Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Va place MotoGP?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Motor Sport
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
CataT
MotoGP Qualifying Practice Classification 2011

Doha, Saturday, March 19, 2011
Pos. Num. Rider Nation Team Bike Km/h Time Gap 1st/Prev.
1 27 Casey STONER AUS Repsol Honda Team Honda 324.3 1'54.137
2 26 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 326.6 1'54.342 0.205 / 0.205
3 1 Jorge LORENZO SPA Yamaha Factory Racing Yamaha 321.2 1'54.947 0.810 / 0.605
4 58 Marco SIMONCELLI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 324.0 1'54.988 0.851 / 0.041
5 11 Ben SPIES USA Yamaha Factory Racing Yamaha 319.1 1'55.095 0.958 / 0.107
6 8 Hector BARBERA SPA Mapfre Aspar Team MotoGP Ducati 329.8 1'55.223 1.086 / 0.128
7 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 324.2 1'55.229 1.092 / 0.006
8 35 Cal CRUTCHLOW GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 321.9 1'55.578 1.441 / 0.349
9 46 Valentino ROSSI ITA Ducati Team Ducati 324.1 1'55.637 1.500 / 0.059
10 5 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 320.5 1'55.647 1.510 / 0.010
11 14 Randy DE PUNIET FRA Pramac Racing Team Ducati 322.8 1'55.656 1.519 / 0.009
12 7 Hiroshi AOYAMA JPN San Carlo Honda Gresini Honda 326.1 1'55.724 1.587 / 0.068
13 69 Nicky HAYDEN USA Ducati Team Ducati 323.5 1'55.881 1.744 / 0.157
14 65 Loris CAPIROSSI ITA Pramac Racing Team Ducati 319.1 1'56.323 2.186 / 0.442
15 17 Karel ABRAHAM CZE Cardion AB Motoracing Ducati 326.2 1'56.665 2.528 / 0.342
16 24 Toni ELIAS SPA LCR Honda MotoGP Honda 324.1 1'57.992 3.855 / 1.327
19 Alvaro BAUTISTA SPA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki
b76bgaarh
a castigat stoner, urmat de lorenzzo si pedrosa. il doctore doar pe locul 7.

interesant ca sunt doar 15 motociclete la aceasta clasa. teoretic fiecare va primi minim 1 punct.
Solon
Ma bucur ca Stoner a castigat in fata lui Lorenzo! Desi amandoi imi sunt antipatici, Lorenzo de anul trecut de cand a ajuns campion nu mai ai loc de el! Rossi are mult de munca si mai are si umarul belit! Vom vedea ca va fi!
b76bgaarh
super cursa pe ploaie. ducati a mers binisor pe un circuit care nu e tipicul lor.
shepard
Fántastic a mers Pedrosa care era si faultat. Rossi, dupa ce a cazut ca o muhaia ce este, a recuperat fantastic. Are talent cu caru'
Solon
S-a cam pripit Rossi! A tot franat pana a pierdut fata! Pacat de greseala! Cred ca avea o mare sansa la victorie!
horhel
rossi e meserias fara comentarii...da si stoner poate
parerea mea ca inainte de cazatura rossi era nehotarat daca sa treaca sau nu, si aproape de viraj a vazut ca il ia pe stoner pe franare si sa bagat
mai palpitanta a fost cursa la moto2...da poate de la anu o sa vedem si noi macar 25 de concurenti pe grila
zanzie
Casey Stoner, campion mondial MotoGP 2011
user posted image
Solon
Bravo lui!
Din nou, pacat de Rossi! Depasea frumos pana a dat iar cu nasu' de asfalt!
Arhimede



a murit marco simoncelli excl.gif
Manuel
Dumnezeule!

Colin Edwards era parca in spatele lui, nu? Si el si Rossi l-au luat in plin. sad.gif

Dumnezeu sa-l ierte! sad.gif
Arhimede
I-a sarit casca din cap...
Manuel
Cred ca Rossi se retrage dupa accidentul asta.
zanzie
De ce n-a lasat ghidonul din maini cand a cazut cu motocicleta? Ar fi fost o cazatura normala, ca oricare alta, nu s-ar mai fi reintors pe circuit. sad.gif

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Cocojambo
Dumnezeu sa-l odihneasca!
Solon
Inca nu-mi vine sa cred! Este incredibil!
Poate cel mai promitator pilot de la MotoGp!
maho
Urat accident... (nu ca ar fi vreunul "frumos"). Nu cred ca putea fi evitat (Rossi, cel putin era imediat in spatele lui Collins, nu cred ca avea cum sa-l vada). Odihneasca-se in pace. sad.gif
Markos
Mare pacat, era un talent imens sad.gif



23 Oct 2011, 16:06:
QUOTE(Manuel @ 23 Oct 2011, 13:25)
Cred ca Rossi se retrage dupa accidentul asta.
*


E foarte, foarte greu pentru Rossi, acum. Erau prieteni foarte buni sad.gif

sorin000
Stupid accident...Greseala lui a fost ca s-a ambitionat sa ramana pe motocicleta. Cand a pierdut 'spatele' era undeva spre exteriorul circuitului,daca in o trantea acolo poate ar fi fost in viata acum...A avut mare ghinion.
Pacat,avea un viitor stralucit in fata...
RIP SUPER SIC. sad.gif



Manuel
Declaratii ale oficialilor HRC si ale altor rideri Honda:

Shuhei Nakamoto, HRC Executive Vice President, says "I just don't know what to say; words escape me. Marco was a very nice guy and a very talented rider. Sometimes I was a little harsh with him, for example after his first MotoGP podium in Brno when I told him, 'Lucky podium!' and he was so angry, but I wanted to motivate him as I knew he was able to do even more. I was thinking that when he won his first race we would have been able to celebrate together. Now I just want to say thank you to Marco, for what you gave me. and pass my sincere condolences to his family at this very sad time."

Repsol Honda rider Dani Pedrosa says, "In a tragedy like this there is not much to say. I just want to give my condolences to his family and all the people who love him. I've been with his father and all we could do was to hug, nothing else matters. It was a fatal accident and everybody in the paddock remains in shock. Many times we ourselves forget how dangerous this sport can be and when you lose people on the way nothing has any meaning. It's clear that we all do what we like, what we love, but on days like today nothing matters."

Repsol Honda rider Andrea Dovizioso says, "In these circumstances, words don't seem to be appropriate. I think of Marco's family and all the people dear to him, in particular his father and mother. I also have a child and what happened today is the hardest situation you can imagine. I watched the images and I'm shocked. In a race you fight and push hard and disaster is often around the corner. Marco was a strong rider and he always pushed hard. We raced together since we were kids. I saw him always pushing to the maximum, he crashed many times, but without major injuries, he was seemed invincible. What happened today seems impossible."

Repsol Honda rider Casey Stoner says, "I'm so shocked and saddened by the loss of Marco. When things like this happen it reminds you how precious life is, it makes me feel sick inside. All I can say is how sorry I am for Marco's whole family I can't imagine what they are all going through and our thoughts and wishes are with them at this time. I hope they all stay close and pull through this tragedy together."

http://www.motogp.com/en/news/2011/The+Hon...+one+of+its+own
Markos
QUOTE(sorin000 @ 23 Oct 2011, 17:51)
Greseala lui a fost ca s-a ambitionat sa ramana pe motocicleta.
*


Orice biker adevarat ar fi încercat acelasi lucru.
Manuel
Cred ca mai mult a fost un gest reflex, a incercat sa se tina de ceva.
Markos
M-am uitat mai atent pe reluare - Vale nu l-a izbit pe Sic! L-a izbit Edwards, iar Rossi l-a acrosat pe Edwards.



In plus, la sec 13 se vede cum Edwards franeaza violent si derapeaza usor, încercand sa evite impactul. Dar a fost practic imposibil sad.gif
zanzie
Doar de asfalt putea sa se tina, nu si de motocicleta. De cand ma uit la Motogp nu am mai vazut un rider care a culcat motocicleta ca incearca sa revina pe motocicleta in plina viteza.
Reluarea video de pe motocicleta lui Bautista, care era in momentul cazaturii chiar in spatele lui Marco, ofera o imagine edificatoare asupra acestui lucru.
Din pacate acea reluare am vazut-o doar in direct, in timpul cursei, nu este pe youtube.
Markos
QUOTE(zanzie @ 23 Oct 2011, 18:24)
De cand ma uit la Motogp nu am mai vazut un rider care a culcat motocicleta ca incearca sa revina pe motocicleta in plina viteza.
*


S-au mai vazut cazuri, ce-i drept, foarte foarte rare. Impulsul, reflexul este, probabil, sa încerci imposibilul pentru a continua cursa.

sorin000
Exact,pe reluarea aia se vede exact cum/cand a pierdut Marco controlu' motocicletei...A avut un ghinion teribil,nici nu ma gandeam sa se intample o astfel de tragedie la clasa mare.
zanzie
Markos, exact asa a culcat-o, doar ca pe dreapta.
Tamango
Foarte dubios ... nu inteleg cum i-a zburat casca din cap ... probabil din cauza parului o avea cu 1 numar mai mare ...
Markos
Oricum, riscul este imens la MotoGP, practic esti expus cu totul, iar vitezele sunt ametitoare. In probele pe 4 roti (F1, Nascar, WRC sau ce vreti voi) ai un cockpit de protectie, aici nu ai nimic. Trebuie sa fii un pic nebun ca sa alergi.


Si sa fii un as al ghidonului (nici acum nu înteleg, de exemplu, cum a ramas Rossi pe motor, dupa ce s-a lovit de Edwards, mi se pare incredibil, la viteza aia). Din pacate însa, orice as mai si greseste..
DanCVA
Am vazut dimineata accidentul, live in cursa si m-a ingrozit. Nu am mai stat sa vad reluarea cursei, pentru ca oricum nu mai conta. Am sperat ca atunci cand ma intorc acasa, sa aud de bine despre Marco, desi vazusem ca este grav, cand l-am vazut intins pe pista.
L-am admirat la clasele mici si aveam mari sperante la clasa mare.

CIAO SUPER SIC!

http://www.58marcosimoncelli.it/

user posted image
studioworks
rip
sorin000
Imagini de la o camera montata pe motocicleta lui Bautista.
&feature=player_embedded#!
zanzie
Daca ar fi lasat blestematul ala de ghidon din maini, nu se intampla tragedia... sad.gif
skija
QUOTE(Tamango @ 23 Oct 2011, 17:34)
Foarte dubios ... nu inteleg cum i-a zburat casca din cap ... probabil din cauza parului o avea cu 1 numar mai mare ...
*




nu exista 1 numar mai mare sau mai mic in MotoGP... casca e facuta la comanda, pe structura capului fiecaruia... nu e luata de pe ebay... prinderea s-a rupt in urma impactului... cel mai probabil... anyway... trist...
b76bgaarh
ghinion curat... pacat.
B_i_t_z_a
Dumnezeu sa`l ierte!
Solon
QUOTE(Markos @ 23 Oct 2011, 18:38)
In probele pe 4 roti (F1, Nascar, WRC sau ce vreti voi) ai un cockpit de protectie, aici nu ai nimic.
*


D'aia a mierlit-o Wheldon saptamana trecuta! De cata protectie ofera cockpitul!
Sa fim seriosi: la vitezele alea, totul este empiric, si la moto si la auto.
Am vazut si in Nascar, zboara aia cu masinile in toate gardurile, n-are unu' nici pe dracu'! Intra Dale Earnhardt usor in zid, pac moare ca si-a rupt gatul. Ala a fost super usor ca impact!
In fine, pacat de super sic! Pe mine ma enerva doar freza lui, dar imi placea cum mergea!
Ce o fi in mintea lui Edwards! Probabil ce e si in mintea lui de Angelis si Redding care au dat anul trecut peste Tomizawa!
DragosP
Pe care din ei i-a băgat la omor din culpă?
corbex
Omorul din culpa incepe de la <200 la ora.
Serje
http://youtu.be/NqZNsDx_WCo sad.gif
Solon
L-au mai tavalit nitel inainte de urcare in ambulanta! Ce cretini!
Markos




zanzie
Rossi si Capirossi intr-un dialog sugestiv, imediat dupa tragedie:
&feature=related
zanzie
QUOTE(presa)
De 7 ori campion mondial, Valentino Rossi vrea să se retragă

Italianul vrea să se retragă în 2014.

http://www.gsp.ro/sporturi/auto/de-7-ori-c...aga-295978.html
vis-a-vis
Rossi e nebun...
corbex
Se insanatosise putin cind era la Ducati. Cred ca Yamaha are influenta proasta asupra lui.
vis-a-vis
De ce ai editat? ras hohote.gif
corbex
Am observat ca postul avea o data contemporana cu stirea icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.