Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geamuri fumurii / folie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
semit
NU.. din exterior da.. dar din interior nu;)
UXE
tu ai postat ca ti-ai pus nuanta medium-dark.. in transparenta cat inseamna 30% 50% ?
semit
20%
Matei
bai fratilor, unde gasesc si eu pe cineva sa imi monteze folie fara autorizatie la un pret decent.
nu dau 200 roni ca sa imi puna o folie amarata, in conditiile in care folia costa 20 ron. (atat mi-a cerut la vitan)
aveti idee pe cineva in Buc care ia mai putin. o dau jos la iarna oricum.
claus
pai, stai putin.. daca ai gasit sa iti puna cineva folie autorizata cu 2 mil.. e pret ok.. altfel.. e peste 4 milioane cu autorizatie
Matei
nuh..... fara autorizatie 200 roni. e mult, zic eu !
claus
hihi.. greseala mea.. intelesesem ca ai gasit cu autorizatie la 2 mil biggrin.gif
in principiu.. ai putea incerca sa o pui chiar tu .. nu e asa complicat, daca te deranjeaza pretul (usor nesimtit) de 2 mil ..
eminescu0
2 mil ?!?! ai inteles tu gresit. in vitan am intrebat eu si vroia 40 lei spatele si luneta, cu folia ta. sub nici o forma nu costa 2 mil, nicaieri, ai inteles gresit. mergi in vitan si o pui acolo cu cateva sute, crede-ma.
sebi
Si eu am gasit pe cineva care monteaza folie autorizata (autorizata doar pe spate pe fata nu ai voie conform legii in vigoare) care cerea ceva in jurul sumei de 500 ron (toata masina) si 200 ron toata masina fara autorizatie. Ideea este simpla folia folosita de cei care monteaza cu autorizatie fie este 3M fie llumar, ce gasesti in vitan la 20 ron e made in turkey si de proasta calitate. Ideea este ca cea 3M si llumar sunt mult mai calitative si au o durata de viata mai lunga decat cea din targ. Cand zic calitate ma refer la faptul ca altfel vezi printr-o folie 3M/Llumar (mult mai clar din int spre ext) si altfel vezi printr-o folie luata din targ.....

Acum fiecare face cum si ce vrea cu banii/masina lui. Eu unul vreau sa-mi pun 3M sau llumar....
eminescu0
pai el vrea neautorizata, si doar montajul era 200 lei ... absurd !
Matei
exact ! folia e 20 lei, restul (180 lei) costa montajul.
si legat de folie, pentru mine e ok aia, oricum o dau jos iarna.

QUOTE
in principiu.. ai putea incerca sa o pui chiar tu .. nu e asa complicat

am incercat la o alta masina si nu am reusit. geamurile sunt putin curbate si se increteste folia.iar pe luneta e foarte greu.
mister
QUOTE(sebi @ 26 Jun 2006, 17:15)
Si eu am gasit pe cineva care monteaza folie autorizata (autorizata doar pe spate pe fata nu ai voie conform legii in vigoare) care cerea ceva in jurul sumei de 500 ron (toata masina) si 200 ron toata masina fara autorizatie. Ideea este simpla folia folosita de cei care monteaza cu autorizatie fie este 3M fie llumar, ce gasesti in vitan la 20 ron e made in turkey si de proasta calitate. Ideea este ca cea 3M si llumar sunt mult mai calitative si au o durata de viata mai lunga decat cea din targ. Cand zic calitate ma refer la faptul ca altfel vezi printr-o folie 3M/Llumar (mult mai clar din int spre ext) si altfel vezi printr-o folie luata din targ.....

Acum fiecare face cum si ce vrea cu banii/masina lui. Eu unul vreau sa-mi pun 3M sau llumar....
*




Salut

Uite nr de tel a unuia care monteaza folie llumar (autorizata RAR) - 0721.430.430
Locatie: Bd. Dimitrie Pompei - vis-a-vis statie metrou Pipera, Capat tramvai 16 si 36.
Eu am montat pe un Opel Vivaro si sunt foarte multumit. Ai de unde sa alegi deoarece au multe nuante. Pentru Opel pretul a fost 1000 ron TVA inclus.

Bafta
Mario8119
1000 RON ? nu e cam mult ? pe aici se vormea de 500-600 RON. De ce a costat asa mult ? hai ca 500 ROn as da si eu dar 1000 ...e prea mult
mister
Salutare

Nu este mult tinand cont ca masina este OPEL VIVARO 8+1 locuri cu geamuri pe laterale si la usile din spate. Folia are autocolant RAR si primesti si un certificat.
Meghitzanul
QUOTE(dannyb_ro @ 8 Mar 2006, 13:48)
pe spate 100% , laterale 70 si fata 3o .Am intrebat dk merge uniform peste tot si a zis ca nu merge pentru omologare
*



Salutare,
Nu am mai scris de mult pe aici dar as vrea sa va impartasesc cateva idei apropos de folii si de anumite temeri ale voastre: am folii omologate RAR cu transparentza 20% (dupa cum se vede si din semnatura) inclusiv pe geamurile laterale fata, puse in Februarie sau Martie 2005.
Nou este faptul ca am facut de curand RAR-ul si ITP-ul pt ca batranica a facut deja cu ceva timp in urma 2 ani si nu s-a legat absolut nimeni de capitolul folii. Aveam bulina RAR in geamuri si banuiesc ca a fost vazuta iar pt asta nu mi-a cerut nimeni nici un act (cu toate ca le aveam in regula si asupra mea).
Garcea m-a oprit de nenumarate ori si doar o singura data mi-a cerut acte dupa ce a vazut bulinele RAR din geamuri.
Nu intentionez sa fac reclama nimanui dar parerea mea personala este ca se merita diferenta de pret dintre foliile neomologate si cele omologate pt ca astfel nu mai aveti nici un fel de bataie de cap (RAR, ITP, Garcea, etc).

Masina arata cam ca a lui semit poate chiar putin mai inchise geamurile (nu-mi dau seama din poza exact) iar la drum plec cu ea chiar si in timpul pranzului vara cand bate soarele cel mai puternic si sunt 35-40 grade afara si e f confortabil d.p. asta de vedere (inclusiv pe locurile din fata) iar in spate e nebunie (ala mic din poza doarme de de rupe iar nevasta-mea il intrece biggrin.gif tongue.gif )

Numai bine.... si....drum bun cu multa umbra cool.gif
liviurosioara
... Chiar asta vroiam sa intreb:

Exista vreo diferenta de confort termic dupa montarea de folii? Tare mi-as dori sa cred ca scap macar partial de cele 60 de grade din interior dupa ce masina stationeaza in soare ptr cateva ore dry.gif
Meghitzanul
Ca sa ai comfort termic cand lasi masina la soare ar trebui sa o ai izolata in totalitate cum sunt izolati peretii de la frigider biggrin.gif si chiar si asa dupa ce ai racit-o bine cu AC-ul nu o vei mai gasi la aceeasi temperatura cum ai lasat-o.

In schimb folia mai inchisa te ajuta f mult atunci cand ar trebui sa patrunda razele solare direct in masina, sporind comfortul pasagerilor inclusiv a celor din fata (deci si al tau tongue.gif ) cu conditia sa pui cam acelasi tip de folie (inchisa) si pe geamurile fata, ceea ce multi probabil nu pun din motivele enumerate de mine anterior (RAR, ITP, Garcea, etc) dar v-am zis ca 'nu se pune' pt ca am trecut prin toate cu ochiul.gif a scapat.gif cu folii omologate....deci io' nu ii mai vad rostul foliei d.p.d.v. al comfortului, ramanad doar cu design-ul, cu toate ca si la capitolul design masina are de castigat (parerea mea) cu o folie uniforma.
Probabil ca multi vor spune ca legea zice ca trebuie sa pui pe fata cu 70% transparenta (adica mai bine nu mai pui deloc), stiu asta, dar legea e facuta doar pt cine vrea sa o respecte.... cine nu....merge si asa, ca doar suntem in Romania si totul merge ca la vale 04.gif
Meghitzanul
QUOTE(RCS @ 2 Mar 2005, 19:55)
Intrebarea mea este: cand mergi in afara tarii si te opreste politia ce faci ?? In vest stiu ca nu este voie cu folie pe geam !!!
*



Am citit tot topicul a scapat.gif si nu am fost prea lamurit in legatura cu iesitul afara cu masina atunci cand aceasta are folie (omologata) pe geamuri si mai ales si pe cele de pe fata (20% transparenta) cum e cazul meu.

In tara o mai "rezolv" cumva, dar afara ce fac daca ma opreste politaiul imi cere talonul si imi zice ca nu am voie cu folii pe geamuri....???

Eu chiar planuiesc pt la anul un tur prin cateva tari europene si ma cam ingrijoreaza treaba asta.

Pana la urma e voie sau nu? Stie cineva?
themadman
ai voie afara. cred nu stiu sigur.
de mine unul nu s-a luat nimeni!!!
Meghitzanul
aveai folii si pe geamurile fata ?
Solon
De fapt aici cred ca e buba in afara!La geamurile din fata!
PVF
De la CaraProtekt

Avem 14 modele de folii omologate RAR. Din acestea unul este omologat pentru geamurile laterale fata. Celelalte sunt omologate numai pentru geamurile laterale spate si luneta. Putem aplica orice folie si pe geamurile laterale fata, dar cu exceptia celei omologate nu va putem garanta "linistea sufleteasca" in relatia cu organele de control.
Costul aplicarii foliei poate fi intre 210 si 230 euro + TVA. ohmy.gif
semit
acelasi raspuns l-am primit si eu.. 220 euro+TVA culoare medium black.. doar luneta si laterale spate.. m-am dus frumos in alta parte si cu 580 RON mi-am pus medium black pe luneta, laterale spate+laterale fata.. desigur Llumar, garantie 5 ani si autorizare RAR....
Codrin
Oare aici? Eu am fost foarte multumit de ei. Pe care nu-l intereseaza factura, pretul e si mai mic.
themadman
da, am folie si pe fata!
medium black toata masina!


user posted image
Meghitzanul
de curand mi-au retinut organele talonu' pt geamurile fata

bineinteles ca l-am recuperat fara sa dau foliile jos biggrin.gif
semit
puteai sa-l iei si fara spaga.. de la Candiano.. . wink.gif
sandman_
QUOTE(Meghitzanul @ 13 Sep 2006, 12:41)
de curand mi-au retinut organele talonu' pt geamurile fata

bineinteles ca l-am recuperat fara sa dau foliile jos  biggrin.gif
*



detalii:
ai folii omologate?
Meghitzanul
@sandman
da, omologate.....am aratat bineinteles papirusul si militianul nu a fost interesat......
stia una si buna....ca nu trebuie sa am folii pe fata (iar ale mele sunt suficient de inchise)

@semit
de la Candiano l-am luat, fara spaga wink.gif

Codrin
Sunt curios, cam cum arata omologarea ta? Nu de alta, dar la mine nu exista rubrica pentru geamuri fata.
Meghitzanul
in hartie sunt trecute bineinteles numai geamurile spate si luneta....asa cum este legal
geamurile fata sunt facute pe "barba" mea
PVF
Pentru cei care si.au facut geamurile cu folie:

V.au dat geamurile jos?
Dupa aceea cum au asamblat tot la loc? scartaie ceva? se inchid geamurile bine?

Mie de asta imi e frica, nu vreau dupa aia sa imi scartaie fetele de usi, sa intre praf etc. vreau sa arate ca nou.

Am un prieten care a fost un cougar sa o firma destul de cunoscuta de sound si a doua zii nu i.se mai inchidea corect geamul de la sofer + ca zanganea ceva prin usa, a fost iar la ei si au remediat problemele. Dar totusi la 9mil care le.a dat .....
semit
mie nu mi-au scos nici un geam, si nu scartaie nimic in plus tongue.gif
UXE
am si eu o intrebare... noaptea ce faci daca vrei sa vezi in spate?
semit
te uiti in spate, sau in oglinda... eu asa fac tongue.gif
eminescu0
masinile care sunt in spatele tau le recunosti dupa farurile aprinse cred. cat despre restul obstacolelor, oricum nu se vedeau... si totusi laugh.gif laugh.gif
ccezar2004
am mai intrebat pe undeva dar nu mai stiu unde... exista folii sau tratamente aplicate geamurilor astfel incat din afara sa fie totul inchis la culoare si din interior sa se vada ca si cum ar fi geamuri clare?
semit
Nu stiu daca am inteles ce vrei tu... dar... cu folie se vede perfect afara.. desi de afara nu se vede nimic in masina... prin ionizare idem.. smile.gif
ccezar2004
ideea era daca se poate ca din interior spre exterior sa se vada ca si cum nu ar fi folie deloc... astfel incat confortul condusului sa fie exact ca in cazul lipsei foliei...
BoneHead


nu. in timpul zilei, in special, daca pui folie care sa fie ceva mai deschisa nu prea se vede, dar seara vezi mai greu afara!
Taraiebuca
Salut! Sunt nou p`aici si m-am decis sa incep sa va intreb!
Am un campus 1,2 16V si as vrea sa-mi ionizez/pun folie pe luneta si usile din spate...
N-am nici o cunostinta legata de ce e bine sa fac si ce nu. Mentionez si ma scuz ca n-am stat sa citesc 13 pagini de forum(nu intelegeam nimic concret).
Vreau sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac si unde sa ma duc(sunt din Ploiesti), masina e din 2006 si e in garantie(o pierd daca comit faza cu geamurile?)...asa ca nu fiti rautaciosi si bagati si voi variante si preturi.
Va multumesc anticipat!
themadman
nu pierzi garantia!!!
asta e sigur!!!
in rest eu recomand folie si nu ionizare. personal imi place medium black.
Taraiebuca
asaaa...deci nu pierd garantia,asta e bine.
acum: imi recomanzi folie pt ca e mai estetica si e mai usor de intretinut? daca tu ti-ai pus folie da-mi si mei mai multe detalii, unde-mi pun, cat ma costa, sau daca poti sa-mi dai un site al firmei respective sau niste poze cu titi-ul tau ar fi bine.
merci frumos!
semit
QUOTE(Taraiebuca @ 27 Oct 2006, 00:22)
. Mentionez si ma scuz ca n-am stat sa citesc 13 pagini de forum(nu intelegeam nimic concret).

*



Ia fa-te ca citesti tot topicul .. poate gasesti ceva concret.... sa ne anunti si pe noi daca gasesti ceva... wink.gif
danutz_r
expert detailing: folie medium dark 485 lei fara tva... atat costa pentru un symbol montarea de folie pe luneta si lateralele spate... totul se face pe masina fara a se umbla la fetele de usi sau a se demonta geamurile...garantie 5 ani + acte pentru garcea in caz ca se ia de tine...
A l e x
Am si eu o intrebare, sunt multi cu folii super intunecate pe fata, cum se descurca cu politia ?

EDIT : Si la ionizare ai voie cat de cat intunecate pe fata, sau e la fel ca la folii, un procent prea scazut pentru a se simti diferenta din exterior ?
ccezar2004
si eu sunt curios de ce zice alexava..... si mai am o intrebare... care e faza cu folia aia ca oglinda?... e legala?... sub ce restrictii se afla?
A l e x
La acea intrebare iti pot raspunde eu cu un citat de pe site-ul unei firme specializata in folii auto :

QUOTE
Pot sa aplic folie reflectorizanta pe geamurile masinii mele?

Cele mai multe tari nu accepta acest tip de folie din cauza faptului ca reflexia este atat de puternica incat ii poate orbi pentru un moment pe soferii din jurul tau. Au existat cateva accidente grave a caror cauza directa a fost acest tip de folie, aplicat pe masini. Compania noastra nu este de acord cu aplicarea acestui tip de folie si le cere tuturor distribuitorilor sa nu accepte aplicarea de folie reflectorizanta pe masini.


Deci nu sunt strict ilegale, doar f. periculoase.
ccezar2004
mersi...
UXE
a mai montat intretimp careva folie?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.