Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sandero Stepway TCe 90 S&S Easy-R 2017
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Dragos81
Salut,
cred ca 550 si 475 parca.
Nu le mai am, le-am arucat la gunoi ma enervasera pre tare smile.gif.
SteppenWolf
Si chiar e vreo diferenta?
a mea cred ca are bosch sau valeo din fabrica, tot model aeroblade.
einstein1984
intre unele noi si unele uzate sigur e diferenta
Dragos81
Da, este diferenta:)
Cele originale cum scadea temperatura sub 3-4 grade faceau zgomot iar cel de pe dreapta stergea doar pe varf si pe capat asa ca ramane parbrizu pe mijloc murdar si imi obtura vizibilitatea.
Astea sunt ce trebuie silentioase si sterg bine nu lasa dare.
Mai urmeaza sa schimb becurile de pe faza scurta cu niste Osram siverstar 2 astea originale sunt cam chioare smile.gif.
bogdan_dsn
Incearca osram nightbreaker laser.
aLecsunder
Nightbreaker am schimbat 2 seturi in 7 luni. Apoi am trecut la Philips Extreme Vision iar primul set m-a tinut 1 an iar cel actual aproape de 1 an si jumatate.
Dragos81
Incet incet trece iarna asta am ajuns la 8000km si pot spune ca masina e super ok.
Nici un greieras nici o bataie mai ciudat de la suspensie si asta e bine cutia ok ambrajul nu patineaza cum am citi pe alte forumuri deci multumit.
Doua chesti minore ar fi relantiul care uneori oscileaza si conducta de la carcasa filtrului de aer care e din plastic si nare racord flexibil din cauciuc iar uneori face zgomote.
La 10.000km o si programez la revizie sa fiue eu linistit masina circuland preponderent urban.
Asteptam si caldura sa ii pun folii pe geamurile spate si luneta.
Dragos81
Azi am avut ceva timp si dupa o curatre bine meritat si spalre asa de primvara am rezolvat si cu zgomotul de la conducta si cutia filtrului de aer.
Cutia are in partea stanga o ureche si un tampon de cauciuc am desfacut tamponul si l-am repozitionat mai spre stanga era mult in dreapta, acum sta mai tensionat si e ok.
Galeria am scoso destul de greut iar la inbinarea cu prinderea din masca fata am pus banda de cauciuc autovulcanizanta. Am montat totul la loc si acum sta mult mai bine nu mai joaca.Rezultatul 100% multumit nici un zgmot suparator. smile.gif.
Astept sa se mai incalzeasca la Brasov sa o duc pentru montaj folii pe geamurile spate si luneta.
Tot ma uit de niste jante de aliaj pentru gumele de vara dar de cum a dat caldura au crescut astia si preturile si parca 2000 lei nu as da pe 4 jante. Mai bine iau un set de tabla originale care sunt 1200 lei si cred ca si mai usoare decat cele de aluminiu.
Peste 2 saptamani o programez si la revizie m-am uitat azi la filtrul de aer si e negru:).
Ulei nu a consumat de loc desi am mers de cateva ori mai in forta pe poiana pe modul manual. Chiar imi place sta bine pe curbe si trage bine motorasu asta.Parca ma bate gandu sa ii pun niste arcuri de la Eibach sa o las mai jos:).
marksman
De ce ti-ai luat Stepway daca vrei sa o lasi mai jos?
bogdan_dsn
Poti pune o poza cu ce ai facut la carcasa filtrului de aer?
Dragos81
Ne-am luat stepway deoarece ia placut sotiei ea merge cu masina in proportie de 90% smile.gif.
De la cum arata si cum merge e cala lunga dar in proportie de 80% masina e ok asa cum e.

Referitor la rezolvarea zgomotelor de la cutia filtrului de aer mai jos pozele.
Dragos81
Azi au venit si jantele pe care vor fi puse cauciucurile de vara.
Pana la urma am mers pe jante originale de tabla luate de la Altex la oferta.
Am tot cauta de aliaj dar ce era mai ok sarea de 2300 lei si nu cred ca meritau gasisem doar vreo 2 modele cara se pitriveau ca si design.
Am fost sa intreb la mai multe vulcanizari cat ma costa schimbul de roti, valve cu montaj si echilibrat.
Cam mare diferenta de la 100 la 250 lei, cred ca din cauza sezonului:)).
goldhe
Salutare!

M-am hotărât să pun huse la scaune după ce ieri m-am chinuit o grămadă să scot niște pete de înghețată de pe bancheta din spate mad.gif ... dar nu pot să mă hotărăsc pt că sunt multe modele, preturi si opinii wacko.gif .

Aș vrea ceva mai de calitate, să se încadreze intr-un buget de până în 350 lei.

Am gasit pe net o oferta diversificată dar majoritatea sunt universale si am înțeles ca unele trebuie ajustate pt a putea fi puse pe scaune unsure.gif ...

Vă rog ceva recomandări pt Sandero Stepway, dacă v-ați cumpărat de curând și sunteți mulțumiți de ele.

Mulțumesc!
einstein1984
ai grija la cele de fata, doar cele de origine sunt testate cu airbagurile laterale. Si daca nu sunt huse de vinilin tot trece inghetata prin ele.
dizzy
Duci masina la spalatorie si detailing apoi nu ii mai lasi sa manance nimic in dansa.
La mine asta e regula:
Vreti sa mancam? - oprim, mancam in afara masinii, plecam mai departe.
Dragos81
Incet incet adunam kilometrii deja are 10600 si ma gandesc sa ii fac mai repede revizia.
I-am comandat azi un set de presuri pentru vara din mocheta de la Rimi Timisoara.
Termen de livrare 4 saptamani vin pe comanda smile.gif.
Singurul lucru care le lipseste este footrestul pentru picorul stang.
De cum a venit caldura si am pus gumele de vara a scazut si consumul de la 8,5 la 7,2 in oras.
Sunt foarte multumit de cum merge si se comporta masina.
O sa vin si cu niste poze cum vin presurile.
Dragos81
Azi am reusit sa o programez pentru folie pe geamurile spate si luneta.
A iesit bine zic eu doar ca trebuie sa mai reglez bagheta ce desparet gemauile pe usa stanga spate cand au montat-o la loc nu au mai aliniat-o bine.
I-am schimbat si becurile pe faza scurta plus bec semnalizare Osram Diadem crome.

Bicicleta galbena
Sexy rau!!! wub.gif

Vad ca stai langa munte - fa-i o sedinta foto langa brazi, cu putina atentie scoti de-un calendar! smile.gif

Bobses
QUOTE(Dragos81 @ 30 May 2018, 15:44)
Azi am reusit sa o programez pentru folie pe geamurile spate si luneta.
A iesit bine zic eu doar ca trebuie sa mai reglez bagheta ce desparet gemauile pe usa stanga spate cand au montat-o la loc nu au mai aliniat-o bine.
I-am schimbat si becurile pe faza scurta plus bec semnalizare Osram Diadem crome.
*



Arata frumos. Cat te-a costat si ce fel de folie ai pus?

Am masina de 9 zile si ma gandeam si eu s-o foliez.
Dragos81
Salut,
folia folosita este LLumar ATR, cea mai scumpa si mai performanta din gama lor, protectia maxima la caldura si la UV plus 10 ani garantie, asta ma interesat deoarece in spatre sta copilul si noi mergem des la plimbare.
Pretul a fost 450 lei pentru luneta si geamurile laterale, staplpii infoliati in folie mata au mai fost 50 lei.
andreig1982
ATR este din seria COMFORT, cea mai perfomanta este LATI din seria AVANTGARDE cu 12 ani garantie.
Dar e si cu 30% mai scumpa smile.gif
Iulikk
Cam tot ce se vinde in RO e din seria "cele mai proaste" smile.gif . Putine sunt cu adevarat profi smile.gif . Cand am fost sa pun folii la fel am vrut si eu... cea mai scumpa.... nenea de acolo mi-a zis doar ca-s bani aruncati. Asa ca am pus... Solar Zone cred. 250 de lei. Solenza biggrin.gif
einstein1984
QUOTE(Dragos81 @ 31 May 2018, 12:46)
Salut,
folia folosita este LLumar ATR, cea mai scumpa si mai performanta din gama lor, protectia maxima la caldura si la UV plus 10 ani garantie, asta ma interesat deoarece in spatre sta copilul si noi mergem des la plimbare.
Pretul a fost 450 lei pentru luneta si geamurile laterale, staplpii infoliati in folie mata au mai fost 50 lei.
*


doamne ce marje de profit au astia, si cica piesele de schimb la reprezentanta sunt scumpe....
andreig1982
Poti sa-ti pui Llumar AT CLASSIC si cu 200 de lei in Bucuresti.
Ieftin si bun am luat eu cu 240 ron No Name 10x1.5m cu 50% transparenta pentru un experiment cu termopanele de acasa.
Lasa cu piesele la reprezantanta, un rulment SNR in ambalaj dacia costa 37 lei iar acelasi rulment vandut sub marca SNR e 18 lei. Sau termostat original in magazin 45 lei in reprezentanta 148. Imi aduc si acum aminte de un fost dealer dacia care avea un afis mare cu adaos comercial intre 100% si 1400%.
Dragos81
Ieri am putut sa vad beneficiile folie din plin.
Clima raceste mult mai bine si mai repede iar dupa un drum mai lung geamurile spate desi batea soarele sunt reci la atingere pe interior.
10 ani garantie la folie e ok am pe Honda si dupa 10 ani e ca noua nici o diferenta.
Eu sunt multmit si pretul mi se pare decent raportat la calitatea lucrarii.
Referitor la pretul pieselor originale Dacia cat tot zicea lumea ca sunt scumpe parerea mea e ca sunt ieftine pe langa Honda chiar super ieftine.
Referitor la o piesa de la o anumita marca ca pe original e dublu cat pe aftermarket e si normal calitatea ei difera. Cea pe original trebuie sa respecte anumite standarde mult mai stricte cat ce de pe aftermarket.
Acum fiecare pune pe masina ce cred si cat il tine buzunbarul.
Iulikk
Mie la folie cel mai ok mi se pare noapta, cand sunt melteni cu csenon chinezesc ca nu te mai orbesc in oglinda interioara.
cj98czh
Cele mai ok sunt geamurile care vin din fabrica inchise si mai ok este oglinda/oglinzile electrocrom ... poate sa stea melteanul cat vrea in spatele tau ca nu te deranjeaza cu nimic ... acolo unde este posibilitatea de a le avea ..
einstein1984
QUOTE(andreig1982 @ 31 May 2018, 14:52)

Lasa cu piesele la reprezantanta, un rulment SNR in ambalaj dacia costa 37 lei iar acelasi rulment vandut sub marca SNR e 18 lei. Sau termostat original in magazin 45 lei in reprezentanta 148. Imi aduc si acum aminte de un fost dealer dacia care avea un afis mare cu adaos comercial intre 100% si 1400%.
*


Da, insa la dacia ai garantie in orice service cu marca lor, nu doar acolo unde ai montat. Si se rezolva repde, nu constatre de la service la magazin, magazinu iti da alta piesa, tot tu platesti manopera.
Primesti si un serviciu, nu doar un produs.
IRONICK
QUOTE(Dragos81 @ 1 Jun 2018, 07:43)
Referitor la o piesa de la o anumita marca ca pe original e dublu cat pe aftermarket e si normal calitatea ei difera. Cea pe original trebuie sa respecte anumite standarde mult mai stricte cat ce de pe aftermarket.
Acum fiecare pune pe masina ce cred si cat il tine buzunbarul.
*

Gresit, piese de prim montaj au calitatea buna, tot ce se gaseste ca piesa de schimb, are alta calitate. De producator.
Referitor la aftermarket, aici daca bagi toti producatorii in aceeasi oala. Si piesele aftermarket respecta acelasi standarde de calitate, dar nu toate.
Dragos81
Legat de piese aftermarket pentru Dacia am o oarecare ingrijorare si retinere smile.gif.
Cred ca sunt printre cele mai falsificate piese dupa cele de VW la noi in Romania.
Sunt curios cum o sa arate chedrul de la geamul usii stanga spate pe original.
Am dat comanda de unul nou ca cel ce este pe masina sta cam ranjit prin doua locuri si am mai si tras eu de el asa ca nu au vrut sa il schimbe pe garantie smile.gif.

Cu alte cuvinte au venit presurile de mocheta de la Rimi Timisoara am gasit si pentru canalul median e dintru silicon moale si foarte ok.
Pot spune ca presurile originale sunt de toata jena cele tavita e un plastic sau cauciuc tare ce nici macar nu se muleaza peste mocheta bine si s-a mai si rupt in doua locuri pe la marigini.
Pentru iarna o sa comand tot de la ei niste presuri mai ok ca nu imi trebuie tavita ca nu stau pe camp sa intru cu noroiu pana la glezna in masina smile.gif.

Am mai comandat si asa ceva pentru suport picior am masurat si este ce trebuie ca dimensiuni.
sa vad cum il prind ori cu banda dublu adeziva ori cu popnituri dirct de tapiterie.
https://www.autolux.ro/suport-repaus-picior...to-lux-edition/

Cateva poze mai jos.
Iulikk
Prinde-l cu "arici". Lipesti ariciu de footrest si apoi de mocheta.
Dragos81
Merci de sfat o sa incerc sa vad cum se potriveste foorestul, este de aluminiu eloxat sper sa prinda.
Astept sa vina sa vad si ce prinderi are in pachet.

Daca e cineva interesta de presurile originale din cauciuc sunt de vanzare pretul e negociabil.
Dragos81
a ajuns si footrestul l-am montat cu banda dublu adeziva sper sa tina.
Daca nu o sa desfac mocheta si il prind cu suruburile cu care a venit.
Singurul lucru care nu mi s-a parut ok este dimensiunea e mult mai mic decat dau astia in descrierea magazinului.
einstein1984
aia e tiganie nu footrest. Ai covorase cu un flaps care se aseaza acolo.
marksman
+1
Zici ca e o pedala de acceleratie de autobuz transplantata.
Bwwlan
Si mie mi se pare ca e cam tiganeala...
cj98czh
+1 ... ciuningareala ...
Iulikk
In 2018, dacia inca foloseste buton de aragaz pt regajul farului sad.gif . Matizu lu' tata, din '99 avea reglaj electric. Chiar atat de mult costa motoroasele alea? sad.gif
argon
Fix la aia mă gândeam și eu. Cred că e unica in lume..poate prin India mai exista aceasta dotare.
IRONICK
Problema nu este ca se foloseste motorasul ala, asta-i doar o pretentie aiurea.
Problema este ca masina costa ca si cand ar avea motorase.
Dragos81
Daca as fi gasit presuri din mocheta ok si cu protectie pentru suport as fi luat.
Nici macar cele originale cu tavita nu acopera ok acea suprafata.
In realitate arata mai ok daca era mai lata trebuia indoit deoarece acel suport nu e drept.
Legat de butonul pentru reglat faruri mecanic nu am nici o problema atata timp cat isi face treaba.
Ori ca este electric ori ca este manual la cat il folosesc nu are importanta.
Legat de footrest am gasit ceva mai ok dar 350 lei nu dau pe o tabla de aluminiu.
Dragos81
In ultima saptamana am circulat eu mai mult decat sotia cu masina si a inceput sa imi placa dar trebuie sa o programez pentru schimbat ambreaj. Sotia mea zice ca face de mai mult timp asa si credea ca e normal.
A inceput sa trepideze din ce in ce mai des de fapt apropae de fiecare data cand dau cu spatele sau cand plec dimineata cu ea. KM actuali 12600.
La mers in coloana prin aglomeratie mai face si atunci dar rar.
Am citit pe forumul Logan despre problema cum se manifesta si la fel este si la mine.
4x4
QUOTE(IRONICK @ 14 Jun 2018, 15:45)
Problema nu este ca se foloseste motorasul ala, asta-i doar o pretentie aiurea.
Problema este ca masina costa ca si cand ar avea motorase.
*



+1000

Dragos81, mergi si fa scandal si nu te opri pana nu iti inlocuiesc kitul ambreiaj+volanta, e imposibil sa pice in 12000 km decat daca are o problema serioasa de fabricatie/proiectare.
Iulikk
Daca si nevasta lui face ca a mea... adica, daca trebuie sa dea prioritate in intersectie si este in panta, tine masina din ambreiaj, cat vrei sa tina? biggrin.gif
argon
Ambreiajul și volanta nu au nimic. De vina e sistemul de control a cutiei/ambreiajului, dacă e vorba de easy r, ceea ce reprezintă o copie proasta la cutia robotizata ce o avea Renault inca de acum 18 ani pe Twingo și utilitare.
axabrt



Dealtfel pentru 500 euro în plus față de manuala, cat de buna te așteptai să fie.

O automată mai rasarita costa încă o mie peste aia 500.


17 Jun 2018, 19:30:



Dealtfel pentru 500 euro în plus față de manuala, cat de buna te așteptai să fie.

O automată mai rasarita costa încă o mie peste aia 500.
IRONICK
QUOTE(argon @ 17 Jun 2018, 19:35)
Ambreiajul și volanta nu au nimic. De vina e sistemul de control a cutiei/ambreiajului, dacă e vorba de easy r, ceea ce reprezintă o copie proasta la cutia robotizata ce o avea Renault inca de acum  18 ani pe Twingo și utilitare.
*


Esti pe aproape, dar tot plin de ura esti.

In primul rand, ambreiajul de Logan nu a fost niciodata un monument de fiabilitate sau functionare. Diametru mic, putine arcuri, rulment presiune de jucarie. Doar ca trepidatiile la cutia manuala apar mai tarziu pentru ca piciorul ajusteaza din mers sa nu trepideze. Softu' nu.
Revenind la sistemul de comanda, sunt doua tipuri. Unu cu comanda hidraulica, si unu pe cablu. Pe langa motorasele care schimba vitezele.

Ce trebuia sa fie culmea fiabilitati si preciziei in functionare, este un esec.

Cica sa proiectezi masini in Romania. Asta-i rezultatu' ...

17 Jun 2018, 22:42:
QUOTE(axabrt @ 17 Jun 2018, 20:30)
Dealtfel pentru 500 euro în plus față de manuala, cat de buna te așteptai să fie. O automată mai rasarita costa încă o mie peste aia 500.
*

Automata asta trebuia sa le dea peste nas automatelor de 1500Euro. Preferai cu convertizor? ca si EDC-ul de la reno este cu plansete. Subdimensionata, l-a cuplu prea mare se incalzeste.
MyKe89
Nu m-aș grăbi să arunc cu noroi în Easy-R.
Am văzut câteva Dacii și Reno manuale, fabricate după 2016-2017, puțin rulate, atât diesel, cât și benzinare, cărora le trepidează ambreiajele la plecarea de pe loc. Mașinile au puțini Km (sub 30.000), probabil au negociat prețuri mici cu furnizorii și au primit produse pe măsură, altfel nu-mi explic.
cj98czh
QUOTE(axabrt @ 17 Jun 2018, 20:30)
Dealtfel pentru 500 euro în plus față de manuala, cat de buna te așteptai să fie.

O automată mai rasarita costa încă o mie peste aia 500.
*



Tu cred ca nu stii sa faci diferenta intre o automata si una pilotata ...
marksman
Dpdv al utilizatorului de zi cu zi, e automata si gata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.