Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
cccccc
au permis serbia si maceonia tranzitul in vara?
cei ce ati fost in grecia ati folosit bechet sau calafat prin sofia?
cum se prezinta drumul ca google da o calitate de dj de la noi?
rue
Catre Grecia, singura vama deschisa era cea din Bulgaria la Kulata.
Se putea circula prin Serbia >> Bulgaria >> Grecia.

Dinspre Grecia se putea face retur prin Kulata - Bulgaria >> Serbia (sau direct Romania), nu sunt sigur daca nu si prin alte puncte cu Bulgaria.
Dar se putea retur din Grecia >> Macedonia >> Serbia (sau Bulgaria) >> Romania.

Cerinta era ca in Macedonia si Serbia sa faci doar tranzit la un moment dat, fara sa depasesti o zi daca nu ma insel si sa nu te bagi prin orase (in Macedonia).

In Macedonia trebuie sa verifici inainte de intrare daca ai RCA cu carte verde pt MK sau NMK (nu stiu exact acum) si sa nu fie nevoie sa o iei la suprapret din vama.
Euroins nu are in RCA CV pt Macedonia.
Laurentziu83
Eu la fiecare reinnoire de RCA ma uit in primul rand la ce tari acopera, ca nu stiu niciodata pe unde voi ajunge in anul respectiv.
Niciodata nu am luat polita de la Uniqa fix din acest motiv.
Mai accept cu Rusia si Belarus taiate, intrucat oricum trebuie viza intr-acolo.
psychoo
City le are pe toate incluse
cccccc
cu ambarcatiunea in grecia.
o ambarcatiune de 4500-5000 euro iti ofera 5-5,5 m lungime, 2-2,4 latime si un motor de 24cp.
ce poti face cu ea?
poti face plimbari in zone bine limitate fara a avea licenta. poti accesa plaje superbe. poti pescui. si alte posibilitati.
costurile de vacanta nu se ridica la mai mult de 30-40 euro pe zi.
nu este o provocare ci un mod de a te relaxa mult mai activ.
Heavyd
Hello,

Planuiesc un drum spre corfu si as intreba de la cei care ati fost cum ati procedat cu feribotu? Ati cumparat de acolo bilet? sau ati comandat online?
cccccc
ce traseu ai ales spre corfu. in ce perioada.
ce conditii sunt de calatorie in legatura cu covid.

biletele se procura de la casele de bilete fuctie de transportator. nu stiu daca se gasesc si online. transortatorul incarca functie de capacitate apoi vine altul si ia pana face si el plinul si asa mai departe.
poti experimenta la braila sau galati.
Heavyd
Ruta clasica, Serbia Macedonia si Grecia,
Este de 1000x mai buni decat sa mergi prin Bulgaria mai ales ca ai autostrada 95% sin traseu

Covid ii ca la toti mergi cu riscu, azi e cevai maine e altceva
cj98czh
pe 26 iunie plec in Sarti .. pe Serbia-Maced. ..

o sa pun mai multe dupa ce ajung la destinatie ..
rue
Doar ce am rezervat si eu programare la pasaport pt unul din copii (da, alea de expira la 3 ani), undeva pe 2 iulie, +10_14 zile, cred ca daca terminam ostilitatile celuilalt copil (admiterea la liceu) ne putem incolona pentru concediu pe undeva.
As pleca si azi, desi apa in Sarti inca nu e confortabil de calda. La sfarsit de iunie , dupa 20, este perfect.
cccccc
eu plec in metamorfosi sitonia pe data de 23 pana in 30. nu stiu inca ce traseu sa urmez. am varianta calafat montana sofia sau astept sa vad daca deschide macedonia cu grecia. orice informatie pana la data plecarii este binevenita
cj98czh
QUOTE(cccccc @ 8 Jun 2021, 09:43)
sau astept sa vad daca deschide macedonia cu grecia. o
*



este deschisa ruta pe SB si MK ...
vallixx
QUOTE(Heavyd @ 7 Jun 2021, 10:00)
Ruta clasica, Serbia Macedonia si Grecia,
Este de 1000x mai buni decat sa mergi prin Bulgaria mai ales ca ai autostrada 95% sin traseu

Covid ii ca la toti mergi cu riscu, azi e cevai maine e altceva
*


Este mai bine pentru cei din vestul tarii.

Pentru mine de exemplu, decat sa merg prin tara pana la granita cu Serbia, imi convine mult mai mult sa merg prin BG, e un pic de autostrada....nu prea multa dar si unde nu este se merge lejer. Sunt putine masini pe drum.

Nu stiu ce conditii are Serbia la intrare in tara, Bulgaria te lasa fara nimic Covid related...dar e mai putin important pentru ca oricum iti trebuie pentru Grecia.
cj98czh
https://www.mae.ro/travel-conditions/3742

https://www.mae.ro/travel-conditions/3721

https://www.mae.ro/travel-conditions/3701

8 Jun 2021, 10:23:
clar de la mine nu se merita pe Bulgaria ... fac mult pana la Giurgiu ..

pe SB si MK am 1250 km, timpul estimat de waze 12.5 ore ... 85% din drum autostrada ..
rue
QUOTE(cccccc @ 8 Jun 2021, 08:43)
eu plec in metamorfosi sitonia pe data de 23 pana in 30. nu stiu inca ce traseu sa urmez. am varianta calafat montana sofia sau astept sa vad daca deschide macedonia cu grecia. orice informatie  pana la data plecarii este binevenita
*



Am fost si eu la Porto Matina (Metamorfosi) prin 2018, iunie. Apa nu a fost foarte calda (daca nu intra sotia in apa e o apa rece).
Singura promenada linistita este in afara statiunii, catre tabara de copii (Nord). In rest e relief variat, cateva terase cu mancare, intrarea in apa e cu pietre.
Mi a placut ca dimineata si seara luam masa pe terasa hotelului, aproape de mal, cumva elevat fata de plaja.
cccccc
merg an de an si stau la kostas. sunt apartamente cu 2 camere la un pret bun. plaja si baia rar o facem in metamorfosi. de regula mergem la kalogria vreo cativa km sud de nikiti. o plaja perfecta. acolo are mango doua pozitii un hotel si o terasa. asta pana pe la 1-2. dupamasa cu bicicletele mergem in zona blue dolfin sau mai aproape langa caping. sigur vizitam kalamitsi, kriopigi si binenteles ormos panagia in fata la antonioni. mai mergem la vourvouro la pizza grasului si bineinteles la metangisti undeva la cativa km in sus pe deal. ne rezervam o zi de salonic la fabrica de ciocolata si la o cafea pe faleza apoi in bazar. ohhh imi aduc acum aminte si mi se face dor.

8 Jun 2021, 22:13:
am mentionat din eroare kriopigi. este vorba de karydi. sunt plaje cu blue flag si cu temperatura apei buna in perioada sfarsit de iunie. la intrare in apa putin te racoreste apoi este perfecta.
einstein1984
[attachmentid=1628128975] aveti grija cu plata autostrazii....
cccccc
In serbia sunt doua porti in macedobia 5 grecia 2pentru cei ce vor sitonia. Drumuri rele in ticovnic si gradinari. Nu au fost probleme la granita da a am respectat cerintele
cj98czh
revin cu info noi pt. cei interesati.


plecat ieri din TM la ora 5, ajuns in Sarti la ora 17 .... drum ok, relativ liber, multe radare pe Serbia si MK, am avut noroc ... nu am prins nimic ... ca de mers am mers mai tare decat legal ... dar metoda iepurasului a fctionat de minune.

Am stat cam o ora la granita dintre Serbia si MK, era buluc ... dar in schimb am trecut in GR in 10 min. ... era liber la Evozoni ...

in MK era f cald ... 42-45 imi arata pe bord ...

grecii verifica temeinic certificatele de vaccinare, test PCR si obligatoriu PLF-ul facut.
cj98czh
teste pcr pt. toti cei care merg cu masina in GR, incepand de maine ...

https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/greci...cinatii-1581261
einstein1984
poate trec si grecii la asta https://www.biziday.ro/certificat-de-vaccin...at-de-vaccinare
mesterelu
Am asigurare RCA la Euroins. Am verificat cartea verde și intradevar vad ca nu este mentionata North Macedonia MK. Se verifica la vama în Macedonia de Nord acest lucru?
rue
Acum nu mai am scuze sa nu mi fac RCA la neamul de la Euroins.
Înseamnă că e ok. Și poliția se uită după țară lor și valabilitate.
Am fost lovit de o asigurată Euroins in 2017 și au plătit cam in 30 zile dauna.
cccccc
QUOTE(mesterelu @ 23 Aug 2021, 21:33)
Am asigurare RCA la Euroins. Am verificat cartea verde și intradevar vad ca nu este mentionata North Macedonia MK.  Se verifica la vama în Macedonia de Nord acest lucru?
*




in cazul in care asigurarea nu cuprinde tari cum este mk se poate incheia una cu valabilitate o luna cam la 30 lei. am avut si eu asa in vara cand am mers in vacanta.
macedoneni in mod special solicita asigurare cu valabilitate la ei. daca nu o ai te trimit la kiosc si cumperi una foarte scumpa.
sorin69
QUOTE(mesterelu @ 23 Aug 2021, 22:33)
Am asigurare RCA la Euroins. Am verificat cartea verde și intradevar vad ca nu este mentionata North Macedonia MK.  Se verifica la vama în Macedonia de Nord acest lucru?
*


Se verifica asigurarea auto ( cartea verde ori alba) sa fie valabila pe teritoriul Macedoniei, tocmai m-am intors din Skopje si mi-au fost solicitate la intrarea pe teritoriul Macedoniei pasapoartele, talonul masinii si asigurarea auto.
radian
Atentie cu EUROINS mi-am furat-o si eu acum cativa ani. Singura tara europeana pentru care asigurarea nu era valabila era Macedonia. Si, culmea coincidentei, singura firma de asigurare care avea birou in vama cu pricina era EUROINS... Fara sa fac asigurare nu m-au lasat sa intru in tara. Asigurarea minima era de 50 euro... Am dat marunt din buze si m-am scarpinat in buzunar, ce era sa fac?

Pentru cei care au mers in Grecia prin Serbia, Macedonia de curand, cum mai sunt autostraziele pe acolo? Cand am for eu, o gramada de protiuni erau in lucru. Ma dirijau pe autostrada cu cativa km inainte de punctele de taxare, plateam taxa de rigoare, apoi dupa alti cativa km ma dirijau pe drumuri secundare pe motiv de protiune de drum in lucru. N-am ratat niciun un punct de taxare dar cea mai mare parte a drumului am facut-o pe drumuri secundare. Au fost cam nemernici la faza aceasta si sarbii dar mai ales cei din Macedonia.

Pe de alta parte recomand cu caldura o pauza de o noapte in Skopje. O seara petrecuta prin centrul orasului face toti banii si parca si drumul pana in Grecia este mai putin extenuant facut din din 2 bucati.

In alta ordine de idei, la anul as vrea sa merg in Kavala, Grecia. A fost careva cu avionul acolo? La o simpla cautare pe net am vazut ca nu sunt curse directe si chiar daca as fi dispus sa vac rezervarea de acum, pretul biletelor dus-intors pentru doua persoane sare binisor peste mia de euro, in timp ce in aceeasi perioada biletele pentru Atena m-ar costa undeva in jurul a 60-70 euro.
drrond
M-am intors eu din Grecia pe 19 august, prin Macedonia-Serbia. De la granita Grecia-Macedonia pana la Nis (Serbia) e autostrada continua. Se plateste usor cu cardul la toate punctele de taxare din cele 2 tari. Total: cca 12 E. Prin Bulgaria la ducere vigneta on-line a fost cca 63 lei (cam 12,80 E).
De la Nis la Portile de Fier se lucreaza la reabilitarea drumului in mai multe portiuni, cu multe semafoare si timp mult pierdut. Intr-un an-doi vor termina.
radian
Multumesc de informatie. Deci in Macedonia au finalizat lucrarile de reabilitare a autostrazii. Bine de stiut.
sorin69
Taxa autostrada Macedonia de Nord 1 euro sau 60 denari.
drrond
QUOTE(sorin69 @ 1 Sep 2021, 17:24)
Taxa autostrada Macedonia de Nord 1 euro sau 60 denari.
*



Mi s-a parut foarte putin asa ca am verificat pe card. Am 5 plati efectuate la 5 statii de taxare pentru JPDP Skopje (adica http://www.roads.org.mk/en ), insumând 6,13 E. Poate tu te referi doar la un sector de autostrada; eu am tranzitat toata Macedonia.
cj98czh
cam de 15 euro este nevoie pe sens pentru a traversa Serbia si MK ... eu asa tin minte ..
sorin69
QUOTE(drrond @ 2 Sep 2021, 10:05)
Mi s-a parut foarte putin asa ca am verificat pe card. Am 5 plati efectuate la 5 statii de taxare pentru JPDP Skopje (adica http://www.roads.org.mk/en ), insumând 6,13 E. Poate tu te referi doar la un sector de autostrada; eu am tranzitat toata Macedonia.
*


Eu m-an referit strict la taxa perceputa la punctele de plata, daca treci prin mai multe puncte de plata normal sa platesti pentru fiecare.
Am trecut prin doua puncte de plata unde am platit 1 euro cash pentru fiecare.
rue
In NMK la punctele unde zici că plătești cu bănuțul de 1 euro, țin minte că se cer 40 de ai lor. Deci e mai avantajos să achiți cu card.
După Skopje spre Albania sunt 4 plăti foarte apropiate de acest gen și dacă te bucuri la 1.5 lei de fiecare data e mai ok cu cardul, Revolut.
Laurentziu83
Deci pana si in saracia aia de Macedonia platesti taxa de autostrada cu cardul?

Oare cand intra si grecii in mileniul asta?
cj98czh
eu am platit si la greci cu cardul autostrada ... despre ce vb?
einstein1984
tu nu erai in stare sa platesti la ruse podul cu cardul.... ai progresat
Laurentziu83
Pai daca imi ziceau aia "cash only", eu cum puteam sa-i contrazic?

@einsteine, poate ai nevoie: https://www.medlife.ro/centrul-de-excelenta-proctologie
cccccc
sper sa deschida portiunea de autostrada de la aiud la alba iulia anul acesta. la anul sa pot merge pe autostrada pana in lugoj. mai sunt 210 km pana la autostrada din serbia la ralija plus neterminata de 9km pe a1. de la nea mudania chiar daca nu sunt 2 benzi pe sens se poate circula destul de bine.
cj98czh
la 1 Dec. cica se deschide Aiud -Alba ..
rue
Hai cu sezonul!
A ajuns cineva deja in mai -iunie pe traseul respectiv in Grecia?
Noutati?
Taxe noi?
Preturi la carburanti pe traseu?
Aglomeratii in vami?
ViaMIchelin sigur e gresit cu 4 euro costuri de autostrazi.
cj98czh
cred ca aglomeratia din vami depinde de la o zi la alta si de la o perioada la alta .. cu ce te ajuta sa iti spuna cineva ca a trecut in 10 min. cand poate tu in iulie sa zicem .. stai cate 2 ore la fiecare vama ...
einstein1984
Ai nostrii au site care arata in timp real cat ar fi coada in PTFurile noastre. Bulgarii sau sarbii nu stiu daca au sau unde, dar ar fi util.
UXE
Preturi carburanti, auzisem ceva de 12 lei per litru, iar la bulgari cam 8.3 lei
Laurentziu83
Poti folosi site-ul asta: https://www.globalpetrolprices.com/

Grecia 2.408 euro/litru wacko.gif

rue
Deci benzina tre sa o iau din Serbia la 198 dinar sârbesc este egal cu 8,34 RON, pret ce va fi valabil pana la miezul noptii si azi, vinerea de obicei se actualizeaza de guvernul sarb pretul pe o noua saptamana.
Probabil gazul nu prea conteaza pe unde il alimentez, cat timp intru cu plin in Grecia si poate la retur mai am nevoie sau ard benzina.

18 Jun 2022, 12:17:
Cam atât a costat gazul și autostrăzile până în Stavros

18 Jun 2022, 19:28:
Uitat de inca 4 euro prin Grecia
sorin69
Am intrat - iesit din Serbia pe la Portile de Fier 1 timp de asteptare maxim 5 minute in ambele sensuri.
mircea_aq
Bine de stiut. Vacanta placuta !
Adrian2002
QUOTE(einstein1984 @ 17 Jun 2022, 08:13)
sarbii nu stiu daca au sau unde, dar ar fi util.
*


Acesta este website-ul sarbesc, sper sa va fie de folos!

http://mup.gov.rs/wps/portal/en/Cameras#!

P.S. Daca stie cineva un website unde se pot vedea timpii de asteptare la granita BG-GR, mi-ar fi de mare ajutor anul acesta.Multumesc.
wolfin
In afara de waze....nu exista.

La makaza coada e la intreare gr_bg. Dar merge repede.

Eu sambata am prins peste 50 in fata...in 30 min eram trecut.

In 2019 cand am intins pasapoartele ....vamesul grec trebuia sa se ridice de pe scaun...mi a facut semn sa trec tongue.gif

Depinde de cheful lor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.