Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan 1.0 TCe GPL
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
myreno4me
Avand in vedere ca sunt motoare mai...speciale, cum faceti rodajul ? Pe GPL, pe benzina, combinat ?
Oare va finfluenta cumva pe termen lung ?
10% in oras este un consum normal pe GPL, vorba aia , benzina arde mai multa de atat.
AmunDei
M-am uitat mai cu atentie la rezervor. Nu scrie capacitatea pe el, dar are sticker cu dimensiunile.

580*182*200 (200 fiind inaltimea).

[attachmentid=1628116758]

Din ce gasesc pe goagal, un rezervor 600*200 are capacitate de 42L, adica ar insemna util 33.6.

Asta de pe golan fiind o idee mai mic, inseamna ca ar fi de fapt de 40L "brut", 32 fiind capacitatea utila. Ceea ce inseamna ca atunci cand am alimentat prima oara nu era complet gol, ci avea de fapt undeva pe la 6.5L in el.

einstein1984
unele pompe au setata presiunea de transfer ceva mai mare decat trebuie (spre 12 bar fata de 8 daca imi aduc aminte bine). Jetul ala mai puternic tine plutitorul jos si permite umplerea peste aia 80 la suta. Cred ca in general aia mai no name fac asta, ca sa vanda mai mult la 1 plin.
Andy_ACS
QUOTE(AmunDei @ 7 May 2020, 11:28)
M-am uitat mai cu atentie la rezervor. Nu scrie capacitatea pe el, dar are sticker cu dimensiunile.

580*182*200 (200 fiind inaltimea).

[attachmentid=1628116758]
*



Very nice, sa facem niste calcule.
Simplificare: rezervorul e cilindru circular drept.
Fiind sub forma de "gogoase", Volum=Volum_Cilindru_Mare - Volum_Cilindru_Mic.

Cilindru mare (cu totul)
Raza 290mm
Volum ~52,84litri

Cilindru mic (gaura centrala):
Raza 108mm
Volum 7,32litri

Volum total = 52,84-7,32 = 45,52
80% din 45,52 = 36,41 litri.

Avand in vedere ca real mai sunt tesituri (cilindrii nu sunt perfecti), volumul total real il estimez ca fiind putin mai mic.

Concluzia, bazat pe datele lui AmunDei si calculele mele, valoarea de 32 de litri a rezervorului e cea neta, adica exact cat bagi la pompa. Evident in functie de presiunea de alimentare (care variaza) se poate baga putin mai mult sau mai putin de 80%, deci vor exista mici variatii de la o pompa la alta.
stolniceanulucian
Nu mai faceti calcule la milimetru la GPL

In functie de temperatura, pompa si cat de gol e rezervorul va pot intra orice intre 31 si 33 de litri.

Cand aveam Loganul cu GPL Landi Renzo din fabrica am avut realimentari intre 40 si 46 de litri (butelia avea 50L la Logan 1)

Un pont este sa nu alimentati de la statii no name si nu alimentati in timpul amiezei cand rezervorul statiei GPL a stat expus mult la soare.
Oricine a mai avut GPL va poate spune ca alimentarea dimineata sau seara pe racoare va va permite sa faceti mai multi km cu un plin.

De asemenea daca doriti sa calculati consumul pe GPL, metoda cea mai de incredere este sa resetati kilometrajul partial atunci cand faceti plinul si apoi sa vedeti cati km aveti atunci cand piuie ca s-a terminat gazul.

tatabobu
Chiar. Dimineata, si Lukoil are in general gaz foarte bun.
einstein1984
ce misto ar fi sa vanda si gplul la kil si nu la litru...
hepea
Ai varianta cng-ului
einstein1984
ca taximetrist nu era rea, problema e ca imi place sa ies cu masina din oras
AmunDei
QUOTE(Andy_ACS @ 2 May 2020, 11:12)
Probabil ca si masina lui AmunDei are problema, daca nu cumva or fi rezolvat inainte sa i-o predea.
*



Colegul gcorneille a fost dragut si a verificat, nu exista nici un ordin de rechemare pentru masina mea, asadar inseamna ca are toate piesele pe ea laugh.gif

In alta ordine de idei, am facut ordine si disciplina in masina. Fiindca nu-mi place sa am chestii aruncate aiurea prin ea, lucrusoarele din pachetul legislativ le-am impartit in doua si le-am ascuns sub scaunele fata si am si o vesta reflectorizanta ce are locul ei in buzunarul din spatele scaunului de la sofer (adica am pastrat aceeasi configuratie ca la masina veche).

Mai mult decat atat, rezerva am bagat-o intr-o husa de anvelope si fiindca am observat ca are tendinta de a pleca la plimbare prin portbagaj, am asigurat-o legand intre ele 2 corzi elastice de cate 1 m fiecare luate de prin Hornbach, pe care le-am ancorat de suportul metalic al spatarului de bancheta. In plus, daca o sa am nevoie sa depozitez si alte lucruri marunte prin masina, se poate intoarce roata invers si accesa spatiul din interiorul jantei.

[attachmentid=1628116816]
Andy_ACS
Imi place, la fel am si eu un soi de OCD cu ordinea si lucrurile la locul lor, nu las nicim aiurea aruncat prin masina sau portbagaj.
Iti recomand si o tavita portbagaj, am avut la toate masinile si e excelenta. Are marginile ridicate si o poti scutura sau spala, nu cade nimic prin locasurile de prin portbagaj. Am vazut oe eMag pana in 100 de lei.
Eu nu am pus nimic pe sub scaune, dar am o geanta sport cu tot "kitul" de produse de curatare, raclete, mici unelte, manusi, o sticla cu apa, etc.
stolniceanulucian
Aveți grija cu lucrurile de sub scaunul șoferului. La o frână brusca ajung sub pedale
myreno4me
Cea mai tare sperietura am tras-o cand a aterizat o sticla la picioarele mele, cineva o lasase pe jos dupa o plimbare, deh sa mai iei pe altii in masina.
Roata normala e total incomoda acolo, cel mai bine se preteaza una slim prinsa pe spatarul banchetei, taximetrist style.
Nu a zis nimeni pana acum, cum ati facut rodajul, pe benzina , gpl sau combinat ?
Pana la sfarsitul lunii ar trebui sa aterizeze un stepway d-asta pe aere ....
AmunDei
Intrebare directionata spre bucuresteni. Stiti vreo spalatorie auto mai de calitate si eventual care sa stearga masina cu lavete de microfibra si cu nu carpe obisnuite, cum fac majoritatea bombardierilor?

Ma gandesc ca o parte din mentinerea calitatii vopselei pe termen lung tine si de procesul de spalare si parca as vrea ca la asta sa am mai multa grija decat la celelalte masini.

As aprecia recomandari in zona Berceni in principiu. Eu am gasit una cu recenzii bune "Blue Wash" pe Drumul Gazarului, e ceva de capul ei?

Nu-mi recomandati va rog self-wash. Activitatile de curatenie nu-mi fac nici o placere. Daca alea din casa mi le fac vrei nu vrei, la masina prefer sa o spele altul, mai ales ca nu o spal des (si nici nu stau la curte unde alta ar fi fost treaba).
AndreiMR
N-am văzut încă spălătorie auto la care să nu șteargă mașina cu niște cârpe dubioase. Eu am cumpărat doua prosoape de pe un site de detailing, din microfibra, foarte mișto calitativ. Când mergeam la spălătorie (una obișnuită nu de fițe) le dădeam prosopul meu să șteargă mașina.

Am renunțat la obiceiul asta după prima iarnă când mașina s-a umplut de "pânze de păianjen" de la dat jos zăpada de pe ea. Și nu, nu am dat-o cu racleta...pur și simplu zăpada era puțin înghețată pe caroserie și a lăsat urme pe vopsea...
dandobre
Dacă vrei să protejezi cât mai mult timp vopseaua, aplică un strat ceramic care să preia pânza de păianjen și eventualele zgârieturi minore...
bgdrenault
Daca nu faci operatiunile astea, tot spalarea singurel e solutia

Doua fise , dai un jet de spuma, un minut rapid, nu o lasi, si difernta jet de apa, apoi inca o fisa de jet de apa, si o lasi nestearsa.

Eu numai cu jet de apa o fac(fara spuma activa), dar o data la 2 luni(vara mai des) o spal cu doua galeti, samponul meu, lavetele mele, seara, la o spalatorie de gen.
ursul_bipolar
QUOTE(AmunDei @ 10 May 2020, 16:00)
Intrebare directionata spre bucuresteni. Stiti vreo spalatorie auto mai de calitate si eventual care sa stearga masina cu lavete de microfibra si cu nu carpe obisnuite, cum fac majoritatea bombardierilor?

Ma gandesc ca o parte din mentinerea calitatii vopselei pe termen lung tine si de procesul de spalare si parca as vrea ca la asta sa am mai multa grija decat la celelalte masini.

Nu-mi recomandati va rog self-wash. Activitatile de curatenie nu-mi fac nici o placere. Daca alea din casa mi le fac vrei nu vrei, la masina prefer sa o spele altul, mai ales ca nu o spal des (si nici nu stau la curte unde alta ar fi fost treaba).
*



Intra in contradictie mentinerea vopselei intr-o stare cat mai buna si mersul la spalatorii. Iti recomand self washul de la omv sau de la altii. Iti cumperi 2-3 carpe de calitate si asta e.
einstein1984
daca spalatoria e ok, apa osmotizata face inutil stersul, cel mult praguri si canturi de usi unde poti sterge cu orice
In orice caz, doar dupa un jet si spuma masina nu e curata, mai ales daca o speli rar. Daca vrei sa fie chiar curata cand o stergi trebuie manusa microfibra si 2 galeti, chestie care gasesti doar la detailing.
ursul_bipolar
Spuma activa este de evitat. Se folosesc sampoane cu proprietati protective. La self wash samponul este suficient de bland cat sa nu atace lacul.
Sigur, spalarea cea mai buna consta in metoda celor 2 galeti dar in cazul nostru un self wash si o ora de lucru ar trebui sa rezolve problema.
Spalatoriile sunt axate pe volum si mai putin pe calitatea lucrarii plus ca aceleasi carpe sunt folosite de la o masina la alta deci ce bacterii si virusuri or fi pe acolo nu vreau sa stiu.
einstein1984
Daca as fi patron de selfwash si imi ocupu unul o boxa o ora sa dea el cu galetile cumprand 3 fise l-as cam claxona...
bgdrenault
Da, trebuies alese si ore cand e liber, dupa orele 23 de regula
Bine, ca te ia lumea de nebun, e partea a doua.

Pe cea de serviciu asa o spal, un minut cu spuma lor de la self, jet de apa, inca o fisa de jet, eventual si osmo daca are
Iese bec, spalatorie cu fise la 3 minute
einstein1984
eh, bec crezi tu, daca dai cu o carpa de culoare deschisa te minunezi ce iese.
EU am dat cu mafra fast detailer dupa osmotizata (fara ceara, evident) si se mai lua o gramada de road film pe prosop.
AmunDei
La niste cautari rapide, observ ca unele firme de detailing ofera si doar curatarea exterioara/interioara (asadar similar cu o spalatorie normala) sau daca nu e listat direct pretul doar aceslor operatiuni, posibil sa il ofere la cerere. O sa ma interesez sa vad ce gasesc, impedimentul principal fiind faptul ca majoritatea lucreaza doar luni-vineri.
ursul_bipolar
QUOTE(einstein1984 @ 11 May 2020, 12:00)
Daca as fi patron de selfwash si imi ocupu unul o boxa o ora sa dea el cu galetile cumprand 3 fise l-as cam claxona...
*



Nu stai o ora in boxa, acolo doar o speli si de aranjat o aranjezi alaturi fara sa ii incurci pe cei ce vor sa isi spele masina.
bgdrenault
QUOTE(einstein1984 @ 11 May 2020, 11:27)
eh, bec crezi tu, daca dai cu o carpa de culoare deschisa te minunezi ce iese.
EU am dat cu mafra fast detailer dupa osmotizata (fara ceara, evident) si se mai lua o gramada de road film pe prosop.
*


Bec pentru o masina de serviciu.

Avem si contract, acolo se face in spiritul spalatoriilor clasice, cu carpe spalate pe beton, etc. Noroc ca nu intotdeauna vad ce fac.


11 May 2020, 11:51:
QUOTE(ursul_bipolar @ 11 May 2020, 11:34)
Nu stai o ora in boxa, acolo doar o speli si de aranjat o aranjezi alaturi fara sa ii incurci pe cei ce vor sa isi spele masina.
*


Nu prea te lasa, am patit si eu. Tot dureaza cateva minte bune o spalare la 2 galeti, manusa, clatire manusa, etc
Iarna mai trebe apa calda.
Dar pentru masina personala, tot gasim o fereastra. Mai nasol iarna
AmunDei
Stiu ca postasem poze cu vitezele per treapta, dar pentru cine nu are chef sa le studieze, aici o mostra de functionare in tr 4 si 5 pe autostrada:

https://www.youtube.com/watch?v=GOIHbKDAOIE&t=2s

In rest, am "implinit" 390 km si inca mai am niste gaz si niste benzina din prima alimentare. Fac un consum combinat dupa ce la termin pe astea, apoi urmatorul rezervor il fac strict pe GPL.

[attachmentid=1628117083]
Disturber
QUOTE(AmunDei @ 17 May 2020, 20:29)
Stiu ca postasem poze cu vitezele per treapta, dar pentru cine nu are chef sa le studieze, aici o mostra de functionare in tr 4 si 5 pe autostrada:

https://www.youtube.com/watch?v=GOIHbKDAOIE&t=2s

In rest, am "implinit" 390 km si inca mai am niste gaz si niste benzina din prima alimentare. Fac un consum combinat dupa ce la termin pe astea, apoi urmatorul rezervor il fac strict pe GPL.

[attachmentid=1628117083]
*



Foarte tare! Eram foarte curios de o inregistrare ca asta. Se comporta foarte bine la o viteza de croaziera de 120-130km/h in TR5. biggrin.gif
AmunDei
Intr-adevar, ET-ul mai mic al jantelor in comparatie cu prima generatie o ajuta la stabilitate, chiar si cu garda la sol in continuare asa mare. Pana la 140 poti merge destul de relaxat, mai sus incepe sa dea semne de instabilitate ceea ce e oarecum normal pentru masina asta. Bine, cand am mers eu era si vant puternic, mai vedem si cu alte ocazii. In concluzie, mie mi se pare ca pentru limitele de viteza din RO masina este suficienta.

Si ca tot am crescut putin km, o sa folosesc aceeasi metoda de rodaj ca si la celelalte dinainte, adica o creste progresiva a turatiei maxime in mers. In primii 100km am tinut-o la maxim 3000, intre 200-300 am ridicat la 3500 limita, urmand ca pana la 1000 sa nu trec de 4000. Apoi, liber la jar charge.gif
Disturber
QUOTE(AmunDei @ 18 May 2020, 09:16)
Intr-adevar, ET-ul mai mic al jantelor in comparatie cu prima generatie o ajuta la stabilitate, chiar si cu garda la sol in continuare asa mare. Pana la 140 poti merge destul de relaxat, mai sus incepe sa dea semne de instabilitate ceea ce e oarecum normal pentru masina asta. Bine, cand am mers eu era si vant puternic, mai vedem si cu alte ocazii. In concluzie, mie mi se pare ca pentru limitele de viteza din RO masina este suficienta.

Si ca tot am crescut putin km, o sa folosesc aceeasi metoda de rodaj ca si la celelalte dinainte, adica o creste progresiva a turatiei maxime in mers. In primii 100km am tinut-o la maxim 3000, intre 200-300 am ridicat la 3500 limita, urmand ca pana la 1000 sa nu trec de 4000. Apoi, liber la jar  charge.gif
*



Ai 205/55/16? Eu astept un MCV Stepway si cu dimensiunile astea va veni, insa garda un pic mai inaltuta. Totusi sper sa compenseze stabilitatea cu faptul ca este o idee mai lunga.
Ce presiune ai in pneuri?

Legat de viteza si stabilitatea masinii, consider ca 140 cu o stabilitate decenta este prea bine. Pe DN-uri, oricum nu vei ajunge in vitezel astea decat in cazuri rare, iar pe autostrada 120-130 mi se pare o viteza mai mult decat decenta.

Eu vin de pe un Clio Symbol 2005 cu motor 1.5 dCi cu 65 cp si cuplu mai mic decat pe acest motor. Din ce am vazut in video-ul tau, sunt mult prea multumit de regimul viteza/rpm.
AmunDei
205 la pneuri e doar pe versiunile Stepway din ce am vazut. Asta are omologate doar 195/55R16 si 185/65R15. Presiunea nu am verificat-o, presupun ca e cea "stock". Pe sticker-ul de pe usa zice 2.2 fata cu 2.1 spate. Nu am umblat la ea fiindca tot urmeaza sa schimb jantele si vad atunci ce si cum.
Disturber
QUOTE(AmunDei @ 18 May 2020, 09:45)
205 la pneuri e doar pe versiunile Stepway din ce am vazut. Asta are omologate doar 195/55R16 si 185/65R15. Presiunea nu am verificat-o, presupun ca e cea "stock". Pe sticker-ul de pe usa zice 2.2 fata cu 2.1 spate. Nu am umblat la ea fiindca tot urmeaza sa schimb jantele si vad atunci ce si cum.
*



Am mai auzit pe cei care si-au luat masina ca la predare are parca 2.4 - 2.5 bar? Nu vreau sa vorbesc aiurea. biggrin.gif
MyKe89
Prin 2008 ridicasem Loganu' alor mei cu roțile umflate la 3.1 ~ 3.3 bar.
claudiu.t
QUOTE(AmunDei @ 18 May 2020, 09:45)
205 la pneuri e doar pe versiunile Stepway din ce am vazut. Asta are omologate doar 195/55R16 si 185/65R15. Presiunea nu am verificat-o, presupun ca e cea "stock". Pe sticker-ul de pe usa zice 2.2 fata cu 2.1 spate. Nu am umblat la ea fiindca tot urmeaza sa schimb jantele si vad atunci ce si cum.
*



Eu am un Stepway in asteptare si am cerut si jantele de aliaj pe 16'' dar sincer nu stiu ce mai cred de dimensiunile anvelopelor. Sper sa aiba in carte si cele de 205mm latime.
Pe site-ul Dacia am gasit cum e in poza asta. Acu vedem cand vine masina si cartea.
Andy_ACS
Sandero Stepway si MCV Stepway vin cu 205/55/16.
Logan Stepway vine cu 195/55/16, la fel ca Loganul simplu.
Eu o sa ii pun cel mai probabil cauciucuri Michelin CrossClimate+ 205/55/16.

LE: Uite ce scrie pe usa la Logan Stepway:
AmunDei
Din ce mi-am dat seama, stickerul e identic pe toate versiunile (ceva de gen la fel ca si manualul de utilizare). Daca in schimb nu's in carte si nici in certificatul de conformitate si le pune fiecare pe riscul propriu.
einstein1984
Exact.
Horatiu_Andrei
QUOTE(Andy_ACS @ 18 May 2020, 20:11)
Sandero Stepway si MCV Stepway vin cu 205/55/16.

Este Sandero Stepway si cu 195/55/16.
Andy_ACS
Nu am vazut nici pe strada si nici in datele de pe site (cel putin nu modelul actual, acum cativa ani se poate). Sa nu fie montate dupa.
Horatiu_Andrei
Pe Sandero Stepway 2019, cele cu motor 1.0 Sce echipare Ambiance, sigur au venit cu 195/55/16.
einstein1984
ai 1.0 sce abia le invartea si pe alea....
gcorneille
QUOTE(Horatiu_Andrei @ 19 May 2020, 15:25)
Pe Sandero Stepway 2019, cele cu motor 1.0 Sce echipare Ambiance, sigur au venit cu 195/55/16.
*



Esti sigur ca exista Sandero Stepway cu motor de 1.0 Sce sau in varianta Ambiance? Din ce am urmarit eu de-a lungul timpului pe Stepway au existat mereu variantele Stepway si Stepway Prestige plus diverse serii limitate cu dotari superioare, in nici un caz Ambiance. Poate au fost pe termen scurt si le-am ratat eu... unsure.gif
Horatiu_Andrei
Exista sigur, ii "lipsea" si ornamentul gri din spate, acel "scut" din plastic.
AmunDei
M-am decis si am comandat Dotz-urile la un distribuitor local. Nu sunt in stoc in RO asa ca pana ajung mai dureaza niste zile bune.
[attachmentid=1628117198]

6.5J R16, ET37, 60.1mm diametru central.
claudiu.t
Arata foarte bine janta.Acu astept sa le vad montate si pe masina. Cu ce o vei încălța,ce dimensiuni si brand? Și cât a costat janta?
wolfin
Seamana cu anzio care imi placeau mie.

Ff frumoase.
AmunDei
Seamana, intr-adevar. 581 lei bucata (pretul curent de pe emag). Pun pe ele pneurile cu care a venit masina, Continental EcoContact5, 195/55R16.
wolfin
Anzio is mai ieftine...cele gri 70 eur iar cele frezate 90

Oricum si dotz ul e fain. Imi place.
MyKe89
QUOTE(gcorneille @ 19 May 2020, 23:30)
Esti sigur ca exista Sandero Stepway cu motor de 1.0 Sce sau in varianta Ambiance?
*


Confirm că a existat Stepway Ambince, a costat în jur de 7800 EUR cu Rabla, îi lipseau și ceva dotări (nu doar plasticul gri din spate), acum îl pun oamenii pe Olx cu 9-10.000 EUR pe motiv că e Stepway. smile.gif
gcorneille
QUOTE(MyKe89 @ 21 May 2020, 18:45)
Confirm că a existat Stepway Ambince, a costat în jur de 7800 EUR cu Rabla, îi lipseau și ceva dotări (nu doar plasticul gri din spate), acum îl pun oamenii pe Olx cu 9-10.000 EUR pe motiv că e Stepway. smile.gif
*


Pe principiul "Nu e prost cine cere, e prost cine da" radmasa.gif
De ce sa dai 10000 de eur pe o Dacia second cand iei una noua de banii astia?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.