone, de ei nu zici nimic?
...
Daca eu sunt cel mai rau de aici, de ce nu te iei si de ceilalti care insulta o companie intreaga si posesorii lor, si nici macar n-au vazut produsele decat prin filme.
*


Ok, hai sa punem problema asa: de la altii care "au zis astfel de lucruri" nu am pretentii (nici un fel de pretentii .. nici de obiectivitate, nici de corectitudine, nici de neutralitate).
Navighez pe mult prea multe forumuri ca sa nu incep sa imi formez niste tipare de "activisti" pe forumuri. De la tine aveam pretentia de obiectivism si verticalitate. Inca poti reveni in pozitia aia dar pentru asta trebuie sa lasi subiectivismul pasional deoparte.

QUOTE(A l e x @ 6 Nov 2011, 19:16)
Si ca sa vezi ca sunt obiectiv, desi tu m-ai insultat in postul de mai sus, eu in continuare te dau ca exemplu ca singurul posesor de Android din acest topic care nu vorbeste prostii (despre telefoane, in rest e alta poveste tongue.gif)
*


Daca a califica pe cineva drept ipocrit inseamna jignire atunci imi asum acest lucru si imi cer scuze din inima.

P.S.: Ca sa nu fiu acuzat ca nu sunt corect. Si eu am dat dovada de ipocrizie din cand in cand. Imi dau seama de acest lucru si incerc sa corectez din mers. Nu cred ca exista oameni perfecti, iar ipocrizia face parte din factorul uman din pacate.
A l e x
QUOTE(Liviu @ 6 Nov 2011, 19:54)
OK ... cum zici tu. Nu zic ca nu ai dreptate. Nu am zis ca nu esti obiectiv ci ca implici o mare doza de subiectivism in ceea ce afirmi cateodata, ceea ce duce la ipocrizie.
*



Toata lumea implica o doza de subiectivism in afirmatii, cred ca e normal. De exemplu, consider ca sunt destul de obiectiv si la aparate foto, si daca maine apare un Nikon care sa fie mai bun decat un 5D, il iau fara regrete (ma rog, regrete ar fi cu obiectivele, dar trecem peste). Dar nu pot sa nu recunosc ca simt putina 'iubire' fata de Canon, chiar daca pana la urma as face alegerea obiectiv si as renunta la ei.

Dar la telefoane chiar nu pot sa spun ca simt mare lucru, doar imi place mai mult iOS. Din prima pagina a acestui topic am afirmat ca ambele os-uri au plusuri si minusuri, dar am mai si zis cateva mai urate despre Android ca sa ripostez la atacurile unora. Eu zic ca altii au zis lucruri mult mai nasoale despre Apple, asa ca daca eu sunt vinovat, aproape toti de aici sunt la fel de vinovati. (daca nu mult mai vinovati).

QUOTE(Liviu @ 6 Nov 2011, 19:54)
Nu, ai aruncat cu noroi in ANDROID, ca OS ... si aici ai gresit si ti-ai calcat propriile vorbe in picioare. Nu zic ca ai facut asta mereu, ci doar cateodata .. deci, vezi punctul de deasupra.
*



Asa e, dar pana la urma telefoane precum SGS2, Nexus, si chiar SGS1 au ramas aproape neatinse de afirmatiile mele, de posesorii lor nici nu mai spun, nu i-am atacat niciodata. Din nou, poate o mai iau si eu pe aratura, dar chiar cred ca nu sunt ca altii de pe aici.

Daca ar fi fost discutia civilizata, fara 'aifon suje, e de cocalar, minte odihnita, etc..', eu nu as fi adus in discutie Androidul.

QUOTE(Liviu @ 6 Nov 2011, 19:54)
Eu "m-am jucat" cu un iPhone si chiar am avut ocazia sa butonez si la mac
*



Da, stiu ca TU te-ai jucat, dar din nou, nu despre tine e vorba, nu ai fost niciodata inclus in acel 'voi' de care tot spun eu. Sper ca ai inteles asta.

QUOTE(Liviu @ 6 Nov 2011, 19:54)
Ok, hai sa punem problema asa: de la altii care "au zis astfel de lucruri" nu am pretentii (nici un fel de pretentii .. nici de obiectivitate, nici de corectitudine, nici de neutralitate).
Navighez pe mult prea multe forumuri ca sa nu incep sa imi formez niste tipare de "activisti" pe forumuri. De la tine aveam pretentia de obiectivism si verticalitate. Inca poti reveni in pozitia aia dar pentru asta trebuie sa lasi subiectivismul pasional deoparte.
*



Din nou, eu zic ca sunt destul de obiectiv, dar ca orice om, e normal sa am si eu doza mea de subiectivitate. Cred ca am criticat destul Apple si iPhone pe aici ca sa fie clar ca nu cred in ideea de 'APPLE E CEL MAI TARE!'. Tocmai ce spuneam ca nu suport Mac OS (si lucrez pe el zilnic).

Altii au venit aici doar sa critice Apple, cand e vorba de recunoscut ca nici produsele lor nu sunt sfinte, sar in sus. Pai daca eu sunt subiectiv si ipocrit, ei ce sunt?

QUOTE(Liviu @ 6 Nov 2011, 19:54)
Daca a califica pe cineva drept ipocrit inseamna jignire atunci imi asum acest lucru si imi cer scuze din inima.
*



Nu ai de ce sa-ti cer scuze, nu m-a deranjat... Nu ma asteptam (apropo de avut alte pretentii wink.gif) sa imi spui astfel de lucruri, dar nici nu pot sa spun ca am luat-o prea in serios. Din nou, e doar un forum, doar o discutie, doar niste telefoane pe care la anu' le schimbam.

Eu incerc pe cat posibil sa ma amuz pe aici, pentru ca daca ar fi sa pun suflet si sa ma enervez la toate nimicurile spuse pe internet, faceam de mult atac cerebral.
Liviu
QUOTE(A l e x @ 6 Nov 2011, 20:12)
Eu incerc pe cat posibil sa ma amuz pe aici, pentru ca daca ar fi sa pun suflet si sa ma enervez la toate nimicurile spuse pe internet, faceam de mult atac cerebral.
*



Ghici de de nu mai moderez eu pe daciaclub ...
Andy_ACS
QUOTE(A l e x @ 6 Nov 2011, 18:16)
[...] singurul posesor de Android din acest topic care nu vorbeste prostii [...]
*



Hm... trist...
corbex
Tovarasi, se poate? Nici la pentru/contra Basescu nu ne certam asa rolleyes.gif
Madriann
QUOTE
Apple iPhone 4, discutii generale, aplicatii, jailbreak, etc.

Intru si eu pe aici din an in paste si iaca...discutii generale de numa' numa'.

Intrebare: E ok sa fac online banking (Unicredit) pe iPhone? Nu am gasit nici un app, intru direct in Safari, pe portalul bancii.

Intrebare: La ce versiune ziceti ca s-a ajuns cu iOS? Momentan, am 4.3.4 (8K2).
Sa ii actualizez softul? Murphologia ar zice sa nu, daca merge bine in momentul de fata.

Intrebare: ecranul protector e tot de sticla? (spatele stiu ca e de sticla). Am scapat un pic de jar pe folia protectoare, ma intreb acum ce o fi dedesubt.

Intrebare: Ce este si cum merge Facetime-ul intre Iphone 4 si iPad2? Mai devreme scria cineva ca bate Skype-ul - la ce anume? Cum se face apelarea, pe telefonie (SIM) sau prin internet? (3G sau wifi) ? E nevoie de un cont anume?

Intrebare: Faceti un top pentru mac-uri, sau discutam tot aici? (as vrea sa-i iau sotiei un Mac Air, micutul ei Sony a fost deteriorat in lupta cu CocaCola).

Intrebare: E vreun mmorpg bun pe iPhone 4? Mi s-a acrit de mobster si world war, caut ceva cu questuri.

Intrebare: Or fi mai ieftine produsele Apple in Dubai? biggrin.gif
shteffanivlad
ref banking: da, atat timp cat intri secure, la fel ca orice alt browser.

iOS-ul a ajuns la 5, urmand 5.0.1, dar nu au jailbreak de-adevaratela inca.

Da, fata e tot de sticla. Schimba folia, geamu teoretic n-are nimic.

FaceTime merge prin internet, dar nu 3g, numai wifi. Eu am zis ca bate skype, e mai fluent, mai bun. Nu stiu sa pun degetul exact pe ce anume il face mai bun, dar in opinia mea este.

Zi ce vrei sa stii de macuri, eu am un air, iti spun tot ce vrei sa stii, si plusuri si minusuri.

In Dubai cred ca sunt mai ieftine produsele apple. De fapt cred ca oriunde sunt mai ieftine ca la noi...

De questuri nu stiu nimic, imi pare rau. smile.gif
herculane
QUOTE(Madriann @ 6 Nov 2011, 21:31)
Intru si eu pe aici din an in paste si iaca...discutii generale de numa' numa'.

Intrebare: E ok sa fac online banking (Unicredit) pe iPhone? Nu am gasit nici un app, intru direct in Safari, pe portalul bancii.

de ce n-ar fi? smile.gif

Intrebare: La ce versiune ziceti ca s-a ajuns cu iOS? Momentan, am 4.3.4 (8K2).
Sa ii actualizez softul? Murphologia ar zice sa nu, daca merge bine in momentul de fata.

5. in cateva zile ar trebui sa iasa si 5.0.1 pt toata lumea (momentan e doar pt conturile de developeri)

Intrebare: ecranul protector  e tot de sticla? (spatele stiu ca e de sticla). Am scapat un pic de jar pe folia protectoare, ma intreb acum ce o fi dedesubt.

ambele fete sunt din acelasi material - o sticla speciala (cica!)

Intrebare: Ce este si cum merge Facetime-ul intre Iphone 4 si iPad2? Mai devreme scria cineva ca bate Skype-ul - la ce anume? Cum se face apelarea, pe telefonie (SIM) sau prin internet? (3G sau wifi) ? E nevoie de un cont anume?

facetime merge foarte bine intre idevice-uri

Intrebare: Faceti un top pentru mac-uri, sau discutam tot aici? (as vrea sa-i iau sotiei un Mac Air, micutul ei Sony a fost deteriorat in lupta cu CocaCola).

air-ul are doar 2 procesoare f apropiate ca performanta in ultima generatie (i5), asa ca nu-s multe variante

Intrebare: E vreun mmorpg bun pe iPhone 4? Mi s-a acrit de mobster si world war, caut ceva cu questuri.

Order&chaos, dungeon hunter 2

Intrebare: Or fi mai ieftine produsele Apple in Dubai? biggrin.gif

da

*



A l e x
Madriann: Nu are rost sa facem topic pentru Mac, sunt foarte putini care au pus mana pe asa ceva, ce sa mai vorbim de posesori. Dar va veni echipa de prosti de aici sa strice si acel topic, chiar daca singurul mac pe care l-au vazut e cel din covrigi. tongue.gif

Macbook Air a ajuns la procesoare destul de puternice acum. Tatal meu are unul, dar generatia anterioara, si e destul de haios. E extrem de mic si de usor, are si tastatura iluminata (cred ca astea noi nu mai au).

Nu pot sa-ti spun nimic de baterie, ca nu am stat pe el decat cand era bagat in priza.

La ce il va folosi sotia ta? Ii trebuie procesor puternic si mult ram? Daca nu, atunci poti lua orice versiune. Daca da, eu zic sa te uiti la Macbook Pro.

P.S. = Ce e interesant la Macbook Air e ca desi e f. usor, il poti deschide cu o singura mana. Nu trebuie sa-l tii cu o mana si sa-l deschizi cu cealalta, ca la majoritatea laptopurilor.
herculane
si cele noi au tastatura iluminata
Madriann
@StefanVlad:
Pai, perfect, la Air ma si gandeam, varianta de 13".
Daca se poate sa faci o scurta prezentare ar fi perfect (scurta descriere, aplicatii folosite, "+"-urile si "-"-urile observate de tine. De acolo, pot sa incep cu intrebarile.
QUOTE(herculane @ 6 Nov 2011, 22:09)
*


Multumesc herculane, cateva clarificari la
- "Order&chaos, dungeon hunter 2" - se plateste abonament?
- preturi Dubai: trebuie sa ma hotarasc luna asta de unde sa-l iau. Maine plec la Londra si as avea ocazia sa-l iau de acolo pentru ~1600 USD(13"/256GB) dar am un si un drum in Dubai peste trei saptamani - ce preturi sunt acolo si "unde e "acolo" (duty free, Dubai Mall, etc.)?

QUOTE(A l e x @ 7 Nov 2011, 11:38)
La ce il va folosi sotia ta? Ii trebuie procesor puternic si mult ram? Daca nu, atunci poti lua orice versiune. Daca da, eu zic sa te uiti la Macbook Pro.
*


Pai Alex, il va folosi la aplicatii "productive" blush.gif , gen Facebook Sims, Skype, e-mail, un film, muzica, e-mails, strategie simple (gen Caesar 3), o agenda, o suita de aplicatii office, un organizator de fotografii, etc.
Folosea pana acum un micut Vaio, ca in poza de mai jos.
Unde nu sunt inca lamurit de diferentele intre MS si Apple in privinta paginilor web. Merg jocurile de pe Facebook pe Mac?
Cu online banking-ul, eu fac ordinele de plata pe un Packard Bell, unde am cumparat o licenta de KAV pe doi ani, cu o aplicatie de virtual keyboard. Pe telefon, nu am facut niciodata, desi au fost cazuri cand trebuia sa platesc, dar am amanat un timp pana am ajuns la desktop-ul respectiv. Ma gandeam la keyloggeri sau ceva de genul. Cat e de adevarata faza cu "Apple nu se viruseaza" ? smile.gif

Si un pic on topic: Bateria la iPhone 4 are efectul acela de "memorie"? Il pun la incarcat cam aleatoriu, in functie de cine se joaca cu el si de cat a ramas dupa reprize...fii-mea, cel putin, il exploateaza pana se inchide pe "battery depleted".
kum
QUOTE(2dor @ 6 Nov 2011, 13:29)
Lol, ipocrizia nu este decat a posesorilor de Apple. Pana in prezent nici unul dintre posesorii de Apple nu a afirmat ca Iphone are probleme, NICI UNUL. Va ascundeti dupa deget si o tot tineti pe a voastra ca uite Android-ul are probleme, unele din ele doar voi le vedeti, in schimb voi nu vedeti problemele pe care iOS-ul le are. La voi telefonul a mers perfect intotdeauna. Asta e impocrizie nu altceva. Nu cred ca pe topicurile de Android am vazut oameni sa sustina ca domne e perfect, insa pe topicurile Apple totul e perfect. Daca nu m-as fi jucat cu produsele Apple, poate nu as fi in masura sa comentez, dar la cate probleme am vazut hardware si software, permite-mi sa nu inghit minciuni. Pe topicul asta nu este alta discutie decat de ce e Android mai prost decat Apple, pentru ca nimeni nu spune ce probleme are cu Apple. Nimeni nu poate sa spuna ca super produsul Apple are probleme. E aceiasi mentalitate ca atunci cand iti iei un Mercedes, cum domne sa se strice, ce doar nu e Renault... E logica gandirea, produsele Apple sunt gandite ca niste Mercedes-uri, si marketul promovandu-le ca super device-uri, face userul sa le considere produse fara hibe. Adica daca cumva ai spus ca exista o problema, iti iei o palma, cum iti permiti ba sa spui despre super telefonul Apple asa ceva?
*


Pai in cazul acesta avem doua situatii:
1. eu sunt foarte norocos intrucat nu am avut nici o problema cu ipfone-ul. Singura problema pe care am avut-o a fost ca l-am cumparat de pe net si s-a dovedit ca era furat. Drept urmare am fost nevoit sa renunt la el. Altfel nu faceam in veci cunostinta cu SGS2.
2. Ma faci mincinos, caz in care nu are sens sa mai continui discutia.
Nu stiu de ce e asa greu de crezut ca e posibil sa nu fi avut nici o problema cu aifonul. Depinde foarte mult si de posesori ce-i drept... Eu il aveam si JB-uit chiar, si tot nu mi-a facut nici o figura. In schimb fiu-meu a reusit sa-si blocheze ipod-ul (touch 4). E drept ca dupa 1 an de folosinta, da' nu vreau sa stiu ce i-a facut. Chiar ii da in goarna la greu... Instaleaza tot felul de panarame de pe Installous si asa a reusit sa-l blocheze. S-a rezolvat foarte usor cu un restore. In schimb a renuntat sa mai foloseasca telefonul la altceva decat la vorbit (are un Galaxy Mini), pentru ca toata ziua se strica cate ceva la el, se bloca, ...
A l e x
herculane: Am dat un mic google, a fost o generatie de Macbook Air fara tastatura iluminata. Stiam eu ceva, dar nu stiam bine tongue.gif

QUOTE
It was 2008 when MacBook Air started sporting the keyboard backlight, but it went away in October of 2010, causing many MacBook Air users to panic


http://www.zdnet.com/blog/hardware/new-mac...-keyboard/13787

Se pare ca noile modele au din nou testatura cu beculete, deci ai dreptate.


Madriann: Pentru astfel de aplicatii, e foarte bun Macbook Air. Si da, jocurile de pe Facebook ar trebui sa mearga. Da un Google cu numele jocurilor si "Mac" si vezi ce-ti spune, eu zic ca in proportie de 90% e ok.

Faza cu 'Apple nu are virusi' cred ca e mit. Sincer mi-e greu sa cred ca nu exista virusi pentru Mac OS, dar poti fi sigur ca nu sunt nici pe departe atat de multi ca pentru Windows.

Cu un antivirus gratuit si cu putina atentie te feresti de virusi si pe PC, asa ca pe Mac chiar n-ar trebui sa fie probleme.
herculane
QUOTE(Madriann @ 7 Nov 2011, 12:28)
Multumesc herculane, cateva clarificari la
- "Order&chaos, dungeon hunter 2" - se plateste abonament?


o&c e gen wow, deci se plateste abonament

dh2 e gen diablo si platesti o singura data, cand il cumperi
shteffanivlad
Pentru ce vrei tu, air e perfect. Plusuri: mic, usor, tine bateria de te saturi. Minusuri: pai n-are cd, dar gasesti extern, si are numai 2 porturi usb, insa gasesti huburi cate vrei.

In rest, merge tot ce vrei tu sa mearga pe el. Eu am pus office 2011, auticad, itunes, plus o multime de rahaturi mici gasite prin appstore, pe care nu stau sa le insir acum, ca sunt multe.

tastatura iluminata, merita toti banii, si generatia 2011 are.

Eu am varianta cu i5 si 256GB, si vreau sa iti spun ca nu simt nevoia de mai mult, este ce am nevoie.

In rest, nu stiu, intreaba-ma si iti raspund, nu stiu ce mica prezentare sa fac, pute netul de review-uri si prezentari. smile.gif

Software, gasesti tôt ce are nevoie un user normal in varianta de mac, deci nu ai problem cu asta.

Antivirus n-ai nevoie, eu cel putin nu folosesc, si nu am avut probleme pana acum.

Referitor la bateria de iphone: pune-o la incarcat si stai linistit, eu incarc oricand oricum, si de un an jumate n-am probleme.

Un sfat referitor la produsele apple in general: Nu-ti bate capul cu "cum merg", ele merg pur si simplu. Le folosesti si atat, o sa vezi ca si OS Lion este mult mai intuitiv si mult mai simplu de folosit, totul este la indemana, totul pur si simplu merge si atat.

Ca exemplu: Aparatul meu foto nikon. Pe windows trebuie sa instalezi cd-ul, sa pui softul etc. Pe mac, il pui la usb, se deschide iPhoto si aia e. smile.gif Plus multe alte exemple.
A l e x
Mie tastatura iluminata mi se pare frumoasa dpdv estetic, dar e 2011, se mai uita cineva la tastatura cand scrie?
Liviu
QUOTE(A l e x @ 7 Nov 2011, 12:58)
Faza cu 'Apple nu are virusi' cred ca e mit. Sincer mi-e greu sa cred ca nu exista virusi pentru Mac OS, dar poti fi sigur ca nu sunt nici pe departe atat de multi ca pentru Windows.
*



Nu e mit, e realitate. MacOS e LINUX la baza. Si Linuxul, din concept, nu permite rularea programelor neautorizate. In linux orice rahatel care se executa are un UID (User ID). Un virus, pentru a putea face ... orice, are nevoie de un uid autorizat. Si acest uid autorizat nu il poate lua decat daca ii dai tu accept cu mana, ca administrator. Concluzia, virusii nu pot lucra pe un sistem linux.

Exista insa chestii care pot compromite securitatea unui sistem linux, dar nu virusi smile.gif. Nu stiu daca iOS are la baza tot linux .. android stiu ca are (si nu vreau sa intru iar in polemici pe tema android vs ios, e doar un exemplu) ... de unde si denumirea de "rootat telefonul". Deci conceptul de VIRUS o sa ramana la nivelul de windows pentru moment.

QUOTE(A l e x @ 7 Nov 2011, 13:31)
... dar e 2011, se mai uita cineva la tastatura cand scrie?
*


Eu sunt unul din mosnegii care se uita la tastatura cand scrie. De ce ? Nu stiu, poate pentru ca asa m-am obisnuit. Pot scrie repede, am incercat chiar sa scriu fara sa ma uit la taste si mereg .. dar cu mai multe erori .. totusi simt nevoia sa ma uit si sa ma asigur ca pas pe ce trebuie. Tastatura de acasa e un Logitech iluminated keyboard .. tocmai din cauza asta smile.gif.
shteffanivlad
Are si iOS.
A l e x
Liviu: Cred ca termenul de 'virus' e acum folosit pentru orice fel de problema pe care o poti 'lua' pe computer. Si sunt convins ca exista si pentru Mac OS. Poate nu se incadreaza strict in definitia unui virus, dar cum se poarta pirateria si site-urile dubioase, eu zic ca daca vrei probleme, le gasesti si pe un Mac.

Sau poate nu... Sincer nu sunt in masura sa dau un raspuns complet pentru ca nu am cunostintele necesare in domeniu.

Dar inca tind sa cred ca asta cu 'Pe Apple nu poti pati nimic, e 100% sigur' e un mit 'fanboiesc' biggrin.gif
DragosP
QUOTE(Liviu @ 7 Nov 2011, 12:42)
Nu e mit, e realitate. MacOS e LINUX la baza.

MacOS nu e linux, e bazat pe o aromã de BSD, nu e tot aia.

QUOTE
Si Linuxul, din concept, nu permite rularea programelor neautorizate. In linux orice rahatel care se executa are un UID (User ID). Un virus, pentru a putea face ... orice, are nevoie de un uid autorizat. Si acest uid autorizat nu il poate lua decat daca ii dai tu accept cu mana, ca administrator.
*


Ba pot, dar asta e altã poveste.
Liviu
Dragos, eu zicem in principiu ... e clar ca orice se poate.
Alex, daca pui conceptul de "pot face ceva sa imi busesc OS-ul" atunci da, ai dreptate ... poti executa ceva scripturi embeded intr-o pagina web si sa iti bagi malware in sistem fara sa vrei.
corbex
QUOTE(Madriann @ 6 Nov 2011, 21:31)
Intrebare: E ok sa fac online banking (Unicredit) pe iPhone? Nu am gasit nici un app, intru direct in Safari, pe portalul bancii.
*


Bancile serioase nu te primesc decit cu SGSII
A l e x
Hai ma corbex, tocmai ce incepeam sa discutam serios aici... tongue.gif
shteffanivlad
Nu se poate discuta serios aici...
Liviu
Nu vreau sa fiu acuzat ca arunc cu rahat ... asa ca pun un articol al unui site FAN APPLE (declarat): http://www.engadget.com/2011/11/07/charlie...ts-h/#continued

Deci iata ce fac zeii sistemelor de operare mobile cand un muritor le arata defectiuni.

Concluzia logica pe care o trag eu este: oare cate alte rahaturi prezente in iOS nu sunt vizibile pentru simplul motiv ca apple a infipt un pumn foarte ergonomic in gura celor care au vrut sa le dezvaluie?
herculane
foarte tari comentariile! cata fericire pe userii android ca a aparut problema asta la ios

bine, vorba vine "pb" - pe mine, ca user, ma afecteaza enorm. cred ca renunt la ios laugh.gif
Liviu
Nu asta era idea pe care trebuia sa o extragi. Nu e vorbesc aici de retarzii care "se bucura" ca IOs are buba asta. E vorba de o politica de c"curatare" a fatadei, ca sa fie curata si stralucitoare, pe cand inauntru mai sunt si niste soareci.

Eu apreciez cand cineva zice: ba ... eu am facut uite .. ASTA .. nu e perfecta, e inca in dezvoltare, se poate sa mai fie ceva bube pe ici pe colo. Voi aratati bubele si o sa le corectam pe cat posibil in versiunile viitoare .. etc ...
Pe de alta parte sta altcineva care zice: ba .. eu am construit ASTA .... e perfecta. Merge perfect, nu are nici o problema. Singurul motiv pentru care mai dezvoltam la ea este ca in versiunile viitoare sa adaugam noi facilitati. Si cine indrazneste sa arate o imperfectiune o sa moara subit.

Diferenta dintre cei 2 e evidenta si daca te opresti doar la suprafata atunci da, al doilea iese clar in fata cand de fapt ambii sunt la fel. Difera doar ecosistemul in care se dezvolta fiecare.

Eu vroiam doar sa evidentiez asta: ecosistemul lui apple care se pare ca e un ecosistem de genul ZEUL si MURITORII. Ce zice zeul e lege si nu poate fi contestata, indiferent daca e gaunoasa sau nu.
herculane
am inteles ideea, normal. de asemenea, mi se pare ceva ce ar face orice firma de calibrul ala. chit ca e apple, nokia, microsoft etc.

nu ca as fi de acord, dar nu ma mira...

iar chestia cu zeul si muritorii iar nu e ceva deranjant. de la primul ifon, de acum 4 ani, muritorii au vrut card de memorie, lipsa itunes, transfer poze prin BT, ecran mai mare etc. dar zeul a zis NU smile.gif

daca pe mine nu ma deranjeaza asta, care ma consider aproape obiectiv legat de sistemele de operare mobile, fanii apple oricum o sa venereze compania asta orice-ar fi
Liviu
Bine punctat. La urma urmei e o problema de raspuns la intrebarea: "ma deranjeaza sau nu treaba asta?"
Pe mine unul DA, ma deranjeaza, eu mergand pe idea de open-source si "comunity contributions" (acesta fiind si motivul pentru care nu folosesc produse apple).

Insa e o situatie delicata si uite ca apple a inceput sa loveasca si in proprii developeri pentru ca au indraznit sa se foloseasca de ceea ce chiar ei au raportat ca fiind un punct slab. Asta mi se pare cea mai mare magarie. Mai mare chiar decat procesele idioate cu patente pe care le-au pornit in toata lumea.
Daca o sa inceapa sa plece developeri de valoare din ecosistem atunci o sa fie o problema.

Sunt curios cat o sa reuseasca apple sa mentina echilibrul asta sensibil.
A l e x
Sincer, nu ma intereseaza ce face Apple ca si companie. Absolut deloc. Si Starbucks e o companie absolut infecta ca 'strategie' si ca mod de a se lupta cu concurenta, dar asta nu face cafeaua lor mai rea.

Dar din ce am citit in acel articol, tipul a facut o aplicatie care a trecut de testele Apple si a ajuns pe App Store, aplicatie cu care putea 'hackui' alte telefoane. Bun, si i s-a anulat licenta de App Developer sau cum dracu se cheama.

Asa, si care e surpriza? Adica trebuiau sa-i dea o medalie, sau cum?

Adica daca eu ma duc si sparg o banca, cand ma prind le zic 'vedeti ma, uite aici e punctul vostru slab la securitate' si ma astept sa ma lase sa plec?

Inteleg ca omul le-a spus de probleme cu trei saptamani inainte, si e ciudat ca n-au raspuns... As spune chiar penibil, ca nu era doar un mic bug. Dar cu ce va mira faptul ca i-au luat licenta cand a pus pe App Store asa o mizerie de aplicatie?

Si mie mi se par penibile procesele lor cu care incearca sa-si neutralizeze concurenta -- sa faca asta lansand produse inovatoare si bune, nu angajand avocati... Dar din ce vad in articol, in acest caz, mie nu mi se pare nimic anormal in a ridica licenta unui 'developer' care pune astfel de aplicatii, indiferent care sunt motivele lui.

Parerea mea... Sunt sigur ca veti spune acum ca sunt subiectiv, fan, etc... Dar deja sunt obisnuit cu principiul 'hotii striga hotii' din acest topic tongue.gif
Liviu
Din ce am inteles eu, ala le-a spus celor de la mar ca "ba .. vedeti ca aveti o gaura un mar si un vierme ar putea pleca cu date personale ale userilor pe acolo.
Marul s-a facut ca nu aude.
Atunci asta a facut o aplicatie care chiar putea pleca cu datele alora. Asta nu inseamna ca a plecat cu ceva dat sau ca a obtinut beneficii in urma aia.

Ma rog, nu stiu care sunt conditiile de a fi developer apple, dar o actiune din asta se putea interpreta: "vedeti ba infumuratilo ca se pot fura date pe bune din telefoane .. si daca eu am facut asta PE FATA, imaginati-bva ce se poate face pe ascuns!"

Asa ca partea cu suspendarea licentei este de cel mai jos nivel posibil.
2dor


Un filmulet haios smile.gif
herculane
semi-amuzant, da' zici ca e facut de un angajat samsung smile.gif

in alta ordine de idei, v-ati pus 5.0.1? eu am facut-o azi noapte pe un 3gs si pe 4s. pe i4 nu l-am pus ca poate ma va tenta un untethered JB
2dor
Acum se instaleaza 5.0.1 pe un iPhone 4. Totul decurge ok pana in prezent.
A l e x
Am pus aseara 5.0.1. Problema cu bateria era si pe 4, sau doar pe 4S? Ca eu n-am observat mari diferente de cand am pus iOS5, deci nu stiu daca 5.0.1 va fi diferit cu ceva, dar ma bucur ca pana imi vine 4S-ul e deja rezolvata problema.
Shush
Pe mine inca nu m-a sunat Orange-ul sa imi ofere 4s-ul sad.gif
@A l e x : poti spune ce oferta ai primit de la Vodafone ?
2dor
http://www.phonearena.com/news/iPhone-batt...n-worse_id23707

Sa vad ce spune un coleg care tocmai si-a luat un 4S. Oricum pare serioasa treaba.

The first iOS 5 update bumping the version to 5.0.1. has been rolled out by Apple, supposedly patching an unnamed problem affecting battery life on iPhones running the latest iteration of the company’s platform. Yet, that’s only on paper - Apple Support forums are buzzing with users complaining of the battery-gate issue persisting and for some it’s gotten even worse. Sadly, even some previously unaffected users are now getting hit with quickly dying battery after the update.

Here’s what someone going by geezerdave had to say:

"5.0.1 is a bust! I was one of the lucky ones getting two days out of a charge, albeit with a lot shut off. After updating I am seeing my power drain at a much quicker rate. Nice."

Another user known as coloradoappleuser added:

"Same here. Updated about 1.5 hours ago, battery has drained 20% since then with no usage! This is awful!"

The battery-gate thread on Apple’s Support forums is nearing 300 pages worth of posts, which just confirm our initiall poll where the majority of you confirmed that the battery problem is real. Other users have also found that after updating they can’t download applications OTA.

Have you upgraded yet and are you going to now that you know that battery life might get even worse afterwards? And for those of you who have already update - what’s your experience? We’d love to hear from you in the comments below as we stay tuned for more clarifications from Apple. It seems that we’ll need them.

herculane
un om care a inteles cum tre' sa tratezi un ifon:


12 Nov 2011, 02:30:
am tot zis ca nu-l iau, dar pana la urma am dat si eu comanda de un 4s la vodafone, mai ales cand am aflat ca pot face o noua prelungire pe unul din abonamente si-l pot lua la un pret decent biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.