Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 1.5dCi: 80CP sau 100CP? Care-i diferenta?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
Pages: 1, 2, 3
FireChief
....si dupa numarul de noi colegi,victimele cad pe capete biggrin.gif
padre
Da, din ce in ce mai multi la coada la benzinarie smile.gif
A l e x
Nu-i condamn, si eu daca ar fi sa-mi iau acum un Megane as opta pentru 1.6 sau 2.0.
secretarul
Eu am optat pentru 1,5 dci ca fac naveta zilnic cate 100km si m-am gandit la consum ca altfel imi luam pe benzina ca toate masinile le-am avut pe benzina pana acum.Benzina e benzina.Dar e buna si motarina.Prea mari diferente numai sunt acum.
FireChief
avind in vedere ca initiatorul si-a lamurit nedumeririle alegind intre cele doua dci-iuri un benzinar biggrin.gif cred ca se poate inchide...
Zazie
Am comparat astazi caracteristicile 1.5 dCi euro4 85 CP cu 1.5dCi euro3 100CP. Sunt identice.
Daca apare noul Euro4 105Cp alaturi de o cutie cu 6 viteze, e alta poveste, dar nu m-as bucura la consum ci doar la zgomotul la viteze mari. Atat.
Plus de asta, noul motor de 105cp alturi de cutia aceea nu o sa vina chiar la un pret de joaca. Sigur se adauga 1000 Euro. Si uite asa, te trezesti ca te costa masina 17000 Euro. Cu reducere si full. Merita? Eu zica ca mergi spre alta clasa.
sorincil
Poate ca merita , dci de 85 cp de pe estate e cu 3-400 eur mai mult decat vechiul 80 cp , iar daca adaugi diferentele de reducere si scazi diferentele de imatriculare euro 3 vs. euro 4 tot cam acolo iesi.
Singura problema e ca nu este disponibil si s-ar putea sa nu-l vedem anul acesta in Romania.
Eu m-am hotarat si am ales un sedan lux privilege dci 100cp ce are clima , mp3 . senzori parcare .Voi mai primi ca bonus alarma si covorase cauciuc.
Culoarea a fost gris platine - asta era pe stoc si una din optiunile mele.
Va sosi la sfarsitul lunii wub.gif
Daca aceti disponibila o poza cu megane privilege gris platine rolleyes.gif ...nu stiu inca daca se potriveste interiorul bej cu argintiul caroseriei...Iar pana vine masina vreau sa o mai studiez.Va multumesc pentru parerile exprimate - m-au ajutat in alegere.
FireChief
felicitari...nu pot sa observ decit cu uimire generozitatea dealerilor...eu am primit doar alarma sad.gif biggrin.gif
kata_voiku
" Voi mai primi ca bonus alarma si covorase cauciuc.
Culoarea a fost gris platine - asta era pe stoc si una din optiunile mele.

Dar nu cea preferata corect ?!?!?!
sorincil
Oscilam intre gris platine , gris eclipse si beige poivre.
Singura la care nu am vazut o masina cu echiparea privilege este gris platine - de asta stau acum ca pe "ghimpi ".
Asa, e culoarea mea preferata - am mai avut 2 masini : o nova si o supernova si amandoua au fost argintii. tongue.gif
Zazie
QUOTE(sorincil @ 5 Mar 2007, 23:02)
Poate ca merita , dci de 85 cp de pe estate e cu 3-400 eur mai mult decat vechiul 80 cp , iar daca adaugi diferentele de reducere si scazi diferentele de imatriculare euro 3 vs. euro 4 tot cam acolo iesi.
Singura problema e ca nu este disponibil si s-ar putea sa nu-l vedem anul acesta in Romania.
Eu m-am hotarat si am ales un sedan lux privilege dci 100cp ce are clima , mp3 . senzori parcare .Voi mai primi ca bonus alarma si covorase cauciuc.
Culoarea a fost gris platine - asta era pe stoc si una din optiunile mele.
Va sosi la sfarsitul lunii wub.gif
Daca aceti disponibila o poza cu megane privilege gris platine  rolleyes.gif ...nu stiu inca daca se potriveste interiorul bej cu argintiul caroseriei...Iar pana vine masina vreau sa o mai studiez.Va multumesc pentru parerile exprimate - m-au ajutat in alegere.
*


Felicitari in alegere. Bine ca te-ai hotarat. Eu inca mai stau in dubii. Bicorp 85cp Extreme sau Peugeot 207 biggrin.gif
Solon
QUOTE(Zazie @ 6 Mar 2007, 00:34)
Felicitari in alegere. Bine ca te-ai hotarat. Eu inca mai stau in dubii. Bicorp 85cp Extreme sau Peugeot 207 biggrin.gif
*


Nu e cam scump 207 avand in vedere ca nu are prea mult timp de cand a aparut?
Plus ca bicorpul are mai multe dotari in pret. blush.gif
padre
Ca sa nu mai spunem ca fac parte din clase diferite.
Totusi 207 este un model frumos, vad unul parcat mai mereu in fata blocului si mereu ma uit la el...
Zazie
Voi alege Megane, cunosc bine masina, iar oferta aia de bicorp Extreme mi se pare excelenta. Diferenta de pret? Fix 500 de Euro intre Peugeot 207 si megane 2 bicorp. Vorbesc de aceleasi dotari.
Trebuie sa fii nebun sa iei 207 din acest motiv biggrin.gif
In schimb, va spun, suiti-va intr-un 207, pozitia la volan m-a cucerit. Este extraordinara.

Ca fapt divers. Am fost si am vazut Corsa nou, Clio nou, Peugeot, Hyundai. Dintre toate, nu exista decat Megane bicorp.
Singurul motiv care ma mai tine pe loc e tampenia aia de pachet drumuri grele care a inaltat masina. Mi se pare ca sta pe sticle de lapte. Am si cosmaruri din cauza asta. La bicorp mai e cum mai e, dar la sedan.... N-as cumpara-o nici batut. dry.gif
Bacu
ce are mai exact varianta asta extreme, ca eu nu am auzit de ea?
Zazie
Extreme se aplica numai bicorpului. Nu s-a facut mare tamtam pe ea, de abia a aparut fisa la dealeri. Nu am putut vedea decat poze cu ea.
Mai pe scurt, este o versiune limitata, cu dotari ca la Sedan Privilege, standard clima, dar fara jante. Interiorul este inchis la culoare, canapele cu insertii de rosu si din cate am inteles are cusaturile cu ata rosie. Pe luneta spate este tatuat EXTREME. Barile vin vopsite in tonul masinii.
Mai multe nu stie nimeni sa-mi spuna.
Ca fapt divers, doar jantele Tuxedo sunt la optionale.
Bacu
inseamna ca dotarile sunt ca la Bicorp Confort Dinamique, nu are nicio treaba cu Sedan Privilege...
Zazie
QUOTE(Bacu @ 7 Mar 2007, 10:56)
inseamna ca dotarile sunt ca la Bicorp Confort Dinamique, nu are nicio treaba cu Sedan Privilege...
*


Eu asa am facut comparatia. Nu stiu cum e la Confort Dinamique. In orice caz, schimbarile sunt de design interior + plus motor euro4.
Solon
@zazie: Daca tot te-a cucerit pozitia la volan de ce nu iei Peugeot?Oricum pozitiile de condus sunt destul de apropiate cu un minus pentru Renault.
Oricum nu stai ca in Audi! icon_mrgreen.gif
Zazie
QUOTE(Solon @ 7 Mar 2007, 13:27)
@zazie: Daca tot te-a cucerit pozitia la volan de ce nu iei Peugeot?Oricum pozitiile de condus sunt destul de apropiate cu un minus pentru Renault.
Oricum nu stai ca in Audi! icon_mrgreen.gif
*


biggrin.gif
Pentru ca pentru banii aia, iau Megane. Mai mult spatiu, mai mare hardughia. Plus de asta, o cunosc destul de bine. Am avut 2.1 smile.gif
semit
OK.. gata.. omu si-a luat masina.. desi am dat-o in SF-uri smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.