Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: My TYGer - Dacia 1310 MLS 1986
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
DACIOTUL_97
Peste doua zile dau sala...sper sa am succes si sa trec cu bine de examen cool.gif

Noutati nu prea exista,am cam lasat balta masina in ultima vreme (fara chef si lene cat cuprinde).Incet incet o aduc la standardele pe care mi le doresc eu.Chef si putere de munca sa fie blush.gif
Barbalex
Bafta la examen!Nu-ti fie frica ca doar stiu cat ai stat sa inveti laugh.gif
Cu masina nu te grabi,stii vorba aia,`nice and slow`.Cand iei permisu treci pe la mine la o bere...blonda. radmasa.gif cheers.gif
DACIOTUL_97
LolLolLo.gif ,multumesc ! blush.gif
harby ;))
Bafta sefu'!!!
Mai am putin si dau si eu.
N-am indoiala ca nu-l iei. Astept sa vii cu masina la un grataar.
DACIOTUL_97
Multumesc ! icon_mrgreen.gif Gratar+bauturi fine radmasa.gif
RaduWra
Mult succes la sala iti doresc! Mare om biggrin.gif
Daciotul_98
up.gif Multa bafta! biggrin.gif
DACIOTUL_97
Va multumesc domnilor imbratisare.gif

12 Aug 2015, 13:46:
Am luat sala cu 24 biggrin.gif Pe 31 am traseul smile.gif
Daciotul_98
up.gif worship.gif
RaduWra
Felicitari! Cu grija si fara emotii la traseu. tongue.gif
bogdan2001
Bravo!Sa ai noroc la traseu! smile.gif
DACIOTUL_97
Multam fain ! biggrin.gif
DACIOTUL_97
Oficial sunt sofer de babeta LolLolLo.gif drunksinging.gif
Daacia97
Felicitari !! Drumuri bune ! sofer1.gif

DACIOTUL_97
Multumesc ! cool.gif
Barbalex
Bravo!Ai grija,in special cu viteza excl.gif
Cand dai berea aia? laugh.gif
DACIOTUL_97
@Barbalex - Cu prima ocazie cand ajung in Bucuresti,te servesc si cu berea aia ca m-ai innebunit laugh.gif .Stai linistit,ca om cu permis de doua saptamani,am mai multa frica fata de pedala de acceleratie, si mai multa "pasiune" fata de pedala de frana.Abilitatile mele de sofer sunt inca la inceput,asa ca toate la timpul lor.

Avand in vedere ca incepe scoala si timpul va fii limitat,incerc sa termin ceea ce cred eu ca este mai important de executat pe anul acesta la autoturismul din dotare.Urmeaza sa schimb planetara pe partea dreapta care bate in draci,usa dreapta spate va fii si ea inlocuita,fetele interioare ale usilor de asemenea,si cel mai important - operatiunea de "injectare" cu ceara (part.2), in usi,praguri si pe unde se mai poate.

In legatura cu ceara: ce fel de pistol imi trebuie pentru a putea sa o pulverizez mai usor ? Anul trecut am incercat cu o metoda mai primitiva si nu am obtinut rezultatul pe care il asteptam...
aditza579
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 11 Sep 2015, 05:43)
(...)Abilitatile mele de sofer sunt inca la inceput,asa ca toate la timpul lor.(...)


Sofer vei fi peste mult timp si peste ceva ani. Momentan esti doar posesor de permis, asa ca bucura te de el, condu incet ca si asa sunt multi care fac nefacute in trafic.
maho
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 11 Sep 2015, 05:43)
In legatura cu ceara: ce fel de pistol imi trebuie pentru a putea sa o pulverizez mai usor ?

Ceva in genul asta, a doua poza, adica sa fie cat mai subtire si suficient de lung capul de pulverizare, ca sa-l poti baga prin cat mai multe gauri.
DACIOTUL_97
QUOTE(aditza579 @ 11 Sep 2015, 10:43)
condu incet ca si asa sunt multi care fac nefacute in trafic.
*



Asa este.Din nefericire "e" multi prosti in trafic.

QUOTE(maho @ 11 Sep 2015, 10:44)
Ceva in genul asta, a doua poza, adica sa fie cat mai subtire si suficient de lung capul de pulverizare, ca sa-l poti baga prin cat mai multe gauri.
*



Banuiesc ca este atasat la o sursa de aer comprimat.Cumva un compresor ? Daca da,ce putere are ?
maho
Evident ca era (cel din poza) atasat la compresor, nu stiu puterea (operatiunea se desfasura la service-ul in care mi-am facut masina), dar pt. o pulverizare de-aia nu-ti trebuie prea mult. Se pot improviza solutii usoare, daca vrei s-o faci personal (dar ar trebui sa aiba orice service mic asa ceva, si sa ti-o faca pe "o bere" - dureaza 5-10 minute): orificiul de evacuare a aerului de la un aspirator, o pompa tip "vermorel" de gradina, etc. Borcanul cu ceara lichida sa aiba un capac cu tija (prin care trece lichidul), ceva in forma de "T".
DACIOTUL_97
Multumesc mult de tot,m-am edificat in sfarsit worship.gif
Daciaa97
Noutati ?
DACIOTUL_97
Nimic nou...deocamdata ma bucur de soferie,si incerc sa strang niste bani pentru planurile pe care le am.
Equinox
Nu vrei 2 canade de rezerva? tongue.gif tongue.gif

Se tine bine babeta:)
DACIOTUL_97
Nope,am destule jante acasa,sunt satul biggrin.gif

De tinut,se tine bine.Am cateva probleme de rezolvat foarte urgent,dar nu prea am fonduri,asa ca mai aman,alta solutie nu am...

In weekend am facut primul meu drum lung cu masina (bineinteles cu insotitor),aprox. 160 de km...nu pare cine stie ce (pentru mine fiind destul de obositor),dar a fost placut - marea majoritate a drumului a fost liber,dar foarte aglomerat la iesire din Pitesti.Masina a mers impecabil,sunt multumit deocamdata,dar ar putea fii si mai bine de atat tongue.gif

In alta ordine de idei,caut inele cromate pentru jante:
DACIOTUL_97
Weekend-ul acesta (ca tot a fost frumos) m-am ocupat de o problema mai veche,si anume rugina din portbagaj.Spre surprinderea mea, a fost ceva doar de suprafata,tabla nefiind patrunsa.Am aplicat inhibitor de rugina si m-am mai linistit.Urmeaza sa grunduiesc si sa dau o mana de vopsea.As vrea sa mochetez tot portbagajul,asta ca aspect,dar ma mai gandesc...
iustin_uap
Ooo, oglinda noua! Ii sade bine. Ai si pt. partea dreapta?
I-ai schimbat ochelarii? Par mai decolorati decat in pozele de mai sus.
Daciotul_98
Candva....[attachmentid=1628009408] . wub.gif
Sa le folosesti sanatos ! wink.gif icon_mrgreen.gif
DACIOTUL_97
@iustin_uap - Da,am oglinda si pe dreapta smile.gif Sunt cipe frantuzesti procurate de la un prieten.
In legatura cu ochelarii,am tot schimbat si paraschimbat la ei de m-am saturat.Cei de pe masina la momentul actual,sunt ochelarii cu care masina a iesit de pe portile fabricii.Din pacate sunt in stare proasta la prinderi si decolorati,dar pica foarte bine.Problema e ca,grila radiatorului (srl) nu se imbina deloc cu restul plasticariei...Caut de ani de zile grila si ochelari originali (plastic tare),dar se pare ca sansele sa gasesc ceva intreg sunt foarte mici.Asa ca daca ma poate ajuta cineva sa rezolv aceasta situatie,sau are vreun pont,as fii foarte multumit si impacat.

@Daciotul_98 - Multumesc ! Practic au schimbat toata masina worship.gif
DACIOTUL_97
Ultimele poze pe anul asta (cel mai probabil).Sper sa o trag pe dreapta pana in primavara,atunci cand ne apucam de treburi serioase (zic eu):pregatiri pentru evenimente, in principiu,la care tin musai sa ajung (deh,am fost la unul singur dar am prins gustul radmasa.gif ),dar si unele lucrari de tinichigerie (desi nu pare,este neaparata nevoie),si multe alte lucruri pe care sper sa le realizez,ca de exemplu la interior (deja am schimbat fetele de usi,urmeaza scaunele,bancheta+spatarul,mocheta si tapiteria pavilionului).In iarna care vine as vrea sa fac si o reparatie capitala a motorului...daca voi avea cu ce unsure.gif
Barbalex
Fa motoru` de 1.6 naughty.gif
C a t a l i n
Acea trusa medicala (si orice alt obiect) nu sta bine deloc acolo unde se vede in poze. In caz de impact, te va lovi in ceafa...
DACIOTUL_97
@Barbalex - As vrea eu...ideal ar fi sa-l fac de la zero,dar parerea mea e ca nu merita.Costa prea mult (pentru mine).Ai nevoie de bloc motor,arbore,chiulasa,supape,baie de ulei,etc.
Nu am incredere sa iau motorul cu totul de pe o masina,pentru ca nu stiu in ce stare poate fi,chiar daca nu are foarte multi km...

@C a t a l i n - le-am mutat deja in alta parte biggrin.gif
Ov
se inchide (temporar) la cererea initiatorului
bucatzel
Siii... nici 2 luni mai tarziu s-a redeschis la cerere.
DACIOTUL_97
Multumesc foarte mult pentru redeschidere !

Daciuta n-a murit.Vin cu niste noutati ca sa zic asa.Prima ar fi aceea ca pana voi reusi sa-mi refac 1.3-ul,am trecut la un motor 1.6 carburatie,dar inca nu i-am dat de cap cu anumite treburi + o cutie in 5 trepte cu putini kilometri (incredibil dar adevarat,la intoarcere acasa am mers mai mult fara ulei in ea,fara sa stiu+ ca aveam timoneria de 4 trepte radmasa.gif numai Dumnezeu stie cum nu s-a ales praful de ea).A doua chestie ar fi ca,am dat aripile fata jos,sunt kaput la prinderea cu pragul (fiind pe masina de aproximativ 11 ani,si bineinteles fiind de conex).In rest nu sunt probleme majore la tabla,m-am apucat de curatat si grunduit pe la contraaripi+restul.In aprilie este foarte posibil sa aiba parte de putina tinichigerie (este nevoie);in rest raman detaliie si maruntisurile.
medelin
Faina treaba, ti-am citit tot.
Am si eu o intrebare: masina asa a fost din fabrica, vopsita cu negru pe la praguri si restul?

Treaba asta imi provoaca greturi de fiecare data cand o vad pe masini.
Dar, daca asa iti place tie, pararea mea nu mai conteaza si am sa respect asta!
Bravo!!!
Cu motorul cum ai facut cu actele? RAR?
DACIOTUL_97
Multumesc..

Pai masina asa a venit din fabrica,si am preferat sa pastrez schema asta de culori pentru ca o face mai unica.
Cu motorul nu ma complic la RAR,este tot de dacie si diferenta e la interior.La exterior e aceeasi treaba.Pur si simplu se muta seria de la unul la altul si batute niturile cu grija sa nu se vada.Nu sunt singurul care apeleaza la metoda asta smile.gif
medelin
Am inteles.
Fac ceva lumina proiectoarele alea? Te ajuta cu ceva? Eu mai degraba i-as fii pus niste bucuri de 6o/65W, asa am pe 1300 si am super lumina.
STORMTROOPER
Atentie, placuta pe care este stantata seria motorului nu este singurul element de identificare al acestuia. Mai sunt si alte. In alta ordine de idei evita sa circuli cu ea prin zonele prin care isi fac veacul baietii de la rutiera si R.A.R.-ul.
DACIOTUL_97
@medelin - sunt ok proiectoarele,nu am treaba cu ele;aduc un plus de lumina farurilor cu care practic nu prea vad nimic pe faza scurta.O sa trec la unele rotunde din ratiuni de design...

@STORMTROOPER - multumesc pentru sfat;stiu ca in partea dreapta sub galerie mai sunt trecute luna si anul fabricatiei.
Daciotul_98
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 6 Jan 2016, 22:01)
@medelin - sunt ok proiectoarele,nu am treaba cu ele;aduc un plus de lumina farurilor cu care practic nu prea vad nimic pe faza scurta.O sa trec la unele rotunde din ratiuni de design...

@STORMTROOPER - multumesc pentru sfat;stiu ca in partea dreapta sub galerie mai sunt trecute luna si anul fabricatiei.
*


Stai calm boss, nu se mai vede nimic nici la 1.3 nici la 1.6, cei de la Iap au avut grija sa stanteze perfect (nu se intelege nimic) coolspeak.gif . De mentionat, desi nimeni nu credea, cutia e dementiala, conectata la o timonerie foarte buna si precisa=schimbi treptele ca si la verisorul de langa wub.gif

Are 6 faruri dereglate radmasa.gif radmasa.gif
Daciaa97
QUOTE(STORMTROOPER @ 6 Jan 2016, 21:54)
Atentie, placuta pe care este stantata seria motorului nu este singurul element de identificare al acestuia. Mai sunt si alte. In alta ordine de idei evita sa circuli cu ea prin zonele prin care isi fac veacul baietii de la rutiera si R.A.R.-ul.
*



Totusi..nu cred ca sta sa verifice daca are motorul corespunzator privind seria din certificat...
Daca masina arata cat de cat ingrijita nu ai treaba,asa am facut eu cu a mea.. si am facut multi km cu ea,am trecut pe langa R.A.R mobil de nu stiu cate ori si n-am avut vreo problema..
DACIOTUL_97
QUOTE(Daciotul_98 @ 6 Jan 2016, 23:23)
De mentionat, desi nimeni nu credea, cutia e dementiala, conectata la o timonerie foarte buna si precisa=schimbi treptele ca si la verisorul de langa wub.gif

*



Bai asta e adevarat,dar pana la urma schimbatorul face toata diferenta biggrin.gif
Rob3rto
La 1.3 mai e batuta o serie sub delco. 1.6 am avut doua, la niciunul n-am gasit a doua serie dry.gif
DACIOTUL_97
Chestia asta nu o stiam...o sa ma uit si eu la 1.6-le meu sa vad daca mai gasesc vreo serie pe undeva..
In alta ordine de idei,saptamana viitoare o sa primesc o aripa turceasca pentru partea dreapta,si mai ramane sa gasesc una si pentru partea stanga-tot turceasca sau macar de prems.
razvan1985
Eu n-am vazut sa mai aiba alta serie,motorul de 1.6,in afara de cea de pe tablița(exceptand anul fabricației,ce este scris in relief pe partea dreapta a blocului,sub galerie).
harby ;))
la primavara rezolvam portbagajul wink.gif
sa pui prelata pe ea ca am trecut acum 30 min si nu era..
DACIOTUL_97
Thanks man ! smile.gif

Ce carb ar fi mai accesibil la motorul de 1.6 ? 1.4 sau dublucorp ? Cu carfil de 1.3 oricum mi s-a parut lesinat..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.