Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fotografii cu "necuvantatorul" din casa ta, cu:
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
Bacu
QUOTE(alexutz23 @ 26 Feb 2016, 08:30)
Si animala mea a crescut...
*




Frumoasa foc gagica, Alex!:-)

Eu sunt înnebunit dupã a mea!:-)[attachmentid=1628025630]
andreist
@wolfin sper sa fiu de ajutor, rasa pestelui ala se numeste Betta (splendens), e dinala rau de se bate daca mai pui unul din aceeasi specie iar apa plata nu este recomandata pentru pesti. In general este o specie foarte rezistenta. Daca vrei sa faci acvariu, poti sa cumperi 5 bucati de sticla de la orice magazin de sticla taiate la dimensiunile care le doresti (sa nu depaseasca 70L la o grosime 6mm ) si sa le lipesti cu adeziv pentru sticle/acvarii - gasesti la dedeman, asa poti ajunge foarte ieftin - sunt multe tutoriale.
espacern
De pe langa "bloc".
wolfin
O sa ma duc azi sa caut un acvariu ...daca nu gasesc ceva ok il bricolez.


Melcu e cel mai cuminte


Later edit

+2 gagici +o planta +termometru


Urmeaza un acvariu bricolat patrat
wolfin
Unde am gresit... sad.gif


L am separat

Fetele si melcu sunt ok

Deci nu e de la apa. Am obs sa fugea dupa una
Sa fie sleit de puteri?

nu am cumparat solutie neutaluzat clor sleep.gif in schimb am tinut apa 24 h si o schimb toata cf instructiunilir fufelor de la magazin ul zoo

I am pus putina sare grunjoasa
Thaddaus
Daca am inteles eu bine tu ai pus mai multi betta la un loc ?In acelasi acvariu sau in acvarii alaturate dar din care se vad reciproc?
wolfin
cum am vazut ca are probleme l + am separat de grup.

si da erau 4 in paharu de brandy
1 melc
2 beta femele
1 beta mascul

problema e ca dupa ce am scos masculu din pahar au inceput nebunele sa se bata. pana atunci numai iubire.
cj98czh
Cum dracu sa ti 3 pesti in paharul ala???? smile.gif

Copy/paste de pe un forum dedicat .. ca sa iti faci o idee ... nu lua chiar de bun ... dar tot trebuie sa fi pe aproape ...

"Calculul se face in felul urmator:

~ pentru pesti pana la 5 cm -> 1,5 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un neon [4 cm] are nevoie de 1,5x4=6 litri)

~ pentru pesti de 5 - 9 cm -> 2 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un xipho [6 cm] are nevoie de 2x6=12 litri)

~ pentru pesti de 9 - 13 cm -> 3 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un ancistrus [10 cm] are nevoie de 3x10=30 de litri)

~ pentru pesti peste 14 cm -> 4 litri de apa/cm de lungime. (ex.: un astronotus [35 cm] are nevoie de 4x35=140 de litri ) "
wolfin
e paharu meu de bautura...are vreo 15 litri daca nu mai mult
cj98czh
Avand un termometru ca si ala al tau ... deci stiu cat este de mare ... da-mi voie sa iti spun ca paharul tau nu are mai mult de 3-5 l ... maxim ..
wolfin
pai are deja 5 litri si nu e plin nici juma nu e blink.gif

e pozat aiurea
cj98czh
JUmatatea cu aer nu ajuta pestiocii smile.gif


Cumpara si tu un acvariu cum trebuie, o solutie de aerare a apei ... substra, etc ... nu-ti bate joc de ei daca tot te-ai legat la cap ..
wolfin
pai asta ziceam..nevasta si copilu au vrut si eu trebe sa rezolv problemele...cand am zis acvariu complet sotia a stambat din nas.... mad.gif ca cea mica ar fi luat si un crocodil....sa il punem in cada



o sa ma duc sambata in hombach si o rezolv problema semiprofi
cj98czh
up.gif daca ai nevoie de ceva info ... PM si discutam smile.gif

Si eu am facut proiectul unui acvariu custom .. vine pe colt ... astept sa soseasca mobilierul ca sa il bag in lucru smile.gif
wolfin
Am plecat de la o vaza si un peste+melc(am aflat cica ar fi ilegal vindera lui in UE) si intr o saptamana m am pomenit cu acvariu.


espacern
Descoperita pe strada in Porto Rico....mesajul e real! mad.gif
wolfin
Rasfatatu zilei
espacern
Nici astia n-o duc mai rau!
cj98czh
wolfin - asa da smile.gif

Acum eu as pune un fundal ... ceva de genul ..

http://www.aquariumprest.ro/products.php?1...8db07c35f1f8913

Ajuta la mascarea tuturor furtunelor si cablurilor ..

Incalzitorul de apa eu l-as pune langa filtru ... macar le ai toate pe o parte ...
Solon
Asa le am eu, toate grupate. Doar ca usor-usor trebuie sa accept ca imi trebuie un acvariu si mai mare.
mars
Chiar ca rasfatat, ca ala micu' nu poate sta decat singur si are ditamai sufrageria smile.gif.
Liviu
Bettanul meu traia in canion (cca 20 litri) ... asta pe vremea cand aveam acvarii in casa.
Trebuie sa ma apuc iar de facut din astea cu apa si pesti ... imi trebuie doar ceva timp.

[attachmentid=1628027609] [attachmentid=1628027610]
espacern
Pesti Coy n-are nimeni prin acvariu/lac/iaz?
wolfin
Ce pana corbului e pe planta?
b76bgaarh
ceva care o sa creasca, la greu.
cj98czh
Alge? smile.gif

MDD
Doar carasi Shubunkin!
gabize
iarna cum procedezi?
MDD
Acvariu mare in garaj. Pentru ca au crescut voi trece la iaz sapat cu adancimea necesara hibernarii.
wolfin
QUOTE(cj98czh @ 23 Mar 2016, 19:31)
Alge? smile.gif
*




Inseamna ca acvariu e viu valuri.gif


Fukkkk....cum scap de alge..iau un magnet?

Ps. Va rog nu mai vreau un cont pe site de acvarii wacko.gif

Un peste care manaca algele...cu biban ..caras ceva?

b76bgaarh
Melc.
wolfin
Maine alex ll va avea un melc companion. Poate si un sanitar
cj98czh
este solutie de alge doar ai grija la dozaj.

Acvariul tau se cicleaza acum o sa inceapa sa miroasa un pic dupa ce se termina procesul intra in normal.

Caya lumina naturala ajunge la acvariu, ca aia este principala vinovata pentru alge.

Si degeaba nu vrei forum de acvarii ca pana nu citesti cum trebuie acolo ca sa ai idee ce trebuie facut o sa faci numai tampenii ... vb. din experienta .. smile.gif
wolfin
De citit am citit dar nu vreU sa intru in lumea aia....imi ajung masinile

O sa vb maine cu un profi

Mersi mult pt info

Imi vin sa o strang de gat le soata.

Macar fimea ii da de mancare cand ii zic
cj98czh
Cam asa am inceput si eu .. dar pe mine m-a prins tare .. smile.gif acum este in executie un acvariu custom, astept coletul pentru iluminarea celui nou de la fratiori chinezi .. etc .. smile.gif
M.C.
D-aia ti-ai luat ditamai vagonu',ca sa scoti si acvariul cu pesti la plimbare...... tongue.gif icon_mrgreen.gif
iulia_boris
Zi merci ca nu ti-a adus caine..
b06fcn
Babuta in calduri...[attachmentid=1628028026]
Bicicleta galbena
wub.gif Frumoasa foc!

mars
Meet the Beast! Nervos peste masura, ar sparge acvariul, daca n-ar avea decat vreo 3-4 cm smile.gif.
Axe
Sunt printre cei mai frumosi pesti
wolfin
Sanitaru panda e nevrotic rau

mars
Probabil de la combinatia aia halucinogena de pietris wink.gif.
norby_puma
De o saptamana sunt fericitul stapan al unui motan Bengalez biggrin.gif
b06fcn
De fapt e invers, asa ca urarea mea este sa te stapaneasca sanatos si sa creasca mare!
norby_puma
QUOTE(b06fcn @ 12 Apr 2016, 11:52)
De fapt e invers, asa ca urarea mea este sa te stapaneasca sanatos si sa creasca mare!
*



Da, asa este tongue.gif ! multumim!
simon
Dupa invataturile lui Jackson Galaxy trebuie sa te joci cu el zilnic si apoi sa-i dai papa. In plus trebuie sa-i montezi polite pe pereti, ca le place sa se plimbe la inaltime. Este necesar si un pomisor cu grifoar. He, he, te baga la cheltuiala motaneii. Sa-ti traiasca bine! cheers.gif
b06fcn
Mare atentie la glandele perianale, care pot sa se obtureze si sa genereze abcese sau chiar fistule, animalul de regula nu se manifesta decat daca il atingi in zona popoului...de aceea se recomanda ca la cateva zile sa fie examinat prin partile esentiale, mai ales daca se spala mult sau se linge in zonele respective...
aLecsunder
El e Simba ! Un chow de aproape 2 luni jumate, cam 2 luni la momentul pozei.
iulia_boris
Sa.ti traiasca sanatos!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.