Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intalnire RENO NATIONALA nr. 7 - SOVATA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri nationale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
A l e x
QUOTE(ssilviu @ 8 Sep 2007, 21:08)
Mdea, numai ca pe Cheia o sa fie cam nasol daca prinzi vreun tir pe virajele alea multe ...  O sa fie cam greu de mers in coloana ...
*



Daaa, uite cine isi face griji de mers in coloana, tu care-i depasesti pe toti ca sa ajungi primul smile.gif
dil
Silviu se uita prea mult la Formula1, vrea sa fie tot timpul in pole position.

Eu zic tot ca semit. La 6 dimineata sa plecam (intalnirea cu 10-15 minute mai devreme). Sper sa pot pleca si eu de vineri dimineata.

@Mutzunache: Nu trecem prin Volutari.
ssilviu
Drumul e Baneasa-DN1-Centura Ploiesti Est-Valenii de Munte-Cheia-Brasov.

Eu stiu destul de bine drumul pe Cheia. Daca nu ai masina puternica si nu calci linia continua, cam greu sa depasesti. Partea buna este ca asfaltul este foarte bun.
padre
1 ora diferenta nu e o problema, sper, desi cred ca ora 5 e mai OK si din punct de vedere al traficului. Ia imaginati-va un drum liber ... fara prea multe camioane... si sa ajungem devreme la Sovata... sa-l vizitam pe Nicu care face-armata radmasa.gif . Pentru ca si eu m-am gandit initial sa vin de vienri seara sau sambata dimineata (desi vineri seara va fi extrem de aglomerat), m-am gandit ca daca iau 1 zi de concediu nu e o tragedie (desi la mine la serviciu nu se prea mai iau concedii dupa septembrie) si ca o zi de relaxare este foarte bine venita.
Asa ca ne vom lua 1 zi de concediu wink.gif
xcss
Sunt si eu cam nou venit si asta va fi prima intalnire la care particip. Am o intrebare la modul general pentru cei care vor veni, as vrea sa stiu din start cum sa procedez. Intrebarea mea este: ar fi vreo problema daca mi-as aduce si copii (de 4 si 7 ani)?
semit
nici una biggrin.gif
xcss
Mersi smile.gif
Mutzunache
padre, din partea mea plecam si la 4 ca facem 5-6 ore pana acolo....

Hai cu locul de intalnire, in Otopeni, la prima benzinarie dupa pod? Shell? Ce e acolo?
padre
Nu prea e loc mult acolo...daca ne vom strange mai multi, e bine sa alegem un loc mai spatios, cum ar fi fantana Miorita (intre Arcul de Triumf si podul de cale ferata/benzinaria Petrom). Sunt 350 km... cred ca 5 ore sunt suficiente, daca avem drum cat de cat liber.
De asta spuneam, daca plecam la ora 5, sa fim acolo pe la 10... E drept ca mai trebuie si opriri, un pipi, una-alta...
Oricum, avand in vedere ca mai avem vreo 3 saptamani pana la plecare... avem timp sa ne decidem wink.gif
ssilviu
Eu zic sa va intalniti la iesirea din Otopeni, e o padure pe acolo ...
padre
Nu-i asa? Octombrie, 5 dimineata, padure... ceva nu suna tocmai bine, nu? Ma rog, nici in Baneasa nu o sa fie mai cald, dar macar o sa fie lumina.
Tu nu mergi cu noi in trenulet?
ssilviu
Dar ce acum va e frica de bau bau?
Eu nu merg deloc ...
tomi87
QUOTE(xcss @ 1 Sep 2007, 04:37)
Am si eu o intrebare: pot aparea la aceasta intalnire si forumisti mai... locali? Mai pe sleau, as putea veni si eu, chiar daca nu am nevoie de cazare?


S-ar putea sa apar si eu pe acolo sa va vizitez intr-o zi (sambata) daca o sa am cu ce (din cand in cand mai foloseste si unchiul meu masina). In perioada aia o sa fiu deja la Cluj (facultate mad.gif ) dar incerc sa vin acasa pentru weekend.
Sper sa ajung macar acum cand se tine prin apropiere.
BigEdy
Daca cineva are impresia ca la ora 6 drumul spre Cheia este mai lejer se inseala!
Sunt zone intregi unde depasirea este interzisa iar daca stai dupa un camion sau chiar doua(am intalnit chiar patru in coloana desi e ilegal) ai doua variante:risti carnetul sau risti o criza de nervi (ar mai fi si varianta cu risti viata dar sa nu fim pesimisti).

Eu zic ca daca se pleaca dimineata tot mai bine e prin Sinaia! tongue.gif
tomi87
M-am cam grabit cu raspunsul, dupa aceea am vazut ca aveti printre planuri si o vizita la cetate si zoo. In cazul asta ma alatur "trenului" de renouri aici in oras, n-are rost sa risc sa raman in drum spre Sovata (deh... masina de 20 de ani, nu se stie niciodata) daca tot veniti voi pe aici.
In ceea ce priveste lacul de canotaj de la Sovata (btw, cmandrei sigur erai nascut pe atunci, ca si eu am prins lacul ala in "stare de functionare"). Din cate stiu, cel de la Tivoli nu mai exista (se spune ca a secat, nu stiu, n-am fost de muuult), iar celalalt, care era in spatele lacului Ursu spre dreapta, mai exista, dar vegetatia e destul de bogata si nici urma de barci. Corectati-ma daca gresesc.
hellcat
@tomi87: Daca te hotarasti sa vii sambata in Sovata, te asteptam pe dupa-amiaza...in cursul zilei vom fi prin imprejurimi, sper.
Manuel
matsa, voi cand plecati? smile.gif Sa stiu daca vin prin Bacau sau prin Piatra Neamt fiindca sigur inainte de ora 14 nu pot pleca.
hellcat
Pai treaba sta cam asa...la ore gen 5, 6 "noaptea" nu plec...nici vorba, mai ales ca sunt cu Octav radmasa.gif deci undeva sper pe la 8 sa ne punem in miscare...
Ne luam o zi de concediu in vinerea aia si incercam sa profitam de ea smile.gif

Traseul va fi (la asta ne-am gandit deocamdata)...Bacau - Comanesti - M. Ciuc - Odorhei - Sovata.
M-am interesat la "starea drumurilor" si mi-a raspuns cineva ca portiunea M. Ciuc - Sovata e brici. Iar Bacau - M. Ciuc e acceptabila spre buna.
Manuel
Nu-i mai fain traseul prin Bicaz? Si mai scurt cu vreo 50 km...
Din pacate, eu iar o sa ajung noaptea sad.gif Asta e... poate vi se mai face foame... v-aduc sandwich-uri... radmasa.gif
ssilviu
Neah, ca nu o sa fie acel cineva sa le dea ideea ... icon_mrgreen.gif
Doc
Sssssilviu te simti in minus?!?
semit
Alex poate unsure.gif ......
BigEdy
Dragul meu Catalin,se pare ca batranetile te-au ajuns si pe tine si memoria a inceput sa te lase! tongue.gif

Nu mai tarziu de luna August cam pe 17-20 am ajuns cu masina la Dedeman Bacau!Si deoarece la varsta ta memoria dupa cum am mai spus scartie am sa iti reamintesc care a fost motivul pentru care am venit acolo biggrin.gif.

Cablul de la sonda lambda era rupt si mufa in care intra lovita in ultimul hal,uramari ale celui mai nasol drum din tara asta(poate exagerez un pic),drum pe langa care Ploiesti-Targoviste e o autostrada(cei care au mers pe el stiu despre ce junghi de drum vorbesc),asa ca daca o iei pe acolo sa nu zici ca nu am zis(de 20 de ori luna trecuta)si chiar si scris ca sa nu ma injuri! 017.gif


L.E.
Semit stie!
Alex fara Silviu e ca nunta fara lautari radmasa.gif
Doc
Eu prefer Cheia...chiar daca voi fi nevoit sa imi pun girofar ca sa depasesc coloana de tiruri. Prevad un drum pe care voi merge doar in dreapta a doua la 8000RPM si cu opriri dese la benzinarie. Oricum ar fi si pe Sinaie gasesc eu loc de mers. Nicule ...pazea ca vin!
A l e x
Ce glumeti sunt baietii... rolleyes.gif

Eu din pacate pot spune oficial ca nu vin la Sovata, ma duc la concert pe 6 Octombrie... Ce bine ca nu m-am bagat la avans, aveam o presimtire ca nu voi ajunge...

Va urez la toti drum bun si distractie placuta... Poate ne vedem la intalnirea 8 smile.gif
hellcat
Deci din Bacau prin M. Ciuc pana la Sovata sunt aprox. 240 km, iar prin Bicaz - Gheorghieni sunt in jur de 190 km. Intradevar sunt cu 50 km mai mult.
DAR, vorba lui Big in zona Gheoghieniului e varza drumul.
Si Edy, stai linistit, nu s-a pus problema niciodata sa merg prin Gheorghieni, chiar daca e mai scurt drumul,...mai ales dupa ce mi-ai spus cum e pe-acolo. smile.gif
tomi87
Intr-adevar pe traseul Bicaz - Gheorgheni - Pas Bucin - Praid - Sovata ai parte de peisaj superb, insa pana la Gheorgheni drumul e absolut varza, deci nu se merita. Cine vrea sa vada pasul Bucin poate sa mearga acolo in loc de salina Praid (desi nici aceea nu e de neglijat, dar daca v-ati saturat de sare tongue.gif )
cmandrei
Oameni buni m-am speriat radmasa.gif la 5 dimineata catre Sovata sad.gif ... damn ce repede ... si e frig rau la ora aia sad.gif ...

Anyway aseara Valea Prahovei a fost perfecta ... adica fara prea mult masini ... 45 minute predeal to touch down smile.gif decent ... pacat de ploaie ...

Am fost la Sovata ... am rezolvat wink.gif ... dar revin cu poze si impresii in orele urmatoare ca in nu am facut scan la factura si asa mai departe tongue.gif
xcss
Asteptam... nu ne grabim... smile.gif tongue.gif
cmandrei
Manuel ... lacul Tivoli nu mai exista deloc ... un primar a avut grija de el ... asa ne-a spus Doamna de la receptie sad.gif
semit
Andrei ne da informatii cu portia tongue.gif in limita timpului disponibil smile.gif
Manuel
Merci, Andrei! Nu era foarte important dar apreciez efortul smile.gif
cmandrei
@Manuel
Nici o problema ... m-ai facut curios si trebuia sa "rezolv" problema smile.gif

Cam asa arata ultima lista.


Nr.
Utilizator
Avans
Rest de plata
1.
kata_voiku
60 ron
70 ron
2.
semit
65 ron
65 ron
3.
Doc
130 ron
0 ron
4.
padre
65 ron
65 ron
5.
cmandrei
65 ron
65 ron
6.
casper
65 ron
65 ron
7.
b76bgaarh
65 ron
65 ron
8.
Mutzunache
65 ron
65 ron
9.
Noriss
70 ron
60 ron
10.
AlexV
100 ron
30 ron
11.
SorinV
75 ron
55 ron
12.
Andu
75 ron
55 ron
13.
dil
65 ron
65 ron
14.
Manuel
130 ron
0 ron
15.
Bigedy
100 ron
30 ron
16.
Hellcat
65 ron
65 ron
17.
Taw
65 ron
65 ron
18.
adelante2006
65 ron
65 ron
19.
Cristilica
65 ron
65 ron
20.
chcstefan
65 ron
65 ron
21.
caktuss
65 ron
65 ron
22.
O.A.N.A.
65 ron
65 ron
23.
bogdan1978buc
65 ron
65 ron
24.
sorinux
65 ron
65 ron
25.
xcss
65 ron
65 ron


10 Sep 2007, 17:33:
Dovada ca am fost smecher si am aruncat cu banii tongue.gif

user posted image
semit
Cea mai numeroasa adunare de pana acum pare biggrin.gif
cmandrei
Asa ... am vorbit cu Doamna ... a fost foarte draguta ... ne-a prezentat camerele, sala de mese, sala de reuniuni, piscina (baltoaca tongue.gif), sauna, parcarea ... etc. toate cele.

In camere este de dorit sa nu se fumeze.

In sala de mese nu se fumeaza, in sala de reuniuni se poate.

In sala de reuninuni (unde vom sta seara cel mai probabil nu exista casetofon, cd-player, boxe - nimic, deci trebuie sa ne invartim si sa aducem ceva - daca vrem).

Micul dejun l-am cerut pentru toata lumea ... daca este cineva care NU doreste il rog sa spuna pentru a nu fi pregatit.

Pentru pranz am spus NU.

Pentru cina am zis ca pot pregati niste cartofi pai, orez, legume, salate ceva de acest gen pentru gratarele pe care le vom face.

Daca exista cineva care nu vrea sa faca gratare sau nu vrea sa manace asa sau are alte idei il rog sa spuna de acum. De ce ? pai la Sovata e cam extrasezon si nu isi vor face aprovizionarea daca nu se cere ...

Poate suna ciudat dar ultimele dati ... nu vrea sa fac gratar dar vreau sa mananc ... ups dar nu am ce sau alte alea ... haideti va rog sa ne organizam corect de aceasta data smile.gif

Cine stie ca vine singur il rog, daca este si el de acord sa spuna pentru a primi camera cu doua paturi - ce nu pot fi unite -.

Ar fi de dorit sa-mi trimiteti numele voastre printr-un mesaj privat pentru a putea face lista pentru receptie ... sa stie cine si de ce a ajuns acolo tongue.gif
xcss
Faina semnatura ai pe factura biggrin.gif
semit
Eu cred ca voi spune pas micului dejun smile.gif dar NICIODATA gratarului tongue.gif
cmandrei
@xcss
m-am chinuit putin
apropo - daca iti mai aduci aminte de ceva te rog sa spui si tu

@semit
trebuie sa fi decis 100% ... daca nu vrei imi spui minim cu 1 saptamana inainte si le spun pentru cati sa cumpere.

.......................................................................................................................

Am uitat sa va spun de drum.

Foarte bun - Balauseri E60 pana la Sovata (intrarea in localitate) - de acolo pana la Vila Klein, aprox. 5 km, cam naspa dar cu 35 km/h supravietuim.

Din pacate acest drum foarte bun a fost facut de niste persoane inconstiente, care au distrus cea mai frumoasa zona de pe acest drum ... si anume micile cocoase de care v-am spus in post-urile anterioare ... acum nu mai sari nici la 140 km/h sad.gif mad.gif
xcss
Pai ai acoperit foarte temeinic tot ce s-a discutat smile.gif Eventual sa postez un link pe care e prezentata cabana pe scurt pana imparti tu pozele?
cmandrei
Vin si putinele poze normale pe care am reusit sa le fac sad.gif ...

Camere din corpul vechi - NU toate - au patul peste baie => camere de 4 m inaltime.

Restul sunt "standard".

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

Lateral din corpul nou (parcare jos)

user posted image

user posted image

user posted image
semit
Corpu` nou scrie pe noi smile.gif
xcss
Camerele de la etajul 1 din corpul nou au iesire directa si in spate, spre un mic delusor... cu un tobogan smile.gif Si eu m-am abonat acolo pentru aia micii smile.gif (daca nu-i cu suparare). Am impresia ca acolo e si grataru'... adica instalatia smile.gif
hellcat
Foooarte bine pana acum!! smile.gif
BigEdy
Cred ca nu am fost eu atent cand s-a vorbit dar as vrea sa stiu cat costa micul dejun de persoana?

In rest pana acum arata foarte bine!
Felicitari Andrei!!
Mutzunache
@BigEdy.....doar de o persoana? radmasa.gif
xcss
@BigEdy: 14 RON, si am inteles ca portia e destul de consistenta - poate Andrei a retinut meniul exact, ca eu nu...
Doc
Acolo unde e gratarul acolo ne cazam...si toboganul il rezervam lui Fane. biggrin.gif


@cmandrei: exista vreao problema pentru masinutza mea pe drumul ala???
xcss
"Gratarul suntem noi", cum ar veni biggrin.gif
BigEdy
Funny Mutzu!

Ce baiat bun e asta micu! Razbunarea va fi crunta tongue.gif
VladL
Belea poza cu stalpu' in camera! Cand te-o trece mai tare noaptea sa vezi ce-ti stalcesti fata de el. radmasa.gif
In rest sper sa va simtiti bine si pentru cei care nu pot participa la runda asta din diferite motive.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.