Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Gaze si electricitate - drumul catre liberalizare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Agrig
Superb!
Am patit-o cu E-on Gaz, lucrare de revizie neexecutata de subcontractorul lor insa trecuta la plata.
Am reclamat da` tot mi-au trimis factura, reclamat iara...primit instiintare de la firma de recuperare.
Intrebat pe cineva care are legatura cu procedurile astea si mi-a sfatuit sa platesc urgent apoi reclamatie la ANPC cu documentele si sa recuperez banii ca altfel ajungi in judecata cu recuperatorii, li se rupe ca este sau nu datorie, ei tebe sa ia banul.
Urgentati lucrarea cu ENEL sa nu ajungeti mai departe, mail telefoane, documente, reclamatie la ANRE in CC la ENEL sa nu pierdeti vremea apoi cu ei.
Victorine
Mars, ești fundul în două luntri. Nu te culca pe-o ureche, rezolvă acum până nu devine mai complicat. Dacă ai contract cu Hidroelectrica înseamnă că aștia nu au făcut tot ce trebuia la momentul semnării, adică nu au transmis la Enel cererea ta de portare, sau au făcut-o dar ăia n-o găsesc. Eu aș merge la sediul Enel cu contractul Hidroelectrica și cererea de portare să vadă și ăia din ce dată nu mai ești la ei și să-ți anuleze facturile.
mircea_aq
De acord, n-o lasa asa, ca nu se rezolva de la sine, te mai trezesti si cu curentul taiat intr-o buna zi.
mars
Am sunat azi la Enel, contractul e valid, nu au primit notificare de transfer de la Hidroelectrica. Au citit pe 28 februarie contorul si au emis azi factura pentru ianuarie.

La Hidroelectrica nu raspunde nimeni la telefon, am mai dat un e-mail sa le zic ca nu au preluat locul de consum. Cei de la Enel m-au asigurat ca, atat timp cat am contract valid, nu imi taie nimeni curentul.
Gil26
Cred ca interesant este si contractul cu Hidroelectrica din noiembrie 2022, cum \cand \daca se va desfasura el ...
cj98czh
QUOTE(mars @ 2 Mar 2023, 19:01)
Am sunat azi la Enel, contractul e valid, nu au primit notificare de transfer de la Hidroelectrica. A
*



fa plangere la ANRE si Protectia consumatorului, nu sta sa ia altii masuri pt. tine.
Agrig
Prima data urgent trimis acte doveditoare la ENEL si vazut pozitia lor, apoi ce sa spun despre Hidroelectrica, eu cu tot pretul mai mic am ramas tot la ENEL ca ma incadram in bareme, cind am vazut ce se intimpla...am trecut la PV sa nu mai am emotii.
Am ales bine sau nu, nu stiu decit ca bateria e tare scumpa ca sa trec in caz de ceva pe offgrid dar la o adica o facem si pe asta si se schimba vreo 3 bife in setari si scos 3 sigurante.
mircea_aq
La Mars e ciudat tare, in noiembrie intrase formularul online, n-ar fi trebuit sa fie probleme. In principiu ar fi trebuit sa primeasca notificare de la Enel ca s-a incheiat contractul, si nu a primit, deci e limpede ca ceva n-a functionat la Hidroelectrica.

Eu as suna la Hidroelectrica sa confirm ce au ei in sistem.
Posibil sa nu fii inregistrat nimic si probabil ca vor da vina pe o eroare tehnica, dar na, tot trebuie verificat.
mars
Am studiat contractul cu Hidroelectrica si singura problema ar fi seria contorului, lipseste ultima cifra. Pe factura Enel seria are ultima cifra pe un rand separat (nu incape) si softul Hidroelectrica nu a citit-o.

In decembrie cei de la Hidroelectrica mi-au raspuns la un e-mail si mi-au zis ca locul de consum figureaza la ei. Dar, cum am scris mai sus, Enel nu a primit nimic.

Sincer, nici nu mai am chef sa ma mut, avand in vedere plafonarile actuale. Sau ma duc intr-o zi la sediul Hidroelectrica, poate asa ma baga in seama.
Victorine
Exiată buton de reclamații pe siteul HE unde poți expune problema cu seria contorului și cere corectarea acesteia, cred că poți atașa incluziv fișier (poză cu contorul), dar nu sunt sigur, nu mai țin minte. Primești număr de înregistrare sesizare, notificare pe mail cu preluarea ei și răspuns în termen. Cred că ar trebui întâi să rezolvi asta, să te asiguri că ești în regulă cu ei, să nu te trezești că nu-ți pot emite ei facturi. Pe urmă e mai ușor să le bagi sub nas la Enel. Așa, acum nu ești ok nici la unii nici la alții, că lipsesc chestii de la ambii.
mars
La Enel nu lipseste nimic, am contract valabil si primesc facturi. Reclamatiile la Hidroelectrica se fac pe o adresa de e-mail (formular.client@hidroelectrica.ro) de la care astept raspuns din decembrie. Au poza cu contorul si o factura Enel, nu inteleg ce mai vor ca sa faca transferul.
Victorine
QUOTE(mars @ 1 Mar 2023, 21:03)
Eu am (teoretic) contract cu Hidroelectrica din noiembrie 2022. Doar ca Enel imi emite in continuare facturi si citeste indexul, pentru ca in sistemul lor nu apare nicio cerere de transfer al locului de consum de la Hidroelectrica.
*



Scuze, poate am înțeles eu greșit de aici că ți-ai luat jucăriile și te-ai transferat la HE de la Enel. Acum zici că de la Enel nu lipsește nimic și ai în continuare contract valabil la ei, îți emit în continuare facturi. Dă-mi voie să nu mai înțeleg. Dacă te-ai transferat, dar situația e așa cum o descrii, atunci mie mi se pare că de la Enel lipsește cererea ta de portare care ar fi trebuit trimisă de Hidroelectrica atunci când ai semnat cu cei din urmă...
Văd că așa de bine și-au pus la punct sistemul informatic încât sunt mai puține opțiuni decât în Octombrie 2022 și într-adevăr nu mai poți face sesizări prin intermediul platformei cum ziceam eu, singura modalitate de a le transmite electronic fiind prin email, ai dreptate.
mars
Ce voiam eu sa spun e ca, din punctul de vedere al Enel, cat timp ei nu au primit nicio notificare de la Hidroelectrica, contractul merge inainte. Eu trimit indexul lunar (sau citesc ei), ei emit facturi si eu le platesc. Problema e la Hidroelectrica, atat timp cat am primit pe e-mail contractul, mi-au confirmat ca locul de consum e in evidenta lor, dar nu au facut nimic in sensul asta si nici nu pot da de ei.

L.E. - Tocmai am vorbit la E-Distributie. La ei figurez cu un "contor inteligent" la Enel si nici ei nu au primit vreo notificare de la Hidroelectrica. Astfel, nu se pune problema deconectarii. O sa ma duc la Hidroelectrica, dar deja stau sa ma gandesc daca pentru 25 de lei pe luna merita sa imi mai bat capul (adica 250 kWh inmultiti cu diferenta intre 0.8 lei pret plafonat la Enel si 0.7 lei la Hidroelectrica).
cj98czh
QUOTE(mars @ 3 Mar 2023, 08:23)
din punctul de vedere al Enel, cat timp ei nu au primit nicio notificare de la Hidroelectrica, contractul merge inainte. Eu trimit indexul lunar (sau citesc ei), ei emit facturi si eu le platesc.
*



pai aici vad eu o problema, de ce sa le platesti lor cand tu te-ai mutat la HE, ai contract valid si semnat ... maine te trezesti cu facturile HE, ce faci, le platesti si pe alea?

eu de aia ziceam sa faci reclamatie, nu este treaba ta ca HE nu a trimis notificare la Enel sau ca Enel zice ca nu a primit-o ..
Fratzica
QUOTE(Fratzica @ 1 Mar 2023, 19:57)
Din August sunt mutat la Hidroelectrica (cu rest 0 de plata) si azi primesc mail de la ienel:
[attachmentid=1628147480]
Ce-o fi fumat serverul lor?
*


Am vorbit la enel. Se pare ca e o eroare de sistem. Bine ca stau bine cu ceasu`. Altii poate nu-s asa norocosi.
psychoo
Numa` erori are enel in ultima perioada. La mine au bagat 20.000KW in plus, apoi dupa ANRE si ANPC au corectat dar cu alt tarif ca sa ajunga la pret de plafonare (eu aveam mai ieftin in contract), acum astept reemiterea unei facturi corecte.

Umbla vorba ca vor sa ciupeasca tot ce e posibil, oricum pleaca din RO si nu le mai pasa de imagine (care oricum nu era stralucita)
maho
Nu stiu cum dracu' se face ca toate "erorile" sunt in defavoarea consumatorului.
Victorine
Mi-a venit și mie factura de regularizare Enel. Au citit corect indexul, dar data scadenței e 21.11.2022 😂
Sunt curios când încep să apară alea de la HE.
bion
Cand te pensionezi laugh.gif
einstein1984
QUOTE(psychoo @ 3 Mar 2023, 14:49)
Numa` erori are enel in ultima perioada. La mine au bagat 20.000KW in plus, apoi dupa ANRE si ANPC au corectat dar cu alt tarif ca sa ajunga la pret de plafonare (eu aveam mai ieftin in contract), acum astept reemiterea unei facturi corecte.

Umbla vorba ca vor sa ciupeasca tot ce e posibil, oricum pleaca din RO si nu le mai pasa de imagine (care oricum nu era stralucita)
*


la mama au pus vreo 200 kw pe o factura cand ea consuma 60 pe luna. Nu e bai, de acuma le dau citiri cu 0kW consum in fiecare luna, pana vin ei sa regularizeze. Si asta si dupa ce ajung deja la indexul din factura cu contorul.
Victorine
Nu mai pot ei de asta, poți să le dai toată viața citiri cu 0, important e să plătești ăia 200 kWh acum, că înțeleg că ei se pregătesc să plece din țară biggrin.gif
einstein1984
au trecut, au ajuns is la zi cu indexul....12 lei e factura cu 0kWh
maho
De marti au inceput sa curga facturile la Hidro, la "foc automat". Pana acum am primit 5, toate cu termen de plata in Mai. Ce dracu', parca era vorba ca trimit cate doua facturi pe luna pana se ajunge la zi. Bine ca n-am consum mare si au luat in considerare indecsii transmisi, altfel s-ar presupune ca ar trebui sa ma milogesc de ei in scris sa ma esaloneze. O sa le platesc toate, nu ma mai incurc. Macar sa vina si restul. wacko.gif
marksman
Inca nu am primit nimic
gabize
QUOTE(maho @ 24 Mar 2023, 17:40)
De marti au inceput sa curga facturile la Hidro,
*


Pentru ce luni?
maho
Martie - iulie.
gabize
mai am de așteptat...
Victorine
Au activat secțiunea de facturi pe site la HE. La mine deocamdată e gol.
cj98czh
si la mine ..

L.E .. nu am sold dar am gasit in dimineata asta pe mail factura de la ei .. 986 ron, perioada de facturare septembrie 2022 .. 1375 kwh ..

cand am trecut de la electrica la Hidro au ramas vreo 1000 kw nefacturati de Electrica, numai ei stiu de ce .. dar ma bucur ca i-a facturat Hidro pt. ca sunt la jumate de pret fata de Electrica.

Probabil ca in zilele urmatoare sa primesc mai multe facturi ..
maho
QUOTE(maho @ 24 Mar 2023, 20:15)
Martie - iulie.
*


Acu' vreo săptămână a venit și pe august, alaltăieri și aia pe septembrie.
yoncv
Mie mi-au venit și pe august și pe septembrie pe zero, cică "estimat distribuitor", deși în august am comunicat indexul pe site-ul Hidroelectrica.
gabize
Încă aștept...
bion
Cj cum de te-su primit fara sa ai zero la precedentul furnizor
cj98czh
am avut 0 la electrica .. am platit la zi tot ce mi-au trimis, dar nu au facturat ce ziceam mai sus .. deq ce habar nu am .. au facturat astia .. de pierdut nu s-a pierdut nimic ... pb. ca ala ce a facut citirea finala la electrica a facut-o din pix si nu fizic pe teren ..
Victorine
Nu trebuie să vină musai fizic să citească sacă ai contor inteligent, se poate de la distanță. Cazul meu. Și au citit corect cei de la enel (probabil se face automat, salvează indexul un program ceva), chiar mi-am notat indexul cu o zi înainte de activarea contractului HE.
cj98czh
la mine trebuie fizic .. ca este contor din ala clasic ..
mars
Dupa patru luni, mi-au raspuns cei de la Hidroelectrica la sesizare. Contractul nu a fost transferat din cauza unei erori (!) si trebuie sa reiau procedura. Si mi-au confirmat ca la ei nu a fost inregistrat niciun consum, deci nu ma voi trezi cu vreo factura aiurea. Ma gandesc serios sa raman la Enel, pentru ca nu consum mai mult de 200 KWh pe luna si nu mai am chef si timp de pierdut.
Victorine
Și când se oprește plafonarea? Ești dispus să plătești mai mult pentru fiecare din cei 200 kWh?
mars
Nu, desigur. Dar pana in martie 2025 poate isi pun si ei la punct sistemele. Acum par usor depasiti de situatie, sa nu zic incompetenti.
Victorine
Cred că și una și alta. Deh, intreprindere de stat...
einstein1984
Incerc sa imi fac cont pe siteul lui e-distributie, imi da codul pe sms, dar pe mail nu vine nici un link de creere cont. A facut cineva cont recet si i-a mers?
NVM a venit pana la urma
Victorine
Au mai emis ăștia de la Hidroelectrica încă o factură din cele restante, pe Martie. Cred că de-acum o să emită câte una pe săptămână până ajung la zi. Au și zis că începe să se regleze treaba cu facturarea. Sper că ați pus bani deoparte icon_mrgreen.gif , eu plătesc câte 3 deodată pe lună.
Ați cumpărat acțiuni? biggrin.gif
GBX
Azi mi-au fost emise două facturi, la distanță de 13 ore.
IRONICK
[attachmentid=1628150303]
Victorine
Am senzația că s-au cam prins cum se face, o cam simt pe propria piele.
wolfin
3 primite in 3 zile
Gil26
Idem (le-am si achitat), incet-incet poate ajungem si "la zi" cu ele smile.gif ....
tatabobu
Lasă că s-a tâmpit ENEL-ul. Luna trecuta mi-a ajuns factura la cutie la câteva zile după mailul in care mă anunțau că a trecut perioada in care ar fi trebuit s-o plătesc.
psychoo
Aia sunt tampiti de mult.
Urmeaza sa le dau (iar) in cap cu anpc apoi proces
Trebuie doar sa fiu disponibil pentru a.i contacta a 20.a oara
cj98czh
confirm si eu, am primit in 2 zile cate 3 factiuri pt. fiecare locatie.. ian-martie ...

inca 3 si suntem la zi, era si cazul ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.