Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Interfata OBD
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
vadim_braia
ok , ms mult de tot
SnooOp18
buna tuturor...sunt un proaspat posesor de laguna 2 wub.gif (si prospat sofer totodata) ...am stat cu orele pe acest forum sa-mi dau seama cum merge treaba cu diagnosticarea...am un laptop de interfata am dat comanda de la cineva din franta dar...de soft chiar ca nu stiu de unde sa fac rost...am vazut ca se vorbeste foarte mult de acest Clip de unde as putea sa il iau si cat m-ar costa mellow.gif asta e intrebarea de baza biggrin.gif

multumesc anticipat smile.gif
alumoi
Incepind de luni o sa gasiti programul (si baza de date) pe ftp://ftp.stalix.ro/renault.
Tocmai am luat azi programul + interfata = 400 ron sad.gif
De curiozitate, are cineva un adaptor serial ->usb?
maxi06
Serial -> USB , vezi pe http://www.elm323.ro/ (50lei) ...
alumoi
Multumesc, l-am si comandat. Sa vedem daca functioneaza (cind l-or aduce) biggrin.gif
danielos
A reusit cineva cu ftp://ftp.stalix.ro/renault? La mine nu vrea sa mearga.
alumoi
Oops, my bad.
Intrati pe http://ftp.stalix.ro/renault (sau http://ftp.stalix.ro si de acolo in renault).
Scuze!
IRONICK
QUOTE(alumoi @ 26 May 2007, 21:36)
Tocmai am luat azi programul + interfata = 400 ron sad.gif
Tin sa iti reamintesc ca ai cumparat ceva vechi de cativa ani.
alumoi
O fi, dar functioneaza. M-a scos deja din belea
IRONICK
Sa iti mai reamintesc ca versiunea aia se gaseste si pe net ... adica free ...
alumoi
Cu tot cu baza de date???
IRONICK
Da, cu baza de date. Problema este ca nu se gaseste pe toate drumurile.
alumoi
Deci, sa inteleg ca sint singurul (pina acum) care a fost dispus sa puna la dispozitie tuturor baza de date. Bravo mie atunci, mai ales ca am si cumparat-o smile.gif
Si de unde ai gasit tu baza de date, sa o iau si eu, poate este mai buna decit ce am eu?
IRONICK
Este la fel ca a ta.
alumoi
Macar nu m-am chinuit sa o caut biggrin.gif
Multumesc de raspuns.
IRONICK
Eu am gasit-o intamplator. Cautam altceva si am dat de ea.
vsebas
Schema din primul post merge si cu max 233 ?
b_gabi
@alumoi mulțumesc pentru efort!
maxi06
Multumesc alumoi, nu multa lume face asa ceva...
Pentru vsebas ai aici
CODE
http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm?qv_pk=1798
adresa de la MAXIM (producatorul lui MAX) , eu zic ca merge ... (numai ai nevoie de condensatori exteriori, si sunt 20 pini nu 16 deci placuta trebuie refacuta, daca ai putina experienta in electronica te descurci...)
biggrin.gif
laguna_2_interceptor
- cred ca toti ar trebui sa fim recunoscatori omului... dupa cate se vede unii aveau baza de date dar o tineau la coirap (tipic romaneste, sa moara capra vecinului daca nu)... omul asta a dat si bani si a fost dispus sa o impartaseasca fara nici o condiie... cred ca ironiile nu isi au rostul, bravo alumoi si multumim
IRONICK
Si ce te oftici ca nu am venit si ti-am oferit-o pe tava tie ? Putin imi pasa.
laguna_2_interceptor
- cred ca tu te oftici... smile.gif)))
vsebas
Multumesc @alumoi.

Multumesc @maxi06, am luat si eu foaia de catalog si m-am lamurit, merge.

Problema e ca eu am o cutie cu MAX233, o sursa de 5V, 2 tranzistori si resistente si condensatori. Lipseste insa 74HCT00N ( cele 4 porti NAND ) si se pare ca fara conexiunile acelea nu merge ( nu se conecteaza), asa ca voi reface montajul si cu restul de piese.

Am sa fac schema si placa in Eagle si le postez cand sunt gata ( inclusiv gerbere ). Vor fi 2 versiuni, una cu max 232 (thd) si una cu max 233 smd.

Sper sa ma mai luminez cand reusesc sa ma conectez ca deocamdata nu imi place interfata soft si nu stiu daca o folosesc corect.
ViperRS
baieti scuze ca e putin offtopic .. dar cu aceasta interfata si acest program se pot face operatiuni gen programare senzori penuri, recodare cartela... etc?
Erorile care le citeste se pot si sterge... se pot face si masurari pe diferiti senzori gen presiune turbo, debitmetru, temperatura?
Daca se poate as dori sa achizitionez si eu interfata..
liviu2004
Am dat si eu comanda la o placa, maine e gata si o sa fac teste pe al meu logan. Vreau sa-mi activez inchiderea centralizata dupa ce plec de pe loc cu masina. Treaba e ca nu am serial la laptop si o sa incerc cu un convertor usb-serial.
Bv celor ce ne-au impartasit informatii, iar despre ceilalti .... suntem in romania.
ovi_jer
IRONICK@
La ce iti ajuta o versiune mai noua de soft daca nu ai interfata care sa suporte protocolul CAN de la reno?


ViperRS@
Pentru masina din semnatura ta nu o sa gasesti interfata in romania si nici ieftina.

Liviu P@
Trebuia sa cauti o interfata pe usb de la bun inceput. Un adaptor bun usb-rs232 costa cat jumtate din interfata pe usb.
liviu2004
Banii nu sunt o problema aici. Este cineva care e dispus sa ma ajute (electronist), iar eu sunt pasionat de masini.
Acum si interfetele astea pe usb am auzit ca sunt de diferite tipuri (care convertesc toate semnalele sau nu). Inca nu stiu ce am nimerit, voi vedea maine.
ovi_jer
Ai fost informat gresit in legatura cu interfetele pe usb.Cat priveste adaptorul usb-rs232 o sa te convingi singur.
liviu2004
M-ai pierdut pe drum, recunosc. Deci am una bucata schema DDT interface, la care e nevoie de semnal Tx, Rx, RTS. Am una bucata laptop care are numai usb, deci am adaugat si un convertor usb la serial. Habar n-am ce face Max 232 dar vad ca la iesire am K line.
Unde gresesc? Am auzit niste chestii precum ca la dci logan interfata ar fi trebuit sa fie can??
ovi_jer
USB-RS232 = USB-SERIAL.Pentru a initializa ECM-ul sau alt ECU de pe masina softul trebuie sa comunice cu baud rate 10400bps cu ajutorul unei interfete K,KL sau KKL pe port serial.Daca calculatorul nu are serial atunci ai nevoie de o interfata pe usb cu chip FTDI sau de un adaptor USB-RS232 cu chip FTDI.Mai exista si varianta unui PCMCIA-RS232 dar sunt foarte scumpe si nici acestea nu merg toate.
Eu am incercat pe logan dci din 2006 si a mers pe protocol KWP2000.E posibil ca cele de la sfarsitul lui 2006 sau cele din 2007 sa fie pe CAN.
laguna_2_interceptor
- cu interfata ELM 327 se poate folosi DDT2000? ori KWP2000+? ambele pe USB...

ovi_jer?
ovi_jer
Nu, cu niciuna din ele.
alumoi
Ah, ce m-au uns pe suflet multumirile voastre!
Si cum imi place sa ma laude lumea, pun tot acolo si autodata2005.
Daca mai am noroc si mai gasesc si alte programe folositoare, va anunt.

4 Jun 2007, 15:08:
Am mai gasit si niste manuale de reparatii (cred, nu am apucat sa le citesc) in franceza si engleza. Vedeti si voi despre ce e vorba.
Scuze de off-topic.
catalinthebest
Multumim Alumoi .

Stie cineva pentru Laguna I phase 2 ce tip de mufa ODB este 1 sau 2?
Exista pe undeva un link pentru piesa sau codul ei pe la magazinele de electronice
liviu2004
Nu am reusit sa ma conectez la logan dci cu interfata pe com si apoi un adaptor usb. Are cineva o schema USB-OBD? Se pare ca asa trebuia sa intreb de la inceput. smile.gif
IRONICK
QUOTE(ovi_jer @ 3 Jun 2007, 22:48)
IRONICK@
La ce iti ajuta o versiune mai noua de soft daca nu ai interfata care sa suporte  protocolul CAN de la reno?
Eu o folosesc pe Logan mpi. Sunt ceva diferente la uch de exemplu... etc. Aaaa, si chiar m-am putut conecta pe un ecu de 1.6 16v cu interfata aia. Chiar daca interfata nu suporta can, iar masina are can.
alumoi
Iar offtopic dar, daca vreti Renault Dialogys, il gasiti la mine pe server. Nu ma laudati pe mine, alt coleg de pe forum mi-a dat programul sa-l pun pe server.
IRONICK
Pentru cei mai grabiti care nu e merge interfata din prima ... la 2N2222 emitorul si colectorul sunt invers. In paralel pe rezistoarele de sarcina (2n222) se pot pune led+rezistor de ~1.2k pentru a se vedea si functionarea. Se aprind cand comunica.
my-name
putin mai concret daca se poate? care dintre cei 2n2222 au colectorul inversat cu emitorul?
IRONICK
Eu ma refeream la capsula tranzistorului, nu la schema.

[attachmentid=56518]

PS. In caz ca le-a montat cineva invers ledurile stau aprinse tot timpul. Asta este un mod de a afla cel mai simplu.
my-name
ok. am inteles ce ai vrut sa spui. ca schema pare corecta. si inca ceva, referitor la linia L. Daca nu se conecteaza (si probabil ca nu, pt ca in mufa de diagnostic a masinii nu pare a fi nimic la pinul15), atunci schema se poate modifica destul de mult (nu mai e nevoie de Q1, R1, si jumatate din 74HCT00, respectiv IC2C si IC2B), corect?
IRONICK
Daca vrei doar linia K, vezi ca pe ftp-ul lui alumoi este o schema doar cu max si un tranzistor.
Mi se pare ca in iso este schema.
my-name
nu cred ca este. sau nu am vazut-o eu. am construit interfata din schema si refuza cu indaratnicie sa mearga. o sa atasez si led-urile pe rezistentele de sarcina sa vad daca comunica ceva. cat despre 2n2222, cei folositi de mine sunt in capsula metalica, si presupun ca in foile de catalog, amplasarea terminalelor e corecta. dar parca poti sa stii...
IRONICK
Este in imaginea de cd parca.
my-name
o sa ma uit si acolo. oricum, toata stima pt. alumoi cu acel server!!!
IRONICK
[attachmentid=56519]

Uite si datasheet-ul lui 2n2222 in capsula metalica. Ca eu am gasit doar in capsula de plastic in magazine de pe Maica Domnului si din cauza asta am zis de picioruse.
my-name
si inca o intrebare: la ce viteza comunica interfata masinii cu portul serial? sau DDT-ul stie sa seteze interfata la viteza necesara? asta ar putea fi o problema pt cei care folosesc laptop-uri care nu au interfata seriala si isi cumpara adaptoare USB-serial.
IRONICK
Cred ca la mine este pe 9600. Ma uit diseara si it spun.
ovi_jer
Exact pe 10400 si din faptul asta nu merg pe adaptoare usb-com.
my-name
deci banuiam eu bine. oricum, sa asteptam si raspunsul lui ironick.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.