Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Gaze si electricitate - drumul catre liberalizare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Victorine
Bănuiesc că zici de platforma online, că nu vezi facturile acolo. Dar măcar poți încărca și vedea istoricul citirilor? Să-ți faci o socoteală pe lunile astea.
Încă ceva, dacă tu nu mai ai nicio relație contractuală cu vechiul furnizor e ok să-ți emită facturi după închiderea contractului? biggrin.gif parcă au 42 de zile să încheie socotelile cu tine. Mi se pare aiurea să tot mai calculeze el câte ceva și să-ți mai facă câte o regulare.
Fratzica
daca te referi la hidroelectrica, da, eu am transmis saptamana trecuta indexul pe site.
Victorine
Și vezi un istoric al indexurilor? Îl întrebam pentru că are anomalia asta cu facturile. Sau și la tine e la fel?
Fratzica
eu de-abia m-am mutat la ei, a fost primul index transmis. Dar imi aduc aminte ca era o sectiune alocata istoricului indexurilor.
Victorine
Verificat acum în portal la HE și văd deja locul de consum, azi fiind prima zi în care a intrat în vigoare contractul semnat în 11.09. Până ieri primeam un mesaj de eroare că nu au găsit un contract activ asociat cu CNP-ul. Deci funcționează așa cum ar trebui, din ziua 22 de la semnare.
De asemenea, apropo de ce reclamă colegii, mai e o precizare referitoare la întârzierile în emitea facturilor, ei zic că până în noiembrie se va normaliza:
maho
QUOTE(Victorine @ 2 Oct 2022, 22:02)
Bănuiesc că zici de platforma online, că nu vezi facturile acolo. Dar măcar poți încărca și vedea istoricul citirilor? Să-ți faci o socoteală pe lunile astea.
Încă ceva, dacă tu nu mai ai nicio relație contractuală cu vechiul furnizor e ok să-ți emită facturi după închiderea contractului?  biggrin.gif  parcă au 42 de zile să încheie socotelile cu tine. Mi se pare aiurea să tot mai calculeze el câte ceva și să-ți mai facă câte o regulare.
*


Am verificat pe la sf. lui august (parcă) pe linkul cu facturile, ultima era aceeași cu ce primisem eu în mai. Cont online n-am încă, urmează.
Da, mi s-a părut ciudat, dar fiind vorba de vreo 0,7 lei de luat, nu mi s-a părut rentabil să merg până acolo. Ar fi trebuit s-o iau și pe maică-mea, ea are de luat cam 1,8 lei.
Victorine
Cont online urmează când o să-și facă o platformă mai de doamne-ajută, cu plată online și tot restul, că acum te identifici cu CNP și tot ce poți să faci este să transmiți index, vizualizezi factura, să faci o sesizare și eventual să închei un nou contract. Basic dar suficient deocamdată.
St
QUOTE(radunre @ 26 Sep 2022, 07:19)
Treaba cu "stocul" de contoare e o necunoscută.
În iulie, la 3 case din 3 s-au montat contoarele în 2 zile de la depunerea actelor.
La altă casă au așteptat din mijlocul lui august până în a 2-a săptămână a lui septembrie.

*



Conteaza si regiunea, ca nu e electrica distribuitorul in toate regiunile tarii.

https://3.bp.blogspot.com/-9y15JHtLxoU/WvaG...n%2BRomania.png
marksman
Mi s-a aprobat cererea de schimbare furnizor la Hidroelectrica. Am depus cerere pentru două locuri de consum, mi-a venit mail de confirmare pentru unul singur. Cel pentru care mi-a venit mail cu citirea contorului și cu confirmare de schimbare a dispărut din contul Enel. Celălalt nu. Am trimis un mail la Hidroelectrica să văd care e situația. Aștept...
cj98czh
Primita acum pe aplicatie .. de ls Eon pt. toate locurile de consum detinute:

Dragă client,

Dată fiind evoluția crescătoare a prețurilor de achiziție a energiei electrice și gazelor naturale înregistrată în ultima perioadă pe piața energiei din România, menținerea prețului contractual actual nu mai poate fi susținută.

Pe fondul modificărilor substanțiale ale condițiilor care au stat la baza încheierii inițiale a contractului între părți, te informăm că suntem nevoiți să actualizăm prețul de contract pentru locul tău de consum

Contractele trebuiau sa expire in ianuarie 2023.

Pretul din contract era 0.23 ron/kw, acum noroc cu plafonarea 0.31 ron/kw .. dupa ... [attachmentid=1628143158]

sorin1983
nu mai conteaza contractul inseamna... singurul lucru e sa te muti sau sa ii dai in judecata.
asa pot suci contractele cum vor, cand vor si nu numai ei ci orice furnizor de servicii.
marksman
Tare greu o duc: https://economie.hotnews.ro/stiri-energie-2...vel-din-iun.htm
wolfin
QUOTE(cj98czh @ 17 Oct 2022, 17:19)

Pretul din contract era 0.23 ron/kw, acum noroc cu plafonarea 0.31 ron/kw .. dupa ... [attachmentid=1628143158]
*



Mi a venit si mie oferta engie

0.957 pret nou kw pret final.

De la 0.26
einstein1984
oferta enel fixonline , 2,991 lei pe kWh pret fix 12 luni (de la 0,66ç)....si 0,49 lei pe zi abonament.
Am facut cererea de trecere la hidroelectrica
Victorine
Cam târziu ai făcut mișcarea... nu ai sesizat diferența între 0.66 și 0.25, sau de ce? smile.gif
Se poate chiar mai rău:
einstein1984
QUOTE(Victorine @ 27 Oct 2022, 18:29)
Cam târziu ai făcut mișcarea... nu ai sesizat diferența între 0.66 și 0.25, sau de ce?  smile.gif
Se poate chiar mai rău:
*


EU nu am strung sau aparat de sudura, la 100 kWh pe luna nu merita deranjul pentru atata lucru. Dar deja la pretul ala merita deranjul. Eu zic ca pretul o sa mai scada la anul, dar cu contract cu pret fix (asa mare ca la enel) nu e treaba sa il renoiesti.
Victorine
Bine că acum o fac... eu am stat 30 de zile și nici nu știu dacă au preluat indexul de la distanță. Măcar pentru următorii e bine că o fac.
einstein1984
vazusem un articol care zicea ca 10 zile fac un update de sisteme, nu factuireaza, nu primesc clienti noi in timpul asta. Nu-l gasesc acum sa dau si linkul.
cj98czh
Scrie si la ei pe site .. [attachmentid=1628143632]

gabize
Cât am fost la Electrica, am fost printre norocoșii la care n-au întârziat facturile și nici nu au fost calculate rău.
Acum, la Hidro... încă aștept prima factură. Dar abia în septembrie am migrat, nu e stress.
cj98czh
La electrica .. la casa ultima factura mi-a venit in luna mai ... de atunci nimic, din sept. sunt si eu la Hidro .. inca nu am primit nimic de la ei ..

sunt curios cat o sa vina de la electrica diferenta dintre mai si septembrie ... vreo 1400-1500 kw de facturat ..

la aparrtamente nu am mai primit de 2 luni .. electrica si acolo .. acolo se consuma sub 250 si veneau lunar .. de o vreme nici acolo nu mai vin ..
gabize
Ultima factură la Electrica, pentru bucata de septembrie cât am mai fost la ei, a fost fix cu citirea dată de mine. În 9 septembrie aveam și perioadă de citire, și trecerea la Hidro, așa că mi-a picat la fix.
mars
Nu am avut somn aseara si am intrat pe site-ul Hidroelectrica. Click aici, ataseaza asta, confirma aia etc. Intr-o ora am primit pe e-mail contractul.
Solon
La hidro iunie-noiembrie la facturi. Cam asa au inceput.
mars
La 0.67 lei/kWh nici nu ma intereseaza cand va veni prima factura. Vad ca din septembrie reusesc sa consum in jur de 200 kWh pe luna, dar in iulie si august am avut cate 350 kWh. Si atunci de ce sa imi ia Enel 4.14 lei/kWh pentru ce depaseste plafonul de 255 kWh? Sau vom plati 1.3 lei pentru depasiri? Ca nu mai inteleg nimic: link.
gabize
QUOTE(mars @ 10 Nov 2022, 22:21)
La 0.67 lei/kWh
*


Au ieftinit? Parcă era 0.72 când am făcut eu contractul.
mars
Uite cum apare pe site-ul ANRE (link): 0.7 in BN. Dar eu stau in SAI, unde e 0.67.
Victorine
Dacă mai înțelege cineva ce vor ăștia să facă cu OPCOM SA, care să cumpere de la producători cu 450 lei/ MW ca apoi să vândă furnizorilor tot cu 450, să scrie aici. De 1 an tot reglementează prin OUG și tot la 1 lună - 2 aduc modificări MAJORE. E și normal că furnizorii au încetat să mai emită facturi până nu e clar ce și cum. Sper măcar că sunt protejat de ticăloșia și incompetența guvernanților pentru cele 12 luni contractuale pentru care am semnat cu HE...
mars
Daca inteleg eu bine de aici, vom plati 1.3 lei/kWh pentru ceea ce depaseste 255 kWh lunar? Chiar daca in contractul cu Hidroelectrica e un pret mai mic? Asta ar fi chiar o mare tampenie.
Victorine
De data asta nu se mai spune nimic despre prețul KWh din contract peste limita de consum de 255 KWh, așa cum era în OUG anterioară. Chiar nu mai are nicio valoare contractul, sau e subînțeles că se respectă prețul? Că sunt în ceață total...
psychoo
Eu nu pot sa inteleg ce urmaresc astia de la enel, care e strategia lor...
Ma suna azi un moldovean (dupa accent) din Brasov (dupa numar)
Imi da ziua buna, imi comunica ce stiam deja, si anume ca am plecat de la enel din ianuarie si ma intreaba daca ma intereseaza o reofertare ca sa revin la ei.
Zic ca depinde de oferta lor.
S-a apucat sa o lalaie ca e pe 12 luni, ca nu e cu abonament, ca face parte din schema de liberalizare, ca se numeste enel simplu anual, bla bla, zici ca era preludiu pana sa-si vâre oferta (nu aveam asteptari oricum) de 3.4 lei una bucata KW.
L-am intrerupt ca pierdusem destul timp cu el deja, i-am zis ca nu ma intereseaza absolut deloc oferta lor si ca ar trebui sa le fie rusine de asemenea preturi.
A inteles, a dat ziua buna si s-a carat la urmatorul numar (probabil)

Astia chiar cred ca pot obtine clienti prin metoda asta?
Sau prin oferte ridicole te imunizeaza, apoi cand vor scadea pretul al o "megaoferta" de 1.5 lei sa sara romanu ca de blec fraierday?
Sau doresc sa duca la sapa de lemn compania pentru vanzare/achizitie capital?

Cum nu vii tu, Țepeș doamne...
einstein1984
QUOTE(psychoo @ 11 Nov 2022, 15:28)
luni, ca nu e cu abonament, ca face parte din schema de liberalizare, ca se numeste enel simplu anal, bla bla, zici ca era preludiu pana sa-si vâre oferta (nu aveam asteptari oricum) de 3.4 lei una bucata KW.
..
*


am corectat eu numele ofertei.
pe tine macar te suna si vorbeste, la mine suna nu vorbea 10 sec si inchidea. Am vazut pe net ca e de la enel si le-am scris pe adresa de gdpr sa ma scuteasca. Nu a mai sunat dupa aia.
maho
Din ce am apucat să văd pe la tv, cică s-ar păstra prețul din contract dacă e mai mic decât plafonul.
cj98czh
Nu stiu cat este de adevarat ..

https://www.national.ro/social/presiunile-m...ici-780572.html

sorin1983
pacat ca multi au stat gura casca si nu au facut trecerea macar din auzite. fmm de guvern cu multinationalele hoate si neplatitoare de taxe.
maho
"S-ar putea să"...
End of story.
Victorine
”... au făcut presiuni la Guvern pentru a stopa emigrarea. Și au stopat-o.” End of story 2.
Bun articol. Dacă e tipărit și nu ai hârtie igienică la îndemână.
Fratzica
QUOTE(cj98czh @ 16 Nov 2022, 09:34)

Se pare ca e, nu mai functioneaza pagina de contractare.
Victorine
N-are nicio treabă cu ce zic ăia acolo. Hidroelectrica a comunicat că fac operațiuni de mentenanță la site și nu merge nimic (contractare, transmitere index, facturi etc.), că-și migrează bazele de date nu-știu-ce. Inițial au zis că până în 10.11, apoi au prelungit până în 15.11 și au zis că termenul e orientativ și ne anunță ei biggrin.gif Măcar când termină sper să aibă un site mai prietenos cu clienții.
Fratzica
Mentenanta o fac la facturare, nu la contractare.
Comunicatul ala era acolo si acum 2 luni cand am mutat contractul socrilor la ei.
wolfin
https://www.national.ro/social/presiunile-m...ici-780572.html

Praf in ochi ..sau e pe bune. wacko.gif
cj98czh
asa ca nu ai citit cateva posturi mai sus si apoi urmatoarele posturi despre ce se discuta? tongue.gif
wolfin
ce ii adevarat e adevarat tongue.gif
sorin1983
Nu mai e profitabil sa vinzi curent la consumatorii casnici:
https://m.ziare.com/furnizori-energie-scapa...nstanta-1772307
mars
Pleaca Enel din Romania, din categoria gand la gand cu bucurie: link.
tzavalau
" Am „saturat” spațiul pentru investiții în rețele " !!!Asta e dus cu capul? Care pifda masii de investitii? Pica retelele in draci !!!!!!Sa se duca ....la "putina"!!!! O sa vada in urss ce posibilitati de crestere vor avea.... poate pica si asta de la vreun geam........
ups....mea culpa, au facut investitii: mi-au schimbat contoarul cu unul "d-ala" cu citire de la distanta!
psychoo
Faci confuzie intre enel si e-distributie
Sunt societati separate de cand cu liberalizarea pacii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.