Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fierul meu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
Laurentziu83
La Matiz, daca ai probleme cu relanti-ul, demontezi motorasul pas-cu-pas, il cureti, precum si locasul lui, cureti corpul clapetei (zona de etansare, adica dai cu spray de frane pe acolo si stergi cu o carpa), dupa care scoti borna de la baterie cateva minute, pui contactul 10 secunde, il iei 10 secunde, ca sa se reseteze calculatorul de injectie, dai la cheie, lasi sa se stabilizeze, si ai plecat.
N-am avut niciodata probleme cu relantiul sau cu motorul la Matiz in 10 ani. Doar a picat dupa 6 ani senzorul de presiune in admisie. Am dat 150 de lei pe altul nou si asta a fost.
Markos
QUOTE(vis-a-vis @ 21 Oct 2012, 19:37)
Apropo' de Matiz. Cum stati cu ralantiu'? nedumerire.gif
*


Perfect, de ce? mellow.gif
Markos
Prin februarie, de ziua ei (8 anișori), îi fac cadou o d-asta. Merită și ea, nu? wub.gif

vis-a-vis
273 de lei? nedumerire.gif
Markos
Pomană sleep.gif
vis-a-vis
QUOTE(Markos @ 21 Oct 2012, 19:54)
Perfect, de ce?  mellow.gif
*


Eu am avut probleme cu el, murea cand ti-era lumea mai draga. Era de la motorasul pas cu pas, dar n-am vrut sa ma bag si am dus-o in service. S-a rezolvat smile.gif

Am dat de un site marfa, stau si ma uit la toate prostiile biggrin.gif http://www.pieseautoradacini.ro/15-matiz
Ampt
Vrei să o vinzi ?

Vezi că în clip la minutul 2.54 dispare scrumiera ! tongue.gif

Markos
Aia din clip nu-i a mea, e 2.2 tongue.gif
b76bgaarh
de ce februarie? nu mai bine dupa ce iesi din iarna?
Markos
Păi când se termină iarna aia?
b76bgaarh
de paste.....
bmwh548
Un aerograf serios nu si-ar fi luat si aia...
cosmin_2300
QUOTE(vis-a-vis @ 15 Nov 2012, 00:30)
Am dat de un site marfa, stau si ma uit la toate prostiile biggrin.gif http://www.pieseautoradacini.ro/15-matiz
*


Mi se par suspect de mici prețurile ... mellow.gif
Markos
Asa-s piesele Daewoo, ieftine.
MuciX
Am dat 110 lei pe un spoiler fata OEM (nevopsit) de Matiz acum vreo cativa ani, aveam doua zgarieturi pe el. La banii aia. Sunt foarte ieftine piesele. smile.gif
Iulikk
La fier... daca de exemplu ramai fara bacterie deloc deloc... cum dracu descui usa? Ca m-am uitat azi la un megan si n-am vazut "gaura" pentru bagat cheia in usa biggrin.gif .
Markos
E un căpăcel de plastic care acoperă "gaura". Se scoate cu vârful cheii, cheie care iese din card. Apoi se descuie ușa.


A doua variantă e cărămida-n geam.
MuciX
Daca n-ai audi... sleep.gif
Iulikk
QUOTE(Markos @ 5 Dec 2012, 19:45)
E un căpăcel de plastic care acoperă "gaura". Se scoate cu vârful cheii, cheie care iese din card. Apoi se descuie ușa.
A doua variantă e cărămida-n geam.
*




'ai de plm... cata tehnologie... doh.gif death.gif . Mersi worship.gif . L-as fi intrebat pe stingu, da' n-aveam chef de-un filmulec biggrin.gif .
argon
Mai mari sansele sa ramai fara baterie la cartela, de acolo rolul cheii , n'ai cum sa ramai fara baterie deloc la masina, pentru ca taie automat toti consumatorii/faruri pozitii etc cand scoti cartela si deschizi usa soferului. Si chiar daca nu scoti cartela, cu motorul oprit consumatori cum e muzica se sting automat dupa 15 minute.
Iulikk
Ochei. Eu vroiam sa stiu daca este fro posibilitate sa descui usa "manual", in afara de caramida in jam.
Markos
E mai probabil sa ramai undeva pe coclauri fara baterie la card. Trebuie sa poti descuia masina, nu?

Desi si bateria aia poate fi fentata, o scoti din card, o freci nitel între degete, dupa care aproape sigur mai merge de-un descuiat wink.gif
argon
Si daca scapi cardul in apa? Descuiatul e pa, dar cipul il simte si poti sa pleci cu masina.
DragosP
Experiența vorbește!
argon
Corect, am patit la Logan, in masina de spalat, s-a prajit partea cu butoanele, dar cheia o recunostea ca inainte.
DragosP
Și logan ai avut mă? blink.gif Rabă? Saviem? Aro?
Iulikk
Ma, sigur nu era esteitu? Ca daca imi aduc bine aminte, pe cand mi-am facut eu contu aveai esteitu cu chei de logan? happy.gif
argon
QUOTE(DragosP @ 6 Dec 2012, 15:07)
Și logan ai avut mă?
*



Am inca.
vijelie
E mai romantic, asa..
dogy_10
QUOTE(argon @ 6 Dec 2012, 08:49)
Mai mari sansele sa ramai fara baterie la cartela, de acolo rolul cheii , n'ai cum sa ramai fara baterie deloc la masina, pentru ca taie automat toti consumatorii/faruri pozitii etc cand scoti cartela si deschizi usa soferului. Si chiar daca nu scoti cartela, cu motorul oprit consumatori cum e muzica se sting automat dupa 15 minute.
*


mai ales daca ramani in masina si opresti motorul farurile raman aprinse daca nu deschizi usa, eu zic ca e destul de usor sa ramai fara baterie
marksman
Asta daca nu-ti trece automat pe pozitii la oprirea motorului. Nu stiu cum e la Megane, dar din cate imi amintesc pana si troaca de Ford are "dotarea" asta.
Markos
La Megane nu.
Markos
Incredibilul s-a produs azi mellow.gif
Gabryel.GLN
L-ai spalat? ohmy.gif
DragosP
Nu, a umflat roțile!

Stai să vezi cum e al meu, și e alb saracul.
Markos
Evident c-a început lapovița sleep.gif
Victoras2001
Spre rusinea mea solemna, e pentru prima data-n 7 ani cand n-a vazut cazanul nici macar o singura spalare intr-un an de zile. An calendaristic. Ca daca o iau in amanunt, cred ca bate spre doi ani. radmasa.gif
2xGI
QUOTE(Markos @ 6 Jan 2013, 20:03)
Evident c-a început lapovița  sleep.gif
*



a dat-o pe ninsoare.. vezi ca deja se depune 04.gif
Markos
Busted ph34r.gif

De când e poza? biggrin.gif
C a t a l i n
De când încă se vedea prin hublou.
2xGI
QUOTE(Markos @ 6 Jan 2013, 20:28)
De când e poza?  biggrin.gif
*



21 12 '12
Markos
În curând (7 februarie) ar fi 8 ani și 88.000 kmp blush.gif
dogy_10
nu se poate, clar are km manariti smile.gif)
Markos
Azi s-au împlinit 8 ani bday.gif de când am ridicat fierul de la dilăr (AMG Pantelimon), contra modestei sume de 14.994 iepuroi.

88.640 kmp

La sfârșitul lunii ar fi revizia anuală, urmată de ITP.

Poză cu capota, parbrizul și o parte din bord:
Victoras2001
Du-te ma d-aici. 88 de mii... radmasa.gif Ia pune o poza cu volanul, sa ne zica Argon cati km reali are.
Markos
Nu pun, ce-s tâmpit? huh.gif
l@u
Reno vandut de AMG... wub.gif
Merced
Multi kilometri fara probleme in continuare!
Markos
QUOTE(l@u @ 7 Feb 2013, 19:32)
Reno vandut de AMG... wub.gif
*


Yep, Auto Marcus Grup blush.gif
l@u
se scrie cu , cu sau cu ko ? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.