Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: My TYGer - Dacia 1310 MLS 1986
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
owy_2010
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 9 Mar 2015, 22:18)
Mai nou,electromotorul a inceput sa faca figuri (se pare ca s-a molipsit de la electromotorul lui @Equinox radmasa.gif ).O sa schimb carbunii (daca o sa am timp), si mai vedem.Suspectez si contactul dar nu cred ca are legatura.
*


daciotul 97, recomand sa schimbi nu doar carbunii ci si acele bucse de bronz wink.gif
drunksinging.gif la multi ani !
DACIOTUL_97
Chiar vroiam sa te intreb ce mai pot schimba la electromotor daca tot il desfac laugh.gif Mersi de sugestie biggrin.gif

La multi ani de ziua barbatului (care a fost ieri) alcoholic.gif
Equinox
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 9 Mar 2015, 22:18)
Mai nou,electromotorul a inceput sa faca figuri (se pare ca s-a molipsit de la electromotorul lui @Equinox radmasa.gif ).O sa schimb carbunii (daca o sa am timp), si mai vedem.Suspectez si contactul dar nu cred ca are legatura.
*



Daca tot il faci bucati,tragei o curatare in interior daca e cazu..si incearca sa te feresti de carbuni de proasta calitate.La mine s-a rupt in 2 cel de pe capac tongue.gif
DACIOTUL_97
Pai de-alungul timpului am incercat pe cat posibil sa evit piese de proasta calitate gen Asam, etc.

Ce-mi pare rau e ca noi astia posesorii de babute,primim atat laude cat si multe critici gen: "de ce bagi atatia bani intr-un jaf ruginit si depasit".Acum fiecare are liberatea sa-si exprime propria opinie.Eu cel putin imi iubesc masina oricum ar fi ea.Daca ai mai si crescut cu masina respectiva,e o legatura prea puternica ce nu o poate rupe nimeni blush.gif

Va rog sa ma scuzati daca am facut off-topic.
Alex 23
Arunca jantele alea de canada pe ea o data
DACIOTUL_97
LolLolLo.gif

Pai canadele vreau sa le revopsesc la culoarea originala dar chestia e ca nu prea am timp sa stau sa curat vopseaua veche si s-o dau pe cea noua.Avand in vedere ca in timpul saptamanii sunt cu liceul,nici vremea din weekend-uri nu ma prea avantajeaza.Sa prind o sambata frumoasa si ma pun pe treaba wink.gif
Equinox
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 10 Mar 2015, 21:01)
LolLolLo.gif

Pai canadele vreau sa le revopsesc la culoarea originala dar chestia e ca nu prea am timp sa stau sa curat vopseaua veche si s-o dau pe cea noua.Avand in vedere ca in timpul saptamanii sunt cu liceul,nici vremea din weekend-uri nu ma prea avantajeaza.Sa prind o sambata frumoasa si ma pun pe treaba  wink.gif
*



Le cureti pe rand..2-3 ore cureti o janta si tot asa tongue.gif tongue.gif
DACIOTUL_97
Cam asa ceva laugh.gif

Era sa uit: @daciotul_98,cand ai zis ca-mi faci o vizita ? jantele mele nu se revopsesc singure... LolLolLo.gif
Alex 23
Dacă te bazezi pe daciot mai bine le faci singur
Equinox
QUOTE(Alex 23 @ 11 Mar 2015, 09:03)
Dacă te bazezi pe daciot mai bine le faci singur
*



laugh.gif laugh.gif ..ce dur ai fost

DACIOTUL_97
Sper doar sa prind o sambata cu vreme frumoasa sa ma apuc de revopsirea jantelor.Dupa ce le termin,vreau sa mut cauciucurile de pe CN-uri (M+S) pe jantele de schimb.Ma intreb cat o sa ma coste la o vulcanizare (cu tot cu echilibrat).
Daciotul_98
Alex, stai linistit sunt dragut cu cine merita, iar Andrei...cand am timp si drum pe la Mioveni
RaduWra
De echilibrat o roata parca este 10-15 lei. Eu cand mi-am echilibrat rotile am dat 50 de lei pentru toate. Acum nu stiu ce sa zic..depinde de vulcanizare.
Equinox
Ai facut electromotoru? smile.gif
DACIOTUL_97
Din cauza implicarii in alte activitati,nu am reusit sa ma ocup de el.Saptamana care vine,intr-o zi dupa scoala,sper sa reusesc sa-l studiez.E posibil ca si contactul sa fie de vina,nu e exclus.In momentul de fata,bag la greu legislatie si chestionare, ca nu mai e mult pana in mai 090.gif
Daciotul_98
Poate dau o mana de ajutor..
P.S. incearca si cu contactul neiman
DACIOTUL_97
Trecem la negru biggrin.gif

4 fete de usi in stare impecabila wub.gif
DACIOTUL_97
Cum as putea reconditiona manerele exterioare ale usilor? Varianta cu vopsirea electrostatica nu prea tine wacko.gif
bucatzel
Daca de negru e vorba, parca era ceva tehnologie de zincare neagra
Daciotul_98
Pune-le pe alea de la mine
DACIOTUL_97
Sau brunare blink.gif

@daciotul_98 - ce sa fac numai cu doua?
Barbalex
Te astept in vara la Bucuresti la o bere...si sa mai lucram ceva pe la masinuta. cheers.gif
bucatzel
QUOTE(bucatzel @ 23 Feb 2015, 15:22)
Man, daca nu polua wk viitor, o s-o scot din oras cu cutia in 4. Cutie cu care am mers ani buni pe vremuri, si care nu ma scotea din minti la 120. O sa comentez dupa cu impresii proaspete.
*



Mda, se pare ca impresiile mele n-au treaba cu cele standard.
Prin '95, cutia veche de viteze a fost pensionata, si in locul ei, a "creat" taica-miu o cutie de viteze, in care nu mai stie nici el exact ce-o pus, doar ca l-o lasat pe vanzator foarte nelamurit referitor la ce drac vrea sa faca. Asa ca acum, 1-4 sunt pe gustul meu. Da' nu mai am a 5-a, ca sa se faca liniste in masina cand merg constant. Nicicum nu-i bine...
DACIOTUL_97
@Barbalex - abia astept biggrin.gif

@Bucatzel - m-am decis sa raman la cutia in 4 trepte...pentru moment.

De cateva zile am o problema mult mai serioasa care ma cam tine din treaba.Nu mai pot intra in propria curte LolLolLo.gif Asta o sa ma decaleze putin cu lucrarile pe care le am de executat la masina.La bloc nu-mi permit sa lucrez,deoarece am nevoie de sculele de la categoria grea,care sunt imposibil de folosit fara o sursa de electricitate.Probabil anul asta nu voi ajunge la Brasov,dar asta este situatia sad.gif
DACIOTUL_97
Cumparaturi si iar cumparaturi...nu se mai termina niciodata biggrin.gif

@Daciotul_98 - Multumesc frumos.Piese foarte bune! Om de nota 10 cool.gif
DACIOTUL_97
Dupa cautari lungi si nervi cat cuprinde,am gasit IN SFARSIT,material pentru refacerea politei de sub bord,care va fi acoperit cu mocheta la final:[attachmentid=1627988151]

Si o poza din tinerete blush.gif :[attachmentid=1627988158]
iustin_uap
Hmm, vad ca nu avea lucasuri pe fata, ci semnalizari. Erau aripile originale?
DACIOTUL_97
Aripile originale si-au dat duhul in 1998 (cand este facuta si poza).Atunci au fost schimbate prima data,iar 8 ani mai tarziu,a 2-a oara.
Equinox
Si de ce nu ai cautat unele cu semnalizari?
Sau nu asa a iesit din fabrica?
Alex 23
Masina a fost fara semnale pe aripi, insa ii poate pune destul de usor.
DACIOTUL_97
@Equinox - ti-a raspuns Alex;
@Alex 23 - pe viitor sper sa ma fac cu un set de aripi originale,pe care voi monta atat lucasuri ,cat si lampi de semnalizare rotunde.
MateiasM
Mașina ta e o adevărată încântare de privit. Un Bravo! pentru grija pe care i-ați purtat-o!
DACIOTUL_97
Mersi smile.gif
In viitorul apropiat va avea parte de o restaurare ca la carte.Sa fim sanatosi,ca bani se gasesc de cheltuiala biggrin.gif .Nu vreau sa ma mai grabesc ca anul trecut cand am zis ca fac o treaba,si defapt mare lucru n-am realizat.
Equinox
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 29 Mar 2015, 19:13)
Mersi smile.gif
In viitorul apropiat va avea parte de o restaurare ca la carte.Sa fim sanatosi,ca bani se gasesc de cheltuiala biggrin.gif .Nu vreau sa ma mai grabesc ca anul trecut cand am zis ca fac o treaba,si defapt mare lucru n-am realizat.
*



Exact ca mine! biggrin.gif

Sa de-a Domnu sa fim noi sanatosi..pana la urma o sa ii faci o restaurare cum vrei:)
DACIOTUL_97
Astazi am tras un ochi sa vad cum se prezinta contraaripile si ochelarii farurilor.Situatia e bunicica.Doar putina rugina de suprafata.Ce-mi recomandati sa fac sa protejez cat mai bine tabla ? Eu m-am gandit asa: sa curat bine pe unde e rugina (unde nu au aparut bube sa las asa cum e),sa aplic mastic pensulabil pe la toate imbinarile,si la final sa dau o mana de grund si maclavais peste tot.Aripile o sa fie date jos,sa am spatiu de lucru.
Equinox
Spor la treaba iti urez!

Stii ce ti-am zis..lucru facut de mana ta e sfant biggrin.gif
Def Jam
1. Curata bine pana la tabla zonele cu probleme.
2. Da cu feruginol (nu exagera) si lasa-l sa actioneze cat mai mult, lasa-l sa se usuce bine.
3. Slefuieste, degreseaza si da cu grund din acela rosu (strat subtire)
4. Spritzchit (2-3 straturi subtiri),
5. Slefuieste si degreseaza suprafata,
6. Vopseste cu vopsea lucioasa suprafata, de preferat cu pistolul sau daca nu cu spray-ul (2-3 straturi subtiri).
In legatura cu masticul pensulabil, vopseaua cauciucata etc. nu stiu ce sa zic, dar parca uneori chestiile astea saboteaza munca de dinainte, pt.ca se crapa (mai ales la contraaripi unde sar pietre) intra apa si rugineste. Nu este bine nici sa fie straturi multe de vopsea, de grund, de mastic pensulabil etc, pt.ca se crapa, se decojeste de la apa si pa puiu, infloreste rugina. Daca insisti sa-i dai totusi, da-i strat subtire, de preferabil cu pistolul.
Asta este sfatul meu, daca cineva considera ca nu este ok, sa ma corecteze sau sa completeze pe langa. Bafta la mestereala.
DACIOTUL_97
@Equinox - Mersi! mai vorbim noi smile.gif
@Def Jam - Multumesc pentru recomandare.O sa urmez pasii descrisi de tine,mai putin ultimul (in loc de vopsea lucioasa prefer antifonul sau terosonul - nici nu stiu ce diferente sunt intre ele;pana la urmatoarea reparatie cand va fi toata alba pe dedesubt cel mai probabil).
iustin_uap
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 29 Mar 2015, 15:09)
@Alex 23 - pe viitor sper sa ma fac cu un set de aripi originale,pe care voi monta atat lucasuri ,cat si lampi de semnalizare rotunde.
*


Eu ti-as sugera sa te limitezi la un singur accesoriu, ca sa n-o incarci prea mult.


DACIOTUL_97
Nu prea pare incarcata rolleyes.gif Masina din imagine are lampi de semnalizare dreptunghiulare sau cum le-o zice.Eu as vrea sa pun lampi rotunde biggrin.gif Dar vedem.Inca nu sunt hotarat.
Alex 23
O dacie foarte frumoasa. Ărata foarte bine cu toate montate.Am pus aceste lămpi atât de poziție cât și semnal pe prima dacie 1300 cumpărată din banii mei și se vedeau super, mai ales seara .
DACIOTUL_97
Pentru varsta ei,eu zic ca e ok biggrin.gif Si aici,voi proceda ca si in cazul contraaripilor.Timp sa fie 111.gif
Alex 23
Arata foarte bine pe dedesubt. Incearca atunci când o speli pe afara s-o speli mereu si pe dedesubt, mai ales ca stai la curte si ai furtun.
DACIOTUL_97
O singura problema: momentan nu mai pot intra cu masina in curte 022.gif Solutia e spalatoria sleep.gif
DACIOTUL_97
Cipe frantuzesti wub.gif
Alex 23
Sunt vopsite? Din cate stiu acest model este cromat.
Eu zic sa-i lasi oglinzile ei de plastic.
harby ;))
@alex 23 oglinzile cipa au fost atat "cromate",cat si negre sau gri mat.
Equinox
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 3 Apr 2015, 22:17)
Cipe frantuzesti wub.gif
*



Lenesuleee..cu jantele alea ce mai zici? tongue.gif tongue.gif

Frumoase achiziti smile.gif
DACIOTUL_97
Saptamana viitoare gata "jantilii" laugh.gif
Rob3rto
Sunt prea frumoase oglinzile alea!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.