Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: My TYGer - Dacia 1310 MLS 1986
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
DACIOTUL_97
Salutare ! Aceasta este masina tatalui meu, pe care, peste un an si jumatate,o s-o iau eu in primire:o dacie 1310 MLS din 1986.

Povestea ei incepe acum aproape 28 de ani.Atunci bunica mea iesind la pensie de la uzina,s-a hotarat ca dupa atata munca sa nu plece cu mana goala. biggrin.gif Asa a aparut in familie prima mea dragoste. laugh.gif Dupa o asteptare lunga de 5 ani,a venit si rasplata mult asteptata.Masina fiind aleasa dintr-un lot special destinat unei institutii de stat de pe atunci si cu mici modificari.Prima data a fost masina bunicului,iar la momentul august 2007,impreuna cu tatal meu,am scapat-o din ghearele rematului.Masina zacea in curtea casei parintesti,era nemiscata de mai bine de un an de zile,si urma sa ajunga la fiare vechi.Era o epava (rugina prezenta mai peste tot,cutia de viteze era pur si simplu varza,si multe alte neajunsuri de care nu-mi mai aduc aminte).A durat cel putin 2 ani de zile pana am reusit sa o aduc cat de cat la normalitate.Cu ea am crescut,m-am bucurat de momentele frumoase ale copilariei,si nu pot uita cum ea ne-a fost alaturi la toate evenimentele importante din viata mea si a familiei mele. blush.gif De-a lungul timpului,a cunoscut incompetenta si indiferenta unor mecanici dar si dezinteresul asa numitilor ''buni samariteni''.La momentul februarie 2014 aceasta este starea ei , cea care se vede in poze, cu mici modificari de-a lungul timpului.

Este o masina cu mare valoare sentimentala si chiar nu ma intereseaza parerile negative.Anul acesta planuim o reconditionare :tinichigerie+revopsire.Acesta este deocamdata in stadiul de proiect si sper ca la vara sa fac rost de toate piesele necesare pentru a trece la treaba.

O sa revin cu mai multe poze !

Astept pareri/sugestii.
iulica89
Foarte interesanta masina! Ai cate ceva de schimbat, dar sunt sigur ca vei gasi toate cele necesare-mai ales ca stai in "mecca" pieselor de dacie.

Ai foarte mare grija pe mana cui o dai pentru tinichigerie! Mai bine te apuci tu si o demontezi, vezi ce este de facut la ea, eventual o terosonezi tu si lasi tinichigiul doar la sudura, astfel nu va incerca sa faca treaba de mantuiala pentru ca se va vedea...
Inceaca sa minimizezi timpul in care sta masina la el-in maxim doua zile poate inlocui jumatate de masina si din cate se pare la tine nu este nevoie de cine stie ce lucrari de amploare.
Dupa ce se sudeaza si unde vei curata pana la tabla sa pasivezi tabla pentru a nu aparea rugina!

Cat despre vopsit sa fii pregatit cu cel putin 1000 lei ca sa iasa o treaba excelenta si sa insisti sa ti se faca pregatirea cat mai bine!

Spor la treaba!
DACIOTUL_97
Multumesc frumos ! Masina are nevoie de reparatii mai ales pe dedesubt.La vara sper sa incep cu dezasamblarea si inlocuirea tablei care numai poate fi salvata.
maho
Arata mai mult decat decent pt. varsta ei. Eu i-as da jos spoilerul fata.
DACIOTUL_97
Multumesc maho ! dar vreau sa pastrez masina in starea ei originala.Oricum trebuie sa gasesc alt spoiler pt ca cel de pe masina este intr-o stare jalnica si de mult timp incerc sa dau de ceva mai bun unsure.gif
Daciotul_98
spoilerul poti sa-l restaurezi ca e din fibra de sticla,intreaba-l pe misu de cluj de pe classic car ca el stie foarte bine ca a reparat caroseria de la lastunuri!!!
DACIOTUL_97
Mersi pentru pont.O sa vad ce pot face smile.gif

<span class='edit'>16 Feb 2014, 21:53:</span>
Poze noi .
1310CL
Foarte frumoasa daciuta,si chiar este un model rar,vad ca inca mai are fata si spatele vopsite cu negru asa cum erau la vremea aia,din cate stiu din fabrica venea asa, '86 este un an bun al daciilor,oricum sunt foarte putine din vremea aia care au mai supravietuit...mai ales in starea asta cum e a ta,originala. smile.gif

Spor la restaurare,o sa urmaresc jurnalul asta,sper sa-ti iasa ceva frumos,si s-o faci asa cum a fost ea inapoi in 1986,inclusiv cu jantele canada. biggrin.gif
DACIOTUL_97
Merci 1310CL ! biggrin.gif Sper sa o readuc la starea de acum 28 de ani.La vara trebuie sa ma apuc serios de ea smile.gif
nelu_1985
Salut,

De curiozitate intreb, are motor de 1,3 si 5 trepte din fabrica? Am si eu una tot din '86, lot special, cu tapiterii ca ale tale, bord cu turometru, si 5 viteze. Daca am timp diseara o sa pun aici ceva poze daca imi dai voie.
Ce am mai observat la a mea, are "pregatire" pentru bord cn, are in peretele de foc acel locas pe unde trec furtunele incalzitorului si deasemenea motorasul stergatorului este montat invers ca la cele cu bord cn. Mai are deasemenea niste intarituri la suportii tendoanelor spate si talpa dubla la semilonjeroane. Dupa unele "urme" cred ca a avut si rezervor tip canada, sau era pregatita sa fie echipata el. Oricum cand va veni timpul reconditionarii, o sa-i montez rezervor tip canada. Bord CN nu cred ca-i montez intrucat am deja schimbata coaja cu una de renault care nu crapa si astept de la un coleg de forum o polita de bord de R12 TS.
DACIOTUL_97
Are 4 trepte si motor 1.3.Da,poti pune pozele.

maho
QUOTE(Andrey Negru @ 16 Feb 2014, 17:49)
cel de pe masina este rupt si de un an incerc sa gasesc altul  mellow.gif
*


M-am referit la cum arata acum, nefunctional.
Aia e crapatura pe mijlocul bordului, nu ? Pacat, arata f. misto si bine intretinut, ca si restul, de altfel - f. curat interiorul. Se vede ca ati avut grija de ea, felicitari !
DACIOTUL_97
Mersi frumos maho ! Si tu ai o bijuterie smile.gif
razvan32
arata bine masina. am si eu o masina care arate la fel ca a ta, dar este culoarea crem: http://www.daciaclub.ro/-t201630.html
Dragos BN-LIA10
Frumusica masinuta, spor la treaba!
DACIOTUL_97
Multumesc tuturor ! razvan32 ai o masina superba .Frumos jurnal de bord ! rolleyes.gif
Def Jam
Felicitari pentru modul clasic in care iti pastrezi masina. Arata foarte bine si te sfatuiesc daca o tii afara sa o acoperi. La capitolul tinichigerie, daca nu este ceva foarte grav, da-i decat cu vopsea sau vopsea cauciucata, cum a spus si iulica89 ai grija pe ce mana de macelar intra ca o data bagat aparatu de sudura in ea, in timp o sa ai probleme cu rugina indiferent cat de mult vopsesti/izolezi etc.

PS. Din cate se vede in poze, vopseaua arata destul de bine. Daca nu este foarte mare nevoie de revopsit, eu unul te sfatuiesc sa lasi vopseaua originala a masinii. Vopseaua data din fabrica este vopseaua de fabrica, nu se compara, indiferent cum a fost data (bine sau prost).
Tossi
Acelasi tip de masina am avut si noi(familia): dacia 1310 MLS, in 2012, cand am dat-o la remat fusesera inlocuite doar aripile si un semilonjeron(de la o lovitura), in rest toata tabla era ok, inclusi podeaua.

Ce dotari misto avea: scaune cu tetiera fata-spate, frane cu dublu circuit, chiulasa ce permitea functionarea cu benzina CO mica....
DACIOTUL_97
Def jam:Pozele nu sunt de cea mai buna calitate deoarece sunt facute cu telefonul mobil dar masina trebuie revopsita .Si eu vroiam sa pastrez vopseaua originala dar din pacate nu se poate sad.gif

18 Feb 2014, 16:44:
QUOTE(Tossi @ 18 Feb 2014, 15:43)
Acelasi tip de masina am avut si noi(familia): dacia 1310 MLS, in 2012, cand am dat-o la remat fusesera inlocuite doar aripile si un semilonjeron(de la o lovitura), in rest toata tabla era ok, inclusi podeaua.

Ce dotari misto avea: scaune cu tetiera fata-spate, frane cu dublu circuit, chiulasa ce permitea functionarea cu benzina CO mica....
*



Pacat ca nu a fost salvata sad.gif
razvan32
QUOTE(Tossi @ 18 Feb 2014, 15:43)
Acelasi tip de masina am avut si noi(familia): dacia 1310 MLS, in 2012, cand am dat-o la remat fusesera inlocuite doar aripile si un semilonjeron(de la o lovitura), in rest toata tabla era ok, inclusi podeaua.

Ce dotari misto avea: scaune cu tetiera fata-spate, frane cu dublu circuit, chiulasa ce permitea functionarea cu benzina CO mica....
*




de ce n-ai reusit s-o pastrezi?
deceneu32
Foarte frumoasa masina.S-o stapanesti sanatos!
DACIOTUL_97
QUOTE(deceneu32 @ 18 Feb 2014, 21:57)
Foarte frumoasa masina.S-o stapanesti sanatos!
*




Multumesc la fel deceneu32 !
madkat
Interesanta masina, intr-adevar
Ma uitam ca nu are ELV, chiar daca se puneau in perioada aia (prima mea masina, un 1310tx din 85 avea elv stock - cu butonul acolo unde ai tu becul de "brake")
Apoi - o poza de detaliu cu comanda cald rece si distributie aer ai? Vad ca un fel de inscriptii in log de sagetele si punctele rosu si albastru
DACIOTUL_97
QUOTE(madkat @ 19 Feb 2014, 16:11)
Interesanta masina, intr-adevar
Ma uitam ca nu are ELV, chiar daca se puneau in perioada aia (prima mea masina, un 1310tx din 85 avea elv stock - cu butonul acolo unde ai tu becul de "brake")
Apoi - o poza de detaliu cu comanda cald rece si distributie aer ai? Vad ca un fel de inscriptii in log de sagetele si punctele rosu si albastru
*




Daciotul_98
Masina a fost facuta pe comanda....
De asta ziceam mai am si alte butoane noi
nelu_1985
As fi si eu interesat de o comanda de ventilatie cu asemenea inscriptii;
Cateva poza cu a mea dupa cum am promis:
[attachmentid=1627933291] [attachmentid=1627933290] [attachmentid=1627933289] [attachmentid=1627933288] [attachmentid=1627933292]
Pozele sunt facute cand am cumparat-o. Acum arata ceva mai bine; j,antele cu anvelope noi i le-am montat a doua zi, in rest astept ziua cand ma pot apuca de ea.


gavrisan lucian
QUOTE(Daciotul_98 @ 19 Feb 2014, 19:56)
Masina a fost facuta pe comanda....
De asta ziceam mai am si alte butoane noi
*


Daciotule,daca ai butonul din imagine,te rog da-mi un MP sa ne intelegem.Mersi!
DACIOTUL_97
QUOTE(nelu_1985 @ 19 Feb 2014, 20:21)
As fi si eu interesat de o comanda de ventilatie cu asemenea inscriptii;
Cateva poza cu a mea dupa cum am promis:
[attachmentid=1627933291] [attachmentid=1627933290] [attachmentid=1627933289] [attachmentid=1627933288] [attachmentid=1627933292]
Pozele sunt facute cand am cumparat-o. Acum arata ceva mai bine; j,antele cu anvelope noi i le-am montat a doua zi, in rest astept ziua cand ma pot apuca de ea.
*



Frumoasa masina.La fel ca a mea la elemente in afara de spoiler si eleron...
nelu_1985
Am aproape toate piesele care lipsesc pentru a o aduce la starea initiala, spoiler original intact, bare parasoc in stare perfecta, bandou nou pt bara fata, aripi fata de origine (sh), capota cu eleron de cauciuc si cam toata mecanica noua directie/suspensie, motor, planetare, tobe inox, aprindere, alimentare, frane. Imi lipseste masca fata si ochelarii originali si protectiile pasajelor spate. Deasemenea caut un set de ornamente streasini si cheder parbriz si luneta cu inima in stare mai buna decat ale mele.
DACIOTUL_97
QUOTE(nelu_1985 @ 19 Feb 2014, 22:17)
Am aproape toate piesele care lipsesc pentru a o aduce la starea initiala, spoiler original intact, bare parasoc in stare perfecta, bandou nou pt bara fata, aripi fata de origine (sh), capota cu eleron de cauciuc si cam toata mecanica noua directie/suspensie, motor, planetare, tobe inox, aprindere, alimentare, frane. Imi lipseste masca fata si ochelarii originali si protectiile pasajelor spate. Deasemenea caut un set de ornamente streasini si cheder parbriz si luneta cu inima in stare mai buna decat ale mele.
*



De unde ai facut rost de bandouri? Eu nu gasesc pe nicaieri unsure.gif
nelu_1985
Cel de fata l-am gasit nou la magazin in urma cu vreo 4-5 ani, cel de spate l-am recuperat de la Remat in stare f buna;
George Hermenean
Arata bine. Spor la treaba pe cand o sa te apuci de restaurare!
DACIOTUL_97
QUOTE(George Hermenean @ 27 Feb 2014, 00:56)
Arata bine. Spor la treaba pe cand o sa te apuci de restaurare!
*



Multumesc frumos ! smile.gif
DACIOTUL_97
Factura din 1 septembrie 1986.
iustin_uap
Salut!

Masina se prezinta bine. Se vede ca a fost ingrijita. Imi place mult modelul asta de Dacie si mai ales imbinarea de culori - alb cu negru pe margini. Nu vezi des asa ceva.
Personal, in afara de niste jante de tip canada, n-as schimba nimic la exterior.

Te felicit pentru intentia de a o reconditiona si-ti doresc mult succes!
cezarmad
Salutare,

Felicitari pentru intentia de a restaura masina, este un modelul meu preferat de Dacia 1310, sunt convins ca o sa iasa treaba buna.
Atasez si eu factura Daciei mele ( MLS in acte - cu emblema de TLX) din 1989.
DACIOTUL_97
QUOTE(cezarmad @ 3 Mar 2014, 21:00)
Salutare,

Felicitari pentru intentia de a restaura masina, este un modelul meu preferat de Dacia 1310, sunt convins ca o sa iasa treaba buna.
Atasez si eu factura Daciei mele ( MLS in acte - cu emblema de TLX) din 1989.
*



Ti-am urmarit jurnalul si ai o masina superba ! Multumesc pentru toate urarile colegilor de mai sus ! smile.gif
95bogdi
Rara masina smile.gif ai grija de ea sa ajunga frumoasa , nu ca nu ar fi ! insa poate fi si mai frumoasa ! bafta
DACIOTUL_97
QUOTE(95bogdi @ 10 Mar 2014, 20:35)
Rara masina smile.gif ai grija de ea sa ajunga frumoasa , nu ca nu ar fi ! insa poate fi si mai frumoasa ! bafta
*



Merci tongue.gif
hyena
faina baba... acelasi an si model cu a mea biggrin.gif spor la restaurat
DACIOTUL_97
QUOTE(hyena @ 18 Mar 2014, 00:57)
faina baba... acelasi an si model cu a mea biggrin.gif spor la restaurat
*



Merci biggrin.gif
Def Jam
Arata bine factura. Ce bine ca o mai ai inca.
DACIOTUL_97
QUOTE(Def Jam @ 27 Mar 2014, 16:24)
Arata bine factura. Ce bine ca o mai ai inca.
*



Nu imi permiteam sa o arunc sau altceva.Am pastrat-o cu sfintenie biggrin.gif
Daciotul_98
iete negrule una asemanatoare,e o delta 1310 surprinsa in pitesti,scaune maro,bord maro,lonjeroane dublate...etc
restul de poze pe fb wink.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(Daciotul_98 @ 28 Mar 2014, 19:43)
iete negrule una asemanatoare,e o delta 1310 surprinsa in pitesti,scaune maro,bord maro,lonjeroane dublate...etc
restul de poze pe fb wink.gif
*



Raritate asa ceva ! blink.gif
Def Jam
Sunt curios ce dimensiune aveau cauciucurile cu care a venit masina din fabrica, mai ales ca are jante Canada 5,5 care probabil au venit odata cu masina.
DACIOTUL_97
Hristos a inviat ! Va doresc tuturor sarbatori fericite alaturi de cei dragi si bafta cu dacianele ! cheers.gif
DACIOTUL_97
NEWS:

Dupa cautari ce au parut o vesnicie,in sfarsit le-am gasit si achizitionat,uitate undeva in Pitesti,intr-un magazin de piese auto.
De luat am mai luat asa:masca fata,semidubluri,suporti cric spate,pasaje exterior spate si semilune aripi spate.Mai urmeaza si altele..... smile.gif
alinpop
Ce pret?
DACIOTUL_97
Daca te referi numai la praguri,m-a costat 80 lei bucata....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.