Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geamuri fumurii / folie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
poseidon06
padre, a iesit super ! Eram curios cum o sa arate, masina mea e aceeasi culoare. Ce marca este folia, mi se pare destul de inchisa si pt 20%, e cumva 3M ? Cat despre 65% pe fata, intr-una din poze, parca nici nu are folie....deci pe fata un 50 sau 35% ar merita.
Din ce am vazut in poze, a lui Semit cred ca este 20% si pe fata si pe spate. Dar nu sunt sigur, daca este Llumar folia, se poate sa fie 5%, daca e 3M, atunci e mai mult (eu stiu ca e mai inchisa 3M decat Llumar la aceleasi specificatii).
padre
Folia pusa pe geamurile masinii mele este Llumar.
Manuel
Bravo, padre, arata beton! Dar neaparat sa pui si pe fata!
Solon
Mi se pare mie sau e cam prea inchisa? Ce grad de opacitate are asta, Padre?
j.d
Solon, 21% transparenta. Iar in realitate nu e chiar atat de inchisa...adica se vede cat de cat prin ea...wink.gif
AlexC
M-am hotarat, vreau si eu folie! Treceti-ma si pe mine pe lista, desi tot as vrea sa le vad puse la unul din voi inainte...

Daca nu mai e nici un prag intre 21% si 5% atunci probabil ca voi merge si eu pe 21%, nu vreau sa se vada oglinda de afara sa dea impresia de tiganeala.
Mutzunache
Marti ma duc sa imi pun si eu, a adus cu 21% transparenta....de abia astept.

J.D cand te duci?
AlexC - ti-as dau numarul omului pe PM, dar nu am telefonul la indemana, poate te ajuta padre sau J.D. biggrin.gif

j.d
Mutzunache, nu stiu, o sa-l sun maine sa vedem cand poate...Cred ca miercuri. Tu te duci la el, sau vine el la tine?


AlexC ai PM. wink.gif
octav_
Ma bag si eu la rand... cine are numarul mesterului, va rog sa-mi dati un pm.
Mutzunache
J.D.Ma duc eu la el.....octav ai pm
padre
Saptamana asta merg si eu pentru retusurile finale, au mai ramas cateva puncte vizibile, pe margine. Mi-a spus ca e normal si se pot scoate numai dupa ce se usuca de tot foliile, dureaza cam 1 saptamana uscarea.
AlexC, daca vrei sa vezi mai mult decat poze, da-mi un pm si stabilim o intalnire sa le vezi. In timpul zilei sunt in zona Floreasca - Barbu Vacarescu.
octav_
Mersi Mutzunache! cu ochiul.gif
Mutzunache
J.D. Maine la 18 imi monteaza folia, vii sa vezi? Am vorbit si cu padre, vine si el pentru retusuri......eventual alti doritori..........
j.d
Mutzu, ne vedem acolo. smile.gif
semit
incet incet ne transformam in forum.mafioti.reno.ro biggrin.gif
Bacu
vin si eu maine seara. locul este tot acolo langa podul de la intersectia vacaresti cu splai?

padre, cum a fost la mare cu masina infoliata? acum ca ti-ai pus 21%, ai fi simtit nevoia de mai mult, de un 5%?
Mutzunache
Tot acolo, Bacu
padre
A fost foarte bine cu masina cu ochelari de soare cool.gif la mare. Nu, nu simt nevoia de 5% transparenta, ar fi prea inchisa pentru mine. Cred ca 21% este maxim acceptabil pentru mine. Acum studiez oportunitatea unei folii 65% transparenta la geamurile din fata. Cred ca astept sa puna Mutzunache sa vad cum iese si daca intr-adevar creste confortul termic.
Mutzunache
Pai da....am fata de cobai si eu nu stiu?tongue.gif
octav_
Am rezolvat si eu azi cu folia, insa pana la urma am fost la expert d... deoarece am vrut sa am folia pe luneta dintr-o singura bucata. Am vorbit si cu domnul de care vorbiti, a fost foarte amabil insa eu am vrut sa o fac astazi.
S-a muncit cam 3 ore jumate din care vreo 2 numai pentru luneta "fantastica" de la symbol.
Am pus Llumar cu 21% transparenta si sunt 100% multumit. Voi reveni si cu poze.
padre
Felicitari octav_, te asteptam cu poze! Dar cum asa, folia pe luneta dintr-o singura bucata, asta care ne pune noua o face din 2 bucati?? Ma indoiesc... Lucreaza bine si expert d doar ca sunt un pic mai scumpi.

Mutzunache, cobaiul am fost eu radmasa.gif
octav_
padre, montarea foliei din doua bucati este la Symbol deoarece are luneta foarte curbata si este nevoie de nervi de otel pentru a aseza folia pe geam.
padre
Si l-ai intrebat si ti-a spus ca o pune din 2 bucati? Nu zic ca nu e asa, doar ma mir. Si luneta de la Megane bicorp e destul de curbata si totusi a mea arata foarte bine, dintr-o bucata.
AlexC
octav_, cat ai dat la ED?
Mutzunache
La ED, toata masina 735 Ron, sleep.gif , sincer, mi se pare scump.
octav_
padre, l-am sunat ieri pe domn si mi-a zis ca o face din doua bucati dar ca va iesi bine, insa eu mai mult pentru ca voiam s-o termin ieri si pentru ca stau foarte aproape de atelierul ED am ales s-o montez acolo.
M-a costat 500 RON cu folia LLumar medie (21%) pentru laterale spate + luneta. Pretul pentru Llumar 5% transparenta era 660 RON. Sunt cam scumpi, insa sincer isi merita banii, cel putin baiatul care a lucrat la masina mea a stat cam 2 ore peste program sa o monteze.
Mi-a zis de la inceput ca s-ar putea sa nu iasa dintr-o bucata insa s-a chinuit pana a reusit.
Luneta de la Sedan sau Megane Bicorp mi-a zis ca sunt floare la ureche pe langa cea de Symbol.
Alex_5
Felicitari Octave , chiar a iesit bine masina.
padre
De unde stii, ai vazut masina live sau s-au pus poze pe undeva? Octav, vrem pozeeee!
Mutzunache
padre, bad news, omul a plecat din Bucuresti, datorita unei probleme personale, iar eu nu pot maine.
Dar maine te asteapta pe tine pentru retusuri.

O sa ma duc joi.
Sharpe
Mare atentie domnilor colegi! Lunetele, indiferent de forma, se pun dintr-o singura bucata! Acesta este testul pt a sti daca montatorii sunt profesionisti sau nu.
Alex_5
Da am vazut masina. A iesit chiar bine. el s-a orientat catre cele mai deschise. Eu zic ca astea sunt cele mai bune , din interior nu prea e mare diferenta , iar din exterior sunt chiar frumoase.
AlexC
Din pacate eu trebuie sa renunt momentan. In seara asta mi-a busit cineva masina si acum voi avea de umblat cu ea prin service. Am doar bara spate + panou plastic portbagaj + cofraj roata rezerva stricat, insa nu stiu ce mai poate fi pe dedesubt sau cat poate dura...

Sper numai sa rezolv repede cu asta si sa pun si foliile ASAP.
Bacu
QUOTE(Alex_5 @ 19 Jun 2007, 19:46)
Da am vazut masina. A iesit chiar bine. el s-a orientat catre cele mai deschise. Eu zic ca astea sunt cele mai bune , din interior nu prea e mare diferenta  , iar din exterior sunt chiar frumoase.
*




ce grad de transparenta? poti pune si niste poze?
octav_
Am revenit cu poze. Foliile sunt Llumar, transparenta 21%.

user posted image user posted image user posted image user posted image
Bacu
par mult mai deschise decat ale lui padre...tot 21% sunt?
bashtalu
este adevarat ca folia de pe luneta atunci cand este indepartata strica dezaburirea?
daca sunt cu timbru de la rar mai este nevoie sa ma duc la rar sa-mi treaca ceva in talon sau in cartea masini?
multumesc
eu sambata o sa-mi pun folii, am vb cu tipul care are un topic la sectiunea anunturi
sunt tare curios cum o sa iasa
padre
Myth busters raspunde: nu este obligatoriu sa se strice dezaburirea daca folia este indepartata cu grija. Orice e posibil, deci si sa ramana instalatia de dezaburire intacta.
Daca se trage de ea ca de franghia de la Tug of War ph34r.gif sigur se strica si dezaburirea. Daca indepartarea foliei se face cu grija, cu apa si cu un burete se poate scoate fara probleme.

Daca ti se aplica timbru cu autorizarea de la RAR si ti se da si o autorziatie pe hartie, nu mai ai nevoie de nimic, in talon nu exista rubrica pentru imbunatatiri/modificari aduse masinii.

In alta ordine de idei, am vazut ieri un Golf V alb cu folii cu transparenta 13% pe spate... arata foarte bine.
adi_0434
a pus cineva folie pe masina rosie?
ma tot gandesc cum i-ar sta?
j.d
Daca te referi la Laguna din avatar, chiar ar arata foarte bine, pentru ca are si ramele dintre geamuri negre. wink.gif
Mutzunache
Iar am discutat cu meseriasul, ramane pe vineri seara, inca e in Giurgiu.
SANDRINO
QUOTE(adi_0434 @ 20 Jun 2007, 17:02)
a pus cineva folie pe masina rosie?
ma tot gandesc cum i-ar sta?
*




Eu mi-am pus. 5% chiar. Exista un contrast cam mare, dar nu e chiar asa rau !!!
adi_0434
parca mai bine se potrivesc cele ionizate
Solon
QUOTE(adi_0434 @ 21 Jun 2007, 16:49)
parca mai bine se potrivesc cele ionizate
*


Alea mi se par ca vin ca nuca in perete! sad.gif
Alex_5
SANDRINO folia e autorizata?
SANDRINO
QUOTE(Alex_5 @ 21 Jun 2007, 17:47)
SANDRINO folia e autorizata?
*



Da. Este Llumar, are timbrele si hartia cu avizul RAR. Este montata mai demult la baiatul care se ocupa si de celelalte masini de pe aici !!!
bashtalu
sandrino, cum ti s-a parut lucrarea? cat a durat? esti multumit pe deplin?
eu am stabilit pt sambata dupa amiaza sa ma duc sa-mi puna pe toate geamurile, o sa ma consult cu el in privinta transparentei, as vrea ceva mai deschis pe luneta sa nu ma impiedice noaptea in a vedea in oglinda si mai inchis pe laterale
multumesc
danutz_r
o rugaminte pt cei care au pus folie 5% puteti pune o poza de genu' asta... [attachmentid=58107] ... in care sa se vada vizibilitatea din interior

a pus cineva pe symbol folia din 2 bucati, la baiatul de pe forum; cum a iesit ??? ... intrebare.gif poze intrebare.gif
as fi interesat si eu de montaj smile.gif smile.gif
CT-84-LEU
Ma baieti da voi esteti tare culmea! tongue.gif

Voi astia care nu va hotarati si va zgarciti sa puneti folie pe geamurile fata, din motive total aberante de genul:"e prea deschisa si nici nu se vede ca e , deci o sa fie un contrast foarte mare , deci nu mai pun" oricum nu ai deci e contrast mare , sau "doar pentru protectie UV nu se merita", cititi ce am scris la pagina 13 in topicul asta, si nu va urez, dar veti spune "ba bine ca am avut folie pe fata" numai daca :
-vreun colorat mic de pe marginea soselei va hotara ca bolovanu sta mai bine in geamul tau decat jos pe caldaram;
-vine unu cu o bata sa-ti rada geamul si capu in stop;
-noaptea in parcare uiti ceva in masina si vrea unu sa-ti sparga geamul, ai alarma...si geamul nu cade de pe pozitie....;

etc ...etc...

Pentru danutz_r , taty, acuma e noapte, insa maine pe zi fac o poza cum ai indicat tu si o postez ca sa te lamuresti cum e cu 5%.

Cu stima!

Ar mai fi ceva de adaugat, baieti si fete cu SYMBOL-uri, nu va lasati prostiti de LENEA unora sau NEPROFESIONALISM. Nu exista folie pusa pe geam din 2 bucati!! Este bataie de joc! In timp folia isi schimba forma, din cauza dilatarilor succesive. Este Neagra, atrage multa caldura , se incinge mult in soare puternic, la umbra se raceste, este intr-un proces de contractare-dilatare continuu, nu va inchipuiti ca e fixa pe geam. In concluzie in timp cele 2 folii puse cap la cap vor ajunge cap la coada. Este adevarat ca geamul spate la SYMBOL este ciudat ( e ca interiorul unei lingurite) , insa asa cum altii au putut sa-si puna, nu va luati dupa toti imbecilii care vor sa va puna din 2 bucati!

Cu stima din nou!
bashtalu
asa arata folia montata la sedanul meu
ideea e in felul urmator, am pus pe luneta si laterale spate transparenta 5%, dar pe cele din fata a zis ca nu a putut sa puna, ceva cu chederele. vreau sa pun si pe cele de pe fata, transparenta 70%, unde as putea? cine ma poate ajuta?


cum vi se pare folia?
Solon
Din poze arata bine pusa! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.