Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio Symbol versus Dacia Logan, Variantele pe benzina in 2007

AlexC
post 12 Feb 2007, 19:23
Post #1


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Topicul http://www.reno.ro/-t41245.html s-a inchis acum un an, dar cred ca de atunci situatia s-a schimbat radical.

Clio Symbol a primit un face-lift mai ales la interior si cu clima automata ca optional. Motoarele sunt aceleasi 1,4 75/98CP pe benzina, la diesel inca nu e clar ce motoare vor ramane, pana acum se stie numai 1,5dci 70CP. Dacia Logan a primit un face-lift interesant, in care s-au rezolvat multe probleme si a aparut si motorul mult asteptat, 1,6 16V 105CP, in dotarea Prestige.

Problema: care din ele e mai interesanta la 10.000 DDP +/- 500 DDP?

Logan Ambition 1.6 MPI 86CP + garantie extinsa + airbaguri laterale + vopsea metalizata = 9750 EUR.
Logan Prestige 1,6 16v 105CP + garantie extinsa + airbaguri laterale + vopsea metalizata = 10550 EUR.
Symbol Dynamique 1,4 98CP + climatronic + garantie extinsa la 4 ani + vopsea metalizata = 10400 EUR (are reducere de 1300 EUR, care e greu de crezut ca va scadea de acum incolo)

Dotari comune:
- ABS
- Airbag sofer + pasager
- Geamuri electrice fata-spate
- Servodirectie
- Aer conditionat
- Computer de bord
- Oglinzi electrice cu degivrare
- Proiectoare de ceata
- Radio CD 4x15w
- Volan reglabil pe inaltime

Dotarile lor sunt similare, cu unele exceptii:
- Prestige are MP3, restul doar radioCD
- Jante aluminiu (14" la Symbol, 15" la Logan)
- Garantie (3 ani la Logan, 4 ani la Symbol)
- Airbaguri laterale la Logan
- volan si schimbator in piele la Prestige si Symbol, nu la Ambition
- spatiu interior, mai mare la Logan din toate punctele de vedere

Costurile de intretinere sunt mai mici la Logan, dar nu am facut un calcul efectiv. Stiu ca CASCO este 350 la Logan si 550 la Symbol, iar reviziile in medie de 2 ori mai scumpe.

Tatal meu este in dubiu vizavi de una din ele. Eu parca as merge catre Prestige datorita airbagurilor laterale si a spatiului, el tinde catre Symbol ca i-a picat mai cu tronc. Care din ele e mai buna, in banii astia?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Feb 2007, 19:37
Post #2


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu tot n-am incredere in Logan. sad.gif
Nu ca Symbol-ul ar fi mai breaz, dar...


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 12 Feb 2007, 19:58
Post #3


CGB


Group: Members
Posts: 2.445
Joined: 4 May 05
From: behind




symbol cu aripi fata de plastic e mult mai util. iti zic ptr ca taman ma pocni pe mine unu in parcare. nu s-a indoit, nu s-a luat vopseaua. doar s-a crapat aripa.a crapat si-a revenit la loc. doar daca te uiti foarte atent se vede. daca era tabla se facea ca dracu. si aripa asta de plastic (generic denumit plastic ptr ca este o alta compozitie) e doar 3,6 mil.
asta e un plus din pct meu de vedere. spatiu mare la logan? pai degeaba-i mare. ce folos.doar daca ai 2,2 m te bucuri de inaltimea loganului. portbagajele is la fel oricum. garantie 4 ani e ceva fata de 3. apoi motorul de 98 cp de pe symbol e brici. degeaba-i la logan mai mare (105) ca-i si magaoaia mai mare. climatronicu e ceva. ca si airbagurile laterale dealtfel. restul...volan in piele, schimbator in piele is mofturi. intretinerea iar e la fel. variaza preturile in functie de service. poti sa ai "norocu'" sa iesi mai scump cu loganu decat cu clio, daca nu alegi serviceul care trebuie. io unu as lua tot clio daca as avea de ales intre astea 2. pretul actual e mai mult decat atractiv. taica-miu a facut casco la symbol (10.360 valoarea masinii) si l-a costat 420 euro in noiembrie anu trecut. deci si treaba cu casco mai scump pica. se face la valoarea masinii. daca au acelasi pret o sa fie la fel si casco.

acu intreb si io: loganu are ranforsari in portiere? clio stiu sigur ca are.
si alta intrebare: de ce e clio mai greu, desi e mai mic din toate pctele de vedere (lungime, latime, inaltime)?

io as lua symbol dinamique 1.4 16v+metalizata. atat. fara garantii extinse si fara clima(ac e suficient). iar la 10.000 cat ar face, io zic ca-i cea mai buna alegere.

This post has been edited by cristib: 12 Feb 2007, 20:09


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Just-Jack
post 12 Feb 2007, 20:18
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 23 April 06




Clio Symbol 1.4 16v cea mai buna alegere! Nu imi doresc volan si schimbator din piele deoarece ce calitate de piele credeti voi ca pun ei pe Logan ca doar nu e masina de clasa inalta! Spatiu ai si in Symbol e mai dragut la design! Daca iei un Logan si un Symbol cu acelasi motor mai bun e Symbolul, consumul e mai mic, acceleratia mai buna;) Cat despre intretinere fiecare masina cat merita! Miam adus aminte despre datele tehnice! Renault Clio 1.4 16v 98cp 0-100km 10,5s si Logan prestige 1.6 16v 105cp 0-100km 10,2s! Deci va las pe voi sa va faceti o parere;)

This post has been edited by Just-Jack: 12 Feb 2007, 20:23


--------------------
Renault Clio Symbol Expression 1,5 dCi 65CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 12 Feb 2007, 20:34
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Tin sa fac o mici corecturi la nr de cp. Ambition are 87 iar Symbol dinamique are 100cp mai nou acum cu Euro4.

Hai sa mai adaug si eu niste diferente importante ca sa iti faca alegerea mai usoara (sau mai grea smile.gif )

-Logan are spatiu pt pasagerii din spate mai mare, care chiar se poate folosi. Eu am 1.78m si 90kg si am loc suficient in Symbol, dar cand e un pasager in spatele meu trebuie sa dau scaunu meu mai in fata, lucru care ma deranjeaza, noroc ca nu car des oameni in spate;
-Logan nu are bancheta rabatabila, lucru care mie imi e folositor, o rabatez des pt a cara obiecte lungi;
-Logan nu are tabla zincata, mai sensibila la rugina;
-Logan are insonorizarea mai proasta ca Symbol;
-AC-ul automat de pe Symbol zic ca face o diferenta enorma, mai ales ca e f ieftin fata de alte marci;
-Despre consumuri si timpi de accelerare nu ma pot pronunta fiindca pe site-ul reno nu vad nici o data tehnica la Symbol.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonk
post 12 Feb 2007, 20:49
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 9 June 06




m-am dat acum cateva zile cu un logan 1.6 16v ......era destul de sprintena masina(dar si consumul sarea undeva la 12 in orash ..da in forja biggrin.gif ) dar nu era asa de stabil cum e clio ....nu vreau sa fiu rautacios dar cred ca inaltimea loganului pare a fi un dezavantaj atunci cand vrei sa iei curbele cu viteze prea mari...


--------------------
Renault Megane 1 /1.4 16v 1999 - GJ-05-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 12 Feb 2007, 20:49
Post #7


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Dymanique nu are 6 difuzoare ca si Fidji? (2 tweetere in bord)
Afisaj RCD separat la Clio, nu ii tenteaza pe baietii veseli.
Climatronicul face o mare diferenta vara. Asta-vara am racit de doua ori din cauza A/C, m-am convins ca ar fi fost utila dotarea daca o introduceau ceva mai devreme.
Mai bine insonorizat Clio.
La condus se simte altfel, mai greu si mai asezat decat Logan. Desi cand trece vreun camion pe langa tine, se balanseaza amandoua.
De condus, am avut doar Clio dCi de 65 si Logan 1.6 de 85. Cuplul si turbina dCi-ului provoaca un pic de dependenta, mai ales pe dealuri si munti. smile.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 12 Feb 2007, 22:26
Post #8


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




@cristib

Spatiu: tatal meu are 1,84 si 100kg. masina va fi folosita 90% din timp de 2 persoane, spatiul din spate recunosc ca nu e un criteriu foarte important...
Climatronicul e un moft necesar, mai ales la banii aia. Dac ar alege Symbol sigur l-ar pune.
Airbagurile laterale insa imi dau mie multa bataie de cap, caci sunt o chestie pe care sa vrei sa o ai pe masina, mai ales cand o iei sa o tii mult timp. Dacia actuala face 10 ani, si ce si-ar lua nu cred ca ar lua doar pentru 5-6 ani...
CASCO este diferit in functie de tara masinii. La astea romanesti e prima mai mica.
Jantele de 14" ale Symbolului le putem trece la avantaj sau dezavantaj fata de cele de 15" ale Logan? Mie mi se pare un dezavantaj, dar nu am un fundament foarte bun...

In afara de airbaguri si (posibil) jante, care ar mai fi avantajele Logan?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramm
post 12 Feb 2007, 22:31
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 13 July 06




Symbol, fara discutie (intre astea 2 variante)


--------------------
Honda Civic 2007
Honda Del Sol Vti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanS
post 13 Feb 2007, 00:04
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 449
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




De cand e volanul reglabil pe inaltime dotare comuna?? blink.gif . Mai adaugam CB cu 8 functii la symbol fata de 5 la logan si butoane pentru geamurile electrice fata pe usi si nu pe consola centrala. In plus in talon scrie ca pe symbol poti pune si jante de 15"

This post has been edited by SerbanS: 13 Feb 2007, 00:10


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80 cp Dynamique + clima 2006
A studia și a nu gândi este o risipă. A gândi și a nu studia este periculos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagetator
post 13 Feb 2007, 00:49
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 8 September 05
From: O R A D E A




Daca nu-i nevoie de spatiul din spate (net superior la Logan), du-te pe Symbol. Nu vei regreta.

Legat de caroseria Loganului....... socrii au Logan, noi Symbol. Am avut timp berechet sa le compar, cu ocazia spalarii acestora (socrii stau la casa si au pompa de spalat sub presiune). Loganul parca-mi da impresia de "cutie goala", cam cum erau casetofoanele alea mari de prin piete, imediat dupa revolutie (poate se mai gasesc si acum, nu stiu, ca nu fac piata), care abia aveau ceva aparatura la interior. Adica, e impresia aia de ieftin, facut in viteza, sa-ti ia ochii. Si ti-i ia pe moment, da' cand te trezesti, te vezi pacalit. Eu asta as simtii...

Insa oricare ar fi alegerea ta, iti doresc de pe acum s-o folosesti sanatos. wink.gif


--------------------
Clio Symbol Fidji dCi 82 CP gri eclipse
Megane IV Intens dCi 110cp manuala, gris titanium... o frumusețe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 13 Feb 2007, 00:59
Post #12


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Symbol cu clima all the way..ti-o spune posesor de Logan fara AC... noroc cu Meganu.. smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 13 Feb 2007, 01:29
Post #13


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




@SerbanS Ai dreptate, nu verificasem complet. Logan nu are volanul reglabil pe inaltime.

@sagetator Cam asta voiam sa aud, de la un forumist care le are/vede pe amandoua.

Ce usor ma las convins cand nu e vorba de banii mei sau de masina mea :-) M-ati convins, stiu cel putin ce o sa ii sugerez cand isi aduna $$$ (vrea sa ia cash si nu mai are mult pana acolo)

Propun sa ramana topicul deschis, banuiesc ca e o intrebare pentru multi, mai ales cu reducerea asta de acum de la Symbol...


This post has been edited by AlexC: 13 Feb 2007, 01:30


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 13 Feb 2007, 02:07
Post #14


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Clio, Clio, Clio.

Nu neaparat subiectivitate ca posesor de Clio Symbol, mai mult subiectivitate ca om anti-Logan. Dar si obiectivitate ca am mai multa incredere in Renault decat in Dacia.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 13 Feb 2007, 08:46
Post #15


CGB


Group: Members
Posts: 2.445
Joined: 4 May 05
From: behind




AlexC...si io am 1,90m si 103 kile icon_mrgreen.gif . si am loc berechet in symboala. si tot asa, in proportie de 90% din timp masina e folosita doar de-o persoana....respectiv io. bancheta spate rabatabila la symbol e utila. jante de 15 se pot pune si pe symbol. si dupa cum spunea sagetator...suna a gol loganu. trebuie numai sa dai cu jet de apa pe el sa vezi. la clio e un sunet mai infundat.
la clio ai consumu instantaneu (care e util sa-ti formezi un stil de condus mai economic). deci clio clar. si sa te gandesti bine daca merita garantia extinsa. io zic ca nu.mai ales la reno. da' e parerea mea.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 13 Feb 2007, 09:13
Post #16


Modelator


Group: Members
Posts: 6.733
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




ce pot sa spun este ca azi dimineata ..dupa ce am scos masina din parcare ...o tipa care pleca si ea s-a gasit "sa ma pupe" ..cu masina ei...o inteleg dar ce are cu masina tongue.gif ...m-am uitat si spre surprinderea mea masina nu avea nici o zgarietura ...deci symbol-ul sta bine la capitolul loviri usoare...la logan nu ma pronunt ca nu am si noi voi avea asa ceva..

This post has been edited by UXE: 13 Feb 2007, 09:13


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ge0rge
post 13 Feb 2007, 09:50
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 23 February 06




Votez Logan cu toate ca am Clio, 98% sunt aceeasi mancare de peste , in Logan macar ai loc, nu dai cu capul de tavan
Luati ce este mai ieftin, nu prea ai ce sa compari, motorizarile sunt cam aceleasi plasticaraiele cam la fel


--------------------
EX Clio Symbol 1.4 Astra H Enjoy+ 1.6 115Hp 2007
Buy Date: 10.04.2006
Sell Date: 19.02.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 13 Feb 2007, 10:10
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Nu, symbol nu sta bine deloc la pupat-in-fund. Am un prieten pe care l-a pupat una (cu masina, desigur). Aparent nu erau daune majore, insa portbagajul nu se mai inchidea bine, era deformata partea din spate. Asta pentru ca portbagajul e lipit de spate, fara prea mare atentie la siguranta.

Daca nu vor folosi bancheta din spate prea mult, tot Symbol recomand si eu (pt garantie 4 vs 3 ani, tabla mai sanatoasa si dotari - nu cred ca sta tatal tau in mp3 smile.gif ). Altfel, e crima si pedeapsa sa stai in spate intr-un Symbol.
Ca siguranta Symbol sta totusi un pic sub Logan (n-are airbaguri laterale). Pacat ca nu mai se face bicorpul Clio 2...

Deci per total Symbol.


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_
post 13 Feb 2007, 10:13
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 7 July 06
From: Constanta




Eu v-as raspunde nu ca posesor de Symbol/Logan…si doar ca viitor cumparator de Symbol. De 6 luni testez piata auto masini noi pt achizitionarea unei masini noi, cash. Pana acum 3 sapt eram ferm convins ca Loganul este alegerea perfecta…pret mic…intretinere ieftina… Totusi, am stat si m-am gandit putin si din alt punct de vedere….al design-ului interior, exterior….al functionabilitatii motorului….al brand-ului de vanzare (cu tot ceea ce implica)... Si…datorita reducerii substantiale de la Renault m-am hotarat pe Symbol, dinamique, cu clima (comanda 10 feb). Eu cred ca fiecare masina (Logan, Symbol (sau Thalia in alte tari), Megane, etc) isi au propriul sector de piata… Parerea mea (citita dintr-un articol)….este ca posesorii de Symbol sunt la fel ca cei de Logan….insa cu ceva pretentii in plus…

Nu vreau sa intru in polemici (cum am citit ca au fost in discutia veche….symbol vs logan)….ci doar sa avem o discutie constructiva…

Orice masina ti-ai lua….sa ai parte de ea…fara incidente !

PS. Un alt motiv important in decizie….a fost sotia mea….care m-a batut la cap….ca daca ne luam Logan….il conduc doar eu…pt ca ei i se pare imens Loganul... smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 Dynamique 1.4 16v + clima - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 13 Feb 2007, 12:43
Post #20


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




optez pentru clio. am condus logan. nu e mare diferenta...

Cred totusi ca problema se pune in felul urmator: 99% Clio si in momentele cand iti doresti mai mult spatiu pe locurile din spate ajungi la acel 1% cand ti-ai fi dorit logan...



--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 13 Feb 2007, 13:18
Post #21


Modelator


Group: Members
Posts: 6.733
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




@roty

nu m-a lovit in "fund"...ci pe aripa stanga spate si s-a comportat ok ..adika mai mult decat nici o zgarietura ...tongue.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin80
post 13 Feb 2007, 13:29
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 728
Joined: 30 July 04
From: Bucuresti




si eu as merge ( chiar am mers) tot pe symbol .
De ce sa iau o masina made by "reno" cand cam la aceiasi bani iau o masina "reno". Designul amandurora este controversat ( symbolul cu cocoasa lui renumita , loganul cu forma de frigider). La interior mi se pare mai frumos actualul symbol decat consola mare si goala a loganului. Un plus pentru logan la airbagurile laterale, dar nu un plus hotarator.


--------------------
renault clio symbol , skoda superb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin80
post 13 Feb 2007, 13:32
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 728
Joined: 30 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(roty @ 13 Feb 2007, 11:10)
Nu, symbol nu sta bine deloc la pupat-in-fund. Am un prieten pe care l-a pupat una (cu masina, desigur). Aparent nu erau daune majore, insa portbagajul nu se mai inchidea bine, era deformata partea din spate. Asta pentru ca portbagajul e lipit de spate, fara prea mare atentie la siguranta.



inseamna ca impactul a fost destul de puternic pentru ca din cate stiu la impactul din spate de suferit are mai mult masina care produce impactul si nu cea lovita
ma intreb cum arata masina care l-a pupat


--------------------
renault clio symbol , skoda superb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gigiabrudan
post 13 Feb 2007, 14:23
Post #24


T I G E R


Group: Members
Posts: 121
Joined: 17 September 05
From: Oradea




sunt un pic subiective parerile ( majoritatea celor care au postat au deja symboluri, inclusiv eu) ; cred ca per ansamblu cele doua masini sunt undeva la acelasi nivel.
eu am ales symbol pentru finisarea interioara mai buna, pentru motorul diesel de 80 CP(consum) si nu in ultimul rand pentru design.

deci, parerea mea e ca topicul s-a transormat in altul deja deschis: cum am ales sa cumpar clio symbol

This post has been edited by gigiabrudan: 13 Feb 2007, 14:26


--------------------
RENAULT Symbol phase 4 dec.2006 Dynamique 1,5 dci 80 CP - BH 14 AGS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbr-ica
post 13 Feb 2007, 15:38
Post #25


"Aut vincere aut mori"


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 April 05




un amic de-al meu a avut masini de serviciu clio si apoi logan. cand i-au dat logan ambele noi. cu loganul imediat s-a simtit ca s-a suit intr-o masina ieftina... tot...plastice...sunete/zgomote. cu ambele mergea...precum cu o masina de serviciu biggrin.gif...si l-am intrebat ce ar alege ca masina personala daca ar fi sa isi cumpere. CLIO indiscutabil.


--------------------
2008, Jaguar X-Type 2.2d, 155CP, 400NM
2005, Honda CBR600RR, 117CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos clio&astra
post 13 Feb 2007, 16:45
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 7 January 06




Ca fost posesor de Symbol pot sa-ti spun ca pozitia soferului e de-a dreptul ciudata.Stai cu capul in plafon si cu ochii aproape la nivelul marginii superioare a geamurilor laterale(eu am 1,83m),daca vrei sa stai cu spatele drept.Ce-i drept eu nu aveam reglaj pe inaltime al scaunului soferului,dar am incercat si varianta asta si tot degeaba...
Ca spatiu interior(si implicit confort),Logan e peste Symbol clar.La finisaje Symbol e castigatorul.
Eu personal as alege Logan dintre cele doua.Sau si mai bine,mai pui 1000e si iei Astra Classic 1.4,Fiesta,Fabia,etc.


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 1.5dci
Clio Symbol 1.5dci 65cp expression 2oo4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin80
post 13 Feb 2007, 17:01
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 728
Joined: 30 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(dragos clio&astra @ 13 Feb 2007, 17:45)
Sau si mai bine,mai pui 1000e si iei Astra Classic 1.4,Fiesta,Fabia,etc.


diferenta este mai mare de 1000 euro. Si eu am inclinat tot spre astea dar:
astra e 11150euro fara vopsea metalizata, linie audio, computer bord, jante, climatronic, proiectoare, geamuri el spate si cred ca ar mai fi maruntisuri pana la echiparea Dinamique a symbolului.
Fiesta in configuratia de 1.3 70 cp e 10000 euro ( cred) dar ai dezavantajul portbagajului mic si a lipsei puterii motorului. In plus consumul cam lasa de dorit pentru o asa buburuza
Fabia la pretul ei nu ofera nimic (parerea mea)

Daca mergem pe principiul "mai bine mai pui x euro" as spune si eu mai pune 4000 si ia o octavia2 smile.gif


--------------------
renault clio symbol , skoda superb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanS
post 13 Feb 2007, 18:10
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 449
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Eu sunt mai inalt decat dragos si stau foarte bine in scaun, la fel si alte persoane mult mai inalte de pe aici - chiar nu am avut niciodata senzatia ca dau cu capul in tavan.
PS : Am mers si cu 3 persoane in spate si nici una din ele nu sa plans de lipsa spatiului biggrin.gif.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80 cp Dynamique + clima 2006
A studia și a nu gândi este o risipă. A gândi și a nu studia este periculos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 13 Feb 2007, 19:10
Post #29


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.362
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Eu am 1.80 si nu am dat niciodata cu capul de tavan.

Si eu am mers (la drum lung) cu 3 persoane in spate cu diametrul destul de considerabil si au incaput fara probleme.

Spatiul in Symbol este acceptabil.

Cred ca ar fi fost mai potrivit ca topicul sa fie intr-unul visibil si pe daciaclub pentru ca si cei care au Logan sa-si poata exprima experientele legate de Logan (de exemplu la Diverse).


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanS
post 13 Feb 2007, 20:05
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 449
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Cel mai bine asculta de cei care au avut ambele masini pe mana. Sincer nu stiu daca e oportuna deschiderea unui astfel de topic pe daciaclub. 70% din raspunsuri o sa fie "ia logan" 20% "mai pui x mii euro si iei altceva, si 10% "mama ce sh iti iei la banii astia". Eu inainte sa imi iau clio am prezentat intr-un anumit topic obiectiv avantajele acestuia fata de logan - raspunsul a fost ceva de genu "lasa ne bai nene in pace si du te si cumpara ti symbol. Pana la urma este 3 luni mi-am luat si nu regret decizia facuta.
In plus in curand cred ca vor fi disponibile si pe symbol airbaguri laterale pentru ca in alte tari deja exista in lista de optionale acestea.

This post has been edited by SerbanS: 13 Feb 2007, 20:09


--------------------
Renault Symbol 1.5 dci 80 cp Dynamique + clima 2006
A studia și a nu gândi este o risipă. A gândi și a nu studia este periculos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 01:40
Dacia