Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apple iPhone 4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
C a t a l i n
Nu înțeleg la ce te referi. Nu puteam suna și nu puteam fi sunat, in condițiile în care celelalte telefoane funcționau normal.

Întradevăr a fost picată rețeaua Vodafone ieri dar de ce mergeau celelalte telefoane? A picat doar rețeaua Vodafone 4S? De ce e plin internetul de problema asta, în orice rețea, în orice țară?
Steel Tormentor
Eu am patit exact invers. Nu mai aveam semnal la al meu Nokia si fiind alaturi de un var cu iPhone 4S, l-am rugat sa verifice si la al lui. El avea semnal si putea suna fara probleme, eu nu.
tribunul
Cand au plecat astia de la Nokia din tara cica si-au luat si semnalul cu ei.
C a t a l i n


9 Jan 2012, 20:00:
Update: am fost la garanție cu 4S-ul, le-am prezentat problema cu sonorul la clipurile filmate, precum și cea cu lipsa semnalului.

Concluzie - am primit un telefon nou, dintr-un alt lot zic ei. Deocamdată nu prezintă problemele celui anterior.
Markos
QUOTE(C a t a l i n @ 8 Jan 2012, 21:04)
Concluzie - am primit un telefon nou, dintr-un alt lot zic ei.
*


Deci aifon rulz!



(bine, depinde de lot...)
C a t a l i n
Eu o să continui să îl fac de rușine de câte ori merită. Despre cum s-au comportat acum, cu schimbatul pe garanție, nimic rău de zis nici de Apple nici de Vodafone, DAR sigur, n-ar fi trebuit să fie necesar.
eduardsebe
Eu maine il duc in service la cei de la Noumax...recomandare a celor de la iStyle si sa vad care sunt problemele...daca ar fii sa ne luam dupa garantia celor de la Vodafone nici un iPhone nu ar mai beneficia de ea decat daca ar sta intr-o vitrina.
C a t a l i n

A l e x
eduardsebe: Am auzit numai de bine de Noumax, am cativa amici care au cumparat Mac-uri de la ei si sunt foarte multumiti. Evident, nu stiu cum repara telefoane, dar ca firma sunt ok.
bygy007
bine ca nu era apa de mare , da periscopu unde e
eduardsebe
Imi vine greu a crede cum sta iPhone-ul ala in apa si mai si merge...ar trebui sa le arat cenzuratilor alora de la service mad.gif
@A l e x..sper sa ceara mai putin de 920 ron pentru reparatie icon_mrgreen.gif
Shush
iPhone-ul ala e "invelit" cu o super substanta protectoare, d-aia sta asa tongue.gif
corbex
QUOTE(bygy007 @ 11 Jan 2012, 00:38)
bine ca nu era apa de mare , da periscopu unde e
*


Se vind si aifoane chele, fara periscop, giroscop si deriva? Macar Asdic are?
eduardsebe
Am fost la cei de la Noumax...alti tampiti...ca ei nu au dreptul sa-mi repare telefonul deoarece a fost cumparat de la Vodafone si eu nu vor sa isi ia bobarnace...daca telefoanele sunt achizitionate de la Vodafone/Cosmote/Orange nu se baga..si imi mai si zicea ca cea mai buna solutie ar fii sa platesc pentru un telefon nou la Vodafone.
Teoretic daca incompetentii de la Vodafone mi-au anulat garantia nu ar trebui sa imi repar telefonul oricune,chiar si la un service Apple?
C a t a l i n
De ce sunt ăia incompetenți? Că l-ai scăpat tu în WC?
R19/16v
Ce buna era asigurarea... smile.gif da-i-l vodafoneului, el il trimite la aia, tu platesti reparatia si cu asta basta.
eduardsebe
QUOTE(C a t a l i n @ 14 Jan 2012, 20:35)
Că l-ai scăpat tu în WC?
*



Telefonul l-am apucat cu mana uda...si din branza de ar fi fost si nu patea nimic.
A l e x
eduardsebe: Mie mi-e greu sa cred ca de la o mana uda se strica, chiar cred ca la tine a fost putin mai mult de atat. Cand spuneam ca l-ai scapat in WC, glumeam, dar nu m-ar mira sa fi primit putin mai multa apa decat spui tu.

Oricum nu conteaza, important e sa iti rezolvi problema cat mai usor si ieftin... Cei de la Noumax sunt oameni seriosi, la fel si cei de la Apcom, nu da vina pe ei, daca luai produse Apple de la ei nu ai fi avut probleme. Vorbeste la Vodafone, teoretic ei sunt de vina, daca ei nu lasa alte firme sa repare telefoanele lor iesite din garantie.
eduardsebe
Maine le voi face o vizita celor de la Vodafone in care le cer o expertiza a telefonului,cum ca acesta a luat contact cu lichide si sa lamuresc problema cu service-ul atat timp cat pe ei nu trebuie sa-i mai doara la basca pentru ca telefonul meu nu mai are garantie la ei.
corbex
Daca nu-l poti lua si in cada, de ce sa-l mai cumperi?
semit
decent zic eu smile.gif
eduardsebe
Am rezolvat-o pana la urma cu telefonul la un service pe Mihai Bravu...schimbat display+touchscreen si curatat...500 Ron si cum luni nu pot ajunge sa il iau din cauza serviciului unul din cei care lucreaza la service, culmea sta la 2 blocuri de mine si imi va aduce el personal telefonul.
Mi-au desfacut telefonul in fata mea ,mi-au aratat exact problemele,mi-au probat cu alt display cum functiona,iar blitul aprins era din cauza calaminei care se formase de la apa.
R19/16v
Si el te-a crezut cu mana uda?
gotty
el i a luat bani,nu cred ca l interesa ce si cum...
bygy007
mare timpenie cu ifoanele astea , am luat un incarcator pentru unu , si nu incarca alte telefoane mergeau , deci a trebuit sa il desfac (incarcatoru) si sa fac strap intre liniile de date (pinii din mijloc) si acum merge mad.gif
eduardsebe
Chiar si o cantitate nesemnificativa de apa,daca intra pe unde trebuie,face destule pagube...la mine apa a intrat prin mufa de jack pentru ca ala e singurul sensor activat iar toate probleme telefonului erau in partea de sus...calamina depusa pe contacte,de aici si blitul aprins,contactele de la camera curatate in special etc...
Shush
QUOTE(eduardsebe @ 21 Jan 2012, 14:57)
Am rezolvat-o pana la urma cu telefonul la un service pe Mihai Bravu...schimbat display+touchscreen si curatat...500 Ron si cum luni nu pot ajunge sa il iau din cauza serviciului unul din cei care lucreaza la service, culmea sta la 2 blocuri de mine si imi va aduce el personal telefonul.
Mi-au desfacut telefonul in fata mea ,mi-au aratat exact problemele,mi-au probat cu alt display cum functiona,iar blitul aprins era din cauza calaminei care se formase de la apa.
*




QUOTE(eduardsebe @ 21 Jan 2012, 23:28)
Chiar si o cantitate nesemnificativa de apa,daca intra pe unde trebuie,face destule pagube...la mine apa a intrat prin mufa de jack pentru ca ala e singurul sensor activat iar toate probleme telefonului erau in partea de sus...calamina depusa pe contacte,de aici si blitul aprins,contactele de la camera curatate in special etc...
*



Deci un utilizator de iPhone 4 a reusit ce nu au reusit 10 fani Android ... sa faca de tot kktul telefonul.

Cum sa se strice asa de la o mana uda ?

Azi mi-a cazut telefonul pe partie cu fata in zapada, l-am folosit in timp ce ningea pe el si nu are nici pe dracu.
eduardsebe
Am zis ca am facut de "kkt" telefonul?
Nu cred, iPhone 4S mi se pare in continuare unul din cele mai bune telefoane si indiferent de ce zice cineva eu la fel il voi considera, pentru ca stiu ce poate face, ca am avut eu ghinionul asta,acum nu o fii sa blestem telefonul ca nu rezista la apa,ba din contra a mai rezistat 3 saptamani asa,cu blitul aprins non stop si mergea ca inainte.
Iar faza cu utilizatorii de android arunca cu noroi in iPhone,e strict parerea lor pe care ultilizatorii de iPhone nu cred ca o asculta...fiecare sa vorbeasca despre ce are in ograda in topicul lui.
Shush
Acum nu stiu ce sa zic, dar ori tu ai deformat adevarul si a fost mai mult decat o mana uda, ori telefonul asta e facut doar pentru utilizarea in casa, la birou si in masina.
Un telefon, orice telefon, trebuie sa aiba o rezistenta minima la apa. Daca ploua afara nu scot telefonul din buzunar ? Daca am mana uda/transpirata nu ating telefonul ? Daca ma stropeste cineva cu apa am grija sa scot telefonul din buzunar sa nu stea la umezeala ? Daca pica in zapada gata imi iau adio de la el ?

Deci alege : ori e un telefon de toata jena ori nu ai spus tu adevarul ...
4x4
Eu mi-am scapat ericssonurile in piscina, am vorbit la unu in dus, pana la urma cel mai vechi walkman a capatat o pata pe ecran, dupa ce sa inecat. In rest perfect functionale.
Nu as fi crezut ca telefoanele pot fi atat de vulnerabile la apa, de acuma tin iphonu in o cutie de absorbante radmasa.gif
A l e x
Shush, eu am iesit de multe ori de sub dus, cu mana uda, si am raspuns la telefon, nu s-a intamplat nimic. Am vorbit si in ploaie cu el. Ce-i drept, nu l-am udat niciodata prea tare, si acum mi-e cam frica sa mai fac asta (din cauza lui eduardsebe tongue.gif), dar per total eu zic ca telefonul e ok.

Nu cred ca putem generaliza toate aifoanele dupa un singur caz izolat unde nu stim exact ce s-a intamplat.

Nu stiu cum rezista daca il scapi in zapada si n-are niciun fel de protectie, dar daca pui asa problema, atunci iti trebuie un telefon 'de scandal', ieftin si rezistent, nu cred ca are rost sa umbli cu un smartphone scump daca esti tot timpul la un pas de a-l uda sau scapa pe jos.

Ai iPhone, sau esti doar unul din zecile de forumisti care intra aici sa se auto-consoleze ca a facut alegerea buna si a cumparat un telefon mai ieftin? biggrin.gif
Shush
A l e x cam asa tind sa cred si eu, dar la cat de tare sustine colegul nostru ca a fost o simpla mana uda ...
Trebuie totusi sa recunosti ca daca e asa cum zice el atunci e un telefon de o calitate cel putin indoielnica.
La produsele de genul asta se poate generaliza pentru ca din punct de vedere fizic sunt identice.
Am mai scris pe forum ca am SGS ca telefon personal si iPhone 4 ocazional (il foloseste mai mult maica-mea ca pe simplu telefon). Ambele au fost "achizitionate" in acelasi timp de la Orange si au fost la fel de ieftine.
herculane
eu il tin sigilat intr-o punga de plastic. am auzit ca atunci cand creste umiditatea in atmosfera aifoanele sunt in pericol

am vazut si aici ca e cel mai sensibil telefon: http://gadgetstress.com/2010/09/stress-tes...iphone-4-16-gb/

acum lasand gluma si trolli la o parte, v-ati facut careva jailbreak-ul la 4s? a aparut zilele trecute, dar se putea face doar de pe un mac
A l e x
Eu nu cred ca iPhone-ul e mai rezistent sau mai sensibil la apa decat alte telefoane. Mai mult mi-e frica de scapat pe jos decat de o picatura magica care sa intre in gaurica de la casti tongue.gif

Acum stiti cum e, cazurile izolate sunt cazuri izolate. Am si eu un coleg de munca care spune ca a scapat iPhone-ul 4 pe scari si n-a avut nimic. Eu personal nu cred niciodata povestile astea fantastice, toate par exagerate, ori spre rau, ori spre bine.

Pana acum n-am stricat niciun telefon, asa ca nu-mi fac griji. In conditii normale, toate telefoanele ar trebui sa tina. Daca avem cat de cat grija de ele, n-ar trebui sa fie probleme. Vorbesc in general acum, nu doar de iPhone.
C a t a l i n
QUOTE(herculane @ 22 Jan 2012, 15:18)
v-ati facut careva jailbreak-ul la 4s?
*



În ce scop?
herculane
banuiesc ca tu ai impresia ca jb-ul e doar pt a lua aplicatii moca, nu?
C a t a l i n
Bănuiești greșit. Întrebarea rămâne.
herculane
sa iau aplicatii moca
eduardsebe
QUOTE(Shush @ 22 Jan 2012, 14:10)
Daca ploua afara nu scot telefonul din buzunar ?

*




Ei bine la iPhone cum senzorul de umiditate este pozitionat fix in mufa de jack e de ajuns si o picatura sa se activeze fara sa aiba repercursiuni dar in caz de doamne fereste se strica din cu totul alte motive,cei de la service vor observa,iti vor anula garantia si ramai si cu buza umflata...
Parerea mea e ca pozitionarea senzorilor e cam prea expusa...cei din interior intr-adevar sunt bine pozitionati,dar cel din mufa de jack si din mufa incarcatorului sunt prea expusi ,pozitie in care daca ar veni in contact cu lichide, 60% sanse ca telefonul sa nu pateasca nimic...dar zic eu, e si o chestie de marketing,sa mai platesti inca jumatate cel putin,din suma de achizite a telefonului.
shteffanivlad
Eu credo ca ai vaut tu ghinion, eu am scapat iphone-ul 4 intr-o galeta cu apa. E drept ca l-am scos imediat, adica nu stiu daca a stat 2 sec. sub apa, dar merge si in ziua de azi fara probleme. L-am suflat imediat cu aer comprimat, l-am lasat 30 min pe calorifer si sanatate.

In zapada nu l-am scapat, dar pe ploaie am vorbit, cu mana uda am raspuns, nu stiu ce sa zic. Poate am avut eu noroc biggrin.gif
C a t a l i n
[attachmentid=1627781632]
Hack
Pai fara cartela in el cred si eu biggrin.gif ...
acatalyyn
Nu stiu cum e la voi dar eu ma confrunt cu un mare inconfort din cauza autonomiei bateriei si [.... sters de moderator (Liviu) si un mic warn ....]
semit
exista vreo aplicatie care sa-mi arate pe display(black screen) daca am vreun apel ratat sau mesaj printr-un simbol.. gen bln control de pe android?
C a t a l i n
Nu știu dacă există, însă ți-ar mânca rapid bateria, pentru că trebuie să mențină activă iluminarea display-ului ca să poți vedea notificarea. Nu e ca la ecranele AMOLED... sad.gif

Ca alternetivă poți seta ledul de la bliț să clipească, vezi la Settings-General-Accessibility-LED Flash for Alerts.
semit
mersi, dar ce rost are, doar nu oi tine fraieru` cu fata in jos.. smile.gif
bucatzel
QUOTE(semit @ 8 Feb 2012, 16:57)
exista vreo aplicatie care sa-mi arate pe display(black screen) daca am vreun apel ratat sau mesaj printr-un simbol.. gen bln control de pe android?
*



Esti sigur ca vrei asa ceva? Nu de alta, posesorii de blackberry sunt ca si cainii lui Pavlov cand flash-uie led-uri rosii pe langa ei.
AR-18-MOS
Putin off-topic.
Cam ce versiune de iOS e cea mai stabila si functionala pe iPhone 3GS?
C a t a l i n
Probabil ultima compatibilă.
AR-18-MOS
Si care e varianta aceea? Nu mi-e lene sa caut, dar as vrea o parere de la cei care au testat smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.